TOERISME Oranienbaum na zestig jaar weer open op de achterban^ Een rustige gezinsvakantie begint ft Tentoonstelling over huis van Oranje startsein voor langdurige restauratie slot HOC 303 VRIJDAG 4 JULI 2003 REISBERICHTEN Taalcursus Vakantiegangers die op het laatste moment nog een paar tige zinnen willen leren voor het land waar zij heengaan, k nen dat via de telefoon doen. Het gaat om acht talen: Duits, gels, Frans, Grieks, Italiaans, Spaans, Turks en Zweeds. Wie I met 0648984808 kan ruim honderd veelgebruikte vakan zinnen oefenen. Informatie: www.vakantietaal.nl Valencia verkennen 'C De Valencia Card, voorheen slechts een dag geldig, Is nu fl beschikbaar voor twee of drie dagen. Dat maakt de kaart vo< interessant voor toeristen die een aantal dagen in de Spaa stad verblijven. De kaart geeft recht op onbeperkt gebruik openbaar vervoer en korting bij toeristische attracties, waar der musea. De tarieven zijn 6 euro (een dag), 10 euro (twee gen) en 12 euro (drie dagen). Te koop bij hotels, WV's, openbf vervoer, toeristische attracties en krantenkiosken. Meer irf matie: tel. 0034-900 701818, www.turisvalancia.es Q VLM vaker op Londen VML Airlines vliegt sinds 1 juli vaker tussen Rotterdam Alrj en Londen City Airport. Het aantal dagelijkse retourvluch wordt op dinsdag, woensdag en donderdag van vijf naar ze\ verhoogd en op maandag en vrijdag van vijf naar zes. Nieuv een ochtendvlucht op zaterdag. Meer informatie: www.vlm-airlines .com Q Q Luxe bungalowpark Landal Greenparks heeft er een nieuw park bij. Vlak bij de gisch/Franse grens is Village I' Eau d' Heure geopend. Het 51 park bestaat uit luxe accommodaties. De deels vrijstaande deels geschakelde huisjes zijn voorzien van alle gemakken, als een stoomdouchecabine, whirlpool, privé-sauna en va wasmachine. Village l'Eau d'Heure ligt in Franstalig België, km ten zuiden van Charleroi, aan een stuwmeer, waarop alle vormen van watersport kunnen worden beoefend. Inform, tel. 0900-8842 (0,20 p/m) ofwww.landal.nl Q Folklore op Fanp Het Deense Waddeneiland Fan®, voor de kust van Esbjerg Jutland, staat 11,12 en 13 juli weer in het teken van de 'Fann kerdage'. Tijdens dit folklorefestival trekken de in klederdra gestoken inwoners van het eiland in optocht door de stra Oi van het plaatsje Nordby. Voorts zijn er folkloristische dansen traditionele muziek. Een week later, op 20 juli, is een twe< folkloristisch evenement op Fan® in het plaatsje S®nderho, van de meest idyllische plaatsen van Denemarken, met tal 1 strogedekte huizen. Het plaatsje is beroemd door zijn eei strogedekte huizen. Het plaatsje is beroemd door zijn eeuw oude herberg, waar in een bijzondere ambiance gerechten de streek worden geserveerd. Voor meer informatie: 1 geserveerd. www.fanoe.nu Q Philadelphia in de lift Het Amerikaanse Philadelphia en de staat Pennsylvania zijr enkele jaren zeer actief op jacht naar buitenlandse toeristen, met succes, want de stad boekt stijgende cijfers. Onlangs w bekend dat Philadelphia in 2001 van de 21ste naar de veertiei plaats is gestegen op de nationale ranglijst wat betreft het a tal buitenlandse bezoekers. Het Philadelphia Convention V tors Bureau startte tussen 1998 en 2001 campagnes in Frankr Engeland, Duitsland en Italië. Nu is de tweede rase van de ca pagne ingegaan, waarbij Nederland, Ierland en enkele stede Zuid-Afrika aan bod komen. Onderdeel van de campagne is nieuwe, ook Nederlandstalige website: www.pcvb.org Q Weekendje weg in Radisson SAS De Radisson SAS Hotels lanceren voor de vierde maal het ttper grarrtma The World of Experiences. De hotels in België (Brusfceu Spa en Antwerpen) en Nederland (Amsterdam) komen met ginele arrangementen voor een bijzonder weekendje weg, als dagje kajakken, gastronomisch verwend worden in Brusfoge maar ook parachutespringen of een Jaques Brelweekend. Info e matie, tel. 00800-3333 3333 ofwww.radissonsas.com REISBOEKEN&MACAZINES Wandelen door Parijs met Phi- lip Freriks moet een genot zijn. De man kent zoveel intieme de tails en weet daarover zo aan- stekelijk te verhalen, datje heel even voor de keuze staat: je wandelt niet, of alleen met hemT Overdreven natuurlijk, maar ook in diens jongste boek De Meridiaan van Parijs (Uit geverij Conserve, 202 blz., 14 euro ISBN 90-5429-167-2) weet Freriks ongelooflijk te boeien. De auteur volgt het spoor van de 135 'plaatjes' van Neder lands kunstenaar Jan Dibbets. Simpele bronzen herinnerings tegels die als een onzichtbare lijn dwars door Parijs in het straatbeeld zijn verwerkt als hommage aan de Franse 'uit vinder' van de nulmeridiaan, Frangois Arago. Freriks ging op zoek naar die 135 tableaus - hoewel er in wer kelijkheid 128 liggen. Maar de zoektocht is natuurlijk alleen maar een goede smoes van de auteur om diens wonderbaarlij ke weetjes en watjes van de lichtstad aan de openbaarheid prijs te geven. Freriks deed twee dagen over de wandeling, maar zelfs twee weken lijkt nog te kort om alles wat hij aan de hand van de tegels van Arago over Parijs te melden heeft, zelf te ervaren. We blijven nog even in Parijs en dwalen met dichter Guus Luij- ters door Montmartre, de wijk met het rijke, artistieke verle den. Uiteraard aandacht voor de dichters, schrijvers, schilders en hun uitingen als Allais, Bru- ant, Cros, Van Gogh, Picasso, le Chat Noir en AvriL Maar het boek Montmartre heeft echt bestaan (uitgeverij 521, 231 blz., 16,50 euro, ISBN 90-76927-26-X) beschrijft voor al 'de Grote Tijd' van Montmar tre tussen 1870 en 1909. Luijters besluit met een beschrijving van een korte wandeling door de wijk, die uit meer bestaat dan het stukje tussen de Sacré Coeur en Place du Tertre. Maar de échte liefhebber wist dat na tuurlijk al. In de serie Wat&Hoe Reisgidsen zijn dit jaar elf nieuwe (of ver nieuwde) titels voorzien. Zo verschenen in deze reeks on langs Kreta en Marokko. De gidsjes, gebaseerd op het 'spiral guide'-concept (inderdaad met ringband) zijn uit het Engels vertaald. Het succes van de boekjes zit 'm vooral in de consequent overzichtelijke en vriendelijke manier waarop stad, land of re gio wordt gepresenteerd. Prak tische informatie vloeit als van zelf over in stukjes achter grondinformatie en tussendoor krijg je allerhande nuttige tips. De stukjes, die lekker weg le zen, bieden voldoende houvast en sluiten af met adressen, prij zen e.d. Kortom, als reiziger heb je er in meerdere opzichten wat aan. Marokko (190 blz., 12,50 euro, ISBN 90-215-3645-5) vertelt het verhaal van Marrakech, neemt ons mee langs de Atlantische kust, bezoekt voor ons het Noorden, beschrijft de keizerlij ke steden en het Atlasgebergte om tenslotte de lezer op een aantal wandelingen en auto tochten te vergasten. Kreta (190 blz., 12,50 euro, ISBN 90-215-3605-6) bevat, naast uiteraard ook een ruim algemeen deel, hoofdstukken over Iraklion, centraal-Kreta, Oost-Kreta, West-Kreta en wordt ook afgesloten met tips voor wandelingen en autotoch ten. Gerard Chel a door Gerard Chel hu ook in te pakken, samen met wat bandjes vol sprookjes of fa voriete liedjes. En wie liever niet wil meegenieten, zorgt er gewoon voor dat de cassettere corder is uitgerust met een kop- telefoontje. Behalve spelen en luisteren kan in de auto ook worden gete kend of geschreven. Papier en potloden nemen amper ruimte in en staan garant voor flink wat afleiding. Bovendien wordt het tekenen extra interessant, wanneer de kinderen worden gestimuleerd om vast te leggen wat ze onderweg hebben ge zien. Vertrouwd Is het kind nog niet aan schrij ven of tekenen toe, dan is een toverblok heel geschikt. Het gladstrijken en daarmee wegve gen van de tekening is voor peuters en kleuters vaak nog boeiender dan het tekenen op zich. Overigens voelt zo'n dreu mes zich het meest op zijn ge mak, wanneer hij zich omringd weet door zijn vertrouwde speeltjes. Veel van het speel goed dat het kind thuis heeft, zoals poppen, knuffels en plaat jesboeken, kan gewoon worden meegenomen. Voor baby's hoeft doorgaans ook niet veel extra's te worden aangeschaft. Hooguit wat speelvoorwerpjes die aan het kinderzitje bevestigd kunnen worden en bijvoorbeeld een polsrammelaar, die de rammel- bal kan vervangen. Nu vormen al die spelmogelijk- heden natuurlijk een goede af leiding, maar het zou toch jam mer zijn wanneer het kroost niets meekreeg van de mooie landschappen die onderweg ïrko l(*gen eldtrn worden gepasseerd. Doell< uit het raampje staren is al gauw saai. Met een goed 8 speelgoedcameraatje wort' een stuk interessanter om buiten te kijken en indrukkbrst op te doen. Hetzelfde gek een verrekijker. Voor wat grotere kinderen er in de speelgoedwinkels 1 echte camera's te koop, dii eenvoudig te bedienen zijl spelen met zo'n fototoestel heeft bovendien het voordi dat kinderen er gericht mt ren kijken. Om ruzie over de spulletji voorkomen, is het verstan» om voor alle kinderen, zei ze elkaar qua leeftijd niet ontlopen, hetzelfde soort tjes mee te nemen. En om bij elkaar te houden is het bevelenswaardig hiervoor aparte tas of rugzak mee te men. Er bestaat zelfs een o| bergsysteem dat aan de voifet autostoelen kan worden be De Stichting Speel Goed hi tenslotte nog een goede tij „Houdt wat buitenspeelgc bijvoorbeeld een bal of een ai ketspel, bij de hand en om" breek de reis indien moge! voor een spel waarbij alle lèi maten moeten bewegen.' laat het spel niet alleen kinderen over, maar doe volwassenen er aan mee. de chauffeur, zodat die d; weer fris en monter de reis voortzetten. eali; 1 voort le De brochure Speelgoed derweg is aan te vragen bij Stichting Speel Goed Nederlku* Antwoordnummer 46201,1 VC Amsterdam, tel: 020- 6100820. 'I <*lgd feuri Moge j'oger Itórij e^rs 1 4elle kftn 1 vfrafr it h iinsp ifüjk eias r efcn 'h iponge idtoor ïlijun j Ziin e dr eren leer h door K'rtty van Gerven Zes weken al werken twee res taurateurs in een klein hoekje van de grote zaal van slot Ora nienbaum. Ze hebben inmid dels een stukje originele wand versiering van zeker 50x30 cen timeter blootgelegd. Dat wil zeggen dat het weer zichtbaar is geworden onder de later aange brachte verflagen. Daarna moet de eigenlijke restauratie van de wandpanelen beginnen. Ge- duldsarbeit, zeggen de Duitsers. Monnikenwerk. „Eigenlijk weet je niet wat je het eerste aan moet pakken", zegt Birgit Klaut, beheerder van het bescheiden museum. „De meeste raamkozijnen stammen uit de 17e eeuw en kijk hoe ver rot ze zijn. Toch willen we ze graag behouden." Hetzelfde geldt voor de deuren, de pla fonds, de wanden, de vloeren, de trappen. Nog een geluk dat het interieur niet al lang ge sloopt is. „Direct na de oorlog zaten hier vluchtelingen. Geluk kig heel kort, want oudere in woners weten zich te herinne ren hoe meubilair werd ver brand om het warm te krijgen." Het slot was lange tijd niet voor publiek toegankelijk. Dat is ver anderd. Na zestig jaar is Ora nienbaum weer open. „De dui zenden toeristen die hier ko men, onder wie vele Nederlan ders, kunnen we eindelijk een blik gunnen in een stukje Ne derland." Een beperkte blik wel Slot Oranienbaum. Foto's: GPD/Roland de Bruin te verstaan, want de restauratie is zoals gezegd net begonnen en duurt vermoedelijk een jaar of tien. Helemaal in originele stijl kan het slot niet worden te ruggebracht, mede omdat van de oorspronkelijke huisraad weinig meer over is. „Heeft de familie onderling verdeeld toen zij het slot verliet." Over de kleur van de gevel wordt nog gesteggeld. Die is nu een soort oranje, maar was oor spronkelijk wit met grijs. Omdat tijdens de werkzaamheden de rondleidingen in de zomer doorgaan kunnen bezoekers met eigen ogen zien hoe de res tauratie verloopt. In 1683 gaf Henriëtte Catharina Het stadje Oranienbaum en het gelijknamige slot liggen iets ten zuidoosten van Dessau in de driehoek Berlijn, Magde burg, Leipzig in de deelstaat Saksen-Anhalt. Oranienbaum maakt deel uit van de Oranjeroute, een tocht langs vele mar kante steden in Nederland en Duitsland die een relatie heb ben met ons koningshuis. Bij de meeste VWs en het Duits Verkeersbureau in ons land is een speciaal routeboek te krij gen. Info: 020-6978066, email duitsland@d-z-t.com, ww- w.oranjeroute.nl; Tot en met 24 augustus is er de tentoonstelling 'Oranien- baum-Huis van Oranje' te bewonderen. Open: dagelijks van tien tot zes uur, entree 6 euro (vohv), overigen 4,50 euro. Om half elf en half drie rondleidingen (1 euro p.p.). e-maöl schloss-oranienbaum@ksdw.de, www.gartenreich.com. Van 24/8 tot 6/9 zijn slot en museum dicht, daarna weer dagelijks open tot 31 oktober. Entree dan 4,50 euro (vohv) en 2,50 euro (overigen). Daarna is het tot maart volgend jaar gesloten. van Oranje-Nassau opdracht aan bouwmeester Comelis Ryckwaert in het toenmalige Nischwitz nabij Dessau een zo merresidentie te bouwen. Ge heel in Nederlandse barokstijl. Ook de tuinen werden in eerste instantie volgens Hollandse in zichten aangelegd, inclusief de zelfde springbron als bij paleis 't Loo. Kenners menen dat Ora nienbaum veel weg heeft van slot Zeist. Voor inrichting en aankleding deed Henriëtte eveneens een beroep op Nederlandse vaklie den en materialen. Zo werden recent in de theesalon delen van een in ons land vervaardig de met goud bedrukte leren wandbekleding gevonden. Ze worden nu in oude staat her steld. En in de zomer-eetzaal in de kelder bleken alle wanden en gewelven bedekt met Delfts blauwe tegeltjes. In dezelfde periode werd de naam van het dorp veranderd in Oranienbaum, verrees op het marktplein een Oranjeboom met negen sinaasappels, het aantal kinderen van Henriëtte symboliserend, en werden óok daar steeds meer Hollandse in vloeden zichtbaar, zoals dijken om het stadje tegen het wassen de water van de Elbe te be schermen. Latere bewoners van het slot voerden diverse veranderingen door, waardoor residentie en park een meer classicistisch en neogotisch karakter kregen. Zo van Oranje-Nassau voor uitster ven werd behoed. Net na de Eerste Wereldoorlog deden nazaten van de Anhalts het slot en park over aan de staat. En na de val van de muur, in 1989, mag een stichting het beheren als onderdeel van het veel grotere parkgebied Des- sau/Wörlitz, dat in 2000 door de Unesco tot 'werelderfgoed' werd verklaard. Tot 24 augustus is de tentoon stelling 'Oranienbaum - Huis van Oranje' ingericht. Aan de hand van vele tientallen teke ningen, schilderijen en andere grafische voorstellingen wordt 500 jaar Oranjedynastie vanaf Willem van Oranje tot en met koningin Beatrix in beeld ge bracht. De Stichting Dessau/Wörlitz, die zich om de renovatie be kommert, heeft zich al verze kerd van koninklijke steun. Be halve bondspresident Rau heeft ook koningin Beatrix zich opge worpen als 'beschermheilige' van de restauratie. Te zijner tijd mogen zij, of hun opvolgers, de werkzaamheden op feestelijke wijze afsluiten. De stichting ziet de heropening van Oranienbaum als een mijl paal. Niet alleen omdat na zes tig jaar toegang wordt verschaft tot een stukje Nederlandse cul tuur in Saksen-Anhalt. „Wij ho pen dat het slot, in de nabijheid van hoofdstad Berlijn, uitgroeit tot een belangrijk Nederlands- Duits cultuurcentrum." „Zijn we er al?" „Hoe lang moe ten we nog?" De grens hoeft nog niet eens in zicht te zijn of in menige auto op weg naar de vakantiebestemming klinken deze vragen al vanaf de achter bank. Voor ouders het teken dat de verveling bij hun kroost be gint toe te slaan. Wie de reste rende uren rustig wil doorko men, kan er maar beter voor zorgen dat de kinderen zich tij dens de reis vermaken. Er zijn kinderen die uren in stil te kunnen genieten van het uit zicht op de snelweg. Maar die moet je wel met een lantaarntje zoeken. De meeste kinderen, en vooral kleintjes, vervelen zich binnen de kortste keren en gaan op zoek naar afleiding. Bestaat die uit niets anders dan het tellen van kilometerpaaltjes, dan helpen na verloop van tijd zelfs handen vol snoep niet meer om ze rustig te houden. Nu kun je je nog zo op de va kantie verheugen, maar wan neer de reis al begint met hom meles, dan valt het niet mee om de stemming erin te houden. Bovendien zijn dreinende kin deren het laatste waar een be stuurder op zit te wachten. Ze maken het rijden immers extra vermoeiend en leiden de aan dacht van het verkeer af, met alle gevaren van dien. Moeilijk hoeft het niet te zijn om kinderen tijdens de reis be zig te houden. Het vergt alleen een goede voorbereiding. En dat betekent: spelletjes inpak ken voor onderweg. Niet in de kofferbakrmaatond_erhandbe- reik of in de handbagage, want kinderen vervelen zich ook in een trein, bus of vliegtuig. rr~ Koningin Beatrix en de Duitse bondspresident Rau hebben zich persoonlijk opgeworpen als 'be schermheiligen' van Oranien baum. Ooit zomerresidentie van Henriette Catharina van Oranje- Nassau in Saksen-Anhalt De opening van een tentoonstelling over het Huis van Oranje eerder deze maand door deelstaatspre sident Wolfgang Böhmer en de Nederlandse ambassadeur Nico van Dam, betekende de symboli sche start van een minimaal tien jaar durende restauratie van het slot. Vanaf het achterbordes had Henriëtte Catharina van Oranje-Nassau dit uitzicht over haar tuin. werd de ophaalbrug uit Hen- riëtte's tijd vervangen door een vaste brug. En een deel van de Hollandse tuin werd een Chi nees-Engels eilandenrijk met een niet te bezichtigen theehuis en een 27 meter hoge pagode. En nu, 320 jaar nadat Henriëtte met de bouw begon, start een nieuwe episode in het leven van Oranienbaum. In het lege, slecht onderhouden gebouw, met gaten in de vloer, vellen aan de wand, wit gekalkte trapleu ningen, half bepleisterde pla fonds en dichtgemetselde deur openingen, verrijst langzaam maar zeker de glorie van weleer. Het bescheiden museum krijgt straks in een inmiddels opge knapt cavaleriehuis onderdak en de bedoeling is dat in een van de voormalige paardenstal len en dienstwoningen een soort 'Holland Huis' wordt ge vestigd waar Nederlandse pro ducten worden verkocht en kunnen worden genuttigd. Henriëtte Catharina van Oranje- Nassau was een kleinkind van Stadhouder Willem I van Oran je, beter bekend als Willem de Zwijger. Evenals haar drie zus ters trouwde zij met een Duitse vorst: Johann Georg II von An- halt-Dessau. Hun dochter Hen riëtte Amalia trouwde met haar neef Heinrich Kasimir. Uit dit huwelijk kwam Johan Willem Friso voort waarmee het huis gaat, staat de gameboy ook garant Omdat de speelruimte tijdens de reis doorgaans beperkt is en onverwachte bewegingen al gauw roet in het eten gooien, adviseert de Stichting Speel Goed Nederland om te kiezen voor speciale reisspellen. Ze hebben doorgaans een zodanig formaat dat ze makkelijk op schoot passen, bestaan uit zo min mogelijk losse onderdelen en zijn meestal geschikt voor slechts één of twee spelers. 1 1 L voor vele uren rust op de achterbank. Foto: GPD/PR Heel wat bekende (bord) spellen zijn speciaal voor dit doel in klein formaat uitgevoerd. De pionnen 'plakken' met mag neetjes aan het bord vast of worden daar met pinnetjes in vastgezet, zodat je bij een plot selinge uitwijkmanoeuvre niet bang hoeft te zijn dat de spellen in het rond vliegen. Ideaal voor onderweg zijn de computer en gameboyspelle tjes. Een kind kan zich er in zijn eentje vaak uren mee vermaken en sommige zijn nog educatief ook. Het is wel zaak bij de aan schaf erop te letten dat het ge luid kan worden uitgezet. Ook nieuwe strips, kindertijdschrif ten, een voorraadje bibliotheek boeken en een leuk of span nend voorleesboek kunnen voor uren rust zorgen. Voor wie ergens in huis nog een cassetterecorder heeft liggen, valt het te overwegen om deze

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22