Personeel Valkenburg diep geraakt i LEVENSté TÉ IETS verl kope m? Alle vestigingen Leidse Lorentzschool onder één dak ^WWw.böekJvan^ Universiteit Leiden trekt meer studenten Leidsch Dagblad Sluiting vliegkamp kost banen Mabel heeft haar plek al veroverd jéÉÊÊË Hoger beroep tegen Van der G. Zwolse wethouder aast op Patrick Kluivert Leidsch Dagblad HM 'Pontennegers' en 'waschmeiden' nu op internet Aids treft nu ook. de boerenstand in Afrika hard Kabinet: Jongeren snel aan de slag Ais het niet vriest, zeilt Peter van Aacken Leidse regio enthousiast over 'randstadmetro' Sterren Huis ter Duin stralen overal Dirk de Witte Het leven is als een speelautomaat. Hoe meer je erin steekt, des te minder je krijgt OMMENTAAR VALKENBURG eldgebrek heeft het Marine- iegkamp Valkenburg uiteinde- k de kop gekost Wat met ja- nlang gelobby vanuit met na- e Leiden niet lukte, is binnen kortste keren geregeld als het inisterie van defensie krap zit Mi kunnen de Orions op Val- inburg, die eerder uit geldge- fck bij hetzelfde ministerie et naar een ander vliegveld inden worden verplaatst, plot ting worden gemist It is slecht nieuws voor de 750 irsoneelsleden die op het ma nevliegkamp werken. Die le- n weliswaar al jaren met het ee dat het vliegveld ooit wordt Bloten om plaats te maken for de bouw van huizen. Maar list doordat elke aanval door ge bestuurders tot nog je stuk liep op de onwil van het isterie, leek dat niet zo'n t te lopen. Het echte gevaar mt nu uit eigen gelederen. Uiting van het vliegkamp is tl gunstig voor de vele woning- nden in de Duin- en Bol- ïstreek en de Leidse regio. Bo ndien hoeft, doordat de bouw I het Marinevliegkamp Val- nburg nu werkelijkheid )rdt, geen extra bollengrond te »rden opgeofferd voor de luw van duizenden huizen, et is nu zaak dat de vier tegen- ribbelende gemeenten Kat- jk, Rijnsburg, Valkenburg en assenaar hun verzet tegen de lizenbouw opgeven. Samen et de andere gemeenten in de tin- en Bollenstreek, die Val- nburg al jarenlang zien als dé ekomstige bouwlocatie, en de idse regio moet één bouwplan irden gemaakt Juist de direct jtrokken gemeenten moeten orkomen dat op het marine- legkamp een fantasieloze, vol plempte woonwijk verrijst ïider enige rekening te hou- p met de nu alom geprezen ituur van het marineterrein, it is in het belang van alle in fers van de Duin- en Bollen- feek en de Leidse regio. Maar 'k tegelijk een belangrijke ets voor wat de ontluikende menwerking tussen de beide feio's nu echt voorstelt W* in der Veer Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43270 los dinsdag 1 juli 2003 SPRINTERS 1 !7BrT!Rr$T TTT nr. 43270 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door Rob Onderwater en Anton Diedrich valkenburg - Het personeel van Vliegkamp Valkenburg is diep geraakt door de beslissing om de basis te sluiten. De banen van 750 marinemensen worden op geheven. Het ministerie van de fensie heeft een miljoenenbezui niging aangekondigd. Valken burg is een van de vijf militaire bases die dichtgaan. In totaal verliezen door de bezuinigingen negenduizend mensen hun baan. Het voortbestaan van Vlieg kamp Valkenburg staat al jaren op de tocht omdat met name de provincie en de gemeente Leiden de basis als de ideale plek voor toekomstige woning bouw zien. Maar de finale klap wordt nu door Defensie zelf ge geven. Er wordt niet langer ge sproken over de verplaatsing van de activiteiten van Valken burg, maar over de complete opheffing van het krijgsmacht onderdeel. Voor de vakbond zijn gedwon gen ontslagen in elk geval on bespreekbaar, zegt Jean Debie, voorzitter van de grootste vak bond voor defensiepersoneel VBM/NOV. Hij wil dat de mili tairen die niet binnen defensie herplaatst kunnen worden, in andere overheids- of semi- overheidsbanen kunnen wor den herplaatst. Hij ziet functies in de zorg, in het onderwijs, bij de politie of in de totale veilig heidssector als serieuze opties. Ook banen in het bedrijfsleven zijn wat Debie betreft een optie. Daarover moet de minister af spraken maken met MKB Ne derland, de overkoepelende or ganisatie van het midden- en kleinbedrijf, vindt de vakbonds voorzitter. Debie: „Wij willen dat de minis ter zich daarvoor tot het uiter ste inspant. Deze mogelijkhe den voor herplaatsing moeten onderdeel zijn van een goed so ciaal plan." Debie bevestigt dat daarover overleg wordt gevoerd met het ministerie. Ook gaat de vakbond lobbyen bij Tweede Kamerleden. „We gaan toch nog een poging doen om hen te bewegen minder te bezuinigen. Dat zijn we aan onze leden ver plicht." Op vliegkamp Valkenburg is het nieuws over de sluiting hard aangekomen. Sommigen on dergaan de beslissing ogen schijnlijk gelaten, anderen zijn openlijk woedend. „Het is beter om Defensie maar helemaal op te doeken", zegt Katwijker B. Wierenga. „Ik heb geen goed woord over voor legerleiding en politici. Door al die bezuini gingsmaatregelen kun je niet meer op een normale manier een leger in stand houden. Daarom zeg ik: kappen ermee." Pagina Ri: 'Ik stap nooit meer in een Orion' De Orions van Vliegkamp Valkenburg gaan in de verkoop, het vliegveld zelf wordt gesloten. Archieffoto: Dick Hogewoning Leerlingen tijdelijk in 36 noodlokalen tijdens nieuwbouwperiode den haag/gpd - Mabel Wisse Smit heeft geen enkel moment geaarzeld toen prins Johan Fri- so haar een paar weken geleden met rode rozen en heel veel champagne in Mexico ten hu welijk vroeg. „Ik was volkomen verrast", aldus een opgetogen Mabel gistermiddag tijdens een ontmoeting met de pers in pa leis Huis ten Bosch. „Ik wist meteen zeker dat ik met hem mijn verdere leven wil delen. Absoluut!", voegde ze er aan toe. De aankondiging van de verlo ving van Johan Friso en Mabel Wisse Smit kwam gisteren niet echt als een verrassing. De twee,beiden 34 jaar, trekken al drie jaar met elkaar op en Mabel Wisse Smit speelde ach ter de schermen al een belang rijke rol in haar aanstaande schoonfamilie. „Ze heeft op een heel natuurlijke manier haar plaats in ons gezin al veroverd", zei koningin Beatrix. Koningin Beatrix noemde de nieuwe aanwinst van de familie 'heel lief en begaafd', de prins prees zijn aanstaande vrouw als 'geweldig, intelligent, loyaal en behept met een ongelofelijke energie'. Niet zo gek voor ie mand die volgens het Wereld Economisch Forum behoort tot de honderd meest belovende jonge mensen van de wereld. Een trouwdatum en een trouw- plaats zijn nog niet bekend ge maakt, mogelijk voorjaar 2004. De protestantse partijen hoe ven zich echter geen zorgen te maken. Wisse Smit is Neder lands hervormd en 'gelovig'. Ook de regering ziet geen be zwaar in de verbintenis, zo meldde het paar. Een gesprek met premier Balkenende was nodig om opheldering te geven over de relatie die Wisse Smit in het verleden heeft gehad met de van fraude verdachte Bosni sche politicus Sacirbey. „Ik heb de premier over hem verteld en uitgelegd wat onze relatie was", aldus Wisse Smit. In het ge sprek is ook afgesproken dat Mabel haar werk voor het Open Society Institute van de puis sant rijke Hongaar^e-Ameri- kaanse weldoener-speculant George Soros kan blijven voort zetten. Pagina Gesprek van de Dag: Mabel, ambïteuze vrouw Johsva"riso, 'prins Bolleboos' door Wim Koevoet leiden - De openbare Lorentz school, één van de grootste ba sisscholen van Nederland, krijgt een compleet nieuw onderko men. De huidige gebouwen aan de Van Vollenhovekade, Asser straat en de Oppenheimstraat gaan tegen de vlakte. De nieuw bouw, waarvoor nog geen uit gewerkte plannen zijn gemaakt, kost zo'n vijf miljoen euro. Tij dens de bouwperiode van drie jaar wordt de complete school van 850 leerlingen onderge bracht in 36 noodlokalen. Deze komen te staan nabij het kunst grasveld van de korfballers van LKV Sporting Trigon in het sportpark aan de Zoeter- woudsesingel. Onderwijswethouder A. Pecht- old heeft dit gisteren, tijdens het wekelijkse persgesprek van het college, bekendgemaakt. Om zijn onderwijsplannen in de Professorenwijk 'financieel kloppend en stedenbouwkun dig aantrekkelijk te maken', al dus Pechtold, moeten er 42 ap partementen komen aan de Van Vollenhovekade. „De be woners krijgen uitzicht op het Roomburgerpark. De wethouder broedde al een tijdje in stilte op zijn plannen. Gisteravond, direct nadat hij de media had geïnformeerd, heeft hij zijn 'rigoureuze ingreep' op een geheime locatie wereldkun dig gemaakt bij de betrokken organisaties. Hij rekent op bij val uit onderwijskringen maar houdt rekening met protesten van bewoners van de Zoeter- woudsesingel. „Die krijgen drie jaar lang 36 noodlokalen voor hun neus." Dat Pechtold werk zou maken van de Lorentzschool is geen verrassing. In het collegepro gramma heeft de wethouder zich, zoals hij zelf zegt, op het gebied van scholenhuisvesting voor twee grote opgaven ge steld: nieuwe huisvesting voor Woutertje Pieterse en de Lo rentzschool. Zijn plannen voor de eerstgenoemde school kwa men onlangs naar buiten. De openbare basisschool in de Professorenwijk is mateloos po pulair. Ouders uit wijken die ki lometers verderop liggen, bren gen of sturen hun kinderen er naar toe. Een deel van het suc ces is het gevolg van het feit dat op de Lorentzschool vrijwel geen allochtone leerlingen zit ten. Pagina Ri: 'Lorentzschool heeft rigoureuze aanpak nodig' ftTT<a Ook verbetering concurrentiepositie Amsterdam - Een aanhanger van Pim Fortuyn de monstreerde vanochtend in Amsterdam-Osdorp, waar het hoger beroep diende in de strafzaak te gen Volkert van der G. Volgens advocaat-generaal Van Asperen de Boer-Delescen verdient hij een ho gere straf omdat de rechtsorde door zijn daad ern stig is geschokt. De 33-jarige Volkert van der G. werd ruim twee maanden geleden veroordeeld tot achttien jaar cel voor de moord op Pim Fortuyn. De verdediging van Van der G. herhaalde vanochtend de straf te hoog te vinden. Foto: ANP/Marcel Antonisse zwolle/gpd - Sportwethouder Jaap Hagendoorn wil namens de gemeente Zwolle vandaag een bod uitbrengen op topvoet- baller Patrick Kluivert van Bar celona. Hagendoorn meent het bloedserieus, maar moet nog wel de rest van het college ach ter zijn curieuze plan zien te krijgen. De wethouder wordt niet ge hinderd door enige realiteitszin. Hij wil Kluivert in dienst nemen als bezoldigd ambassadeur van Zwolle en daarmee het sportle ven in de stad een flinke op pepper geven. Hagedoom (PvdA) reageert met het plan op het bericht dat FC Barcelona Kluivert in de etalage heeft ge zet. De spits mag voor 1,8 mil joen euro vertrekken. Hagendoorn ziet Kluivert als handelswaar. „Patrick is te zij ner tijd altijd weer met winst aan een voetbalclub te verko pen. Dat geld kunnen we ver volgens weer gebruiken voor andere zaken." Dat ervoor Kluivert ook nog een royaal sa laris van ettelijke miljoenen per jaar op tafel moet komen, schrikt de wethouder niet af. „Als je niets onderzoekt, kun je ook niets uitvinden", pareert hij. Kluivert zou zich als ge meenteambtenaar moeten in zetten voor de promotie van sport in Zwolle. Daarnaast zou hij voor enkele uren per week moeten worden verhuurd aan FCZvcblle. leiden - De Universiteit Leiden groeit sterk. Dat blijkt op grond van de vooraanmelding van eerstejaarsstudenten die zich voor een studie in Leiden heb ben opgegeven. In 1997 kwa men 2620 studenten naar Lei den, bij de aanvang van het stu diejaar 2003-2004 verwacht de universiteit bijna 3700 nieuwe lingen, dus ruim duizend meer, in te schrijven. Ook de concur rentiepositie verbetert. Leiden ontvangt nu bijna tien procent van alle eerstejaarsstudenten in Nederland, tegen 8,7 procent in 1997. Het College van Bestuur schrijft de onstuimige groei toe aan 'verbeterde communicatie en marketing'. Ook lijkt een rol te spelen dat de Leidse universi teit zich steeds meer richt op fundamenteel onderzoek en het directe gebruik daarvan in het onderwijs. Een succes is ook de samenwerking met de TU Delft, die tot nu toe drie populaire opleidingen heeft voortge bracht. Life Science and Tech nology is daarvan de bekendste, maar er is onder meer ook een gezamenlijke master Nanosci- ence opgezet De groei heeft ook een keerzij de, vooral op het gebied van huisvesting. Voor komend na jaar verwachten de gemeente Leiden, de universiteit en de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) opnieuw tekorten. Volgens woordvoerster M. Hen- Bezuinigingen per krijgsmachtdeel Elk krijgsmachtdeel krijgt be zuinigingen opgelegd omdat Defensie per jaar 380 miljoen euro moet bezuinigen. Er ver vallen ruim 9000 van de nu 70.000 banen. De bezuinigin gen worden als volgt verdeeld: Marine: Vliegveld Valkenburg verdwijnt met de tien Orion-patrouille- vliegtuigen. Ook verdwijnen twee luchtverdedigingsfregat ten, twee multi-purpose-fregat- ten en twee mijnenjagers. Landmacht: Sluiting van kazerne Ede-Oost en die in het Duitse Seedorf. Gemechaniseerde eenheden komen in twee in plaats van drie brigades op minder loca ties. Het raketsysteem MLRS en het kanonsysteem PRTL wor den afgestoten. Van de 47 hou witsers worden er 18 verkocht aan Noorwegen. Reservisten worden opgeheven. Luchtmacht: Vliegbases Soesterberg (Apa ches) en Twente (F16's) ver dwijnen. Van de 30 Apache-he li's worden er zes afgestoten. Helikopters komen allemaal op vliegbasis Gilze-Rijen. Geen vervanging van de Hawk-lucht- verdedigingsraketten door overname van Duitse Patriots. Al eerder of gedeeltelijk aange kondigd: 29 F16's minder: van 137 naar 108 jachtvliegtuigen. Afstoting Bölkow-helikopters. Twee jaar uitstel modernisering Patriot-raketten. Marechaussee: Reductie van ongeveer 240 ba nen. Raad akkoord met fotoverbod wassenaar - Maxima en Wil- lem-Alexander hoeven zich geen zorgen te maken over fo tografen in de bosjes bij hun toekomstige woning Eiken horst. De Wassenaarse ge meenteraad stemde gisteren vrijwel unaniem in met het ver zoek van het Koninklijk Huis om fotograferen rond de villa te verbieden. De enige tegenstem mer was PvdA-raadslid en foto journalist Stegeman, die vindt dat de democratie niet gebaat is bij het verbod. Voor burge meester Van den Muijsenberg is de veiligheid en privacy van het kroonprinselijk paar zo be langrijk, dat hij de inperking van de persvrijheid voor lief neemt. Schalken naar kwartfinale londen - Foeterend sloeg Sjeng Schalken zich gisteren langs de Duitser Rainer Schüttler naar de kwartfinales van Wimble don. De Limburger had drie sets nodig: 7-5 6-4 7-5. Morgen is Roger Federer zijn volgende opponent. Het Zwitserse super talent ontdeed zich in drie sets van de Spanjaard Feliciano Lo pez: 7-6 6-4 6-4, ondank het feit dat hij in de warming-up door zijn rug was gegaan. Pagina Sport Man sluit vrouw vijf maanden op haarlem - De Haarlemse politie heeft gisteren een Marokkaanse vrouw bevrijd uit>haar flatwo ning, waarin ze door haar echt genoot sinds vijf maanden was opgesloten. De vrouw had de politie gebeld en om hulp ge- ninger moeten studenten die nu al weten dat zij in Leiden gaan studeren, nü een kamer zoeken. „Dit is de goede tijd er voor", zegt ze. „De komende vraagd. Ze vertelde de politie periode komen bij ons alleen dat ze al geruime tijd door haar eerstejaars aan bod.man werd mishandeld. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V a\ Telefoon (Lv.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvulcSg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatischs betaling is mijn bank-jponummer Handtekening: 7)2141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE V'ERELD OM JE HEE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1