ECONOMIE Beloning bestuurders aan banden Vakbeweging somber gestemd naar de overlegtafel <3E> Russen moeten aan de autoverzekering t y J Commissie Tabaksblat wil meer macht voor aandeelhouders Branson laat Brussel bruisen Philips maakt zich sterk voor besturingsprogramma Linux Kraft Foods strijdt tegen corpulentie I Slj&yb&karxtf&o KIA Carnival: comfort, ruimte en veiligheid! Bolletje en beschuitvinder sluiten vrede over inkeping Ontslagen bij ExxonMobil in Nederland en België 485, 17.1 8.1 7.1 7,6 72,1 323, 47,: 13, 141.! 2.1 9.: 448.: 37.1 19.: 33,1 44,1 23,1 417,; 269,; 667,1 156,1 7. 197J 108. 31.i 42, 427. 81. 12, 67, 12, 334, 36, 30, 121. 56. 13. 652. 129. 51. 156, 14, 5, 13, 45, 8, 14, 21, 19, 1211, 92 709 8, 15 19 40 6 430 60 43 61 88 279 14 52 1 556 16 62 368 10 14 174 1134 104 170E 26 e IOC 36e 399 42 81 55 u 4Ü 7e i ie 21e 13C 4( 48: 7' 1! 11< 16: 17. 46. 42. 39. 49. 52, 14. 47, 42, 41, 10, 29, 2, 35, 46 5, 35 37 45 6 30 36 9 54 7 26 60 22 73 -14 44 61 28 28 14 80 44 32 21 49 68 41 58 14 45 C 4 12 12 15 25 17 22 2e 22 IC 3; 2E 25 IC 1: J 1; 95 5t 11 2! 3( 2( li 4: li 5- 118! woensdag 2 juli 2003 uisterende obot in Japan /ojo - De japanse hoogleraar iroshi Okuno demonstreert de oor hem ontwikkelde robot G-II die in staat is gesprekken volgen van drie door elkaar ratende mensen. De robot is i staat waar te nemen waar de ;rschillende stemmen van- lan komen. Kun werkt aan de itwikkeling van systemen die ;luid en beeld kunnen waar- ;men en daar ook op kunnen ageren. lollars pinnen ip Schiphol hiphol - Passagiers kunnen nnenkort op luchthaven rhiphol dollars uit de pinauto- aat halen. Het is voor het ïrst in Nederland dat de Ame- Icaanse munteenheid gepind in worden. ABN Amro instal- ert daartoe twee automaten :hter de douane op Schiphol, ensen die hier gebruik van aken, krijgen dollars tegen de igkoers. Dollars pinnen kost 'enveel als opnemen aan de ilie van de bank. lerschrijfbare gvd eel duurder jswuK - Herschrijfbare dvd- hijfjes zijn per 1 juli veel ïurder geworden. Op de prijs in de schijfjes is een kopieer- ïffing gekomen waardoor de ijs van een leeg plaatje in immige gevallen verdubbelt. ;n blanco dvd-r(w) krijgt een ;ffing van 1 euro, terwijl de fd+r(w) met 50 eurocenten ordt verhoogd. Een voorbe- ieeld dvd-ram schijfje blijft rlijk in prijs. Ook heeft de 'erheid besloten om bestaan- heffingen op cd-r(w), video- pes en opneembare mini- scs niet te verhogen. acteriën houden rein-wc stankvrij 'recht - De Nederlandse >oorwegen hebben de hulp n micro-organismen ingeroe- :n om de treintoiletten stank- ij te houden. De organismen tten in het schoonmaakmid- ;1 voor de toiletten en zetten ine om in kooldioxide, een is dat ook in gewone lucht lorkomt. Na een succesvolle oef met het verrijkte schoon- aakmiddel past NS de tech- ek sinds kort toe op al zijn ïinen. Het middel is volgens 5 onschadelijk voor mensen i milieu. 'erkoop kranten erder gedaald asterdam - De oplage van de ndelijke dagbladen is in het rste kwartaal van dit jaar ge- lald vergeleken bij de eerste ie maanden van 2002. Ook el regionale kranten zagen ijl verspreide oplagen dalen, it blijkt uit cijfers van het op- *e-instituut HOI. Het Alge een Dagblad verkocht 13.622 emplaren minder en kwam t op een verspreide oplage n 303.734. Daarmee behoor- i deze krant tot de grootste ilers. De Telegraaf bleef het eestgelezen dagblad met een •lage van 761.310. Dit is wel n afname van 19.940. De ilkskrant presteerde het beste n alle landelijke kranten: de •lage daalde met 129 tot 9.089. Het Parool bracht juist 25 meer kranten rond. Het taal kwam daarmee op .011. stto wint geding ;gen goksites nhem - De Lotto heeft een cces geboekt in zijn strijd te- n illegale kansspelen op in- met. Eenentwintig buiten- ïdse goksites moeten in Ne- rland stoppen met het aan- sden van hun diensten op in- met, zo bepaalde de presi- nt van de rechtbank in Arn- m gisteren. Eerder dit jaar >n de Lotto al een soortgelijk rt geding tegen de Britse lokmaker Ladbrokes. De Lot- heeft een exclusieve vergun- ng voor het gokken via inter- t in Nederland. Bookmakers l de hele wereld, onder ande- uit Malta en Costa Rica, no- *en op internet gokkers uit ld in te zetten op sportwed- ijden. De rechter heeft nu volen dat de sites binnen rtig dagen moeten stoppen et de gokdiensten. Doen zij t niet dan moeten zij een /angsom van 10.000 euro per g betalen amsterdam/gpd - Aandeelhou ders moeten voortaan kunnen oordelen over de beloning van bestuurders. Bonussen en opties moeten worden gekoppeld aan prestaties. En bestuurders die worden ontslagen krijgen niet meer dan een jaarsalaris mee. Dat zijn enkele van de voorstel len die de commissie-Tabaks- blat gisteren heeft gepresen teerd in een rapport over be hoorlijk ondernemingsbestuur. Schandalen bij beursgenoteer de ondernemingen en enorme salarisstijgingen voor de top hebben het vertrouwen in het bestuur en het toezicht op het bestuur ondermijnd. Tabaks blat, oud-bestuursvoorzitter van Unilever en voorzitter van de commissie, wil dat bedrijven open en eerlijk uitleggen hoe veel de topmensen verdienen en waarom. Op die manier moet het vertrouwen in de be stuurders terugkeren. In een eerste reactie omarmt minister Zalm van financiën de aanbevelingen. Zalm waar schuwt de werkgevers niet te veel te morrelen aan de voor stellen. Willen de werkgevers niet snijden in te uitbundige optieregelingen en afvloeiings regelingen, dan komt de be windsman met wettelijke maat regelen. „Dat zal dan vooral via belastingmaatregelen lopen", aldus een woordvoerder van het ministerie van financiën. De commissie-Tabaksblat wil dat bonussen en opties niet meer dan de helft van het totale salaris van topmensen uitma ken. Ze vindt ook dat aandeel houders meer macht moeten krijgen dan zij nu hebben. Het bestuur van het administratie kantoor dat stemt namens aan deelhouders die niet komen opdagen, mag niet meer be staan uit (voormalig) bestuur ders of commissarissen, werk nemers of vaste adviseurs van de onderneming. Tabaksblat vindt dat zijn aan bevelingen in de wet moeten worden vastgelegd. De accoun tantskantoren KPMG en PwC vinden dat bestuur en commis sarissen zelf verantwoordelijk blijven voor de betrouwbaar heid van de boeken. De vak bonden FNV en CNV verwelko men de voorstellen. CDA en WD kunnen zich wel vinden in de voorstellen. Beide partijen zijn blij met de macht die de aandeelhouder krijgt. Zowel CDA als WD willen dat brussel - De Britse zakenman en multimiljonair Richard Branson, ei genaar van onder andere luchtvaartmaatschappij Virgin, heeft giste ren duidelijk gemaakt dat de Brusselse luchthaven Zaventem niet om hem heen kan. Hij daalde er hoogstpersoonlijk langs een mega- poster af waarop de luchthaven met typisch Britse dubelzinnigheid is uitgeroepen tot 'Virgin Territory'. Die titel is voor velerlei uitleg vat baar. De uitdrukking staat zowel voor 'ongerept gebied' als voor 'ter ritorium van maagden', maar ook voor grondgebied van Virgin. Foto: Belga/Benoit Doppagne eindhoven/gpd - Philips bun delt zijn krachten met zeven andere elektronicaconcerns om de toepassingsmogelijkheden van het besturingsprogramma Linux in consumenten-elektro- nica te verbeteren. Linux is als besturingsprogramma voor computers de belangrijkste te genhanger van Windows van Microsoft. Een belangrijk ver schil is dat het gebruik van Li nux gratis is. Eind vorig jaar kondigden de Japanse elektronica-bedrijven Sony en Matsushita Electric In dustrial al aan dat zij zich sa men sterk gingen maken voor Linux. Daar hebben zich nu be halve Philips ook Hitachi, NEC, Samsung, Sharp en Toshiba bij gevoegd. Samen vormen de concerns het CE Linux Forum (CELF). Het Amerikaanse com puterconcern IBM overweegt zich bij het platform aan te slui ten. Linux is door de Fin Linus Tor- valds, woonachtig in Silicon Valley, ontwikkeld als een kloon van het besturingsprogramma Unix. De ontwikkeling en uit breiding van Linux gebeurt door vrijwilligers over de hele wereld. De populariteit van het besturingsprogramma groeit snel, vooral onder professionele en gevorderde computerge bruikers, die onder het juk van Microsoft vandaan willen. Een grote nederlaag voor Microsoft was het besluit van de gemeen te München om met 14.000 pc's over te stappen op Linux. De oprichting van CELF toont aan dat ook de producenten van consumenten-elektronica toekomst zien in Linux. Samen gaan zij investeren en kennis uitwisselen om de toepassings mogelijkheden in onder meer aucüo/video-apparatuur en mobiele telefoons te verbete ren. de code een wettelijke basis krijgt. „Dan voorkom je dat het een vrijblijvende aanbeveling wordt", aldus CDA-kamerlid De Vries. Peter Paul de Vries, directeur Vereniging van Effectenbezit ters en lid van de commissie noemt de aanbevelingen 'een behoorlijke stap vooruit'. „Het is ook belangrijk dat er veel concrete zaken in staan, zoals een maximum van vijf commis sariaten voor een persoon. Dat is belangrijk voor de verver sing." northfielo/anp - Kraft Foods, het grootste voedingsconcern van de Verenigde Staten, heeft besloten de strijd aan te binden met zwaarlijvigheid. Kraft pre senteerde gisteren een aantal maatregelen en wil onder meer te grote eenpersoonsverpakkin gen en marketinginspanningen in scholen aan banden leggen. Voor reclamecampagnes die op kinderen zijn gericht worden richtlijnen opgesteld. Deze moeten goede eetgewoonten en een actievere levensstijl aan moedigen. Kraft, onder meer bekend van Milka-chocolade, Toblerone en Oreo-koekjes, wil met een we reldwijde campagne duidelijk maken bezorgd te zijn over zwaarlijvigheid, met name bij kinderen. Het concern volgt daarmee initiatieven van enkele fastfoodketens die meer de na druk zijn gaan leggen op gezon der en caloriearmer voedsel. Begin volgend jaar moet zijn begonnen met de uitvoering van de voorgestelde maatrege len. Dit zal circa twee tot drie jaar in beslag nemen. Kraft Foods is in meer dan 150 lan den actief, waaronder ook in Nederland. Kraft maakt onder deel uit van Altria Group, dat ook eigenaar is van de sigaret- tenfabrikant Philip Morris. McDonald's kreeg vorig jaar te maken met schadeclaims van twee Newyorkse kinderen die zeiden dat zij te dik waren ge worden en daardoor gezond heidsproblemen hadden gekre gen door het eten van te veel hamburgers. Een rechter wees de claims eerder dit jaar af, maar de zaak zorgde voor veel beroering in de voedingssector. Altria wordt al jaren achter volgd door doodzieke rokers. Aanbevelingen commissie Tabaksblat De belangrijkste aanbevelingen van de commissie Tabaksblat zijn in het kort: - Een bestuurder wordt voor maximaal vier jaar benoemd; her benoeming voor telkens vier jaar is mogelijk. - Een bestuurder heeft niet meer dan twee commissariaten bij een beursgenoteerd bedrijf en is geen voorzitter van de raad van commissarissen. - Opties worden alleen toegekend als een bestuurder minstens drie jaar zijn vooraf vastgestelde prestatiecriteria heeft gehaald. - De maximale vergoeding bij ontslag is eenmaal het jaarsalaris. - Aandeelhouders moeten regelingen over beloningen in aande len of opties vooraf goedkeuren. - Een commissaris zit niet langer dan drie maal voor een perio de van vier jaar. - De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor de au- ditcommissie, die toezicht moet houden op interne en externe accountants. - De voorzitter van de auditcommissie is niet de voorzitter van de raad van commissarissen, noch een voormalig bestuurder. - De aandeelhoudersvergadering benoemt en ontslaat leden van de raad van bestuur en de raad van commissarissen. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging.. 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl door Sylvia Marmelstein den haag/gpd - Voor het eerst sinds jaren draait het 'voorjaars overleg' dat morgen begint, niet om de vraag of de werkgevers en kabinet de door hen zo fel be geerde loonmatiging krijgen. „Die krijgen we toch wel", heb ben werkgevers al geroepen. En inderdaad: „We kunnen geen stevige looneisen stellen, omdat de economie er te slecht voor staat", verzucht FNV-voorzitter Lodewijk de Waal. Voor alle drie de partijen is het een rare situatie, want loonma tiging wordt bij het voorjaars overleg standaard ingezet als belangrijkste ruilmiddel. Ofte wel: De vakbeweging dreigt met hoge looneisen, maar ziet daar vanaf als het kabinet en werk gevers hen daar allerlei dingen, als verlofregelingen en banen plannen voor teruggeven. Als sociale partners en kabinet het over al hun agendapunten eens worden, spreken we van een centraal akkoord. Wat kunnen we nog verwach ten van het overleg? Doekle Terpstra, voorzitter van de vak centrale CNV, noemt het een 'spannende gebeurtenis' nu de ruil niet meer bij voorbaat vast staat. Hij acht drie uitkomsten mogelijk. Ten eerste zouden so ciale partners en kabinet toch een centraal akkoord kunnen afsluiten, ze kunnen ook alleen afspraken maken over pensioe nen en werkloosheid. Of ze gaan ruziënd uit elkaar. De kans op een centraal ak- i koord is klein. Het kabinet eist dan namelijk dat de vakbewe ging de salarissen in de markt sector met maximaal 0,75 pro cent laat stijgen (dat is de maxi male loonsverhoging die de overheid de ambtenaren wil bieden). Maar staatssecretaris Rutte (sociale zaken en werkge legenheid) heeft al gezegd dat hij daarvoor in de plaats niets te bieden heeft. Bovendien willen FNV en CNV zich niet meer vastpinnen op een maximale looneis omdat de CAO-onderhandelaars zo ge fixeerd raken op loon, dat an dere afspraken erbij inschieten. De werkgevers zien het nut van een akkoord sowieso niet in omdat ze ervan uitgaan dat de onderhandelaars toch geen ho ge looneisen durven stellen. Toch wil de vakbeweging graag afspraken maken: „De econo mie gaat zo snel achteruit, dat het tij alleen kan worden ge keerd als alle drie de partijen (vakbeweging, werkgevers en kabinet, red.) in actie komen. We moeten bijvoorbeeld snel ingrijpen in de pensioenrege lingen, anders kunnen we straks de oudedagsvoorziening niet meer betalen", zegt Terp stra. Hij denkt daarom aan deelak koorden. „Dus eerst alleen een akkoord over pensioenen, het aanpakken van de werkloos en andere zaken die niet kunnen wachten. Overige onderwerpen, zoals levensloop, schuiven we vooruit." De kans op deelakkoorden lijkt ook klein. Want ook over die agendapunten verschillen de partijen van mening. De FNV wil bijvoorbeeld het pensioen systeem betaalbaar houden door bij CAO-onderhandelin- gen een groter deel van de loonsom (onderhandelings ruimte) te besteden aan de ou dedagsvoorziening. Het kabinet wil echter met fiscale maatrege len ingrijpen. Die moeten het werknemers lastiger maken om te sparen voor vervroegde uit treding. De werkgevers vinden dat werknemers gewoon langer moeten werken dan tot hun 65ste. De vakcentrale FNV denkt dan ook dat het overleg gedoemd is te mislukken. Voorzitter De Waal zal dan kijken wat hij in CAO-onderhandelingen met de werkgevers kan regelen. „En we gaan verzet organiseren tegen de maatregelen van het kabinet die we asociaal vinden", zegt hij. Terpstra noemt het mislukken van het centraal overleg een 'horrorscenario'. „Sociale part ners en kabinet gaan elkaar dan tegenwerken". Hij doelt op het plan van het kabinet om werk gevers te verplichten twee jaar lang de uitkering aan zieke werknemers te betalen. „De bonden zullen in CAO's dat verlies willen compenseren. Dan draait de werkgever dus voor de kosten op." Dat zal leiden tot een hete herfst. De Waal: „Werkgevers gaan niet zomaar akkoord met zulke kostenposten. Dus zit er voor de bonden niets anders op dan acties en stakingen in be drijven en bedrijfstakken te or ganiseren. Allemaal dingen die de economie nog verder in het dal drukken." (advertentie) Er is al een Carnival vanaf €23.995,-* Leaseprijs vanaf 665,-* 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE moskou/afp - "Vadertje Staat' zorgt in Rusland niet meer voor de automobilist. Sinds gisteren moeten de Russen verplicht hun auto verzekeren, een hele stap voor een bevolking die niet gewend is aan verzekeringen. „Het afsluiten van een autover zekering is voor vele Russen het eerste verzekeringscontract dat ze afsluiten", aldus een verze keringsspecialist van de inves teringsmaatschappij UFG. Een Rus geeft nu gemiddeld 55,90 euro per jaar aan verzekeringen uit, een schijntje vergeleken bij het gemiddelde van 333 euro in de rest van de wereld. Het merendeel van de Russen kent niet eens een aansprake lijkheidsverzekering of een in boedelverzekering, een erfenis uit het Sovjet-verleden, waarin het communistische regime overal zorg voor droeg. Slechts 15 procent van de automobilis ten is nu verzekerd. Daardoor is het bij ongelukken vaak de vraag wie de schade zal vergoeden. Een automobilist hoeft bij een botsing alleen de politie te bellen, waarna een rechter de verantwoordelijk heid voor de schade bepaalt. Veelal blijft een gedupeerde echter met lege handen achter. Of wordt de schade via handje klap geregeld. Deze wildwest-taferelen zijn als het goed is binnenkort voorbij. Nu moet een particuliere verze kering worden afgesloten voor minimaal 1980 roebel (53,70 euro) per jaar, afhankelijk van het type auto, de leeftijd van de automobilist en de regio waar de verzekerde woont. Gemid deld zal een Moskoviet circa 3800 roebel (105 euro) per jaar kwijt zijn. Dat is een relatief klein bedrag vergeleken met de verzekeringskosten voor een westerling, maar het maximaal uit te keren schadebedrag zal ook niet meer dan 10.320 euro per jaar zijn. De verzekeringssector is ver heugd over de nieuwe verplich tingen voor de Rus, omdat een grote groei is voorzien. Toch zijn ondernemingen ook scep tisch. Zo is nog maar de vraag hoe zal worden toegezien op de naleving van de nieuwe wetge ving. In buurland Oekraïne is al een autoverzekering verplicht, maar slechts 30 procent van de autobezitters heeft er een. enschede/gpd - Nee, uitvinder Theo Tempels gaat deze zomer geen luxe boot kopen. Het was Bolletje heus een aardig bedrag waard om al die rollen met bij zondere beschuitjes te kunnen verkopen. „Maar varen vind ik gewoon niet leuk", zegt de uit vinder. Tempels (64) voelt zich winnaar noch verliezer. Hij is vooral op gelucht. „Het is een rare tijd ge weest", zegt hij. „Dat is niet makkelijk voor een eenvoudige uitvinder. Ik voel me nu als een leeggelopen ballon. Natuurlijk gaat niet alles zoals je hoopt. Je kunt je recht wel halen, maar dan moetje een sterke rug heb ben." Ook op het hoofdkantoor in Al melo is de opluchting groot dat de strijdbijl begraven is. Bolletje heeft wat het wil: het exclusieve recht om beschuit met een in kepinkje te maken en te verko pen. Dat het daarvoor een li centie moest kopen bij Tem pels, de man met het octrooi recht, dat zij zo. Commercieel directeur Rob Wïllemsen kan zich de dag nog heugen dat Bolletje de wereld op de hoogte stelde van een vondst die elk ontbijt zou ver anderen. Nooit meer wringen en sjorren om een beschuitje op je bord te krijgen. De opwin ding was enorm. Willemsen, werd die 20ste september naar voren geschoven als de man die de geniale inval had. Nog geen week later belde een uitvinder uit Apeldoorn op, die de revo lutionaire vinding op televisie had gezien. Theo Tempels had al in juni 1999 het patent op dat idee laten vastleggen. Houd baar tot 2019! Het was het begin van ellenlang touwtrekken. Tempels zocht dé publiciteit, Bolletje voelde zich in het defensief gedrongen. De kleine uitvinder, eerst vooral trots op het feit dat zijn idee werkelijkheid was geworden, raakte verstrikt in een juridisch gevecht met het bedrijf. „Het ging me niet alleen om het geld, ik heb een goed pensioen bij Philips. Het ging ook om het recht", zegt hij. Uiteindelijk zijn de twee het al tijd met elkaar eens geweest. Tempels begreep Bolletje. En Bolletje - na te zijn bekomen van de schrik - begreep ook wel dat de lastige Willie Wortel best iets te eisen had. Zo konden ze het uiteindelijk zonder tussen komst van de rechter eens wor den. Van de twintig miljoen rollen beschuit die het Almelose be drijf jaarlijks verkoopt, hebben een kleine vijftien miljoen het inkepinkje. Tempels mag trots zijn. Blijmoedig zegt de uitvin der: „Eigenlijk heb ik directeur Willemsen vanaf het begin heel sympathiek gevonden. Alleen had hij een ander doel dan ik. Maar we hebben wel afgespro ken dat we binnenkort samen wat gaan eten." koopprijs Is Incl BTW/BPM, excl kosten deel I ei ie bij een looptijd van 48 maandpn en 20 000 kr 3.2 L/100 km-ILQD 12.2 km lot'l?.4 L/10f) km - II, verwijderingsbijdrage, ri|klaar maken en metallic lak Leaseprijs is gebaseerd op Full Operational Algebeeld model beval opties legen meerprijs. Wijzigingen voorbehouden Gemiddeld verbruik L op 8,1 km. C02-uitstoot: van 217 lol 293 g/km. E-MAIL: INFO@KIA NL INTERNET: WWW KIA NL breda-rotterdam/gpd - Bij Ex- xonMobil in Nederland en Bel gië verdwijnen de komende tijd ongeveer 300 banen. De onder nemingsraad gaat ervan uit dat er gedwongen ontslagenen val len bij de vestigingen in Rotter dam en Breda. ExxonMobil plaatst een deel van de werk zaamheden over naar het Euro pees hoofdkantoor in Brussel, Budapest en Praag. Volgens voorzitter G. Grootens van de ondernemingsraad van de oliemaatschappij in Neder land staan er bij de vestigingen in Breda en Rotterdam 120 tot 150 arbeidsplaatsen op het spel. „ExxonMobil staat geluk kig bekend als een fatsoenlijke werkgever," zegt Grootens. „Maar zelfs $oor Esso-begrip- pen gaat het nu om een stevige reorganisatie. Ik reken dan ook op gedwongen ontslagen, maar dat is dus wat we als onderne mingsraad niet willen." ExxonMobil heeft intern de af gelopen twee weken aangege ven dat binnen de Nederlandse bedrijven 5 tot 8 procent van de banen in de komende twee jaar mogelijk verdwijnen. Een deel van de werkzaamheden wordt gecentraliseerd in het Europese hoofdkantoor in Brussel en er komt een nieuw ondersteu ningskantoor in Praag of Boe dapest. Op dit moment werken in Nederland ongeveer 900 mensen bij ExxonMobil.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7