Vogelpest kost nu al 750 miljoen BINNENLAND Wapensysteem verpats je niet vanaf prikbord bij supermarkt Critici rapport Van der G. laten zich niet overtuigen Jl Definitief schadebedrag komt waarschijnlijk fors hoger uit Maxima gaat allochtone vrouwen de weg wijzen Regering praat over meer live-uitzendingen voetbal Cacaobrand kleurt Zaanse lucht zwart Donner zet mes in subsidie aan slachtofferhulp Vanaf oktober in een cel twee gevangenen - PI ndigl gst jacht zwart Id: 87 miljoen haag - De jacht op zwart van Nederlanders op bui- idse banken heeft in an- jaar 87 miljoen euro op- icht. Verder staat nog voor Ijoen euro aan vorderin- open van FIOD- en rechts- >n en zaken van betrapte itingontduikers die ontken- of in beroep zijn gegaan, zegt een woordvoerder van ecretaris Wijn (financi- daag. Het meeste geld is iden bij de bank KB Lux in burg, waarvan de FIOD- de namen had gekregen 1 Paajhoren bij de bankrekening- |es. Ook is veel geld terugge- ,artl^den door medewerking van luitse belastingdienst. "ingifte tegen adslid van LA ^terdam - Justitie is begon- [met een onderzoek naar nsterdamse raadslid k Bakker sr. van de lokale Itieke partij Leefbaar Am- 1. Aanleiding waren ie aangiftes van de voormali- iencfin en de vroegere lijf- Iht van Bakker. Het gaat om [bare feiten, aldus een dvoerder van het OM die (wil ingaan op de inhoud [de aangifte. Volgens dag- I Het Parool zou het gaan ?en poging tot doodslag if zware mishandeling en reiging met de dood. Vol- k zijn zoon, die ook in de zit, is er niets aan de hand Jaat het om een lastercam- pe. ermaverkoper jr Nederland in/den haag - Als het aan Gonzales ligt, heeft zijn ijf ManNotlncluded aan :inde van de zomer een ig in Nederland. Gonza- i IBerkoopt via internet vers ™-na aan lesbische paren en istaande vrouwen. Het be- dat Gonzales een jaar gele- lin Groot-Brittannië opzet- 'hartstikke legaal', zegt hij |De ondernemer verwacht problemen met de autori- Nu zijn er geen wettelij- lemmeringen, bevestigde ;ecretaris Ross (volksge- leid), maar op 1 januari een nieuwe wet in wer- J waarbij regels voor donor- in zijn opgesteld. er gevaarlijk Jicijn gestolen «dam - Uit de cabine van achtschip in Rotterdam is istje met zeer gevaarlijke icijnen gestolen. De 59-ja- Hongaarse kapitein van het ir Zwitserse vlag varende deed gisteren aangifte 'e inbraak in zijn hut, waar g te slapen. De boot lag af- lerd in de Merwehaven. De tein werd zo goed als zeker ïvelmd. De inbrekers na- I naast geld en creditcards jeen kluisje mee met zeer larlijke medicijnen van de tepsapotheek- Verkeerd ge- Ik kan lijden tot coma of de IMG: Remmers fonds houden cht - Het kabinet moet esterol- en maagzuurrem- 5 in het basispakket laten ziekenfondsverzekerden, ers wordt het risico te groot nensen die de geneesmid- ji nodig hebben ze niet ge- ken omdat ze te duur zijn. tdvies geeft de koepelorga- tie van artsen, KNMG, het we kabinet. De organisatie apeiikte gisteren haar standpunt t notnd over de bezuinigings- suf inen van het kabinet. KN- lan ijvindt dat als er bezuinigd t worden, eventueel wel eigen bijdrage kan vragen patiënten als ze de genees- ielen gebruiken. assale inspectie Vinkenslag UTRicHT (ANP) - Zo'n 80 in- teurs, begeleid door 400 ers en een arrestatieteam, )en gisteren inspecties uit- terd in het woonwagencen- 1 Vinkenslag in Maastricht, erden enkele caravans en groot aantal containers, die erkeerde plaatsen stonden, 'esleept. Ook verving het giebedrijf Essent enkele triciteitsmeters, waarmee gefraudeerd. Er zijn foto's ichtopnamen gemaakt om innen optreden als weer veranderen. Op 20 mei 1 ook al een massale inval lan waarbij een groot aantal iplantages werd ontman- in (63) gedood lor rooimachine ti - Een 63-jarige man uit emeente Sluis is gistermid- Jij een bedrijfsongeval met aardappelrooimachine in 'eeuwse Heille om het le- gekomen. Volgens de poli- 'as de man met zijn kleding 1 komen te zitten in de ou- 'etse machine. vrijdag 4 juli 2003 den haag/gpd - De vogelpest heeft tot nu toe zeker 750 miljoen euro gekost. Dat blijkt uit berekeningen van het LEI, het Landbouw Economisch Instituut. Pas over enkele maanden kan de definitieve ba lans worden opgemaakt en zal het scha debedrag vrijwel zeker fors hoger uitko- Na vier maanden vleugellam te zijn ge weest, probeert de pluimveesector lang zaam op te krabbelen. In enkele tiental len stallen in Brabant, Limburg en de Betuwe scharrelen sinds een week de 'verklikkippen'. Bliiven die gezond, dan is het vims vertrokken en kunnen de be drijven weer worden bevolkt met nieuw pluimvee. Intussen poogt het LEI een eerste inschatting te maken van de scha de. Die blijkt forser dan gevreesd. Het verlies aan inkomsten uit de verkoop van eieren en vlees in binnen- en bui tenland is naar verwachting rond 500 miljoen euro. Aan het doden en ruimen van de rond 30 miljoen dieren hangt een prijskaartje van 270 miljoen euro. Daar van wordt de helft vergoed door de Eu ropese Unie. Volgens het LEI is met na me het eerste cijfer van 500 miljoen euro nog niet definitief. De Nederlandse ex port van eieren en pluimveevlees zal nog lange tijd de gevolgen ondervinden van de vogelpestcrisis, die uiteindelijk vier maanden heeft geduurd. Voordat de crisis begin maart uitbrak, was Neder land de grootste eierexporteur ter we reld. Jaarlijks werden zeven miljard eie ren afgezet. Het LEI veronderstelt dat het erg moeilijk zal worden die topposi tie opnieuw te veroveren. den hjvag/gpd-anp - Prinses Maxima gaat zich inzetten om allochtone vrouwen meer bij de Nederlandse samenleving te betrekken. Op verzoek van het kabinet gaat ze deel uitmaken van een overheidscommissie voor de integratie van allochto ne vrouwen. Deze commissie, die onder leiding staat van voormalig GroenLinks-leider Paul Rosenmöller, is gisteren door de ministers De Geus (so ciale zaken) en Verdonk (inte gratie) geïnstalleerd. De commissie gaat de komende twee jaar aan de slag in de der tig grootste gemeenten van ons land. Zij zal de gemeenten van tips voorzien om allochtone vrouwen meer bij het maat schappelijk leven te betrekken (het volgen van taalcursussen of het doen van vrijwilligers werk) of aan een betaalde baan te helpen. Daarbij worden ge slaagde projecten uit het verle den als voorbeeld gesteld. „De commissie moet de boel aanja gen", aldus minister De Geus gisteren. Het kabinet is ontevre den over de integratie van al lochtone vrouwen. Vooral Turkse en Marokkaanse vrou wen staan volgens de regering nog te veel langs de kant. Be halve Maxima en Rosenmöller maken ook oud-WD-leider Hans Dijkstal en de onlangs af getreden voorzitter van MKB- Nederland Hans de Boer deel uit van de commissie. Lilian Callender, directeur van de In- holland Hogeschool Rotterdam, en Yasemin Tümer, directeur bij adviesbureau KPMG, com pleteren het zestal commissie leden. Prinses Méxima manifesteert zich steeds nadrukkelijker aan het maatschappelijke front. Ze is al beschermvrouwe van het Oranjefonds, dat hun als huwe lijksgeschenk is aangeboden. Dat fonds houdt zich bezig met maatschappelijk welzijn en 'so ciale samenhang'. De prinses zit ook in de Board of Trustees van de Prins Claus Leerstoel (ontwikkelingssamenwerking) zaandam - In een loods van het distribu tiebedrijf Furness Logistics in Zaandam woedt sinds gistermiddag een enorme brand. De schade loopt volgens de ge meente Zaandam in de miljoenen euro's en de loods moet als verloren worden be schouwd. Volgens de politie liggen in de loods van 135 bij 115 meter en 20 meter hoog tonnen cacao. „Voldoende grond stof om de brand nog dagen te laten du ren", aldus de politie. De brandweer zette meer dan vierhonderd man in om het vuur te bestrijden. Daarbij kreeg zij assis tentie van korpsen uit de regio. Ook drie blusboten zijn ingezet vanaf het Noord zeekanaal. Defensie zette vanochtend een Cougar-transporthelikopter afkomstig van de luchtmachtbasis Soesterberg in bij het blussen. De inzet van de helikopter, die 3000 liter water kan vervoeren, was noodzakelijk om het midden van de brand te kunnen bereiken. Twee aangren zende bedrijven, waaronder het distribu tiecentrum van Albert Heijn, zijn enige tijd ontruimd. De politie vermoedt dat de brand is ontstaan doordat een stellage met cacao op een lopende vorkheftruck viel. Twee medewerkers kwamen eronder terecht. Een kroop er vrijwel ongedeerd onder vandaan, de tweede belandde met verwondingen in het ziekenhuis. De rook ontwikkeling was tot in de verre omtrek te zien. Stankoverlast werd gemeld tot in het westelijk havengebied van Amster dam. De politie adviseerde omwonenden van het terrein ramen en deuren dicht te houden. Uit metingen is gebleken dat er geen giftige stoffen zijn vrijgekomen. Foto: ANP/Jeroen Oerlemans door Ferdi Schrooten liikhpirl is nirppslntpn Oiidpians hlppf mans apvnplpns ï-ïii hppfr nna stppHs lrpr' oppn Acnpropr hppfr HiiHoianc hp den haag/anp - De regering wil dat meer voetbalwedstrijden uit de eredivisie rechtstreeks wor den uitgezonden op tv. Minis ter Brinkhorst van economi sche zaken en staatssecretaris Ross (sport) hebben gisteren in een gesprek met de NV Eredivi sie en de KNVB druk uitgeoe fend om hiervoor niet langer exclusief in zee te gaan met de betaalzender Canal+. De NV Eredivisie heeft in het verleden afspraken gemaakt met Canal+ om niet meer dan 10 of 20 procent van de wed strijden uit te zenden. Daardoor bleef de belangstelling van de liefhebbers voor de samenvat tingen van Studio Sport leven dig, en kon de NV Eredivisie na mens de voetbalclubs ook met de NOS een gunstig contract af sluiten voor het wekelijkse voetbaloverzicht. Canal+ blijkt zich in de praktijk vooral te beperken tot de wed strijden van de grote drie uit de hoogste voetbalcompetitie, dus PSV, Ajax en Feyenoord. Vol gens Brinkhorst bestaat er ook belangstelling voor degradatie- advertentie) door Ferdi Schrooten Amsterdam - Lijdt Volkert van der G. aan het syndroom van Asperger, of niet? Twee deskundigen beweerden gisteren dat het Pieter Baan Centrum mogelijk deze autistische aandoening over het hoofd heeft gezien. Maar het PBC verze kert dat de moordenaar van Pim For- tuyn niet lijdt aan het syndroom en dus volledig toerekeningsvatbaar is. Noch het openbaar ministerie (OM), noch de advocaten van de 33-jarige Harderwijker hebben behoefte aan nader onderzoek van Van der G. Psycholoog Oudejans van het PBC ver klaarde dat bij het onderzoek van Van der G. ook is gekeken naar het syn droom van Asperger en dat die moge lijkheid is uitgesloten. Oudejans bleef erbij dat Van der G. alleen lijdt aan een dwangmatige persoonlijkheidsstoornis, die niet in verband kan worden gebracht met de moord op Fortuyn. Vandaar dat Van der G. volledig toerekeningsvatbaar is verklaard en niet in aanmerlöng komt voor tbs. Twee andere deskundigen hielden na langdurige ondervraging vol dat Van der G. wel degelijk aan Asperger zou kunnen lijden. Mensen met deze vorm van au tisme zitten in starre denk- en gedrags patronen en maken moeilijk contact. Het ziektebeeld komt vooral voor bij hoogbegaafden. De deskundigen zien symptomen terug bij Van der G., zoals de kille planning van de moord en het gebrek aan inlevingsvermogen in ander mans gevoelens. „Hij heeft nog steeds niet actief spijt betuigd", aldus hoogle raar forensische psychologie De Ruiter, die fel uithaalde naar het PBC. Als Van der G. inderdaad aan de autisti sche stoornis lijdt, kan dat een rol heb ben gespeeld bij de moord, zegt kinder en jeugdpsycholoog Oosterhoff. De Rui ter is van mening dat Van der G. in dat geval behandeld moet worden om her haling te voorkomen. Tbs komt dan in beeld. „Genezen "kan niet, maar er zijn wel therapieën waardoor mensen na verloop van tijd weer in de maatschappij kunnen functioneren." De beide critici van het PBC-rapport lie ten zich niet overtuigen door Oudejans. Die noemde een aantal voorbeelden waaruit zou blijken dat Van der G. 'ze ker' geen Asperger heeft. Oudejans be schreef onder meer hoe Van der G. diens dochter op de schouder van de psycholoog plaatste en haar weer optil de toen hij de ongemakkelijke reactie van de deskundige zag. „Iemand met Asperger pikt zo'n signaal niet op." Ook wist Van der G. zich binnen het PBC prima staande te houden in een groep en heeft hij gevoel voor humor. Oudejans: „Mensen met Asperger be grijpen grapjes en dubbele bodems vaak niet." Volgens Oosterhoff en De Ruiter is voor het vaststellen van de autistische aan doening gericht onderzoek nodig. Op het eerste gezicht zou zelfs voor deskun digen niet altijd duidelijk zijn dat ze met 'Asperger' van doen hebben. door Lianne Sleutjes den haag - 'Te koop: 29 Fi6's. Kunnen ook 's nachts vliegen en bombarderen.' Nederland gooit strategisch defensie materieel in de verkoop: van kanonnen tot mijnenjagers. Advertenties worden niet gezet maar een beetje ingewijde weet waar andere landen op azen. Een hapje geitenoog om een tweede hands fregat te slijten? Voormalig de fensie-staatssecretaris Jan Gmelich Meijling lepelde zo'n Arabische amuse met gespeelde smaak naar binnen. Zo lang hij thuis maar kon vertellen dat de boel was verkocht. Cees van der Knaap, de huidige staats secretaris, moet heel wat exotische bordjes leeg eten als hij al het materi eel wil slijten dat Defensie te koop aanbiedt. Als een moderne marketent ster doet Nederland F16-jachtvliegtui gen, Apache-helikopters, Orion-pa- trouillevliegtuigen, raketten, kanon nen, fregatten en mijnenjagers in de aanbieding. „Ja, dat is kapitaalvernietiging", beaamt een woordvoerder van Defen sie. „Maar we hebben nu eenmaal be paalde dingen minder nodig vanwege de bezuinigingen. Die worden ver kocht zodat we toch nog geld binnen krijgen." Afgeschreven landrovers of vrachtwa gens zijn snel aan de man gebracht. De dienst Domeinen slijt ze via open bare verkopen. Maar een wapensys teem verpats je niet vanaf het prikbord bij de supermarkt. Strategische goede ren gaan nooit naar particulieren. 'Government to government', is het credo, en dan zijn die governments nog het liefst Navo-bondgenoten. Defensie moet ook deze Apache-helikopter zien te slijten. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis „Die wereld is niet zo ingewikkeld hoor. Men weet van elkaar wat men bezit en wat men nodig heeft", zegt Gmelich Meijling, staatssecretaris in het eerste paarse kabinet. „Elk land heeft een defensieplan waarin je dat precies kunt lezen. Bovendien zie je collega-bewindslieden op diverse dë- fensiebeurzen die overal over de we reld worden gehouden. Je maakt dan je wensen kenbaar: 'Als dit of dat bij jullie over is, klop dan eens bij ons aan'." Anders zijn er nog altijd de defensie attachés die wereldwijd op Nederland se ambassades werken. „Die houden steeds in de gaten met welke regio's zaken te doen zijn. Zij lopen met aller lei lijstjes in hun achterzak rond", al dus de defensie-woordvoerder. In de afgelopen vijf jaar heeft het de partement voor ruim 700 miljoen euro aan materieel verkocht. Daar zaten bij voorbeeld vier fregatten bij waar nu de Grieken mee varen, 57 Leopard-2 tanks waar Noren in rijden en acht Flycatcher-radarsystemen die Ierland nu gebruikt. De opbrengst houdt het ministerie voor het grootste deel zelf; dat heeft ook de uitgave gedaan. Het ministerie van financiën krijgt een klein deel van de opbrengst: jaarlijks 13 tot 14 miljoen euro. Wat Defensie nu denkt te krijgen voor de overtollige spullen en terreinen, wil zij niet bekendmaken. Die calculatie wordt pas openbaar met prinsjesdag. Gezien de opbrengsten uit het verle den lijkt echter een schatting van een dikke 500 miljoen euro gerechtvaar digd voor de komende vijf a tien jaar. Dat bedrag komt bovenop de 553 mil joen euro die was ingeboekt voor al eerder geplande goederen* erkoop tot aan 2007. Niet elk land mag aan de Defensie kassa een jachtvliegtuig afrekenen. Er gelden strikte export-regels waar de ministeries van economische en bui tenlandse zaken met argusogen naar kijken. Zo hoeft Iran niet te bellen over de prijs van de zes overtollige Apaches. Aan landen in spanningsgebieden wordt immers niet verkocht. Evenmin aan een regering die de mensenrech ten schendt of aan ontwikkelingslan den die te veel geld aan defensie uitge ven. Wat wel gebeurt, is dat Defensie haar materieel verkoopt aan een Neder lands bedrijf dat er vervolgens de boer mee opgaat. Maar ook dan gelden de sfrikte export-regels. „Zo hebben we aan de Verenigde Ara bische Emiraten twee S-fregatten ver kocht", herinnert Gmelich Meijling zich zijn mooiste deal, eentje uit 1996. De fregatten waren eest verkocht aan een consortium van de Koninklijke Schelde en Holland Signaal Appara ten. Als staatssecretaris heb je dan een functie door naar de VAE te gaan en te zeggen dat het goed materiaal is. Kijk, de basis van een deal is eenvoudig: je spreekt met collega's en weet wat ze nodig hebben. Maar de uitvoering is ingewikkelder. Je aanbieding moet goed zijn, je hebt concurrentie van an dere landen die ook hun goederen wil len verkopen.'.' Dus moet je de deal mooi verpakken. Je doet een mooie ro se strik om het fregat: er worden reser ve-onderdelen geleverd, het onder houd is inbegrepen en de marine van de VAE krijgt een eigen opleidings school. „Die VAE-deal was er een van lange adem, hij duurde twee tot tweeëneen half jaar. Er was veel concurrentie. Materieelverkopen Van 1992 tot 2002 kreeg het minis terie van defensie 1,3 miljard euro doorverkoop van materieel en on roerende zaken. Vorig jaar ging het om bijna 42 miljoen euro. Wat zoal aan de man werd ge bracht: 1992:3 S-fregatten (Griekenland) 1993:13 M-11 O-Houwitsers (Bah rein) 1994:599 YPR-765 voertuigen (Egypte) 1995:87 M-109-Houwitsers (Ver enigde Arabische Emiraten) 1996: 2 S-fregatten (VAE), 114 Leo- pard-2 tanks (Oostenrijk) 1997:1 fregat (Griekenland). 150 vrachtwagens (Botswana) 1998:200 tanks (Chili via RDM). 30 tanks (Griekenland) 2001:57 Leopard-2 tanks (Noor wegen), 10 bergingstanks en S-fre- gat (Griekenland) 2002:1 fregat (Griekenland), 8 ge nietanks en 1 bergingstank (Noor wegen), 5-F-27 vliegtuigen (Engelse firma), 8 Flycatcher-radarsystemen (Ier land) 2003:1 fregat (Griekenland) Dan is het heel belangrijk dat je als overheid aan de andere overheden laat weten dat je achter de artikelen staat", onthult Gmelich Meijling zijn ver kooptruc. Met het contract was uitein delijk 350 miljoen gulden gemoeid. Dat ene glibberige geitenoog, och dat had hij er graag voor over. wedstrijden, streekderby"s en wedstrijden waarbij Europees voetbal in het geding is. Boven dien hebben relatief weinig voetballiefhebbers een abonne ment op Canal+. Niet alleen de NOS en Canal+ zouden tuk zijn op wedstrijden uit de eredivisie, maar ook andere tv-zenders. Directeur Herremans van de NV Eredivisie bestreed dat na afloop van het overleg met de bewindslieden. De tv-zenders kijken volgens hem ook naar al ternatieven zoals buitenlands voetbal en Formule 1. Niette min is met de bewindslieden afgesproken dat eind deze maand opnieuw wordt gespro ken. Aanleiding is een recente uitspraak van de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa). Die bepaalde dat de NV Eredi visie niet langer namens de voetbalclubs mag onderhande len over de uitzendrechten met Canal+. Volgens Herremans zijn de clubs afzonderlijk in ge sprek gesprek met Canal+ en sluiten ze alle achttien voor het komende seizoen ieder apart een contract met deze zender. den haag/gpd - Minister Don ner van justitie gaat de subsidie korten van een dertigtal instel lingen en organisaties op het terrein van justitie en hulp aan asielzoekers. Het gaat om orga nisaties als Slachtofferhulp, Vluchtelingenwerk en Halt Ne derland, dat zich bezighoudt met het bestrijden van de jeugdcriminaliteit. De organisaties hebben deze week een brief gekregen waarin Donner aankondigt dat hij bij elkaar elf miljoen op hun subsi dies zal bezuinigen. Dit jaar gaf Justitie nog 195 miljoen euro uit aan subsidies. Donner heeft bij het bepalen van de bezuiniging gekeken naar de instellingen die niet di rect kerntaken van het ministe rie ondersteunen. Eerder deze week maakte mi nister Hoogervorst (volksge zondheid) al bekend dat 300 or ganisaties in de zorg- en wel zijnssector volgend jaar minder subsidie krijgen. den haag/gpd - Gevangenisper soneel en vakbonden hebben hun verzet tegen het plaatsen van twee gevangenen in een cel opgegeven. In oktober zullen voor het eerst twee gevangenen op een cel komen te zitten. Het gerechtshof in Amsterdam oordeelde gistdren dat de toe zeggingen over de veiligheid die Justitie het gevangenisperso neel had gedaan, hard genoeg waren. Daarmee werden de ge zamenlijke ondernemingsra den, die een kort geding had den aangespannen, in het on gelijk gesteld. Kort na de rechts zaak sloten de bonden en de Directie Gevangeniswezen van het ministerie van justitie een convenant over de invulling van die veiligheidsmaatregelen, zoals speciale trainingen voor gevangenbewaarders. Ook moeten er altijd twee bewaar ders aanwezig zijn bij het ope nen van een meermanscel. Minister Donner verwacht dui zend extra plaatsen door deze maatregel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3