Geld tellen duurt langer dan een laserbehandeling Wat de laser doet Prijsverschillen en behandelingen ZATERDAG 5 JULI 2003 El BI! Een wazig avontuur Na de borstvergroting en de ooglidcorrectie is de laserbehandeling van de ogen in opmars. Weg met de bril en de contactlenzen. De trendsetters hebben 't al laten doen en de grote massa begint ervoor warm te lopen. Het kan tegenwoordig overal en de prijzen variëren van 1.250 tot en met 5.200 euro. Een verslaggeefster van deze krant (-7, -f2) liet zich in Antwerpen behandelen. Persoonlijk verslag van een wazig avontuur. door Irene Nieuwenhuijse De laser corrigeert bijziendheid of verziendheid (nooit beide). Bij bijziendheid ziet de bril- of con tactlensdrager in de verte slecht en bij verziend heid is dat andersom. In het eerste geval worden minglazen en in het tweede geval plusglazen gedragen. Voor bij ziendheid kunnen correcties van -i tot -8 (soms tot -10) worden behandeld. Voor verziendheid kan dat van +1 tot +4. Tijdens de operatie wordt een klein flapje aan de voorkant van het oog losgemaakt, zodat de la serbehandeling hieronder kan gebeuren. Dit houdt in dat een stukje van het hoornvlies ver dampt, hetgeen een knetterend geluid en een lichte brandlucht geeft. Dit is de eigenlijke ope ratie, die niet langer dan enkele minuten duurt. Hierna wordt het flapje op zijn oorspronkelijke plaats teruggelegd en zuigt het zich weer vast. De laserbehandeling corrigeert de kromming van het hoornvlies, waardoor de oogsterkte weer normaal wordt. Als het hoornvlies platter wordt gemaakt, wordt de bijziendheid gecorrigeerd en als het boller wordt gemaakt, wordt de verziend heid gerepareerd. Er is een standaard behandeling en een zogehe ten 'gepersonaliseerde' methode mogelijk. Bij de tweede (en duurste) optie worden niet alleen de bijziendheid of verziendheid, maar ook de kleine onregelmatigheden die in elk oog aanwezig zijn, gecorrigeerd. Deze zeer geavanceerde behande ling belooft een nog beter zicht en contrast. Daarnaast is er de mogelijkheid om een laserbe handeling uit te laten voeren in combinatie met het plaatsen van een inplantlens. Dit is vooral voor mensen met grote refractieafwijkingen (tot -30 en +20). De leesbril kan eveneens aan de kant als er gekozen wordt voor een inplantlens. Een kennis had een jubelend verhaal over zijn aanpak; een bevriende oog arts zou zich alleen door hem laten behandelen: dokter Mertens van de Oogkli niek Antwerpen. Een collega daarentegen vroeg zich af of ik mataglap was geworden om me door een Belg te laten opereren. 'Krijg je in die Jules de Korte kliniek van jou ook een blindengeleidehond mee?', stak hij me een dag voor de behandeling een hart onder de riem. Voor een laserbehandeling moet en wil je je verantwoorden. Want 'het kost veel geld' (de ziektekostenverzekering vergoedt geen cent) en 'de bril is functioneel en hij staat je niet slecht'. Nee, daar gaat het niet om, leg ik uit. Het gaat om het verlangen, zeg maar Het Grote Verlangen om 's ochtends wak ker te worden en helder te aanschouwen hoe de wereld eruit ziet. Om te zien of de bladeren aan de bomen al helemaal uit zijn. Om vanuit de verte een roodborstje van een koolmees te kunnen onderschei den. Het verlangen om de wind en regen druppels op je ogen te voelen. Om niet meer de hele dag je bril te hoeven poetsen. De voorbereidingen voor de behandeling beginnen al bij het opstaan. 'Geen parfum en geen make-up' staat er met dikke letters in de informatiebrief. Dat is even nadenken voor wie houdt van fraaie potjes en kwast jes. Er is geen angst of twijfel, wel een opge wonden gevoel in de buik als een vriendin me naar Antwerpen brengt, waar de oogkli niek van Erik Mertens is gevestigd. Plastic schoentjes en een dito muts zijn de vermomming waarmee de operatieruimte wordt betreden. Het draaiende bed nodigt uit te gaan liggen. Het hoofd past precies in een soort doos. Oogchirurg Eirik Mertens legt na het schoonmaken van de ogen, het plaatsen van een oogklem en het afplakken van de wimpers een steriele doek ('maar u kunt blijven ademen hoor') op het rechter oog. Verdovingsdruppels worden voor de tweede keer toegediend. De dokter waar schuwt dat ik even niets zal zien; zelfs het rode lichtje, op dat moment de enige ver binding met de buitenwereld, gaat uit. Dit is het moment dat hij een incisie in het hoornvlies maakt. Dat is het enige vervelen de deel van de behandeling, omdat er iets zwaars op het oog lijkt te drukken. In de be lendende videoruimte volgt mijn begeleid ster de operatie, maar dit is het moment dat zij afhaakt. „Het is wel het oog van mijn vriendin waar ze nu in snijden", is haar uit leg als de assistente haar wat meewarig aankijkt wanneer ze zich in de wachtruimte terugtrekt. Ik voel me ondertussen redelijk ontspan nen, want er is absoluut geen pijn en de ge ruststellende uitleg van Mertens doet de rest. Als de druk op het oog weg is en het rode lampje weer zichtbaar, besef ik dat de flap nu van mijn oog is en de laser aan het werk gaat. Bij iedere puls - het rechteroog krijgt er zestien en het linker acht - zie ik prachtige rode sterretjes in waaiervorm. Ze doen me denken aan de figuurtjes in die kartonnen kokertjes, die steeds veranderen als je er aan draait De laserstootjes duren gemiddeld twee seconden en Mertens telt hardop, zodat ik weet hoever de operatie is. Dokter Mertens, oogchirurg in Antwerpen. Het knetteren van de pulsen is duidelijk hoorbaar en een lichte schroeilucht geeft aan dat het nu menens is. Mertens plakt daarna de flap weer op het oog. Het ding heeft twee minuten nodig om zich weer aan het hoornvlies vast te zuigen. Een beet je spoelen en klaar is het ene oog. Even later ondergaat het andere oog dezelf de behandeling en voor ik het weet, is de operatie achter de rug. Ik krijg een flitsende zonnebril mee, waarmee ik mij in de illus tere wereld van de jetset waan. Voor mijn gevoel heeft de laserbehandeling korter geduurd dan het uittellen van de 3.500 euro ofwel zeventig vijftig-eurobiljet ten, die de behandeling kost. Na een uur is er nog een controle in de raadpleging (zoals de Belgen een behandelkamer noemen). Daarna mag ik vertrekken. Ogen dichthou den is het advies, maar ik ben natuurlijk veel te nieuwsgierig hoe de wereld eruit ziet. Stiekem glurend bemerk ik dat ik in de verte al meer zicht heb. In de auto op weg naar huis lees ik met meer dan gewone belangstelling de borden en als ik Breda op een bord zie staan, besef ik: eureka, dit is goed, want verkeersborden lezen was nooit m'n sterkste punt. Die avond is het vooral druppelen en vertellen hoe het allemaal is gegaan. Ik moet 's nachts weer een andere speciale bril op om te vermijden dat ik ongemerkt in mijn ogen wrijf. Gedurende een maand is het namelijk oppassen geblazen voor wrijven, stof en water. Het is een feest om de volgende dag wakker te worden, want het zicht in de verte is al weer beter geworden. Maar - en dat dringt pas heel langzaam tot me door - daar moet ik na vijf decennia erg aan wennen: ik zie wat ik vroeger niet zag, maar ik zie niet wat ik vroeger wel zag. Alles binnen een halve meter is wazig en vaag. Als ik het potje dag crème wil pakken, word ik woedend omdat ik niet kan lezen wat er op staat en mis schien smeer ik dus wel nachtcrème op mijn wangetjes. Pinnen is ook al een niet uit te voeren handeling. En ik heb geen flauw idee of ik nu kaneelstokjes of kruid nagelen in mijn boodschappenmandje doe. Het lezen van de krant is helemaal een mis sion impossible. Heb ik nu de ene ellende ingeruild voor de andere?, denk ik voortdurend. Heb ik me zelf in de luren laten leggen? Nou, dan heb ik een duur lesje gehad. Nee, stel ik mezelf gerust. Er was duidelijk van tevoren gezegd: de laser lost slechts één probleem op, de bijziendheid of de verziendheid. Omscha kelen is dus het devies. Dat gaat in de prak tijk niet zomaar, omdat de omslag van de bijziendheid blijkbaar nog niet helemaal is vertaald naar de verziendheid, vermoed ik met een lekenverstand. Mijn hersenen zijn nog geprogrammeerd op die halve eeuw bijziendheid en dat verklaart voor een groot deel mijn verwarring. Ook het werken op de computer geeft, merk ik tot mijn ontzetting, veel proble men. Na een half uur op het ding tikken, ben ik bijkans total loss. Mede omdat de af stand tot het scherm, het toetsenbord en de aantekeningen allemaal verschillend zijn. Binnen een paar uur heb ik drie - inder haast bij Etos en de Hema aangekochte leesbrillen - en de 'maffiosobrü' op m'n bu reau liggen. Daarbij komt nog een duikbril die ik moet gebruiken als ik onder de dou che ga en dan nog de nachtbril die naast mijn bed ligt. De hoop dat ik na de laserbe handeling af zou zijn van het gedoe met brillen, is volledig de grond ingeboord. Bin nenkort krijg ik ook nog een tuttig kettinkje met een leesbril om m'n nek. Ik moet geduld hebben, zegt de assistente van de kliniek als ik er een paniektelefoon- tje tegenaan gooi. Een maand is nodig om tot volledig herstel te komen en pas dan kan er een goede leesbril worden aangeme ten die me het zicht moet geven waar ik zo naar verlang. Na drie dagen absolute 'ogenrust' - niet achter de computer zitten en geen krant le zen - heb ik tot mijn grote opluchting weer een wat zuiverder beeld van de wereld. Daarna is er alleen nog maar vooruitgang en bij de nacontrole na een maand blijkt al les 'super' te zijn. Ik heb gekregen waar ik zo heftig naar verlangde. Vooral het ontwa ken brengt me iedere ochtend weer in exta se: ik zie vanuit het raam de koolmeesjes én de roodborstjes. Lopend door de regen ge niet ik van de spetters in m'n ogen. Het ge voel van onbevangenheid dat ik als kind moet hebben gehad. Met de orbscan wordt de vorm van het hoornvlies gemeten. Een beetje surfen (trefwoorden: oogcorrectie, laser, lasek, lasik, oogkliniek, eyevision, lasercentrum) op internet le vert een eindeloze reeks aanbiedingen op. Óp het eerste gezicht lijkt de goedkoopste 1.250 euro (een oogcentrum in Amstelveen) en de duurste 5.200 euro (Eye Clinic) voor beide ogen te zijn. Maar dat is wel appels met peren ver gelijken. Want bij die goedkope behandeling moeten nog de de kosten van voor- en naonderzoeken worden opge teld, heeft de behandeling in Portugal plaats en wordt er gebruik gemaakt van een 'oude', althans vorige generatie laser. Behandeling met een oude 'krasjeslaser' is niet erg com fortabel (drie dagen pijn horen er dan bij) en die methode geeft over het algemeen minder kwaliteit dan bijvoor beeld de 'gepersonaliseerde' laser die niet alleen de afwij king herstelt maar ook een scherper beeld geeft. Pas na een vooronderzoek kan worden bepaald wat de beste optie is, maar dan zit de klant min of meer vast aan de kliniek waar hij op dat moment verblijft. En als de dok ter aangeeft welke behandeling het meest geschikt is, is de klant meestal geneigd zijn advies te volgen, want hij heeft tenslotte maar één paar ogen. En dan is het moei lijkst te meten vergelijk nog niet aangeroerd: prijzen ge ven geen indicatie over de kundigheid van de arts en de kwaliteit van de behandeling. Toch een poging tot een klein vergelijk. Een laserbehan deling voor beide ogen kost in Nederland gemiddeld tus sen de 4.000 en 5.200 euro. Dit geldt zowel voor de oog klinieken, verbonden aan ziekenhuizen, als voor de parti culiere klinieken. In België is een laserbehandeling gemid deld 1.000 tot 1.500 euro goedkoper dan in Nederland. Een laserbehandeling kan ook gecombineerd worden met een vakantie naar een zonnige bestemming, zoals Thai land, Turkije, Marokko, Zuid-Afrika en Portugal. Dat is over het algemeen goedkoper dan in Nederland, waar door de kosten van de vakantie kunnen worden terugver diend. De Inspectie van Volksgezondheid waarschuwt dat er niets bekend is over de kwaliteit van de behandeling in de diverse oogklinieken in het buitenland. Wie zich daar wil laten behandelen, dient zich vooraf zeer goed op de hoogte te stellen, is het advies.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6