Directeuren van V D ruimen veld ECONOMIE Centraal Planbureau voorziet nog dit jaar herstel wereldeconomie Duisenberg maant regeringen Balkenende laat vakbeweging vertwijfeld achter Laatste kans voor warenhuizen Geluk van de huisvrouw Vrouwen en jongeren vaakst onderbetaald Groter belang van Corus in Belgisch bedrijf Segal Steekpenningen eldboete voor (ïanipuleren eurskoersen (ieuw label oor koelkast ussel - Koelkasten en vries- sten zijn zo zuinig met ener- b geworden, dat ze het in 1994 [introduceerde Europese sys- em van energielabels zijn ont- oeid. In de winkel staat op n stickertje waar het apparaat oort op een schaal van A (zui- 5) tot en met G (verslindt lergie). Steeds meer koelkas- i vallen in A, al verschillen ze iderling. Daarom wil de Euro- se Commissie twee nieuwe halen invoeren voor de zui- te apparaten onder de zui- i: A+ en A++. Dat gaat in "2004. Ichröder ontkent lisleiding kiezers ■lijn- De Duitse bondskanse- r Gerhard Schroder ontkent t hij de Duitse kiezers in aan- J> naar de verkiezingen van g jaar opzettelijk heeft mis- d over de economische situa- in het land. De bondskanse- r werd gisteren gehoord door i parlementaire commissie onderzoekt of de regering rig jaar informatie over nega- ve economische ontwikkelin- n onder de pet heeft gehou- |n. Kanselierskandidaat Ed- nd Stoiber van de CDU/CSU de vorig jaar vooral cam- ne op de slechte economi se prestaties van de eerste re- Iring-Schröder, maar de ver- htering van de economie 1 door de regering botweg tkend. eer geld bij verboeking ussel - Reizigers die aan de heckbalie te horen krijgen t het vliegtuig overgeboekt is dat zij niet mee kunnen krij- als het aan het Europees rlement ligt een veel hogere goeding. Het europarlement m gisteren een richtlijn aan e de maximumvergoeding rdubbelt naar 600 euro. Ieder r lopen wereldwijd zo'n b.000 mensen hun vlucht mis fcdat maatschappijen meer tets verkopen dan er plaat- in het vliegtuig zijn. De luwe richtlijn wordt pas van kcht als ook de regeringen q de EU-lidstaten ermee in- erkloosheid S loopt snel op shington - Ook in de Ver gde Staten leidt de economi- ïe malaise tot een snel stij- ide werkloosheid. Dat blijkt cijfers van het ministerie werkgelegenheid. De werk- sheid hep in juni op tot 6,4 icent van de beroepsbevol- g, het hoogste niveau in ne- jaar. De afgelopen drie anden is het aantal werklo- in de VS met 913.000 geste- Ongeveer twee miljoen lerikanen waren vorige and langer dan zes maan- werkloos. irdon België vartspaarders ussel - Na Duitsland gaat gelijk ook België zwart geld spaarrekeningen in het bui- iland teruglokken met een :aal pardon. De onderhande- rs voor een nieuwe Belgische ering zeiden gisteren op de amse VRT-radio dat ze het is zijn over zo'n regeling. De gen hebben vele miljarden art gestald op bankrekenin- ri in met name Luxemburg 'Zwitserland. In het voorstel een fiscaal pardon kunnen lun geld terugbrengen naar ;ië tegen betaling van een le boete. vrijdag 4 juli 2003 den haag/anp - Het Centraal Planbu reau (CPB) verwacht dat de wereld economie zich in de tweede helft van dit jaar zal herstellen. De lagere olie prijs, het herstellend vertrouwen van consumenten en producenten, het wegebben van de negatieve effecten van de gedaalde aandelenkoersen en de lage kapitaalmarktrente zullen er voor zorgen dat de conjunctuur aan trekt. Het planbureau schrijft dit in een gis teren gepubliceerde economische ra ming voor de komende jaren. Veel van de cijfers, vooral met betrekking tot de overheidsfinanciën, lekten af gelopen dagen al uit. Volgens het CPB zal de Amerikaanse economie vanaf de tweede helft van dit jaar sterk opleven, met een ge raamde groei van 2,25 procent dit jaar en 3,5 procent volgend jaar. In het eurogebied komt het herstel later en trager op gang. Door de waardestijging van de euro ten opzichte van de dollar is de con currentiepositie van het eurogebied verder verslechterd. Het CPB ver wacht dit jaar dan ook een groei van slechts 0,75 procent voor de eurolan den. Volgend jaar zal dat 2 procent zijn. Voor Nederland voorspelt het CPB dit jaar een nulgroei. Volgend jaar groeit de economie weer met 1,25 procent. In de jaren daarna wordt dat gemid deld 2,25 procent. De particuliere consumptie neemt dit jaar naar verwachting met 0,5 pro cent toe, de laagste groei in twintig jaar. Dat valt volgens het planbureau nog mee als rekening wordt gehou den met de lagere loonstijging en da len van de huizenprijzen. Volgend jaar groeit de consumptie met 1 pro cent, maar dat komt voor een deel doordat de consumenten dan zelf moeten betalen voor bepaalde voor zieningen in de zorg, zoals fysiothera pie en sommige medicijnen. De bedrijfsinvesteringen krimpen al sinds 2001 en dat blijft volgens het planbureau ook volgend jaar nog zo. Met de export van Nederlandse pro ducten gaat het beter. Die zal na een daling met 2,25 procent dit jaar vol gend jaar met hetzelfde percentage groeien. Dat komt mede door de ver wachte daling van de arbeidskosten. De contractloonstijging in de markt sector komt dit jaar uit op 2,75 pro cent en volgend jaar op 1,5 procent, verwacht het planbureau. Zoals eerder al bekend werd houdt het CPB rekening met een forse toe name van de werkloosheid. Die zal volgend jaar 530.000 bedragen, 6,75 procent van de beroepsbevolking. Aan het eind van deze kabinetsperio de zal nog steeds 6,25 procent van de beroepsbevolking zonder werk zitten, denkt het CPB. De inflatie zal volgend jaar op 1,25 procent uitkomen. Nederland be hoort dan tot de EU-landen met een lage inflatie, terwijl het enkele jaren terug nog Europees koploper was. amsterdam/anp - De aanhou dend slechte resultaten bij het warenhuis Vroom Dreesmann (V D) kosten drie directeuren de kop. De door moeder Vendex KBB in april gemelde tegenval lende omzetontwikkeling heeft zich in mei en juni voortgezet. De omzet lag circa 5 procent la ger dan vorig jaar. Het verlies zal dit jaar meer dan verdubbelen, aldus het bedrijf. Vendex KBB denkt dat het ope rationeel detailhandelsresultaat bij V D (vorig jaar een verlies van 11 miljoen exclusief een bijzondere last van 48 miljoen) dit jaar oploopt tot 30 50 mil joen euro. Daarmee wordt een eerdere uitspraak over de verbetering van de winst niet waargemaakt. „Het is de laatste kans voor V D", aldus bestuursvoorzitter P. Hamming van Vendex KBB. „Als het nieuwe management het niet redt, dan is er voor V D geen plaats meer in Neder land." De doelstelling van de nieuwe bestuurders is in 2008 een omzet van 1 miljard euro met een rendement van onge veer 4,5 procent. Twee bestuurders van waren huis HEMA nemen het roer bij V D in handen. Drie directeu ren van V D stappen op. „Het gaat nu allemaal te langzaam bij V&D", aldus Hamming. „De kwaliteit moet beter. De be sluitvorming moet voortvaren der." Het nieuwe directieteam van V&D beraadt zich de ko mende periode op aanvullende maatregelen. D. Goeminne wordt per 1 au gustus de voorzitter van de V D-directie. Hij is thans direc tievoorzitter van HEMA. Goe minne wordt eveneens be noemd tot lid van de hoofddi rectie van Vendex KBB. Verder wordt de V D-directie ver sterkt met E. Randag. Hij wordt op 1 augustus directeur opera tions. De huidige directeur E. Maes- sen vertrekt bij Vendex. J. Paar- dekooper gaat naar de doe-het- zelfgroep Formido, ook een on derdeel van Vendex KBB. R. Steenvoorden treedt terug als directeur financiën. Volgens Hamming worden geen gouden handdrukken uitgedeeld. V D is sinds jaren het zorgen kind van Vendex KBB. Het be drijf probeert zich te ontdoen van een muffig imago. Oude collecties zijn vervangen. Sinds sinds enkele maanden probeert het bedrijf met een eigen televi sieprogramma (V&D TV) klan ten naar de winkels te lokken. Rotterdam - De invloed van reclame op de ontwikkeling van het huishouden is het onderwerp van de tentoonstelling 'Het geluk van de huisvrouw' die vanaf zondag te zien is in het Schielandshuis in Rotterdam. Op de tentoonstelling zijn onder andere reclames van wasmiddelen door de jaren heen te zien, maar ook deze uitstalling van schoenen. Foto: ANP/Robert Vos den haag/anp - De meeste on derbetaalde werknemers zijn vrouwen die in deeltijd werken, en jongeren. Ze zijn vaak werk zaam in de horeca, landbouw, detailhandel en reparatiebedrij ven. Dat blijkt uit onderzoek van de Arbeidsinspectie over 2001, dat minister De Geus van Sociale Zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Naar schatting 68.000 werkne mers in het bedrijfsleven ver dienen minder dan het wettelijk minimumloon. Dat is 1,1 pro cent van alle werknemers. Daarnaast hebben 130.000 werknemers (2,1 procent) een brutoloon dat gelijk is aan het minimumloon. In 27.700 bedrijven (7,7 procent van het totaal) worden een of meer werknemers onderbe taald. Het gaat vooral om kleine bedrijven: 60 procent van de werkgevers die onderbetalen, heeft één tot vijf werknemers en 20 procent vijf tot tien. On derbetaling vloeit vaak voort uit afspraken over het nettoloon, marchanderen met werktijden en het niet toepassen van de halfjaarlijkse verhoging van het minimumloon. De Arbeidsinspectie tikt onder betalende werkgevers op de vingers. Als die niet binnen drie maanden reageren, licht zij de ondernemingsraad en werkge versorganisaties en vakbonden in. De werknemer kan ook naar de rechter stappen om een vol waardig loon af te dwingen. Minister De Geus zal de voor lichting over het wettelijk mini mumloon verbeteren en die vooral richten op de sectoren die in gebreke blijven. Ook overweegt hij kleine bedrijven waar onderbetaling veel voor komt, gericht te benaderen. Europa moet werk maken van hervormingen BELASTING BELICHT er dam/anp - De rechtbank nsterdam heeft een man via internet beurskoersen u hebben gemanipuleerd een 'boete van 5000 euro opge- De rechter stelde gisteren t dat de man, bekend onder b bijnaam Hercules, de koers 1 Cardio Control heeft beïn- door een leugenachtig icht op internet te plaatsen, icier van justitie J. Tonino 1 twee weken geleden een tstraf van 120 uur geëist, naast pleitte de fraudeoffi- r voor drie maanden voor- ardelijke celstraf en vond hij It de verdachte een vermeen- I beleggingswinst van 14.500 0 moest terugbetalen. fles' handelde op 23 okto- 2000 zeer actief in het aan- ïl Cardio Control, dat er nor gesproken rustig bijlag, lelijkertijd plaatste hij prik- lende berichten op een dis- Ssieforum op internet, waar hij suggeerde dat er bij het iirijf iets belangrijks ophan- fawas. !t die kunstgreep zaaide Her- verwarring en probeerde I andere beleggers tot kopen ji te zetten, zodat hijzelf een rinst kon incasseren, al- te het Openbaar Ministerie. door Pieter van Hove londen - Staalconcern Corus heeft zijn aandeel in de Belgi sche firma Segal uitgebreid tot de helft. Tot dusverre had de Engels/Nederlandse onderne ming een belang van een derde in het bedrijf dat staal produ ceert voor voornamelijk de au tomobielindustrie. Corus koopt de aandelen van mede-eigenaar Arcelor, die een meerderheids belang heeft (66 procent) in de joint-venture. Met de aankoop is een bedrag van 8,3 miljoen euro gemoeid. Arcelor, het enkele jaren gele den opgerichte fusieproduct van Arbed, Arcelaria en Usinor, moet van Brussel het belang in een aantal bedrijven verminde ren omdat het anders een te dominante positie op de Euro pese staalmarkt zou innemen. Segal heeft de beschikking over een dompelverzinklijn, een in stallatie die staal voorziet van een dun laagje zink. De joint-venture gebruikt hier voor materiaal dat afkomstig is van beide aandeelhouders. Het hoofdkantoor van Segal is ge vestigd in Yvoz-Ramet bij Luik. In totaal werken er ruim 150 mensen. Het bedrijf produceer de vorig jaar ruim 500.000 staal plaat voor auto's. De interesse van Corus voor het vergroten van haar aandeel in de dompelverzinklijn bestaat al langere tijd. Aanvankelijk leefde bij de top van het bedrijf de ge dachte om de installatie in haar geheel over te nemen, maar dat bleek uiteindelijk financieel niet haalbaar voor het verlieslijden de concern. van onze correspondent Hans Gertsen straatsburg/gpd - Wim Dui senberg heeft de Europese re geringsleiders gisteren opgeroe pen om ernst te maken met het uitvoeren van structurele her vormingen. Die hervormingen zijn volgens de Nederlandse president van de Europese Centrale Bank (ECB) 'in het be lang van de groei van de econo mie en de werkgelegenheid' in Europa. „Het monetaire beleid staat. Er is sprake van prijsstabiliteit en een duurzaam lage inflatie. Wij hebben ons werk gedaan. De regeringsleiders moeten zich niet langer achter de ECB willen verschuilen en niet langer aar zelen met het uitvoeren van broodnodige hervormingen", zo zei Duisenberg tijdens de presentatie in het Europees Parlement van het jaarverslag van de ECB over 2002. Duisenberg riep tijdens het de bat tevens op tot loonmatiging om de groei van de salarissen in overeenstemming te houden met de ontwikkeling van de prijzen. Zo niet, dan dreigt de inflatie te snel op te lopen. „De werkloosheid stijgt te snel en de productiviteit is te laag om flin ke loonstijgingen te rechtvaar digen", zo zei de ECB-presi- dent. Het huidige inflatieniveau van ongeveer 2 procent is in de ogen van de ECB 'gepast met het oog op de middellange ter mijn'. „We nemen aan dat de inflatie in de eurozone in 2003 rond de 2 procent zal blijven schommelen. Begin volgend jaar kan de inflatie zelfs aan vankelijk onder die grens ko men en de inflatie zal later in 2004 en in 2005 weer rond de 2 procent schommelen", zo ver wacht Duisenberg. Hij zei verder niet te verwach ten dat Europa op korte termijn met deflatie te maken krijgt. Duisenberg kreeg tijdens zijn waarschijnlijk laatste optreden als ECB-president in het Euro pees parlement veel lof toege zwaaid voor de wijze waarop hij de afgelopen vijf jaar leiding heeft gegeven aan de bank en aan de invoering van de euro. Veel europarlementariërs roemde Duisenbergs 'wijsheid en vastberadenheid' aan het roer van de ECB. Duisenberg wordt naar verwachting later dit jaar opgevolgd door de Fransman Jean-Claude Trichet. Voorjaarsoverleg eindigt zonder concreet resultaat door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest den haag - „Ik ben het nóóit. Maar nu ben ik echt nijdig." De anders zo evenwichtige CNV- voorzitter Doekle Terpstra staat te trillen op zijn benen. Het tra ditionele voorjaarsoverleg tus sen kabinet, vakbeweging en werkgeversorganisaties is zojuist afgelopen. De onderhandelaars van de bonden blijven nog wat hangen in de zaal. Er is gepraat, maar daarmee is alles gezegd. „Ik had zo gehoopt dat het ka binet een gebaar zou maken vandaag. Dat ze ons serieus zouden nemen. Ik heb mijn nek uitgestoken. Ik ben echt heel ruimhartig geweest. Ik heb aan geboden dat ik vergaande af spraken zou willen maken over loonmatiging in ruil voor con cessies van het kabinet. Het enige wat Balkenende had hoe ven zeggen was: we zijn in dat geval bereid jullie tegemoet te komen. Ik begrijp best dat hij CNV-voorzitter Terpstra (links) en zijn FNV-collega De Waal (midden) met premier Balkenende na afloop van het voorjaarsoverleg. Foto: ANP/Robin Utrecht zich niet meteen in zijn onder- handelingskaarten wil laten kij ken. Maar zelfs zo'n kleine toe zegging, zo'n klein gebaar kreeg hij niet uit zijn str... uit zijn keel." Ook de persconferentie na af loop van het overleg schenkt de vakbondsbestuurders weinig duidelijkheid. Balkenende heeft het over 'een gezamenlijke ver kenning van de economische realiteit' en 'de vraag hoe kabi net en sociale partners die be oordelen'. De premier geeft omstandig aan dat 'het overleg de onderlinge verschillen van mening over de oplossingen van de economische recessie niet heeft weggenomen'. De komende maanden wordt doorgepraat over de problemen met de pensioenen, de aanpak van de jeugdwerkloosheid, aan pak van de topinkomens, de combinatie van werk- en privé- leven en het winstgevender ma ken van het Nederlandse be drijfsleven. „In die gesprekken zullen we onze verschillen van mening toelichten. Het is geen gesloten boek en dat zegt heel veel", beëindigt hij zijn praatje met een irritatie in zijn stem die de laatste tijd wel vaker te ho ren is. Terpstr^ kan er geen chocola van maken. Gaat het kabinet in de volgende ontmoetingen nu alleen maar proberen om de vakbeweging te overtuigen van zijn gelijk? Of willigt het kabinet echt de wensen van de vakbon den in door bijvoorbeeld de re gelingen voor prepensioen in stand te houden en ontslagver goedingen niet te verbieden? „Wat is dat, geen gesloten boek?", briest Terpstra. Drie meter verderop staat FNV- voorman Lodewijk de Waal ge laten tegen een tafel geleund. Hij laat zijn schouders hangen. Ach, mijn verwachtingen wa ren minder hoog gespannen dan die van Terpstra", zegt hij. „Maar ik voel wel hetzelfde. Balkenende heeft helemaal ner gens helder antwoord op gege ven. De komende maanden moet blijken of het kabinet nou wel of niet bereid is van haar soms waanzinnige plannen uit het regeerakkoord af te stap pen. Een loonakkoord? Dat is verder weg dan ooit." Volgens De Waal trekt het kabi net steeds meer rookgordijnen op. „Voor ons zijn die 13 mil jard euro aan bezuinigingen uit het regeerakkoord al uit den boze. En dan komt Zalm ineens met de aankondiging dat er nog eens 2 of 3 miljard bovenop komt. Terpstra en ik hebben duidelijk tegen hem gezegd dat dat nooit en te nimmer mag be tekenen dat er verder wordt be zuinigd op de sociale zekerheid en de uitkeringen. Dan is het einde overleg. En wat krijg je dan als antwoord van hem? 'De beroering zal er niet minder om worden.' Tja, wat moet ik daar nou weer van denken?" Omkoping en corruptie vinden niet alleen plaats in zuidelijke landen, zoals in Italië. Zo heeft Nederland zijn eigen omko pingsschandalen. In de bouw fraude zijn ambtenaren gefê teerd door bouwbedrijven met als doel opdrachten binnen te halen voor een gunstige prijs. Omkoping vindt op verschillen de manieren plaats. Het kan gaan om het betalen van steek penningen, maar het kan ook gaan om het meenemen van ambtenaren naar exclusieve restaurants en/of privé-clubs, of om het geven van exor bitante relatiege schenken. In het Wetboek van Strafrecht is het aan nemen en betalen van steekpenningen strafbaar gesteld, on der bepaalde om standigheden. Maar voor ambtenaren zijn aparte bepalin gen opgenomen, die het aannemen van giften en beloften al tijd strafbaar stellen. Het aantal strafrech telijke veroordelingen op dit ge bied is echter klein. Maar hoe zit het eigenlijk fis caal als een ondernemer steek penningen betaalt? Tot 1 janua ri 1997 waren deze kosten zon der meer aftrekbaar. Tenminste als de ondernemer aannemelijk kon maken dat de uitgaven wa ren gedaan met het oog op de zakelijke belangen van het be drijf. Belastingheffing is amo reel. Winst is winst, ongeacht op welke manier deze tot stand gekomen is. Sinds 1 januari 1997 is er op het terrein van de steekpenningen een kleine wijziging gekomen. Vanaf die datum is aftrek van steekpenningen uitgesloten in de situatie dat de belasting plichtige vanwege de omkoping strafrechtelijk is veroordeeld of een schikking met Justitie heeft getroffen. Maar door het gerin ge aantal strafrechtelijke ver oordelingen voor omkoping en corruptie komt deze uitzonde ring in de praktijk niet veel voor. Bovendien is de navorde ringstermijn van vijfjaar vaak al Peter Constandse belastingadviseur in Bussum verstreken tegen de tijd dat de veroordeling komt. De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (OESO) heeft vastgesteld dat de fiscale behandeling van steekpenningen in Nederland niet in overeenstemming is met de OESO-regels op dit punt. Ons land loopt dan ook uit de pas ten opzichte van de andere landen binnen de OESO. Bijna al die landen hebben namelijk een expliciet en onvoorwaarde lijk aftrekverbod in hun fiscale wetgeving opgeno men, zonder daarbij aan te haken bij een voorafgaande rech terlijke uitspraak of schilcking. En omdat alle landen geza menlijk verantwoor delijk zijn voor de bestrijding van om koping bij interna tionale zakelijke transacties zal Ne derland zich moeten gaan aanpassen aan de regels zoals die in andere OESO landen gelden. Net voor zijn aftre den heeft de vorige staatssecre taris van financiën Van Eijck daarom bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend, waarin staat dat aftrek van kos ten al wordt uitgesloten als aan nemelijk is dat de kosten be staan uit steekpenningen. Een voorafgaande veroordeling of schikking is dus niet langer ver eist. Het gaat hierbij om omko ping van werknemers, advi seurs, ambtenaren, rechters, ministers, kamerleden, burge meesters, wethouders en ge meenteraadsleden, zowel in binnen- als buitenland. Boven dien wordt het begrip omko ping ruim uitgelegd. Daaronder vallen niet alleen steekpennin gen, maar ook beloften en dien sten. De vraag is natuurlijk of deze beoogde wetswijziging effect zal sorteren. Aan de inspecteur de taak om in voorkomende gé vallen aannemelijk te maken dat er sprake is van kosten of lasten, die verband houden met steekpenningen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7