Bijval voor financiële koers Leiden LEIDEN REGIO I Taxiarrangement: groen rijden en groen eten Leerlingen ROC praten over integriteit Ruimtelijk econoom Nieuwenhuis acht de stad in de Bollenstreek onvermijdelijk il mm R3 Varenkenner leidt rond in Hortus Plastic elektronica centraal bij Lorentz Center Diaconessenhuis werkt wachtlijst in één dag weg Gemeente polst mening via internet lockmans bij NAW voorzitter donderdag 3 juli 2003 oen - De Leidse hoogleraar ^ldeleeuwse geschiedenis m Blockmans wordt de nieu- hroorzitter van de Raad voor psteswetenschappen van de iiinklijke Nederlandse Aka- -«nie van Wetenschappen. De Koren Antwerpenaar is be- r "live Leids hoogleraar ook di- fceur van het Netherlands In- ^■ute for Advanced Studies AS) in Wassenaar en één van hoogleraren die betrokken is de opleiding van topmana- s en -bestuurders die de iversiteit Leiden samen met jbrd opzet. Blockmans be- scartleert vooral de staatsvor- cte. hg in het vroegmoderne Eu- wel ia en de geschiedenis van de s vaie Landen in de late Middel- ideiiwen. vam fé" jrtificaat voor burgeraars iar )en - Zo'n 75 inburgeraars datjben vanochtend het Certifi- n ob Inburgering ontvangen uit Chijden van wethouder Rabbae. hoopiensen die met goed gevolg routperp lichte inburgeringscur- hebben afgelegd wonen in ejlen, Alkemade, Leiderdorp, Warmond, Voor bleekten en Zoeterwoude. De iantwoordelijke wethouders ge2®eze gemeenten waren ook branie feestelijke plechtigheid as jvvezig. De uitreiking had dit mblfcusjaar voor de derde keer igintits. In oktober en maart ont- 1 gelden 97 nieuwkomers het do- 'al gjient. eag-j <n nge asielzoekers th G biij concert ;rop we|en - Een groep leerlingen asielzoekersschool 't )geirr 8eeh vrijdagavond een zcycgrt. Zij doen dit samen met lepten van de Muziekschool :n en Omstreken die hen uren ervoor hebben voor op hun optreden. De iren gaan rappen, zingen, spelen, trommelen en n. Dit alles rond het the- luid-Amerika. De toegangs- 6 voor deze gevarieerde bd bedraagt 5 euro voor vol gen en 2,50 voor kinderen ;n met 12 jaar. Aanvangstijd ).30 uur in Q-bus aan de Ui- K ^egracht 142. Met de op- i pgst van de avond zal War W ld soortgelijke workshops lorgen in oorlogsgebieden. door Wim Koevoet leiden - Leiden gaat drastisch bezuinigen. Gesteund door de coalitie van PvdA, WD, Groen- Links, D66 en door de oppositio nele Christenunie sluisde wet houder Van der Sande gister avond de Perspectiefnota 2004 door de gemeenteraad. Het be langrijkste financiële stuk van het jaar behelst onder meer een bezuinigingsoperatie in 2005 van 8 miljoen euro met mogelij ke ontslagen van gemeenteamb tenaren en lichte stijgingen van de onroerendzaakbelasting. Het CDA, LWG/De Groenen, de SP en Leefbaar Leiden stemden tegen. Hoofdreden voor dit ver zet was het ongenoegen van de ze partijen over het ontbreken van een stuk dat ze in samen hang met de Perspectiefnota hadden willen bespreken. In dit stuk had de wethouder, aldus CDA-woordvoerder Bleijie, moeten aangeven hoe hij de bijna lege reservepot van de ge meente weer op het gewenste peil van zo'n 11 miljoen euro brengt. Het CDA en de andere fracties vinden dat in de Perspectiefno ta nog altijd een te zonnig beeld van de gemeentefinanciën wordt geschetst. De Coo van LWG/De Groenen vatte die kri tiek als volgt samen: „Te veel ambities, te veel risico's en daardoor een ondoorzichtig perspectief." Opvallend was de steun voor het stuk van Van As van de Christenunie. Hij leek de afge lopen dagen met het CDA op te trekken tegen de Perspectiefno ta. Hij zette ook zo'n beetje de hele gemeenteraad op stelten met zijn vragen over de drei ging van een artikel 12-status, waarbij Leiden, net als zo'n dertig jaar geleden, onder rijks- toezicht valt. Van As zei dat hij weliswaar 'grote moeite' heeft met de tot standkoming van de Perspetief- nota en dat hij somige ramin gen van wethouder Van der Sande te optimistich vindt, maar dat 'het proces toch moet doorgaan'. Ook GroenLinks- voorman Van Hees voorzag zijn steun voor het stuk van een kri tische noot. Hij zei dat het wat hem betreft de laatste keer was dat de Perspectienota zo veel 'impliciete besluiten' bevat. .Alles moet expliciet." De besprekingen van de Per spectiefnota leverde een opval lend laag aantal moties op, een stuk of vijftien. Slechts twee daarvan overleefden de stem mingen, zij het in afgezwakte vorm. De terughoudendheid bij de indiening van moties had te maken met de sombere financi ële situatie van degemeente. Leerlingen van het ROC aan de Ter Haarkade spelen het Integriteitsspel. Foto: Henk Bouwman ^■Een raadseltje: niemand houdt zich er- maar het werkt wel. Wat is dat? Ruim- econoom Elof Nieuwenhuis geeft het ^^jïoord: het Pact van Teylingen, de set y iraken tussen overheden, bedrijfsleven belangengroepen over het behoud van lollenstreek. Maar resultaten uit het en geven geen garantie voor de toe- >t. Het Pact zal geen stand houden. Op lijn komt de bollenstad er toch, is de liging van Nieuwenhuis. De vraag is nog wanneer hij komt, waar hij komt ie gröot hij wordt. jgeboren en getogen Lisser zag Nieu- Jhuis de ontwikkelingen met lede ogen Langzaam maar zeker groeiden de len in de streek naar elkaar toe en in ndelijk gebied verrezen steeds meer colli leiden - Varenkenner Harry Roskam geeft zondag 13 juli een rondleiding langs varencol lectie van de Hortus Botranicus in Leiden. Weinig mensen we ten dat er honderden soorten varens zijn, waarvan er ook veel geschikt zijn voor schaduw plekjes in de tuin. Daarentegen gelden varens wel vaak als saai, omdat ze niet bloeien. Tijdens de rondleiding, die om 12.00 uur begint bij de hoofdingang van de Hortus achter het Aca demiegebouw aan het Rapen burg, laat Roskam onder meer 'mannetjesvarens', koningsva rens en eikvarens zien en legt hij uit met welke andere plan ten varens goed gecombineerd kunnen worden. De rondlei ding duurt ongeveer een uur. door Eric-Jan Berendsen leiden - Je loopt stage bij een su permarkt en ziet dat een klant een kratje bier niet afrekent. Meld je het aan je chef of laat je de klant lopen Een collega maakt van een ge meenschappelijke werkplek een zooitje. Zeg je daar wat van of houd je je mond1. Het zijn zo maar twee vragen uit het Integriteitsspel dat sinds kort op het Regionaal Oplei- dings Centrum (ROC) wordt ge speeld. Het spel is bedoeld om de deelnemers over normen en waarden te laten praten. „Want de politiek heeft weliswaar de mond vol van normen en waar den, maar er nog onvoldoende handen en voeten aangege ven", aldus Albert Dorrestein, docent en lid van de Staf On derwijs van het ROC. Het Inte griteitsspel is een initiatief van Deloitte Touche Consultants en het Regionaal Platform Cri minaliteitsbestrijding waarin onder meer politie, justitie, scholen en belangenorganisa ties zijn vertegenwoordigd. Deloitte Touche introduceer de het spel op studiedagen en workshops van bedrijven. Zo ontstond er ook een versie voor regionale opleidingscentra. Het spel bestaat uit een bord met in het midden een wijzer die kan worden rondgedraaid. Komt de wijzer op een gekleurd vakje dan volgt er een vraag. De kleur geel heeft als thema klan ten, rood staat voor collega's, groen voor de regels op het werk en de kleur blauw gaat over de werkplek. „Het is de be doeling dat er naar aanleiding van een vraag een gesprek tot stand komt", aldus Dorrestein. „In de discussie moeten de leerlingen aangeven hoe ze zouden reageren in een bepaal de situatie. Wat gaan ze doen. De docenten begeleiden dat ge sprek en kunnen het natuurlijk sturen door allerlei vragen. Maar het is beslist niet de be doeling dat zij een antwoord op het probleem geven." Het spel wordt al gespeeld door leerlingen van twee units van het ROC. „Er zijn allerlei versies afhankelijk van het niveau en het soort opleiding. Zo is de versie voor de unit Zorg natuur lijk anders dan de versie voor de unit Handel", legt Dorre stein uit. „De aanpassingen ge beuren overigen door de do centen. Zo kweek je automa tisch meer betrokkenheid." Dorrestein krijgt regelmatig sig nalen dat er bij de leerlingen thuis weinig of niet over nor men en waarden wordt gespro ken. „Dat merken we hier aan leerlingen die er graag over pra ten omdat dit soort onderwer pen thuis niet aan bod komt." Volgens Dorrestein zijn bedrij ven die via het ROC leerlingen krijgen voor de stage enthousi ast. „Omdat de doelgroep van het spel, onze leerlingen, bin nen niet al te lange tijd in het bedrijfsleven komt. Het spel heeft dus een duidelijke functie. We gaan verder met het spel af te stemmen op wat leerlingen in het bedrijfsleven kunnen te genkomen. Daarom gaan we komend schooljaar ook andere richtingen op andere ROC's het spel laten spelen." leiden - Oprolbare plastic tele visies zijn niet ver meer wegj- Plastic beeldschermpjes voor mobiele telefoons zijn al in ge bruik. Kleine plastic radiozen dertjes, die streepjescodes gaan vervangen, komen eraan. Zij maken het scannen van pro ducten bij de supermarkt over bodig, omdat ze zich automa tisch bij de kassa melden. Plas tic lijkt een belangrijk materiakl voor de toekomst van de elec- tronica, maar het is moeilijk om een kunststof te maken die pre cies de gewenste geleidingsei- genschappem heeft voor een beeldscherm. Het Lorentz Center van de Uni versiteit Leiden brengt van maandag 7 tot en met vrijdag 11 juli internationale natuur kundigen, chemici en materi aalmakers bijeen om samen te rekenen aan een kunststofmo lecuul dat in staat is om electri- citeit te geleiden. Het probleem met kunststofmoleculen is na melijk dat zij uit honderden atomen bestaan. Een verande ring aan slechts één atoom kan de eigenschappen van het kunststof materiaal vaak al enorm wijzigen. Wie een plastic wil hebben dat elekriticiteit ge leidt, moest tot nu toe eindè- loos uitproberen en testen. De afgelopen jaren hebben the- oretische natuurkundigen éri' chemici gewerkt aan computer modellen die kunnen uitreke nen aan welke eisen een kunst stofmolecuul moet voldoen om goed elektriciteit te geleiden. Tot voor kort waren die model len nog niet erg precies, maar inmiddels zijn zij in staat om, met computerberekeningen' een soort recepten voor ge schikte kunststoffen te maken. Materiaalmakers zijn van hun- kant ook in staat om de gewen ste kunststofmoleculen te pro duceren. Het Lorentz Center, dat gevestigd is in het Huygens Laboratorium van de Universi teit Leiden, wil de theoretici en' de materiaalmakers een week eikaars inzichten laten delen. Volgens directeur Wim van. Saarloos van het Lorentz Center heeft dat contact van deskundi gen die elkaar normaal gespro ken nooit tegenkomen, vaak onvermoede gevolgen. kassen en schuren. Toen was daar in het midden van de jaren '90 het Pact van Tey lingen, dat de ontwikkelingen weer in goe de banen moest leiden. Het behoud van het bollencomplex stond daarbij centraal. Maar werkt het? En wat zijn de economi sche gevolgen voor de Bollenstreek van het Pact van Teylingen, was de vraag die Nieu wenhuis zich daarom stelde in de einds criptie bij zijn studie bedrijfseconomie aan de Erasmus Universiteit. Eén ding staat voor hem als een paal boven water: zonder het Pact had de Bollenstreek erminder aan trekkelijk uit gezien. Aan elke vrije vierkan te meter grond in de streek werd en wordt getrokken. En iedereen trekt af en toe met succes. Zowel de gemeenten, de bollen- kwekers, de handel, de rest van het be drijfsleven, het toerisme en de milieubewe ging. „Er zijn heel wat bedrijfsvestigingen bijgekomen, de campings die moesten ver dwijnen zijn er nog steeds, en de nieuw bouw van het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek laat zien dat je nog altijd kunt bouwen op bollengrond", constateert hij. „Maar je ziet óók dat niemand ver over die grenzen gaat. Als gemeenten te veel wil len bouwen, trekken de bollensector en de milieuorganisaties aan de bel. Willen de kwekers te veel, dan vinden ze de overhe den en de milieuorganisaties op hun weg. In die zin werkt het Pact goed, ook al houdt niemand zich aan de regels." Maar het pact heeft niet alleen maar plus sen. Daarvoor legde Nieuwenhuis vier sce nario's naast dat van het Pact: een 'rode' variant waarbij veel wordt gebouwd in de streek, een 'groene' variant waarbij veel meer ruimte voor natuur komt en toerisme belangrijker wordt, een 'grijze' variant die grofweg neerkomt op het doorgaan met de 'verrommeling' en een variant waarbij veel meer ruimte komt voor niet-agrarische be drijven. Die laatste werd vergeefs bepleit door de Kamer van Koophandel. Nieuwen huis beoordeelde elke variant vervolgens op zijn gevolgen voor de bevolking op de factoren werk en inkomen, voorzieningen en woonomgeving. Zijn opmerkelijke con clusie: flink bouwen is zo gek nog niet. Het zorgt voor huisvesting, werk en voorzienin gen terwijl de woonomgeving er niet erg op achteruit hoeft te gaan. Als tweede komt dat de variant van de Kamer van Koophan del uit de bus, vooral omdat daarbij meer werk en dus meer inkomsten lonken. Het Pact scoort op alle punten neutraal. Niet ngwe middellijk, omdat het Pact nu eenmaal een compromisvariant is. Niet zo lang geleden zei Hans de Boer - toen nog voorzitter van MKB Nederland - dat de bollengrond eigenlijk veel te duur is om bollen op te telen en dat de bollenstad de onvermijdelijke toekomst is. Dat denkt Nieuwenhuis ook „Dat die bollenstad er komt, acht ik heel waarschijnlijk. Het is al- leennog onduidelijk hoe groot die precies wordt en op welke termijn. Dat hangt van het verloop van de economie af. We moe ten onze ogen niet sluiten voor de realiteit. En die is dat de druk op de ruimte in de Randstad groot is en dat er veel woningen nodig zijn. Zo lang het Groene Hart heilig is, wordt er ergens anders gebouwd. Plaat sen als Voorhout en het gebied rond het station van Hillegom zijn dan natuurlijk aantrekkelijk. Er is een treinverbinding, ste den als Haarlem en Leiden zijn vlakbij. Voor mij is het niet de vraag of er groot-: schalig wordt gebouwd in de Bollenstreek, maar hoe dat zal gebeuren. Kijk, als je het beperkt kunt houden tot bijvoorbeeld Voorhout en wat ik maar Groot-Hillegom, noem, dan is het minder erg dan als je een grote Bollenstad bouwt". „We kunnen de Bollenstreek niet in de hui dige staat behouden. Maar we kunnen wel bepaalde voorwaarden aan de bebouwing stellen. Ik denk dat het voor de gemeenten en de landbouworganisaties tijd is om te besluiten wat ze belangrijke landschap vin den en wat ze nu eigenlijk in stand willen houden." dafe ma- iel rtin van Der Ham, de eige- van restaurant Het Pren- eth kabinet aan de Kloksteeg, de laatst een taxi. Tot zijn bazing stond de groene taxi, rel de taxi op batterijen, ver- j gens voor de deur. „En toe- g zat de initiatiefnemer, Poll, achter het stuur. We jvinrtoen aan ^et brainstormen te 0 [aan en daar is het groene i dinerarrangement uitgeko- ie v e v t arrangement omvat het en en brengen door de taxi er batterijen, ontvangst in Het II ntenkabinet met een cham- g piecocktail met juffertje in het groen, een oud-Hollandse likeur op basis van mint geser veerd met een amuse-guelle van het huis. Vervolgens is er een driegangen energiebewust menu dat bij mooi weer buiten op het terras wordt opgediend. Het diner bestaat uit een salade met op turf huisgerookte zalm met groene basificumcrème, lamsbout uit de Beemster met groene asperges en waterkers- saus en als dessert met dragon gemarineerde Hollandse aard beien met Leidse kletskoppen en boerenyoghurtijs. Inclusief zijn twee glazen wijn per per soon en koffie of thee met zoe- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 te hapjes toe. „Toen ik van de groene taxi hoorde, dacht ik: dit is leuk, hier moet ik wat mee doen. Omdat ik al diverse andere ar rangementen heb, ben ik tot het taxiarrangement gekomen. Ja, we zijn hier in Het Prenten kabinet milieubewust. Zo heb ben we groene stroom. Dat is toch de toekomst. Daarnaast heb ik hier achter de zaak een prachtig terras laten aanleggen. Het parkterras wordt dat ge noemd. Midden in de stad, maar toch tussen het rustieke groen, prachtig." De groene taxi, een Citroen Saxo, is een initiatief van Key Poll van Groen Vervoer dat weer onderdeel is van Groenen Accuspecialist aan de Ampho- raweg. Hij nam contact op met David Wïelkens, directeur van het gelijknamige taxibedrijf, en na een geslaagde proefperiode rijdt sinds 1 april de eerste taxi op batterijen door Leiden en omgeving. De groene taxi heeft 20 batterij en van 6 volt, de snelheid is be grensd op 95 kilometer per uur, de actieradius ligt rond de 70 kilometer en daarom wordt de taxi alleen in Leiden en omge ving ingezet. Zijn de batterijen bijna leeg dan wordt de tweede taxi ingeschakeld en gaat num mer één 'aan het infuus', de stroom. Mensen die zich groen willen laten vervoeren om vervolgens groen te gaan dineren, kunnen Het Prentenkabinet bellen voor een arrangement: 071 - 5126666. De prijs voor een groene taxi dinerarrangement bedraagt 54,50 euro per per soon binnen Leiden en 59,50 euro voor gasten buiten Lei den. Er kunnen, naast de chauffeur, maximaal drie per sonen in één groene taxi. Claas Griffioen De wildste geruchten doen de ronde in Leiden. Zo zou Claas Griffioen, de eigenaar van Pre cious Presents, failliet zijn. Of erger nog: Griffioen zou het tij delijke voor het eeuwige heb ben verwisseld. Die geruchten zitten de eigenaar van de zaak in relatiegeschenken aan de Rooseveltstraat niet lekker, want hij is springlevend, net als zijn bedrijf. De hoogste tijd dus om een en ander recht te zet ten. „Begin mei tijdens de nationale draaiorgeldag in de Hoogland se Kerk werd ik onwel. Met een ambulance ben ik toen afge voerd haar het ziekenhuis, waar ik na een uur weer bui tenstond. Te lage bloeddruk, luidde de diagnose. Maar in tussen wist heel Leiden te ver tellen dat ik was gereanimeerd. Vervolgens gaat mijn neef Toon Griffioen failliet met zijn bedrijf Info Opleiders aan de Schipholweg. Dat heeft de no dige publiciteit opgeleverd en de link met mijn zaak is ten on rechte snel gelegd. Als klap op de vuurpijl gaat Zoroka, een bedrijf in open haarden zonder rookkanaal aan de Roosevelt straat, weg. Maar die zaak zit uitgerekend precies onder mijn bedrijf en er hangt nu een groot bord met daarop Te Huur. Dus denkt iedereen weör dat mijn bedrijfspand te huur staat." Wij willen Leiden voorgoed uit gens een woordvoerster deels te maken met de succesvolle actie in 2000: „Wachtlijsten hebben veel te maken met de populari teit van een bepaald ziekenhuis of behandeling. Het is een kwestie van vraag en aanbod: sinds de actie van 2000 worden veel patiënten met hartrit- mestoomissen naar ons verwe zen, omdat ze weten dat wij een wachtlijst wegwerken. De hartpatiënten die maandag worden geholpen lijden aan de niet direct levensbedreigende hartritmestoomis 'boezemfi- brilleren'. Onder narcose krij gen zij via elektroden op de borst een elektrische schok toe gediend, waardoor het hart weer in het goede ritme komt. leiden - Het Diaconessenhuis zet maandag een extra team in om de wachtlijst voor hartpati ënten met ritmestoornissen weg te werken. Tussen acht uur 's ochtends en twaalf uur 's avonds behandelen twee teams van artsen en verpleegkundigen 24 patiënten. De wachtlijst voor de behande ling van ritmestoomissen is vol gens het Diaconessenhuis 'een niet acceptabele situatie'. Om die reden herhaalt het zieken huis een succesvolle actie uit het najaar van 2000. Toen be handelde het team van de hart- be waking op één avond zestien patiënten. Dat sindsdien wederom een wachtlijst is ontstaan heeft vol- Het personeel van restaurant Het Prentenkabinet aan de Klok steeg is klaar om de gasten te ontvangen voor het groene taxi di nerarrangement. Foto: Dick Hogewonirig de droom helpen. Claas Griffi oen leeft nog, hij is niet failliet en voor relatiegeschenken kunt u nog steeds aan de Roosevelt straat 16 terecht. Eric-Jan Berendsen leiden - Heeft u een mening over de gemeenteraad, de stadskrant, de internetsite van de gemeente, of niet en vindt u dat ook van belang? Vanaf van daag kunt u dat kwijt op inter net. Want tot eind augustus kan iedere Leidenaar via internet de jaarlijkse stadsenquête invullen. Voorheen gingen deze vragen lijsten via de post en telefonisch maar dit jaar wil het gemeente bestuur ervaring opdoen met een enquête die velen vrijblij vend en vertrouwelijk kunnen invullen op het net. De oude methode; door middel van een steekproef een deel van de Lei- denaars uitnodigen mee te doen aan dit onderzoek, is ook nog toegepast. De afgelopen maanden zijn on geveer 9800 inwoners benaderd voor de enquête. Zij moeten onder andere vragen beant woorden over de gemeentelijke dienstverlening, de informatie voorziening, de bibliotheek en het burgemee^erreferendum. De gegevens cfre dit oplevert worden vergeleken met de in- ternetuitslag. De enquête is te vinden op de gemeentelijke' website: www.leiden.nl/stads? enquete. (advertentie) rijnland KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELd^MH^^

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15