LEIDE Hillebrand overleeft motie van afkeuring REGIO Keet voor alcoholisten is 'de grootste blunder aller tijden' Ikhe ïiden viert Rembrandt-jaar KL\É 'Een begaafd politicuseen doener, een drama' R1 stelling! trrassenproef na kritiek naar weekeinde Leiden staat garant voor Pieterskerk Wageningen is blij met benoeming Pechtold donderoag 3 JULI 2003 Mkb-voorzitter Van Leeuwen kondigt acties aan Leerlingen van et ROC praten ver integriteit Hans Horlings (eindelijk een •chte' politicus Jenaar gepakt tr bedreiging - De politie heeft afgelo- lacht een 39-jarige Leide- langehouden op verden- <an bedreiging van een genoot (47) bij diens wo- jn Zuidwest. De 39-jarige jde daar diverse vernielin- ri gooide met een mes [de 47-jarige. De messen- :r werd opgepakt en in oning werden nog een vleesmes en een hakmes den. (advertentie) Vliegkamp lkenburg moet i natuurgebied worden v.leidschdagblad.nl door Eric-Jan Berendsen leiden - De verplaatsbare ont moetingsplek (VOP) voor alco holisten die de gemeente op de Garenmarkt wil neerzetten, is de grootste blunder aller tijden. Dat zegt R. van Leeuwen, voor zitter van het midden- en klein bedrijf (MKB) afdeling Leiden. Volgens Van Leeuwen betekent de komst van de zeecontainer waarin drinkebroers overdag hun gang kunnen gaan, een klap voor de middenstand, om dat het bezoekers aan het cen trum afschrikt. In een brief aan burgemeester H. Lenferink pro beert Van Leeuwen het 'nade rende onheil' nog af te wenden. ,,En anders overwegen we lu dieke acties." „De Garenmarkt is een A-loca- tie, de entree naar het winkel gebied in het centrum, en dan wordt daar zo'n lelijke keet neergezet", aldus Van Leeu wen. „Zo worden bezoekers van de binnenstad geconfron teerd met mensen die over de straat liggen te dweilen. Onge looflijk." Van Leeuwen snapt niets van de beslissing van B en W om van half juli tot eind september een tijdelijke opvang voor alco holisten in het centrum te ope nen. „Het Aalmarktproject is bedoeld om de stad te verfraai en, het Centrum Management heeft plannen in die richting, Leiden moet cultuurstad wor den, het zijn allemaal ideeën om Leiden weer op de kaart te zetten. En dan komt de politiek met dit besluit, een besluit dat die plannen volkomen door kruist. Op een van de duurste plekjes van de stad, in het kern winkelgebied een VOP zetten. Ik ken niet één gemeente waar dat wel gebeurt. Je zet toch ook geen methadonbus in het cen trum?" „Stuur die alcoholisten de Wei poort in bij Heineken", vindt Van Leeuwen. „Of geef ze an ders een ruimte in de Meelfa briek. Nee, beter nog: zet die container op het Stadhuisplein bij City Hall, dan kunnen de.al- co's daar meteen aan de tap. Natuurlijk moet je het pro bleem aanpakken", vervolgt Van Leeuwen. „Maar niet door alcoholisten op één plek te con centreren en niet door alcoho listen te faciliteren door zo'n VOP bij de Aldi of Gall&Gall neer te zetten. Alcoholisten hebben namelijk helemaal geen zin om met z'n allen in een VOP te gaan zitten. Volgens mij doen ze minder kwaad als ze verspreid zijn. Ik wil wel eens een sociologisch onderzoek zien waarin staat waarom een VOP er moet komen. Niemand kan mij het nut van een VOP uideggen." Van Leeuwen heeft ook geen goed woord over voor burge meester Lenferink die onlangs zei niets meer tegen de VOP te kunnen doen omdat het een plan was van zijn voorganger W. Lemstra. „Lenferink zei niets meer te kunnen uitrichten om dat hij op een rijdende trein was gesprongen. Maar op elke trein zit toch een noodrem. Als Lenferink lef had gehad, had hij meteen kunnen scoren door van de VOP af te zien." Daarnaast vindt Van Leeuwen de kosten die de VOP met zich meebrengt, een verspilling van overheidsgeld. „Hoe rijm je dat met de bezuinigingen die de gemeente wil doorvoeren?" De aanschaf en verbouwingskos- ten zijn geraamd op 18.000 eu ro, voor communicatie is 3.648 euro gereserveerd en de exploi tatiekosten worden voor dit jaar en 2004 geschat op 68.000 euro per jaar. „Waanzin, dat geld kan de gemeente wel beter ge- door Wim Koevoet leiden - Wethouder R. Hille brand (PvdA) heeft gisteravond een motie van afkeuring van CDA'er J. De Haan overleefd. Al leen de SP, LWG/De Groenen en Leefbaar Leiden steunden de fel le kritiek van het CDA-raadslid op de wijze waarop Hillebrand het afgelopen halfjaar de ge meenteraad heeft geïnformeerd over het samenwerkingscontract met projectontwikkelaar MAB, de beoogde uitvoerder van het Aalmarktproject. Volgens De Haan is die infor matievoorziening onduidelijk, onvolledig en onjuist geweest. De reactie van wethouder Hille brand op zijn verhaal bracht De Haan ertoe het op één na (advertentie) u vóór 31 augustus 2003 aan voor een Basic-, Plus-, of 128Aabonnement Planet Internet en u Krijgt gratis de Trust 350FS Powerc®m Rash: een e fotocamera, filmcamera en webcam in éénl Dankzij onze gratis E-mail hulsservice is overstappen ook heel eenvoudig. Bovendien krijgt u 3 maanden 's E-mall Virusscanner en 10 uur Internetten zonder telefoonkosten. jctle of Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna zwaarste politieke wapen in de strijd te gooien: een motie van afkeuring. Dit tot vreugde van leden van de projectgroep Nieuw Aalmarktplan op de pu blieke tribune. Hillebrand trok nog geen vierkante millimeter boetekleed aan, maar koos juist voor de aanval. Hij stelde De Haan geheel verantwoordelijk voor alle verwarring die is ont staan. Een verwarring die scha delijk is voor het Aalmarktpro ject, zei hij. Hillebrand kwam in het dikwijls grimmige debat op de proppen met nóg een stuk waarin hij de gemeenteraad volledig op de hoogte heeft gesteld van de voortgezette samenwerking met MAB. Eerder al diende onder meer de zogeheten Hillebrand- tape, de verloren gewaande op namen van een cruciale verga dering van de raadscommissie ruimte en groen, als bewijsma teriaal. De Haan blijft echter met de wethouder van mening ver schillen over de interpretatie van Hillebrands mededelingen, gedaan op 12 december vorig jaar. Van het schriftelijke stuk waarmee Hillebrand gister avond kwam, gaf het CDA- raadslid toe dat dit wél duide lijk, volledig en juist was. Maar daartegenover staan wat De Haan betreft weer verwarring zaaiende uitlatingen van Hille brand tijdens een commissie vergadering in april van dit jaar. CDA-fractievoorzitter W. Bleijie memoreerde nog een gesprek dat hij met Hillebrand heeft ge had. Ook hierin had de wethou der volgens hem duidelijk moe ten maken dat er al die tijd nog een samenwerkingsovereen komst met MAB was. Fractievoorzitter D. Sloos van Leefbaar Leiden maakte duide lijk dat wat hem betreft de mo tie van afkeuring nog niet ver genoeg gaat. „Een groot deel van het Leidse volk heeft het _jlg van voorpagina gil - Het oorspronkelijke Ttel van de raadsleden ima en Laudy om de ter- jn 's zomers op tien door brgeméester aan te wijzen n langer open te houden, bteravond nog behoorlijk zigd. Dat is gedaan om te- iet te komen aan de critici raad, die bang waren dat ïgere openstelling voor ex- erlast van omwonenden zou zorgen. Er moet in Leiden niet alleen plezier gemaakt kunnen worden, er moet ook worden gewerkt, aldus SP'er H. van Dam. Om tegemoet te komen aan die kritiek stelde Groenlinks voor de terrassen in de zomerse weekeinden een uur langer open te houden. Bootsma en Laudy konden zich hierin vin den. Maar voor veel tegenstan ders maakte de aanpassing niet veel uit. Het stoort hen dat er /im Koevoet l 1N - Onder luid gejuich van ~tukken van het Leidse cul- leven, heeft gisteravond raadsmeerderheid inge- ii met de viering in 2006 (Ie 400ste geboortedag van 3j>randt. Alleen de oppositie troenLinks stemden tegen Rembrandt-jaar. Zij vinden [VD-wethouder A. Geertse- ijn plan op financieel drijf- heeft gebouwd. Ook zijn te spreken over het lage rele gehalte van de viering. io van LWG/De Groenen een vergelijking met 'land en CDA'er L. Lie- voegde daaraan toe: „No igs, no party." Lieverse fnerde er maar weer eens it Rembrandt danTn deze (eboren mag zijn, maar toch echt in Amsterdam it hij zijn 'gouden eeuw' fde en dat ook in die stad zijn werk is te bewonderen. In Leiden hangt 'anderhalf doek'. Lieverse wil best een Rem- brandt-jaar maar dan veel so berder. Het Leidse Rembrandt-jaar (Amsterdam doet ook mee) kost zo'n zeven miljoen euro en Leiden neemt daarvan 1,2 mil joen voor zijn rekening. Een be drag dat 'zo maar' tot wel 2 mil joen euro kan uitgroeien, denkt ze. In het verhaal dat de viering honderden arbeidsplaats ople vert, gelooft ze niet. Geertsema zou veel te optimistisch zijn over de aantallen bezoekers. Bezoekers voor wie, aldus CDA- voorman W. Bleijie, niet eens hotelbedden genoeg zijn. Geertsema trok in een betoog van wel een half uur alles uit de kast om het Rembrandt-festijn overeind te houden. Hij gaf toe dat er 'kitschelementen' in zit ten maar benadrukte dat er hoogwaardige tentoonstellin gen van het werk van de mees ter te bewonderen zullen zijn. Volgens de wethouder zijn de prognoses over de bezoekers aantallen, arbeidsplaatsen en opbrengsten juist uiterst be trouwbaar. Over de gemeente lijke investeringen zei hij dat deze niet alleen maar nut heb ben in het Rembrandt-jaar. Als voorbeeld noemde hij het Wed- desteegplein, waar een aantal activiteiten is gepland. Volgens Geertsema is dit stukje Leiden toch al aan een fikse opknap beurt toe. Met zijn betoog trok Geertsema veel raadsleden over de streep. In een commissievergadering, een half uur voor de raadsver gadering, leek er nog geen meerderheid te vinden voor de viering. Tot grote opluchting van onder anderen J. Bolten, di recteur van Stedelijk Museum De Lakenhal, bleek die er bij de stemming toch te zijn. vertrouwen in de wethouder opgezegd - en dat doet Leef baar Leiden ook", zei hij. Die uitspraak ging GroenLinks- voorman G. van Hees te ver. „U bepaalt wat het Leidse volk wil? U staat volstrekt alleen, meneer Sloos", zei hij. Maar Sloos gooi de hierna nog meer olie op het vuur door een wegwerpgebaar richting Hillebrand te maken en hem toe te voegen: „Hillebrand, bekijk het maar." PvdA-woordvoerster M. van den Berg diende vervolgens een verbale motie van treurnis in om de onfatsoenlijke wijze waarop volgens haar Sloos het debat voerde aan de kaak te stellen. „Gaat u toch koken, mevrouw", parafraseerde deze vervolgens zijn grote politieke voorbeeld. Maar niet alleen Sloos' bijdra gen aan het debat leidden tot ontsteltenis in de raadzaal. D66'er P. van Meenen deed zijn duit in het zakje door de draak te steken met de christelijke achtergronden van De Haan en diens veronderstelde verzot heid op tekstexegese (uitleg van bijbelteksten). CDA-fractievoor zitter W. Bleijie stoof bijkans uit zijn stoel om te protesteren te gen de opmerkingen van Van Meenen. F. van As van de ChristenUnie nam aan het ein de van het debat de schade op. Hij wilde in het midden laten wie nu heeft gezorgd voor de verwarring over het Aalmarkt project. Eén ding staat volgens hem vast en dat is dat van het draagvlak voor het nieuwe plan vrijwel niets meer over is en de gemeenteraad daardoor terug is bij 'af. „De kloof met de bevol king is misschien zelfs nog wel groter dan voordat de project groep een nieuw Aalmarktplan ging maken." (advertentie) geen inspraakmogelijkheden zijn opgenomen in het terras- senplan. Vooral F. van As van de ChristenUnie was daar zeer verbolgen over. „D66 springt met zijn kroonjuwelen, referen da, al net zo losjes om als met inspraak", sneerde hij. Laudy en Bootsma wijzen erop dat tegen de tijd dat een in spraakprocedure is afgehan deld, de zomer voorbij is. En de twee zijn erop gebrand dat de proef kan beginnen. 'Hij was het agent!' Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS. fN SCHILDERWERKEN leiden - Leiden moet voor bijna elf miljoen euro garant staan voor de restauratiekosten van de Pie terskerk. De gemeenteraad heeft gisteravond inge stemd met dit voorstel. CDA, ChristenUnie, Groen- Links, PvdA en D66 bouwden in een amendement weliswaar een aantal zekerheden in, maar zonder risico is de Leidse garantstelling allerminst. De raadsleden hikken dan ook massaal aan tegen de restauratie van Leidens bekendste kerkgebouw. Leiden staat er immers zelf financieel beroerd voor en de algehele economische teruggang is hoogst waarschijnlijk ook een ongunstige factor bij het zoeken naar geldschieters voor de restauratie. En hoe minder geld de Stichting Pieterskerk van der den krijgt, hoe groter de kans dat Leiden moet bij springen. CDA'er L. Lieverse stelde vast dat Leiden met de rug tegen de muur staat. Ook al zou Leiden weigeren het financiële risico te dragen, dan dwingt het ministerie de stad om het rijksmonu ment op te knappen. Archieffoto: Henk Bouwman bruiken", aldus Van Leeuwer „Dit plan moet worden ge schrapt." De VOP komt in de twee pai keervakken direct achter de pomp op de kruising van de Garenmarkt en de Raamsteeg. De menierode container is meter lang en 2,5 meter hooj* en breed. Aan twee wanden worden banken gemonteerd die aan de container zijn gelasi Naast de opvangplek komt eeh toilet. De VOP is dagelijks van 8.00 tot 17.00 uur geopend. Stichting De Binnenvest be heert de container en hulpver leners begeleiden het project. leiden - De Wageningse politiek is blij met de beoogde benoe ming van Alexander Pechtold tot nieuwe burgemeester van deze gemeente. Pechtold ts door de vertrouwenscommissip van Wageningen als eerste ojd de lijst gezet. Hoewel de minis ter van binnenlandse zaken oi- ficieel nog een besluit moet nej- men - waarschijnlijk gebeiujt dat pas na het zomerreces f- lijkt de overstap van Pechtolti naar Wageningen zo goed als rond. Volgens voorzitter H. van dei- Hoeve (WD) van de vertrou wenscommissie heeft de 'jongé, ambitieuze en enthousiaste in stelling' van Pechtold de door slag gegeven, zo verklaart hij ip het dagblad De Gelderlandet. Ook zijn kijk op het dualisme (de meer gescheiden rol en ver antwoordelijkheden van ge meenteraad en college van bur gemeester en wethouders) als mede zijn maatschappelijke be trokkenheid en activiteiten in Leiden scoren hoog, aldus Vaji der Hoeve. „En natuurlijk hét feit dat hij thuis is in het bestu ren in een universiteitsstad eji de wereld van de academicji spreekt hier erg aan." De WDj- er is al met al zeer content mqt de keuze. J. de Gruyter (Groenlinks) stelt dat 'een goeie keuze is gemaakj, maar dat moet altijd nog blij ken'. J. Lammers (Christen- Unie) schaart zich achter de keuze. Ook L. Smeets (CDAl) toont zich tevreden. G. Jongej- dijk (PvdA) is positief. „Hij en de Edese PvdA-wethouder Roji Spiegelenberg (de nummer twee op de voordrachtslijsL red.) zijn beiden goede be stuurders. Maar Pechtold is jong en heeft veel humor. Een goede aanvulling en wat meer schwung in het college kan geen kwaad." A. Boon (Lijst Boon) verwacht stabiliteit en uitstraling van de nieuwe bur gemeesterskandidaat. Pechtold zelf denkt volgens de Gelderlander ook in de toe komst het voorzitterschap van het landelijk hoofdbestuur van D66 te kunnen combineren met de functie van eerste bur ger van Wageningen. „Het is slechts een lichte tijdsbesteding en zeker ook goed voor de con tacten in Den Haag." door Marijn Kramp Gejuich, gehuil of gemengde ge voelens bij het aangekondigde vertrek van wethouder Alexan der Pechtold naar Wageningen? Een aantal mensen die de afge lopen zeven jaar geregeld met hem van doen hadden: Voorzitter Jan Breedeveld van de Leidse Sport Federatie: „Wij huilen noch juichen om zijn vertrek. Wij hebben goed con tact met hem gehad, maar wa ren het alleen niet altijd met hem eens. Wij wilden en willen graag een echt sportbeleid voor Leiden en dat kregen we niet voor elkaar bij Pechtold. Dat lag niet alleen aan hem, maar is aan het hele gemeentebestuur te wijten. Ik hoop dat zijn op volger dat voortvarender op pakt. Wij denken namelijk dat Leiden op sportgebied heel veel potentie heeft en datje dat met goed beleid er uit haalt. Ten aanzien van de accommodaties van de sportverenigingen heeft hij wel het een en ander voor elkaar gekregen. Wat dat betreft heeft hij met name de laatste jaren optimaal gebruik gemaakt van het economische tij. Pecht old is ook een echte doener. Hij wil snel dingen tot stand bren gen. Alles wat aan procedures enzo in de weg staat vindt hij maar lastig. Als het hem tegen zit is hij snel op zijn teentjes ge trapt, maar hij is absoluut niet rancuneus. Je blijft uiteindelijk gewoon op goede voet met hem. Voor hem persoonlijk is het burgemeesterschap van Wageningen een mooie carri- èrestap. Je kon ook duidelijk aan hem merken dat hij hier niet altijd wethouder zou blij ven." Directeur Jetteke Bolten van Stedelijk museum De Laken hal: „Zijn vertrek is betreurens waardig maar te verwachten. Want het is een zeer begaafd politicus. Een verlies voor de stad dus. Jammer dat hij de klus niet kan afmaken. Maar de uit breiding van De Lakenhal en het plan voor de omgeving van het museum is een project van de lange adem. En daarin heeft Pechtold mij zeker niet teleur gesteld. In tegendeel. Er wordt voortvarend en zorgvuldig aan dit project gewerkt en Pechtold heeft er hard aan getrokken. Het is een bestuurder met visie. Een echte politicus, een strateeg. Ik heb dan ook grote verwachtingen van hem. Ik hoop dat zijn opvolger net zo'n groot en warm hart voor cul tuur heeft en dat hij of zij de plannen voor De Lakenhal en omgeving weet te volbrengen. Dat Pechtold dat niet mee maakt is logisch. Daar ga je, als je zoveel in je mars hebt, niet op wachten, lijkt mij." Voorzitter Ton van Zijp van voetbalvereniging Docos: „Hij is de afgelopen jaren nadrukke lijk bezig geweest met de sport verenigingen. Dat was wel een inhaalslag, want de eerste paar jaar is er niet veel gebeurd aan de velden en de accommoda ties. Een echt sportbeleid is er niet gekomen, maar ik vraag me af of dat wel kan in Leiden. Wat hij zei doet hij, alleen moetje wel wat geduld hebben. Wij moesten veel geduld hebben voordat wij uiteindelijk een kunstgrasveld kregen. Blijkbaar moest Pechtold wat klippen omzeilen voordat dat mogelijk was. Hij is altijd redelijk bereik baar voor ons geweest. In zijn algemeenheid denk ik dat zijn vertrek een gemis voor Leiden is. Het is volgens mij namelijk niet honderd procent op het stadhuis en hij is toch altijd staande gebleven. Dat is een prestatie op zich. Het verbaast mij niet dat hij weg gaat. Door dat landelijke partijvoorzitter schap kreeg ik al de indruk dat hij om zich heen aan het kijken was." Muziekhuis-coördinator John May: „Ik hoop dat zijn opvolger eindelijk iets gaat doen wat po sitief uitpakt voor de kleine po dia. Pechtold is een drama ge weest. Een hoop geblaat, weinig wol. Er is ons veel toegezegd en beloofd in al die jaren en er is maar heel weinig waargemaakt. Dat maakt het voor ons heel lastig om de zaal op een goede manier te exploiteren. En wij zijn niet het enige kleine podi um met dit soort klachten. Of hij wel genoeg heeft gedaan voor de Grote Kunst, weet ik niet. Ik vind dat het overzicht op én inzicht in Pechtolds be leidsterrein ontbreekt. Ik heb de indruk dat veel op borrels en in onderonsjes wordt geregeld en dat je buiten de boot valt als je niet alle borrels langsloopt. Hij was voor ons heel slecht be reikbaar. Het afgelopen jaar zelfs helemaal niet, terwijl we enorm ons best hebben gedaan om hem te pakken te krijgen. Maar elke keer werden we afge scheept met een beleidsmede werker of een secretaresse. Daar kunnen we honderd keer mee praten, maar Pechtold neemt uiteindelijk de besluiten. Op een gegeven moment ga je je dan genegeerd voelen. En ik heb begrepen dat dit voor veel kleine podia geldt. Stamppot, de overkoepelende organisatie van kleine podia die onder an dere het Imperiumtheater, De X, Kunstcentrum Haagweg 4, de Leidse Vereniging voor Pop muzikanten vertegenwoordigt, heeft bij mijn weten hetzelfde probleem met Pechtold."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13