Dit is heerlijk om mee te makeny KUNST 8f CULTUUR Het mysterie van vrouwen in hun badkamï Meer subsidies vod cultuur in de regio Vier uur in de ban van vrolijke funk en soul li Leidse Esther Koenen schittert in musical '3 Musketiers' Bunny Wailer laat verst gaan op Two 77 Splash Julidans brengt spraakmakende voorstellingen van toonaangevende choreografen i dinsdag 1 JULI 2003 Foto: Reuters/Fred Prouser Schwarzenegger in Terminator 3 los angeles - Arnold Schwarze- negger poseert voor een levens grote bordkartonnen 'dubbel ganger' bij de Amerikaanse pre mière van Terminator 3: Rise of the Machines'. In dit derde deel van deze futuristische ac tieserie kruipt de Oostenrijkse spierbundel wederom in de huid van een dodelijke robot, clie terug in de tijd moet reizen om de jonge held John te be schermen. Vanaf 27 juli draait de film ook in de Nederlandse bioscopen. Zomeropera festival in Almere almere - Van 26 tot en met 31 augustus beleeft Almere de pre mière van een nieuw festival voor opera, muziektheater en musical: Zomeropera. Het is het eerste landelijk festival waar deze drie stromingen worden samengebracht. Met een dertig tal producties wordt een breed aanbod gepresenteerd in het in aanbouw zijnde stadshart Het festival wordt geopend met uit voeringen van de eigentijdse kameropera 'One' en de opera 'MacBeth' van Verdi. Nieuwe namen voor Lowlands biddinghuizen - Er zijn nieuwe namen bekendgemaakt voor het Lowlands Festival dat 29,30 en 31 augustus wordt gehou den in Biddinghuizen. Blikvan ger is SUM41 dat vorige maand nog moest afzeggen voor Pink pop, maar wel naar Lowlands komt. Andere geboekte arties ten zijn Moloko, Grandaddy, Fi- scherspooner en 2 Many DJ's. Minister Gil op tournee sao paulo - De Braziliaanse mi nister van cultuur en musicus Gilberto Gil gaat op tournee in Europa om zijn kas te spekken. De 60-jarige Gil heeft gezegd dat hij van zijn ministerssalaris van 2900 dollar per maand niet kan leven. De musicus neemt daarom een maand vrij om met concerten bij te verdienen. Hij is gisteren vertrokken om in on der meer Londen, Rome, Parijs en Lyon te spelen. Toen Gil be gin dit jaar minister werd, had hij al bedongen dat hij zijn mu zikale carrière kon voortzetten. Gil is een van de grondleggers van de muziekstroming die Tropicalismo' wordt genoemd. Kameleon-film breekt records amsterdam - Ruim 84.000 be zoekers hebben tijdens het ope ningsweekeinde de film 'De schippers van de Kameleon' bekeken. Daarmee trok de fa miliefilm meer kijkers dan eer dere successen als 'Abeltje', 'Kruimeltje' of 'Pietje Bell'. Cir ca 14.000 mensen mochten gra tis naar binnen, omdat ze mee deden aan een actie van een supermarktketen. De verfilming van de avonturen van de twee ling Hielke en Sietse Klinkha mer draait in 118 bioscopen. Het record wordt zaterdag ge vierd in het Rembrandt Theater in Utrecht. Tweelingen mogen dan gratis naar binnen. Kunsthal schenkt groep konijnen rotterdam - De Kunsthal in Rotterdam schenkt ter gelegen heid van zijn tienjarig bestaan de stad Rotterdam de beelden groep 'Konijnen' van kunste naar Tom Claassen. De beelden komen in het Museumpark te staan, op het gazon tussen het Natuurmuseum en de Kunst hal. Ze worden zaterdag ont huld. De sculptuur bestaat uit drie monumentale bronzen ko nijnen, één liggend en twee staand met een hoogte van 2,20 meter. Naast de Kunsthal stond jarenlang de grote Rhinoceros van Niki de Saint Phalle, die nu deel uitmaakt van een beelden groep van de Ark van Noach in Israël. door Jan Rijsdam leiden/rotterdam - Ze is nau welijks bekend in haar woon plaats Leiden en heeft nooit op de bühne van de Leidse Schouw burg gestaan. Maar ze schitterde al wel in 'Chicago' en in 'Satur day Night Fever' in het Utrechtse Beatrix Theater. En momenteel staat ze avond aan avond in een volgeladen Luxor Theater in Rot terdam in de oorspronkelijke Ne derlandse musical '3 Musketiers'. Een groots opgezette show met ingenieuze decors en prachtige kostuums. Esther Koenen (32) heeft haar draai helemaal ge vonden. „Dit is heerlijk om mee te maken." Ze is een geboren en getogen Leidse, vertelt ze niet zonder trots. Om elke twijfel daarover weg te nemen laat Esther Koe nen tijdens het gesprek de Leid se r even duidelijk horen. „Ik ben het een beetje afgeleerd, maar ik kan het nog wel", lacht ze. Wat wil je ook: als kind naar de Stadhouderslaanschool, ge woond aan de Leuvenstraat, op maar een steenworp afstand van hartje binnenstad. Een ech te Leidse dus. „Mijn ouders wo nen nog steeds in de Leuven straat. Zij zijn mijn grootste fans. Vroeger dachten ze wel: wat gaat dat kind toch doen? Ik kom uit een heel normaal ge zin, dus was het helemaal niet zo gewoon om de dansrichting op te gaan. Maar toen ze een maal zagen hoe graag ik dat wilde, vonden ze het wel oké wat ik deed." Natuurlijk zat het er van jongs af aan in. „Mijn ouders moes ten me als kind bij de ballet school vandaan slepen. Ik was er niet weg te slaan. Dat was in de tijd van de tv-serie 'Fame'. Daar was ik helemaal gek van. Toen dacht ik al: dat wil ik later ook. Ik liep net als in de serie door de straat te springen. Beatballet, heette dat in die tijd. Het was een echte hype." Haar eerste schreden op het professionele danspad zette Es ther Koenen bij de balletschool van Carol Schrijnemakers. „Van haar heb ik heel veel geleerd. Zelf zag ik in die tijd nog niet zo goed wat ik kon. Maar Carol zag dat wel. Zij heeft me gestimu leerd om naar de Rotterdamse Dansacademie te gaan. Tijdens die opleiding was ik zelf ook wel zo ver dat ik wilde kijken hoe ver mijn talent reikte. Mijn kracht lag vooral in jazz- en moderne dans." „Na vier jaar Dansacademie ben ik zelf les gaan geven. Dat heb ik een jaar of vier gedaan, Esther Koenen: „Eigenlijk is wat ik nu doe al mijn grote droom. In een Nederlandse productie komt altijd de helft van de mensen uit Amsterdam. Dan ben ik natuurlijk ook heel trots dat ik daar als meisje uit Lei den tussen sta." Foto: Hielco Kuipers eerst bij Marjolein Briër en later bij Carol Schrijnemakers. Maar op een gegeven moment begon het toch te knagen en wilde ik de bühne op. Ik ben begonnen in de 'Dinnershow 2000', in een gigantisch showballet met veel verkleedpartijen. Verder trad ik op als danseres bij LL Cool J, tijdens de MTV European Mu sic Awafds, Heineken Night Li ve, Musicals In Ahoy1 en diverse televisieprogrammas Als je eenmaal in dat wereldje zit, dan leer je ook mensen in het vak kennen. Die wezen mij er op dat er audities waren voor het tweede seizoen van 'Chica go'. Zelf dacht ik daar helemaal nog niet aan toe te zijn. Boven dien had ik nooit zangles ge had. Uiteindelijk besloot ik toch een kans te wagen en werd ik tot mijn grote verrassing aange nomen. In 'Chicago' kreeg het ensemble enorm veel aandacht. Geweldig om te doen. Ik heb mezelf in die tijd enorm kun nen ontwikkelen." „Na 'Chicago' heb ik 'Barcelo na' gedaan in Aalsmeer, en de rockopera 'Tommy' met de Ko ninklijke Luchtmachtkapel. Dat was weer heel iets anders. Heb ik ook veel van geleerd, qua zang. Vervolgens kwamen 'Sa turday Night Fever' en '3 Mus ketiers'. Eigenlijk ben ik van het een in het ander gerold." „Toch is alle ervaring geen ga rantie dat ze je er bij de volgen de auditie ook uitpiWcen. Al ben je nog zo goed, het blijft de vraag of je in een productie past. De producent is altijd op zoek naar een bepaald type in een bepaalde setting. Typecas ting heet dat. Pas je niet in het plaatje, dan word je niet geko zen. Daar moet je tegen kun nen, en wat je zeker niet moet doen is aan jezelf gaan twijfe len. Je weet gewoon dat je op een bepaalde manier overkomt, en als dat niet is wat ze zoeken val je buiten de boot. Hoe goed je ook bent. Dat is hard, maar hoort bij het vak." „'3 Musketiers' is voor mij wel heel speciaal omdat het geen productie is waar ik later ben ingestapt, zoals met 'Chicago' of 'Saturday Night Fever'. Dit is de eerste keer dat ik in de origi nal cast zit. Dat echt de eerste keus op mij is gevallen. Zoiets telt in het musicalwereldje. Ik ben gecast voor de rol van de moeder van d'Artagnan. Het is een rol waarin ik voor het eerst ook een klein beetje kan acte ren. Maar in een show als deze staan is sowieso fantastisch: prachtige decors, belichting, schitterende kostuums en een mooi verhaal natuurlijk" Dat verhaal gaat over de jonge d'Artagnan die zich wil aanslui ten bij de musketiers, het elite corps van de koning, en be landt in een wereld van politie ke en godsdienstige intriges. „Het meest bijzondere is dat deze productie vanuit het niets is ontwikkeld, om zo'n proces van dichtbij mee te maken. Joop van den Ende was er elke dag bij. Dan is er zo'n sfeer van: wij gaan dit maken met z'n al len." „De forse kritiek op '3 Muske tiers' van recensenten was wel erg teleurstellend", geeft Esther Koenen ruiterlijk toe. „Je hebt met z'n allen keihard gewerkt en dan komt dat hard aan. Ik begrijp de kritiek voor een deel wel, maar wat ik mis is het res pect voor alle energie die in zo'n productie gestopt is. Som mige recensenten laten er geen spaan van heel. Gelukkig denkt het publiek er heel anders over. De musical is drie maanden langer te zien in Rotterdam. Maar op 4 januari is onherroe pelijk de laatste voorstelling." En daarna? De ultieme droom van Esther Koenen is om eens in een buitenlandse productie te staan. „Dit werk trekt wel een zware wissel op je privéleven. Je weet, als je naar het buitenland gaat, dat je je familie en vrien den een tijd niet ziet. Maar toch, als ik in Londen in 'Chica go' zou kunnen staan, ben ik morgen weg. Zo'n internationa le cast is heel bijzonder, hoor ik altijd. Eigenlijk is wat ik nu doe al mijn grote droom. In een Ne derlandse productie komt altijd de helft van de mensen uit Am sterdam. Dan ben ik natuurlijk ook heel trots dat ik daar als meisje uit Leiden tussdh sta." den haag/gpd - De regio's zul len in het nieuwe cultuurbeleid meer aandacht en ook meer subsidie krijgen. Staatssecreta ris Van der Laan (cultuur) wil een deel van de subsidies over hevelen van de Randstad naar de provincies. Cultuur moet 'een breed en divers publiek bereiken', aldus de staatssecre taris. Dat staat in de brief met be leidsuitgangspunten die Van der Laan vandaag heeft gepre senteerd. In die brief staan haar belangrijkste doelstellingen voor 2004. De staatssecretaris vindt het culturele aanbod nu te 'lande lijk geconcentreerd'. Ze breekt met het beleid van haar voor ganger Cees van Leeuwen (LPF) en maakt het eenvoudiger om subsidie aan te vragen. Als de subsidieaanvraag aan de for mele eisen voldoet, dan wordt gekeken naar het regionaal be lang van de aanvrager, het be reik en de functie in het gebied waar de aanvrager zit. In de praktijk zal dat betekenen dat de subsidie beter verdeeld wordt en niet hoofdzakelijk in de Randstad terechtkomt. Cultuur moet hoogwaardig zijn, zo schrijft Van der Laan, maar ook een zo breed en divers mo gelijk publiek bereiken. Van der Laan behoudt zich het recht voor zelf subsidieaanvragen te beoordelen als daar een bijzon dere reden toe is. De nieuwe staatssecretaris wil de kunstensector minder regels opleggen. Om de sector meer ruimte te geven worden lande lijke en Europese subsidieregels tegen het licht gehouden en waar mogelijk geschrapt. Ook wil de staatssecretaris de 'strin gente' vierjarenplannen die het NEC NO He Ne I 20' dor I NO I Bei ministerie vroeger opsteltl q" schaffen. Zonder kan het n terie beter inspelen op on kelingen, meent Van der Li Subsidieontvangers h<f voortaan geen jaarlijks acti tenplan meer in te levere de toekomst hoeven de i] lingen slechts melding t^ ken van wijzigingen in de spronkelijke plannen. De, ..q trole daarop en op de reg^ N blijven bestaan zal str worden. De instellingen ki het vertrouwen om hun ties waar te maken, maai (n vertrouwen is niet t' schrijft de staatssecretari; de Tweede Kamer. ,Als I y- ten niet worden nagekc M J kan dit leiden tot sancties. pac Door minder regels en me yy,|( menwerking met onde ruimtelijke ordening en ^a£ striële vormgeving hoopi der Laan de sector groter pjn( op de been te houder, slechte economische toe dwingt de staatssecretar creatieve oplossingen. H« binet bezuinigt volgend ja miljoen euro op cultuur. 2005 moet Van der Laan 1 joen op haar begroting zj vinden. Een nadere uitwi van de bezuinigingen vol najaar. Verder heeft Van der Laa haar uitgangspuntenbriei altijd aan een nieuwe cu nota voorafgaat, gisteren^ dj uitgaan. Ze geeft daariiöojoi minder regels en meer 30 Qui verantwoordelijkheden v<?""en 1 instellingen te willen. Dejr|jpe we cultuurnota heeft boste king op de periode 2005antafe Van der Laans brief heet™^ ander karakter dan de bjjon2c van haar voorgangers, dieooriop beleidsmatig waren. ourna. =tT/C> amsterdam/anp - Reggae-le- gende Bunny Wailer komt zon dag niet naar het reggaefestival Two 77 Splash in Amsterdam. Hij heeft zijn Europese tournee afgelast. In zijn plaats treden nu de eveneens legendarische Lee 'Scratch' Perry en Mad Profes sor and the Robotics op. Het festival vindt plaats in de Heineken Music Hall en, voor het eerst dit jaar, in de naastge legen Pepsi Stage. Behalve bo vengenoemde artiesten staan bekende namen als Israel Vi bration, Junior Kelly, Sean Paul en Burning Spear op het podi um. Lee Perry staat bekend als de ontdekker van Bob Marley en The Wailers en wordt wel Ja maica's meest progressieve en .40 De 'reemc ANVA: are str innovatieve producer gen2-25 H Hij is niet alleen een naam in de reggaewereldj 09.01 inspireerde ook artieste Chemical Brothers, E Boys, The Prodigy en Slim. Zijn experimented Erst( dub en vervorming 20.00" eveneens van grote invlc?9ewöi jungle en triphop-muzika£gggthc Two 77 Splash, dat vann. 23.C tot 23.00 uur duurt, wortfechtrm de achtste keer gehoude^32- festival telt drie podia, wfeó Bah twee in de Heineken itiers bi Hall. Op de nieuwe locati?9essc Pepsi Stage staan onder" optredens gepland van Rebel, LMS, Patrice, Abiiundert Queen Ifrica. Het AmsterflUo De festival biedt plaats bezoekers. i-Cops. ontal 2 'eerber 'Cham 15 Heul 1.45 He iute. 0: Heu id met ightscr* land. 0 muziek recensie Rick Treffers Concert: Michael Franti and Spearhead. Gehoord: 30/6, Paradiso, Amsterdam. Een beetje mens ontwikkelt zich. Zo ook Michael Franti. De tijd dat hij met zijn Disposable Heroes of Hiphoprisy tekstueel en muzikaal grimmig en scherp uit de hoek kwam, lijkt defini tief voorbij. Het heilige vuur is er nog steeds, al is de verpak king in de loop der jaren veel luchtiger geworden, zo bleek gisteravond in een bomvol Pa radiso, waar de boomlange zanger/rapper samen met zijn altijd funky begeleidingsband Spearhead een daverend optre den van bijna vier uur gaf. De laatste keer dat een dergelijk marathonconcert plaatsvond, was twee jaar geleden, bij Fran- ti's latino-evenknie Manu Chao. En net als bij Chao weet ook de enthousiaste Franti- aanhang van geen ophouden, al zijn Franti's liedjes in com positorisch opzicht verre van uniek. De interactieve rasta op blote voeten is een publiekslie veling. Een volksmenner in de positieve zin des woords. Hij is één van allen en zoekt verbin ding met de grootste gemene deler van het menselijk ras. Het lukt hem moeiteloos. In één van de laatste feestnum mers bestaat het refrein uit twee woorden die nagenoeg ie dereen op deze aardkloot kent: taxi en radio. Op zo'n moment zou je haast vergeten dat de ei genzinnige man uit San Fran cisco altijd een behoorlijk maatschappelijk getinte bood schap met zich mee draagt. Maar een echte politieke party wordt het tijdens concerten zel den of nooit Het zal de 1500 uitzinnige fans in de zaal hoogstwaarschijnlijk worst ge weest zijn. Op het credo 'don't worry be happy" is het nu een maal gemakkelijker zorgeloos dansen dan op raciale issues of anti-oorlogstaal. Het publiek lijkt niet politiek bewust: precies het type mens dat Franti wenst te bereiken. De diehards die al zijn platen van binnen en buiten kennen, krij gen de onderliggende bood schap uiteindelijk toch wel door. De hier en daar geuite kritiek dat de onlangs versche nen cd 'Everyone deserves mu sic' vooral op flauwte wijst, is vanuit muzikaal oogpunt ge deeltelijk te begrijpen. De lichte funk-, disco- en gitaarliedjes zijn op het ijzersterke titelnum mer na enigszins inwisselbaar. De ellenlange, ongelofelijk energieke live-set kan echter al le genres muziek goed gebrui ken. Spearhead schakelt met het grootste gemak over van Afri kaanse ritmes naar zachtaardi ge jaren tachtig-rap, van dub reggae naar Phüly-soul en van Marvin Gaye's "What's going on' naar Nirvana's 'Smells like teen spirit'. In het overbekende 'Family Affair' van Sly the Fa mily Stone komt de Nederland se zangeres Cherry nog wat vo cale kolen op het vuur gooien. Rapper Radio (Active) steelt de show met een human beatbox in basketbal-tempo. Franti blijft de menigte lachend opruien. Het publiek springt als een groep blije schoolkinderen op zijn geoliede trein. De laatste Amsterdamse tram staat dan al lang in de remise. door Fran^oise Ledeboer Amsterdam - De formule van Julidans is ijzersterk: op podia op en rond het Leidseplein in Amsterdam wordt van 6 tot en met 19 juli werk van een grote variatie aan internationaal toonaangevende choreografen gepresenteerd. Het festival ont wikkelde zich in dertien zomers tot een spraakmakend platform voor nieuwe stromingen bin nen de hedendaagse dans en zorgt zo jaarlijks voor een con tinuïteit die grote broer Holland Festival niet vervult omdat het accent daarin op andere podi umkunsten ligt Een van de smaakmakers van Julidans is de befaamde dan ser/choreograaf Brit Akram Khan. In Londen geboren uit ouders die uit Bangladesh naar Groot-Brittannië kwamen, werd de nu 28-jarige Khan aan de Academie voor Indiase Dans geschoold in de al vijfhonderd jaar beoefende Indiase kathak- stijl. Hij volgde ook een oplei ding moderne dans en combi neert de kathak met heden daagse elementen met zijn gro te charisma en uitzonderlijke atletische vaardigheid tot een superieure mix. Zijn voorstel ling 'Kaash' was op Julidans 2002 een overweldigend succes. Begeleid door kathak-musici keert Khan op 9 juli dan ook niet voor niets terug in de Stadsschouwburg met zijn nieuwe solo 'Ronin', het ver haal waarin de strijd tussen goed en kwaad wordt verbeeld naar aanleiding van de ont moeting tussen de god Krishna en de krijgsheld Arjuna. De Vlaming Wim Vandekeybus was al eerder een geregeld te rugkerende gast op Julidans. Hij opent de dertiende editie 'Vrouwen in Bad' toont vijf intieme vrouwenportretten en is een poging het mysterie van natte haren, zachte huid en volmaakte billen te ontrafelen. Foto: GPD/Martine Dekker van het festival op 6 juli met zijn jongste voorstelling 'Blush'. Live begeleid door David Euge ne Edwards en zijn band 16 Horsepower onderzoekt Vande keybus daarin met zijn in 1987 opgerichte gezelschap Ultima Vez de diffuse emoties die ten grondslag liggen aan het feno meen blozen. De theatermaker maakte naam met voorstellin gen waarin hij dans, theater, film en muziek aaneensmeedt en ook in 'Blush' blijft hij trouw aan dat multidisciplinaire idi- Sinds jaar en dag brengt Juli dans ook voorstellingen van toonaangevende choreografen uit Azië en Afrika. De groep 'Sa- lia nï Seydou' van Salia Sanou en Seydou Boro uit Burkina Fa- so boekte in 2001 succes in Am sterdam met 'Taagala' (The Travelier) en keert nu terug met Weeleni' (The Call), waarin Sa nou, Boro en Ousseni Sako op zoek gaan naar hun innerlijke stem in een stilistische mix van Afrikaans en modem. Ze wor den live begeleid door twee gi taristen, een toetsenist en een percussionist. Bestaan er nog mysteries die wetenschap en media onge moeid hebben gelaten? Ja, die zijn er, weet choreograaf An drea Boll van het Hans Hof En semble. In "Vrouwen in Bad' onderzoekt ze de wonderlijke symbiose die vrouwen hebben met hun badkamer. Het geheim schuilt volgens Boll niet in de vaak kleurloze en onaantrekke lijke badruimten zelf, maar in de metamorfose die vrouwen ondergaan zodra zij zich daarin terugtrekken. De tijd verstrijkt DR akt gs. 18.1 langzamer of komt stil t«te - Re en met elk kledingstuk re^ uittrekken verliest de buiiy 20.1 reld aan belang. "VrouModenc Bad' toont vijf intiemej?rrasc wenportretten en is een het mysterie van natte zachte huid en volmaakt! te ontrafelen. Blijkens di lichting past ook dit pn de reeks hilarische vooi gen vol zwarte hunlor het ensemble de afgelo) ren naam maakte. Wie hiphop zegt, zegt Sti naam waaronder de Bi breakdancer Niels Robii podia veroverde sinds 1993 zijn eerste hiphoj volgde in Parijs. In een ductie met Paradiso br< daar dit jaar de wereldpi van 'Dominoe', een pr< die buiten Amsterdam nog in Berlijn en Parijl zien. Zijn optreden is on< van het Urban Dance W< waarop van 11 tot en mep met voorstellingen van' meer Black Blanc Beur fic de Steel liefhebben breaken, rappen en battk plan hun trekken komen. 1 Vondelpark Openlucht organiseert de Stichting dat weekeinde het eveij Amsterdam Breakz, met dance battles waarbij vWES" juli 'host' MC Ruby en D|t ritme B. worden beloofd. Met P*x 23- derdeel hoopt Julidans c der jongeren zoveel putNOOf trekken dat het totale aanord-Ho zoekers opnieuw op 15.(^9^^ komt. lachte: idio Not Julidans, 6 t/m 19 juli, schouwburg, Paradiso, weg, Bellevue en VondM UTI Openluchttheater, A'ag 93. dam. Meer informatie:1?® istemv .julidans.com. lnachtN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14