h Onrust bedreigt vredesproces BUITENLAND 2 I# Silvio Berlusconi blijft zijn eigen ergste vijand Woedende reacties op 'ironie' Italiaanse premier Pikante fax Friedman belandde bij pizzeria Geen terreurdreiging op Independence Day Verdachte zat in Frankrijk vast wegens verkrachting 'Nederlandse ex-SS'ers in Duitsland naar de cel' Manilla verjaagt armen uit hun 'wijk onto niet meer IsARS-lijst WHO rar ib - De Wereldgezond- ^Barganisatie (WHO) heeft gisteren geschrapt van St van gebieden waar de ^^^ettelijke longziekte SARS ^^■t. Alleen Taiwan wordt nu ■^Jps risicogebied be- liwd, maar als daar voor lag geen nieuwe besmet - worden gemeld, is ook irleden tijd. De WHO een periode van twintig zonder besmettingen lusland maakte gisteren id dat het zijn grenzen hina, dat zwaar door de Sepidemie getroffen is, ipenstelt. jjjjjjirieksarbeider It 3 collega's louis - Een schietpartij in ibriek in Jefferson City in 'nerikaanse staat Missouri ünsdagavond vier men- 'et leven gekost. Vijf perso- lepen verwondingen op. ibrieksarbeider opende £ur op zijn collega's. Drie en werden dodelijk getrof- lij zou ook op inmiddels tveerde agenten hebben eten, die terugschoten, idelijk sloeg de schutter 3id aan zichzelf. De autori- onderzoeken nog welk f de man voor de schiet - had. ■se rechtbank t Rajavi vrij - Een Franse rechtbank ^fcisteren de vrijlating van ^Knse activiste Mary am m bevolen. De arrestatie vrouw van de leider van verzetsbeweging PHieddin Khalq leidde enke- i^Hen geleden tot een reeks ^«brandingen door aan- ^^*rs. Rajavi moet 80.000 eu- :g betalen, meldde haar Vaat. De Franse justitie nkt de Mujaheddin Khalq Iers Voor Het Volk) van T/fiFtstische activiteiten. Het fCriP beroep beval gisteren e vrijlating van acht ande- 0raten van de beweging. miï fataal voor 5enanse shuttle iH VI - De eerste Japanse spa- ttle is gisteren tijdens de ap< testvlucht in Zweden sstort. Dat meldt het Ja- Hl ruimtevaartagentschap Het onbemande toe- ■is per ballon naar 21 kilo- ^■hoogte getild, om van ^^■t een landing uit te voe- I I een ruimtelaboratorium l|F>rd-Zweden. Tijdens het |Hegen gingen twee van de ^^®ndingsparachutes echter jien, en stortte het toestel jlet is weer een tegenslag Ie Japanse ruimtevaart. H I maand werd bekend dat lanse sonde die op weg is liars te weinig brandstof ^M>m de rode planeet te be- Hl. In februari mislukte de ^Bng van een H-2A raket. ^^rakije ontdekt idel in organen Uava - De Slowaakse heeft aan de grens een sche arts aangehouden zijn auto koelboxen vol ijke organen, waaronder botten en bloed. Het -^.iaal was afkomstig van J J jden patiënten uit het zie- is van Skalici. De Tsjech samen met een direc- dat ziekenhuis. Het tal was bestemd voor ft nader genoemd Zuid- es land. Het is het eerste zijn soort in de Slo- geschiedenis. Het land voor een toename van irt transporten, nu Slowa- van de EU wordt ckers slaan op li massaal toe' ngton - Amerikaanse -hthouders en internet- ndigen hebben gisteren rschuwd voor grootscha- nvallen van hackers, aan- le zondag op een groot websites, waaronder die Amerikaanse overheid, •u gaan om een 'wed- die vanuit de staat Cali- georganiseerd wordt. De ijd staat - in gebroken I - aangekondigd op de e www.defacers-challen- ii, en zou bestaan uit het Hen en platleggen van on- 6000 sites binnen een istek van zes uur. klaar voor tie Liberia' ngton - Enkele tientallen kaanse mariniers zijn in an paraatheid gebracht en mogelijke missie in !st-Afrikaanse Liberia, is CNN zouden de mili- moeten worden ingezet nodig Amerikanen uit Li- e evacueren. De troepen- zou uiteindelijk onge- :hthonderd soldaten n gaan tellen. President iep gisteren de Liberi- president Taylor op- op het land te verlaten. donderdag 3 juli 2003 manilla - In de Filipijnse hoofdstad Manilla wonen de armen in alles, tot aan wrakken op een autokerkhof langs een drukke snelweg toe. Rosemaria Mapanao, haar zoontje John Paul en hun 'buurtgenoten', in totaal zo'n acht families, moeten binnenkort echter weer op zoek naar een nieuwe woonplaats. De weg wordt verbreed en het autokerkhof moet daar voor wijken. Foto: AFP/Romea Cacad door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Een vijf pagina's tel lende fax, met daarin pikante details over de zaak tegen de bekende Duitse tv-persoonlijk- heid Michel Friedman (47), is per abuis opgedoken bij een pizzabakker. Het massablad Bild, dat de fax daarna in bezit kreeg, publiceerde gisteren uit de akte. Friedman, behalve advocaat en presentator van een talkshow ook vice-voorzitter van de Cen trale Joodse Raad, wordt ervan verdacht Oost-Europese prosti- tuées cocaïne te hebben aange boden. De in diskrediet geraak te tv-ster loopt kans op een veroordeling. De fax met de bevindingen van het openbaar ministerie bleek door Friedmans advocaat, Eck- ardt Hild, naar een fout fax nummer te zijn verstuurd. De pizzabakker die de documen ten ontving, meldde zich met de akte bij Bild. De krant druk te met kennelijk genoegen sap pige onthullingen af onder de kop Exclusiv!'. Uit de tekst blijkt dat Friedman vaker dan tot nog toe werd aangenomen in het sjieke Ber- lijnse Intercontinental Hotel contact had met prostituées die illegaal in Duitsland verblij ven. Daarbij zou cocaïne 'in grote hoeveelheden' in een schaal naast het bed hebben gestaan. Meermalen zou een prostituee met de schuilnaam 'Marta' coke hebben geconsu meerd die haar door Friedman was aangeboden. Het aanbie den van drugs is in Duitsland strafbaar. De aanklager gaat ervan uit dat Friedman bij zijn hoerenbe- zoek in het bezit was van 0,8 tot 1,6 gram cocaïne. Bezit van maximaal 0,3 gram cocaïne, bestemd voor eigen gebruik, wordt in Duitsland niet ver volgd. Uit de documenten blijkt dat de Berlijnse justitie de verklaringen van drie Oekra- iense prostituées als geloof waardig beschouwt. De vrou wen zijn kroongetuigen in een proces tegen een Pools-Oekra- iense mensensmokkelbende. Een van de vrouwen vertelde haar ondervragers dat zij een klant - Friedman - op tv had herkend. In dat gesprek kwam ook het cocaïnegebruik ter sprake. Ook bij huiszoekingen in Friedmans woning en advo catenkantoor in Frankfurt am Main zijn zakjes aangetroffen met de sporen van cocaïne. Michel Friedman heeft zich te ruggetrokken in Zuid-Europa. Vrienden en collega's namen het de afgelopen tijd op voor de gevallen tv-ster. Een enke ling repte over 'antisemitisme', en er werd zelfs een complot vermoed. De als 'pedant' bekritiseerde Friedman legt in zijn uitzen ding z'n gasten het vuur na aan de schenen, en treedt ook in de openbaarheid polemisch op. Daardoor heeft Friedman zich niet bij iedereen geliefd ge maakt. De steun voor de pre sentator neemt af nu nieuwe feiten naar buiten komen. Zo heeft Friedmans vriendin laten weten 'afstand' te willen ne men en zich te willen 'bezin nen' op haar relatie. bij politie en justitie, en bracht een ware volksopstand teweeg. En nog steeds is Dutroux niet voor de rechter gebracht. Fourniret heeft in België geen strafblad, maar in Frankrijk werd hij in 1987 tot zeven jaar veroordeeld wegens verkrach ting van een minderjarige en gebruik van geweld. Hij zat ruim twee jaar vast. In 1992 ver trok hij met vrouw en kind uit het Noord-Franse Sedan naar het Belgische Sart Custinne, op nog geen tien kilometer van de grens. Volgens burgemeester Lalle- mand bemoeide Fourniret zich niet met de dorpelingen en hielden zij zich niet met hem bezig. Niemand wist iets van de Fransman, geeft hij toe. Af en toe werkte Fourniret als vrijwil liger in de schoolkantine in het naburige Gedinne. vervolg van voorpagina - Het anders zo stille gehucht Sart Custinne verscholen in de bos sen, bezweek gisteren bijna on der de media-aandacht. Het dorp herinnerde zich opeens dat de Franse houtvester Mi chel Fourniret altijd achter zijn huis aan het graven was. Een buurman weet dat er een aftandse caravan half in de grond zit, en hij heeft duidelijke ideeën over wat daar allemaal kan zijn gebeurd. Zonder aarze ling trekken de dorpelingen een vergelijking met de affaire- Dutroux uit 1996, toen de poli tie in een tuin in Sars-la-Buis- sière de dode lichamen van Ju lie Lejeune en Mélissa Russo aantrof. De zaak-Dutroux is een trauma voor België. Ze onthulde een verbijsterende onverschillig heid, onkunde en slordigheid jeruzalem/gaza-anp - Het opti misme rond de uitvoering van de 'routekaart' voor de vrede in het Midden-Oosten dreigt te worden te verstoord door een aantal in cidenten tussen Israël en de Pa- lestijnen. Afgelopen nacht werd een 31- jarige Palestijn in Qalqilya op de Westelijke Jordaanoever doodgeschoten door Israëlische militairen die hem wilden ar resteren. Een andere Palestijn raakte gewond en is afgevoerd door het leger. De twee waren lid van de al-Aksa Martelaren brigades, een gewapende groep zonder centraal commando. Verscheidene plaatselijke lei ders wijzen het jongste vredesi nitiatief af, en hadden aange kondigd te zullen doorgaan met het plegen van aanslagen. De Palestijnse minister van Infor matie Nabil Amr heeft de actie van de Israëliërs veroordeeld, en gezegd dat dergelijke opera ties een bedreiging vormen voor het vredesproces. In de Gazastrook hebben Israë lische troepen vanmorgen de belangrijke noord-zuidverbin ding, die maandag was vrijge geven, opnieuw afgesloten voor het verkeer. Militairen wierpen wegversperringen op. De blok kades op de weg volgen op een aanval op de joodse nederzet ting Kfar Daroum op de Gaza strook. Drie raketten die door onbekenden waren afgevuurd troffen de plaats en verwond den drie kolonisten licht, aldus een militaire woordvoerder. Ook zouden Palestijnen Israëli sche posities in de buurt van de Egyptische grens, aan de zuid kant van de Gazastrook, onder vuur hebben genomen. Israël heeft voor het eerst een officieel protest ingediend bij de Pales tijnen vanwege het breken van het staakt-het vuren. Dat ge beurde volgens een militaire woordvoerder via de gezamen lijke coördinatie- en verbin dingscommissie. Israël heeft gisteravond acht Palestijnse gevangenen vrijgela ten die onlangs waren opgepakt in de buurt van Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Ze za ten in zogenoemde administra tieve hechtenis in het militaire kamp Ofer, ten noorden van Je ruzalem. Dat heeft de Israëli sche publieke radio gemeld. Volgens de zender komen later nog tien gevangenen vrij. washington/afp - De Ameri kaanse geheime diensten heb ben geen aanwijzingen voor terroristische dreiging tijdens de viering van Independence Day, morgen. „Voortdurende analyses van inlichtingendien sten laten geen specifieke infor matie zien die wijst op bedoe lingen van terroristen aansla gen te plegen rond de viering van Independence Day", staat in een verklaring die het minis terie van binnenlandse veilig heid gisteren heeft uitgegeven. De Amerikanen vieren op 4 juli traditioneel de verklaring van onafhankelijkheid van Groot- Brittannië uit 1776 met barbe cues, parades en vuurwerk shows. Ook bezoeken ze histo rische gebouwen en musea, vooral in Washington. De Verenigde Staten houden alarmcode 'geel' aan, wat een 'verhoogd risico' betekent vol gens het systeem dat is inge voerd sinds de aanslagen van 11 september 2001. Dat sys teem roept steeds meer verzet op bij steden en staten, zo meldde het dagblad USA Today gisteren. Volgens de lokale au toriteiten is het kleurcodesys teem te vaag, veel te duur en weinig effectief. ,Als de Brooklyn Bridge in New York wordt bedreigd, heeft het dan zin voor Phoenix om naar hetzelfde alarmniveau te gaan", vraagt de politiechef van Phoe nix zich af. Zijn collega van Portland rekent uit dat de voor geschreven reactie op een re cent oranje alarm zijn stad liefts 1,2 miljoen dollar kostte. den haag/gpd-ap - Zes in Duitsland wonende Nederland se oorlogsmisdadigers moeten worden aangehouden en ter plekke hun straf uitzitten. Mi nister Donner van justitie heeft dat gisteren aan zijn Duitse col lega gevraagd. „Het is het beste wat justitie kon bereiken in de ze slepende kwestie", aldus een woordvoerder. Het gaat om zes van de zwaar ste oorlogsmisdadigers. De Duitse justitie heeft nu de straf dossiers van Dirk Hoogendam (81), Heinrich Boere (81), Klaas Carel Faber (81), Herbertus Bik ker (87), Siert Bruins (80) en Ton Soetebier (84) overgeno men. Ze hebben allemaal bij de SS gediend, en zijn na de oorlog in Nederland ter dood veroor deeld. Later is die straf omgezet in levenslang. Nadat meerdere uitleverings verzoeken van Nederlandse zij de faalden, begon justitie in Den Haag vorig jaar al overleg met de Duitse collega's in Ber lijn. „De Duitse rechter beoor deelt nu of de Nederlandse straf toelaatbaar is", zegt een justi- tiewoordvoerder. „Zo ja, dan moet de straf worden uitgeze ten." In Amerika is intussen ook een oud-SS'er aangehouden. De 77- jarige Johann Leprichman, van Roemeense afkomst, woonde in de buurt van Detroit. Hij zou in 1943 en 1944 kampbewaker zou zijn geweest van het concentra tiekamp Mauthausen. Hij zal waarschijnlijk worden uitgezet. Leprich poogde aan arrestatie te ontkomen door zich in een geheime ruimte onder de trap van zijn huis te verschuilen. Silvio Berlusconi tijdens de persconferentie na afloop van de tumul tueuze vergadering in Straatsburg. Foto: AFP/Thomas Wirth door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Een getergde Silvio Berlusconi valt makkelijk uit de rol van beschaafde politi cus. De Duitse sociaal-demo craat Schulz maakte in het Europees Parlement kennis met de straatvechter die ook in het maatpak van de Itali aanse regeringsleider huist. Voor de Italianen is dat niets bijzonders. Zij zijn gewend dat hun premier regelmatig fors uithaalt naar tegenstan ders die zijn woede hebben gewekt. Rechters krijgen het etiket 'putschisten' of 'rood schor remorrie' opgeplakt. Journa listen worden uitgemaakt voor 'professionele leuge naars'. In het toevoegsel 'ex' voor communisten gelooft hij niet: communist ben je en blijf je, en communisten zijn 'toeristen in de democratie' die maar op één ding uit zijn: gebruik maken van democra tische spelregels om een dic tatuur te vestigen. Sinds giste ren geldt dat ook voor soci aal-democraten. Maar zo langzamerhand plaatst Berlusconi iedereen die kritiek op hem uit in het linkse kamp. Zo heeft 80 pro cent van de Italiaanse journa listen volgens hem een rood hart, dus zijn ze niet te ver trouwen en er op gericht hem onderuit te halen. Hij weet als geen ander dat dit niet klopt. De centrum-linkse regering die aan zijn ministersploeg vooraf ging, kreeg in de media geregeld onder uit de zak en oppositieleider Berlusconi was de laatste om daar kritiek op uit te oefenen. Buitenlandse journalisten vertrouwt hij evenmin. Het gezaghebbende en oer-con- servatieve Britse weekblad The Economist is - als je Ber lusconi mag geloven - in de handen van links. Het blad noemde hem bij zijn aantre den als regeringsleider 'onge schikt om Italië te leiden', een beoordeling die recentelijk werd herhaald toen Berlusco ni de Europese voorzittersha mer in handen kreeg. Berlus coni daagde het blad destijds wegens smaad aan voor de rechter, een zaak die nog steeds speelt. Zijn overspannen reactie op de uitlatingen van Schulz was in Italië al voorafgegaan door een felle aanval van Berlusco- ni-krant II Giornale op het echt niet linkse dagblad Cor- riere della Sera. Dat had het begin deze week gewaagd om - volgens goed journalistieke principes - op de voorpagina te schrijven over de negatieve berichtgeving in een groot deel van de Europese media over Berlusconi als EU-voor- zitter. II Giornale, waar Berlusconi's broer Paolo in de raad van bestuur zit, opende de vol gende dag met de schreeu wende kop: 'Het is de Corrie- re, maar het lijkt l'Unita wel'. L'Unita is de voormalige communistische partijkrant, en inderdaad was het journa listen daar ook opgevallen dat het Europees voorzitterschap van Berlusconi tot uiterst kri tische berichtgeving in de rest van Europa had geleid. Het wil er bij Berlusconi niet bij in dat er in brede kring, in eigen land en in Europa, grote bezwaren leven tegen zijn combinatie van politiek lei derschap en zakelijke belan gen. Dit nog afgezien van de door hem aangevochten pro cessen wegens corruptie. Door het belangenconflict niet op te lossen - niet tijdens zijn eerste regeerperiode en nu evenmin - toont straat vechter Berlusconi dat te zijn wat hij zijn tegenstanders aanwrijft: een toerist in de de mocratie. De ergste vijand van Berlusconi is niet links, maar Berlusconi zelf. door onze correspondent Hans Gertsen straatsburg - De Italiaanse premier Silvio Berlusco ni heeft bij zijn eerste optreden als voorzitter van de Europese Raad meteen voor een daverende rel ge zorgd. Tijdens een debat in het europarlement sug gereerde hij dat de Duitse socialist Martin SchuLz zeer geschikt was voor een hoofdrol in een film over een concentratiekamp die binnenkort in Italië wordt gedraaid. „Ik zal hem voordragen voor de rol van kapo. Daar is hij perfect voor geschikt", zei Berlusconi. Kapo's wa ren in de nazi-kampen joodse gevangenen die ge dwongen werden het smerigste werk te doen, zoals het schoonmaken van de gaskamers en het naar de gaskamers afvoeren van andere gevangenen. Berlusconi's opmerkingen leidden tot grote commo tie en woedende reacties, maar de Italiaan weigerde op zijn woorden terug te komen of excuses aan te bieden. Volgens hem waren zijn opmerkingen niet beledigend bedoeld, maar ironisch. „Waarom zou ik geen ironisch antwoord mogen geven aan iemand die mij en mijn land beledigd heeft?", zo zei hij. Hij doelde daarmee op de scherpe kritiek die de Duitse europarlementariër eerder in het debat aan het adres van Berlusconi had gericht. Schulz merkte op dat Berlusconi in de persoon van Umberto Bossi een minister in zijn regering heeft die voortdurend opmerkingen maakt die onverenigbaar zijn met de Europese grondrechten. Bossi, minister voor emigra tiezaken, pleitte onlangs voor het gericht schieten op boten met asielzoekers. Schulz raakte blijkbaar een zeer gevoelige snaar. Ber lusconi bevestigde het beeld dat hij niet tegen kritiek kan. De parlementsleden die het tijdens het debat voor Schulz opnamen, noemde Berlusconi 'toeristen in de democratie'. In de wandelgangen werd volop gespeculeerd over de gevolgen van Berlusconi's uitval en zijn weigering excuses te maken. Vrijwel iedereen was het er over eens dat het weinig goeds voorspelt voor het succes van het Italiaanse voorzitterschap. Het incident kreeg nog een diplomatiek staartje: Duitsland en Ita lië riepen elkaats ambassadeurs op het matje.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7