Pancras-Oost tevreden over huis en wijk londenpoep li Slaaghwijk angepakt LEIDEN REGIO Slaaghwijk krijgt midgetgolfbaan Eens moet je de Vierdaagse van Nijmegen lopen f Universiteitsbiliotheek verblijdt Vriendenmet nieuw tijdschrift R3 jf* "X.. Kritiek op Portaal Speeltuin De Merendroom uitgebreid ete dreigt voor bazen Tentoonstelling geopend over Leidse wiskundige David Bierens de Haan Startschot voor Huisvesting Werkende Jongeren vrijdag 4 JULI 2003 David Bierens de Haan in 1873. Foto: UB LEIDEN door Silvan Schoonhoven leiden - Bewoners van de Oran je- en de Waardgracht zijn tevre den over hun wijk en over hun huis, maar niet over woning bouwvereniging Portaal. Dat blijkt uit een onderzoek van het Leidse bureau Research voor Be leid. Het 'woonwensenonderzoek' onder de bewoners van de Oranje- en de Waardgracht laat zien dat de meeste bewoners het liefst blijven zitten waar ze zitten. Ze zijn tevreden over hun huis (82%) en over hun wijk (84%). Eén op de drie toont zich zelfs 'zeer tevreden'. Als de bewoners ergens over klagen is het stank, stof en vuil op straat en in de grachten. Ook zijn ze ontevreden over de informatie die ze krijgen over woningbouwvereniging Portaal en in mindere mate over de ge meente. Die informeren de be woners slecht, is het oordeel van veel bewoners. Bijna de helft vindt dat voorstellen die ze inleveren, niet serieus worden bekeken. Research voor Beleid voerde het onderzoek uit in opdracht van wethouder Hillebrand. Met woningbouwvereniging Portaal maakte hij verregaande plan nen voor de wijk. Bewoners, Portaal en de gemeente liggen daarover al jaren in de clinch. Portaal wil de huizen aan de Oranje- en de Waardgracht deels slopen en vervangen door modernere (en duurdere) bouw. Voor een deel van de huizen volstaat een opknap beurt. Volgens een enquête on der de bewoners is een grote meerderheid tegen sloop. Cij fers van Portaal suggereerden dat het verzet tegen sloop min der groot was. Het onderzoek van Research voor Beleid voegt nieuw cijfer materiaal toe aan het beeld van wat bewoners willen. Driekwart van de ondervraagden wil in zijn eigen huis blijven wonen als achterstallig onderhoud is uitgevoerd. In het geval dat het huis een renovatie moet onder gaan en de huur mogelijk stijgt, weten de mensen minder goed of ze willen blijven. Als ze moe ten verhuizen door een groot scheepse renovatie van de buurt, wil de meerderheid toch terugkeren in de wijk, blijkt uit de cijfers. De Oranje- en Waardgrachtbe- woners komen uit het onder zoek naar voren als honkvast, jong en vaker werkloos dan ge middeld. De meerderheid woont er al langer dan vijf jaar en 64 procent is jonger dan veertig. Slechts zes procent is zestig-plus. De werkloosheid is met tien procent bijna dubbel zo hoog als gemiddeld. Het in komen ligt laag: bij de meerder heid van de huishoudens komt maandelijks minder dan 1.500 euro binnen. Eén op de drie huishoudens heeft een auto. Parkeerproblemen zijn er dan ook nauwelijks. leiden - Speeltuin De Meren droom wordt uitgebreid met een midgetgolfbaan. De wijk- groep Slaaghwijk stelde hier voor gisteren 80.000 euro be schikbaar. De overige 25.000 euro betaalt de gemeente Lei den, omdat zij nog achterstallig onderhoud moet plegen in dat gebied. De 18 holes midgetgolfbaan, waarvan de aanleg mogelijk dit najaar nog begint, komt onder de flat aan de Milanenhorst te liggen. De speeltuin wordt hier voor tien meter in noordelijke richting uitgebreid. Het idee van een midgetgolfbaan komt van bewoners af en wordt gefi nancierd met geld uit het bud get van Onze Buurt Aan Zet. Wijkbewoners mogen een be paald bedragnaar eigen inzicht aan projecten in de wijk beste den. De populaire speeltuin, die be zoekers van ver buiten Slaagh wijk trekt, is hiermee een at tractie voor alle leeftijden rijker. De bedoeling is dat de baan in mei feestelijk in gebruik wordt genomen. Ook op andere plekken in de wijk worden de speelmogelijk- heden dit najaar beter. Het ter- reintje aan de Reigerhorst krijgt nieuwe zitjes en een nieuw speeltoestel. Het veld bij de Mi lanenhorst wordt voorzien van een paar nieuwe doelen en een picknicktafel. Bij de Uilenhorst wordt de schietwand verplaatst en het lignet vervangen en bij de Sperwerhorst komt een nieuw zandspeelkasteel te staan. Volgend jaar, zo is de wens van de wijkgroep, krijgen ook de overige speelplaatsen van Slaaghwijk een opknap beurt. Met dit project is ruim 100.000 euro gemoeid, dat ook uit het Onze Buurt Aan Zet- budget wordt betaald. |Marijn Kramp - Hondenbezitters in |hwijk die zich niet aan het hondenpoepbeleid len, lopen vanaf maandag Isico op een boete. De ko- ne zes maanden controle- Itadstoezichthouders of de zich houden aan de ienpoep-opruimplicht die J enkele weken in de wijk I hondenbezitters die geen lebben om de ontlasting op timen zijn er hondenuit- oken. Op deze plaatsen is hog 'vrij poepen'. Tevens "oleren de mensen van toezicht of de honden zijn jelijnd. Want ook loslopen lerkt tot een uitrenstrook. lien zijn in Slaaghwijk 'ntig plekken aangewe- Jie verboden zijn voor hon- Dit zijn voornamelijk ter waar jonge kinderen Mocht dit verbod niet inde zijn dan overweegt de oep Slaaghwijk hekken te ten rondom deze plekken. Dsten echter ruim 20.000 t toezichthouders trekt de fcente Leiden een bijna j groot bedrag uit. Hiervoor ten halfjaar twintig uur per gesurveilleerd worden in tijk- De aanschaf van de jen, depodogs en andere kiigdheden, ongeveer )0 euro, komen uit de gel van Onze Buurt Aan Zet. js een pot met rijksgeld die luurtbewoners naar eigen fit kunnen besteden. (taal zijn de afgelopen we- 210 borden in Slaaghwijk r latst waarop wordt uitge- negerei volgens legd waar honden mogen poe pen, los mogen lopen en hele maal niet mogen komen. Er is een uitrenveld voor de beesten gemaakt waar zij los mogen lo pen. Verspreid over de wijk zijn acht hondenuitlaatstroken aan gelegd. Voor bazen wier hon den de voorkeur geven aan een andere plek voor hun behoefte zijn 28 depodogs geplaatst. De ze speciale vuilnisbakken zijn voorzien van plasticzakken waarmee de bazen de honden poep kunnen opruimen. De borden zijn zo geplaatst dat de wijkbewoners de nieuwe re gels nauwelijks meer kunnen ;n. De eerste reacties zijn tis de leden van de wijk groep Slaaghwijk, positief. Wel hebben zij nog veel aan te mer ken op de exacte plaatsen van de borden en depodogs en de ligging en grote van de honden- uidaatstroken. Suggesties voor verbetering neemt de dienst milieu en beheer in overwe ging, zegt projectleider Van Rijn. „Daar is het tenslotte een proef voor." Voor de proef is voor Slaagh wijk gekozen op aangeven van de bewoners. Veel mensen in de wijk storen zich al jaren aan de hondenpoep op de vele grasvelden en groenstroken die zo kenmerkend zijn voor deze flattenwijk. De komende maan den houden schoonmakers bij in welke mate mensen gebruik maken van de uitlaatstroken en depodogs. Bakken die nage noeg leeg blijven worden her plaatst of gaan naar andere stadswijken. Want als het nieu we hondenpoepbeleid in Slaaghwijk slaagt wil de ge meente het project naar de hele stad uitbreiden. (advertentie) in je leven moet je de Vier- e van Nijmegen hebben ipen, zo denken veel men- Voor de sportieve presta- maar ook omdat het leuk is erlands publieksevene- it nummer één eens mee te en. Dat rinden ook Gonnie Alewijk uit Leiden en haar Donzus Sandra Griekspoor Sassenheim. „En als we dan meelopen, waarom dan meteen voor een goed ;ezegd, zo gedaan. Al voor de Vierdaagse vorig jaar be gingen zij in training. „We we annen met een kilometer of hij n dat hebben we rustig uit- t, k< aen it h< gebouwd, want in het begin za ten we helemaal stuk", zegt Van Alewijk. „Nu zitten we op trainingswandelingen van 40 kilometer. Dat is precies de af stand die we tijdens de Vier daagse elke dag gaan lopen." „We begonnen op gympies, maar dat leverde bij mij blaren op", vult haar schoonzus aan. „Maar langzamerhand hebben we ook dat professioneler aan gepakt. We hebben goede wan delschoenen gekocht, sokken zonder naden aangeschaft en in plaats van een rugzakje ge bruiken we nu heuptasjes." Het duo loopt van 15 tot en met 18 juli in Nijmegen voor B- ver ind een ;eei hoi relt a d< itw mie 1 'i pv( vel De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - S3 56 424 een goed doel: het dierenasiel Stevenshage in de Stevenshof. „Mijn vorige twee katten kwa men uit dat asiel", verduidelijkt Van Alewijn. „En toen die dood gingen, heb ik in Stevenshage een nieuwe kat gehaald, een kater die nogal dom is. Daarom wordt hij Einstein genoemd. Einstein is lief en aanhankelijk, maar soms ook onbereken baar. Toen we hem pas had den, wist hij niet wat glas was en probeerde hij er doorheen te springen." Het tweetal laat zich door ie dereen sponsoren. „Ik ben as sistente van huisarts Schmidt in de Hoofdstraat in Sassen heim", legt Griekspoor uit. „In de wachtkamer heb ik een sponsorformulier opgehangen waarop patiënten kunnen inte kenen. De één sponsort 1 euro per kilometer, maar anderen 5 euro per dag. Het maakt niet uit, alle bijdragen zijn wel kom." Ook haar schoonzus zoekt de sponsors via haar werk in zorgcentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan. „En fa milie en vrienden natuurlijk. Sandra heeft zo'n 350 euro op gehaald en ik 500. Toch al een leuk bedrag voor het asiel. Zo ver is het echter nog niet. De Vierdaagse moet eerst nog 'even' worden uitgelopen. „Maar ai moet dat op onze knieën, we halen de finish, we kunnen niet meer terug", zeg gen ze allebei. Tijdens het wandelevenement verblijven zij met de familie op een boerderij in Aalten in de Achterhoek „We combineren Sandra Griekspoor (links) en Gonnie van Alewijk lopen volgende week mee in de Vierdaagse. Zij willen geld ophalen voor het dierenasiel in de Stevenshof waar kater Einstein vandaan komt. Foto: Mark Lamers de Vierdaagse met onze vakan tie", zegt Van Alewijn. „Mijn man brengt ons elke ochtend met de auto naar het station in Arnhem en dan gaan we met de trein naar Nijmegen. Dat wor den vroegertjes, want we moe ten starten tussen half zes en kwart voor zeven. We hebben trouwens wel het geluk dat mijn man sportmasseur is. We worden dus elke avond behan deld, zodat we de volgende dag weer fit aan de start verschij nen." Speciaal voor hun sponsoractie heeft het tweetal T-shirts ge maakt met daarop de oproep geld te doneren voor het die renasiel. „En tijdens de Vier daagse nemen we een collecte bus mee waarin andere deelne mers en het publiek geld kun nen stoppen. Het liefst alleen papiergeld want anders gaan we scheef lopen." Mensen die willen sponsoren, kunnen geld overmaken op gi rorekening 14650 ten name van Dierentehuis Stevenshage on der vermelding van Vierdaagse. Meer info op www.gonnie.free- servers.com Eric-Jan Berendsen door Wilfred Simons leiden - De Universiteitsbibliotheek Leiden heeft een nieuw tijschrift met de naam Omslag. Het eerste nummer van het full color-magazine werd gistermiddag tijdens een kleine plechtigheid in de UB gepresen teerd. Omslag gaat drie keer per jaar ver schijnen en is speciaal bedoeld voor sym pathisanten van de bibliotheek. Die zijn lid van twee verenigingen: de Vereniging van Vrienden van ae Universiteitsbibliotheek en die van het Prentenkabinet, dat tot een jaar geleden een eigen gebouw had aan het Rapenburg. Het nieuwe tijdschrift is een gevolg van de verhuizing van het Prentenkabinet van de Universiteit Leiden naar de UB. De bestu ren van de twee vriendenverenigingen be sloten een jaar geleden om eens kennis te maken. Toen bleek dat het klikte, kwam het idee om een gezamenlijk tijdschrift te be ginnen, als vanzelf op. Een belangrijk voor deel voor de verenigingen is dat de UB en het inwonende Scaliger Instituut het groot ste deel van de kosten voo{ hun rekening nemen, en de mankracht voor de productie leveren. Ook kan er nu full color gedrukt worden. Dat laatste is vooral een mooi voordeel voor de Vrienden van het Pren tenkabinet, die het tot nu toe met een tijd schrift in zwart-wit moesten doen. Toch kon voorzitter B. Westerweel van de Vrien den van het Prentenkabinet het in een toe spraakje niet laten om het verlies van het 'eigen' blad te betreuren. Het werk ervoor was weliswaar 'liefdewerk oud papier' en de verschijningsdatum stond nooit van te voren vast, maar het was toch 'een heel aardig tijdschrift'. De komst van Omslag is het eerste product van samenwerking tussen de vriendenver enigingen. Over andere gezamenlijke initia tieven wordt nagedacht. Er is zelfs al voor zichtig over een fusie gesproken, maar tij dens de presentatie van Omslag bleek dat zij daar niets voor voelen. Voorzitter L. Leertouwer van de Vrienden van de UB vond wel dat de twee verenigingen 'dichter bij elkaar' zijn gekomen'. De UB gebruikte de presentatie van Omslag ook om een kleine tentoonstelling te ope nen over de Leidse wiskundige David Bie rens de Haan (1822-1895). Vanaf 1869 was hij hoogleraar in Leiden, maar al voor die tijd oogstte hij wereldroem door een cruci ale bijdrage te leveren aan de integraalreke ning. Organisator Kasper van Ommen had voor de opening een tiental nog levende nazaten van Bierens de Haan uitgenodigd, onder wie de Leidse repetitor Willem Bie rens de Haan. Na afloop van de opening bleek dat David Bierens de Haan met zijn wiskundeknobbel een buitenbeentje in de familie was. Vol gens Wolter Bierens de Haan (geb. 1918) had zijn opa 'de wiskundegenen voor vele generaties opgesoupeerd' en van integraal rekening had geen van de leden veel ver stand. „Wij zijn een echte alfa-familie', al dus Willem Bierens de Haan. Maar de gelij kenis met de verre voorvader was nog altijd treffend: alle leden hebben diezelfde wat strakke mond, de stevige kin en het hoge voorhoofd dat David kenmerkte. Opvallend was ook dat alle nakomelingen, zelfs de jongste, zijn bijziendheid hebben geërfd. leiden - Burgemeester Lenferink heeft gisteren letterlijk het start schot gelost voor het nieuwe hoofdkantoor van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren. De stichting was tot voor kort gevestigd in een pandje aan de Nieuwstraat. „Het was nogal behelpen daar", zegt directeur A. Feij van SHWJ. „Het was nogal klein en we hadden geregeld lekkages, waardoor we bijvoorbeeld moesten werken met plastic zakken over de computers." Daarvan zal in het nieuwe kan toor aan de Breestraat 55 niet gauw sprake zijn. Het pand, een voor malig kantoor van het Hoogheemraadschap van Rijnland, is grondig gerestaureerd en volledig aangepast aan de wensen van de stichting. SHWJ beheert in Leiden 702 woningen. Foto: Dick Hogewoning EUBELPLEIN EIDERDORP A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 of www.meubelplein-teiderdorp.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13