REGIO Alphenaar laat klacht tegen zieke huisarts vallen^ 'Plezier van de ene groep mag geen overlast vormen voor anderen' 'In veel steden is de sluitingstijd allang vrij, waarom niet in Leiden?' NAVRAAG De gemeenteraad van Wassenaar is eerder deze week akkoord ge gaan met een fotografeer- en filmverbod rond villa Eikenhorst in Wassenaar, waar 'Echt onzin, dat film- kroonprins Willem- r r Alexander en prinses en jotograjeerverbod Maxima binnenkort gaan wonen. De enige die tegen stemde was JAN STEGEMAN (63), PvdA-raadslid en zelf nog actief als persfotograaf, vooral in Derde Wereld-landen. Hij vindt dat de democratie niet gebaat is bij het verbod. Stemde u alleen daarom tegen, of had ook het feit dat u zelf foto graaf bent daarmee te maken? „Sommige mensen denken dat nu, ja, maar zo is het niet. Dat staat er los van. Ik ben dan wel persfotograaf, maar ik ben absoluut niet geïnteresseerd in prinsen of prinsessen. Als fotograaf heb ik niets mét leden van het Koninklijk Huis. Ik ben gewoon als mens tegen dat verbod. Ook als ik bollenboer was geweest, had ik me er tegen uitge sproken. Omdat ik vind dat het nergens op slaat in een volwassen demo cratie. Zoiets komt voor in dictaturen." Daar bent 11 wel eens te genaan gelopen? „Jazeker. Tijdens mijn rei zen door Derde Wereld landen ben ik zo vaak op gepakt als ik in gebouwen of op straat fotografeerde. Uit Angola moest ik zelfs w egvluchten omdat ik mijn werk daar absoluut niet kon doen. Maar zo'n verbod verwacht je toch niet in Nederland. We leven hiér in een fijne democratie, waarin we volwassen genoeg zijn om met dat soort zaken om te gaan." Verbaast het u dan niet dat u de enige tegenstemmer was? „J«J«en nee. Ik was wel de enige tegenstemmer, maar ik was niet de enige die tegen was. Ook Antoon Claassen van Groenlinks was er niet voor, maar hij heeft de hele raadsvergadering gemist omdat hifin een file zat. Van de anderen verbaast het me wel, maar die zien het verbod als een waarborg voor de privacy en de veiligheid van het paar. Dat vonden ze belangrijker." Ujüet? ^Natuurlijk ben ik ook tegen een inbreuk op de privacy. Ik heb net zo'n hekel aan paparazzi als wie dan ook, maar nu moeten de goe den onder de kwaden lijden. En wat die veiligheid betreft: die is echt wel gegarandeerd rond dat landhuis, hoor. Iemand die daar wil'komen, zal met een polsstok over heel wat sloten moeten springen. Het moet een bijzondere fierljepper of een goede slinge- j zijn, die daar een foto wil maken. Het is dus echt onzin, dat tekst Paul de Tombe foto: ANP/Jasper Juinen UIT DE ARCHIEVEN WOENSDAG 2 JULI 2003 ANNO 1978, zaterdag 1 juli LEïpEN - Een dag na de in het water gevallen Tourstart likt Leiden zijri wonden. Bij vele mensen, die rechtstreeks of zijdelings bij de or ganisatie betrokken waren, overheerst de kater. Voor de stichting die devour naar Leiden haalde, is de klap extra hard aangekomen. In twee opzichten. In de eerste plaats het wegvallen van de grote animator van dé Leidse start: Joop Riethoven. De proloog door het centrum van Lei den had zijn grote glorie moeten worden, wanneer hij niet aan de voor avond dooreen hersenbloeding was getroffen. Naast deze persoonlijke tragedie dreigen zich boven de stichting ook donkere financiële wol ken samen te pakken. De opgestelde begroting vertoonde al een gat van ruim een kwart miljoen en na het verwijderen van de reclames van 18 sponsors uit de Groenoordhal door Tour-directeur Lévitan dreigt een nog groter gat te worden geslagen in het budget. Zowel Eimert Teekens als Bas Vonk (met Riethoven de leider van de stichting Tour de France) zeggen er nog weinig over. ANNO 1978, maandag 3 juli LEIDEN - Vannacht is een begin gemaakt met het asfalteren van het kruispunt Breestraat/Gangetje en een gedeelte van de Korevaar- straat. Op de foto is duidelijk zichtbaar dat het verkeer over één rij baan wordt geleid. Nu de Breestraat tweerichtingsverkeer kent, is het op dit drukke verkeerspunt een nauwe bedoening geworden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Cn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Jlooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Jh colofon Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van TJèr-Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071^5128 030 E-fftaM: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vóóruit betaling (acceptgiro) p/m-€i9.6o (alleen aut ine) p/lgn(»55,oo p/j €210,60 Abóhhees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Mag een arts worden veroordeeld voor een fout, als hij door ziekte zich niet kan verdedigen? Dat was de cruciale vraag die vorige week aan de orde kwam bij het Regionaal Medisch Tuchtcol lege in Den Haag. De patiënt wil genoegdoe ning, maar het tuchtcollege schermt met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De huisarts is niet op de zitting. Hij zit thuis met alzheimer en gaat hard achteruit. Met z'n praktijk is hij gestopt. De voorzitter van het tuchtcollege zegt dat de echtgenote van de arts heeft laten weten dat hij 'er vreselijk aan toe is'. De patiënt uit Alphen aan den Rijn is er wel. Hij wil dat het tuchtcollege de huisarts aanpakt omdat die op 13 oktober 2000 zijn hartinfarct niet zag. Zijn klachten, werd hem verteld, hadden te maken met een middel dat hij tegen allergie gebruikte. Maar toen de klachten aanhielden, heeft hij z'n schoonzoon gebeld die hem naar het ziekenhuis bracht. Een acuut hartinfarct, stelden ze daar vast. Hij is onmiddellijk gedotterd. De huisarts heeft z'n werk slecht gedaan, vindt de Alphenaar. Hij verwijt de arts dat hij niet heeft doorgevraagd naar z'n klachten. Want dan was hij wellicht wel tot de diagnose hart infarct gekomen. Het tuchtcollege - met twee juristen plus een kinderarts en internist - laat weten een beetje in z'n maag te zitten met de klacht. Want om te kunnen beoordelen of de arts verwijtbaar heeft gehandeld is er wel we derhoor nodig. De arts moet zijn kant van het verhaal kunnen vertellen. Maar dat kan niet. De beklaagde arts zal zich door de alzheimer nooit meer kunnen verdedigen. Om die reden hebben de drie advocaten van de arts zich ook teruggetrokken. De patiënt eist toch een oordeel over zijn oud-huis arts. „Ik ondervind nog da gelijks de problemen van mijn infarct." Vol gens zijn cardioloog zouden die minder ern stig zijn als het infarct eerder was ontdekt. „Maar kunt u het moreel verdedigen iemand aan te klagen die zich niet kan verdedigen?", wil de internist weten. „Ik zou zelf om mense lijke redenen mijn mond houden." Ook de kinderarts weigert te veroordelen. „Een uit spraak van ons heeft ook geen preventieve waarde. De arts heeft alzheimer met een snelle progressie. Het is ondenkbaar dat hij ooit zijn praktijk nog kan uitoefenen." Dokter herkende hartinfarct niet spraak.Als u tot de slotsom zou komen dat de klacht gegrond is, is het voor de beroeps groep duidelijk dat je zo niet moet handelen." En, voegt hij eraan, een uitspraak is voor een civielrechtelijke procedure voor een schade vergoeding ook belangrijk. De internist zegt dat wel te kunnen begrijpen. „Financiële genoegdoening is uw goed recht. Maar ik blijf erbij: in een rechtsstaat is het moreel onjuist ie mand te beschuldigen waar bij geen verdediging meer mogelijk is." Volgens de voorzitter van het tuchtcollege, een juriste, még het college ook helemaal niet bepalen of de arts heeft gefaald. „Dat zou in strijd zijn met artikel zes van het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens: het recht op een eer lijk proces. Daar kan nu, omdat er geen verde diging mogelijk is, geen sprake van zijn." Zij vraagt de patiënt en zijn advocaat of zij nu misschien de klacht willen intrekken. Ze over leggen zachtjes, maar hard genoeg om te ho ren dat de Alphenaar vindt dat hij wordt afge schilderd als iemand die op financieel gewin uit is. zet mij neer als iemand die ten koste van een zieke, zielige man op geld uit is. Dat beeld wil ik rechtzetten." Hij vertelt dat de huisarts na een boze brief van zijn vrouw bij hem 'door het stof kruipend' aan deur is geweest. Die vertelde hem dat het de eerste keer in z'n 24- jarige loopbaan was dat hij voor de tuchtrech ter moest komen. „We hebben nog min of meer gezellig gepraat." De arts zou hebben ge zegd dat als hij financiële problemen zou krij gen, hij zélf niet genoeg geld had om te helpen maar dat hij het wel met zijn verzekering zou regelen. „Dat heeft hij nooit gedaan", aldus de patiënt. „Hij heeft verder baarlijke nonsens verteld. En dat gaat mij te ver." De kinderarts reageert verongelijkt op de be wering van de patiënt. „Echt niemand achter deze tafel zou u als een zielig mannetje durven af te schilderen." Het gaat hem 'om de proce dure'. En z'n advocaat had toch zelf gezegd datl een uitspraak van het tuchtcollege belangrijk was voor een civielrechtelijke procedure? „Dat is nog niet aan de orde", zegt de patiënt, die prompt verklaart de klacht toch te laten vallen, 'gelet op de gezondheidstoestand van de arts'. „Heel sympathiek", reageert de kinderarts op gelucht. De advocaat van de patiënt wil per se een uit- Luid tegen het vierkoppige tuchtcollege: „U Roelf Reinders KLANKBORD Annemarie de Jong (16) uit Voor schoten, 4 vwo-scholiere, tweetalig onderwijs: „Ik ben het niet met deze stelling eens. Want het klinkt heel mooi, de terrassen zo lang open als de bezoekers willen, maar het kan ook een hoop overlast voor de om wonenden veroorzaken. Het is heel belangrijk dat er een ritme van rust, werken en ontspannen in de maat schappij heerst. Soms moet dit gere geld zijn vanuit de overheid. De maatschappij in het algemeen heeft richtlijnen nodig en sluitingstijden is een van die richtlijnen. Wij wonen in een vrij land, maar het plezier van de ene groep mag geen over last vormen voor ande ren." Dennis Salman (30) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting, diskjockey, voormalig lijsttrekker van Lijst Nieuwe Poli tiek: Als horecaman in hart en nie ren kan ik het natuurlijk alleen maar met deze stelling eens zijn. Wat is er nou nog gezelliger dan op een mooie zomeravond tot laat heerlijk buiten te zitten met een glaasje rosé zonder het gevoel te hebben dat je van het terras afgekeken wordt om dat de Algemene Plaatselijke Veror dening nu eenmaal voorschrijft dat je om x tijd weer naar huis moet? Of moeten we daarvoor toch echt naar Griekenland of Spanje? Gewoon vrij geven die sluitingstij den van de terrassen, wie heeft daar nou last van?" Kam al Khodor al Cheikh uit Leiden (37), projectmedewerker gemeente Alphen aan den Rijn: „Dat vind ik ook. Het is sinds jaren niet zo lang mooi weer geweest, dus zo vaak komt het niet voor dat de zon zo bruisend blijft. We weten allen hoe vaak we mopperen over het slechte weer en dat we zo graag op een ter ras zouden willen zitten. Je kan niet alles regelen en programmeren, spontaniteit moet erin blijven. Het hoort er dan bij dat je bij mooi weer je glaasje koude witte wijn of pils ook na twaalf uur op een terras mag drinken. Dat geeft namelijk een ro mantische sfeer en een levendige stijl aan onze Sleutel stad, waar toeristen van houden. En trouwens, de terras sen in Leiden zijn op één hand te tellen. Ik vind dat in de bin nenstad toch een beet je leven in de brou- ji werij hoort te zijn." De politiek beslist er van avond over, maar als het aan de bezoekers van de LD-internetsite ligt, is de uitkomst duidelijk: bij mooi weer moet de slui tingstijd van terrassen vrij zijn. De stelling van deze strekking kan op instem ming van tweederde (66%) van de deelnemers aan de enquête rekenen. Opvallend is dat vooral voorstanders van een vrije sluitingstijd de moeite na men hun keuze te onder bouwen. Onder hen de man die het allemaal heeft verzonnen: het D66- raadslid Peter Bootsma. Peter Bootsma, Leiden: „Ik ben voorstander van een experiment komen de zomer. Deze week heb ik namens D66, samen avond wordt het voorstel behandeld in de ge meenteraadsvergadering. Het zal mij benieuwen." B. Scherft-van Looke- ren, Leiden: „Mijn me ning is: niet doen. Hoe wel ikzelf geen last zou hebben van het de hele nacht openstellen van de terrassen, hebben een heleboel andere mensen dat ongetwijfeld wel. Ik vermoed zelfs dat er meer mensen hinder zul len hebben van het harde gepraat en gejoel dan dat er mensen zijn die er ple zier aan beleven. Wat is er trouwens eigenlijk zo leuk aan zo uren lang 's nachts op het terras? Goed, er zijn blijkbaar mensen die het zo waar deren dat ze er zelfs een 'issue' van maken. Zijn er geen belangrijker dingen aan de orde, vraag ik me af. Moet een lid van de Leidse gemeenteraad zich daar nu werkelijk druk over maken? Een reden voor mij om nooit op D66 te stemmen." Ron Hoogendam, Lei derdorp: „Met de stelling ben ik het helemaal eens. In veel grote steden is dat al jaren zo en waarom dus niet in Leiden?" Casper Hariot, Oegst- geest:Als het donker wordt, gaan mensen toch niet op terrasjes zitten, dus is er na tienen ook geen overlast voor de buurt." Hans Smit, Voorhout: „De sluitingstijden moe ten vrij bij avond- en nachttemperaturen bo ven de 15 a 17 graden." JA* Sterkman, Leiden: „Tot middernacht is pri ma, dan hoeft na die tijd de kroegbaas niet te zeu ren, en voor die tijd zijn overbuurman niet." P. van Vliet, Leiden: „Ik ben voor. Want wat is er heerlijker dan met een goed glas bier tot diep in de nacht te ouwehoeren op een gezellig terras?" Ger Smit, Leiden: „Het is een feit dat de meeste terrassen en gelegenhe den al jaren bestaan op de diverse locaties. Nu wordt er veel geklaagd door mensen die later in de buurt zijn komen wo nen en dan ook nog het gelijk aan hun zijde krij gen. Ik heb dan zoiets van: ga er dan niet naast wonen! Want veel men sen willen wel het plezier van het wonen in het centrum, maar de bijko mende 'overlast' willen ze er niet bij hebben. En wees nu eens eerlijk, moeten we Leiden nu echt laten 'uitsterven'? Voor deze categorie mensen zijn er ook ge noeg mooie huizen te koop buiten het terras- sengebied. Typisch is ook dat het vaak dezelfde zijn die klagen terwijl je de mensen die oorspronke lijk uit de buurt komen nooit hoort." •Jaap Kotter, Amster dam: „De sluitingstijd van terrassen moet altijd vrij zijn. Als het slecht weer is, gaan de mensen vanzelf wel naar bin nen." De nieuwe stelling gaat over Marinevliegkamp Valkenburg, waarvan nu vast staat dat het vanwe ge bezuinigingen op de fensie wordt opgedoekt. Wat moet er met de grond gebeuren: groot schalige woningbouw, zo als Leiden wil, er een na tuurgebied van maken, zoals de Valkenburgse burgemeester Van der Reijden bepleit, of iets er tussenin? De stelling waarop u tot en met maandag kunt reageren luidt: Vliegkamp Valkenburg moet een natuurgebied worden. Reacties via www.leid- schdagblad.nl of per post: De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden. Iiacc hedi Sluitingstijd terrassen moet bij mooi weer vrij zijn Als het aan een ruime meerder heid van de be- las zoekers van de jom? LD-internetsite (r sc ligt, wordt het fan voorstel van D66(chili aangenomen en com< wordt bij wijze an, van proef de slui-jë. tingstijd van de (aar Leidse terrasjes vrijgegeven als het mooi weer is.j Een vlag op de stadhuistoren moet aangeven I w wanneer het zo- ver is. Foto: Henk Bouwman met Paul Laudy van de WD, hiertoe een initia tief-raadsvoorstel inge diend. Ik ben erg be nieuwd hoe dat de Leide- naren zal bevallen: we vragen burgemeester Lenferink om na de zo mer te evalueren. Van- Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant en belegger: ,Als de sluitingstijden 'liberaal' en vrij zijn, wordt de stad onleefbaar. Als je zelf om zeven uur je mandje uit moet en in de buurt het café nog eens om vier uur smartlappen ten gehore brengt, word je niet echt vro lijk. In de stad moet gewerkt, geleefd en gerecreëerd kunnen worden: in die volgorde. Die activiteiten moeten naast elkaar kunnen. Extreme zaken - zoals het vrijlaten van de ope ningstijden - zijn in conflict met de leefbaarheid van de stad. Zelf heb ik ook vijf jaar aan de Botermarkt ge woond. Echt, na één uur willen de mensen die daar wonen graag sla pen. Een alterna tief is om de stad om te dopen tot een attractie park en alle be woners eruit te jagen naar een vinexlocatie." geze Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, ranf intensivecare-specialist Dijkzigtzie De t kenhuis:Als echte Nederlanders uit het Balkenende-tijdperk zullen we dit sympathieke voorstel wel om zeep weten te helpen. Wat is mooi weer? Gaat het terras dicht bij zons ondergang? Hoeveel dode mussen moeten er van welk dak afvallen? Is zo'n heerlijke geweldige boot met wiebelende glazen en deinende diensters ook een terras? En mogen er meer dan 49 stoelen op zo'n dol- le-pret-vlondertje? Het is overigens typisch Nederlands om over het treurige begrip sluitingstijd te spre ken in plaats van het voor terrassen heel veel fij nere woord openings tijd. D66 heeft trou wens wel een pracht politiek item te pak ken. Jammer voor de heer Groen dat hij dit niet op tijd heeft be dacht."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12