5 Drank kost meer mensen rijbewijs m I lbo* Pechtold vrijwel zeker burgemeester van Wageningen Minister Zalm wil drie miljard extra bezuinigen Leidsch Dagblad CBR: Bob-campagne mist effect Kees 't Hart gastschrijver Universiteit Harde confrontatie over Noordwijkse asielzoekers Actie tegen De Efteling Chelsea speeltje Russische miljardair Hebt u een HORN-keuken van 10.000,- besteld? En alles al betaald? Dan leveren wij dezelfde keuken voor 2.500,-* Explosieve groei van het aantal faillissementen Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 Hoge Raad: Deventer moord wordt heropend Nu al zorgen over monument Ground Zero Leidsch Dagblad „r,. u. nr.43271 los woensdag 2 juli 2oo3 )agblad internet: www.leidschdagblad.nl nr. 43271 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 School voor asielzoekers wil niet weg Melketiers met bonus naar normale baan Alphenaar laat klacht tegen huisarts vallen Ingeborg Bachmann Wie bedgeheimen verraadt, verdient de liefde niet Wethouder Pechtold. Archieffoto: Hielco Kuipers door Wim Koevoet leiden - De Leidse D66-wethouder A. Pechtold (37) wordt burgemeester van het Gelderse Wageningen. Hij heeft dat gisteravond tijdens de raadsverga dering over de Perspectiefnota 2004 in 'een persoonlijke mededeling' bekend gemaakt. Pechtold deed dat direct na druk telefonisch verkeer met zijn toe komstige werkgever. Pechtolds benoeming is nog niet hele maal rond en de D66'er zegt zich tot die tijd een beetje op de vlakte te wil len houden. Maar dat de langst zitten de Leidse wethouder (zeven jaar in het college) vertrekt, staat vast. De Wage- ningse gemeenteraad heeft hem na melijk aanbevolen en wil dat minister J. Remkes van binnenlandse zaken hem per 1 oktober benoemt. Pechtold volgt waarnemend burgemeester G. Faber op. Het collegé'waar hij voorzit ter van wordt bevat wethouders van CDA, WD en Groenlinks. Die laatste partij en de PvdA zijn de grootste van Wageningen. D66, Pechtolds eigen partij, is in de Gelderse gemeente goed voor welgeteld één raadslid. In Wageningen staan echter alle lich ten op groen voor Pechtold, en vriend en vijand gaan er dan ook vanuit dat hij over drie maanden weg is. Pechtold zelf ook. „De kans dat ik burgemeester word, is veel groter dan dat ik niet word benoemd. De verdere procedure wordt wel opgehouden door het zo merreces van zes weken. Ik hoor waar schijnlijk pas in september meer. De minister velt het uiteindelijke oor deel", zei hij gisteravond. De wethouder mag dan niet de popu lairste bestuurder van de stad zijn - zijn ijdelheid en soms venijnige grap pen in debatten worden niet altijd ge waardeerd - Pechtold heeft zijn zaak jes goed voor elkaar, zo was de teneur van de reacties uit de raad. Alleen J. de Coo van LWG/De Groenen denkt daar anders voor: „Geen blijere mare in honderd jaren", reageerde hij op het nieuws uit Wageningen. Volgens De Coo laat Pechtold het vooral als wet houder cultuur afweten. Hij en Pecht old zijn water en vuur. Hij beschuldigt Pechtold van 'kiezersbedrog'. Dat hij burgemeester wilde worden, was alom bekend. Pechtold zelf garan deerde aan het begin van deze raads periode niet dat hij de rit zou uitzitten. En dat zijn bemoeienissen als D66- voorzitter met de landelijke politiek wel eens allerlei kruiwagens in stelling zouden kunnen brengen, was al tijden een terugkerend gesprek in de wandel gangen van de Leidse politiek. Pecht old gaf gisteravond in diezelfde wan delgangen toe dat zijn voordracht in Wageningen inderdaad ongeveer op die wijze tot stand is gekomen. Pagina Ri: Pechthold blij met voorgenomen benoeming IMMENTAAR FATSOEN pin o i/te r Jn Ne litQ top van het bedrijfsleven legt thzelf aan banden. De tijd van t grote graaien en het onge- titroleerd rommelen is voor- !het fatsoenlijk ondernemer- ip wordt in ere hersteld. Dat iet belangrijkste signaal van ;edragscode die een commis- van topbestuurders gisteren pft gepresenteerd. De tijd was ter dan rijp voor zo'n signaal, lar nu is het wel zaak dat de dragscode meer dan alleen ibolische betekenis krijgt. handdrukken, riante regelingen, accountants- laringen onder rammelende keningen, benoemingen het 'ouwe jongens krenten- .od'-circuit: de topmensen buitdj een aantal grote bedrijven lagden er de afgelopen jaren hun 'beroepsgroep' behoor- I; in diskrediet te brengen. De ilgen waren navenant: niet in eigen land maar ook ationaal is het aanzien Nederlandse bedrijven da- geschaad, getuige het feit dat aandelenkoersen hier nog éller daalden dan elders in de jreld. commissie onder leiding van irmalig Unilever-topman Ta- iblat presenteert maar liefst aanbevelingen voor 'fat- ijk bestuur' van een be- meer macht aan de aan- elhouders, geen riante af- igsregelingen meer voor ide managers, minder bun- ig van macht bij een klein ital commissarissen, door- itiger boekhouding. Tabaks- gaat daarmee duidelijk ver- dan VNO-NCW, de lobby-or- itie van werkgevers, die in hele discussie vooral een aan de hand'-show ten le gaf. de voorgestelde gedragscode :n wel een paar kantteke- agen. De commissie heeft niet L'vingers durven branden aan BuDq heikele vraagstuk van de to- fge salarissen van de top pers. Dat is een gemiste Te hopen valt dat het grote fsleven zelf tot inkeer en inziet dat onfatsoenlij- ante Carlo-salarissen het uwen en de bereidheid tot inmatiging ondermijnen. belangrijk is dat de ge- jscode zoals die nu op tafel niet vrijblijvend mag blijven, Is bij eerdere aanbevelingen le. Het pakket moet snel jezet worden in wetgeving bindende afspraken. Daar een schone taak voor WD- iter Zalm. Mi» Ijfc ir den haag/gpd - Steeds meer mensen raken hun rijbewijs kwijt doordat ze met alcohol op achter het stuur hebben geze ten. De Bob-campagne om men sen ervan te weerhouden met drank op te rijden, heeft nog geen meetbaar resultaat. Dat blijkt uit jaarcijfers van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR). Het CBR verklaarde in 2002 ongeveer 6300 rijbewij zen ongeldig, 32 procent meer dan in 2000. Van gunstige effecten van de eind 2001 gestarte Bob-cam pagne was in 2002 nog niets te merken, zegt CBR-directeur Jos Vaessen. De kernboodschap van deze campagne is dat men sen die samen gaan stappen vooraf afspreken wie van hen nuchter blijft en terug naar huis leiden - Kees 't Hart is de nieu we gastschrijver van de Univer siteit Leiden. Met ingang van september 2003 zal de schrijver drie maanden lang les geven over 'verschillende manieren van lezen'. In het najaar houdt hij twee openbare lezingen, de zogenaamde Albert-Verweyle- zingen. Kees 't Hart schrijft zowel ver halend proza als poëzie, zowel essays als kritieken. Door de mengeling van ernst en humor, bewondering en spot neemt zijn werk in de Nederlandse li teratuur een geheel eigen plek in. Hij werd vooral bekend door zijn roman 'De revue' uit 1999, die hem de Multatuliprijs en een nominatie voor de Libris Literatuurprijs opleverde. Zijn meest recente werk is 'Het mooiste leven' (2001) over de voetbalclub Heerenveen en de essaybundel 'De ziekte van de bewondering' (2002). Komend voorjaar volgt een nieuwe ro man. Het gastschrijverschap is in 1985 door de Leidse letterenfa culteit, de K.L. Pollstichting voor Onderwijs, Kunst en We tenschap en NRC Handelsblad in het leven geroepen met een tweeledig doel: enerzijds om schrijvers in contact te brengen met studenten die zich toeleg gen op het onderzoek van lite rair werk; anderzijds om stu denten en docenten kennis te laten maken met de man of vrouw achter het boek, die op een hele andere manier kijkt en formuleert dan op de universi teit gebruikelijk is. Eerdere gastschrijvers waren onder meer Joost Zwagerman, Gerrit Komrij, F. Springer, Adri- aan van Dis, Kristien Hemme- rechts, Hella S. Haasse, Maar ten 't Hart en Gerard Reve. rijdt Die persoon wordt voor de gelegenheid Bob genoemd. Het concept is overgenomen uit België, waar de actie wel een succes was. Het CBR moet op verzoek van de politie steeds vaker onder zoek doen naar de rijgeschikt- heid en rijvaardigheid van au tomobilisten. In 2002 werden bijna 8000 mensen naar een zo geheten verplichte EMA-cursus (Educatieve Maatregel Alcohol en verkeer) gestuurd. Automo bilisten die naar zo'n cursus moeten zijn aangehouden met meer dan 1,3 promille alcohol in hun bloed. Wie weigert aan de cursus mee te doen verliest zijn rijbewijs. Wie met meer dan 0,5 promille alcohol in zijn bloed rijdt is strafbaar. Bij een promillage van 1,8 of meer volgt een (medisch) on derzoek door het CBR. In 2002 werd van 6334 mensen onder zocht of ze wel geschikt zijn om achter het stuur te zitten. In tachtig procent van de onder zoeken draait het om alcohol misbruik, voor de overige on derzoeken gaat het om medi sche redenen, zoals epilepsie of black-outs of slechte rijvaardig heid. Een deel van deze men sen wordt alsnog op cursus ge stuurd of verliest het rijbewijs. Uit het jaarverslag blijkt ook dat de website waarop de slagings percentages van rijscholen staan onbetrouwbaar is. Rij schoolhouders frauderen met de slagingspercentages van hun school. Het CBR onderzoekt hoe groot de fraude is en welke maatregelen tegen de fraude rende rijschoolhouders geno men kunnen worden. woordenwisseling. Met name Mily Lakeman, coördinator van de Stichting Vluchtelingenwerk Noordwijk, windt zich op: „De mensen over wie we het heb ben, kunnen echt niet meer te rug. Ze hebben verschrikkelijke dingen meegemaakt. Ik denk dat in één geval echt dat zelf moord wordt gepleegd als wordt beslist dat die persoon terugmoet naar het land van herkomst. Zo'n beleid durf ik gerust inhumaan te noemen." Het gesprek met Van Fessem is een van de middelen waarmee de Actiegroep uitgeprocedeerde asielzoekers Noordwijk uitzet ting van de 28 uitgeprocedeer- den probeert te voorkomen. Het was de bedoeling dat de Noordwijkers bij alle fracties in de Tweede Kamer op bezoek zouden gaan, maar alleen met het CDA is het gelukt een af spraak te maken. De andere partijen komen na het zomerre ces aan de beurt. door Jan Preenen den haag - Het bezoek van een Noordwijkse delegatie van raadsleden en vertegenwoordi gers van maatschappelijke groeperingen, is uitgelopen op een harde confrontatie met de CDA-Kamerfractie over het asielbeleid. De argumenten waarmee de Noordwijkers de uitzetting van 28 uitgeproce deerde asielzoekers proberen te voorkomen, schoten Kamerlid Wim van Fessem in het ver keerde keelgat. „U noemt de aanpak van vluchtelingen on menselijk. Ik vind dat woord verkeerd gekozen. We moeten elkaar niet aanpraten dat we ze de gaskamers insturen." Wat een rustig en vooral infor matief gesprek had moeten worden met de man die voor het CDA in de Tweede Kamer sinds een week 'vreemdelin genzaken' in zijn portefeuille heeft, loopt uit op een venijnige kaatsheuvel - Actievoerders van GroenFront heb ben een actiekamp ingericht tegen de uitbreiding van de Efteling. De Efteling wil het naastgelegen bos deels laten kappen voor een vergroting van het attractiepark. Momenteel loopt er een proce dure tegen de uitbreiding bij de Raad van State. Medio september wordt de uitspraak verwacht. Foto: WFA/Jeroen Putmans (advertentie) DIRECTIE KEUKEN KAMPIOEN HEEFT BESLOTEN Hebt u 30% aanbetaald! Dan nemen wij de hele aanbetaling over en leveren deieHde keuken. U betaalt dus geen (ent eitra.' Kill ook op de site van de auator van - en natuurlijk op HooiHieukens: www.prdt.nl/liornWWW.KEUKENKANPI0EN.NL Onze vestigingen: AJmere, Delft Groningen, Kaabheuvet MUdredit, Purmerend, Rotterdam, Utrecht Woerden, Zwole fop alle fronten tfoor meer Info, bel: 0416-569085 door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De Londense voet balclub Chelsea is opgekocht door de Russische zakenman Roman Abramovitsj. De waar schijnlijk sjiekste Britse voetbal club kwam gisteren voor 233 miljoen dollar in handen van de geheimzinnige meervoudige miljardair. De salarissen van de Nederlandse voetballers Jerrel Hasselbaink, Boudewijn Zen den en Mario Melchiot worden voortaan in Russische oliedol lars uitbetaald. Abramovitsj zwemt sinds hij in april zijn olieconcern Sibneft verkocht letterlijk in zijn geld. Hij kreeg zo'n 3 miljard dollar cash van koper Yukos. En pas sant verwierf hij aandelen in de nieuw ontstane oliegigant Yu- kosSibneft, ook goed voor mil jarden dollars. Eerder cashte Abramovitsj al flink bij de ver koop van zijn belang in lucht vaartmaatschappij Aeroflot en televisiestation RTR. De man met de eeuwige baard van 3 da gen bezit ook nog een groot be lang in Russian Aluminium, een bedrijf dat goed is voor 75 pro cent van de totale aluminium- productie in Rusland. Niet slecht voor een weeskind uit de Russische provincie Ko mi. Abramovitsj maakte meer dere opleidingen niet af, diende twee jaar in het leger en dook in 1991 plotseling op in Moskou. Daar kwam hij in contact met zijn mentor Boris Berezovski, de ultieme roofbaron van de ja ren negentig. Geholpen door zijn innige banden met het Kremlin wist Berezovski voor een habbekrats Russische staatsbedrijven op te kopen. Zo kocht Berezovksi in 1995 Sibneft voor 100 miljoen dollar. In 2003 bleek het bedrijf 15 mil jard dollar waard. Abramovitsj is het grote myste rie onder de Russische oligar chen. Lange tijd waren er am per foto's van hem in omloop. Nooit treedt hij op de voor grond, zelfs niet toen hij zich het kiezen tot gouverneur van Tsjoekotka, een bijna onbe woonbare provincie in het noordoosten van Rusland. Bij de megadeal tussen Yukos en Sibneft, stond Abramovitsj tij dens de persconferentie ergens achteraf in een hoekje. Om niet opgemerkt te worden had hij voor één keer zijn stoppelbaard afgeschoren. Abramovitsj is naar verluidt ook eigenaar van CSKA Moskou, de nieuwe kampioen van Rusland. Bij de aankoop van Chelsea zal ook een rol spelen dat zijn mentor Berezovski sinds 2001 noodgedwongen in Londen woont. In Rusland dreigt hij achter de trahes te belanden vanwege oplichting en diefstal. Niet iedereen in Engeland is overigens bhj met de Russische invasie. Maxima moet schade vergoeden den haag - De rechtbank in' Den Haag heeft prinses Méxi- ma vandaag veroordeeld tot het betalen van een schadevergoe ding in verband met het onge val waarbij ze in oktober 2001 was betrokken. De echtgenote van kroonprins Willem-Alexan- der moet 25 procent betalen van de schade die Wassenaar der Van der Bent, de andere be trokkene bij het ongeval, heeft geleden. De rechtbank oordeel de dat Van der Bent zelf moet opdraaien voor 75 procent van de door hem geleden schade. 'Beatrix schrapte in brief premier' den haag - Koningin Beatrix schrapte persoonlijk passages uit de brief die premier Balken de op 10 maart over de 'Marga- rita-affaire' aan de Tweede Ka mer stuurde. Dat beweert Jur- jen Pen, een van de advocaten van prinses Margarita. Hij wil deze kennis gebruiken in de rechtszaak die hij namens Mar garita tegen de staat voert. Pen zegt zich op 'meerdere bron nen' te baseren die hij niet wil onthullen. De Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) noemt de be wering van Pen 'geheel uit de lucht gegrepen'. „We doen geen mededelingen over het verkeer binnen de Kroon, maar dit is in elk geval niet waar," zegt RVD-chef Eef Brouwers. amsterdam/anp - Het aantal faillissementen blijft sterk stij gen. Volgens het onderzoeks bureau Graydon zijn er in het eerste halfjaar 32 procent meer faillissementen uitgesproken dan in dezelfde periode een jaar eerder. Het gaat om 4195 faillissementen. Vooral bedrijven tussen nul en vier jaar gaan over de kop. Deze staan financieel zwak in de markt en het gemis aan financi ële reserves veroorzaakt het faillissement, nu de economie is afgekoeld. Graydon verwacht dit jaar in totaal zo'n 8000 fail lissementen. In het eerste halfjaar maakten 5417 particulieren en onderne mers met een eenmanszaak ge bruik van de schuldsanerings regeling, tegen 4539 in 2002. Dat is een sprong van circa 20 procent. Om een goede verge lijking te kunnen maken geldt dat het in circa 25 procent van de schuldsaneringen gaat om ondernemers met een een manszaak. Daarom moet 25 procent van alle schuldsanerin gen worden opgeteld bij het aantal faillissementen. de Vries den haag/anp - Minister Zalm (financiën) wil deze regeerpe riode nog eens voor 2,5 tot 3 miljard euro aan nieuwe finan ciële maatregelen treffen. Er zal voor zeker 1,5 miljard extra moeten worden bezuinigd op de uitgaven. Het resterende be drag kan worden gevonden _door een mix van bezuinigin gen en lastenverzwaringen. Dat blijkt volgens ingewijden uit een brief die Zalm aan zijn col lega-bewindslieden heeft ge stuurd. Het kabinet bespreekt de brief vandaag. De extra financiële maatregelen komen bovenop de ruim 13 miljard euro bezuinigingen die al in het regeerakkoord zijn af gesproken. Ze zijn nodig omdat het^ financieringstekort volgens het Centraal Planbureau aan het eind van de kabinetsperio de op 0,9 procent dreigt uit te komen. Dat is 0,4 procent ho ger dan toegestaan volgens het regeerakkoord. Ook volgend jaar is het tekort zonder nadere ingrepen te hoog. Het komt dan uit op 2,6 procent, terwijl het regeerak koord een maximum van 2,5 procent voor 2004 noemt. Zalm wil het tekort volgend jaar nog wat verder verlagen dan die bo vengrens. De uitgavenover- schrijdingen waarmee het kabi net kampt zijn vooral het gevolg van hogere kosten in de sociale zekerheid door de stijgende werkloosheid en van hogere rentelasten doordat het finan cieringstekort oploopt. Zalm wil dan ook bezuinigen in de socia le zekerheid en op de uitgaven van de departementen. Nieuwe uitgavenoverschrij din gen in de zorg moeten in die sector zelf worden opgevangen. Zalm denkt verder aan het wat later doorvoeren van de extra uitgaven die in het regeerak koord zijn afgesproken voor za ken als onder meer mobiliteit en onderwijs. In het gesprek vallen nog geen besluiten over de concrete bezuinigingen. Dat gebeurt pas in augustus. Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Straat Postcode de krant eerst 2 weken gratis. OMGVc\ n<,_ Telefoon n. controle nabezorging) e\ Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 ran de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaJmg s mijn bank-gironummer. Handtekening 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1