Uittocht: stress en ongelukken GESPREK VAN DE DAG Uitgeslapen achter het stuur Lid worden om zoen van Katja Kleur bekennen HEG-/Torn. OE- BEMT KM i-itVE. JON<S£/VJ MAAR. HE-T BCTEA. H£.T 0 IJ PE2E- EAf£ K£E»2- TC LA TEA/ MENSELIJK DAGELIJKS LEVEN Schoolspullen in de kast, kantoordeuren dicht, werkvloer aangeveegd. Kat, hamsters en vissen stallen, om vervolgens achter het stuur te kruipen richting het zonnige zuiden. De vakantie-uittocht is na het noorden vori ge week nu ook in midden-Nederland be gonnen. De eerste vakantieongelukken, vari ërend van blikschade tot ernstig lichamelijk letsel, zijn ook al genoteerd. Eén van de oor zaken: vermoeidheid. Automobilisten onderschatten vaak de ge volgen van vermoeid achter het stuur zit ten. aldus de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWÓV). Tien tot vijftien procent van de grote ver keersongevallen zou mede worden veroor zaakt door vermoeidheid van de bestuur der. 's Zomers zijn dat tussen de 700 en 1000 ernstige ongevallen. Vandaar het waarschuwende vingertje van Vermoeidheid werkt als alcohol bij automobilist de verkeersorganisatie vlak voor jaarlijkse massale vakantie-uittochten. Honderddui zenden Nederlanders vertrekken vandaag met de auto naar binnen- en buitenlandse bestemmingen. Hoe vaak ongelukken precies zijn te wijten aan vermoeidheid, is lastig vast te stellen. Er bestaan geen tests, zoals dat wel het ge val is bij alcoholmisbruik, om dat te kun nen vaststellen. Toch zijn de gevolgen het zelfde: minder aandacht voor de 'rijtaak', en een lagere reactiesnelheid. Autorijden met slechts een uurtje of vijf slaap achter de rug in het etmaal daarvoor, is hetzelfde als rijden met één promille al cohol in het bloed - tweemaal de toegesta ne hoeveelheid, en waarvoor de politie mensen van de weg plukt. „Niet voor niets zijn ongevallen door moeheid vaak verge lijkbaar met ongelukken die worden ver oorzaakt door alcoholmisbruik. Ze raken vooral 's nachts van de weg", zegt Ragnhild Davidse van de SWOV. Vermoeidheid komt niet alleen opzetten door lang achter het stuur zitten. Een opge bouwde 'slaapschuld', door te weinig of slechte slaap in de nachten voor de vakan tie, speelt ook mee. Stress is een andere factor. Davidse: „Dan zit je na een periode van hard werken eindelijk in de auto en valt er een last van je schouders af. Dat ver mindert de alertheid. Een studie toont aan dat veel automobilis ten de neiging hebben om harder te gaan rijden, naarmate ze langer in de auto zitten. „Harder rijden betekent een extra stimu lans om wakker te blijven. Maar dit is na tuurlijk geen oplossing", zegt Davidse. Fa beltjes tegen vermoeidheid zijn open raam pjes, de radio aanzetten of praten met pas sagiers, meent de SWOV. Maar wat wel helpt als de slaap er bij in schiet, is koffie. Twee of drie koppen koffie verbetert de rijprestatie voor ongeveer twee uur. Ook een energiedrankje helpt, al geeft dat net als koffie een tijdelijk effect. Na en kele uren is de extra energie als sneeuw voor de zon verdwenen, en voelt de be pd stuurder zich vaak nog vermoeider. va| Een dutje doen is ook niet echt verstandig^, want de bestuurder moet juist proberen en- om wakker te blijven. Beter is een korte wandeling op de parkeerplaats, of een pat gymoefeningen. es Het stramien 'twee uur rijden, een kwartie pauze' is volgens Davidse geen wet van juj Meden en Perzen. „Stop wanneer je moe bent, of dat nu na een uurtje of drie uur is. En goed blijven eten en drinken. Een goede airconditioning in de auto be- vordert ook de rijprestatie, blijkt uit het P* rapport. Een temperatuur van ongeveer n gentien graden in de wagen voorkomt ze ker in warme landen dat de bestuurder sn loom wordt. Het is handig om het rijden a te rijden met andere bestuurders. Wie al- uj leen zichzelf als chauffeur heeft, kan op e< j. andere manier voor afwisseling zorgen: door af en toe de snelweg af te wisselen met een secundaire weg. door Rudi Buis Hij is misschien wat jong voor een politiek standpunt, maar de 3-jarige Henry steekt zijn mening niet onder stoelen of banken. ,,lk hou niet van PRINS CHARLES riep Henry toen de prins gisteren een bezoek bracht aan zijn peuterspeelzaal in het Brit se Sandhurst. De prins liet zich niet uit het veld slaan en zei blij te zijn dat hij nog zoveel indruk kan ma ken. Volgens peuterleidster Sally Clarke was Henry - 'een schattig jongetje' - geschrokken van Charles' helikopter. Maar toen de prins ver trokken was en journalisten de peu ter vroegen of hij van standpunt ver anderd was, zei hij: ,,Nee, ik vind hem niet leuk." De voormalige pastorie in het Gro ningse Eexta (gemeente Scheemda) heeft het OUDSTE WOONHUISDAK van Nederland. Dat blijkt uit onder zoek van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. Uit de jaarringen valt af te leiden dat de eikenhouten bal ken in het dak stammen uit onge veer 1250. Volgens bouwhistoricus Reinstra is niet alleen de leeftijd, maar vooral ook de puntgave con structie van het dak zeer bijzonder. Het gaat hier om de originele con structie. Volgens de historicus zijn er in Nederland alleen een paar ker ken die een ouder dak hebben. De pastorie hoorde bij de in 1870 afge broken Kruiskerk. Hoe lang mag een UITVAARTMIS duren? Over die vraag is een hoog- opgelopen conflict ontstaan in de Lamburtusparochie in het Brabant se Meerveldhoven. Pastoor Donders verbood de zoon van een overleden- de het woord te voeren omdat de dienst al lang genoeg had geduurd. Donders dreigde de stoffelijke res ten niet naar goed katholiek gebruik te bewierroken en te zegenen als de zoon het woord ging voeren. De pas toor pakte de zoon vervolgens de mi crofoon af, waarop de verbouwereer de kerkgangers met BOE-GEROEP reageerden. De zoon heeft zijn praatje later op de begraafplaats alsnog kunnen houden. De pastoor vroeg daar ook om vergiffenis voor zijn eigen gedrag. Hoe ga je goed uitgerust op pad met de auto? Slaapdeskundige Jan Snel, verbonden aan de Universi teit van Amsterdam, heeft twee belangrijke tips in petto voor va kantiegangers: ga goed voorbe reid, zonder stress op vakantie én negeer je bioritme niet. „Een goede slaap is domweg no dig, dus moet je ervoor zorgen dat je alles tot in de puntjes hebt ge regeld", zegt Snel. „Dat klinkt lo gisch, maar dat blijkt niet uit de praktijk. Vaak moeten er nog spullen worden ingepakt op het laatste moment. Of moet de pre cieze route nog worden uitgestip peld." Gevolg: tot 's avonds laat liggen woelen in bed, jezelf con stant afvragend of alles wel is in gepakt. „Dat levert kwalitatief be keken geen goede nachtrust op." De oplossing: van te voren lijstjes maken van alles wat nodig is en dat inpakken. Nog belangrijker is eens goed in de spiegel kijken, bij wijze van spreken, om te bepalen wanneer je gaat rijden. Ben ik een ochtend- of avondmens? Snel: „Je bioritme negeren is dom. Het is bekend dat avondtypes, die een wat meer uit bundige levensstijl hebben, beter 's nachts kunnen rijden dan och tendtypes." Datzelfde geldt voor jongeren, omdat zij anders dan ouderen meer gewend zijn aan verstoring van het slaapritme. Naast voldoende rust is op tijd eten ook belangrijk. Foto's: GPD „Die hebben nog niet hun kopje koffie of ontbijt op vaste tijdstip pen." Goed uitgerust op pad betekent een kemslaap van minimaal vijf uur, dus acht uur in totaal om de kemslaap te halen. „En om nog even een fabeltje uit de wereld te helpen: 'voorslapen' werkt niet", zegt Snel. „Mensen die lang in Geen tijdelijke oplossing, geen noodbarak, geen asiel- verblijf en geen onderhuur. Eindelijk een eigen kamer. Het is dan wel de vierde keer in tweeënhalf jaar dat ik verhuis, maar dit keer wordt het echt leuk. Dit maal mag ik mijn eigen spullen naar de hut sjouwen, in plaats van alles in een opberghok te proppen, om tus sen de spullen van anderen te leven. Anderen met een groot en gastvrij hart, maar ook met een andere smaak. Smaken verschillen, maar als datgene wat ik het top punt van onsmakelijk vind, een trend is op het gebied van woonstyling dan is tweeënhalf jaar genoeg om blijvend beschadigd te raken. En dus heb ik een trau ma aan geel. Gele muren wel te verstaan. Nepvrolijk. Vies. Gele muren zijn lelijker dan 65+ dames in een legging. Lelijker dan mannen die in hun kruis grabbe len. Lelijker dan een tekening van een kleuter die alle potten vingerverf door elkaar heeft gebruikt en lelijker dan poepresten in een toiletpot. Het is wat stellig misschien, maar er gaat een psychisch zwaar beladen geschiedenis aan vooraf. De eerste ka mer waar ik tijdelijk woonde, had zachtgele muren, alsof ik binnenin een citroenkwarktaart woonde. Ik werd er misselijk van. De tweede was wit, maar met één knalgele balk en een dikke gele streep over de leng te van de langste muur. Alsof ik in een gekkenhuis woonde. Ik kreeg er psychoses van. De kamer waar ik het afgelopen jaar heb gezeten heeft bordeauxrode ko zijnen en een knalrode muur, maar de andere drie zijn... juist! Samen met de oranje gordijnen best een ge zellig geheel, maar het trauma zit al te diep. Ik word er kleurenblind van. Mijn paleis, mijn zolderkamertje van drie bij vier, mijn arendsnest, dus ook eindelijk mijn eigen kleur. Geen geel, zoveel is duidelijk, maar alles wit is te kleur loos. Een kleur moet zich kunnen aanpassen aan je fantasie. Geel legt je iets op, een permanent paos-ge voel, eeuwige lente. Maar wat dan wel? Ik heb iets in mijn hoofd, de vraag is of dat kan. Alles kan, bij Gamma. Ze hebben zelfs een verfmeng- machine met alleen al 12x56x4 verschillende mogelijk heden, als voorbeeld op kaartjes. Er is meer. De ver schillende merken doen een wedstrijdje kleur beken nen. Niet alleen in de minuscule kleurnuances per kleur, maar ook in de meest bizarre namen op het eti ket. Mijn fantasie slaat op hol bij het scannen van de potten. Flexa wint met een greep uit haar VTwonen-assorti ment: ster, droom, dons, lief, water, melk, dauw, nevel, kus, oester, vreugde, blos en zee. Het klinkt aantrekke lijk, maar mijn vertrouwen in Flexa is voorgoed verlo ren als blijkt dat het potje 'rust' de kleur geel bevat. Dat geel onder geen beding een optie is, nuiakt mijn keus slechts driehonderdvijftig mogelijkheden minder moei lijk. Dan is er nog de powerful purple, glossy green en rou gh red van JAN des Bouvrie. Die zit tegenwoordig ook in een potje. Zijn kleuren heeft hij ook in soft, waar door je zelfs 'soft rough red' kan kiezen. Gewoon roze dus. Er zijn ook 'couleure locale' potjes. Een hele cul tuur tot een klodder verf gedegradeerd. Tokyo zijn de paarstinten, Kenya bruin, Marrakech blauwen Java groen. De wereld lijkt ineens zwart-wit te worden. Als of er bij elke sfeer een vaste kleur hoort en daar per smaak geen verschillen over bestaan. Uit pure frustratie krijg ik de neiging alsnog voor wit te kiezen, maar ook dat gaat zomaar niet. Ga ik voor de white wine, white whisper, white wish of white wind BORIS BECKER laat een deel van zijn villa op Mallorca afbreken. Na een jarenlange juridische strijd geeft de voormalige Duitse tennisser gehoor aan de eisen van de autori teiten, meldden Spaanse radiozen ders gisteren. De drievoudige Wim- bledon-winnaar liet de afgelopen ja ren zijn landhuis bij Arta (Oost-Mal- lorca) fors uitbreiden. Omdat de vil la in een natuurgebied staat, is slechts de helft van de huidige dui zend vierkante meter woonopper- vlakte toegestaan. Ondanks de sloop, moet Becker rekening hou den met een BOETE van 430.000 euro wegens overtreding van de bouwregels. Foto: EPA BNN-kijkers die veel nieuwe leden weten te werven, gaan een leuke zomer tegemoet. De omroep heeft voor fanatieke en succesvolle wervers en heuse prijzenslag in het verschiet. De hoofdprijs: een partijtje zoenen met Katja Schuurman. Ook leuk: shoppen met Bridget in Londen, een radio-uitzending van Ruud de Wild meemaken in de eigen huiskamer en parachutespringen met Eddy Zoëy. Overige winnaars kunnen rekenen op een cabaretvoorstelling van Rob Kamphues thuis, aan de ontbijttafel op de hoogte gebracht worden van het laatste nieuws door Jeroen Pauw of dronken worden met Patrick Lodiers in zijn favoriete stapstad Brussel. Elke maandagavond om 22.15 uur is op Ne derland 2 te zien hoe het staat met de actie. Met de ledenwerfactie hoopt BNN de 50.000 benodigde leden te winnen die nodig zijn om volgend jaar in aanmerking te komen voor een nieuwe uit zendlicentie. Naast de ledenwerfactie krijgt de omroep de komende maan den gratis reclamezendtijd op de tv-zenders SBS 6, Net 5 en V8 en de radio zenders Sky Radio en de Gouwe Ouwe- zender. Dit aanbod, gedaan door SBS- baas Fons van Wes- terloo was de troost voor het feit dat tv- zender Veronica niet in zee gaat met BNN, maar met het commerciële sta tion. ft*1'™ Katja Schuurman. Foto: GPD Het leven in Japan is behoorlijk duur, maar echt prijzig wordt het er pas als je sterft. GRAFPLAATSEN ter grootte van een bed in het cen trum van Tokyo kosten er tot 10,3 miljoen yen (74.600 euro) per stuk. Inwoners van Tokyo kunnen sinds kort bij het stadsbestuur een aan vraag indienen om een van de vijftig nieuwe graven op het pittoreske Aoyama-kerkhof te bemachtigen. Voor het eerst in 43 jaar veilt de staat grafpercelen in de stad waar ruimte minstens zo duur is voor de doden als voor de levenden. Om in aanmerking te komen voor een van de felbegeerde graven moet de kan didaat minstens drie jaar onafgebro ken in Tokyo hebben gewoond bed blijven liggen of gaan slapenkte op tijdstippen waarop ze dat noènd maal niet doen, blijven vaak suf |nei en duf als ze opstaan. Ook dan je bioritme verstoord." van JAN, van wie ik zoveel poëzie niet venvacht had, of laat ik me verleiden door Flexa met krijtwit, kiezelwit, katoenwit, zeezoutwit of schelpwit? Ik weiger me te la ten afschepen meteen interieur-verfrisser, die op voor bedachte rade van een commerciële fantasie is voor zien. Als al deze idioterie kan, moet mijn kleur ook kunnen. Het voordeel van een vrouw in de Gamma is dat je snel wordt geholpen, al krijgt hij daar snel spijt van. 'Meneer, ik zie, ik zie watu niet ziet en de kleur is... als de loodgrijze cumulus wolken boven een groen weiland in de heldere avondzon of boven de blauwgrijze weer spiegeling van sprookjesachtige grachten en de zware met regen gevulde bewolking boven zeventiende-eeuwse huizen in het zomerse avondlicht. De kleur net boven de donkergrijze onderkant, daar waar het overgaat in het lichte blauw-wit van de wollige bovenkant.'Hij kijkt even niet begrijpend en zegt dan: 'Die hebben we geloof ik niet...Pardon! Dat Jan of Flexa die nog niet bedacht heeft, wil toch niet zeggen dat Gamma het dan niet heeft. 'We kunnen het wel maken, mevrouw.' Dat zeg ik, Gamma. Ik herhaal mijn recept en loop de deur uit met een code. Het zijn de coör dinaten voor de verfmachine, maar voor mij is het de geheimtaal van mijn eigen muur met mijn beelden en verbeelding. Mijn 'couleur idéale'. Reageren? Reacties_op_column@hot- mail.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2