Samenwerking nekte de Voorschotense pyromaaii LEIDEN REGIO Alternatieve toekomstplannen Voorschoten maken weinig indriï' Zoeterwoudenaren mogen rondkijken op Zwetkade 'Aangifte racistisch graffiti moet altijd 'Voorkeursrecht niet goed geregeld in Zoeterwoude' Angst voor recyclingbedrijf als bii Dag van het Paard Gapend gat wordt 'Mooy Woude' Wellicht tofi gymzaal bij fc< Brede Schof; Kettingbotsing op de rijksweg ieic 'Erdorp - Op de A4 ter hoc igte van Leiderdorp raakte een aantal auto's gisteren tegen de i ivond betrokken bij een ket ting ;botsing. Het ongeluk deed zich voor op de rijbanen rich ting!; Amsterdam. Een 47-jarige auti omobilist uit Heerenveen zag te laat dat de auto die voor hena reed afremde en veroor- zaa kte zo het ongeluk. Een 26- jari ge Amsterdamse knalde ver volgens achterop de auto van de Fries. Vervolgens ontstond aaru de kop nog een botsing tus sen drie auto's. De Amsterdam se i s met hoofdletsel naar het Rijinland Ziekenhuis vervoerd. Verdachten mishandeling wassenaar - De Wassenaarse po litie heeft drie jongeren aan- gelhouden die ervan worden ve rdacht dat ze twee weken ge leiden in een lijnbus op de Van O'i denbarneveldweg een mede- re iziger hebben mishandeld. H et slachtoffer - een 26-jarige Ltidenaar - had zijn aanvallers a ingesproken omdat ze in de b us zaten te roken. Hij moest d at bekopen met een flink pak s laag. De politie heeft nu twee j ongens van 17 en één van 18 j aar opgepakt. De jongens kon- len worden opgespoord onder indere met behulp van getui gen. De politie sluit niet uit dat or meer aanhoudingen worden verricht. Anti-krakers in Kameleon leiderdorp - De gemeente Lei derdorp zet anti-krakers in ge bouw De Kameleon aan de Eri calaan. Vanwege de verhuizing van Unity, de lokale Leider- dorpse omroep, komt het ge bouw leeg te staan en de ge meente wil niet dat het gekraakt wordt. De anti-krakers moeten uiterlijk in februari volgend jaar vertrekken, omdat het pand dan tegen de vlakte gaan. Op de vrijkomende grond wordt de Brede School gebouwd. Huttenbouw in Leiderdorp leiderdorp - De huttenbouw in Leiderdorp komt er weer aan. Kinderen van 6 tot en met. 14 jaar timmeren op maandag 7, dinsdag 8 en woensdag 9 juli een hut bij gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan. De bouw- uren op maandag en dinsdag zijn van 10 tot 15 uur. Op woensdag wordt er getimmerd van 15 tot 19 uur. Na het harde werken is er die dag een barbe cue. Van tevoren opgeven is noodzakelijk en kan via 5421662 of via cjanson@scwiei- derdorp.nl. Kinderdisco in De Bloemerd leiderdorp - Vanavond is er een disco voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar in gebouw Dwars Zo in het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd. De dis co is geopend van 20 tot 22.30 uur, de entree kost 1,50 euro. zoeterwoude - De gemeente Zoeterwoude zit fout met het vestigen van de Wet voorkeurs recht gemeenten - dat betekent dat de gemeente het eerste recht van koop heeft - op een aantal panden in de Dorps straat. Dat zegt CDA-raadslid Klein. Hij vreest dat de gemeen te aan het kortste eind trekt als bewoners van deze huizen naar de rechter stappen. Zijn advies aan de gemeente is om op safe te spelen en bij de provincie toestemming te vragen voor het toepassen van de Wet voor keursrecht. „Volstrekt overbo dig", vindt wethouder Van der Kooi Hij deelt de vrees van Klein niet. „We hebben ons door deskundige bureaus laten adviseren. Wie naar de rechter wil stappen, moet dat maar doen.'' De eigenaar van een pand waarop de Wet voorkeursrecht gemeenten is gevestigd moet zijn eigendom eerst aan de ge meente aanbieden, als hij gaat verkopen. Dat geldt in Zoeter woude onder meer voor pan den in de Dorpsstraat. De ge meente wil op die manier de re gie in handen houden bij het ontwikkelen van de plannen voor de dorpskern, waar de C1000 een nieuwe, grotere su permarkt krijgt Volgens Klein kan een gemeen te de Wet voorkeursrecht ge meenten alleen toepassen als er een direct verband is met de gemeentelijke taak om wonin gen te bouwen „Hier gaat het om het verplaatsen van de C1000!", aldus Klein. Het feit dat de gemeente van plan is om ook enkele woningen in de om geving van de supermarkt te bouwen, doet er volgens hem niet toe. Die plannen zijn nog vaag en bovendien gaat het om hoogstens een paar huizen. „Dat heeft niets te maken met de regionale taak om woningen te bouwen." De andere raadsle den zijn niet overtuigd van Kleins gelijk. Familie Turk mag blijven zoeterwoude - Het huis is al in handen van de gemeente, maar toch mag de familie Turk voorlopig blijven wonen op Dorps straat 44. Zoeterwoude kocht het pand onlangs aan vanwege zijn strategische ligging in het dorpscentrum, waar een nieuwe supermarkt moet komen. De gemeente vindt het nog te vroeg om het pand te slopen. Ook voelt de gemeente er niks voor om het pand leeg te laten staan. „We hebben besloten dat het beter is om de familie nog enige tijd in deze woning te laten wonen", zei wethouder Van der Kooi gisteravond tijdens een raadsvergadering. „Wel is afge sproken dat het huis vrij komt op het moment dat wij het nodig hebben." De Zoeterwoudse politiek kan daar goed mee leven. „Het voorkomt vervuiling en vandalisme op die plek", aldus PZ-raadslid W. Ooijendijk. door Saskia Stoelinga oegstgeest - Racistische tekens op muren geven altijd aanlei ding om aangifte te doen bij de politie. Voor Edgar Polak van het meldpunt discriminatie Lei den bestaat daarover geen on duidelijkheid. „Er is zelfs een schrijven van de overheid uit gegaan, waarin staat hoe be langrijk deze gegevens zijn. De politie is verplicht periodiek cij fers aanleveren van discrimine rende incidenten. Het zou niet goed zijn als racistische leuzen en tekens buiten zo'n rapport zouden blijven. Zeker in Oegst geest, waar dit vaker plaats heeft", aldus Polak. Erik Wieffering van de jonge renorganisatie Stichting Uriah liet de gemeente gisteren per brief weten dat er al enkele da gen White Powertekens ston den op de fietstunnel en het multifunctioneel gebouw 't Groot Proffijt aan het Boer- haaveplein. Hij meende dat de gemeente te laks op dit soort reageert. Ook sp| hij de gemeente aan nu ej lijk eens aangifte doen 11 politie. „Vorig jaar stondl vier hakenkruizen op hetl fijt, die pas na drie weken den verwijderd", aldus W ring. Vanmorgen ware/ nieuwe tekens nog niet w' haald. 'N/ Voorlichter Anholts mel< de gemeente in het weel van 28 juni wel een aanl kenkruizen binnen 24 ui verwijderd. „Een melt telefoon is nu eenmaal si De brief van Wieffering hi wij vanmorgen pas gekr&R.. Daarnaast meent de voorl' J dat het White-Powerlogo^^ zo'n bekend racistisch ter en derhalve ook maar dot nig mensen als zodanig herkend. Verder meldt hi.., de tekens vandaag worde^r wijderd. jjL Hij laat weten dat hij n) heeft met media-aandacht 'graffiti racisten', zoals kladderaars noemt. alkemade - De eventuele vestiging van Groen Recycling na Veenderveld in Roelofarendsveen stuit op bezwaren. Het ree) het Veenderveld gevestigde potgrondbedrijf J. Dobbe is bai onkruiden, schimmels en andere mogelijke schadelijke ziek wekkers overwaaien naar de potgrond. Het bedrijf levert kv tief hoogwaardige potgrond dat RHP gecertificeerd is, schrijf! naar Dobbe aan het gemeentebestuur. „Dit houdt in dat veen van maagdelijke veenderijen afkomstig is, dus vrij va kruiden, schimmels en andere mogelijke ziekteverwekkers." be is bang dat als Groen Recycling zich naast zijn bedrijf vest zijn RHP-certificaat kwijtraakt en daarmee zijn bestaansrecl verliezen. aa door Jeroen Bordewijk voorschoten - De alternatieve plan nen voor Voorschoten van de opposi tiepartijen Groenlinks en D66 maken weinig indruk. De Voorschotense ge meenteraad vergaderde gisteravond over de 'programmabegroting', die grote lijnen uitzet voor de toekomst van het dorp. De collegepartijen PvdA, WD en CDA, die met een rui me meerderheid hun eigen program mabegroting vooraf al tot 'raadsstuk' hadden gebombardeerd, hadden geen belangstelling om de tien wijzi gingen te bespreken die de oppositie in hun stuk wilde aanbrengen. Waardering' was het enige dat Groenlinks en D66 kregen voor hun inspanningen. Hun alternatieve pro grammabegroting, genaamd 'Gelijke Kansen', kwam tot stand uit frustratie over het niet mogen meeschrijven aan het programma van de drie colle gepartijen, dat gisteravond werd aan genomen. Bovendien viel daar vol gens de oppositie genoeg inhoudelijk aan te verbeteren. .Alleen in ons ver haal staat een concreet voorstel voor de bouw van nieuwe starterwonin gen, meer aandacht voor minderhe den en een directe busverbinding met Wassenaarlas D66'er Blom- mers zijn verhaal voor. Net als bij de perspresentatie van 'Gelijke Kansen' eerder deze week, toonde de oppositie zich getergd door de uitsluiting. Blommers wilde daarom zijn programmabegroting uitgebreid behandelen, tot irritatie van de WD. ,Als Blommers zijn hele verhaal gaat toelichten, wil ik straks wel een uur spreektijd om ook het coalitieverhaal van commentaar te voorzien", zei raadslid Neppérus. Net als de PvdA meende Neppérus bo vendien dat veel van de kritiek van Blommers op het coalitieverhaal niet klopte. Zo zou de programmabegro ting van PvdA, WD en CDA wel dege lijk speciale aandacht hehben voor de positie van gehandicapten en alloch tonen, wat volgens Blommers niet zo was. Komt het nog goed tussen de Voor schotense coalitie en de oppositie? Vooral de inbreng van GroenLinks- raadslid Harlaar deed gisteravond het ergste vermoeden. „De openheid van de democratische besluitvorming is hier in het geding", zei hij. „We zitten blijkbaar vast aan dichtgetimmerde voorstellen van de coalitie." Hij had het zelfs over 'machtspolitiek': „De mocratie blijft voor de PvdA blijkbaar beperkt tot een simpele 'de helft plus een'." Maar dat ging PvdA'er Rondagh te ver. Hij herhaalde nog eens dat de ge meenteraad nog steeds verdeeld kan ^ijn over van alles en nog wat, on danks de scherpere tegenstelling die er sinds de invoering van het dualis me tussen de raad en het college van Burgemeester en Wethouders be- staat. „De coalitie doet hier niejjCh niet mag." |get Groenlinks en D66 wilden uitéwe lijk tien punten uit hun eigen v$n(j in het verhaal van de coalitiejen werkt hebben. Maar de coalitijtn daar niets in. „Het zou broddqen worden om nu over al die pun^tst gaan vergaderen", zei Rondagherc eindigde gisteravond met de 'tan stoken hand' van de coalitie, d%, d Groenlinks en D66 de rest vaiif te collegeperiode kunnen meeftn over de verdere invulling vafrhi plannen van de collegepartijen, jpri irga wassenaar - De Zeeuwse trekpaarden staan woensdag 16 juli op de Dag van het Paard op Duindigt weer aan de ene kant van de stoet, terwijl helemaal aan de andere kant een paar minipaarden hun op wachting maken. Het Rassendefilé is traditioneel het centrale onder deel van het paardenevenement, dat dit jaar voor de 36ste keer wordt gehouden en dat telkens weer duizenden paardenliefhebbers op de been brengt. Het is ook het enige nummer dat al vanaf 1967 vast op het programma staat. Verder zijn er op de Dag van Het Paard ook andere vaak spectaculai re presentaties: broadwaysterren in een muzikale Kür, Cheval Spec tacle, de Veluwe Hunt en de Chuck Wagon Race onder andere. De bereden politie geeft een demonstratie en natuurlijk wordt er op Duindigt ook gekoerst. Wie dit jaar een kijkje wil nemen, is vanaf 12.30 tot ongeveer 20.00 uur welkom op Duindigt, Waalsdorperlaan 29 in Wassenaar. Toe gangskaarten kosten vijf euro voor volwassenen en 2,5 euro voor kinderen en jongeren tot en met 17 jaar. Publiciteitsfoto vrijdag 4 juli 2003 zoeterwoude - - Een enorm gat gaapt sinds kort tussen de Stompwijkseweg en Dr. Kortmannstraat in Zoeterwoude. Als alles volgens plan verloopt, is de bouwput in het najaar van 2004 gevuld. Dan staan er twee herenhuizen in jaren dertig-stijl met daarin in totaal acht appartementen. Ze krijgen de naam 'Mooy Woude'. Onder de woningen komt een parkeerkelder. Alle appartementen zijn inmiddels verkocht. Ontwikkelaar/architect Thijs van Wieringen meldt trots dat ze allemaal aan inwoners van Zoeterwoude zijn verkocht. „We zijn er voor honderd procent in geslaagd om de door de gemeente beoogde doorstroming in Zoeterwoude te bevorderen." Volgens Van Wieringen is de relatie met A. van Leeuwen, de eigenaar van een stuk grond naast de bouw put, inmiddels goed. Van Leeuwen maakte ernstig bezwaar tegen de bouw van de in zijn ogen veel te kolossale herenhuizen. „De damp is uit de lucht", aldus Van Wieringen. „Er is sprake van harmonieuze samenwerking." Het vervallen ouderlijk huis van Van Leeuwen, dat wordt vervangen door een nieuwe woning, is inmiddels gesloopt. „Dat hebben we samen gedaan," aldus Van Wieringën. Vanmiddag heeft wethouder Ates de eerste paal geslagen voor Mooy Woude. Foto: Mark Lamers door Nancy Ubert vervolg voorpagina voorschoten - Om de 'pyro maan van Voorschoten' te kun nen pakken hebben politie, brandweer, gemeente en OM in tensief samengewerkt. Beter dan ooit zijn werkzaamheden zorgvuldig op elkaar afgestemd, zo laat burgemeester Verver via haar zegsman weten. Ook uit de persverklaring die het openbaar ministerie vanmorgen heeft uit gegeven, blijkt dat het 'vuur- mysterie van Voorschoten' is op gelost dankzij een mooi staaltje samenwerking. Na de komst van het nieuwe millennium werd Voorschoten regelmatig opgeschrikt door grote en kleine brandjes. Niet alleen de houten kerk aan de Bachlaan is doelwit van brand stichting geweest. In april van dit jaar brandde bijvoorbeeld het houten gebouw van de Voorschotense hockeyclub Fo- rescate tot de grond toe af. Voorschoten was in rep en roer. Vorig jaar oktober is gepro beerd bij twee huizen Professor Debijelaan brand te stichten door iets in de brievenbus te gooien. Bij één van de wonin gen brak daadwerkelijk een fik uit, in de andere woning kon het vuur zich niet verspreiden. De politie heeft een waslijst met dergelijke verontrustende acties opgesteld. Achter een flink aan tal onopgeloste brandzaken, staat nu een paraaf. De 26-jari- ge Voorschotenaar, die gisteren door de politie is opgepakt, heeft bekend heel wat vlammen op zijn geweten te hebben. Op de vraag wat de man ertoe dreef in zijn eigen woonplaats brand te stichten, kon nog geen ant woord worden gegeven. Vol gens een woordvoerder van de gemeente Voorschoten is bur gemeester Verver 'opgelucht en trots' dat de pyromaan is opge pakt. „Het is geen gemakkelijke taak geweest, het onderzoek heeft veel gevergd, maar we zijn er", aldus de gemeentevoor- lichter. In februari 2002 werden twee rechercheurs aangewezen, die zich intensief met de brand stichting gingen bezighouden. Als er een fik was geweest, werd intensief speurwerk gedaan. Niet alleen de technische re chercheurs zochten dan naar sporen. Andere medewerkers zoeterwoude Inwoners van Zoeterwoude krijgen dinsdag 15 juli de kans om een kijkje te nemen in de nieuwe huizen aan de Zwetkade, een project waar erg veel over te doen is ge weest. Belangstellenden kun nen zich bij woningbouwver eniging Willibrord aanmelden voor een rondleiding door de verschillende typen woningen. Diezelfde dag krijgen de eerste twaalf bewoners de sleutel. De andere veertien woningen wor den eind september opgele verd. Dan worden er weer en kele rondleidingen gehouden. Het idee voor de rondleidingen is verkeerd gevallen bij sommi ge bewoners van de Schenkel- weg, die de nieuwbouw, die grenst aan hun achtertuin, to taal niet zagen zitten. „Ik kan er niet over uit dat de mensen nu worden uitgenodigd om de el lende te bekijken", aldus Wim Berg van de bewonerscommis sie Schenkelweg. „Ik lig er ge woon wakker van." De bewonerscommissie heeft zich met alle macht verzet te gen het eerste deel van het bouwproject aan de Zwetkade, waarvoor een aantal eengezins woningen moest worden ge sloopt. Nu het volgende deel van de Zwetkade aan de beurt is, pro testeert de bewonersgroep weer. In dit - westelijke - deel moet een aantal eengezinswo ningen plaats maken voor der tig nieuwe woningen. De bewonerscommissie wil on der meer dat er een verdieping af gaat van het nieuwe bouw plan. De bewoners zijn ervan overtuigd dat de nieuwbouw zon wegneemt en dat hun pri vacy wordt aangetast door in kijk. Bij de Zoeterwoudse poli tiek vinden de bewoners voor die wens geen gehoor, bleek gisteravond tijdens een raads vergadering. Alle fracties willen snel aan de gang met het bouw plan voor het westelijke deel zoals het er ligt. Berg beklaagt zich er al geruime tijd over dat de gemeente nooit zou hebben geluisterd naar de bewoners van de Schenkelweg. Wethouder Ates bestrijdt dat. „De plannen zijn wel degelijk aangepast. Al meteen na de eer ste opmerkingen van de bewo ners. Eigenlijk onderschat u uw eigen kracht. U heeft wel dege lijk iets bereikt" van de politie kamden d« geving uit, op zpek naar zingen. Twee maanden geleden speciaal team geformeen bestaat uit medewerkers districtsrecherche en van] tieteam Voorschoten. Mi eende krachten is uiteind A zoveel bewijs verzameld, 4 pyromaan opgepakt kon|{( den. Belangrijke informatie isftl nengekomen dankzij de ca die het gemeentebestuur ha Voorschoten ter bescl stelde. Het toestel werd eerste spuitwagen brandweer gezet. Zodra dfes een brand arriveerde werfte probeerd de ramptoerist4>uv snel mogelijk op de foto t#ts gen. iad' 'zij voorschoten - De nieu bouwen Brede School i|||| Voorschotense wijk Sta burg krijgt wellicht toch ej|| gen gymzaal. Een raadsc derheid van WD, PvdA eiW" drong er gisteravond bij Ojah" wijswethouder Draijer (af1 op aan de beslissing ovjvru gymzaal uit te stellen, zod^e partijen meer tijd hebbetëe' naar een geschikte financfijy te zoeken. Het CDA is <ati „Zeker in deze moeilijke F1* is zo'n gymzaal te duurtsb1 raadslid Tjalma. He De wethouder zelf, gister<?o voor het laatst in functiéZe' twijfelt of de gymzaal gorijl per gebouwd kan worded nu wordt voorgesteld. ontwikkelaar hebben v|no scherp over de prijzen $on cussieerd" et

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14