Opmars van de digitale fotografie Tips 'Het gaat om het schermpje achterop' 5 JULI 2003 BI. Enorme omslag In de fotografie. Links een camera uit de oertijd, in handen van Cornells van Es (vermoedelijk uit Zeist) die te boek staat als de eerste Nederlandse persfotograaf; een opname uit 1906. Rechts de camera anno 2003: een 'digitaal tje' - schermpje achterop. Foto's: Spaarnestad Fotoarchief en United Photos De Boer/Poppe de boer Digitale camera's hebben voor een omslag in de fotografie gezorgd. Het fotorolletje heeft zijn langste tijd gehad. Voor de fotovakhandel zijn de veranderingen groot en lijken de klappen hard. Maar niets is minder waar. 'De branche' wrijft zich in de handen. Nieuwe technieken zorgen voor nieuwe producten. En vakmanschap is nog steeds - zo blijkt - een kwaliteit die de consument hoog waardeert. door Koos van Wees De megazaak in elektroni sche artikelen biedt een keur aan digitale camera's. Zilverkleurig zijn de meeste, klein en handzaam. Elk toestel wordt dage lijks door belangstellenden uit de houder genomen en aan een minuti euze inspectie onderworpen. Er wordt even door de zoeker gekeken en naar het schermpje op de achter kant, dat bij gebrek aan batterijen donker blijft. „Zouden al deze mensen hier nou een computer hebben?", vraagt ie mand verbaasd, de drukte bij de ca mera's bekijkend. Maar een compu ter heb je allang niet meer nodig voor een digitale camera, meldt een verkoper. „Je levert gewoon je ge heugenkaart in, kijkt welke foto's je het mooist vindt en laat die afdruk ken", zegt hij monter. Digitale fotografie heeft in enkele ja ren tijd radicale veranderingen in de fotowereld teweeggebracht. Wie nu een toestel koopt neemt nog zelden genoegen met een gewone 'analoge' camera. Digitaal moet het zijn, al weet de koper heel vaak zelf niet eens waarom. De eigenaar van de fotozaak, op een steenworp afstand van de elektroni- ca-stunter, weet het wel. Hij heeft aan één verklaring voor het succes van de digicamera voldoende. „Het gaat om het schermpje achterop. Daarop zien mensen onmiddellijk het resultaat. Als er een analoge ca mera was uitgevonden waarop dat ook kon, had die waarschijnlijk ook succes gehad", zegt hij. Want die andere dingen waaraan de camera zijn succes ontleent, hij kan er zelf niet echt warm voor lopen. Zoals het opslaan van de foto's op de computer, bijvoorbeeld. „De handelingen die je moet verrichten voordat je je foto's op het beeld scherm voor je hebt staan.... Dan is het toch makkelijker om even een foto-mapje te pakken en dat door te bladeren." En de betere amateur x kan beter uit de voeten met een gewone came ra, weet hij ook. „Als je een gewoon negatief door een negatiefscan ner haalt, bereik je een veel hogere re- solutie, 16 mil- V-^ioen pixels, -• dan met DIGITALE FOTOGRAFIE VOORDELEN: 3 Camera toont direct de foto 3 Mislukte foto's kunnen direct worden overgemaakt 3 Allleen de beste foto's laat je afdrukken 3 Foto's kunnen direct op de computer worden bewerkt 3 Veel camera's maken mini-filmpjes van enkele seconden NADELEN: 3 Vertraging tussen indrukken en daadwerkelijk nemen van foto 3 Kwaliteit minder bij vergroten foto's 3 Afdrukken foto's op papier duurder 3 Camera vreet batterijen 3 Flitsresultaat vaak ondermaats Een recente ontwikke ling op het gebied van foto-verwerking thuis: ca mera op het dockstation, fo to's downloaden en direct prin ten. Op deze afbeelding, de Kodak LS633 op de doek 6000 printer. Publiciteitsfoto een digitale foto, waarin 3 miljoen pixels al veel is. Zo'n hoge resolutie is vooral handig als je uitsnedes wilt maken en wilt vergroten. Veel men sen met een spiegelreflexcamera hebben liever zo een digitale foto dan via een digitale camera", aldus de fotohandelaar. Compensatie Het zijn bedenkingen die niet voort komen uit kinnesinne over een te ruglopende omzet. Want hoezeer di gitale fotografie het ook lijkt af te kunnen zonder de hulp van de vak- handel, de praktijk wijst anders uit. Ook digitale amateurfotografen we ten de weg naar de fotozaak te vin den. „Wat we hebben verloren op het ontwikkelen en afdrukken van gewo ne foto's wordt gecompenseerd door andere opdrachten. Mensen komen met hun geheugenkaarten of hun op CD gebrande foto's om ze hier te la ten afdrukken, of ze sturen ze door per e-mail. Of andersom: ze willen hun analoge foto's gescand hebben en op een schijfj e laten zetten. Tege lijkertijd verkopen we zelf alles waar mee klanten het ook thuis kunnen doen. Scanners, inkjetprinters, car tridges, afdrukpapier, geheugen kaarten, de camera's. Alleen compu ters, daar doen we niet aan." Hij weet het nog sterker te vertellen: „Sinds de opkomst van de digitale fotografie is onze omzet in ontwik kelen en afdrukken alleen nog maar gestegen. De vaste oude klanten, de analoog fotograferende mensen, zijn gebleven, en wie het digitaal doet wil toch een 'hard copy". De vraag naar vakmanschap blijft. Wij doen alles zelf, elke foto wordt bekeken op kleur, licht en donker en zo nodig bijgesteld. En wij gebruiken ander papier dan de mensen thuis. We wil len kwaliteit leveren en mensen wil len daar ook wel iets meer voor beta len." Kwaliteit Het is een beeld dat wordt bevestigd door de Ko dak ontwikkelcen trale in Wad- dinxveen, een van de grootste van Nederland. „Mensen willen familie en vrien den na hun vakantie toch een stapel foto's laten zien", zegt een woord voerder. „Wij moeten ervoor zorgen dat dat kwalitatief goede afdrukken zijn. Met die kwaliteit moeten we de mensen vasthouden." Bedreigingen zijn er immers volop. De moderne fotograaf maakt veel meer foto's, maar laat er uiteindelijk veel minder afdrukken. En dat ge beurt dan ook nog vaak in eigen huis, op de tegen een dumpprijs aangeschafte fotoprinter. „Volgens mij weet meer dan de helft van de eigenaren van een digitale camera niet dat je er ook nog hoog waardige foto's van kunt laten ma ken", verzucht een zegsman van Fu ji, de andere grote foto-ontwikkelaar. Een gevolg van slechte communica tie, denkt hij. „Veel toestellen wor den verkocht bij elektronicazaken. Daar weten ze veel van de compu terkant van het verhaal, maar min der van de fotografische kant." Jammer vindt hij dat. „Want de kwa liteit die wij leveren is vele malen hoger dan wat er thuis uit de printer rolt. Zo'n inkjetprinter, het papier, het is het net niet. Je kunt dergelijke foto's ook veel minder lang bewaren: twee, misschien drie jaar, tegen zo'n vijfenzeventig jaar voor foto's die wij afdrukken." Bindmiddel De fotocentrales doen er alles aan om het de digitale klant zo makkelijk mogelijk te maken en aan zich te binden. Kodak en Fuji hebben bij sommige winkelketens kaartlezers staan waarin de klant zijn geheugen kaart plugt en wat hij afgedrukt wil zien naar de ontwikkelaar zendt. Ook hebben ze - net als de Hema dat doet - eigen websites waarop de klant 'on-line fotoalbums' kan behe ren en desgewenst kan laten afdruk ken. Wie zo'n band met de ontwik kelaars wat ver vindt gaan kan ge woon zijn eigen cd-rom of floppy opsturen. Voor de kosten hoeven de klanten het niet te laten, betogen Kodak en Fuji in koor. „De prijzen van analoog en digitaal groeien steeds meer naar elkaar toe. Digitaal is nog maar een fractie duurder", zeggen ze. Dat blijkt tegen te vallen. Digitale fo to's afdrukken komt in deze zomer periode bij Dixons op 27 cent per fo to, gewone foto's op elf cent, althans volgens de reclames. Concurrent Kinorama doet het goedkoper: 10 cent voor normale foto's, 19 voor di gitale. Dat is toch iets anders dan 'een fractie duurder'. De thuisprinterisoókafnietgoed koop. Fotopapier is duur, 40 tot 50 cent per velletje, evenals de inktpa- tronen waarmee de printer moet worden gevuld. En sommige prin ters hebben meerdere patronen (va riërend van 20 tot 40 euro) nodig om het hele kleurengamma te bieden. „Sommige producenten bieden printers aan die goedkoper zijn dan de cartridges. Want op die cartridges moeten ze het verdienen", smaalt de Kodak-man. Het verschil tussen analoog en digi taal zit 'm niet meer in de prijs van de camera, hoewel zich dat soms moeilijk laat vergelijken. Voor 99 eu ro zijn er simpele huis-, tuin- en -keukencamera's te koop, met ge noeg megapixels om op normaal formaat af te drukken. Goedkoper kan ook, maar dan wordt afdrukken een teleurstelling. „De meeste men sen letten maar op één ding: hoe krijg ik zo veel mogelijk pixels tegen een zo laag mogelijke prijs?", zegt de verkoper van de wit- en bruingoed- handel. Prijzen De consument doet er goed aan prij zen te vergelijken. De enorme con currentie tussen de merken onder ling en in de tussenhandel zorgt voor elkaar razendsnel opvolgende prijsdalingen. Niet alleen van de ca mera's, maar ook van de accessoires. Tot droefenis soms van de vakhan- del. „Het is een moeilijk product", vindt de fotohandelaar. Want de ca mera die hij tegen een scherpe prijs inkocht kan onder druk van de con currentie enkele maanden later nóg goedkoper, blijkt vaak. De consu ment profiteert, maar het verlies is voor de handelaar. Als voorbeeld van hoe snel het kan gaan, wijst hij naar de prijs van een geheugenkaart. Een kaart van 128 megabyte kostte in de laatste maan den van de gulden 1.280 gulden. In middels gaat diezelfde kaart voor welgeteld 33 euro van de hand. Het is een ontwikkeling die de Nederlan der, prijsgevoelig als geen ander, massaal naar de digitale camera doet grijpen. Zowel de Kodak- als Fuji-woordvoerder benadrukt het, verwijzend naar cijfers uit België en Duitsland: Nederland loopt voorop in de digitale fotografie. „Momenteel is acht tot negen procent van alles wat we aangeboden krijgen digitaal. Dat is hoog als je het vergelijkt met de landen om ons heen. We zijn best een innovatief volkje", denkt de Fu- ji-man. „We lopen in de voorhoe de", meldt ook Kodak. „Het mooie is dat we nog steeds geen teruggang zien in het analoge marktdeel", concludeert de Fuji- zegsman. „En toch zal dat een keer gebeuren. Digitaal wordt steeds aan trekkelijker, in mogelijkheden, prijs en bedieningsgemak. Dat marktaan deel groeit elk jaar met honderdvijf tig tot tweehonderd procent. Het heeft de toekomst." Een van de vele moderne camera's, de Ni kon Coolpix SO (drie miljoen pixels). De handgreep is draaibaar ten opzichte van het opnamegedeelte, zodat het makkelijk is vanaf een laag standpunt te fotografe ren (handig voor kinderfoto's). Publiciteitsfoto door Lars Polder Niet alleen goed weer is voorwaarde voor een geslaagde vakantie, voldoende stroom ook. Digitale fotocamera's gebrui ken veel energie en als je niet uitkijkt kom je op één batterijla ding de dag niet door. De grootste truc om stroom te besparen is niet via het LCD-schermpje van de camera te fotograferen, maar via de zoeker. Vaak toch al beter, want zeker bij zon zijn die schermpjes vaak maar moeizaam bruikbaar. Via het menu is vaak te programmeren of het LCD-scherm aan of uit staat als de camera is opgestart. Soms onthoudt de camera ook de laatst gebruikte stand: was het scherm bij uitschakelen van de camera uit, dan is het dat ook na aanzetten. Het werken via de zoeker heeft één groot nadeel: bij de meeste ca mera's komt er meer op de foto dan de zoeker aangeeft. Iets om re kening mee te houden. Iedereen kan dat bij z'n camera controle ren, door zoekerbeeld en LCD-beeld met elkaar te vergelijken. Wie het schermpje toch regelmatig gebruikt of gewoon op safe wil spelen, doet er goed aan reservestroom mee te nemen. Compacte camera's werken vaak met een zeer platte oplaadbare batterij: een reserve-exemplaar is duur, maar ook heel makkelijk mee te nemen. Wie een camera heeft die vier penlight-batterijen gebruikt, zit met een vast aan vier extra oplaadbare batterijen, dus beduidend meer extra volume en gewicht. Alternatief is het meenemen van een setje alkalinebaterijen. Vooral inzetbaar als laatste redmiddel, ze zijn erg snel leeg. Wie vroeger voor zijn vakantie één rolletje van 36 volschoot, zou theoretisch met een bescheiden geheugenkaartje uit de voeten kunnen. Maar de ervaring leert dat 'digigrafen' méér foto's maken: je knipt er een heleboel en later kies je er de beste uit. Het is geen gek idee om 's avonds de laatste opnamen even door te lopen en alles wat niet voldoet meteen te wissen. Maar dan nog blijven er veel foto's over die te leuk zijn om te worden afgekeurd. Gebruikers van digitale camera's komen doorgaans met veel meer foto's thuis dan vroeger. Beknibbel daarom niet op de capaciteit van een ge heugenkaart. Economisch omgaan met de opslagruimte van de geheugenkaart loont echter ook. Door een lagere kwaliteitsstand te kiezen worden de beeldbestanden kleiner. Meestal is de standaard-instelling vol doende. Gebruik van de stand 'Fine' of 'TIFF' of vergelijkbare posi tie voor topkwaliteit, is soms meer een uiting van ambitie dan van werkelijke kwaliteit. De standen voor hoge kwaliteit nemen door gaans ook meer verwerkings- en opslagtijd in beslag, wat bij het fo tograferen vertraging oplevert. Extra ruimtewinst levert het overgaan op een kleiner beeldformaat. Een camera met drie miljoen pixels maakt een beeld van 2048x1536, maar hij ook worden ingesteld op bijvoorbeeld 1600x1200, goed voor twee miljoen pixels. Logischerwijze zijn de vergrotingsmogelijkheden dan minder, en je weet niet altijd van te voren of een foto later groot of klein zal worden geprint. Teruggaan in kwaliteitsniveau (van Fine naar Standaard) is in het algemeen te prefereren boven het kiezen voor een kleiner aantal pixels per foto. Wie echter met een camera van vier of vijf miljoen pixels werkt, kan doorgaans vooraf wel de keuze maken of poster formaat een optie is die opengehouden moet worden. Per ongeluk een foto of zelfs de gehele inhoud van een geheugen kaart wissen: ondanks de beveiligingsstappen in de wisprocedure kan het echt gebeuren. De beveiligingsfunctie, aanwezig op veel di gitale camera's, biedt uitkomst. Elk bestand dat met een speciale menu-opdracht wordt beveiligd, kan dan niet meer worden gewist tenzij de beveiliging weer wordt opgeheven of de geheugenkaart opnieuw wordt geformatteerd. Ideaal is de mogelijkheid om alle opnamen op de kaart in één handeling te beveiligen. Wie dat regel matig doet speelt op safe.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4