LEIDE 'Lorentzschool heeft rigoureuze aanpak nodig' Leidse regio enthousiast over randstedelijke metro REGIO wervers ;kort op tkering 'Geen centimeter Valkenburg naar Leiden' Oppositie wil uitstel Perspectiefnota Celstraf geëist tegen drugsoma en haar vriend LEIDERDORP Hoogmadeseweg 60a Leidse Esther [oenen schittert i '3 Musketiers' 'Kosten Rijn lauwe Lijn treng bewaken' ven kt is n iemt ik hijn- ige- ie tal den )hol Lim- toor- Bilt roor var- jen ap- dinsdag 1 juli 2003 R1 roving op «nschuur n - Een 23-jarige vrouw is ■middag van haar handtas )fd. De vrouw liep met vriend over het Steen- ir toen een langsfietsende de tas uit haar handen Het stel is de rover nog na- id, maar kon hem niet achterhalen. In de hand- iten sleutels en pasjes. elrenner •rieden M - De 55-jarige Woubrug- ir Joop Wolvers is zondag eden aan de verwondin- lie hij had opgelopen bij /ielerwedstrijd. Wolvers op 17 juni mee aan een 'agavondwedstrijd' op het iurs van wielervereniging in Leiden. Tijdens die ijd raakte het stuur van lubruggenaar dat van een e deelnemer waardoor [partij ontstond. Het offer liep onder meer een [oreerde long op. ime award' »r informaticus 1 - De Leidse theoretisch naticus G. Rozenberg jjgisteravond in Eindhoven ifetime achievement 'i' gekregen van de Euro- issociation for Theoreti- fcmputer Science. De prijs hem uitgereikt tijdens het josium ICALP 2003 aan de ^ïische Universiteit Eind- m, dat de stand van zaken jt gebied van automaten, jen programmeren be- Rozenberg is verbon- i het Leiden Institute of hced Computer Science e Universiteit Leiden. On- ISeer voor zijn onderzoek j2en DNA-computer, die 'k maakt van genetische j, kreeg hij in april 2002 §edoctoraat van de Tech- e Universitat Berlin. i - Leidse dak- en thuislo- -die niet of onvoldoende rerken aan pogingen om n werk en een normaal be te helpen, lopen de kans p hun uitkering wordt ge- Dat heeft wethouder M. ae (Groenlinks) gisteren d tijdens het wekelijkse esprek. _2thouder had eigenlijk an- plannen met de ongeveer _jververs die onder de Leid- jels vallen. Hij wilde deze de extra 20 procent van bijstandsuitkering afpak- )eze toelage is in het leven pen door Rabbae's voor- fr, Groenlinkser J. Laurier, tilde, omdat het leven op duurder zou zijn dan in toning, de dak- en thuislo- ïgemoetkomen. Maar on- uk van vooral de WD, die dat van dit extraatje 'een _igende werking' uitgaat ververs van elders, had _Je zich voorgenomen Lau- naatregel terug te draaien. I zij die hun best deden reïntegreren, bereidheid len zorgtrajecten af te leg- f hun handen uit de mou- taken, konden rekenen op ènsatie. Inmiddels is ge- n dat de huidige regels de- inpak vrijwel onmogelijk n. Per 1 januari 2004, als ieuwe wet, werk en bij van kracht wordt, zijn er minder mogelijkheden, lar dat Rabbae zijn plan- ioet bijstellen, praktijk zijn er weinig ver poter; Jn, legde hij gisteren uit. r; 27. vode invalshoek is wel an- Rabbae wilde de zwervers leren maar ziet zich nu 0. toe- K meer genoodzaakt om 23 Are? sanctioneren als ze niet greren. Het grootste ver is dat de toelage in princi- irdt gehandhaafd. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Het is hoog tijd dat de Lorentzschool aan een nieuwe huisvesting wordt geholpen, vindt onderwijswethouder A. Pechtold. „De afgelopen vijftig jaar is er een bonte mix aan ge bouwen verrezen. Er is van alles bijgebouwd en verbouwd. Nood- lokalen, wandje weg, wandje er bij. Maar het schiet niet op." De nieuwbouw, waarvoor nog geen uitgewerkte plannen zijn gemaakt, kost zo'n 5 miljoen euro. In de bouwperiode van drie jaar wordt de complete school ondergebracht in 36 noodlokalen op het terrein van LKV Sporting Trigon aan de Zoeterwoudsesingel. Volgens Pechtold, sinds 2002 onderwijswethouder, worden er al acht jaar plannen gemaakt voor de Lorentzschool. „Er is heel wat gekeken, geschetst, ge duwd en getrokken, maar de oplossing voor het huisves- tingsvraagstuk van de Lorentz school zat er niet bij." De wet houder is er heilig van over tuigd dat zijn rigoureuze aan pak, die in een zogeheten struc tuurschets is vervat, de juiste is. „Ik ben niet van plan er nog wat bij te kleien." Door de sloop van alle bestaan de gebouwen komt er een hec tare vrij voor het nieuwe schoolgebouw dat wat Pechtold betreft uit twee lagen zal be staan. Er komen 38 lokalen in. Pechtold wil een schoolgebouw 'waarin een leerling niet het ge voel heeft dat hij één van de duizend is.' De openbare basis school in de Professorenwijk is mateloos populair. Ouders uit wijken die kilometers verderop liggen, brengen of sturen hun kinderen ernaar toe. Een deel van het succes heeft een trieste oorzaak; op de Lorentzschool zitten, net als op Woutertje Pie- terse, vrijwel geen allochtone leerlingen. Het leerlingenaantal bedraagt ongeveer 800 en als de voor spelde groei werkelijkheid wordt zijn dat er over vijf jaar duizend. Pechtold denkt niet dat de Lorentzschool aan po pulariteit zal inboeten in de drie jaar dat de leerlingen in noodlokalen worden gestopt. „Al in de noodlokalen gaat de school erop vooruit. Die bieden meer luxe dan de huidige on derkomens. Als je daar een raam hardhandig opent, valt het eruit." In de volksmond mogen de schoolgebouwen dan zijn afgeschreven, boekhoud kundig is dat zeker niet in alle gevallen zo. Wethouder Pecht old geeft dan ook toe dat de sloop voor een deel neerkomt op kapitaalvernietiging. Maar hij heeft dat er voor over, zegt hij. Ook het gymnastieklokaal van de Lorentzschool komt onder de slopershamer terecht. Op de onderste verdieping van het ap partementencomplex aan de Van Vollenhovenkade moet het nieuwe gymlokaal komen. Om de bouwperiode te overbrug gen wil de wethouder het gym lokaal aan de Du Rieustraat ter beschikking stellen. Dat staat op de nominatie te worden ge sloopt en plaats te maken voor woningbouw maar Pechtold wil het 'terugbestemmen'. „Die woningen kunnen nog wel even wachten, de Lorentzschool niet" Zoeterwoudsesingel is 'Lorentzschool-minded' Het aantal bezwaarschriften tegen de 36 noodlokalen voor de Lorentzschool bij het korfbalveld van Trigon zou wel eens be perkt kunnen blijven. H. Schutte, bewoner van de Zoeterwoudsesingel, zal in elk geval niet protesteren. Hij onderkent als vader van vier kinderen, van wie er twee juist op weg zijn naar de school en de jongere twee na de vakantie dezelfde gang zullen maken, de noodzaak van de noodlokalen volledig. Schutte weet dat in dit stukje van Leiden de bewoners 'Lorentzschool-minded' zijn. Hij kan zo al drie gezinnen van een eindje ver derop noemen met kinderen op de groot ste openbare school van de stad. Ook zij zullen alleen maar blij zijn nu de school van zijn al jaren slepende huisvestingspro bleem wordt verlost, denkt hij. Maar ook al was hij geen vader van Lo- rentzschool-kinderen, dan nóg klom hij niet in de pen. Daar is hij de man niet naar, zegt hij. Een school is maatschappelijk van belang, stelt hij. Verder, stelt hij, is de over last van tijdelijke aard en kunnen de bewo ners van de lommerrijke singel best een stukje groen missen. Garanderen dat er geen enkel tegengas wordt gegeven, doet Schutte niet. „Ook hier wonen mensen die bij elke verandering dwars gaan liggen, het type diehards dat onmiddellijk zijn rondje door de wijk doet als er overlast dreigt. Ik begrijp dat wel. Wij wonen hier omdat het voor de kinderen goed toeven is. Maar er zijn hier ook mensen die hier voor hun rust wonen. En met 850 kinderen voor de deur, is het daarmee dus gedaan." 'Parkeren wordt een probleem' Het nieuws komt voor Peter van der Velden, voorzitter «jj van Sporting Trigon, toch nog als een verrassing. „Via, via hadden wij wel iets ge hoord, maar 36 noodloka len? liever niet, zeg ik dan. Ik moet er niet aan denken dat er 850 schoolkinderen onze twee kunstgrasvelden kapot trappen. Zelf hadden we het idee dat de oude school aan de Lorentzkade waar nu de Schoolbegelei dingsdienst zit, zou kunnen worden gebruikt. Daar zijn 14 lokalen en het lijkt me sterk dat de Schoolbegelei dingsdienst die allemaal no dig heeft." Van der Velden ziet wel ruimte op de grasstrook naast de twee kunstgrasvel den. „Maar met 36 noodlo kalen wordt dat toch hoog bouw." Overigens verwacht Van der Velden wel parkeer problemen. „Er is nu al te weinig ruimte voor fietsen, dus als er nog een heleboel schoolkinderen bijkomen, wordt dat een probleem. Daarnaast komt er een gi gantisch parkeerprobleem voor auto's omdat er al vele wildparkeerders zijn op ons toegangslaantje en veel cen trumbewoners zonder par- keervergunning hun auto's neerzetten op de Croneste- inkade. Daarom doet de ge meente er goed aan de en tree van de school te schei den van de entree van de korfbalvereniging." Stations Sassenheim en Merenwijk lang gekoesterde wens Orions op het Marinevliegkamp Valkenburg. Defensie doet de vliegtuigen weg en sluit het vliegkamp. Foto: ANP door Marijn Kramp leiden - Liever vandaag dan morgen een snelle metro door de Randstad over bestaand spoor. Dat is de stemming on der de bestuurders van de Leid se Regio. Gisteren werd aan hen het plan Stedenbaan gepresen teerd. Dit plan voorziet in beter, sneller, frequenter en betrouw baarder openbaar vervoer tus sen Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht. Ook staat er een station gepland voor Sassenheim en mogelijk een voor de Leidse Merenwijk Dit zijn lang gekoesterde wen sen, vatte de Voorschotense wethouder A. Draijer de me ning van de regionale commis sie voor verkeer en vervoer sa men. Het station in Sassenheim staat hoog op het verlanglijstje van de commissie-Bandell die het plan gemaakt heeft. Dit sta tion moet in 2010 klaar zijn. De Leidse Merenwijk staat boven aan de reservelijst. Voor deze plek is nog aanvullend onder zoek nodig naar het aantal toe komstige reizigers en de exacte bouwlocatie. Daarnaast is onduidelijk in wel ke mate Oegstgeest kan profite ren van dit nieuwe station. De gemeenteraad van deze plaats besloot onlangs af te zien van een tunnel tussen de nieuw bouwwijk Poelgeest en de Leid se Merenwijk. Wethouder R. Meester stelde gisteren tijdens de vergadering daarom wat vra gen over de criteria waaraan plaatsen moeten voldoen om in aanmerking te komen voor een station. Ook wilde zij weten wanneer precies besloten wordt of dit station er komt of niet. Meester gelooft overigens niet dat een treinstation voor Poel geest en de Merenwijk staat of valt met de aanleg van een tun nel. „Ook zonder tunnel onder het spoor kan er een prima sta tion komen", reageerde zij. De bedoeling is dat de Steden- baan die de zuidelijke Randstad verbindt, naadloos aansluit op een soortgelijk plan voor de noordelijke steden waarin on der andere Amsterdam en Schiphol zijn opgenomen. Deze nieuwe lijnen in de Randstad zijn nodig om de groei van het aantal passagiers op te vangen. In 2020 worden namelijk twee keer zoveel passagiers in het openbaar vervoer verwacht. In 2007, als de Hogesnelheids lijn, Randstadrail en de Betuwe route in gebruik zijn, is er ruim te op het spoor voor de 'light trains' van de Stedenbaan. Met wat extra inhaalsporen, een be ter seinstelsel en meer ongelijk vloerse kruisingen op het huidi ge tracé kunnen de light trains gaan rijden. De kosten, die ge raamd zijn op 200 miljoen euro, zijn dan ook relatief laag, coii- cludeerde Draijer, die de verga dering gisteren voor de laatste keer leidde. Draijer neemt om privé-redenen afscheid van het Voorschotense gemeentebe stuur. door Anton Diedrich, Rob Onder water en Wim Wegman katwuk/valkenburg - Leiden hoeft niet te verwachten dat de nieuwe KRV-gemeente bereid is om een centimeter grond van vliegveld Valkenburg prijs te ge ven. Dat zegt burgemeester Van der Reijden van Valkenburg in een reactie op het besluit om de basis te sluiten. Van der Reijden verwacht dat de oude discussie, waarin Leiden het vliegveld 'op eist' ten behoeve van woning bouw, weer oplaait. „Maar straks heeft Leiden te maken met een krachtige KRV-ge meente én Wassenaar. Die wil len allemaal dat die grond niet bebouwd wordt." De vier dor pen zouden het liefst zien dat het vliegkamp wordt getrans formeerd tot een natuurgebied. Van der Reijden:„Over de infra structuur wordt niet gesproken. De mensen die nu in het gebied wonen kunnen er nauwelijks meer in of uit. Wat moet dat worden als je er 26.000 mensen meer laat wonen? Elke dag loopt het verkeer in Leiden op de Churchilllaan vast en gede puteerde Norder creëert daar voor geen oplossing. Als Norder acht miljard euro lospeutert voor een tunnel, of geld vindt voor de Rijn Gouwe lijn, dan is hij mijn man." Leids wethouder R. Hillebrand is blij dat het vliegkamp ver dwijnt - 'hoe bedreigend het ook is voor het personeel'. Hil lebrand vindt het juist heel goed voor de samenwerking in de regio dat het vliegveld nu beschikbaar kan komen voor woningbouw. „Er is, zoals be kend, een behoefte aan 10.000 woningen tussen 2010 en 2020. Bebouwing van het marine vliegkamp is een van de pijlers van de samenwerking tussen de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek." Probleem is nog wel dat het kabinet nog geen datum heeft genoemd voor de sluiting van het vliegveld. De regio moet daarvoor nog tot Prinsjesdag wachten. „Maar om de bezuinigingen enig effect te laten hebben, zal het kabinet toch wel een beetje haast moe ten maken", zegt Hillebrand. Al met al verwacht hij dat Valken burg' voor 2010 beschikbaar komt als bouwlocatie. Van der Reijdens collega-burge meester Wienen van Katwijk is 'bijzonder teleurgesteld' over de sluiting van het vliegkamp. Wienen hoopt dat, wat er ook verder met het vliegkamp ge beurt, de landschapswaarde van het terrein daarbij zwaar meetelt. Daarover zijn binnen het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) en met Leiden al basisafspraken gemaakt. Wienen is naast bur gemeester van Katwijk ook waarnemend voorzitter van het SDB. Binnen de Duin- en Bol lenstreek waren de meningen over het vliegkamp verdeeld. De KRV-gemeenten wilden het open houden, de rest vond dat er wel huizen op gebouwd mochten worden. „We hebben gezegd: als het vliegkamp sluit, dan is dat de meest geschikte locatie voor grootschalige wo ningbouw", verduidelijkt Wie nen. „Nu is van buitenaf be paald dat het vliegkamp sluit, en hebben we die afspraak staan." Ook Leiden profiteert waar schijnlijk mee van woningbouw op Valkenburg, volgens Wie nen. „De regie van eventuele bouw op het vliegkamp moet daarbij wel in handen zijn van de gemeenten op wier grondge bied het ligt", zegt Wienen stel lig. „En dat is de toekomstige fusiegemeente van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg." den haag/leiden - Een 42-jarige Voorschotense oma verdwijnt, als het aan officier van justitie I. Degeling ligt, voor een jaar ach ter de tralies. De beschuldiging luidt dat zij samen met haar vriend een man in elkaar heeft geslagen om hem even later op te sluiten in de kelderbox van hun huis aan de Leidse Walra ven van Hallstraat. De jonge grootmoeder bevindt zich trouwens op dit moment al in een huis van bewaring in Limburg, ver weg van haar kin deren en haar kleinkind van vijftien maanden. Haar vriend (43) uit Leiden moest zich eveneens bij de rechtbank ver antwoorden. Het slachtoffer komt, net als de verdachten, uit het drugscir cuit. Toen de vrouw bij haar Leidse vriend ging inwonen zou het slachtoffer tegen de zin van de Voorschotense een weed- plantage in haar woning zijn begonnen. Ruzies waren het gevolg. In maart was de vrouw al ver oordeeld omdat zij hetzelfde slachtoffer bedreigde, maar dit keer zou de zaak uit de hand zijn gelopen. Het stel stond 30 maart op het balkon van de Leidse woning toen ze de vij and voorbij zagen lopen. Ze renden naar buiten en zouden hem toen gezamenlijk hebben afgerost. Dat ontkenden ze ech ter gedeeltelijk. En van dat op sluiten in de kelder was al hele maal niks waar, zeiden ze. Beide verdachten zijn drugsver slaafd en hebben een fors straf blad. De officier eiste een half jaar cel tegen de man, minder dus dan tegen de vrouw. Dat was omdat de vrouw nog in de proeftijd liep van een eerdere voorwaardelijke veroordeling en omdat ze op 18 maart ook nog een keer amok had ge maakt met een taxichauffeur. De rechtbank doet op 13 juli uitspraak. leiden - CDA-fractievoorzitter W. Bleijie eist vanavond in de raadsvergadering uitstel van de behandeling van de Perspec- tiefnota. Hij zal bijval krijgen van de andere oppositiepartij en: Christenunie, SP, Leefbaar Leiden en LWG/De Groenen. Bleijie vindt dat de gemeente raad niet over het belangrijkste financiële stuk van het jaar kan beslissen zonder dat wethouder R. van der Sande (WD) met de nota komt waarin hij aangeeft hoe hij de concemreserve weer op peil denkt te brengen. Dit zogeheten weerstandsver mogen behoort minstens tien miljoen euro groot te zijn maar de pot is bijkans leeg. Bleijie, die ook voorzitter is van de commissie van de rekeningen, trok hierover al enkele keren eerder aan de bel maar pas gis termiddag laat, éen dag voor de raadsvergadering over de Per- spectiefnota, kwam het stuk dan eindelijk vrij. Dat was na de fractievergadering van het CDA. Behalve dat het stuk volgens Bleijie veel te laat is, is het ook nog eens een ondeugdelijke no titie van de wethouder. „Hij graait een paar miljoen bij el kaar maar blijft met een gat van drie miljoen euro zitten. Daar voor komen pas bij de behan deling van de Perspectiefnota 2005 oplossingen. Wij gaan daarmee niet akkoord." Bleijie beseft dat uitstel van de Perspectiefnota wethouder Van der Sande in grote problemen brengt. Die haalt dan immers de deadline van de provincie niet meer en dat kan worden afgestraft met een vorm van toezicht Bleijie voelt zich ech ter niet verantwoordelijk voor de 'problemen in Den Haag van de wethouder'. „De gemeente- financiën moeten op orde zijn. Ddt is onze zorg." Wethouder Van der Sande liet vanochtend via zijn woordvoer der weten dat het de gemeente raad zelf is die 'over zijn agenda beslist'. Toch raadt hij aan 4e Perspectiefnota vanavond wél te behandelen omdat anders de bezuinigingsoperatie van acht miljoen euro vertraging op loopt. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9