Beter bekend als 'prins Bolleboos' GESPREK VAN DE DAG Mabel: ambitieuze vrouw met hart voor Balkan Huïlheld Johan Friso verschool zich het liefst in de anonieme bankwereld DINSDAG 1 JULI 2003 DAGELIJKS LEVEN Drie jaar heeft Mabel Wisse Smit kunnen wennen aan de overdadige belangstelling die leden van het Koninklijk Huis ten deel valt. Maar ook zonder koninklijke verloofde maakte de ambitieuze Wisse Smit al naam. Het Wereld Economisch Forum zette de aanstaande echtgenote van prins Friso eind vorig jaar op een internationale lijst van honderd veelbelovende jonge mensen. De lobbyiste geldt als intelligent, zeer begaafd zoals koningin Beatrix gisteren zei, en als harde werker. De 34-jarige Wisse Smit heeft een indrukwekkend curricu lum vitae opgebouwd. Ze geeft in Brussel leiding aan het Open Society Institute, één van de filantropische instellin gen van George Soros. Deze Hongaars-Amerikaanse mil jardair wendt een aanzienlijk deel van zijn kapitaal aan om maatschappelijke hervormingen te stimuleren in Oost-Eu ropa en de voormalige Sovjet-Unie. Die hulp, bijvoorbeeld aan universiteiten, onafhankelijke persorganisaties en stu dentenbewegingen, wordt verspreid via het instituut en een twintigtal aanverwante stichtingen. Dit werk, dat Mabel zelf vooral facilitair noemt, zal ze ook na haar huwe lijk voortzetten. Wisse Smit leerde de prins drie jaar geleden kennen dank zij Laurentien Brinkhorst. Beiden werkten in die tijd in de Belgische hoofdstad. Laurentien, nu echtgenote van Friso's jongere broer Constantijn, heeft Mabel aan Friso voorge steld. Geen wonder dus dat zowel Friso als Mabel deel uit maakten van het 'bruidspersoneel' bij het huwelijk van Constantijn en Laurentien in mei 2001. Maar het tweetal arriveerde destijds apart en zat tijdens de plechtigheid niet naast elkaar. Mabel Wisse Smit werd op 11 augustus 1968 in Pijnacker geboren, maar groeide op in Hilversum. Ze was een kleuter toen haar vader Henk Los verdronk tijdens een schaats tocht op de Loosdrechtse Plassen. Mabels moeder Flos Kooman hertrouwde later met verzekeringsman Peter Wis se Smit, in zijn vrije tijd 'manager' van de Hilversumsche Mixed Hockey Club. Mabel en haar zusje Nicoline, die zijn achternaam aannamen, waren ook vaak op het hockeyveld te vinden. Het hechte gezin Wisse Smit werd later nog uit gebreid met een derde meisje, Eveline. Enkele jaren gele den is Mabels tweede vader overleden. Moeder Flos werd eerder dit jaar koninklijk onderscheiden. Na het gymnasium in Hilversum ging Wisse Smit in Am sterdam politieke wetenschappen en economie studeren. Tijdens een stage bij de Verenigde Naties in 1993 verdiepte ze zich met name in de Balkan. Bij terugkomst in Neder land richtte ze het European Action Council for Peace in the Balkans op. Sinds die tijd neemt ze regelmatig deel aan internationale discussies en lezingen over de ontwikkelin gen in het voormalige Joegoslavië. Inmiddels zijn op inter net over dit onderwerp ettelijke publicaties en lezingen van de hand van Mabel Wisse Smit te vinden. Daarbij gaat ze kritiek op organisaties als de Europese Unie niet uit de weg. Wisse Smit gaf nog meer blijk van maatschappelijke be trokkenheid; zo was ze in 1995 een van de medeoprichters van de Nederlandse afdeling van War Child. Deze liefda digheidsorganisatie, in Nederland nu vooral bekend via zanger Marco Borsato, helpt kinderen over de hele wereld bij het verwerken van oorlogstrauma's. „Ze kwam in eerste instantie op mij over als de typische Leidse studente", zei publicist Chris Keulemans eerder te gen een landelijke krant. Hij leerde Mabel kennen door War Child. Volgens hem bleek de toekomstige prinses 'uit eindelijk over een enorme power en tactisch raffinement te beschikken'. MEE ben Mei ch; ILI De naam van Mabel Wisse Smit is in voorbije maanden gad h noemd in verband met de in de VS aangehouden ex-Bosrflspi sche politicus Mohamed Sacirbey. Die wordt beschuldigqte van financiële malversaties. Sacirbey en Wisse Smit zijn iifast het midden van de jaren negentig enige tijd bevriend ge- r he weest. Daarom is gespeculeerd dat Mabel bij een eventuefle i rechtszaak tegen Sacirbey (die als Amerikaans staatsburgtg, v dan wel eerst moet worden uitgeleverd aan Bosnië) als geveg tuige zou kunnen worden opgeroepen. Wisse Smit heeft 2 ki inmiddels premier Balkenende vertelt over haar relatie mj ee Sacirbey, en over haar professionele betrokkenheid bij zijbp i werkzaamheden. Met de aankondiging van de verloving knc geven hof en regering aan geen problemen te verwachteprbij Mabel Wisse Smit past, zoveel is de afgelopen maanden i or wel duidelijk geworden, goed binnen de Oranje-familie. Ii termen van het protocol was haar prominente aanwezig- heid bij de uitvaart van prins Claus zelfs sensationeel. Horu' wel op dat moment formeel geen lid van de familie - en z|j| lang er geen verloving was bestond ze in protocollair ook niet - was ze door koningin Beatrix wel uitgenodigd om hav met de directe familie de overleden prins naar zijn laatstejma rustplaats in de grafkelder van de Nieuwe Kerk in Delft tejtie begeleiden. 'Als vriendin van de familie', zoals de RVD fiedel weten, maar vanaf dat moment kon een verloving in de Da ogen van ingewijden niet uitblijven. bin Mabel Wisse Smit was sindsdien ook steeds aanwezig bij 5 lal koninklijke hoogtijdagen, al was het dan op de achter- j pe grond. Zondag nog was ze te zien op paleis Soestdijk, wa£)ie de koninklijke familie de 92ste verjaardag van 'pater famifteic lias' prins Bernhard vierde. Allicht dat er toen ook al een ben toost is uitgebracht op het aanstaande bruidspaar. and ure Bernice Breure en Hans Jacobs va M ÜLT&AJ WEL IN MENSELIJK Hij is - voorde komende tijd althans - alweer geschie denis: Martin Verkerk, onze man in de finale van ten nistoernooi Roland Garros, op Wimbledon er al in de eerste ronde uitgekegeld. Maar ook al stond komeet Verkerk maar kort aan de hemel, sindsdien is hij een van mijn huilhelden. Een van ónze huilhelden, ook vrouwlief deed mee dit keer. Het ging om een enkel moment: toen op Roland Gar ros Verkerk zich realiseerde, na de laatste klap in de halve finale, dat hij de finale had gehaald. Zijn tra nen werden direct de onze. Waarom toch, zou je zeg gen. Gaat het om de eigen - gefnuikte - ambities om ooit een Internationale Held met niet meer te betwis ten Eerlijk Geleverde Topprestatie te worden? Ja, ik vrees van wel Zo eerlijk moet je zijn: elke fan is ten diepste een gefrustreerde. Zelfs mijn vrouw is er dus zo eentje. Niet dat wij thuis niks bereikt hebben, maar om in de 89ste minuut met een vrije trap jouw club, Barcelona, naar de overwinning in de Cham pions League te schieten R. Koeman, huilheld), dat is toch even andere koek dan af een toe een applausje incasseren. Huilhelden doen het alléén. In een eerlijke wedstrijd, met duidelijke regels, zonder subsidies of commissies, het gebeurt mi, de hele wereld ziet het, en ook heel belangrijk: de tiveede plaats telt niét. Neem bijvoorbeeld de heer G. Lemond, huilheld. Een paar jaar nadat hij door een collega-jager voor hert werd aangezien (en bijna dood was) won hij op de Champs Elysées in de laatste kilometers op de kassei- tjes alsnog de Tour de France. Met een zenuwslopen de inhaalrace tegen Laurent Fignon besliste Greg een wedstrijd over totaal 3000 kilometer met een paar se conden verschil. De Franse regie bracht hem, win naar, nauwelijks nog in beeld. De tranen van verlie zend landgenoot Fignon werden voor de wereld van meer belang geacht. Het maakte niet uit. Ik herinner me dat het een hete dag was. Ik zat op de grond voor de tv, en zag de heldentranen op mijn blote buik val len en zich mengen met de zweetbeekjes die zich (na een halfuur geestelijk tijdrijden) in alle vleesplooien hadden gevormd. Zélfs kan ik huilen om dames handbal. Nog nooit hadden Wimie en ik een hand balwedstrijd bekeken. Maar het is 1996, er zijn Olym pische spelen in Atlanta en Wimie, slapeloos zwange- rend op de bank, stuit op de finale dameshandbal, Denemarken tegen torenhoge favoriet Zuid-Korea. Tegen de verwachting in is het, vlak voor het einde van de officiële speeltijd, 22-22. Mette, Deense top- Passanten en winkelpersoneel in het centum van Hamburg worden gek van een geheimzinnige JODE- LAAR, die sinds enkele weken op onregelmatige tijden zijn gezang laat horen. ,,Het gaat zo de hele dag", zegt Dorit Kötzing, die in een bakkerswinkel werkt. ,,De eerste keer schrok ik mij rot", zegt een taxi-chauffeur bij het station. ,,Het klonk alsof het uit een luid spreker kwam." Aanvankelijk werd het warenhuis Karstadt ver dacht, dat tot voor kort met een Alpen-affiche reclame maakte voor klimmersuitrusting. Gisteren bleek dat het gaat om een KUNSTPROJECT in het kader van een architectuurfestival. De luid sprekers hangen aan het centraal station. De sporen, die dwars door de hoge bebouwing lopen, heb ben iets weg van een dal in de bergen, aldus Katrin Schmidbau- er van het verantwoordelijke kun stenaarscollectief Tempolimit. Over een paar dagen is het afgelo pen. Een vrouw uit het Duitse Bochum dacht een gouden slag geslagen te hebben met de aankoop van een tweedehands stereoinstallatie voor 50 euro. Tijdens het schoonmaken van haar nieuwe bezit, trof ze in het apparaat twee verborgen SPAAR BANKBOEKJES aan. Op de rekenin gen staat in totaal ruim 75.000 eu ro. De eigenaar van het geld is over leden. Als niemand zich zou melden als erfgenaam, was het geld voor de Bochumse, verklaarde de politie maandag gisteren. Maar later bleek dat de rekeningen deel uitmaakten van de nalatenschap van de man. De Aziatische stadstaat Singapore krijgt het grootste REUZENRAD ter wereld. The Singapore Flyer wordt 170 meter hoog en zal uitzicht bie den op Maleisië en Indonesië. Vol gens de krant The Straits Times ver wacht Singapore 2,5 miljoen bezoe kers per jaar. Het reuzenrad, 35 me ter hoger dan het Millennium Wheel in Londen, draait zijn eerste rondjes overigens pas in 2006. De Chinese politie heeft een man opgepakt die in drie jaar tijd bij al zijn 39 BU REN had ingebroken. Hij vertelde de politie dat dat wel zo gemakkelijk was, om dat hij er al twintig jaar woonde en de straat goed kende. Dat meldde The China Daily onlangs. De 40-jarige dief heeft in totaal bijna 11.000 euro in geld en waardevolle spullen van zijn buren gestolen. Geen van zijn buren heeft hem ooit betrapt. Prins Johan Friso is er altijd in geslaagd om buiten de schijnwerpers te blijven. Over de 'onbekende' prins hebben de afgelopen jaren dan ook de wildste verhalen de ronde gedaan. „Specula ties", zoals de prins ze giste ren zelf noemde. Het hard nekkigste verhaal betrof zijn weerzin tegen koninklijke ta ken, en de wens om buiten de troonopvolging te blijven. „Ik ben beschikbaar, en als mijn moeder en mijn broer een beroep op mij doen, dan zal ik ze helpen", aldus Friso gisteren. Buiten prinsjesdag en Ko ninginnedag, en zelfs dan niet altijd, is Friso de voor bije jaren nauwelijks naar buiten getreden. Hij voelde zich de laatste jaren duide lijk meer senang in de Lon- dense bankwereld waar hij tot gisteren werkte, een we reld waar maar weinigen weet hadden van zijn ko ninklijke afkomst. Óp Ko ninginnedag wandelt hij meestal veilig in het mid den van het koninklijke ge zelschap, keuvelend met zijn neven, en zonder het enthousiaste handen schudden of volksdansen waarin andere leden van de familie zich die dag uitle ven. Misschien is het verlegen heid of gewoon weerzin te gen alle poespas, vrienden noemen de prins enigszins contactgestoord. De drukte en de mensenmenigtes lig gen hem niet, zoals de prins gisteren ook weinig opgeto gen de pers te woord stond. Volgens nichtje Margarita zwaaide hij zelfs wel eens met één hand naar Oranje fans, terwijl hij onder het raam zijn middelvinger op stak - ten teken van wat hij werkelijk van het toege stroomde publiek dacht. Vorig jaar bij de uitvaart van prins Claus kreeg het publiek echter een andere Friso te zien. Zorgzaam, be wogen, en de grote steun en toeverlaat van zijn moeder koningin Beatrix. In Delft trotseerde hij de nieuwsgie rige blikken en inzoomende camera's door vooraan in het koninklijk gevolg zijn moeder bij te staan. Het volop in de schijnwer- scoorster, mag een strafbal nemen. Zit 'ie, wint Dene marken vrijwel zeker goud. Mette mist. Ze kan nog net lopend de laatste 30 seconden volmaken en stort zich huilend in de armen van de coach. Het is diens laatste wedstrijd want coach gaat na de Spelen burgemeester worden. Wimie en Justus brengen verkrampte geluiden voort en durven elkaar niet meer aan te kij ken. Er wordt verlengd. De coach geeft Mette een kus en duwt haar zachtjes het veld weer in. Pardon? Mette, die jammerlijk faalde op dat ene moment waar elke top sporter in duizend kinderfantasie ën langzaam naar toeleeft, wordt niet vervangen. Niet! Vanaf een bank in Amsterdam wordt een Deense handbalcoach gillend voor imbeciel uitgemaakt. Mette beslist vervolgens vrijwel in haar eentje de finale. Ze scoort er nog vier. Mette, Jus tus en Wimie hebben goud. Doe mij vijf bier en vraag mij dit verhaal nog eens te vertellen. Ik kan u vrijwel garanderen dat het weer huilen wordt. De inventaris is waterproof. Dat moet ook wel, in een POSTKANTOOR ONDER WATER. Vanuatu heefter gisteren eentje geopend. De wachtenden voor het loket hoeven zich niette vervelen: het postagentschap bevindt zich tussen fraai koraal, een paar scheepswrakken en dui zenden soorten kleurige vis sen. Volgens het toerismebu- reau van Vanuatu, een eilan denrijkje in de Stille Oceaan, gaat het om het eerste on derwater-postkantoor ter we reld. De vier medewerkers zijn ervaren duikers. De postale voorzieningen heb ben een speciale waterproof inkt ontworpen voor de stem pels. Het toerismebureau wil de aandacht vestigen op het onderwaterlandschap en de vele duiklocaties. Foto: AFP Diverse bekende Nederlandse artiesten geven 12 oktober in de Rotterdamse Ahoy' een BENEFIETCONCERT voor WAR CHILD. Doel is meer vaste donateurs te werven voor de stichting, die zich inzet voor kinderen in oorlogsgebieden. On der anderen Marco Borsato, Ilse de Lange, Bldf, Trijntje Oosterhuis, Acda de Munnik, Van Dik Hout en Krezip treden belangeloos op. Wie het concert wil be zoeken, moet lid zijn of lid worden van War Child. Van de uitgebrachte cd 'Hoop!' zijn inmiddels 200.000 exemplaren verkocht. Enkele Nederlandse ar tiesten die hebben meegewerkt aan de cd, hebben daarom vandaag een gouden plaat overhandigd aan War Child. Foto: ANP pers staan moet die verdrie tige gebeurtenis voor de middelste prins ongetwij feld nog zwaarder hebben gemaakt. Gelukkig kon hij ook toen al rekenen op Mabel Wisse Smit, die zelfs met de koninklijke familie mee mocht in de grafkelder voor het laatste afscheid, ten teken dat ze al een be langrijke rol speelde. Dat maakte ook meteen een einde aan roddelverhalen dat Mabel Wisse Smit slechts diende als camou flage voor een prins waar van diezelfde bladen in voorgaande jaren hadden beweerd dat hij homosek sueel zou zijn. De prins heeft zich zelfs gedwongen gevoeld die geruchten offi cieel te ontkennen, een ko ninklijk unicum. Prins Johan Friso Bemhard Christiaan David is geboren op 25 september 1968. Als middelste van drie broers brengt hij zijn vroege jeugd door op kasteel Draken- steyn en bezoekt het Baarns Lyceum. In 1980 wordt zijn moeder koningin en ver huist het gezin naar Den Haag. Daar vervolgt hij zijn opleiding op het Eerste Vrij zinnig Christelijk Lyceum. Op 18-jarige leeftijd vertrekt hij naar Californië voor een technische opleiding. Terug in Nederland dwingt hij ontzag af door binnen zes jaar twee universitaire studies te voltooien: lucht en ruimtevaarttechniek in Delft en bedrijfseconomie in Rotterdam. Het levert hem de bijnamen als 'de briljante prins' en 'prins Bolleboos' op. Hij kan in al le rust van het studentenle ven genieten: de pers heeft alleen maar oog voor zijn oudere broer Willem- Alexander. Die moet ook worden beschermd aldus Friso in een van de zeldza me vraaggesprekken die hij geeft. „Je mag Alex wel in elkaar slaan, maar niet doodslaan want dan moet ik koning worden." Bij zijn afstuderen vertelt Johan Friso dat hij om 'toch enigszins voorbereid te zijn' op het koningschap privé- lessen Nederlands recht en parlementair e geschiedenis heeft gevolgd. Öok nuan ceert hij bij die gelegenheid het beeld van Oranje-tegen- wil-en-dank. „Het is niet zo dat de mogelijkheid dat ik mijn moeder of broer moet opvolgen constant als een schaduw boven mijn leven hangt. Kijk, voor iedereen in mijn familie is het een soort ballast. Het heeft voor- en nadelen. Ik kan ook de positieve kanten ér- van inzien." Zijn studiebegeleider prof. ir K. Smit omschrijft de prins bij zijn afstuderen als een harde werker, die een en al bescheidenheid is. Smit: „We mogen best trots zijn dat we zo iemand in ons koninklijk huis heb ben." Na zijn studie weet Friso ja renlang met succes onder te duiken in de anonieme bankwereld. Na een korte werkperiode bij McKinsey (1995-1997) volgt hij de bu siness administration-op- leiding van het gerenom meerde instituut Insead in Fontainebleau. Een jaar la ter treedt hij in dienst van de investeringsbank Gold man Sachs International in Londen, bekend om de ho ge salarissen én extreem lange werkdagen. Hij was daar tot gisteren vi ce-president van de Com municatie- Media- en Technologiegroep. „Ie mand met een dergelijke functie is constant onder weg, heeft meerdere bijeen komsten met uiteenlopen de klanten op een dag, vaak in verschillende steden of zelfs landen. Ik schat dat hij zo'n zestig tot tachtig uur per week werkt", vertelde onlangs een Amerikaanse werknemer van dit bankbe drijf. „Friso krijgt ongetwij feld genoeg slaap, maar of hij naast de bank nog een noemenswaardig eigen le ven heeft, betwijfel ik." Hoewel het declaratiebele ZC van de bank het afgelopei a- jaar minder ruimhartig is geworden, had Friso (die 5EL overigens geen staatstoek mg ge ontvangt) vast niet te jsa"j klagen over zijn salaris. A^^ leen al de jaarlijkse bonu< er^ sen voor mensen op zijn werkniveau worden tusseL t de 300.000 en 1.000.000 miljoen dollar geschat. n De prins kijkt met plezier,^ op zijn net opgezegde Lo^ dense baan terug. „Ik hebom heel verschillend werk geje daan en verantwoordelijk^ t heden gekregen die ik nie§- in de bankwereld had veibj-* wacht, en zeker niet zo vroeg in mijn carrière. Ik BsjQ realiseer me nu dat mijn mogelijkheden veel brede#- zijn dan ik had gedacht'. Bill dat heeft absoluut een enorme 'boost' gegeven mijn toekomstverwachting^ gen" mh ged amf Volj (ras! Ühe Bernice Breure en Hans Jacobs Prins Johan Friso presenteerde gisteren in Huis ten Bosch in Den Haag Mabel Wisse Smit als zijn toekomstige bruid. Foto: ANP/Ed Oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2