Asielzoekersschool wil niet weg uit Nieuweroord LEIDEN REGIO Meer 'zij-instromers' bij studie medicijnen Een dagje naar de Kaag en de Braassem met Propop Uitstel Valkenburg was zo slecht nog niet R3 - woensdag 2 juli 2003 'Wij zorgen ervoor dat asielzoekerskinderen kunnen doorstromen naar regulier onderwijs' door Wilfred Simons leiden - De asielzoekersschool van OBS Merenwijk zit ideaal op i Nieuweroord. Er is genoeg ruim- jte, de sfeer is goed. De school jheeft ook toekomst: tot 2009 wordt een jaarlijkse instroom van zo'n 75 leerlingen verwacht, ge- waarmee locatiedirecteur Cees ij" van der Voort vijf groepen kan ,en haken. Het plan van basisschool jg [(Voutertje Pieterse om naar de (.eidse Rijnsburgerweg te verhui zen, vervult de leiding en de leer- krachten dan ook met zorg. puwe knarren zijn ze, directeur ,^atGert-Jan de Zwart (50) van de plerenwijkschool en zijn loca- ^at liedirecteur Van der Voort (53). Met elk zo'n dertig jaar ervaring n het onderwijs, zeggen de ts twee Leiderdorpers wat ze den- °P" ken en doen ze wat ze zeggen. )p één punt slechts zijn de loorgewinterde docenten voor- :ichtig: namelijk met kritiek op mn baas, de Leidse onderwijs- 'ethouder Pechtold (D66). aar wie tussen de regels door listert, hoort genoeg. Zijn plan im de asielzoekersschool te la in samengaan met de Wouter- He Pieterse vinden ze onver standig. Asielzoekersschool 't Meer ligt jan de rand van het Bos van Posman. Zo op het oog is het [en school als alle andere scho len. Tijdens de pauze darren de Reinere kinderen op het speel plein, sommige grotere zitten jij elkaar te smiespelen in een Zoekje. Binnen is het al niet an jers. Bij de jongste kleuters [angt het schoolbord vol met [laatjes van dieren. Er is een jdierenproject', de kinderen rnn zelfs naar Diergaarde Blij- lorp geweest. Leerlingen van iroep vijf zitten onder leiding fan een leraar met een deftig en {rijs baardje geconcentreerd te er- ekenen in hun schoolbankjes. je- >as als Van der Voort de her- de lomstlanden noemt, blijft wat ite |r schuilgaat achter de school et ran 86 leerlingen van 26 ver- D66|chillende nationaliteiten. Ze 1 en comen uit landen als Afghanis- ze an, Irak, Iran, Rwanda, Soma- slui-lë. „Waar brandhaarden zijn, de laar komen kinderen van- Cees van der Voort (links) en Gert-Jan de Zwart zijn trots op 'hun' asielzoekersschool. „De onderwijsinspectie controleert ons streng en beoordeelt de school elke keer ais goed", zegt De Zwart. Foto: Mark Lamers daan", zegt directeur De Zwart eenvoudig. De asielzoekersschool heeft zijn plek gevonden. Vanaf de op richting in 1991 heeft deze de pendance van de openbare Me- renwijkschool op maar liefst vijf verschillende plekken in de stad gezeten. Sinds twee jaar kun nen de leerlingen vanuit de woonflat naar school lopen. Ideaal, vindt Van der Voort. „Deze kinderen hebben ver plichtingen die onder school tijd moeten worden vervuld. Er zijn gesprekken met de IND, met de politie, met de Medi sche Opvang Asielzoekers, waar ze bijvoorbeeld inentingen krij gen. Vroeger verzuimden de kinderen daarvoor hele dagen. Nu hoeven ze maar een kwar tiertje de klas uit." Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) is druk be zig het asielzoekerscentrum Nieuweroord opnieuw in te richten. Het gebouw loopt nu vol met gezinnen die in Neder land hun asielaanvraag mogen afwachten. Dat betekent dat zij hier blijven tot zij definitief worden teruggestuurd of in Ne derland mogen blijven. De ge zinnen komen uit alle delen van het land naar Leiden, voor al nu het COA centra elders in het land sluit. Van der Voort stuit op leuke verrassingen. „Laatst kregen we er een jonge tje bij dat prachtig Limburgs spreekt." Lesgeven op 't Meer is niet al tijd gemakkelijk. Kinderen van dezelfde leeftijd kunnen het Nederlands op een heel ver schillend niveau beheersen, af hankelijk van de vraag hoe lang zij al in Nederland zijn. Nie mand blijft acht jaar op de school, het verblijf varieert van drie maanden tot drie jaar. Uit eindelijk is het de bedoeling dat de ouders een woning vinden en dat de kinderen naar een re guliere basisschool gaan. Dat gebeurt ook. „De laatste drie gezinnen gingen naar Alkmaar, Waspik en Rotterdam", zegt De Zwart. „Ze vliegen uit." De school geeft niet alleen les. Veel aandacht is er voor de ver werking van trauma's, die de kinderen hebben opgedaan in hun herkomstlanden. De school heeft speciale program ma's die kinderen helpen om zich beter te uiten. „Ze voelen zich dan beter en functioneren daardoor ook beter." Van der Voort voegt daar trots aan toe dat alle inspanningen vruchten afwerpen. „De onderwijsin spectie beoordeelt onze school keer op keer als goed." De asielzoekersschool heeft tot taak om nieuwe kinderen te testen en ze daarna, indien no dig, in hoog tempo voor te be reiden op regulier basisonder- (advertentie) 'P 1 nu nwe- de- ekt. ot- v, ZO uden - De Leidse universiteit gaat in het derde jaar tan de studie medicijnen tien procent 'zij-instromers' gelaten. De maatregel is bedoeld om het artsentekort ferug te dringen en gaat komend studiejaar in. Pe zij-instromers zijn doctoraalstudenten van een an- lere studierichting, zoals bijvoorbeeld biologie of far- fiacologie. Om arts te worden kunnen zij een verkorte pedicijnenstudie volgen. „In bescheiden mate hebben we de afgelopen jaren al zij-instromers toegelaten", ?egt een woordvoerder van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC). Komend seizoen is het aantal zij-instromers voor het eerst vastgesteld op tien pro cent. De universiteit laat jaarlijks 300 nieuwe medicijnenstu denten toe. Niet alle eerstejaars worden arts; een deel valt onderweg af. „Het besluit om meer zij-instromers toe te laten kun je zien als een compensatiemaatregel", aldus de LUMC-woordvoerder. „We proberen op die manier om de uitstroom van medicijnenstudenten maximaal te maken." De afgelopen twee jaar is het aantal eerstejaars medi cijnenstudenten opgevoerd van 260 naar 300. Een ver dere uitbreiding zit er volgens de LUMC-woordvoerder niet in. „Je moet ze accommodatie kunnen geven." ip r11 nt an d KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERKï TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUËF KOZIJNEN eid- post: 54, Weet je dat het huis van Rob de Nijs is afgebrand? Nee? Zijn kaars is vannacht omgevallen. Ha, ha, ha. Mevrouw Van der Meij, bewoonster van een aan leunwoning van verzorgings centrum De Robijn, brengt de stemming er algauw in. Zij doelt natuurlijk op de meezin ger vail Rob de Nijs waarin de zanger oproept een brandende kaars voor het raam te zetten, zodat de eenzaamheid voorbij Vijftig bewoners van De Robijn maakten gisteren een bootreis- e met de Avifauna 3 naar de Kagerplassen en de Braassem. Terwijl de regen met bakken uit de hemel komt, scheept het gezelschap zich achter restau rant De Engelberthahoeve in. igtzie De wordt hun aangeboden ers door de Stichting Propop, het Leidse muziekfestival voor ou dere jongeren dat jaarlijks in november in de Stadsgehoor zaal wordt georganiseerd. Het bestuur van de stichting stelt namens Propop elk jaar een deel van de opbrengst van het muziekspektakel beschikbaar aan het goede doel. Dit jaar is De Robijn aan de beurt. Het slechte weer deert me vrouw Van der Meij niet. Inte gendeel. „Ben je gek. Er wordt al genoeg geklaagd in deze we reld. Dit is toch een prachtige dag. Mijn man en ik wonen sinds een jaar in een aanleun woning van De Robijn. We wo nen beneden, zodat we bij mooi weer de tuin in kunnen. Maar dit is toch iets anders, zo'n dagje uit. Kijk al die boten De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de B reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 en mooie huizen eens. Gewel dig toch." „In februari hopen mijn man en ik mee te maken dat we 55 jaar zijn getrouwd. We hebben een groot deel van ons leven in Leiden-Noord gewoond. Met plezier, al ging de buurt de laatste tijd wel achteruit. We zijn gelulckig in De Robijn en büj dat we deze dag mogen meemaken." „Eigenlijk had ik een slot op mijn mond moeten hebben", zo praat zij door. „Maar dat heb ik maar thuis gelaten, want de stemming moet er in. Daar om zit ik ook achter in de boot bij de wc want als de mensen terugkomen, moeten ze bij mij in de asbak een muntje gooien. Maar ik heb nog niet veel opge haald, hoor. Alle mensen hier moeten rondkomen van een AOWtje." Een daar is dit uitje nou precies voor bedoeld, laat Hennie Wig- gers namen de Stichting Pro pop weten. „Een deel van de opbrengst van Propop gaat naar uitjes zoals dit. Wat over blijft, wordt gestoken in de vol gende Propop. Het probleem is vaak dat je, met alle respect, met oudere mensen niet veel kanten uit kunt Zeker niet al er mensen in een rolstoel bijzit ten. We zijn wel eens met een groep gehandicapten naar Scheveningen gegaan, maar die mensen waren veel jonger. Met een groep ouderen kom je tóch vaak op een boottochtje uit" Dat het weer dit jaar niet mee zit, deert het gezelschap niet. De Partyplayers brengen er Ondanks het mindere weer was de boottocht van bewoners van De Robijn op kosten van de organisa tie van Propop een succes. Foto: Mark Lamers met accordeon, gitaar en zang algauw de stemming in en voor het middaguur zit een groot deel van het gezelschap al aan de borreL „We hebben dit jaar bewust voor een programma aan boord gekozen", verduide lijkt Wiggers. „En gezien het weer komt dat inderdaad niet slecht uit. Na de koffietafel is er nog een bingo en dan gaan we rustig weer huiswaarts" De volgende Propop is op 22 november in de Stadsgehoor zaal. Maar wat te doen met de opbrengst ervan? „Ga met koet sen of de paardentram door de stad om ouderen langs plekjes te leiden waar ze normaal ge sproken niet meer komen", op- wijs. Door de verbinding met de multiculturele basisschool Merenwijk kunnen De Zwart en Van der Voort volgens de regels van het ministerie van onder- wijsveel extra docenten aanne men. De klassen zijn met vijf tien leerlingen klein en er is veel individuele aandacht. ,De reguliere scholen willen weten of de kinderen wel gekwalifi ceerd zijn voor het 'gewone' ba sisonderwijs", legt Van der Voort uit. „Wij zorgen ervoor dat zij aan die eisen voldoen en geven als bewijs een diplomaat je, het startbewijs." Juist die nauwe band met OBS Merenwijk maakt de asielzoe kersschool zo sterk. Het voor stel van Pechtold om de school te laten opgaan in de 'witte' Woutertje Pieterse betekent dat extra voorzieningen wegvallen. Als alle 86 leerlingen overgaan naar de basisschool aan de Leidse Hout, overschrijdt het aantal allochtonen de daarvoor benodigde drempel van negen procent, maar het is volgens De Zwart en Van der Voort een il lusie om te denken dat het zo ver komt. „Ouders kunnen hun kinderen ook naar het bijzon der onderwijs sturen." Het plan van Pechtold is ook strijdig met een akkoord die het bestuur van de Merenwijk- school met de gemeente heeft gesloten. „De afspraak is dat de asielzoekersschool een depen dance van de Merenwijk blijft en wel op Nieuweroord, tot 2009. Ook met het COA zijn wij het hierover eens, het contract is in de maak", aldus De Zwart. „Ik stel vast dat Pechtold dèt besluit niet uitdraagt." De Zwart begrijpt ook niet hoe uit onderzoek van Woutertje Pie terse en de gemeente kan blij ken dat het gebouw van de asielzoekersschool 'snel be schikbaar' is. „Na vijf verhui zingen zijn wij op onze plek en wij willen niet meer weg." Als de gemeente de verhuizing toch doorzet, dan moeten de directies van Woutertje Pieterse en Merenwijk overleggen over de vraag hoe beide scholen van hetzelfde pand gebruik kunnen maken. „We kunnen dan af spraken maken over het beheer van de school", zegt De Zwart. „Eerlijk gezegd zie ik het niet gebeuren. Voor twee scholen is het pand niet groot genoeg." Accent stedenband op Juigalpa en Buffalo City door Wim Koevoet ?tb leiden - De stedenbanden van Leiden met Krefeld, Torun, Öx- ford, Juigalpa en Buffalo City blijven bestaan. Het accent komt te liggen op de contacten, met de laatste twee stedenvan- wege het 'ontwikkelingskarak ter' van de banden die Leiden er met deze steden op nahoudt. Het meeste van de extra 35.000 euro die de gemeente voor sfej' denbanden wil uittrekken moet1 dan ook aan de Nicaraguaanse en de Zuid-Afrikaanse stad ten goede komen. Dat zijn enkele hoofdpunten uir de beleidsnotitie 'Leiden, stad in de wereld' van wethouder Rabbae. Het uitblijven van dit' stuk over Leidse stedenbanden-, bracht de Marokkaanse wet1-, houder van GroenLinks kort ge leden nog in politieke proble men. Verschillende fracties wa ren het lange wachten beu. Toen Rabbae onlangs ook eért behandeling in de raadscom missie bestuur en veiligheid; van de Perspectiefnota 2004 zonder duidelijke redenen aan zich voorbij liet gaan, werd al openlijk gespeculeerd over het' einde van zijn wethoudersloopL baan. -;oo Maar zijn stedenbandennota is er nu dus. Dat wil zeggen: de wethouder vertelde de media gisteren dat die er is en dat het' college ermee instemt. De nota is nog niet verspreid. Voor het stuk is een inspraaktermijn vastgesteld van 29 augustus tot en met 10 oktober. In het stuk-1 komt ook een overeenkomst aan de orde met Nagasaki. Met deze Japanse stad wil Leider^ vooral de banden op cultureel gebied aanhalen. Aandacht is er verder voor de mogelijkheden voor betrekkingen met her komstlanden van grote groepen migranten in Leiden: Marokko, Suriname en Turkije. Rabbae wil voor elke steden band, behalve die met Krefeld, stichtingen oprichten. De ge meente maakt voor ambtelijke ondersteuning van deze stich tingen 0,8 arbeidplaats vrij. De wethouder benacfrukte in het persgesprek dat stedenbanden niet alleen zijn voorbehouden aan de wethouder stedenban den. Alle andere wethouders en burgemeester Lenferink moe ten vanuit hun bestuurderspor tefeuille ook bijdragen aan ste denbanden, aldus Rabbae. ACHTERGROND pert één van de vrijwilligers die namens de stichting mee is aan boord. „Ik weet het nog niet", aldus Wiggers. „Maar één ding staat voorop. Als het volgende dagje uit maar lekker Leids is, net als Propop. Eric-Jan Berendsen Het leek afstel te worden, maar het blijkt uitstel te zijn geweest: on der druk van de bezuinigingen besloot minister van defensie Kamp dat de Marinevliegkampbasis Valkenburg toch dichtgaat. Bijna iro nisch, want diezelfde Kamp besloot ook onder druk van bezuinigin gen eerder nog dat Valkenburg juist open zou blijven, omdat er geen geld was voor een verplaatsing. De tijdwinst kan voor de gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek goud waard blijken. w De controverse rond de bebouwing van Valkenburg duurt al zo lang er bouwplannen voor de marinevliegbasis zijn. Halverwege de jaren negentig stemden Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg er in het Pact van Teylingen mee in dat de basis op langere termijn de grote bouwplek zou worden voor de streek. Maar al snel kozen zij ervoor dat Valkenburg open moest blijven. Als er gebouwd zou worden, dan zouden er hooguit 5.000 huizen mogen komen in een in het groen ingebedde luxe woonwijk Valkenburcht. De andere bollenstreekgemeenten wezen daarentegen op onder zoeken waaruit bleek dat er minstens 8.000 huizen op Valkenburg, zouden moeten komen. Ze werden daarin volop gesteund door de Leidse regio. De Leidse wethouder Ron Hillebrand legde de ene claim na de andere neer, met als hoogtepunt de eis dat Leiden de vliegbasis mocht annexeren en vervolgens volbouwen. Nu is dan toch de kogel door de kerk: volgens WD-minister Kamp is er geen geld meer om de basis open te houden. Dat er gebouwd' gaat worden, lijkt daarmee zeker. Vragen als hoeveel en wat voor soort woningen er moeten komen, worden daarmee weer actueel. Het wel-niet-wel-niet rond Valkenburg de afgelopen anderhalf jaar kan de gemeenten daarbij goede diensten bewijzen. Naarmate dè twijfel over de sluiting toenam, gingen de gemeenten in de Leidse regio en de Bollenstreek harder op zoek naar alternatieven. In de Leidse regio blijkt meer ruimte te zijn dan altijd werd geroe pen. De Leidse stadsbouwmeester Donald Lambert ging aan de slag en kwam met ideeën voor woningbouw in onder meer Lei- den-Noord, de Oostvlietpolder en de Leeuwenhoek. Het vorige week gepresenteerde plan om in Rijnfront 3.000 huizen te bou wen, zou er wellicht niet gekomen zijn als Valkenburg niet aan een zijden draadje had gebungeld. Met wat ruimere bouwgrenzen en flink proppen blijkt de Bollenstreek vrijwel geheel in de verwachte eigen woningbehoefte te kunnen voorzien. De ruimte op Valken burg kunnen de Leidse regio en de bollengemeenten gebruiken om wat minder huizen op elkaar te proppen. Met de ontluikende regionale samenwerking houdt de regio de re gie over Valkenburg. De provincie zette de afgelopen jaren alles op alles om van de Duin- en Bollenstreek en de leidse Regio één krachtige regio te maken. Zoals het er nu uitziet, gaat dat lukken. Zo worden vrijwel zeker volgend jaar het samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) en het samenwerkingsorgaan LeidSë Regio (SLR) samengevoegd en gaan de regio's samenwerken, be langrijk is dat ze één gezamenlijk volkshuisvestingsbeleid gaan for muleren. ii.rr.r-i In die situatie kan Leiden onmogelijk een annexatie-claim op tafej leggen. Het valt niet hard te maken dat dat nodig is om Leidse wo ningzoekenden in aanmerking te laten komen voor een huis aan de overkant van het Valkenburgse Meer. Daar biedt dat regionale woonruimteverdeelsysteem straks immers garanties voor. Bovendien blijkt dat de bestuurlijke arrogantie van Leiden de hob bel was voor samenwerking. De nieuwe Leidse burgemeester Hen ri Lenferink loopt zich het vuur uit de sloffen om iedereen ervan te overtuigen dat er een nieuw Leiden is dat wil samenwerken. Legt- hij straks de annexatieclaim op tafel, dan ontploft er vrijwel zeker een bom onder de ontluikende regionale samenwerking. Niemand die dan nog de scherven aan elkaar kan lijmen. SjaakSmakman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13