'In Casa is één grote ontmoetingsplaats' REGIO Leidse discotheek verwacht binnenkort de tweemiljoenste bezoeker Buut vrij (2) Terrassenproef is goed ren echter onher- voor imago van Leiden De stoeien worden VRIJDAG 4 JULI 2Q| NAVRAAG Dat is goed voor het iniago van het uitgaansleven in Leiden? „Dat is heel goed voor het imago, ja. Veel jongeren trekken Leiden uit, mede omdat ze om twaalf uur van het terras af moeten. Dit be sluit kan er toe bijdragen dat ze wat vaker in de stad blijven, want jongeren willen toch graag wat langer uitgaan en wat langer buiten blijven." Tegenstanders van de verruiming iKin de openingstijden ver wachten overlast. U ook? .Absoluut niet. Zeker niet bij De Uyl, want wij trekken geen schreeuwerig publiek. Bij ons staan de mensen altijd rustig te pra ten op het terras. Er is zelden of nooit sprake van irritatie. Ook niet als ze naar binnen moeten." Is tivee uur langer open in het weekeinde genoeg? „Nog mooier zou het zijn als het ook voor doordeweekse dagen zou gelden, maar dit is een aardige aanzet" tekst: Paul de Tombe foto: Cynthia van Dijke UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 4 Juli SPORT - De eerste étappe van de 50-jarige Tour de France, van Straatsburg naar Metz, werd gekenmerkt door twee factoren: de uitste kend geslaagde tactiek van de Nederlandse ploeg met als gevolg enke le fraaie successen en voorts de slagregens en zwaar onweer in een pe riode, waarin de Nederlandse renners de vruchten plukten van kundig en machtig rijden. Een tweede en derde plaats voor Wout Wagtmans en Thijs Roks uit een groepje van vier renners, van wie Frits Schaer het eerst over de streep ging. Dank zij een uitstekende plaats in de tweede groep van Van Breenen werd de eerste plaats in het landenklassement veroverd. En om het succes van het Nederlands tiental volledig te ma ken: de zeven andere landgenoten zaten in het grote peloton, waarin ook de 'azen' Koblet, Bartali, Bobeten Magni. LONDEN - De helden van de Mount Everest zijn thuis. Wat het eerst treft bij een ontmoeting met deze mannen, die een van de werkelijk grote prestaties van deze eeuw hebben verricht, is hun eenvoud en diepe bescheidenheid. Zij tonen geen zweem van zelfverheerlijking of zelfs maar van gerechtvaardige trots. Vulgaire recordjagerij is deze bergbeklimmers volkomen vreemd. ANNO 1978, dinsdag 4 juli ALPHEN AAN DEN RUN - Grauwe wolken zwierden door het zwerk toen vanmorgen vanaf zeven uur ruim 1200 fietsers uit Alphen ver trokken voor de jaarlijkse Laura-fietsvierdaagse. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. In de iets meer dan acht jaar dat discotheek in Casa bestaat, passeerden bijna twee miljoen bezoekers de poorten. Foto: Taco van der Eb Nog een flinke maand en het is zo ver. Dan verwacht de Leidse disco theek In Casa zijn tweemiljoenste bezoeker. Het is een mijlpaal die ei genaar Leo Kamphues niet onopge merkt voorbij wil laten gaan. Meer wil hij niet verklappen. „Hou het er maar op, dat de tweemiljoenste er gens in augustus zal binnenstap pen." Kamphues kijkt er bij alsof hij het zelf niet kan geloven. Iets meer dan acht jaar bestaat de disco theek aan de Lammermarkt nu. Met een beetje rekenen, wordt de betekenis van twee miljoen pas goed duidelijk. „Dat zijn meer dan 200.000 bezoekers per jaar. Vier keer De Kuip vol. Dan heb je het toch over hele grote aantallen. Per week hebben we zo'n 3500 man in huis en er zijn veel dagen bij dat we duizend man binnen hebben." Dat is dan ook meteen het maxi mum van In Casa. Meer bezoe kers kan de danssalon niet ber gen. „Een mega-discotheek in Lei den, een tent voor meer dan dui zend bezoekers? Als ik dat zeg klinkt dat natuurlijk erg gekleurd, maar geloof me, Leiden is echt niet geschikt voor een megadisco- theek. Ja, wij kunnen niet meer dan duizend man binnen hebben, maar we zitten echt niet alle da gen vol. Een megadiscotheek erbij is onmogelijk, omdat de regio Lei den te klein is. Dus ook in Leider dorp is het absoluut geen haalba re kaart. Voor een disco waar zo'n vijfhonderd bezoekers in kunnen, zal het al moeilijk genoeg zijn de boel exploitabel te krijgen." Dat zijn eigen avontuur zo'n da- Ik herinnerde me niet alle de tails van verstoppertje (in Lei den wegkruipertje genoemd, net als in Brabant en Vlaande ren) en tikkertje. Maar vele le zers wel. Tony Spring in 't V- eld uit Oude Wetering bij voorbeeld schrijft over deze spelletjes: 'In mijn jeugd (ik ben van 1962) waren er ver schillende aftelversjes. In ie der geval ook degene die u noemt {ie, wie, waai weg), en volgens mij ook iene miene mutte, tien pond grutte, tien pond kaas, iene miene mutte is de baas. Bij ons in Rijpwete- ring was er ook sprake van een buutplaats en riep je 'buut vrij' als je eerder dan de zoeker bij de buutplaats was. De laatste verstopper die (niet) werd gevonden kon zelfs roepen 'buut vrij voor de hele pot' en dan moest de zoeker 'm nog een keer zijn. De zoeker hoefde volgens mij de verstopper niet aan te tik- verend succes zou worden, nadat hij was gestopt met de Koets-o- theek, had hij nooit durven ho pen. „De Koets draaide al zo goed. Maar dit, dit overtreft mijn stout ste verwachtingen. Het geheim? Als er al een geheim is, dan is dat kei-, kei- en keihard werken. De hele dag bezig zijn met In Casa. Nieuwe dingen voor de zaak be denken. Veel mensen beginnen een bedrijf en denken dat wel even te doen. Nou, je kunt echt niet met de armen over elkaar gaan zitten en wachten tot de mensen binnenkomen. Zo werkt dat niet. Je moet je bezoekers ook wat bieden." In het geval van In Casa is dat vol gens Kamphues een aanbod dat van dag tot dag varieert. De hitsa lon op donderdag, house op vrij dag, disco op zaterdag en salsa op zondag. En thema-avonden waar bij het interieur van de danssalon wordt omgetoverd tot een com plete jungle of een spookhuis, om maar eens wat te noemen. En dan zijn er nog de schoolfeesten, de bruiloften en de partijen. „Ik mag dan wel op leeftijd zijn", zegt Kamphues. „Maar ik weet best wel wat van de muzikale ont wikkelingen af. Van de house-sce ne bijvoorbeeld, de dj's. Dana, DJ Jean. Ik weet van hardhouse en hardstyle, wat nu zo populair is. We verwachten dat dat over een tijdje weer trance zal zijn. Maar ik ken ook de klassiekers, de salsa- orkesten bijvoorbeeld. En dan is er nog de gewone muziek - zo noem ik het voor het gemak maar - zoals Trijntje Oosterhuis. Dat al lemaal kennen, aanvoelen wat de trends en de namen zijn, is een kwestie van luisteren en praten met veel mensen. Het is ook heel veel bellen. Theateragenten, bu reaus. Voor artiesten. Maar ook voor nieuwe decoraties, gim micks." Zonder hulp van zijn personeel en van de jongste van zijn twee zo nen, Sven, met wie hij op dit mo ment het bedrijf leidt, was het succes van In Casa echter bedui dend minder geweest, stelt hij. „Sven is de grote animator, het grote vliegwiel in het bedrijf. Hij verricht vreselijk veel werk. Net als het personeel. Als je hard werkt, stel je een voorbeeld aan de me dewerkers. Als ze zien dat je alles doet, dat je plant, dat je nieuwe dingen verzint en ook nog eens meewerkt, dan werken ze zelf ook hard. We proberen het personeel uit de studentenwereld te halen. We leiden ze zelf op. Dat bevalt goed. Het heeft een hoop voorde len. Ze zijn flexibel, ze zijn ge wend 's nachts te werken, ze zijn betrouwbaar op alle mogelijke manieren en ze zijn correct, vrien delijk tegen het publiek. Dat is noodzakelijk binnen een be drijf." Een bedrijf ja, dat is In Casa natuurlijk. Maar met alleen zo'n kwalificatie zou je de danssalon tekort doen, vindt Kamphues. „In Casa is heel belangrijk in de Leidse regio, de disco theek ven/uit een be langrijke sociale func tie. Het is één grote ontmoetingsplaats. Ik spreek niemand van wie de kinderen niet bij ons komen. Bijna elk gezin heeft wel met In Casa te ma ken. Dat doet me goed, daar doe ik het voor. Criminaliteit? We hou den de problematiek buiten de LEIDS DIALECT deur. Ons lidmaatschapssys teem met pasjes werkt, het oude systeem van de Koets-o-theek. Dat is in 1970 geïntro duceerd en het bevalt me nog prima. Zo hou je de problemen buiten de deur. Dat waardeert het publiek. Als je de poort openzet, iedereen maar binnen laat, dan krijg je die proble men vanzelf." Herman Joustra In Casa-eigenaar Leo Kamphues: I „Ik spreek nie-1_ mand van wie de kinderen niet bij ons komen. Bijna elk gezin heeft wel met In Casa te maken. Dat doet me goed, daar doe ik het voor." Foto: Henk Bouwman ken, als de zoeker de verstop per zag, rende de zoeker snel terug naar de buutplaats en riep dan 'buut x', en dan was xaf. Over tikkertje: volgens mij hoefde de tikker niet iedereen te tikken, gewoon een mede speler aantikken en dat was dan de volgende die aan de beurt was, en zo verder. Dit blijkt ook uit de kreet 'Tikkie, jij bent 'm', die bij het aantik ken werd geroepen. Tot slot nog iets over vuisten. Volgens mijn partner (ook hier deden alleen jongens dat spelletje) werd het in Roelofarendsveen op dezelfde manier gespeeld als in Bergen op Zoom. Alleen heette het hier handje raden, of beter gezegd handje raaie.' Ook W. Veenstra denkt met enige weemoed terug aan de kinderspelletjes uit zijn jeugd: 'Achter mijn ouderlijk huis te Woubrugge, bij het speelveld tussen de Bateweg en de Wa termunt, speelden we het als volgt: degene die het laatst zei dat hij/zij meedeed 'was 'm'. De zoeker telde dan tot hon derd, waarbij eveneens de tientallen luid werden geroe pen. Bij honderd gekomen riep hij: 'Honderd, wie niet weg is is gezien, en ik tel tot tien!' waarna er hardop tot tien werd geteld: 'TIEN, ik kom!' Wanneer de zoeker iemand had gezien, rende hij naar de buutplaats en 'buutte' hem of haar. Was je eerder bij de buutplaats dan de zoeker, riep je 'buutvrij!'. Als iedereen gebuut was of buutvrij had gehaald, begon de volgende ronde. Degene die als eerste door de zoeker gebuut was, 'was 'm' deze ronde. Hierop was één uitzondering: als er nog één speler niet gebuut was of buutvrij had gehaald - oftewel als de zoeker nog maar naar één iemand zocht - mocht deze persoon 'buut vrij voor de hele pot' halen: hij haalde niet alleen zelf buutvrij, maar ook buutvrij voor degenen die al eerder ge buut waren. De volgende ron de was de zoeker 'm dan wéér. Als de zoeker aan het zoeken was, gaven degenen die al buutvrij hadden gehaald of al waren gebuut tips aan dege nen die zich nog verstopten of ze al veilig konden komen om buutvrij te halen. 'Blijf zitten waar je zit en verroer je met. Hou je adem in en stik niet' betekende dat de zoeker nog te dicht bij de buutplaats was. 'Kom, kom, kommertje' gaf aan dat de verstopper veilig te voorschijn kon komen, "Weg, weg, weggertje' betekende dat hij zich snel weer moest ver bergen. Een jaar of twaalf geleden speelden wij vooral bussie- trap. Op de buutplaats (een riooldeksel) werd een bal neergelegd. Zodra deze werd weggeschopt ging de zoeker erachteraan. Als hij de bal had, liep hij achteruit terug naar de buutplaats en legde de bal daar weer neer. In de tussentijd had iedereen zich natuurlijk verstopt. Ook nu kon je weer buutvrij halen, maar je kon ook de bal weer wegschoppen. Wie buutvrij had gehaaid, mocht blijven zitten. Wie gebuut was, kreeg weer een nieuwe kans en mocht zich weer verstoppen. Degene die de bal had wegge schopt had geen buutvrij en verstopte zich eveneens w< Zuur voor de zoeker: als hij net iedereen had gebuut, k< hij weer opnieuw beginnen Buutvrij voor de hele pot h( len was nog steeds toege staan, dus het kon wel even duren voordat iemand and 'm weer was. Vaak spraken af dat de bal maar drie keer mocht worden weggeschop en dat buutvrij voor de hek pot maar één keer mocht worden gehaald (waarna dl bal weer drie keer mocht w den weggeschopt). Zo hebben we heel wat mie dagen en zomeravonden doorgebracht. Bussietrap v( drong verstoppertje vrijwel heel.' Met dank verder aan Niek i velaar, Anneke Bink, Hetty Clavan en Piet Stappers. Reacties en tips: Leids Diale postbus 54,2300 AB Leiden e-mailen naar de auteur: hi termans@inl.nl Hans Heestermans Zomaar een warme vrijdagavond in Leiden. Het terras bij café De Uyl van Hoogland in de Nieuwstraat staat barstensvol. Om twaalf uur is y m het buitengebeu- r 7 5 roepelijk voorbij. weggehaald en een barman vraagt de klanten die nog wat willen drinken vriendelijk, doch dringend naar binnen te gaan. Daar is het zo druk dat een aan tal klanten naar elders vertrekt. Voortaan mogen de terrassen in Lei den op proef op vrijdag- en zaterdagavond twee uur langer openblij ven. Scheelt dat? Navraag bij COERT DUIVENVOORDE, eigenaar van De Uyl. Blij met het besliut van de gemeenteraad om die proef te nemen? „Hanstikke blij. Elke avond als het mooi weer is, staat het terras vol en het is elke avond weer een grote klus om de stoelen weg te halen en de mensen op het drukste moment naar bin nen te krijgen. Daar ben je wel even mee bezig en daar verlies je altijd klanten mee. Die kun je nu langer vasthouden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12