Tweede brandbrief W4 naar ministerie 'Gemeente kan Oud-Poelgeest niet verkopen' LEIDEN REGIO Getergde oppositie komt met eigen plannen voor Voorschoten RTV Leiderdorp naar Mauritssingel Leiderdorp zoekt naar bezuinigingen 3Als ik dat lintje ziekrijg ik een kick Extra huis aan Achthovenerweg Woningen, bedrijven en school komen in de knel Automobiliste schept fietsster leiderdorp - Een boer met land aan de Achthovenerweg in Lei derdorp mag een woning op zijn grond bouwen, naast het huis dat er van oudsher al staat. Het is normaalgesproken ten strengste verboden een extra huis te bouwen in de Achthove- nerpolder in het Groene Hart, maar deze agrariër krijgt toe stemming, omdat hij de grond bocht zonder de bijbehorende monumentale boerderij. De ou dé boerderij is nu een burger woning. De boer wil graag bij zijn land wonen. Wethouder Molkenboer ver klaart: „Het Land van Wijk en Wouden krijgt er weer een boer bij en we willen die polder im mers allemaal groen houden én we hebben een bewoner die het monument kan onderhouden." woensdag 2 juli 2003 door Jeroen Bordewijk voorschoten - Minder gevaarlijke kruispunten, meer dertig kilometer zones, 65 duurzaam gebouwde star terwoningen en een directe busver binding met Wassenaar willen de op positiepartijen Groenlinks en D66 voor Voorschoten. Zij schrijven dat in hun eigen 'programmabegroting', die de partijen hebben opgesteld, omdat ze niet mochten meeschrijven aan de programmabegroting van de college partijen PvdA, WD en CDA. „Geza menlijke woede over die uitsluiting brengt ons bij elkaar", zegt Freddy Blommers (D66). „De macht van het getal is in de Voorschotense gemeen teraad kennelijk groter dan die van het inhoudelijke argument." Sinds de invoering van het 'dualisme' moeten gemeenteraden in Nederland een programmabegroting samenstel len, die het college handvatten geeft voor toekomstig beleid. Het program ma 'Gelijke Kansen' beschrijft de toe komst van Voorschoten volgens Groenlinks en D66. „Sociaal zwakke re groepen willen we niet apart zet ten, we willen iedereen gelijke kansen geven", verklaart Marijke Kleijweg (Groenlinks) de titel. Maar ook voor de politici en ambtenaren valt nog wel wat te verbeteren, zegt Kleijweg: „Nu komt het voor dat voor één ge meentelijke afdeling drie wethouders verantwoordelijk zijn. Dat moet an ders." Het is niet voor het eerst dat Groen links en D66 zich buitengesloten voelen door de coalitie. Eerder kwa men plannen om het Voorschotense miljoenentekort weg te werken tot stand zonder dat Groenlinks en D66 daarvan op de hoogte waren. En on langs werd een nieuwe plaatsvervan gend raadsvoorzitter gekozen in een onderling overleg van alleen PvdA, WD en CDA. „Vergeet niet dat wij sa men één vijfde van de gemeente Voorschoten vertegenwoordigen", stelt Kleijweg. „Ik dacht altijd dat de mocratie ook betekent dat er rechten voor minderheden bestaan." Maar PvdA-fractievoorzitter Ferry Rondagh noemt die zienswijze 'zuur'. Volgens hem komt het allemaal door het dualisme. „Dat veronderstelt dat er alleen nog maar een tegenstelling bestaat tussen het college en de raad, en dat is een fictie. Er is nu eenmaal een coalitie van drie partijen die sa men een raadsmeerderheid hebben. Die partijen mogen met elkaar doen wat ze willen. En dat de oppositie met een alternatief programma komt, dat vind ik alleen maar goed. Dat is heel goed voor de democratie en nut tig voor de burger." Kleijweg verwijt de PvdA de laatste tijd blindelings achter de WD aan te lopen, terwijl volgens haar de ideolo gische verschillen tussen de PvdA en Groenlinks van oudsher het kleinst zijn. Maar volgens Rondagh is dat ge woon omdat de PvdA met de WD in het college zit. „Ondanks de raadsmeerderheid die CDA en WD samen ook al hebben, heeft de PvdA ervoor gekozen om mee te besturen. We kunnen zo meer bereiken dan in de oppositie. Het probleem met Groenlinks en D66 is gewoon dat ze te klein zijn." Donderdag wordt de programmabe groting van de coalitie behandeld in de gemeenteraad Groenlinks en D66 proberen dan punten uit hun eigen begroting in die van de coalitiepartij en verwerkt te krijgen. door Janneke Dijke leiderdorp/den haag - De ge meenten Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude en de provincie Zuid-Holland worden steeds on geruster. Het Ontwerp Tracébe- sluit voor de verbrede en ver diepte rijksweg A4 is nog steeds niet klaar en de tijd begint te dringen. Als het Ontwerp Tracé- besluit niet onmiddellijk na de zomer ter visie wordt gelegd, komt Leiderdorp in grote proble men, schrijven de gemeenten en provincie aan minister Peijs van verkeer en waterstaat. In februa ri kreeg haar voorganger De Boer al een soortgelijke brief, maar die hielp niet. In het Ontwerp Tracébesluit is te zien hoe de A4 tussen Bur gerveen en Leiden eruit ziet als hij straks verbreed is en voor een deel verdiept is aangelegd. De gemeenten moeten nieuwe bestemmingsplannen maken voor het gebied rond de snel weg, maar mogen niets doen voordat het tracébesluit ter in zage wordt gelegd door het mi nisterie. Leiderdorp heeft inmiddels geen tijd meer om te wachten. De gemeente moet over enkele jaren 18 miljoen euro betalen aan rijkswaterstaat, als tege moetkoming aan de extra kos ten die de verdiepte aanleg van de snelweg kost. Daarom verrij zen er in Leiderdorp twee nieu we woonwijken en twee bedrij venterreinen. Als het Ontwerp Tracébesluit niet in september ter visie ligt, dan loopt het Leiderdorpse be stemmingsplan vertraging op en houdt dit diverse bouwplan nen ernstig op. Later dit jaar gaat het ook problemen voor Leiden en Zoeterwoude opleve ren. „In september moet het echt gebeuren", stelt de Leiderdorp- se wethouder Molkenboer. „Dan zou het allemaal nog re delijk goed komen. Als het dai niet ter visie wordt gelegd, gaai we een paar maanden vertra ging oplopen." Het meest vreest hij voor d< bouw van de Brede School, O] de hoek van de Ericalaan en de Hoogmadeseweg, en voor d< aanleg van bedrijventerrein Vierzicht, tussen de snelweg en het Rijnland Ziekenhuis en he meubelplein. De gemeenten begrijpen nie| waarom het ministerie wach met publiceren. Het Ontwer] Tracébesluit is ligt al sinds vori jaar zomer in een bureaulade Helpt deze tweede brandbrie niet, dan kunnen de gemeente het via de bestuursrechter pro beren. Het ministerie heeft zich con tractueel verplicht dat het tra cébesluit voor februari dit jaa ter inzage zou liggen, en hee die afspraak al lang en breej geschonden. leiderdorp - RTV Leiderdorp verhuist in januari naar een tij delijk onderkomen aan de Mauritssingel. Nu huist de Lei derdorpse omroep nog in ge bouw De Kameleon aan de Eri calaan, maar dat wordt ge sloopt. De gemeente Leider dorp stelt bijna een ton be schikbaar om de oude loods aan de Mauritssingel op te knappen, zodat RTV Leiderdorp er een paar jaar kan bivakkeren. Daarna verhuist de omroep naar het zwembadterrein. Om dat de ingang van het zwembad verplaatst wordt naar de ach terkant van het sportcomplex, komt de ruimte vrij waar nu de rèceptie zit Daar krijgt de om roep een studio en werkruimte. Het bestuur vindt de tijdelijke oplossing aan de Mauritssingel eigenlijk weggegooid geld en ondernemer W. Regeer deelt die mening. Hij wil de omroep onderdak bieden in een kan toor dat hij achter bouwmarkt Praxis aan de Zijlbaan gaat bouwen. „Ik heb de bouwver gunning al binnen en kan het in januari klaar hebben. Dan hoe ven ze maar één keer te verhui zen", aldus Regeer. Hij heeft zijn suggestie doorgegeven aan wethouder Molkenboer en de WD-fractie, maar die repten er deze week tijdens een raadsver gadering met geen woord over en kozen voor de Mauritssingel. RTV Leiderdorp heeft sinds af gelopen weekend een nieuwe naam: Unity. De omroep wil hiermee duidelijk maken dat de radiozender, de tv-krant met te letekst en de website bij elkaar horen. GroenLinksraadslid Manshanden vindt het jammer dat het woord 'Leiderdorp' uit de naam verdwijnt en dat de nieuwe naam commercieel klinkt. „Ze moeten wel een link met Leiderdorp houden en journalistiek bezig zijn, zeker omdat wij ze financieel steu nen." leiderdorp - Het blijft voorlopig nog onduidelijk waarop de ge meente Leiderdorp gaat bezui nigen. In de perspectiefhota, de voorloper van de begroting voor volgend jaar, gaapt een gat van 1,2 miljoen euro. Samen met de 7 ton aan nieuwe plan nen die het college wil uitvoe- reh, komt het tekort op 1,9 mil joen euro. Sommige plannetjes moeten burgemeester en wethouders maar even uitstellen, vinden de Leiderdorpse politici. Het dorp promoten als poort naar het Groene Hart, dat kan best even wachten, vindt de raad. Een an der idee is het schrappen van cursussen voor gemeenteamb tenaren. Die zijn zeer kundig en hebben al die opleidingen niet per se nodig, is een geluid. Of de onroerend-zaakbelasting omhoog mag, blijft nog een verrassing. Een aantal partijen, waaronder BBL, PvdA en D66, ziet een verhoging van deze be lasting niet zitten. „De burger wordt al genoeg beknot door het kabinet. Wij houden ons hart vast, omdat wethouder Molkenboer heeft gezegd dat iedere bezuiniging die het kabi net ons oplegt, wordt doorge sluisd naar de burger", aldus BBL-lid Staal. Groenlinks heeft er weinig moeite mee. „Een paar procen ten durven wij wel aan. Dat kunnen we de burger prima uitleggen", meent fractievoor zitster Honnef. Waarvoor het college kiest, wordt duidelijk in de begroting voor 2004, die dit najaar verschijnt. oegstgeest - Een 34-jarige vrouw uit Oegstgeest is gisterochtend gewond geraakt toen ze met haar fiets op de Haaswijklaan in haar woonplaats werd aangereden. Veroorzaakster van het ongeluk is een 72-jarige Oegstgeestse die met haar auto de rotonde op reed éh geen voorrang verleende. De fietsster belandde op de motorkap en liep een hersenschudding op. Haar 2-jarige dochtertje dat voor op de fiets zat, bleef ongedeerd. Wethouder De Ruijtei toont begrip Wethouder De Ruijter kan begrijpen dat de stichting Oud-Poelgeest niet zomaar 4,5 miljoen op tafel kan leg gen, zegt hij. „Dat verkoop bedrag is in de raad geboren Het college heeft de op brengst altijd als een pro me morie post gemerkt. De on derhandelingen moeten noj worden gevoerd. Ik wil nie voor de troepen uit lopen dus ga ook niet via de kran wereldkundig maken met welke strategie ik dat proces to ga." 3 Volgens De Ruijter is de op dracht van de raad dat hi| moet onderzoeken of er een t 'deal' is te sluiten met de stichting. „En daarmee gaan we nu aan de slag. Nee, 1 weet niet honderd procen zeker of het mogelijk is oh het kasteel te verkopen. Mis schien heeft het stichtings bestuur gelijk met de bewe ring dat dit niet kan. Ik wee dat gewoon niet Ook di wordt uiteraard juridisch on derzocht.Verder wordt eei erkend taxateursbedrijf in de 1 arm genomen als blijkt da we het wel kunnen verko pen." j Wethouderbedrijf weigei het streefbedrag te noemen waarmee hij aan de onder handelingstafel gaat zitten „Of je nu naar de afkoop vai de erfpacht of de verkoo vraagt, ik zeg er niets over." Het stichtingsbestuur is te leurgesteld dat het niet eei der iets van De Ruijter hee gehoord. „Een jaar gelede hebben we zelf aangebodei de erfpacht af te kopen. Da voorstel is toen verworpen Nu moeten we in de krart I lezen dat de raad denkt 4, miljoen van ons te vangen' aldus bestuurslid Kohlbecl m Wethouder De Ruijter hee E daarop als reactie dat hij niej eerder kon praten met hcj f bestuur omdat hij daarto nog geen reden had. „Nu d gemeenteraad mij opdracti heeft gegeven te onderzoë ken of we zaken kunne» doen, ligt dat natuurlijk an ders. Ik ga Kohlbeck metee bellen om dat uit te leggen.' Stichtingsbestuur wil wel van erfpachtregeling af geest zo'n 4,5 miljoen euro moet opbrengen. „Schandalig", noemt Kohlbeck dat. „Dit kun nen we onmogelijk ophoesten. Destijds moest zeven miljoen gulden worden geleend voor het renovatieproject. De stich ting heeft pas 60 procent van deze schuld kunnen inlossen." Daarmee wil Kohlbeck niet zeg gen dat de stichting er slecht voorstaat. „Het gaat fantastisch met Oud-Poelgeest, dat in de loop der jaren fabelachtig is op geknapt. Maar daar wordt dan ook met man en macht keihard aan gewerkt, door het bestuur, dat louter uit vrijwilligers be staat, door de directie die weke lijks heel wat onbetaalde uren overwerkt en door de pakweg 25 medewerkers die keihard werken." De gedachte dat er uit de ver koop van het kasteel misschien wel een slaatje is te slaan, wordt diep betreurd door het stich tingsbestuur. „Mocht onze stichting ooit ophouden te be staan, valt dit opgeknapte land goed als een rijpe appel in de schoot van Oegstgeest. De ge meente krijgt dan haar oude bezit terug, dat flink in waarde is gestegen. Ik hoop dat de ge meenteraad durft in te zien dat ze een verkeerde veronderstel ling van zaken heeft. Ik hoop ook dat de volksvertegenwoor digers zo moedig zijn dat te be kennen." Ton Kohlbeck is zelf wethouder in Oegstgeest geweest. „Met dit verhaal overtreed ik een onge schreven wet dat je als oud-be stuurder geen kritiek levert op je opvolgers. Maar ik ben al tien jaar weg en indertijd gevraagd de stichting Oud-Poelgeest te versteken om contacten met het gemeentehuis te onderhou den. Ik ben behoorlijk teleurge steld in de houding die het ge meentebestuur zich aanmeet. Ik ontwaar een zekere onver schilligheid als het over Oud- Poelgeest gaat. Oegstgeest is ge woon niet thuis als wij iets no dig hebben. Ik kan daarvan tal loze voorbeelden opnoemen. We hebben de afgelopen jaren bewezen dat we als stichting heel goed in staat zijn iets moois neer te zetten. Wij willen de cultuurhistorische pracht bewaken en bewaren. De hele gemeenschap kan genieten van het wonderschone landgoed. Als de volksvertegenwoordigers nu eerst eens komen kijken en praten, voordat zij domme din gen roepen, zouden we een heel eind verder zijn." door Nancy Ubert oegstgeest - Totaal verbijsterd is het bestuur van de stichting die Oud-Poelgeest behefert en exploiteert. „We begrijpen niet dat de gemeente Oegstgeest zich rijk rekent met de verkoop van het kasteel en het land goed, terwijl het al jaren haar bezit niet meer is", aldus be stuurslid Ton Kohlbeck. Vijftien jaar terug dreigde het monumentale 'hof Oud-Poel geest totaal verloederd te raken. De gemeente Oegstgeest, die niet wist hoe zij de renovatie- kosten moest ophoesten, deed landgoed en kasteel in 1987 'om niet' over aan de stichting, vergezeld van een honderdjari ge erfpachtregeling. Met de op brengst van een hotel en confe rentiecentrum worden het landgoed, het kasteel en de an dere gebouwen stukje bij beetje opgeknapt. In de statuten van de stichting staat dat elke cent winst wordt gebruikt voor het behoud en de verfraaiing van het hof dat ooit door Boerhaave werd bewoond. Nu de gemeente miljoenen te kort komt om de aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest te bekostigen, moet in Oegstgeest flink bezuinigd en geld ver diend worden. De gemeente raad heeft CDA-wethouder De Ruijter opdracht gegeven om te onderhandelen over de verkoop van het landgoed met opstal. De gemeente is 'blooteigenaar', zoals dat heet. Als het landgoed wordt verkocht, blijft de erf pacht bestaan. Vandaar dat het de bedoeling is dat het cultu reel erfgoed wordt verkocht aan de Beheer- en Exploitatiestich ting Oud-Poelgeest. Echter, vol gens Kohlbeck kan dat hele maal niet en klopt die gedach tegang voor geen meter. „Ik vergelijk het met een buurman die het huis van zijn buurvrouw wil verkopen omdat ze samen de schutting delen. De stichting is al eigenaar van het terrein, wat wil de gemeente nou. De gemeente kan Oud-Poelgeest helemaal niet verkopen." De stichting heeft wél zelf aan geboden de erfpachtregeling af te kopen. „Een gebruikelijke transactie", zegt Kohlbeck. „Gewoonlijk betaal je de som van zo'n tien jaar erfpacht. Wij doen daar een schepje boven op. Ik weet het, het klinkt bijna ongeloofwaardig, maar wij zijn bereid een afkoopsom op tafel te leggen die zo'n 20 tot 25 keer het jaarlijkse bedrag bedraagt. Sinds de gemeente Kasteel Oud-Poelgeest overdeed aan de stichting, is het monument 'fabelachtig' opgeknapt. Foto: Hielco Kuipers Het geld dat de stichting bereid is te betalen bedraagt ongeveer 300.000 euro. „Daarmee wordt Oegstgeest toch aardig op weg geholpen", vindt Kohlbeck. Oud-Poelgeest heeft daar zelf ook wel voordeel bij. Zonder die erfpachtregeling is het voor de stichting makkelijker om za ken met de bank te doen; bij voorbeeld wanneer zij een (ex tra) lening wil afsluiten. In de bezuinigingsvoorstellen van de gemeente stond te lezen dat de verkoop van Oud-Poel Wim van Wanrooy alphen/zoeterwoude - Voor Stompwijker Gerard Luk, één vtui de 11.00 deelnemers aan de 56ste LAURA, is het de zevende keer. Vier dagen lang fietst hij e^rst naar Avifauna in Alphen om daar voor de dagelijkse 60- kÖometertrip door de regio te beginnen. Na de eerste dag komt hij tot de volgende con clusie: .Alleen het laatste stukje was een beetje rot met al die re gen. Maar ik ga liever fietsen dain lopen. Voor mij is de LAU RA een verslaving. Hét doet voorzitter Adrie van der Voort deugt. Zelf begon hij al op zijn veertiende aan zijn eerste LAURA. Sinds een jaar is hij preses. „Het gaat de IAURA voor de wind. Weliswaar bre ken we geen records, maar door regelmatig in te spelen op de; wensen van de deelnemers hóuden we de snee er in. De LAURA vindt altijd plaats in de eéjfste week van juli. We heb ben geen behoefte om dat te veranderen. Met schoolvakan ties hoeven we geen rekening te houden, want van kinderen moeten we het niet hebben." Dat blijkt onderweg. Berry Ponjeé heeft allemaal ouderen om zich heen verzameld die kortgeleden een operatie heb ben ondergaan. „Daarom heb ben we voor de 40 kilometer ge kozen. Ik houd van de LAURA Zodra ik straks na afloop dat lintje zie, krijg ik een kick. Ach, zo'n buitje als vandaag? Dan kruipen we even in een fietsen hok. Bij de Wijde Aa hebben we lekker zitten picknicken. Heer lijk." Ineke den Dekker uit Hoogma- de mag zich LAURA-veteraan noemen, het is immers haar 33ste vierdaagse. „Onze groep De Aanhang is van oorsprong een groep van de Rotterdamse politie. Dat is nu anders. Het mooie van de LAURA is dat je elkaar het hele jaar niet ziet en dan toch vier dagen met elkaar optrekt. Of je nu elk jaar zo'n beetje dezelfde route rijdt, maakt niet uit. Je komt ook elke dag weer thuis, zeg ik altijd maar. Als het maar gezellig is." De pinten op tafel in Avifauna vormen daar - terwijl de muziek Het kleine café aan de haven in zet - het bewijs van. Ook de op- steekplaatsen in Zoeterwoude- Dorp (café Don Bosco) en Roe- lofarendsveen (café-eethuis 't Veen) stralen gezelligheid uit. Maar na het controlestempel en het aangenaam verpozen wach ten de kilometers weer. „Ik ben blij dat de 40 kilometer er bij is gekomen. Vroeger moest je veel te veel rijden. Tegenwoordig ligt het accent anders", zegt Ba rend de Haan. De kilometervre ters zijn er nog wel. Maar die Regen hoort ook bij de LAURA. Het mag de pret in Roelofarendsveen niet drukken. Foto: Henk Bouwman zijn vroeg in de ochtend voor de 150 kilometer vertrokken en voor de meute al binnen. „Nou ja, zo is er voor elk wat wils", zegt snelheidsduivel Jan Veen. „Toch zijn er maar weinig on gelukken gebeurd. Twee valpar tijen en een die tegen een paal tje is gereden. Dat gebeurde bij wegwerkzaamheden in Roelof arendsveen", toont Dineke Grave zich namens de EHBO tevreden. Ook zonder Poedel van Dam gaat de LAURA door. De 83-ja- rige Alphenaar is er voor het eerst sinds het bestaan van de Alphense fietsvierdaagse niet meer bij. Maar ruim 1100 deel nemers aan de 56ste editie ver goeden veel van zijn opmerke lijke afwezigheid. Voorzitter Van der Voort: „Je hoeft er na zoveel jaar ervaring nauwelijks meer iets aan de te doen. Wel proberen we de rou tes steeds te verversen. Er zijn genoeg mogelijkheden. Ook voor de routiniers valt er iedere keer iets anders te ontdekken. Ook al zijn er bij die vier tot zes van deze vierdaagsen per jaar fietsen." I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14