LEIDE 'Wegsturen beter dan VOP' Drijvende varkenskoppen, pornosterren en cliniclowns Een hele nacht wachten op een dokter media «^design Schrijf nu in voor Tour de Kans 'ERNIEUWEND, R1 REGIO j n - Eetcafé De Merenwijk le Watermolen moet met J ddellijke ingang dicht. Dat de rechtbank in Den Haag ►en in kort geding bepaald. ^%ak was aangespannen i eigenaar R. Beije die het met de gemeente eens was rijn bedrijf overlast veroor- ,|t en milieuregels over- It. De rechter concludeerde er dat het bedrijf zich niet de sluitingstijden hield. i heeft het cafégedeelte in- dels gesloten maar kijkt nog j de snackbar kan open- flen. In augustus dient zijn raarschrift tegen de sluiting e gemeentelijke commissie iep en bezwaar. Wijk rond Garenmarkt vraagt om spreiding van alcoholisten Culinair Festival geopend www.autoheemskerk.com Uitgekeken op uw collega's NOVEREN MET LIEFTINK 'bor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste erialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit en van topkwaliteit in aluminium unststof. Onderhoudsarm, goed lerend, perfect sluitend, minder lakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. Welkom in de showroom. Showroom- Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel 0172 46 96 70 -wwwlieftink.nl Openingstijden showroom: ndag t/m vrijdag van 9 30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur vrijdag 4 juli 2003 Achttiende editie Peurbakkentocht koel maar kleurrijk The Lunatics: linder spektakel n meer poëzie I Universiteit mt met nieuw n Ijdschrift Omslag iraak in e l'Esperance N - Bij een inbraak in café prance op de hoek van de trstraat en het Rapenburg ensdagnacht audioappa- tr gestolen. De inbreker a binnen door aan de kant Ie Kolfmakersteeg een jpje in te drukken. rassen twee r langer open ^1 - Anders dan in het be- van gisteren stond, zijn de 'ingstijden van de terrassen omer op vrijdag- en za- Igavond met twee uur ver- T. Vanavond voor het eerst 1 ze pas om twee uur 1 plaats van twaalf uur. ichten over de Leidse ge iteraadsvergadering bevat- l enkele onjuistheden. In k over de terrassen is ten hte gesuggereerd dat niet e D66-fractie dit plan de. Van de vijf leden Jden er inderdaad maar óór, maar A. Wassenaar Ie vergadering, die tot ver i iddemacht duurde, reeds u ten. Het artikel over de van treurnis tegen wet- Her Hillebrand is op een deel onvolledig. D. van inderwoerd den Bezemer, id van Leefbaar Leiden, als enige van de drie leden [ijn fractie de motie van niet gesteund en dat is artikel onvermeld geble- ifé moet uren sluiten (advertenties) door Silvan Schoonhoven Schallende toeters over het wa ter, bier dat van boot tot boot wordt doorgegeven en tiendui zenden bezoekers op de kade die niets willen missen van de achttiende editie van de Peur bakkentocht. Als de schuiten langstrekken, spreidt zich een lappendeken van elkaar over stemmende muziek over de singels. De kleuterpop van K3 gaat over in de hoempapa van een muziekkorps, dat op zijn beurt overstemd wordt door Het Kabouter Ploplied of Zuid- Amerikaanse salsa. Niemand die zich iets aantrekt van het genre of het volume van de mu ziek van de voor- of achterlig ger. Sommige peurbakken zijn niet veel verder opgetuigd dan een ingetogen bloemetje op de voorplecht. Andere boten zijn drijvende reclameblokken. Drij vende varkenskoppen, gele on derzeeërs, een wieg vol baby's: de vaartuigen zien eruit als de bouwsels die gewoonlijk tijdens Te land, ter zee en in de lucht van een steiger geduwd wor den. De ene peurbak draagt een boodschap uit; zoals het schip, uitgerust met zonnepanelen dat het gebruik van zonne-energie aanprijst. Daarachter peddelt eenzaam een somber ogende clown, die met wat vlaggen aan zijn kano en een bord ('maak een goud randje om hun don kere wolk') de Cliniclowns ver tegenwoordigt. Bij andere is niet direct duide lijk wat de achterliggende bete kenis is. Dat is het geval bij een platbodem met als opvarenden Vader Abraham, Sugar Lee Hooper, een monnik en een Duitse pornoster compleet met snor, tatoeages, zonnebril en wit pak. De tienduizenden bezoekers maakt dat allemaal niets uit. De Peurbakkentocht scoort al jaren hoog op de ranglijst van Neder landse evenementen. Nog niet te vergelijken met Leidens Ont zet (plaats 7), maar vorig jaar was het met een 39ste plaats nog altijd goed voor meer be zoekers dan het North Sea Jazz festival en de Gay Pride Amster dam. De Peurbakkentocht lijkt een beroep te doen op een eeuwen oude traditie, maar is een mo derne uitvinding. De peurbak ken en de peueraars zelf zijn dat niet. „Het plat Leidsch is leelijk", smaalde de studen tenalmanak in 1836 al, „en het Leidsch van den Peueraar is het platste." De singels lagen toen nog vol met echte peurbakken. Platte, groene bootjes waarop in de negentiende eeuw aan lager wal geraakte textielarbeiders met een lange stok peurden naar paling. Dat gebeurde 's nachts, om de vangst te vergroten, en ging ook toen al gepaard met alcoholgebruik. „De kunst van peuren", schetst de Almanak, „bestaat in het zachtjes op en neder bewegen van den peur- stok, waardoor de verlokkelijke wormenfranje in een gestadige onrust is. En telkens als des Peuëraars fijngevoelige vinger top - neen! als zijn hart hem zegt dat hij beet heeft - slaat hij op, en het verschalkte aaltje spartelt in de schuit. Nacht op nacht wordt gesleten in onver-J moeid gepeur." Anno 2003 zijn de bouwsels in gewikkelder dan toen. Een om gekeerde tafel, voorzien van buitenboordmotor heeft twee monniken als opvarenden. Bouter Bouw heeft een van de merkwaardigste constructies met een drijvende bar. Com pleet met grill en tap, waar stamgasten op hun barkruk met de voeten in het water kun nen hangen. Hengels reiken fri kadellen uit aan de toeschou wers aan de kant. De bartypes zijn niet de enigen die het koud hebben in de vijf tien graden. Meisjes met ont blote buik van het Centro de dansa Das Bailadores dansen rillend in de noordwestenwind. Een onderkoelde drijft door weekt achter een boot, zittend op een opblaasdolfijn. Geen nood, zie je varenden en toe schouwers denken: zolang het maar niet regent. Absolute uitsmijter van de tocht is de extravagante boot van Gaycafé De Roze Beurs met zangeressen en een baaierd van vlagvertoon. Organisator Aad van der Luit reikt hen een ver diende eerste prijs uit in de ca tegorie 'bedrijven'. En als de laatste peurbak na de prijsuit reiking is afgedreven naar het westen en het laatste Kabouter Ploplied is weggestorven, be gint de afterparty op het Stad huisplein. leiden - Er was muziek, er was dans en natuurlijk champagne. En toen gistermiddag rond vijf uur ook het zonnetje nog doorbrak boven de Garen- markt zat de stemming er op het Culinair Festival al gauw in. Burgemeester Henri Lenferink verricht te de opening en bleek onverwachte banden met de keuken te hebben. „Er is geen beter genoegen dan een culinair genoegen. Tijdens mijn middelba reschooltijd heb ik twee keer een beroepskeuze test gedaan en beide keren kwam daar uit dat ik kok moest worden. Het leuke van koken is het klaarmaken van de spijzen, het prachtige van ko ken is het opeten daarvan. Het ziet er hier op de Garenmarkt zo gezellig uit dat ik hier met mijn ge zin ga eten, voordat we naar de Peurbakkentocht gaan." Het Culinair Festival, waar 13 restaurants uit Leiden en omgeving zich presenteren, duurt vanavond tot middernacht. Morgen is het evene ment van 14.00 tot 01.00 uur geopend en zondag van 13.00 tot 21.30 uur. Foto: Taco van der Eb door Eric-Jan Berendsen leiden - Het huidige wegzendbe- leid van de politie en de ge meente is afdoende om overlast van verslaafden te beteugelen. Dat stelt de wijkvereniging Pie- ters- en Academiewijk en Leven daal-West in haar bezwaarschrift tegen de verplaatsbare ontmoe tingsplek voor alcoholisten (VOP) op de Garenmarkt. Vol gens de wijkvereniging leidt het wegzenden vanzelf tot spreiding van de problemen over de stad. „Dronken burgers die door hun samenscholing een stukje pu blieke ruimte 'bezetten' horen het signaal te krijgen dat zij zich moeten verspreiden, niet dat ze op een gedoogplek elders in de openbare ruimte bij elkaar moeten gaan zitten. Het aan bieden van een gebruikers ruimte in de vorm van een zee container aan alcoholverslaaf den die kennelijk overlast ver oorzaken komt neer op het faci- literen van overheidswege van wetsovertreding. Het argument dat de VOP de politie zal ontlasten omdat het wegzenden van alcoholisten dan eindelijk een verwijzing naar een bepaalde plek kan omvatten, gaat volgens de wijk vereniging om twee redenen niet op. „Het wegzendbevel geeft de politie niet de be voegdheid om mensen dwin gend naar de VOP te sturen." Bovendien wordt volgens de wijkvereniging de werkelijke overlast niet zo zeer door de dronkenschap veroorzaakt, als wel door het geweld en de dief stallen door verslaafden." De wijkvereniging heeft bij de gemeente nu officieel bezwaar aangetekend tegen de plaatsing van de verplaatsbare ontmoe tingsplaats (VOP) voor alcoho listen op de Garenmarkt. De wijkvereniging hekelt het plan omdat 'falende hulpverlening geen reden mag zijn mensen publiekelijk en op liederlijke wijze ten toon te stellen'. Daar naast leidt de VOP volgens de wijkvereniging tot bevestiging van de verslaving en van drem pelverlaging. Voorzitter Mireille Hildebrandt noemt in het bezwaarschrift het verwijzen van dronken burgers naar een zeecontainer op een druk plein een weinig verhef fende gang van zaken. „Voor zover het mensen kan worden aangerekend dat zij overlast veroorzaken of anderen de stui pen op het lijf jagen, hoort pas send repressief optreden, hetzij door insluiting hetzij door weg zending." Het argument van de gemeente dat de VOP onderdeel zou zijn van een 24-uursopvang voor verslaafden, bestrijdt Hilde brandt. „Er is geen sprake van een 24-uursopvang. Enerzijds niet omdat de VOP om 17.00 uur wordt gesloten, terwijl de nachtopvang pas om 20.00 uur opengaat. Anderzijds niet om dat de VOP na 12 weken in de winterberging gaat tot 1 april. Gedurende de meest schrijnen de (winterperiode worden de alcoholverslaafden dus weer aan hun lot overgelaten." Ook is de wijkvereniging bang dat 'de loop er in komt' op de Garenmarkt. „Het is voorzien baar dat deze verslaafden ook na 12 weken rond de Garen markt blijven rondhangen." Tot slot noemt Hildebrandt de Garenmarkt een kwetsbare plek in de binnenstad. „Omwonen den aan de kant van het Van der Werfpark hebben jarenlang ernstige overlast moeten gedo gen van de verslaafden in dat park.Het is dan ook onbegrijpe lijk en onredelijk dat de ge meente precies de Garenmarkt op wil zadelen met een oneven redig aandeel in de overlast die verslaafden nu eenmaal met zich meebrengen." Burgerwacht Bewoners van de Garen markt en omgeving gaan niet in op de uitnodiging van de gemeente om een soort klankbordgroep op te rich ten. Die groep moet tussen tijds het functioneren van de VOP evalueren. De bewoners willen niet van de gemeente afhankelijk zijn en richten een eigen burgerwacht op: het betrokkenen oppas plat form (BOP), dat de gebeurte nissen rond de VOP nauw lettend in de gaten gaat hou den. (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUl(D=f:l:{gj=lMEgaSte R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelolarendsveen R. (071) 331 28 66 door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Rincon van der Weij- den was 14,5 maand toen hij op donderdag 1 mei rond 17.00 uur zijn BMR en meningokok- ken C vaccinaties kreeg. Een klein uur later zag hij thuis lijk bleek en asgrauw, was aan het klappertanden en bleek 38,5 graden koorts te hebben. Een uur later werd Rincon in de praktijk van de huisarts onder zocht. De arts dacht aan een griepje of een gevolg van de vaccinaties en adviseerde de moeder, na overleg met een kinderarts, met haar kind naar huis te gaan en het jongetje pa racetamol te geven. Rond kwart over acht was de koorts opgelopen tot 40,2 gra den en weer werd de huisarts gebeld. Deze zei nogmaals dat de ouders zich geen zorgen hoefden te maken omdat het kind niet suf was, eventueel meer paracetamol te geven en voor verdere vragen de dokters- post in de Raamsteeg te bellen. Diezelfde nacht liep de koorts op tot 40,75 graden en werd Rincon rood en vlekkerig. Maar hij was nog steeds niet suf. Zijn ouders besloten de dok- terspost in de Raamsteeg te bel len. Daar vertelden ze het hele verhaal telefonisch aan een as sistente, die na overleg met de dienstdoende arts vroeg of de rode vlekjes wegdrukbaar wa ren en of Rincon suf was en pijn in zijn nek of armpjes en beentjes had. De moeder ant woordde dat hij niet suf was en dat zij niet met zekerheid kon zeggen of de rode vlekjes weg drukbaar waren. Ook kon zij niet zeggen of de pijn in arm pjes en benen al dan niet werd veroorzaakt door de twee prik ken die hij in zijn arm en been had gehad. De moeder kreeg wederom te horen dat de symptomen een gevolg waren van de vaccinaties en de rode vlekken van de koorts. Tegen de ochtend bleek het kind in de luierstreek en langs de sokrandjes bloedrode stip pen te hebben. De moeder bel de om 6.10 uur met de dokters- post en kreeg daar te horen dat zij vanaf 7.15 uur welkom was. Inmiddels was de moeder, die op een kinderdagverblijf werkt, ervan overtuigd dat haar kind meningitis had en belde ze alarmnummer 112. De ambu lancedienst wilde echter geen ziekenauto sturen omdat een dokter de ziekte niet had beves tigd. Daarop belde de moeder de huisarts die haar adviseerde meteen naar de dokterspost te gaan. Aan de Raamsteeg werd Rincon uiteindelijk onderzocht door dezelfde arts met wie de moe der, via de assistente, die nacht meerdere keren telefonisch contact had gehad. Met een au to van de dokterspost werden Meningitis kent reeks verwekkers Vaccinaties beschermen slechts tegen een paar verwek kers van meningitis. Kinderen worden op jonge leeftijd tegen twee van deze verwekkers in geënt, de zogeheten Hib-prik (haemophiiius influenza type B) en de prik tegen me ningokokken C. Vorig jaar is vaccinatie tegen meningokokken C ingevoerd, na veel onrust over een reeks sterfgevallen onder kinderen. Zelden leidt die prik tot ernsti ge bijwerkingen, zegt arts A. Dalhuijsen van de GGD Zuid- Holland Noord. „Vorig jaar zijn 3,5 miljoen kinderen inge ënt en er waren amper bijwer kingen." Kinderen krijgen de vaccinatie samen met een prik tegen de bof, mazelen en rode hond, de zogeheten BMR-prik. Inmiddels krijgen alle kinde ren in Nederland beide vacci naties op de leeftijd van veer tien maanden. Sinds het begin van de jaren negentig is er sprake van een lichte toename van het aantal meningokokkeninfecties in West-Europa. In het begin was die toename vooral te wijten aan type B, later steeg ook het aantal C-infecties. Van de dertien verschillende serogroepen van de me- ningokok komen vooral B, C en in mindere mate ook Y voor in West-Europa. Meningokokken kunnen tot een emkige ziekte leiden: her- senvüesontsteking (nekkramp) of bloedvergiftiging (sepsis). De ziekte is zeer verraderlijk omdat de eerste verschijnselen lijken op gewone grieperig heid. Meningokokkkenziekte kan in korte tijd dodelijk verlo pen. Dalhuijsen: „Het kan ook voorkomen dat een kind met bloedvergifiging in het zieken huis komt nog voor het rode vlekjes heeft, en dat er toch niets meer aan te doen is." Tegen meningokokken B be staat geen vaccin. Dalhuijsen: „Bij een op de vijf mensen tref je die bacterie in het lichaam aan, als je een uitstrijkje in de neus zou maken. En alleen bi) sommigen leidt die bacterie tot problemen." Meningitis kent ook een virale vorm, die het meest voorkomt en het minst schadelijk is. moeder en kind vervolgens naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Een eerste diagnose van een kinderarts daar wees uit dat Rincon me ningitis had. Nadat Rincon was gestabiliseerd bleek er op de in tensieve zorg van de kinderaf deling van het LUMC geen bed vrij waardoor het kind nog die zelfde dag naar het AMC in Am sterdam werd vervoerd. Daar overleed het uiteindelijk op 11 mei. De ouders, P. van Schie en S. van der Weijden, verwijten de huisarts en de arts van de dok terspost dat ze ondeskundig en inadequaat hebben gehandeld. „De huisarts heeft de zaak ge bagatelliseerd. De arts van de dokterspost had ons veel eerder moeten laten langskomen en heeft ons toen wij er eenmaal waren nog eens onnodig lang laten wachten. Bovendien had zij ons meteen naar het LUMC moeten verwijzen omdat ze daar gespecialiseerd zijn in de behandeling van meningitis." De beide ouders hebben bij de politie aangifte gedaan van dood door schuld tegen twee huisartsen in Leiden. Ook heb ben ze tegen beide doktoren een klacht ingediend bij het Re gionaal Medisch Tuchtcollege in Den Haag. De huisarts is wegens vakantie jm^ereikbaar, de dienstdoende "arts,van de dokterspost is niet bereid tot commentaar. internet service provider webdesign - webhosting - domeinnaamregistratie Flevoweg 9 Leiden - Telefoon 071 5233258 www.mediadesign.nl SPONSOR VAN WWW.LAKENFEESTEN.NL Morgen vindt u de baan die bij u past in Toeschouwers verdringen zich op de kades om de peurbakken te kunnen zien, terwijl een drakenboot en een drijvende big onder de Koorn- brug doorvaren. Foto: Taco van der Eb Doe mee aan het spel van Leidsch Dagblad rond de Tour de France. Ga naar www.leidschdagblad.nl/tourdekans of kijk in de krant van zaterdag 5 juli.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11