Bollenacademie in 2004 van start vil. lil DUIN BOLLENSTREEK 'John Cleese' doet stapje terug Springlevendey linde in Lisse blijft gewoon staan VI Leidsch Dagblad Madelief: extra parkeerruimte Lijk in bos Noordwijk Lissenaar geslagen Automobilist kan niet blazen R4 'Sector kampt met oubollig imago' Met een koets door Katwijk Sassenheimer neemt restaurant over van hotel Edelman i 17 Armstrong meest populaire renner bij deelnemers Tour de Kans Spel lisse - Lisse legt ruim vier ton neer om extra parkeerruimte bij het winkelcentrum De Madelief te maken. Daarmee moet een einde komen aan de par keeroverlast aan de kop van de Berkhoutlaan. De parkeerplaat sen komen in de nieuwbouw van De Madelief, een winkel- blok op de hoek van de Berk houtlaan en Heereweg. Daar naast betaalt Lisse een opknap beurt van de Berkhoutlaan die opnieuw wordt ingericht. Bij el kaar gaat het om een bedrag van 625.000 euro. De Madelief wordt herbouwd. Boven de winkels op de begane grond ko men 43 appartementen. noordwuk - Een wandelaar in het bos langs de Randweg in Noordwijk heeft gistermorgen om kwart over tien het lijk ge vonden van een 26-jarige man. De gealarmeerde politie sluit een misdrijf uit. lisse - Een 23-jarige Lissenaar is zondagmorgen aangehouden omdat hij om half drie 's nachts een 20-jarige plaatsgenoot in zijn gezicht had geslagen. De man liep een gescheurde lip op. Volgens de politie werd de klap buiten het jongerencentrum aan de Ruishomlaan zonder enige reden gegeven. noordwuk - Een 43-jarige Noordwijkerhouter is in de nacht van zaterdag op zondag tijdens een alcoholcontrole op de Gooweg in Noordwijk be trapt op dronken rijden. De man was niet meer in staat om te blazen. De politie moest een bloedproef afnemen om vast te stellen hoeveel glazen de man op had. De alcoholcontrole maakte dee.l uit van een reeks controles in de wijde omgeving. Zo werd op verschillende plek ken in Leiden gecontroleerd maar ook in Voorschoten. Bij elkaar werden vijfhonderd be stuurders gecontroleerd, acht tien bleken te veel gedronken hebben. maandag 7 juli 2003 lisse - Notaris R. Timmers en accountant C. van der Zwet zijn niet van plan om de oude linde aan de Heereweg 21 in Lisse te vervangen. Timmers stelt dat de boom 'in uitsteken de conditie is'. Daarmee han delen de twee ondernemers in strijd met de verstrekte bouw vergunning. Het college van Lisse stelde eerder dat de boom was verminkt en vervan gen moet worden door een nieuw exemplaar. Timmers heeft de gemeente raad vorige week gemeld dat hij de linde echter gewoon laat staan. ..Ik heb een gespeciali seerd boomverzorgingsbedrijf in de arm genomen. Die heeft geconstateerd dat er grote bla deren groeien aan de boom. Dat houdt in dat hij nog springlevend is." Timmers en Van der Zwet la ten een kantoorpand bouwen aan de Heereweg. Een onder deel van het bouwplan was de verplaatsing van de oude linde. Timmers beweert dat de boom daar weinig schade van heeft door Roza van der Veer bollenstreek - De Bollenacade- mie moet het in het schooljaar 2004-2005 beginnen. Dat is het streven van de initiatiefnemers zoals de bollentelersorganisatie Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur (KAVB) en de Westelijke Land en Tuinbouw Organisatie (WL- TO) en LTO Nederland. Op deze Bollenacademie, wellicht bij het Wellantcollege in Aalsmeer, moet speciaal onderwijs in alles wat met de bollenteelt en han del te maken heeft, worden ge geven. De plannen voor de vestiging van een Bollenacademie zijn drie jaar geleden gelanceerd. Reden is de teruglopende be langstelling voor een baan in de agrarische en de bollensector. Om te zorgen dat de bollenbe- drijven in de toekomst over vol doende vakmensen kunnen be schikken, moet het bollenon- derwijs op één plaats worden gegeven. De bollen- en land bouworganisaties en de Agrari sche Opleidingcentra (AOC) hebben daarvoor plannen uit gewerkt. Volgens M. Zandwijk van de bollentelersorganisatie KAVB zijn er steeds minder jongeren die in de bollen willen werken. Dat merken de teeltbedrijven maar ook de handel en de ex portbedrijven. „Ook daar heb ben ze vakmensen nodig die iets van de bollenteelt weten. Al was het alleen maar omdat ze ziekten in bollen herkennen en de hele logistiek van de export moeten regelen. Een teler die stopt met zijn bedrijf, kan nu ook heel makkelijk bij een ex portbedrijf aan de slag. Daar hebben ze echt behoefte aan mensen met kennis van zaken." Voorheen gebeurde het gere geld dat jongeren, die eerder in de vakantie in bollenbedrijven werkten, vervolgens een agrari sche opleiding gingen volgen. „Die instroom wordt minder. We mogen nu geen jongeren onder de zestien jaar bollen la ten pellen of ander werk laten doen in een ruimte waar bij voorbeeld een heftruck rond rijdt. Grote bedrijven hebben soms aparte ruimtes gemaakt waar jongeren weer aan een la pellen. Maar veel telers hebben nu ook Polen met een Duits paspoort aan het werk. Daar zie je busjes vol van rondrijden", aldus Zandwijk. Gevolg van de wettelijke maat regelen is dat jongeren niet meer met de bollenteelt in aan raking komen. En ook het on- ondervonden. „Slechts vijf procent van het wortelgestel is in aanraking gekomen met de damwand, dat hebben de boomspecialisten en de aan nemer vastgesteld." Timmers vindt dat 'zijn' linde buiten sporig veel aandacht krijgt van de gemeente, terwijl in zijn ogen diezelfde gemeente slor dig omgaat met herplanten van bomen aan de Westelijke Randweg. „Wat wij hebben ge daan is allemaal met de ge meente afgesproken. De enige fout die is gemaakt is dat het plan van aanpak te laat is inge diend bij de gemeente. Maar op het gemeentehuis wisten ze wat we gingen doen." C. Verburg, het raadslid van D66 dat de kwestie aanzwen gelde, blijft de visie van de no taris bestrijden. „Ik heb net als Timmers specialisten inge schakeld. En die zeggen onaf hankelijk van elkaar dat de Pr Kt ob boom is verminkt. Ik vind te' steeds dat Timmers is verp Slll tot herplant." Wethouder Schuijt wil nog zeggen hoe Lisse gaat reag d I op de weigering van Timi om een nieuwe lindebooi ||f planten. „Maar we hebben tuurlijk niet voor niets aanschrijving gedaan, wachten even de schrifti reactie af. En dan zullei ons daarover beraden. dervvijs in de bollenteelt steeds minder populair wordt. „Van daar dat wij, de KAVB en de WLTO en LTO Nederland, dat onderwijs graag willen cluste ren. Als er ergens nog wel een leraar bollenteelt is en die heeft maar twee of drie leerlingen dan schiet dat ook niet op. Je moet dus gewoon op één school goed bollenonderwijs geven. Daar kunnen de leerlin gen dan naar toe." Volgens Zandwijk zou die opleiding in Aalsmeer bij het Wellantcollege of in Hoom kunnen komen. Maar zelfs Dronten of Utrecht zou mogelijk zijn. Het is de be doeling dat de nieuwe oplei ding volgend schooljaar begint. „Misschien dét de economie een handje helpt. Nu het eco nomisch wat minder gaat, blijkt de agrarische sector een stabie le factor. Dat maakt het werk in de bollenteelt wellicht weer wat aantrekkelijker. We kampen ge woon een beetje met een ou bollig imago. Terwijl het werk juist enorm gevarieerd is. Re cent is door het Produktschap voor de Tuinbouw nog een en quête gehouden onder agrari sche werknemers. Daaruit bleek dat juist de werknemers in de bollenteelt erg tevreden zijn over hun baan. Daar moe ten we meer mee doen.' katwijk - Het plezier straalt er vanaf. Niet voor niets is de jaarlijkse koetsjesrit door de bewoners van het Zeehospitium verkozen tot po pulairste activiteit van het jaar. Vanaf het Zeehos rijden vrijwilligers van de Rijnsburgse paardensportvereniging In 't Gareel met een koets de bewoners door de Zuidduinen en over de Boulevard ir wijk. Een rit van bijna twee uur, en al dertien jaar een hoogtepunt. Foto: Dick Hogewoning (advertentie) Arie Edelman en Joris Miede- ma voor het hotel/restau rant Edelman aan de Konin gin Astrid- boulevard. Jo ris gaat zorgen dat de sfeer in het restaurant niet gaat veran deren. Er wordt hier niets over hoop gehaald." Foto: Dick Hogewoning noordwijk - Het lichaam wilde niet weer, de geest was uitge put. Arie Edelman wilde zijn vermaarde Fawlty Towers-hotel in Noordwijk verkopen. Tel kens weer gaf zijn hart signalen af dat het zo niet verder kon. Ondernemen kon niet meer: als hij zich even intensief met zijn zaak aan de Astrid Boulevard bemoeide, voelde hij de steken in zijn arm, een uiting van hart- ritmestoomissen. De laatste zes weken kreeg hij geregeld een elektroshock. Hij kwam op de wachtlijst voor een hartopera tie. Onverwacht snel werd de ingreep vorige week in het LUMC uitgevoerd. Een week later voelt Arie Edel man zich herboren. Hij kijkt weer ouderwets opgewekt te gen het leven aan, mede omdat hij het hotel met 'zijn' naam za kelijk anders gaat bestieren. Edelman gaat zich louter be moeien met het hotel, Joris Miedema zwaait met onmid dellijke ingang de scepter in het restaurant. Edelman is als een kind zo gelukkig met het zake lijke huwelijk. „Omdat", zegt de hotelier, „Joris gaat zorgen dat de sfeer hier niet gaat ver anderen. Er wordt hier niets overhoop gehaald." „Maar ik ga er natuurlijk wel persoonlij ke tinten aan toevoegen", zegt de 26-jarige inwoner van Sas- senheim. Miedema komt uit de 'staf van Edelman zelf. Als jochie van zestien kwam hij binnen als afwasser. Na een cursus hotelmanagement zwierf hij op een cruiseschip de wereld over. Anderhalf jaar ge leden streek hij weer in Noord wijk neer en kon weer aan de slag bij zijn oude werkgever. Terwijl Miedema het vak leer de, lag zijn baas overhoop met diverse instanties. De brand weer kwam met veiligheidsei sen, waarvoor Edelman geen fi nanciële middelen kon vinden. Let wel: hij vond de eisen niet belachelijk streng. Alleen was het tijdstip ongelukkig. Edel man had door eerder gedane investeringen geen geld meer, zat met zijn handen in het haar en overwoog ermee te stoppen. „Op die momenten heb ik steun gehad aan mijn perso neel", zegt Edelman. „Het was van hun kant begrijpelijk ge weest als ze waren vertrokken. Zij hebben mij erdoorheen ge sleept." Zijn vaste klantenkring trok Edelman weer uit de poel vol ellende. Een aantal stam gasten toonde zich bereid om hun maaltijden een jaar vooruit te betalen, waardoor het bedrijf ineens weer over liquide mid delen beschikte. Nu beschikt Arie Edelman over een brandveilig hotel, waar de geest van de vermaarde Engelse acteur John Cleese, in de serie Basil Fawlty, nog steeds rond waart. Edelman begon de act jaren geleden 'omdat anderen tegen hem zeiden dat hij zoveel op de acteur leek.' Edelman voerde de afgelopen jaren heel wat lachwekkende acts op, waar mensen speciaal voor naar Noordwijk kwamen. Joris Miedema maakte het als perso- neelid van nabij mee: „Vooral de spontane situaties zijn het leukst." Dat Edelman het res taurant heeft verpacht, wil niet zeggen dat John Cleese van het toneel verdwijnt. 'Hij' zal zo nu en dan opduiken en tegen de klanten zeggen: „Dat dit smaakt, is puur toeval." Miedema stelt de komst van Basil op prijs in zijn restaurant, dat een klassieke uitstraling krijgt maar ook een losse sfeer. Hij wil dat er in hotel Edelman niet te veel verandert. Dat zou den de klanten ook niet zo op prijs stellen. Arie Edelman: „Er komen hier mensen, die zeg- Deelnemende lezers hebben 15 wielrenners gesele >op teerd en scoren punten als hun renners in een etaf do< bij de eerste tien finishen. Kijk voor uw score op www.leidschdagblad.nl/tourdekans of bel op werk-jj dagen tussen 14.00 en 15.00 uur 035 - 64 77 399 vclLI" gen: als je die vloer weghaalt, kom ik hier nooit meer. Som mige klanten nemen bekenden mee en geven hier zelf een rondleiding." Gek is dat niet, want het pand herbergt veel historie. Het hotel is meer dan een eeuw oud en ontworpen door de bekende architect Jes se, die ook in Leiden en Katwijk huizen en woonwijken ont wierp. Er hangen werken van de Katwijkse schilder Jan Toor- op. In de loop der jaren is er weinig van de sfeer verloren gegaan, maar een opknapbeurt kan het pand wel gebruiken. Vanwege de investeringen rond de brandveiligheid was er geen geld voor een 'opfrisbeurt.' Miedema gaat in het restaurant straks omzichtig te werk. „De sfeer moet blijven, maar wil wel een paar nuances aanbrengen, ik hou van retro-stijl." Arie Edelman hoort het goed keurend aan. „Dit is een goede beslissing geweest. Ik kan het rustiger aandoen, want de laat ste drie jaar heb ik op eieren gelopen." De operatie aan zijn hart heeft hem goed gedaan. „Ik voel me als herboren. Joris mag straks wel oppassen." 1 Hans Nout 64 2 Wouter Boeser 61 3 Casper van der Leek 60 4 Trijnie van Laar 60 5 Jan Ouwehand 60 6 Koos Nederstigt 60 7 Hanny Boskamp 59 8 Lieke van der Star 59 9 B Wiering 59 I 10 Adrie Nijgh 58 11 Wim van Poelgeest 58 I 12 Henk Zwanenburg 58 13 Albert Huisman 57 14 Monique Volkers 57 15 Paul Hilgersom 57 16 Barbara Verdel 57 Frank Hilarius 57 18 Threes Koot-Bayer 57 19 Walter van Leeuwen 57 20 Kim Haasnoot 57 50 Ruud Dobbelaar 54 100 Nick de Vreugd 52 200 John Melchior 49 300 Wil Hogenboom 46 400 Hans van Oosten 44 500 H.J.A. de Mooy 43 1000 Jan Stol 34 1500 Corine van Beek 23 2000 L. de Roos 6 m fc .tJT BEDRIJVENCOMPETITIE 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Deloitte Touche De Jong Roos ArboDuo Tourploeg Dynamic Fit Rabobank WFO PWZ Achmea Moneyview Van Lierop-sprint Willibroraus Zuidwal Mila 49.0* 47.2 46.5 45.0 44.6 43.6 42.3 42.2 41.7 41.3 UITSLAG 2 ETAPPE Alessandro Petacchi k Robbie McEwen Erik Zabel Paolo Bettini Baden Cooke Thor Hushovd Oscar Freire Luca Paolini Romans Vainsteins Jaan Kirsipuu •Gemiddeld aantal punten per deelnemer iet De maar liefst 2247 deelnemers aan het Tour de Kans Spel van het Leidsch Dag blad kunnen in twee groepen worden onderscheiden. De eerste groep heeft vooral sprinters in zijn ploeg. Er wordt c duidelijk gemikt op de dagprijzen. De tweede groep heeft een ploeg samengesteld waarbij professionele ploe gleiders hun vingers aflikken. Met mann van de lange ontsnappingen, met sprinti als Zabel en McEwen en met klasse mentsrijders als Beloki en vanzelfsprekeij Lance Armstrong. Armstrong gaat voor zijn vijfde tour-zegl M op rij. Hij is de meest populaire renner vl l« onze lezers. Zijn naam werd door 1545 mannen en 439 vrouwen op het formulii ingevuld. Met andere woorden 163 lezef van het Leidsch Dagblad veronderstelleri dat Armstrong in deze honderdste editil van de Tour geen rol van enige beteken" zal spelen. Sprinter Robbie McEwen is overigens een goede tweede in het klasj ment van populaire renners. De vlakke etappe Meaux naar Montgerc was natuurlijk op het lijf geschreven var! de deelnemers aan de Tour de Kans die vooral sprinters op hun formulier hadde ingevuld. Een lange ontsnapping van de drie Franse renners Mengin, Flickinger e Beneteau leek roet in hun eten te gooie maar in de laatste 70 kilometer maakte E het peloton een achterstand van bijna ti minuten goed, waarna de sprinters in stelling werden gebracht. Erik Zabel vistfc= bijna achter het net, toen hij op tien kilo meter voor de eindstreep lek reed. Hij werd echter in een snel tempo door vijf ploeggenoten terug naar de groep gebracht. Zabel zou uiteindelijk op de j derde plaats eindigen. |rMa In de laatste vijfhonderd meter kwam ee groot aantal renners ten val, waardoor ihaa uiteindelijk een groepje van dertig in eefirati zeer hoog tempo richting finish reed. D^het Italiaan Alessandro Petacchi won de spriPY' voor Robbie McEwen. Een paar minutenPtir later pas bereikten de eerste renners di«jjsste bij de valpartij betrokken waren de eindL^1 streep. Onder hen gele trui drager BradlL^ McGee. Hans Nout uit Voorschoten had|jge meeste namen en klasseringen bij het ,Ma; rechte eind. Met 64 punten mag hij zichk, Wc minimaal één dag hullen in de gele truirder van het Tour de Kans Spel. pngl ening

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10