li? Leidsch Bereidheid tot staken zeer groot 70% Terrassen in Leiden op vrijdag en zaterdag uur langer open 'Oegstgeest laks bij racistische graffiti' België vreest tweede affaire-Dutroux Berlusconi's blunders op een rij Leidsch Dagblad :,r Bezuinigingen vallen slecht Aan tafel! kortingen tot Leidsch Dagblad ijgt een blender I gerookte zalm INTERNET: WWW.LEIDSCHDACBLAO.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 43272 LOS donderdag 3 JULI 2003 DE ANDERE JUWELIER ^fvan^riuZ y^elie rs^ Maaismanstecg 21 (naast V D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemcr.com J NR. 43272 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 t bejaarden r dierentuin I iedereen wel' iden garant >or restauratie i n Pieterskerk i i groen eten i een groene mier naar huis ittingzaag velt iderdorpse den viert de cenfeesten Later opklaringen 17/18° BOYCOT sf humor en belediging be- tot de scherpste retori- rijdmiddelen in een par- air debat Een fraai voor- laarvan werd recent weer Britse Lagerhuis geleverd, n iremier Blair zich verde- egen de suggestie dat hij 1 heeft over de massaver- igswapens van Irak. Vol re betoogde Biair altijd 'trheid te hebben gespro- t één van de geachte afge- ;den hem interrumpeer- e waarheid, meneer de ter, is dat niemand in dit slooft dat de premier de lid spreekt'. nmerk van een geslaagde entaire belediging is dat tnpartij verstomt, zich in k gedreven weet, maar er vel enige bewondering in opbrengen. De 'ironie' Italiaanse premier Ber- gisteren in het Europees ent is wat dat betreft vol- lislukL Berlusconi is er in jd het Europese operette- ent tot razernij te bren- ;t misplaatste opmerldn- er één van de zwartste den uit de geschiedenis t werelddeel. Een verte- irdiger van het Duitse ordragen voor de rol van ewaarder in een film over impen getuigt niet van noch van kennis van de se, Duitse én Italiaanse denis. jnlijke aan het optreden ,e|rlusconi is dat hij sprak (jirzitter van de Europese en unie die als volkslied vee Menschen werden Brü- efL Een unie die met val- opstaan probeert een ga- te zijn tegen gruwelijke vffn en kampen. ieen paar jaar geleden de ^nrechtse FPÖ van Jorg in Oostenrijk in de rege- rnm, was Europa te klein tm er een heuse boycot Alpenstaat op gang. De ;orza Italia van Berlusco- *rt in Rome samen met pvolgers van de fascisten ussolini. Dat die coalitie erderheid van de stem- an het Italiaanse volk ekregen en dat Berlusco- de commerciële landelij- lia beheerst, maakt hem en democraat Een parie dat zichzelf respecteert Berlusconi het komend Initiatiefvoorstel raadsleden Bootsma en Laudy krijgt steun door Wim Koevoet leiden - De terrassen in de Leidse binnenstad zijn voort aan in de zomer op vrijdag- en zaterdagavond een uur langer open. Dat is het gevolg van een initiatiefvoorstel van de raads leden P. Bootsma (D66) en P. Laudy (WD). De twee jonge stadsbestuurders kregen vannacht rond half twee met hun plannen voor een proef met de verruiming van de openingstijden van terrassen de steun van een raadsmeerder- heid. Toch was er ook veel ver deeldheid. Zo kreeg Bootsma niet eens zijn gehele fractie mee. Ook bij de SP, Leefbaar Leiden en Groenlinks stonden niet alle neuzen dezelfde kant op. Het plan van Bootsma en Laudy is ontstaan uit ergernis over de in hun ogen rigide slui tingstijden die Leiden erop na houdt. Die gaan volgens de twee liberalen ten koste van het imago van het Leidse uitgaans leven. Jongeren en studenten zouden dientengevolge massaal uitwijken naar steden waar lan ger kan worden genoten. De Leidse kroegen mogen doordeweeks na 01.00 uur en in het weekeinde na tweeën geen nieuwe gasten meer binnenla ten en de terrassen moeten reeds om twaalf uur zijn ont ruimd. Bootsma en Laudy vin den dat kneuterig. Ze willen ze ker op mooie zomeravonden optimaal gebruik kunnen ma ken van de Leidse terrassen. In het debat ging het om de te gengestelde belangen van om wonenden en die van de terras bezoekers. De tegenstanders van verruiming willen niet dat de nachtrust wordt verstoord door 'dronkemansgeschreeuw', zoals SP'er H. van Dam zei. „Er moet in Leiden niet alleen ple zier kunnen worden gemaakt, maar ook gewerkt." Pagina Ri: Terrassenproef na kritiek naar weekeinde Baby van 7 kilo in Arnhem geboren arnhem - In het Arnhemse Zie kenhuis Rijnstate is een baby geboren van zeven kilo. „De meeste kinderen wegen bij de geboorte rond de 3400 gram", zegt Christa Koeweiden, afde lingshoofd verloskamers en kraamzorg. Zoiets heeft zij in haar loopbvaan niet eerder meegemaakt. Het jongetje met de naam Tim is met de keizer snee geboren. den haag/gpd-anp - Driekwart van de Nederlanders is bereid de straat op te gaan om vakbonds acties te steunen tegen de bezui nigingsplannen van het kabinet. Met die wetenschap is vanmid dag het 'kennismakingsgesprek' begonnen van Balkenende 2 met werkgevers en werknemers. Uit onderzoek in opdracht van tv-programma Nova en het Fi- nancieele Dagblad blijkt dat on geveer de helft van de mensen bereid is te staken voor behoud van werk en koopkracht of ver vroegd pensioen. Daarentegen is bijna de helft bereid eventu eel loon in te leveren om zijn of haar baan te houden. FNV en CNV vinden dat het plan van Zalm om 2,5 tot 3 mil jard euro extra te bezuinigen bovenop de 13 miljard in het regeerakkoord een zwaar beslag legt op het 'crisisoverleg' FNV- voorzitter De Waal: „Zalm dreigt de economie in een wurggreep te nemen. Het kabi net zou de economie juist moe ten aanjagen." CNV-voorzitter Terpstra vreest dat de deur bij het kabinet nog verder wordt dichtgeslagen'. Hij zei vanochtend weinig hoop te hebben dat partijen het eens worden. Ook de ondernemers organisatie VNO-NCW ver wachtte een 'weinig vrolijk overleg'. „Naarmate het econo misch beeld er niet beter op wordt, wordt ook het gesternte waaronder het overleg plaats vindt slechter", aldus een woordvoerder. MKB-Nederland verwijt Zalm als een boekhou der te werk te gaan in plaats van met beleid de economie te stimuleren. Aan de vooravond van het over leg liet voorzitter Wijffels van de Sociaal-Economische Raad we ten het sluiten van centrale ak koorden niet meer van deze tijd te vinden. Volgens hem zijn so ciale partners steeds meer ge neigd afspraken aan de CAO-ta- fel te maken. Volgens de SER-voorzitter moet het kabinet onderwerpen als veiligheid, onvrede over het zorgstelsel, onderwijs, mobili teit, regelgeving en een stagne rende economie meer in sa menhang met elkaar zien. „Doe je dat niet dan los je fundamen teel niets op. Het gevaar is reëel dat de kloof tussen politiek en burger, die Fortuyn wist te slechten, weer opspeelt en mis schien nog sterker terugkomt." Een lichtpuntje vormden de cij fers over de economische groei die het CBS vanochtend bekend maakte. Die kwam het eerste kwartaal uit op nul. En dat is hoger dan de eerder geraamde daling van 0,3 procent. leiden - Het feest kan beginnen. De pagodetenten van het Culinair Festival zijn opge richt op de Garenmarkt en vanaf vanmiddag 17.00 uur staan het eten en de drank klaar. Het Culinair Festival is een van de hoogtepunten van de Lakenfeesten. Tot en met 6 juli serveren dertien restaurants er hun gerechten, van tapas tot coquilles. Van daag is ook een van de andere toppers van de Lakenfeesten, de vloot van vrolijk opgetuigde bootjes vaart vanaf 19.00 uur door Foto: Hielco Kuipers peurbakkentocht. De de Leidse grachten. rome/ap - De Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi, die bij zijn eerste optreden als voorzit ter van de Europese Unie giste ren meteen een rel veroorzaak te in het Europees Parlement door een Duitse europarlemen tariër te vergelijken met een be waker uit een concentratie kamp, heeft in het verleden al meermaals de diplomatieke mores overtreden. Een selectie van Berlusconi's blunders: Kort na de aanslagen van 11 september 2001 in de VS ver klaarde de Italiaanse premier dat de Westerse beschaving su perieur is aan de islam. Berlus coni beledigde met die uit spraak niet alleen de hele mos limwereld, maar reed ook de Verenigde Staten in de wielen, die juist toenadering zochten tot moslimlanden om steun te krijgen voor een aanval op Af ghanistan. Berlusconi zei toen letterlijk: „De Westerse beschaving is su perieur omdat die als kern waarden de vrijheid en gelijk heid van mensen heeft. In te genstelling tot de islam, een cultuur die 1400 jaar lang stil is blijven staan in de tijd. Tijdens een Europese top in België in december 2001 lobby de Berlusconi om het EU- agentschap voor de voedselvei ligheid in het Italiaanse Parma gevestigd te krijgen. De belang rijkste concurrent was de Finse hoofdstad Helsinki, maar die stad viel volgens Berlusconi af omdat 'Finnen niet eens weten wat prosciutto (ham, red.) is, en Parma bekend staat om zijn cu linaire traditie'. Bij wijze van compromis werd het hoofdkan toor van het EU-agentschap uiteindelijk in Helsinki geves tigd, en moest Parma genoegen nemen met een bijkantoor. Kort nadat Berlusconi zichzelf tot minister van buitenlandse zaken benoemde speelde hij vorig jaar februari de clown op de EU-top van ministers van buitenlandse zaken in Spanje. Tijdens de ceremoniële fotoses sie maakte hij het ezelsoren-te- ken achter het hoofd van de Spaanse minister van buiten landse zaken josep Pique. Later onderbrak hij op luidruchtige wijze een persconferentie van Pique, en gaf hij aan dat hij honger had en dat het tijd was om te gaan eten. Op de top tussen de NAVO en Rusland vorig jaar mei in de buurt van Rome verklaarde de premier dat de top plaatsvond dicht in de buurt van waar 'ooit de stichters van Rome, Remu- lus en Romulus' hadden ge woond. De twee volgens de my thologie door een wolvin groot gebrachte broers heten echter Remus en Romulus. Later ver klaarde Belusconi dat hij de vergissing expres had gemaakt 'omdat Remulus beter klinkt'. Pagina Buitenland 2: Silvio Berlusconi blijft zijn eigen grootste vijand Ten einde raad door overledenen in telefoonboek akkrum/gpd - KPN-Telecom plaatst al jaren namen van overleden mensen in het te lefoonboek. Verzorgingshuis Leppehiem in het Friese Ak- krum is ten einde raad. Me dewerkers en bewoners kla gen al zes jaar over storende fouten in het telefoonboek. In het pas verschenen deel 23 staan nummers vermeld van bewoners die enkele ja ren geleden zijn overleden. Zelfs namen van bewoners die in vorige edities ontbra ken duiken nu weer op. Lep pehiem weet niet meer wat er tegen te doen is. „Ik bel, fax, vraag om bevestigingen, maar we krijgen geen reac tie", vertelt een woordvoer ster. KPN-voorlichter Caroli ne Ubach betreurt de zaak. „Er is administratief iets ver keerd gegaan. We willen het zo snel mogelijk oplossen." Multifunctioneel gebouw beklad oegstgeest - De gemeente Oegstgeest reageert te laks op racistische graffiti. Dat vindt Er ik Wieffering van de stichting Uriah, een jongerenorganisatie in de gemeente. Volgens hem moet Oegstgeest sneller over gaan tot verwijdering van de leuzen of tekens en ook aangif te doen bij de politie. Hij heeft hierover een brief naar de ge meente gestuurd. Directe aanleiding voor Wieffe- rings schrijven is een beklad ding van het multifunctioneel gebouw 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein. Sinds enkele dagen staan daar White Power- tekens op de muur. Ook op de nabijgelegen fietstunnel zijn deze racistische symbolen te zien. Wieffering vindt dat de ge meente met spoed de symbolen moet verwijderen en naar de politie moet stappen. „Vorig jaar stonden er vier grote ha kenkruisen op het multifunc tionele gebouw. Ook die ston den er veel te lang op. Na een week of drie werden er drie ver wijderd. Ten slotte heb ik voor het laatste hakenkruis toen zelf maar de witkwast ter hand ge nomen." De gemeente Oegstgeest liet vanmorgen weten nog niets van de bekladding te weten. Pagina R5: Woede over fouten graffiti Oegstgeest Veerman dreigt bezit te verliezen volendam - De Volendamse ca fé-eigenaar Veerman raakt mo gelijk al zijn panden kwijt om dat zijn bank dreigt met ver koop van het onroerend goed. De cafébaas kan namelijk geen hypotheekbetalingen meer doen, omdat op zijn rekeningen beslag is gelegd. Pagina Binnenland Huta-Galung bij laatste 16 londen - De Nederlandse jeugdtennissers Michaella Kra- jicek en Jesse Huta-Galung haalden gisteren op Wimble don de laatste 16 bij de junio ren. De 17-jarige Hillegommer Huta-Galung won in twee sets van de Brit Jamie Baker: 6-3 6-2. door onze correspondent Hetty van Rooij sart custinne - Akelig bekende beelden hebben een nationaal trauma in België gisteren nieuw leven ingeblazen. Opnieuw graaft de politie in een tuin naar kinderlichaampjes. Op nieuw gebeurt dat in een dorpje in de Waalse Ardennen, rond het huis van een man die ver dacht wordt van ontvoering, ontucht en wellicht moord. Niet alleen de bevolking van Sart Custinne, maar het hele land vreest dat justitie een tweede affaire-Dutroux^op het spoor is. Achter het huis van de 61-jarige Michel Foumiret speurden po litie en justitie gisteren naar aanwijzingen voor een mogelijk verband tussen de Franse hout vester en de moord op twee meisjes. Huiszoekingen, een met een graafmachine totaal overhoop gehaalde tuin, een leeggepompte vijver en een ver brijzelde betonplaat leverden niets op. Ook een zoektocht naar moge lijke geheime bergplaatsen, met honden van het Slachtoffer Identificatie Team, bleef zonder resultaat. Vandaag gaat in Sart Custinne de speurtocht binnen verder. Volgens officier van jus titie Philippe Morandini is dat 'louter preventief, om voorbe reid te zijn op alle eventualitei ten. Spectaculaire vondsten verwacht hij niet, zei hij tijdens een geïmproviseerde perscon ferentie voor het huis van de verdachte. Foumiret liep vorige week te gen de lamp, nadat hij in het Belgische Ciney een 13-jarig Belgisch meisje had ontvoerd. Halverwege Ciney en Sart Cust inne wist zij met gebonden handen te ontsnappen, en ook nog het kenteken van de bestel wagen te onthouden. Foumiret zit vast in Dinant en heeft be kend. Formeel wordt hij alleen beschuldigd van aanranding van de eerbaarheid en ontvoe ring van een minderjarige. Maar met de zoektocht rond zijn huis probeert justitie te ontdekken of Foumiret wellicht betrokken is bij de moord op de Franse meisjes Céline Saison (18) en Mananya Thumpong (13). Zij werden enkele jaren geleden in Noord-Frankrijk ontvoerd, en hun stoffelijke res- ten zijn vorig jaar gevonden in de Belgische Ardennen, niet zo ver van het huis van Foumiret. Pagina Buitenland 2: Verdachte zat in Frankrijk vast wegens verkrachting (advertentie) op banken, eethoeken, kasten, salontafels, fauteuils en slaapkamers SummerSale Jencikova («VTEBHATK>tAt)— A WKy Of Llfi nformatla: 0900-899B 8 8 0 Ja, ik word abonnee en ontvang Naam de krant eerst 2 weken gratis. MD V n. controle nabezorging) el Wij gaan zorgvtidg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 G kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj automatische betaling is mijn bank-gironummer Handtekening: 712141 400114 Mill I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1