I Defensiedebat pas na de zomer Actie 9?® BINNENLAND Dubbel genieten Gerechtshof zaagt Van der G. flink door 'Deventer moordzaak opnieuw behandelen' Kinderen niet meer welkom bij promotie Coalitie en LPF: Vragen stellen leidt tot verwarring Toezicht op geldtransacties Jan Veerman 'Gevallen van SARS thuis behandelen' 'EU te laks met optreden tegen moslim-extremisme' GALLGALL r "7 f -' V V' J Hof hoort deskundigen over vermeend autisme Informant eist miljoenenbedrag pHiLiPSBURG - Een ex-sergeant (lit Curasao eist 5 miljoen dollar van het ministerie van justitie jn Den Haag. Dat geld is hem paar eigen zeggen beloofd in piil voor zijn hulp bij een on derzoek dat in 1998 leidde tot He arrestatie van een groep Ne derlandse mariniers die hon derden kilo's cocaïne van de Antillen naar Nederland heeft gesmokkeld. Een probleem is ichter dat hij geen bewijs heeft [an de geheime operatie. ledreigingen na wijziging op kabel eendam - De woning van oorzitter Tillema van de Stich- ng Kabelnet Veendam (SKV) taat sinds maandagavond on er politiebewaking nadat hij ïeerdere keren telefonisch is edreigd. De SKV haalde maan- agnacht RTL4, RTL5 en Yorin an de kabel. De Holland Me- ia Groep wil niet langer beta- :n voor doorgifte van de zen- ers. De gemeente Veendam eeft inmiddels te kennen ge- even te willen bemiddelen in et conflict tussen de HMG en eSKV. Neer vondeling ii Amsterdam msterdam - In het portiek van en woning in de Amsterdamse lijk De Pijp is maandagavond en pas geboren meisje gevon- en. Het baby'tje was niet ou- er dan twee uur, aldus de poli- e. Het is de derde vondeling in msterdam dit jaar. Het meisje na de vondst direct naar een ekenhuis gebracht. Volgens e politie verkeert het vondelin- etje in goede gezondheid. Ver- legend personeel heeft het ïeisje 'lieve' gedoopt. Inburgeraar krijgt jtaagsche Courant en haag - De gemeente Den aag geeft mensen die bijna aar zijn met hun inburge- ngscursus een proefabonne- ïent op de Haagsche Courant. et gaat om een proef die een ar zal duren. De gemeente enkt in die tijd ongeveer 2000 ieuwe immigranten, die ver- icht zijn de taal- en inburge- ngscursus te volgen, een lonnement aan te bieden, nkale media kunnen een be- ngrijke functie spelen bij de laatschappelijke oriëntatie van irsisten", aldus de gemeente. tver de A59 met lian op motorkap UMEN - Automobilisten heb- en maandagmiddag op de A59 in auto tot stoppen gedwon- :n, omdat er een man op de otorkap lag. De 61-jarige man ilandde daar nadat hij in Vlij en een 58-jarige automobilis- had bedreigd. Volgens een ver ilitiewoordvoerder ging het r pi een uit de hand gelopen irkeersruzie. De man kon pas ;e Bn de auto afkomen nadat an- ere automobilisten de vrouw ïdden klemgereden op de in- ong legstrook naar Den Bosch. de mee. den haag/gpd - Oppositiepar tijen PvdA en GroenLinks zijn woedend dat de regeringspar tijen en de LPF pas na de zomer over de bezuinigingsplannen van defensieminister Kamp wil len praten. CDA, WD en D66 vinden, met steun van de LPF, dat Kamp eerst alle maatrege len op een rijtje moet hebben. De ruzie over procedures ont brandde gisteren. Als de gehe le Kamercommissie van de fensie vragen stelt, kan zij zelf de termijn bepalen waarop de minister moet antwoorden. Daarmee kan zij de regering onder druk zetten snel infor matie te geven. De coalitiepar tijen en de LPF weigerden daar gisteren echter aan mee te werken. „Ik ben steil achterover gesla gen", zegt PvdA'er Timmer mans. „We kunnen wel op ei gen houtje vragen gaan stellen maar daar kan de minister zes weken de tijd voor nemen of nog langer. Als je als Kamer samen vragen stelt, kun je daar zelf een termijn aan ver binden. Het is een kwestie van parlementair fatsoen dat een meerderheid in de Kamer zo'n verzoek van een minderheid inwilligt." CDA, WD, D66 en LPF vinden echter dat vragen stellen kan leiden tot verwarring. „Minis ter Kamp heeft een brief van ruim acht A4'tjes over de be zuinigingen gemaakt. Dat is te mager om iets over te vragen. De minister moet eerst zijn huiswerk goed doen. Zijn brief roept vragen op. Dus moet je geen discussie voeren over zijn brief want dat is schijnzeker heid", is de redenering van CDA-Kamerlid Kortenhorst. WD'er Van Baaien beschul digt de PvdA-Kamerleden er kortweg van een 'goedkoop nummertje' te willen opvoe ren. „Zij wilden zelf 500 mil joen bezuinigen op Defensie. Dat had nog veel meer ar beidsplaatsen gekost", aldus Van Baaien. „Zij huilen nu krokodillentranen." Kamp meldde de Kamer deze week dat hij vijf militaire bases wil sluiten en 9000 banen wil schrappen, om jaarlijks 380 miljoen aan bezuinigingen waar te maken. De Kamer moet Kamp de tijd geven een compleet perso- neelsplan op te stellen, stellen WD en CDA. Dat komt op prinsjesdag. Eerder debatte ren, zoals de PvdA wil, is pa niekvoetbal, aldus Van Baaien. fondst van schip lit Middeleeuwen oerden - Bij opgravingen in it centrum van Woerden heb- in archeologen de resten van in middeleeuws schip gevon- ;n. Het gaat vermoedelijk om in kogge of een kleiner bin- :nvaartschip. De vermoedelij- lengte is 20 meter. Het hou- n schip lijkt aan de kade te gen van de vorige week aan- itroffen middeleeuwse ver- irkingen, onder de Nieuwe arkt in het centrum van oerden. 'eiligheidsactie nHaagse panden n haag - De gemeente Den aag heeft gisteravond op di- rse plaatsen in de stad acties houden tegen brandonveilige inden. De politie ondersteun de acties onder meer met el ME-personeel. In de regel n dit soort acties gericht te- n zogenoemde slaappanden, larin illegalen tegen woeker- ijzen een bed kunnen huren, de slaaphuizen ontbreken voorbeeld vaak vluchtwegen dreigt gevaar omdat elektri- ae voorzieningen niet goed n aangelegd. rachtwagens otsen op A2 idhoven - Op de autosnel- 2g A2 bij Eindhoven is gister- iddag een tankwagen achter een vrachtwagen gebotst, tankauto was geladen met ithanol. De chauffeur raakte kneld en werd door de andweer bevrijd. De man eek lichtgewond te zijn. De dere chauffeur bleef onge- erd. De tankwagen is door t ongeluk niet lekgeslagen, ich duurde het nog tot na de ondspits voordat de ravage is opgeruimd en de weg weer igaanbaar was. volendam/gpd - Jan Veerman van café 't Hemeltje in Volen- dam wil een notaris laten toe zien op transacties met onroe rend goed, hypotheken en aan delen. Met deze constructie kan volgens advocaat Bos worden voorkomen dat er vermogen aan het bezit van Veerman wordt onttrokken waardoor mogelijk slachtoffers in hun schadeclaim worden bena deeld. Bos hoopt dat hiermee het beslag op de bezittingen van Veerman wordt opgeheven. De advocaten van Veerman, dochter Laura en barkeeper Jan hebben gisteren voor de Haar lemse rechtbank vrijspraak ge vraagd voor hun cliënten. Het drietal was niet in café 't He meltje toen de brand uitbrak. „En als TNO zo'n ramp al niet kon voorzien, konden zij dat toch ook niet." door John Oomkes haarlem-den haag - Nu SARS op de terugweg is, heeft Neder land eindelijk een draaiboek in geval van een epidemie. Zo is het Calamiteitenhospitaal in Utrecht aangewezen als cen traal behandelpunt. Nieuwe in zichten leren echter dat ernsti ge besmettingen waarschijnlijk thuis zullen worden behandeld. Inmiddels verwacht de Inspec tie voor de Volksgezondheid niet meer dat de ziekte op korte termijn Nederland bereikt. We reldwijd is SARS (Severe Acute Resipratory Syndrome) op de terugweg, al vreest de Wereld Gezondheids Organisatie dat de infectie zou kunnen opleven. Het dagelijkse SARS-overleg op ministerieel niveau is al komen te vervallen, maar de draaiboe ken en protocollen worden nog steeds wekelijks bijgesteld om dat steeds meer duidelijk wordt over de ziekte. Voorlichter Salet van de Inspectie: „Dat kan be tekenen dat er niet eens gebruik wordt gemaakt van opvang in een ziekenhuis. We denken nu te weten dat je juist daar de meeste kans loopt met SARS besmet te raken. Dat betekent dat we dan overgaan op behan deling thuis." Ernest Louwes sluit na de uitspraak van de Hoge Raad zijn vrouw in de armen. Foto: GPD/Cees Zorn den haag/gpd - Ernest Louwes, tot twaalf jaar cel veroordeeld voor de moord op de Deventer weduwe Wittenberg, is voorlo pig op vrije voeten gesteld. De Hoge Raad vindt dat de moord inhoudelijk opnieuw moet wor den behandeld en heeft de zaak terugverwezen naar het ge rechtshof in Den Bosch. Met die uitspraak is het hoogste rechtscollege tegemoet geko men aan het herzieningsver zoek van de 48-jarige fiscaal ju rist uit Lelystad. Louwes, die formeel van dader nu weer ver dachte is geworden, heeft in middels bijna drie jaar vastge zeten. Hij heeft altijd ontkend de moord te hebben gepleegd. Geboeid en in een geblindeerd busje werd hij vanuit de gevan genis in zijn woonplaats Lely stad naar Den Haag gebracht om daar zichtbaar onbewogen de uitspraak van de Hoge Raad aan te horen. Die vindt dat er ernstige twijfels zijn gerezen over het vermeende moordwa pen, een keukenmes. Ondanks de meest geavanceer de onderzoeksmethodes zijn er geen bloed of dna-sporen van het slachtoffer op het steekwa pen aangetroffen. Dat maakt het naar het inzicht van de Ho ge Raad hoogst onwaarschijn lijk dat het mes bij de moord is gebruikt. Wel is er dna-materi- aal van een onbekend gebleven persoon op gevonden. Louwes werd aanvankelijk door de rechtbank in Zwolle vrijge sproken, maar door het Arn hemse gerechtshof schuldig be vonden. Bij de Hoge Raad be staat echter het vermoeden dat hij zou zijn vrijgesproken als het hof in Arnhem indertijd van de jongste uitkomsten van het dna-onderzoek had geweten. Overigens treft het hof in de ogen van de Hoge Raad geen blaam omdat destijds die nieu we technieken om dna-profie- len vast te stellen nog niet be schikbaar waren. amsterdam/gpd - Geen jenge lende kinderen of krijsende baby's meer bij een promotie of oratie aan de Vrije Univer siteit (VU) in Amsterdam. De VU is het zat en verbiedt met ingang van het nieuwe acade mische jaar de toegang bij ce remonieën aan kinderen on der de acht jaar. Er waren veel klachten over ordeverstoring door rennende kinderen in het gangpad tij dens de verdediging van het proefschrift en baby's die over de vloer kropen. „Ouders cor rigeren ze niet", stelt profes sor Vellinga, vice-rector van de VU. „Terwijl de promotie toch een examen is. Hoogle raren komen vaak uit het bui tenland om de promovendus te ondervragen. Het is geen speelse zaak." Ouders denken vaak luchtig over een promotie en de rol die (hun) kinderen daarbij spelen. Vellinga spreekt van 'verschuiven van normen'. „Of verkeerde inschatting van de ceremonie." De VU treedt met de maatregel in de voet sporen van andere universi teiten. De Leidse Universiteit verbiedt al 'tientallen jaren' de toegang van kinderen on der de zes jaar, de Rijks Uni versiteit Groningen al 15 jaar. De Katholieke Universiteit Nijmegen peinst er niet over om kinderen te weigeren, laat woordvoerder Hooglugt we ten. „Kinderen horen erbij." Hetzelfde geldt voor Wage- ningen Universiteit en Re searchcentrum. „Formeel hebben universiteiten die kin deren bij promoties weigeren gelijk", aldus woordvoerder Vink. „Maar hier geldt hetzelf de als voor kerkdiensten: daar horen kinderen domweg bij." door Jaco van Lambalgen den haag - Europese landen moeten gezamenlijk optrekken tegen het islamitisch funda mentalisme, vindt WD'er Wil der s. Zij doen veel te weinig te gen de landen die terroristische groepen steunen. Wïlders heeft deze week alle politieke partijen in de vijftien lidstaten van de Europese Unie gevraagd met hem samen te werken en er bij hun regeringen op aan te drin gen in actie te komen tegen het fundamentalisme. Europa onderschat het gevaar van het islamitisch fundamen talisme, aldus Wilders. „Af en toe doet een regering wel eens watmaar er is geen sprake van een gecoördineerd beleid. Ik heb zelf minister De Hoop Scheffer (van buitenlandse za ken, red.) zo ver gekregen dat hij een keer de Saudische am bassadeur op het matje heeft geroepen, maar daar blijft het dan ook weer bij." Terwijl in alle Europese landen moslim-fundamentalisten ac tief zijn. „Uit rapporten van binnenlandse zaken blijkt dat er ook in Nederland organisa ties bijvoorbeeld via moskeeën strijders ronselen voor de ji had." Toegegeven: het blijft in Europese landen vaak bij het doorgeven van informatie, ver valsen van paspoorten en oplei den van jongeren. „Nu is het nog de ver-van-mijn- bed-show, Europese landen zijn weinig alert. Ik hoop niet dat het ooit gebeurt maar ik denk dat een grote aanslag het denken wel zou veranderen", zegt Wilders. Hij wil het niet zo ver laten komen en hard optre den tegen terroristische organi saties en regeringen die hen steunen. Hoewel zijn brief nog maar een paar dagen oud is heeft hij al enkele reacties gehad. „Uit Spanje en Griekenland hebben partijen positief gereageerd. In Nederland steunt de LPF mijn plan. De SP niet, maar dat was te verwachten." (advertentie) Overigens verliep de vrijlating van Louwes niet vlekkeloos. Hij was nog geen tien minuten vrij man of hij zat alweer vast. Dit keer niet in een cel, maar opge sloten in de lift. Samen met fa milieleden met wie t Louwes op weg was naar zijn nieuw ver worven vrijheid. De capaciteit van de lift in het gebouw waar de Hoge Raad zetelt, was niet op dat aantal berekend en bleef tussen twee verdiepingen in steken. Dat incident was tekenend voor de fiscaal jurist. Wat er fout kon gaan, ging bij hem ook geheid fout. In elk geval de laatste ja ren. Pinot Blanc Réserve 2002 Pfister AC Alsace 75d Ketel 1 Jonge Jenever Genieten <Sc Genieten (advertentie) Diverse soorten, fles 1500 ml 449" Duyvis notenmix schaal 300 gram 249 prijs per kilo 6.63 Aanbiedingen g van 30 juni t/m 6 ji Varkenssaté of -shaslick kilo 4£9fr Dat is gewoon Edan door Ferdi Schrooten Amsterdam - Volkert van der G. had het tijdens de eerste dag van zijn hoger beroep voor het Amsterdams gerechtshof bij tijd en wijle zwaar te verduren. Het hof deed zijn motief voor de moord op Pim Fortuyn zelfs af als 'een kleurloos verhaal'. „Hebt u echt maar één keer met dat pistool geoefend?" On geloof klinkt door in de vraag van rechter IJland-van Veen. Ze begrijpt niet dat Van der G. voor de moord op 6mei 2002 op het mediapark niet nog even een paar schoten heeft gelost. De Harderwijker had zijn pis tool immers voor het eerst en het laatst gebruikt in 1997, kort na de aanschaf. Het is kort na dat Van der G. heeft uitgelegd dat de bijna veertig condooms met explosieve inhoud, die na de moord bij hem thuis werden gevonden, moeten worden op gevat als 'vuurwerk'. Van de rechters is voorzitter Chorus het felst. „Begrijpt u wellicht het hoongelach als we uit uw mond horen dat mensen doden verwerpelijk is? Het heeft iets van 'ik mag zelf wel bepa len wie ik doodschiet'," zegt de rechter. Hij haakt in op de stel ling van Van der G. dat niet al leen zwakke mensen moeten worden beschermd, maar ook 'andere dieren'. De verdachte heeft steeds gezegd dat hij met de moord opkwam voor de zwakkeren in de samenleving, voor wie Fortuyn een groot ge vaar zou zijn. Hij ontkende For tuyn te hebben gedood enkel en alleen omdat hij als fervent dieren- en milieubeschermer een fiasco vreesde voor flora en fauna. Chorus: „Is Fortuyn dan niet ook een dier dat bescher- menswaardig is?" Chorus zaagde stevig aan het moordmotief van Van der G. „Fortuyn was een controversië le man. Maar u wist het beter dan anderen. Dat is toch wat u zegt? Ik kan u op een briefje ge- - ven dat er genoeg mensen zijn geweest die dachten wat u dacht. Maar u had de scrupules niet. U zegt: die man deugt niet, dat leven moet beëindigd wor den en u doet het nog ook." Het was een van de twee of drie keren dat Van der G. volgens Marten Fortuyn, broer van het slachtoffer, in de problemen kwam. „Toen had hij echt vlek ken in zijn hals." Dat gold zeker bij de fikse uithaal halverwege, wederom over het motief. „Met zo'n betrekkelijk kleurloos ver haal komt u er niet van af. Of bent u soms gestoord?," aldus Chorus, die eveneens weinig begrip toonde voor Van der G.'s langdurige zwijgzaamheid na de moord. „U had al kunnen verklaren toen het bewijs rond amsterdam/gpd - Het Amsterdamse ge rechtshof roept deskundigen die in de me dia hebben beweerd dat Fortuyn-moorde- naar Van der G. autistisch is, op als getui ge. Het hof wil zekerheid over de psychi sche gesteldheid van Van der G. Wanneer hij toch verminderd toerekeningsvatbaar blijkt, krijgt hij in hoger beroep mogelijk wel tbs. In april is Van der G. voor de moord op Fortuyn door de rechtbank veroordeeld tot achttien jaar cel, zonder tbs. Diverse deskundigen hebben echter de afgelopen dagen in de media gesuggereerd dat Van der G. lijdt aan 'Asperger', een autistische stoornis die voorkomt bij hoogbegaafden. Bij Asperger zitten patiënten gevangen in starre denk- en gedragspatronen. In ver scheidene publicaties koppelden deskun digen dat aan Van der G.'s obsessieve be zigheid met dierenwelzijn, zijn perfectio nisme en de koelbloedige manier waarop hij de moord heeft beraamd en uitge voerd. Het hof roept de deskundigen op om mor gen op de zitting duidelijkheid te verschaf fen. Dan wordt ook de psycholoog van het Pieter Baan Centrum aan de tand gevoeld die Van der G. heeft onderzocht. De psy choloog heeft eerder verklaard dat Van der G. lijdt aan een dwangmatige gedrags stoornis, maar dat die niet van invloed is geweest op de moord op Pim Fortuyn. Van der G. werd mede op basis van die conclusie volledig toerekeningsvatbaar verklaard en niet veroordeeld tot tbs. was, toen ze in juli uw dna op de broek van Fortuyn vonden. Maar het lijkt erop dat u steeds wachtte tot er onweerlegbaar bewijs lag." Net als tijdens de behandeling van de moordzaak in eerste aanleg voor de rechtbank, heeft Van der G. ook bij het gerechts hof de grootste moeite met vra gen over zijn gevoel. Op de vraag of Van der G. de moord fout vindt, antwoordt die we derom slechts dat hij er niet trots op is. Even gaat hij verder, door voor het eerst klip en klaar te zeggen dat hij het zeker niet weer zou doen. Marten Fortuyivveert achterin de rechtszaal even op. Hij be speurt een mogelijke spijtbetui ging over de moord zelf. Hij krijgt die niet. Van der G. be treurt slechts de gevolgen van zijn daad voor de samenleving, nabestaanden en zijn eigen naasten. De opening voor een gesprek met Van der G., aange boden op de zitting, hoeft voor Marten Fortuyn niet meer. „Ik zit barstensvol vragen waar ik van hem een antwoord op zou willen krijgen. Maar een ge sprek met de familie? Na weer een gekunsteld optreden van meneer? Over my dead body! De God van de Veluwe die alles denkt te ontstijgen, ga ik niet mijn gevoelens tonen!"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3