Leger Israël morgen uit Bethlehem BUITENLAND Harnas zal afgedwongen politieke invloed opeisen Aids teistert boerenstand Afrika Groot protest in Hong Kong tegen nieuwe wet Br Incidenten nog zonder gevolgen Weer doden bij aanvallen op leger VS Communistische partij China wordt 82 Lagerhuis stemt voor verbod op de vossenjacht —Aan met zwaard ',^cht bloedbad aan 5en >s angeles - Een man van 30 Het een samoeraizwaard heeft Jn bloedbad aangericht in een 333%permarkt in Irvine bij Los An- 8nl bles. Hij vermoordde twee insen en verwondde er drie. ilgens The Los Angeles Times :rd de man door personeels- len en bezoekers bekogeld it barbecuevorken, potjes lyonaise en deksels van vuil bakken. De politie schoot im uiteindelijk dood. De da- br bleek een werknemer van f supermarkt, die bij collega's bkend stond om zijn soms eemde gedrag. De politie beft geen idee van zijn motief. innan roemt llix bij afscheid ew york - De chef van de VN- apeninspecteurs in Irak, Hans (lx, heeft gisteren officieel zijn (nctie neergelegd. VN-secreta- 5-generaal roemde Blix om ijn rust, zijn waardigheid en in professionaliteit onder [uk'. De 75-jarige Blix heeft |el kritiek gekregen van de (nerikaanse media omdat hij benlijk zijn twijfel uitte over bt bestaan van massavernieti- I^igswapens in Irak. Annan uit- Win een afscheidsbrief aan Blix Jn 'diepe dankbaarheid' voor pt werk van de Zweed. ie BBC heeft het erbruid bij Israël ruzalem - De Israëlische au- dteiten snijden alle banden ,et de Britse omroep BBC jor. Die zou Israël 'demonise- jn' en reportages hebben uit- tzonden die 'grenzen aan an- iemitisme', aldus een woord- Ierder. Een reportage over het raëlische kernprogramma gaf jlgens hem de doorslag, hoe- el hij erkende dat er niets erd gezegd dat niet al eerder j) de Israëlische tv was gezegd, llaar de BBC heeft ons al eer- ïr afgeschilderd als een poli- bstaat met crimineel bewind, at geeft argumenten aan lensen die de staat Israël ter scussie stellen." dinsdag 1 juli 2003 elek Hegervliegtuig op iroonwijk gestort f giers - Een Algerijns leger- legtuig is gisteren tijdens een iiningsvlucht neergestort in jn zuidelijke voorstad van de jiofdstad Algiers. Volgens de aatstelevisie kwamen bij het jgeluk in Beni Mered min- èns vijftien mensen om. Vijf pchtoffers waren inzittenden p het transportvliegtuig van ff it type Hercules C 130. Vol- jns een ooggetuige zou op de Ond een groep voetballende Jigeren zijn gedood. Een e'<e!chtmachtwoordvoerder leidde dat een technisch man- iaP|ment de oorzaak. 'S dreigen landen de h conflict over ICC ihington - Meer dan dertig iden dreigen hun rechteft op lerikaanse militaire hulp te (rliezen, omdat ze de Ameri- anse troepen geen immuni- it willen geven voor het Inter- Strafhof (ICC) in Den flag. Het Amerikaanse congres peft landen tot uiterlijk van- ag de tijd gegeven om in een ateraal akkoord te verzekeren t ze Amerikaans militair per- neel niet zullen uitleveren rbagn het ICC. Dat is door 43 lan- n openbaar en door 8 andere iden in het geheim gedaan, it Congres heeft NAVO-lidsta- en belangrijke andere jindgenoten vrijgesteld. oto's centrifuge m website CIA tshington - De Amerikaanse Jichtingendienst CIA heeft fo- 's van zijn internetpagina ge- ald waarop een in Irak ge- inden centrifugesysteem voor verrijking van uranium was zien. Volgens analisten zou- ii landen die kernwapens jllen maken de foto's 'infor- ptief kunnen vinden. De fa d's toonden onderdelen die raalf jaar onder een rozen- nik van een Iraakse weten- jhapper verborgen lagen. Hij id ze begraven in afwachting a de opdracht om het kern- wapenprogramma te herstar- i. Die opdracht was in twaalf r echter niet gekomen. jpnieuw protest alawi tegen VS tNTYRE - Tenminste één de- jnstrant is gewond geraakt ac^«n de politie van het Afri- ise Malawi gisteren het opende op demonstran- in een poging de voortdu wde anti-Amerikaanse rellen iet zuidelijke district Mango neer te slaan. Aanleiding ir de rellen is de uitlevering vijf terreurverdachten aan CIA, vorige week. De vijf, af- istig uit Kenya, Sudan, Sau- ,2i 17(-Arabië en Turkije, werden 548 ndag opgepakt en overgedra- [n aan de CIA, die hen meteen 46 ljt land uit vloog. Ze worden jrdacht van het doorsluizen "lira geld naar al-Qaeda. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - 'Een bestandsaanbod van Ha mas is het papier waarop het geschreven staat niet waard'. Dat was de eerste reac tie van een Israëlische regeringswoord voerder op het tijdelijke staakt-het-vuren waartoe de Palestijnse milities hebben besloten. Wat Harnas betreft had hij het mis. Men kan van de islamitische verzets beweging zeggen wat men wil, maar het leiderschap houdt zich doorgaans aan zijn woord. Het is geen toeval dat de eerste breuk van het bestand, gisteren, op naam moet worden geschreven van de Aksa- brigade van Fatah, een militie die als los zand aan elkaar hangt. Vergeleken bij andere Palestijnse organisaties is Harnas een gedisciplineerde beweging, wat niet wil zeggen dat er geen interne onenig heid heerst. Zelfs onder de islamisten zijn er pragmatici en mensen van de harde lijn. De laatsten waren altijd sterk vertegenwoordigd onder de leiders in het buitenland. In de Gazastrook zelf heerst traditioneel iets meer bereidheid tot compromis. De afgelopen maanden heeft de laatste stroming aan kracht gewonnen. Dat is niet alleen een gevolg van de Israëlische militaire acties, waardoor de gewapende arm van de organisatie danig is ver zwakt, maar ook van Amerikaanse druk op Syrië om kantoren van terreurorgani saties te sluiten. Daaraan gevolg gevend heeft de regering in Damascus pressie uitgeoefend op in die stad zetelende Ha- mas-leiders. Khaled Mishal, het hoofd van het poli tieke bureau van de beweging, leidde de delegatie bij de interne Palestijnse on derhandelingen. Het succes van dat overleg is verder in niet geringe mate te danken aan de inspanningen van gene raal Omar Suleiman, het hoofd van de Egyptische inlichtingendienst. Israël heeft laten weten dat het niets te maken wil hebben met het interne Pa lestijnse akkoord. Maar een woordvoer der moest het afgelopen weekeinde toe geven dat Harnas de wankele overeen komst die Israël heeft bereikt met de Pa- Palestijnen in de laadbak van een truck juichen en maken het overwinningsteken omdat ze voor het eerst in jaren weer gebruik kunnen maken van de grote weg die de Gazastrook van noord naar zuid doorsnijdt. Foto: Reuters/Tsafrir Abajov lestijnen kan maken en breken. „Harnas houdt drie miljoen Palestijnen gegij zeld", zei hij. Hij vergat er de zes miljoen inwoners van Israël aan toe te voegen. Harnas heeft in de loop van de intifada zijn status zien groeien, en wil het be stand gebruiken om politiek meer op de voorgrond te treden. In Libanon heeft de sji'itische Hezbollah na de Israëlische militaire aftocht hetzelfde gedaan. De is lamitische groepen hebben nooit deel willen uitmaken van de PLO, laat staan van de Palestijnse Autoriteit. Nu lijken ze bereid toe te treden tot een soort na tionaal leiderschap, of nationaal con gres. Met andere woorden: Harnas wil de steun die de gewapende strijd hen on der het volk heeft opgeleverd omzetten in politieke munt. Mislukt die opzet, dan is de weg terug naar het geweld niet lang. Wat dit betekent voor de Palestijn se nationale verkiezingen, die volgens de routekaart op korte termijn worden ge houden, is nog niet duidelijk. Al met al verkeert de Palestijnse premier Mahmoud Abbas in een onmogelijke positie. Israël, Amerika en de routekaart vragen van hem dat hij begint met het ontwapenen en ontmantelen van de Pa lestijnse milities. Het gebruik van ge weld daarbij zou leiden tot zijn val, een burgeroorlog en het uitbreken van een derde intifada. Hij heeft daarom beslo ten Harnas vriendelijk te verzoeken de wapens in te leveren. Condoleezza Rice, de veiligheidsadvi seuse van president George W.Bush, heeft Abbas afgelopen weekeinde op het hart gedrukt daaraan niet te beginnen. De Palestijnse Autoriteit, zei Rice bij een bezoek aan Jericho, kan rekenen op een Amerikaanse bijdrage van een miljard dollar voor de wederopbouw van de Westoever en Gaza, op voorwaarde dat Harnas geen enkele politieke rol speelt. Over twee weken al beginnen de onder handelingen over dit 'Palestijnse Mars- hall-plan'. Het is nu aan Abbas een list te bedenken. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Luttele dagen na de af kondiging van een eenzijdig be stand door de Palestijnse milities hebben zich op de Westelijke Jordaanoever al diverse schietin cidenten voorgedaan. Vanoch tend vroeg schoten Israëlische soldaten een Palestijn dood bij een controlepost in de buurt van de stad Tuikarem. Volgens een woordvoerder had hij het vuur geopend op de soldaten. Gisteren werd op de Westoever een 46-jarige Bulgaarse arbei der doodgeschoten. De man werd in het hoofd getroffen toen hij bezig was met weg werkzaamheden in de buurt van de Palestijnse stad Jenin, in gebied dat wordt beheerst door het Israëlische leger. Een plaatselijke leider van de Aksa-brigade, de militie van Yasser Arafats Fatah-beweging, heeft laten weten dat zijn orga nisatie de aanslag heeft uitge voerd. „We zijn het niet eens met het bestand. Dit is onze eerste actie", vertelde hij het persbureau AP. De Aksa-briga de bestaat uit een aantal los van elkaar opererende cellen, waar van maar een deel het bestand steunt. Ondanks de incidenten ziet het er naar uit dat het Israëlische leger zich morgen zoals ge pland zal terugtrekken uit Beth- bagdad/afp-dpa - In het cen trum van de Iraakse hoofdstad Bagdad is vanmorgen een Ame rikaans legervoertuig met raket ten aangevallen. Het pantser voertuig is geëxplodeerd. Daar door zijn vier soldaten gedood en twee andere verwond. Getuigen zagen hoe soldaten vier zwaargewonde collega's uit de wrakstukken trokkken. De raket zou zijn afgeschoten uit een witte auto die nog niet is gevonden. De chauffeur van een voorbijrijdende bus is ge wond geraakt. Het leger is een onderzoek begonnen naar het incident. Ten zuiden van Bag dad werden gisteravond ook al twee Amerikaanse legervoertui gen dinsdagochtend aangeval len met raketten. Daarbij zou niemand gewond zijn geraakt. Bij een explosie in een moskee in de stad Fallujah zijn gisteren zeker acht mensen omgeko men. Zes personen raakten ge wond. Het betreft de belang rijkste moskee van de stad, de al-Hassanmoskee. Volgens ge tuigen is het gebedshuis be schoten door een Amerikaans gevechtsvliegtuig. Het Ameri kaanse leger heeft daar nog niet op gereageerd. Een geestelijke, sjeik Laith, verloor een been. Elders in Fallujah zijn ook twee explosies gehoord. Over ge wonden bij deze ontploffingen is niets bekend. Het is de vijfde dag van onrust in Fallujah, 50 kilometer ten westen van Bag dad. Amerikaanse troepen heb ben geen greep op de gebeurte nissen in de stad, waar ze eer der talrijke betogers doodscho ten. De avondklok wordt mas saal genegeerd. Aanvallen op Amerikaanse soldaten komen opvallend veel voor in en rond Fallujah. De steun voor de Amerikaanse aanwezigheid in Irak neemt in de VS intussen flink af. Volgens een gezamenlijke opiniepeiling van het dagblad USA Today, de omroep CNN en de peilers van de firma Gallup staat nog 56 procent van de Amerikanen achter de oorlog in Irak, een forse daling ten opzichte van 73 procent in april. Het uitblijven van een wezenlijke wederop bouw en de voortdurende aan vallen op Amerikaanse militai ren doen het enthousiasme af nemen. De aanval op Irak doet ook de Britse regering geen goed. Het dagblad The Financial Times publiceerde vanmorgen een opiniepeiling waaruit blijkt dat tweederde van de Britten geen vertrouwen meer heeft in pre mier Blair. Circa 28 procent stelt Blair nooit te hebben ver trouwd en 38 procent zegt het vertrouwen in de loop van dit jaar te hebben verloren. Peking - Soldaten van het Chinese Volksbevrijdingsleger staan op één na stram in het gelid op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Daar werd vandaag gevierd dat de re gerende en nog altijd almachtige communistische partij van China 82 jaar geleden werd opgericht. Foto: EPA/Michael Reynolds lehem op de Westoever. Van daag worden de laatste details besproken. Sinds gisteren kun nen Palestijnen in de Gaza strook weer gebruik maken van de doorgaande noord-zuid ver binding. Er ontstond meteen een verkeerschaos doordat dui zenden automobilisten zich op weg begaven. Israëlische bulldozers hebben wegversperringen geslecht en het leger heeft zich teruggetrok ken. Volgens een recent opinie onderzoek geniet het bestand dat de Palestijnse milities zon dag hebben afgekondigd de steun van tachtig procent van de Palestijnse bevolking. Premier Sharon voert vandaag besprekingen met zijn Pales tijnse collega Abbas over de verdere uitvoering van het rou tekaart-vredesproces. Sharon heeft gisteren gezegd dat hij be reid is op korte termijn een aantal Palestijnse gevangenen in vrijheid te stellen, maar het zal niet gaan om mensen die betrokken zijn geweest bij moordaanslagen. Sharon liet doorschemeren dat de Palestijnen die Israël zal la ten gaan in hoofdzaak 'admini stratief gedetineerden' zijn, dat wil zeggen mensen die zonder vorm van proces gevangen zit ten. Volgens mensenrechten organisaties zijn er duizend van dergelijke gevallen. Israël houdt in totaal vijfduizend Palestijnen gevangen. londen/anp-afp - Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond laat gestemd voor een totaal verbod op de vossenjacht in Engeland en Wales. Van de meer dan vijf honderd afgevaardigden stem den 362 voor en 154 tegen. Het Hogerhuis, dat het voorstel nog moet goedkeuren, zal de wet echter waarschijnlijk opnieuw naar de prullenbak verwijzen. De stemming in het Lagerhuis is een grote tegenvaller voor de regering van premier Blair. Het kabinet had aanvankelijk een eigen voorstel ingediend, waar in het jagen op vossen met honden in bepaalde gevallen werd toegestaan. Maar na een bijna vijf uur durend debat trok Blair het voorstel in, waar schijnlijk omdat duidelijk was dat het geen meerderheid zou halen. Daarop stemde het par lement voor een totaal verbod. Tegenstander van de vossen jacht reageerden verheugd op de beslissing, maar critici we zen er ook op dat een verbod op de vossenjacht nu in feite verder weg is dan als het rege ringsvoorstel was aangenomen. Met de aanpassingen van het kabinet zou de wet mogelijk wél door het Hogerhuis, het House of Lords, zijn gekomen. Nu is dat onwaarschijnlijk. Als de Lords het voorstel afwijzen, wat ze al eerder deden, moet het te rug naar het Lagerhuis. Vorig jaar betoogden in Londen meer dan 400.000 mensen tegen het verbod op de jacht, die door veel plattelandsbewoners ge zien wordt als een uiting van de traditionele Britse manier van leven. door onze correspondent Bob Kroon genève - In Afrika verbreidt de aids-epidemie zich hoe langer hoe meer van de grote bevol kingscentra naar het platteland. Dat heeft dramatische gevolgen voor de voedselvoorziening, omdat steeds meer boeren aan de ziekte overlijden. In zuidelijk Afrika zijn de laatste tien jaar 7 miljoen landbouwers aan aids bezweken, wat bete kent dat vrouwen en kinderen vaak helemaal alleen voor de taak staan voedsel te produce ren. Unaids, het met de WHO verbonden orgaan van de Ver enigde Naties dat de wereldwij de strijd tegen aids coördineert, schat dat tot 2020 tot 30 pro cent van de mannelijke boeren bevolking ten zuiden van de Sa- hel zal zijn besmet of overle den. Daarom heeft Unaids de hulp ingeroepen van de FAO, de Voedsel en Landbouw organi satie van de VN. „De FAO gaat bijspringen op het gebied van irrigatie, bemestingstechnie ken, pesticiden, veevoeder, vac cinatie van pluimvee, en zelfs viskwekerijen", zegt Unaids-di- recteur Peter Piot. „De vaders kunnen we niet vervangen, maar we hopen zo wel de pro ductiviteit te verhogen." Dankzij toezeggingen van de VS, Europa en steeds vaker ook de privé-sector, is dit jaar 3,5 miljard dollar beschikbaar voor de aidsbestrijding, een tien voud van wat medio jaren ne gentig beschikbaar was. Presi dent Bush heeft voor de ko mende vijfjaar 15 miljard dollar beloofd voor het zogeheten Global Fund voor de bestrijding van tbc, malaria en aids. Daarvan krijgt Unaids dus hooguit een derde toegewezen. „Voor ons anti-aids offensief is per,jaar 10,5 miljard nodig voor preventie, opvang van wezen, nazorg en vooral behandeling," aldus Piot. In het Westen heeft 90 procent van de aidslij- ders of seropositieven de be schikking over moderne aids- remmers, in arme landen is dat nauwelijks vijf procent. Slechts 50.000 Afrikanen krijgen mo menteel retrovirale medica menten." Hoewel de farmaceutische in dustrie voor bepaalde Derde- Wereldlanden de prijs voor aidsremmers drastisch heeft verlaagd, blijft zelfs één dollar per dag voor mensen die nau welijks meer dan dat verdienen onbetaalbaar. Toch ziet Piot ook lichtpuntjes. Werkgevers in Afrika, zoals Shell, springen hoe langer hoe meer bij, al was het alleen maar om hun bedrijven draaiende te houden. Omdat aids niet is te genezen, maar wel te voorkomen, legt Unaids maximale nadruk op voorlichtings- en preventie campagnes. Dat heeft met na me in Latijns Amerika, het Cari bische gebied en sommige Azi atische landen resultaat. Maar Afrika, met zijn enorme ver scheidenheid aan godsdien sten, onuitroeibare tradities en gebruiken, blijft een moeilijk werkterrein. Zo is het bijgeloof dat seks met een maagd levens lange bescherming tegen aids biedt moeilijk uit te roeien. Maar waar de overheid, zoals in Uganda, Senegal en de laatste tijd ook Ethiopië en Zuid-Afrika zich energiek inzet voor pre ventie, worden goede resulta ten geboekt. „In Uganda en Ethiopië loopt de seropositivi teit onder de jongere generaties duidelijk terug," zegt Piot. .Afrikaanse landen dragen zelf steeds meer bij aan onze anti- aidsprogramma's. Maar zolang de schuldenlast van ontwikke lingslanden groter blijft dan de opbrengst van hun totale uit voer, blijven ze aangewezen op hulp svan buiten." peking/gpd - Meer dan 100.000 mensen zijn vandaag in Hong Kong de straat opgegaan. Ze demonstreerden tegen een nieuwe wet die volgens de te genstanders het vrije en open karakter van Hong Kong op het spel zet. Het was de grootste demonstratie in de voormalige Britse kroonkolonie sinds 1989, toen een miljoen demonstran ten het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king veroordeelden. Het protest vond plaats op de dag dat de autoriteiten de zesde verjaardag van de Britse over dracht van Hong Kong aan Chi na vierden. Volgens de demon stranten is de vrijheid van Hong Kong bij de overdracht in 1997 voor 50 jaar gegarandeerd, maar wordt deze nu met de nieuwe wet danig uitgehold. De wet regelt zaken als staats veiligheid, opruiing en het ver bieden van organisaties die in China als staatsgevaarlijk wor den gezien. De regering van Hong Kong meent dat artikel 23 nauwelijks afwijkt van de regel geving die ook in het Westen geldt. Maar tegenstanders vin den dat de opstellers van de wet de oren te veel naar Peking hebben laten hangen. Journalisten en economische analisten vrezen dat ze door de wet slachtoffer van willekeur kunnen worden. Het verstrek ken van gevoelige informatie kan als schending van staatsge heim worden gezien, zoals ook in China regelmatig gebeurd. De kerk huivert bij de gedachte dat de Falun Gongsekte ook in Hong Kong verboden wordt of erger nog, dat reguliere gezind ten evenals in China beperkin gen worden opgelegd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5