Het einde van een vliegend fregat t Oud-marinemensen in tranen na besluit minister Kamp om vliegkamp Valkenburg op te doeken n kiest het luchtruim om aan een nachtoefening deel te nemen. Foto: Dick Hogewoning commandanten 'buiten dienst' zijn laaiend. En ook op Het vliegkamp Valkenburg zelf vechten emotie en woede om voorrang, al sijpelt dat hts via een enkeling naar buiten. Commandant pzou uit protest niet aanwezig zijn geweest bij mededeling van de 'hogere machten' over slui ng van het vliegkamp. Niemand die dat hardop durft te zeggen, want de legerleiding heeft ge vraagd om terughoudend met de media om te n. Op het kamp wordt er daarom alleen bin- nsmonds gemopperd. „86 Jaar Marine Lucht- lart Dienst en 65 jaar vliegkamp Valkenburg in een klap onderuitgeschoffeld." vr« door Rob Onderwater Buiten de poorten heeft niemand die de marine een warm hart toedraagt een goed woord over voor de beslis sing van minister Kamp om de tien Orions af te stoten. Daarmee schoffelt het kabinet 86 jaar geschiedenis van de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) in een klap onderuit. Dat laat ste zorgt voor verdriet bij de nabestaanden van de mariniers die zijn gesneuveld in tijd van oorlog, zoals in '39 tijdens Japanse aan vallen in de Indische Archipel, waarbij de MLD nadrukkelijk betrokken was. Schout bij nacht vlieger buiten dienst H. van der Kop heeft voor de huidige commandant nog wel een tip: vlieg met de tien overgeble ven Orions even over Den Haag heen. Laat op die manier blijken dat je het niet met die beslissing eens bent. Want met die zogehe ten defensiespecialisten in de Tweede Ka mer heeft de voormalig schout weinig op. „Ze hebben er de ballen verstand van." Van der Kop was erbij dat de Neptunes over de residentie vlogen toen de toenmalige minis ter van defensie Vredeling in zijn wijsheid had besloten de vliegtuigen af te stoten. Van der Kop: „De minister kwam op zijn beslis sing terug, dus wie weet heeft zo'n actie suc ces." Vanaf het moment dat Valkenburg het le venslicht zag, wordt het achtervolgd door rampspoed. In 1938 besloot de Landmacht dat er een militaire vliegwei - zo werd dat in die tijd genoemd - moest komen in de wei landen even buiten de dorpskom. De vlieg tuigen moesten gewoon landen op gras. Twee jaar na de 'geboorte' werd het vlieg veld inzet van een bloedige strijd met de oorlogszuchtige Duitsers. De inwoners van Valkenburg raakten onge wild betrokken bij een gevecht tussen de krijgsmacht en het Duitse leger, dat in de meidagen van 1940 Nederland binnenviel en heel snel het vliegveld innam. Dat gebeurde niet zonder slag of stoot, weet Wim Ooms (82). Hij zag het vanuit het dakraam van het ouderlijk huis allemaal gebeuren. „Er wer den heel wat Duitsers kapotgeschoten." Hij zag hoe de Duitse piloten de grootste moeite hadden om te landen op de krakkemikkige landingsbaan. Sommige 'kisten' raakten bui ten de baan, in de modder. Om de omstan digheden te verbeteren, legden de Duitsers een baan van houten planken aan. Later is Wim Ooms nog eens op het vliegveld gaan kijken. Het land lag bezaaid met dode koeien en gesneuvelde Duitsers, die nog 'ge woon' in hun stoeltje van het vliegtuig zaten. Vier dagen in mei spande het Nederlandse leger zich in om Valkenburg te behouden. Er werd in het dorp druk geschoten. Onder de boerderij van vader Ooms verschansten zich destijds vele Valkenburgers. Het waren er volgens Wim Ooms wel meer dan zestig, on der wie drie baby's. Die werden gevoed door de melk van een koe, die zijn vader hog net binnen had kunnen halen. De boerderij bleef wonderwel intact in het oorlogsgeweld, voor andere Valkenburgers liep het slechter af. In de vier oorlogsdagen vonden er zeven tien de dood, vijf jaar oorlog kostte het dorp uiteindelijk 22 slachtoffers. In oorlogstijd hebben de Valkenburgers het vliegveld vervloekt, hoewel sommige waag halzen er hout vandaan haalden om te sto ken tijdens barre winterse dagen. Het was misschien reden voor defensie om de ban den met de plaatselijke bevolking te verstevi gen. De landmacht had inmiddels plaatsge maakt voor de marine, die zich met de MLD definitief vestigde op Valkenburg. De basis werd in rap tempo getransformeerd tot uit eindelijk een moderne NAVO-luchthaven met twee landingsbanen, waar 2500 mensen werkten. Tot 1960 werden in Valkenburg en Katwijk huizen gebouwd voor marineperso neel. Tijdens de paardenmarkt kwam het marine korps steevast een deuntje spelen, weet Henk Imthom van de Vereniging Oud Val kenburg. Het vliegveld heeft duidelijke in vloed op de samenleving in het Rijndorp, vindt hij. „Dat Valkenburg zo'n kleine, hech te gemeenschap is hebben we aan het vlieg veld te danken. We konden als gemeente niet groter worden, dat heeft het dorp ge maakt wat het nu is. Er is hier geen buurt vereniging, iedereen kent iedereen." Dat gaat allemaal veranderen als de Orions zijn weggevlogen. Imthom hoopt dat Val kenburg zijn identiteit kan behouden, maar het gevaar ligt op de loer. Om het dorp heen Het korps Mariniers marcheert door Valkenburg tijdens de paardenmarkt. Foto: Vereniging Oud Valkenburg •Ikenburg landden veel staatslieden en andere hoogwaardigheidsbekleders. Op de fotocollage is rechts van lidden Yasser Arafat zichtbaar, geflankeerd door de vipcoördinatoren De Frel en Mulder van de marine. Links- 1 Nelson Mandela, rechtboven op een vliegtuigtrap met pet: Prins Bernhard. Foto: Ed van den Berg zullen veel huizen verrijzen. Imthom: „Het vliegveld gaf ons dorp status. We worden gekscherend de VIP-room van Nederland genoemd. Ik weet ook zeker als het vliegveld hier niet had gelegen, dat Valkenburg allang was opgedeeld." Nu gaat dat toch gebeuren, voornamelijk ingegeven om de 'grote vijand' Leiden buiten de deur te houden. Liever een Katwijker als buurman dan een 'Leienaar' in de tuin, is de heersende gedachte onder de Valkenburgers. Het personeel zelfheeft de dreiging van slui ting in al die jaren gelaten ondergaan. Wie op het vliegkamp kwam werken, wist dat sluiting als het zwaard van Damocles boven de basis hing. Hoe serieus die dreigementen van opheffen ook waren, op het vliegkamp werd niemand er warm of koud van. 'Eerst zien, dan geloven' luidde het motto. Terwijl de politici zich bekommerden over de toe komst van Valkenburg, moderniseerde de marine de vloot, al werd die door bezuini gingen steeds kleiner. Na de Fairey Firefly, Beechcraft, Harpoon, Mariner, Cataüna, Grumman Avenger, Fokker S-ll, Neptune, Brequet Atlantic kwam de hypermoderne Orion, onder het personeel liefdevol een vliegend fregat genoemd. De hoofdtaak van deze door de Amerikaanse firma Lockheed gebouwd vliegtuig was het bestrijden van onderzeeboten. Na de val van Berlijnse muur verviel een niet onaanzienlijk deel van die belangrijke taak. Omdat de Russische onderzeeërs geen ge vaar meer vormden, werd de Orion ingezet voor vredesmissies en civiele taken, zoals bewaking van de kust en reddingswerk op de Noordzee. Volgens het kabinet kon de MLD dat werk wel af met minder vliegtuigen en stootte drie van dertien Orions af. Dat had grote gevolgen voor het personeelsbestand. Van de 2500 in de zestiger en zeventiger ja ren zijn er anno 2003 nog maar 750 perso neelsleden overgebleven. De afname van het aantal militaire vluchten was aanleiding het vliegveld meer te gebruiken voor het invlie gen van VIP's. Er landen momenteel meer dan 800 vliegtuigen met belangrijke beman ning aan boord per jaar op de marinebasis. De weggenomen oorlogsdreiging vormde vooral voor Leiden een aanleiding om Val kenburg op te eisen voor woningbouw. De toenmalige wethouder Tjeerd van Rij kreeg in minister Jan Pronk een fervent medestan der, want in de Vijfde Nota werd opgeno men dat Valkenburg geofferd moest worden voor woningbouw. De Valkenburgse en ook Katwijkse politiek vonden die houding 'land jepik' en kwamen in het geweer. Zij richtten, met Rijnsburg en Wassenaar, het interge meentelijk samenwerkingsverband "Valken burg 2010' op om gezamenlijk een vuist te maken tegen de boze buitenwereld. Er kwamen ook protesten uit de samenle ving. Onder leiding van de Katwijkse huis arts Hans Moolenburgh werd een 'mars' over strand georganiseerd, compleet met le gervoertuigen en miniatuurvliegtuigjes. Op het moment dat de Tweede Kamer erover moest stemmen, viel het kabinet-Kok over de kwestie-Sebrenica. Het kabinet-Balkende I, in casu minister Kamp, nam de beslissing om Valkenburg niet voor 2020 voor woning bouw te bestemmen. En weer was het doek niet gevallen. Voor de zoveelste keer. Eerder had Defensie geld gereserveerd voor complete revisie van de tien Orions. Perso neel dat veronderstelde dat daarmee de toe komst van Valkenburg gewaarborgd zou zijn, kwam begin deze week bedrogen uit. Geruchten dat het kabinet voornemens was Valkenburg wegens de bezuinigingen te slui ten, bleken keiharde waarheid. Binnen twee jaar wordt de poort aan de Mientlaan geslo ten. De reden die minister Kamp in zijn verkla ring gaf, is hard aangekomen bij de mensen die zich afgelopen jaren hebben ingezet bij de opsporing van aanhangers van Al-Qaida in Afghanistan, de drugsbestrijding in het Caraïbisch gebied en vredesmissies in de Balkan. Ze vinden het moeilijk te verkroppen dat Kamp zegt dat de noodzaak van onder- zeebootbestrijding niet meer aanwezig is en dat daarom de vliegtuigen afgestoten moet worden. De man die drie jaar geleden als comman dant de scepter zwaaide op Valkenburg, C. Leebeek, vindt die beslissing van weinig visie getuigen. „Want de taken die Kamp noemt, bedragen nog hooguit vijf procent van de ta ken die de Orion nu heeft." Natuurlijk beseft de inwoner van Noordwijkerhout dat er moet worden bezuinigd. „Wat mij opvalt is dat bij andere legeronderdelen wel degelijk de kaasschaaf wordt gehanteerd en bij de MLD niet. Die mag, op de helikopters in Den Helder na, in zijn geheel verdwijnen. Bela chelijk, want de Orions zijn multifunctione- ler dan wapensystemen die nu buiten schot blijven. Er is geen eenheid die veelzijdiger is dan de MLD." Leebeek pleit voor een creatieve oplossing. „Ga bijvoorbeeld verder met zeven Orions, afgezien van de vraag of je met die vliegtui gen in Valkenburg moet blijven. Dan kun je nog heel veel belangrijke taken vervullen. Laat functies als kustwacht over aan andere instanties, die met een goedkoper vliegtuig gaan controleren of de Noordzeekust wordt vervuild. En het vliegveld hoeft zeker niet dicht. Het wordt nu al veelvuldig gebruikt door regeringsleiders en andere hoogwaar digheidsbekleders. Instanties als de ANWB, de luchtpolitie, de kustwacht en wellicht za kenmensen kunnen gebruik gaan maken van het vliegveld. Dat betekent dat de effici ency verhoogd wordt en dan wordt de ex ploitatie een heel ander, vooral positief ver haal." Leebeek zou op de barricaden willen sprin gen. Maar wat is de macht van een com mandeur buiten dienst? „Het enige wat ik kan doen is zo vaak mogelijk roepen dat het een kortsluiting in de gedachten is van het kabinet." Zijn ex-collega Van der Kop - niet te verwarren met de huidige commandant Erik Kopp - vindt dat de marine het niet kan maken om squadron 320 van de MLD op te heffen. „Dat is uit eerbied voor de slachtof fers die in de oorlogsjaren zijn gevallen. Als je de boel opheft, is dat allemaal voor niets geweest." De helikopters die overblijven moeten de naam squadron 320 overnemen. Van der Kop heeft de afgelopen dagen al huilende ex-collega's aan de telefoon gehad die het besluit de Orions af te stoten, niet kunnen begrijpen. Van der Kop vindt dat de traditie geëerd moet worden. De lijfspreuk van de marine, Aera Possideo Ac Mare, blijft daarmee voortbestaan: 'Zowel in de lucht als op zee ben ik meester.' De Orions wachten geduldig op een vlucht. Foto: ANP Mariniers duwen een Beechcraft de hangar in. Particuliere foto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7