VS loven miljoenen uit voor tip Saddam BUITENLAND Gouverneur Californië dreigt te worden weggestuurd Evacuatie vluchtelingen Liberia begonnen Washington wil af van 'geest' dictator in Irak Berlusconi verdeelt europarlement 1 V. ^■lir L Droevige IJzeren Dame Schadeclaims trombose door vliegen afgewezen Zes verdachten terrorisme voor tribunaal in VS Bestand dreigt te scheuren na dood Palestijn Is onsi nformatie over ak was erg oud' shincton - De Amerikaanse H chtingendiensten hadden ïnfcds 1998 geen nieuwe infor- tie over Iraakse massaver- tigingswapens meer ver- rd. In de aanloop naar de log in Irak baseerden zij zich rom op informatie uit begin midden jaren '90. Dat heeft interne commissie van de vastgesteld, zo meldt The shington Post. De diensten iden dat de informatie nog :ds klopte, en dat Irak dus begin dit jaar nog over de jens beschikte. Die zijn ech- nog altijd niet gevonden, sident Bush rechtvaardigde aanval op Irak hoofdzakelijk het argument van de mas- emietigingswapens. jns Blix toch nog et met pensioen VRIJDAG 4 JULI 2003 aal v« ond| ten epa: le hil n viwonden door reuHgedraaide trap I er - Zeker twintig mensen en een bezoekje aan het lion van de honkbalclub prado Rockies moeten be- ïn met verwondingen. Een ïp volgepakt met mensen op hol, zodat veel mensen majlhet eind van de heling bo elkaar klapten. De mees- oveipvonden hebben botbreu- bulten of schrammen, niemand lijkt er slecht iumaftoe te zijn. Getuigen ver- te hebben gezien hoe nds.!1110118611 met hooien elkaar sloegen. ckholm - De Zweed Hans sinds maandag niet langer f van de VN-wapeninspec- s in Irak, gaat toch niet met sioen. De 75-jarige Blix gaat internationale onafh anke commissie leiden die 'een Is moet geven aan de po- :n van de internationale •enschap ten gunste van ipening en van de non- feratie van massavemieti- ipens'. De commissie, initiatief van de Zweedse ing, moet in 2005 haar be- gen presenteren. ideren bevrijd school Zambia - De politie heeft in de hbiaanse hoofdstad Lusaka I kinderen bevrijd die onder e omstandigheden werden igehouden in een islamiti- t school. De kinderen waren •nseld op het platteland en jden mishandeld. Naast ge- ingen militaire training Iden ze Arabische en Engel- s. Dat meldde de Zambia Jy Mail gisteren. Volgens de Ée werden de kinderen mis- Jdeld en in kooien opgeslo- ■Ze werden bij hun ouders Tgehaald met de belofte van p onderwijs. De schooldi- uren zijn gearresteerd. inestelsel op het onze Astronomen hebben op afstand van 94 lichtjaar eën ip planeten ontdekt die gro- vereenkomsten vertoont ons zonnestelsel, inclusief planeet die op Jupiter lijkt, tns wetenschappers biedt itdekking van een plane- ilsel relatief dichtbij aarde dat er ooit buitenaards le- worden gevonden, of ilaneet waarop dat moge- In het vakblad Astrophy- Journal Letters worden ko- le week de resultaten van aantal onderzoeken naar de gelijkende planeten ibliceerd. iselj wil hulp in psychiater 1 haag - De Servische ultra- lonalist Vojislav Seselj, die t Joegoslavië-tribunaal in rrest zit, wil psychiatri- fe hulp. Op die manier wil hij tr leren omgaan met het on- kelijke gevoel dat hij rt van de toga's die door de iters van het VN-hof wor- 1 gedragen. Seselj zei eerder at de zwart-rode toga's hem neren aan de Inquisitie, is voor Servische nationa- n onverteerbaar vanwege Toptreden van het fascisti- fe bewind in het katholieke atië tijdens de Tweede We- iorlog. Toen werden tien- nden Serviërs vermoord. O >og lid al-Oaeda eegt zelfmoord De meest gezochte (extremist van Saudi- )ië heeft zichzelf opgebla- [toen leger en politie een :ht op hem hadden ge- 1. Turky al-Dandani liet ranaat vallen in het huis hij zich had verschanst, tdani zou een van de ten achter de aanslagen op ;rse doelen in Riyad op 12 rijn geweest. Ook stond hij ler een op een lijst van iden gezochte leden van roristennetwerk al-Qae- ie al voor de aanslagen was )reid. Saudi-Arabië doet er aan om de daders te arres- of te elimineren. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Verenigde Staten hebben een beloning van 25 miljoen dollar uitgeloofd voor een tip die leidt tot de arrestatie van Saddam Hussein of diens dood bewijst. Dat zei minister Powell van buitenlandse zaken gisteren. Een succesvolle tip over de verblijfplaats van Saddam's zonen Uday en Qusay kan 15 mil joen dollar opleveren. Er is de Amerikaanse regering veel aan gelegen de verdreven Iraakse dictator te vinden, om dat onduidelijkheid over het lot van Saddam Hussein het verzet tegen de Amerikaans/Britse be zettingsmacht aanwakkert. Vol gens de Amerikaanse bestuur der in Irak, Paul Bremer, profi teren rebellerende aanhangers van Saddam's Baath-partij er van dat diens geest nog steeds in Bagdad rondwaart. Defensieminister Rumsfeld ontkende deze week dat er in Irak sprake is van een guerrilla oorlog, en wijst vergelijkingen met het 'moeras' waarin de Amerikanen in Vietnam weg zonken van de hand. Ameri kaanse soldaten in Irak worden echter dagelijks aangevallen door ongeregelde troepen en er is sprake van sabotageacties, twee kenmerken van een guer rillastrijd, zelfs volgens de eigen definitie van het Pentagon. De frequentie van de aanvallen lijkt toe te nemen, en het Ame rikaanse leger is afgelopen weekeinde begonnen met een grote actie (operatie Sidewin der) om verzetshaarden op te rollen. Sinds 1 mei, de dag waarop president Bush aan kondigde dat de gevechtshan delingen grotendeels voorbij waren, zijn tientallen Ameri kaanse soldaten in Irak omge komen, waarvan ruim twintig door vijandelijke acties. Giste ren alleen al vielen minstens tien gewonden en een dode bij verschillende aanvallen. Bush zei deze week dat de Amerikanen zich niet uit Irak zullen laten verdrijven door het gewapende verzet. „Kom maar op", zei hij tegen de aanvallers. Een uitspraak die niet in goede aarde viel bij enkele Democra ten, die Bush uitlokking verwij ten. „De president kan zich be ter onthouden van dit soort na maak macho-retoriek", aldus de Democratische presidents kandidaat Gephardt. Uit de uitlatingen van de presi dent was ook af te leiden dat hij inmiddels rekening houdt met langdurige aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Irak. Het ministerie van defensie on derzoekt of er meer soldaten naar Irak moeten. De bereidwil ligheid van andere landen om troepen af te staan blijkt niet al te groot. Een aantal militaire experts in de VS heeft inmiddels gewaar schuwd dat er problemen drei gen, omdat de landmacht ge bukt gaat onder het grote be roep dat op de manschappen wordt gedaan. Deel wil ook openbare excuses van Italiaanse premier vervolg van voorpagina - Eu roparlementariër Schulz liet gisteravond weten geen per soonlijke excuses van Berlus coni meer te verlangen. Of het Europees Parlement er ook zo over denkt, is de vraag. Diverse parlementsleden stelden giste ren dat Berlusconi ook zijn ex cuses moet maken aan het parlement. De fractieleiders van het EP kwamen gisteren overeen dat voorzitter Pat Cox de komende dagen overleg opneemt met het Italiaanse voorzitterschap om te zoeken naar een 'faire en evenwichtige oplossing' van de crisis. Van een ultima tum aan Berlusconi is nadruk kelijk geen sprake. Cox is niet van plan Berlusconi zelf te bel len, maar wil overleggen met mensen uit diens naaste om geving. Cox' inspanningen zijn er op gericht 'te voorkomen dat we in een situatie van crisis tussen de Europese instellingen blij ven hangen'. „Het is ook in het belang van het Europees Par lement dat het Italiaanse voor zitterschap een succes wordt", aldus een woordvoerder van het parlement. Binnen het europarlement be staan grote meningsverschil len over de vraag hoe men moet reageren op Berlusconi's verbale uithalen. De socialis ten, de groenen en de commu nisten vinden dat Berlusconi onverbloemd excuses moet maken. De Europese Volkspar tij (EVP), de grootste fractie van het parlement waar ook Berlusconi's partij Forza Italia deel van uitmaakt, vindt dat ook Schulz excuses moet aan bieden omdat hij Berlusconi onheus zou hebben bejegend. Andere EVP-ers zijn van me ning dat de zaak nu is afge daan omdat Berlusconi woensdagmiddag ook in de fractie al spijt heeft betuigd over zijn uitlatingen. Dat is voor de Europese socialisten echter niet voldoende. „Hij heeft zijn uitlatingen als voor zitter van de Europese Raad gedaan in het parlement. Dan is het niet voldoende als hij el ders binnenskamers op half slachtige wijze spijt betuigt", aldus een Spaanse socialist. Europarlementariërs die Ber lusconi er woensdag van be schuldigden dat hij teveel grip heeft op de Italiaanse televisie, zullen zich daar alleen maar in bevestigd zien. Het belangrijk ste journaal van de staatszen- der Rai Uno, TG1, zond de ge wraakte opmerkingen van Ber lusconi niet uit. Dat dreigt nu een affaire op zich te worden. Berlusconi heeft direct of indi rect zeggenschap over negen tig procent van de Italiaanse televisiekanalen. /t (f wk A1 w -V londen - De Britse oud-premier Margaret Thatcher heeft gisteren in Londen de begrafenisplechtigheid bijgewoond van haar vorige week overleden echt genoot, sir Denis Thatcher. Geflankeerd door haar twee kinderen, de tweeling Mark en Carol, betrad een zichtbaar getekende Thatcher de kapel in het Royal Hospital in de wijk Chelsea. De privé-plechtigheid werd ook bijgewoond door vrienden van de oud-premier en haar man en le den van Thatchers kabinet zoals lord Parkinson, lord Wakeham, lord Butler en Sir Bernard Ingham. Na de plechtigheid kreeg de kist, bedekt met de Union Jack, rode rozen en witte lelies, een eresa luut van twaalf veteranen in vuurrood tenue. De 88 jaar geworden Denis Thatcher, door zijn echtge note omschreven als 'de gouden draad door haar leven', overleed vorige week donderdag. Foto: AFP/Nicolas Asfouri genéve/anp - De VN zijn van daag begonnen met de evacua tie per schip van duizenden vluchtelingen uit Sierra Leone die vastzitten in de belegerde Liberiaanse hoofdstad Monro via. In Monrovia verblijven mo menteel meer dan 10.000 "vluchtelingen uit Sierra Leone. Zij woonden eerst in kampen rond de hoofdstad, maar zijn na de recente aanvallen van re bellen Monrovia ingevlucht. Zeker de helft van hen heeft aangegeven te willen vertrek ken. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN zou de Li beriaanse president Taylor van de VS een ultimatum hebben gekregen om binnen 48 uur op te stappen. President Bush denkt intussen na over het stu ren van troepen naar het West- Afrikaanse land. Hij heeft er al diverse keren bij Taylor op aan gedrongen om het land te ver laten. De president van Liberia is aangeklaagd bij het VN-oor- logstribunaal in buurland Sierra Leone wegens oorlogsmisda den. De toestand in Monrovia is dramatisch slecht na de zwa re strijd tussen rebellen en Tay lors troepen. In Monrovia gingen gisteren honderden mensen de straat op om het aftreden van president Taylor en de korpst van een interventiemacht te eisen. Foto: AP/Ben Curtis londen/ap - Het Britse hof van beroep heeft gisteren een scha declaim afgewezen van vlieg tuigpassagiers die beweren tromboseklachten te hebben opgelopen als gevolg van de be perkte beenruimte bij de goed kope plaatsen aan boord van vliegtuigen, het zogenoemde economy class-syndroom. Volgens een hof van beroep in Londen vallen de klachten van de 24 eisers niet onder de bepa lingen van de IATA die passa giers bescherming bieden in geval van ongelukken met of aan boord van passagierstoe stellen. Ook zijn de luchtvaart maatschappijen niet op andere gronden aansprakelijk voor de medische problemen die de ei sers als gevolg van een vlucht hebben ondervonden, aldus de rechter. De advocaten van de eisers hebben aangekondigd in be roep te gaan bij de Law Lords, het hoogste Britse rechtsor- gaan. Als de eis gisteren was toegewezen had dat geleid tot een grootschalige gemeen schappelijke rechtszaak van nog eens tientallen eisers tegen achttien luchtvaartmaatschap pijen. De eisers, ónder wie enkele na bestaanden van mensen die zijn overleden aan een trombo se die ze hadden opgelopen tij dens een vlucht, stellen dat luchtvaartmaatschappijen pas sagiers op lange vluchten in het verleden onvoldoende hebben gewezen op de risico's van het lang achter elkaar met opge trokken benen in dezelfde hou ding zitten. Verschillende wetenschappelij ke onderzoeken hebben aange toond dat passagiers tijdens lange vluchten een verhoogde kans op trombose hebben als ze onvoldoende drinken en niet een aantal korte wandelingen maken. De bloedklonteringen kunnen dodelijk zijn als ze via de aderen de lohgen of het hart bereiken. Er lopen wereldwijd schadevergoedingsprocedures in verband met vüegtuigtrom- bose, waaronder één tegen de KLM. washington/gpd - De eerste rechtszaken voor de speciale Amerikaanse militaire tribuna len zijn een stap dichterbij ge komen. President Bush heeft een lijstje met zes namen van al-Qaeda-strijders naar het mi nisterie van defensie gestuurd, dat de knoop moet doorhakken over de processen. Het is de eerste keer dat Bush kandidaten heeft geselecteerd voor de tribunalen, die hij in november 2001 oprichtte om buitenlandse terroristen te be rechten. Het is niet bekend wie de zes gevangenen zijn. Volgens het Pentagon zal staatssecreta ris Wolfowitz bepalen wie te recht moet staan voor welk misdrijf. De commissies wijken af van de bestaande krijgsraden in de VS, Op het uitspreken van de dood straf na, is er geen unanimiteit nodig voor een veroordeling, Een tweederde meerderheid is genoeg. De commissieleden zijn rechter en jury tegelijk, en worden per proces aangewe zen. Op de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba is een rechtszaal gebouwd voor de tri bunalen, en naar verluidt zoii er ook een executiekamer zijn aangelegd. Op de basis worden zo'n 680 Taliban- en al-Qae- dastrijders vastgehouden. jeruzalem/anp-dpa-rtr-afp - De afgelopen weekeinde door militante Palestijnen aangebo den wapenstilstand begint scheuren te vertonen. De AL Aksa Martelaren Brigades drei gen het bestand dat zij met Ha rnas en de Islamitische Jihad in acht nemen op te zeggen. De beweging is gelieerd aan al-Fa- tah, de groepering van presi dent Arafat en premier Abbas. Het dreigement kwam gisteren na de dood van een van de lei ders van de organisatie. De 31- jarige Mahmoud Shawa werd in Qalqilya doodgeschoten door Israëlische militairen die hem wilden arresteren. „We waar schuwen de zionistische vijand en vertellen hem dat wij niet stil blijven toekijken bij de laffe operaties tegen onze mensen", lieten de brigades weten. Deze schriftelijke mededeling was minder scherp dan de drei gementen die eerder op de dag werden geuit tijdens de begra fenis van Shawa. Ongeveer 5000 mensen maakten deel uit van de begrafenisstoet in Qalqilya. Via luidsprekers werd de bood schap verspreid dat al-Aksa niet meer gebonden was aan het be stand. Binnen 24 uur zou wraak worden genomen. De hoge Hamasleider al-Rantis- si liet zich in een vraaggesprek met het persbureau Reuters ook weinig opbeurend uit over het vredesproces. Harnas heeft de drie maanden durende wapen stilstand alleen geaccepteerd om een intem Palestijns con flict te voorkomen. „Er is geen enkele relatie tussen deze vrede en échte vrede", zei hij. Al-Rantissi, die kortgeleden een Israëlische moordaanslag ter nauwernood overleefde, onder-; streepte dat het bestand eindigt als Israël Hamasleden blijft li quideren en Palestijnse gevan genen niet vrijlaat. Israël liet zich van de goede kant zien door 52 gedetineerde Palestij nen vrij te laten, onder wie een hoge veiligheidsfunctionaris uit de Gazastrook. Kolonel Sulei man Abu Mutlaq zat sinds 5 mei vast wegens vermeende be trokkenheid bij een aanslag in november 2000. Volgens de Is-r raëlische krant Ha'aretz is de Palestijn vrijgelaten omdat er te weinig bewijzen zouden zijn voor een rechtszaak. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse staat Californië staat aan de rand van de fi nanciële afgrond. Politieke chaos dreigt nu een campagne om gouver neur Gray Davis af te zetten steeds meer vaart krijgt. Als ware het een Hol- lywood-drama staat 'Terminator' Ar nold Schwarzenegger in de coulissen te wachten op de afloop van de revolte. Gray Davis maakt zich zorgen. De weinig geliefde gouverneur van Cali fornië moet acht maanden na zijn herverkiezing vechten voor zijn poli tieke leven. En dat allemaal dankzij een onbekende parlementariër uit San Diego, rijk geworden met de ver koop van alarminstallaties voor au to's. De Republikein Darrel Issa heeft een deel van zijn privé-vermogen in de strijd gegooid om Davis voortijdig uit Sacramento te verjagen. Inwoners van Californië zijn grote liefhebbers van directe democratie en een van de meest opmerkelijke - maar zeldzaam gebruikte - politieke spelregels is de 'ophoepeluitspraak', de recall. Een bestuurder kan ge dwongen worden tussentijds te ver trekken als er genoeg handtekenin gen zijn voor een referendum over diens afzetting, en een meerderheid vervolgens vóór stemt. Er zijn vóór 2 september 897.156 handtekeningen van geregistreerde stemmers in Californië (met 34 mil joen inwoners de grootste staat van de VS) nodig om dit najaar of volgend voorjaar te kunnen stemmen over een gedwongen vertrek van Davis. Het 'Recall Gray Davis' comité heeft er inmiddels zo'n 400.000 verzameld. Gray Davis dacht lang dat de actie om hem af te zetten op niets zou uit lopen, maar toen Issa beloofde geld in de campagne te steken en handte keningenjagers in grote getale opdo ken in supermarkten en winkelcentra kreeg het Democratische Davis-kamp het benauwd. Vorige week zette de gouverneur de tegenaanval in. Hij verdedigde zich op nationale tv tegen beschuldigin gen dat hij de begrotingscrisis uit de hand heeft laten lopen. Zondag rie pen vier zakenlieden president Bush op de campagne tegen Davis te stop pen, om verdere schade aan de Cali- förnische economie te voorkomen. En er is een tegencomité van 'bezorg de publieke leiders' opgezet die op zijn beurt handtekeningenjagers in huurt voor steunbetuigingen aan Da- vis. Davis zit in een lastig parket. Hij wordt door een kwart van de (over wegend Democratische) Califomi- sche bevolking verantwoordelijk ge houden voor het enorme begrotings tekort, zo bleek uit een onderzoek van het Public Policy Institute. De staat komt meer dan 38 miljard dollar te kort op een begroting van ongeveer 100 miljard. De gouverneur wil niet alleen bezuinigen en lenen, maar ook de belastingen verhogen om het gat te dichten. Dat laatste stuit op verzet van de Re publikeinen in het Californische Con gres. De Republikeinse fractie vormt weliswaar een minderheid in beide kamers, maar om het budget door het Congres te krijgen moet tweeder de van het parlement ermee instem men. Davis heeft minstens enkele Re publikeinse stemmen nodig. Tot dus ver heeft hij die niet kunnen krijgen, terwijl de termijn om de begroting rond te krijgen al is afgelopen. De fi nanciële afgrond nadert, en Davis verdenkt de Republikeinen van op zettelijke obstructie om hem te lozen. De recall heeft publiekelijk echter weinig steun van Republikeinen, op Issa na. Volgens dagblad The Los An geles Times is dat ingegeven door on wil om de verantwoordelijkheid voor het financiële debacle over te nemen, en het idee dat er in 2006 betere kan sen zijn een Republikeinse gouver neur te leveren. Er gaan geruchten dat Condi Rice (de veiligheidsadvi seur van Bush) zich dan kandidaat zou stellen. Blijft zondebok Davi? zit ten, dan is dat een stimulans voor Ca- lifomiërs om volgend jaar uit onvrede op George Bush te stemmen, in plaats van op de Democratische pre sidentskandidaat. Komt het referendum over Davis in stemming, dan wordt meteen een opvolger gekozen. De kandidaten staan op hetzelfde stembiljet. Ieder een die 3500 dollet betaalt, en 10.000 steunbetuigingen kan tonen, mag er op. Wie de meeste sttyjimen krijgt wint. Het doet er nietfbe hoeveel mensen stemmen, zolang de meer derheid de zittende gouverneur maar naar huis stuurt. Darrel Issa staat er geheid op, zo heeft hij aangekondigd, en wellicht ook Bill Simon, de weinig aanspre kende Republikein die afgelopen no vember verloor van Davis. Het mees te rumoer is er over een mogelijke kandidatuur van Arnold Schwarze negger, de filmster die al een jaar of twee flirt met het idee het voorbeeld van Ronald Reagan te volgen. De laatste film van de 55-jarige actie held, Terminator 3, is in de VS net in première gegaan, en Schwarzenegger heeft gesuggereerd dat hij daarna de knoop doorhakt over zijn politieke carrière. Tegen Fox Televisie zei hij onlangs zich in de strijd te werpen 'als Californië me nodig heeft'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5