Onderzoek disco duurt nog half jaar LEIDEN REGIO Meer vrije bedden in Rijnlands Volkstuinders vallen ten prooi aan de golfballenterreur From RUSSIA with lof Nieuw Wassenaars dorpshart snel gebouwd 'Natuurlijk voelen verenigingen zich genomen' >Jn6dod6$! Meedoen én winnen bij Step 'ra opWarmond 89S Oranjegalerij in nieuw jasje leiderdorp - Winkelcentrum Oranjegalerij in de Oranjewijk in Leiderdorp kan op de schop. De gemeenteraad stelde gister avond bijna 3 ton beschikbaar voor nieuwe straatstenen, prul lenbakken, lantaarnpalen en parkeerplekken. Nadat de ge meente de omwonenden heeft bijgepraat, kan de opknapbeurt beginnen. Veestapel verdiend leiderdorp - Leerlingen van de internationale afdeling van ba sisschool Elckerlyc in Leider dorp hebben een koe. twee koppels kippen en een aandeel geit verdiend. Door koekjes te verkopen en een leesmarathon te houden verdienden ze ruim 500 euro. Gisteren gaven ze dit geld aan stichting Heifer, die van het geld dieren koopt voor arme gezinnen in Afrika en Oost-Europa. Als de dieren hun eerste jongen krijgen, geven de gezinnen de vrouwelijke jongen door aan andere arme buren, zodat steeds meer mensen ie dere dag verse melk of eieren hebben. Besluit school na zomervakantie leiderdorp - De Leiderdorpse gemeenteraad neemt pas eind augustus een besluit over de bouw van de Brede School aan de Ericalaan. De raad volgde gisteravond het advies op van wethouder Molkenboer. Hij wil meer tijd om vragen te beant woorden. De bouw van de school is omstreden. Tegen standers vinden dat hij te dicht bij rijksweg A4 wordt gebouwd. Harddraverij in Warmond warmond - Warmond heeft za terdag voor de 115e keer een harddraverij binnen haar ge meentegrenzen. De organisatie kondigt aan dat de Herenweg deze dag van tien uur 's och tends tot negen uur 's avonds is afgesloten voor doorgaand ver keer. Naar verwachting doen zo'n 24 combinaties mee aan de harddraverij. Het prijzengeld bedraagt 4.500 euro, 2.100 euro is het geldbedrag dat de win naar krijgt. dinsdag 1 JULI 2003 G Rn tflIK ess Irü De door Nancy Ubert voorschoten - Sta je ontspannen het onkruid in je volkstuin te wieden, vliegt er een golfbal rakelings langs je gezicht. Dat overkwam de echtgenoot van C. van Noord-van der Houten in Voorschoten. „En dat is niet het enige voorval", klaagt ze. Het complex van Volkstuinvereniging Voorschoten 'kust' het golfterrein dat door Sportfondsenbad BV wordt ge ëxploiteerd. Een sloot is de schei dingslijn. Van Noord vindt herhaal delijk golfballen in haar lusthof. „Be grijp me goed, ik gun de golfers dat ze een balletje slaan. Ik heb helemaal niets tegen de golfsport. Maar ik vind wel dat wij, leden van de volkstuin vereniging, ook onze hobby moeten kunnen uitoefenen. Zonder gevaar voor eigen leven, wel te verstaan." Regelmatig sneuvelt een ruitje van een kas. „Die materiële schade is zo erg nog niet", zegt Van Noord. „Trouwens, die wordt keurig vergoed door het Sportfondsenbad. Het gaat mij meer om het lichamelijk letsel dat wij hier kunnen oplopen als zo'n bal verkeerd wordt geslagen." Toen de Voorschotense in maart van dit jaar na de winterstop voor het eerst weer naar haai" volkstuin ging, vond ze ver spreid over de tuin acht golfballen. „Die zijn dus in een kort tijdsbestek afgevuurd. Ik vind dat er nog al wat." Het bestuur van de volkstuinvereni ging heeft de kwestie al een paar keer aangekaart bij de manager van het Sportfondsenbad. Tot op heden heeft dat voor Van Noord en de andere le den van de volkstuinvereniging niet het gewenste resultaat opgeleverd. Vandaar dat zij haar nood heeft ge klaagd bij de gemeenteraad. Er moe ten veiligheidsmaatregelen worden getroffen, vóór het te laat is, zegt ze. „Zoals ik al zei bestaat een regeling waarbij Sportfondsenbad de schade vergoedt, maar dan heb ik het alleen over gewassen en gebouwtjes en der gelijke. Wat er gebeurt als iemand een bal tegen zijn hoofd krijgt? daar over zijn nog geen afspraken ge maakt. En die golfballen gaan hard, kan ik je uit ervaring vertellen. Als e die tegen je aan krijgt, ben je metel. beurs. Een buurman hier op de tif heeft dat ook kunnen ervaren." De voorlichter van de gemeei] Pe Voorschoten laat weten dat wetha der Carabain zich heeft opgeworp"® als bemiddelaar tussen de twee p?"? tijen. Onder zijn leiding moet het een oplossing komen. De politirej heeft op actie aangedrongen. Naast Baanderij nu ook plek langs A4 in beeld door Janneke Dijke leiderdorp - Of er een uitgaans centrum in Leiderdorp kan ko men of niet, blijft zeker tot be gin volgend jaar onduidelijk. De gemeente Leiderdorp neemt uit gebreid de tijd om een onder zoek te doen naar de veiligheid, zoals de gemeenteraad heeft op gedragen. Gisteravond besloot de raad het onderzoek uit te breiden: naast bedrijventerrein De Baanderij zijn nu ook de nieu we terreinen Vierzicht of Bo spoort langs de A4 in beeld. De locatie langs de A4, in de buurt van de pannenkoeken boerderij, is een voorstel van de WD. De partij vindt het een ge schikt alternatief, omdat een uitgaanscentrum met disco theek langs de snelweg minder overlast zou veroorzaken dan op De Baanderij, waar zich aan drie kanten woonwijken bevin den. Een meerderheid van de politieke partijen ziet wel wat in de suggestie van de WD, en stemde daarom gisteravond in met het voorstel beide locaties te onderzoeken. Ondernemer H. Postma, die het uitgaanscentrum wil exploite ren, vindt een stek langs de snelweg een droomdomein. In een brief aan de raad laat hij weten dat deze optie in veel op zichten zijn voorkeur heeft bo ven De Baanderij. Bezwaren van omwonenden en bedrijven uit de buurt zullen zich bij de A4 niet voordoen, verwacht Postma. Daarom deelt hij alvast mee dat hij langs de snelweg zijn oude plan weer van std haalt: een uitgaanscentrum met megadisco voor 1500 tot 2000 man. Dit feestpaleis wilde hij aanvankelijk ook op De Baan derij bouwen, maar na hevige kritiek bracht hij de disco terug tot twee danszalen, samen goed voor zo'n 500 man. Dat hij Bospoort of Vierzicht geschiktere plekken vindt dan De Baanderij, betekent niet dat Postma er al zijn kaarten op zet. „Uiteraard blijft de locatie aan De Baanderij nog volop in beeld, zolang vestiging op de W4-locatie nog niet zeker is", schrijft hij aan de raad. Juist zijn voornemen om langs de snelweg alsnog een mega disco te bouwen, maakt dat Groenlinks huiverig blijft voor het plan. De partij heeft van alle raadsfracties het minste op met het uitgaanscentrum en is te gen de komst, tenzij uit het on derzoek blijkt dat het heel goed kan. De overige vijf partijen wassenaar - Als het aan de Wassenaarse gemeenteraad ligt, wordt het nieuwe dorps- hart Centrum Noord snel ge bouwd. Op enkele haken en ogen na, willen alle partijen doorgaan met de plannen. „De schop mag snel in de grond", roept de WD. De partij is opgetogen over de plannen voor de nieuwe bibliotheek, huizen, winkels en parkeerplek ken. Zeker nu woningbouwver eniging Wilübrordus 500.000 euro uittrekt om de bouw van de bibliotheek te betalen. En ondanks dat er minder ruimte komt voor boekenkasten, is de bibliotheekdirectie akkoord ge gaan. Ook de andere partijen zijn blij met de hulp van de wo ningbouwvereniging. Het CDA stelde gisteravond dat het nieu we centrum eindelijk 'binnen handbereik' is. De PvdA ging 'uiteindelijk wel akkoord'. Niet iedereen vindt Centrum Noord een succes, bleek tijdens de raadsvergadering. Twee Wassenaarders maakten ge bruik van hun spreekrecht en voorspelden dat het project door kostenoverschrijdingen en het slechte economische tij een financiële ramp wordt. In janu ari van dit jaar veegden burge meester en wethouders om de zelfde reden de plannen van ta fel, maar inmiddels zijn zij van mening veranderd. Voorzitter van Sassenheims Onderdak tegen verdubbeling huur door Margrit Tibboel sassenheim - Het is niet te rij men dat de huur voor vereni gingen die 't Onderdak in Sas senheim gebruiken, tweejaar lijks wordt verdubbeld. Dat zegt Lejo van der Heiden, de voor zitter van de stichting tot be heer en exploitatie van het soci aal-cultureel centrum aan de Parklaan. „Wij hebben steeds afgeraden om daar over te be ginnen." ..Als vereniging zou ik ook op mijn achterste benen gaan staan", zegt Van der Heiden. „Eerst word je tegen je zin naar een nieuw centrum gelokt met de toezegging dat de huren niet omhoog zullen gaan en na drie jaar is het raak. Dan krijg je in eens te horen dat de gemeente naar 'marktconforme tarieven' wil. Dat de verenigingen zich genomen voelen, daar kan ik wel inkomen." Het stichtingsbestuur is het dan ook absoluut niet eens met het initiatief van B en W. „Dat maakt de discussie nodeloos ingewikkeld." De 23 verenigin gen die in Het Onderdak hun thuisadres hebben zijn inmid dels furieus. „De show- en drumband Adest Musica is onze grootste gebrui ker", aldus Van der Heiden. „Die huurt dertig tot veertig procent van het gebouw en be taalt nu ongeveer tweeduizend euro per jaar. Dat wordt straks verdubbeld als de plannen van B en W doorgaan." Of deze huurverhoging desastreuze ge volgen heeft voor verenigingen die toch al over een krap bud get beschikken, weet Van der Heiden niet. „Ik kan niet in een ander zijn portemonnee kijken. Zeker is wel dat het voor som migen een financiële aderlating wordt." Volgens Van der Heiden is de gemeente met de exploitatiecij- fers van 't Onderdak in het ach terhoofd en met een economi sche recessie in het vooruitzicht Lejo van der Heiden over de mogelijk verdubbeling van de huur van 't Onderdak: „Zeker is wel dat het voor sommigen een financiële aderlating wordt." Foto: Mark Lamers gaan bedenken op welke ma nier de gemeentekas gespaard kan worden. „Dan hoeft er minder subsidie betaald te wor den." Want dat er geld bij moet, is een ding dat zeker is, meent Van der Heiden. „We hebben een exploitatietekort voor het hele complex van veertigdui zend euro over 2002. Maar dat valt eigenlijk wel mee. Overal om ons heen zijn die bedragen veel en veel hoger." Minder geld uitgeven door het aantal optredens te beperken, is volgens Van der Heiden niet de oplossing. De theaterprogram mering staat los van de exploi tatie van het gebouw. „We kun nen niet van te voren zeggen hoeveel voorstellingen we pro grammeren. Dat hangt af van de artiesten die je kunt inhu ren." Ook het niveau van het pro gramma-aanbod wil hij bewust hoog houden. „Als je wat lager mikt, ben je misschien minder kwijt. Maar wat wij brengen is een hoogwaardig en veelzijdig cultureel product. En dat moet zo blijven." Hij verklaart: „Ik heb de indruk dat er niet voldoende is nage- denken andersom: zij willen het toestaan, mits blijkt dat het veel onveiligheid oplevert die niet in de hand gehouden kan worden. Het CDA heeft niet veel proble men met het uitgaanscentrum, maar wel met het onderzoeken van de stek langs de A4. „Eigen lijk spreken we met deze motie uit dat we bereid zijn de onder nemer een plek te gunnen langs de A4. Dat is een stap te ver", aldus CDA'er Laman. „Maar nou eerst af waar we mee be gonnen zijn. Daarna kun je al tijd nog verder kijken." De an dere partijen vinden dat onzin. „Als het college straks conclu deert dat hef niet kan aan De Baanderij, dan hebben we di rect een alternatief', meent PvdA'er McDaniel. Burgemeester en wethouders moeten de opdracht van de raad uitvoeren en twee locaties onderzoeken. De wethouders Roest (economische zaken) en Molkenboer (ruimtelijke orde ning) plaatsten gisteravond meteen kanttekeningen bij een uitgaanscentrum langs de A4. „In Vierzicht zouden we de be drijven die er zitten versterken. Daar zitten bovendien ook be drijven die bezwaar hebben te gen een disco voor 2000 man", aldus Roest. De wissel tijdens de steprace. Foto: Hielco Kuipers a warmond - Het is weer eens wat anders dan een plaatselijke wielerronde, moet de Vereniging Tot Viering van Warmonds Feesten gedacht hebben. Als een van de onderdelen van de Kaagweek, was het gis teravond rondjes draaien op de step gebla zen. 'Step 'm op', met start en finish in de Burgemeester Ketelaarstraat en teams van elk twee personen die er vier rondjes lang vrolijk op los steppen. Eerst de prominente Warmonders, waaronder politici en lokale ondernemers, later de veelal jeugdige en thousiastelingen, die onder de noemer 'niet-prominenten' eigenlijk best graag wil den winnen. Bij de prominenten was voor al het meedoen belangrijk. De hoofdprijs ging naar het Warmondse 'Prinsenpaar'. Het Prinsenpaar is André van Velzen en zijn vrouw Johannetta, die dit jaar in War mond prins en prinses Carnaval waren. Re den genoeg natuurlijk, om mee te mogen steppen met de groten der Warmond, met de 'prominenten'. En als je dan ook nog wint? „Ach, we hebben heus niet speciaal getraind of zo", verzekert André. „Dit is echt alleen maar een geintje." Als Prinsen paar wilden André en Johannetta ook i Kaagweek het camavalsgevoel uitdraf Vandaar de vrolijk gekleurde boerer waar ze in rond stepten. t -1 Het weer liet de Kaagweek gisteravond lair beetje in de steek. Heel anders was datige afgelopen weekend, met programmzbn derdelen als roeiwedstrijden, jeu de botj de een kermis, een klimwand, veel muzieh in iedere avond een barbecue in Park Leeis s\ Vandaag wordt de Kaagweek afgeslcrofl met onder meer een touwtrekwedstrije To een optreden van de band 'BOB'. vai nei Fusie verpleeghuizen en ziekenhuis is rond dacht over de exploitatie toen ze met de plannen voor dit nieuwe centrum begonnen. De gemeente ging ervan uit dat we met de baromzet een eind zou den komen. Maar zo simpel is het niet. Er komt bij een thea teroptreden zo'n 200 tot 300 euro binnen, maar daar kun je nog geen lamp voor vervan gen." Vanavond praten de verenigin gen over de huurverhoging in 't Onderdak. Morgenavond komt hetzelfde onderwerp ter sprake in de Sassenheimse gemeente raad. door Janneke Dijke leiderdorp/alphen - Het Rijnland Zieken huis lijkt wel een bejaardenhuis. De gemid delde leeftijd van de patiënten is ruim 75 jaar en dat is veel te hoog. Broze bejaarden kunnen niet terecht in het verpleeghuis en houden daardoor een ziekenhuisbed bezet. Het Rijnland Ziekenhuis en de verpleeghui zen Leythenrode en Oudshoom zoeken de oplossing in een fusie. Vanaf vandaag gaan ze gedrieën door het leven, zodat revalide rende patiënten sneller het ziekenhuis kun nen verruilen voor een verpleeghuis. „De opstopping neemt zo af." Het plan om samen te gaan werd in al 1999 geboren. Het bleek echter geen sinecure om het Alphense verpleeghuis Oudshoorn, verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp en het Rijnland Ziekenhuis met locaties in Lei derdorp en Alphen om te vormen tot één organisatie. De directeuren van de drie zorginstellingen wilden zorgvuldig te werk gaan en wilden ook dat de cliëntenraden, de ondernemingsraden en de medische staf zich helemaal in het plan konden vin den. Toen het balletje de goede kant op rolde, doemde een probleem op: de financiële problemen bij Leythenrode. „Het mag dui delijk zijn dat de ondernemingsraden toen zeiden: Hemeltje, waar gaan jullie aan be ginnen", zegt E. van Royen, voorzitter van de raad van bestuur. Nu Leythenrode lang zaam maar zeker in rustiger vaarwater komt, durven de andere partners het aan. De streefdatum voor de fusie, 1 juli, is ge haald. Dat was nodig, want de cijfers spreken boekdelen. Per jaar stromen minder dan honderd Rijnlandpatiënten door naar Ley thenrode of Oudshoom. Deze honderd bedlegerigen vormen tien procent van de ziekenhuispatiënten. „Deze mensen op ho gere leeftijd arriveren vaak in een acute si tuatie, bijvoorbeeld met een hersenbloe ding, een gebroken heup of een hartpomp die niet goed werkt", legt Van Royen uit. Na de operatie is het tijd voor revalidatie, en dat kan het beste in een verpleeghuis. Daar wringt het. „Het kost al gauw twee tot vier weken om een juiste plek voor hen te vin den in verband met de wachtlijsten." Dankzij de fusie gaat de verhuizing van zie kenhuis naar verpleeghuis veel sneller, ver wachten de bestuurders. „Eigenlijk moeten we zodra zo iemand in het ziekenhuis te rechtkomt al contact opnemen met het verpleeghuis. Dan kunnen we vertellen dat die patiënt er op korte termijn aankomt en kunnen ze er rekening mee houden", schetst Van Royen. Als het goed is, blijft het niet bij plannen en ideeën. Draaiboeken liggen klaar die het personeel van de drie vestigingen moeten helpen om zich de nieuwe werkwijze eigen te maken: zoveel mogelijk reke ning met elkaar houden. Om het personeel te helpen, is er een pro- jectleider aangetrokken die in een half jaar tijd de boel op de rails moet krijgen. Op 4 januari 2005 mogen er geen patiënten meer in een ziekenhuisbed liggen die ei genlijk in een verpleeghuis thuis horen. „Iemand met een hersen bloeding of een beroerte hoeft zel den tot nooit langer dan twee we ken in een ziekenhuis te liggen. Dat gebeurt straks bij ons dus niet meer. Na die tijd gaat hij naar een verpleeghuis", stelt Van Royen. Mulder, directeur van Oudshoom, en Verhagen, directrice van Ley thenrode, vinden niet dat het zie kenhuis het probleem op hun bordje schuift. Met de cliëntenra den is afgesproken dat de hoe veelheid patiënten die vanuit huis naar het verpleeghuis verhuizen, hetzelfde blijft. Dat er daarnaast ruimte komt voor mensen uit het ziekenhuis, is een voordeel dat te danken is aan de fusie en de dui delijke afspraken. Ze zien zichzelf een beetje als pio niers. Als over enige tijd de sa menwerking tussen ziekenhuis en verpleeghuis gladjes verloopt, zijn de verzorgingshuizen aan de beurt. De banden tussen verzor- gings- en verpleeghuizen moeten minstens even hecht worden. „Je moet ergens beginnen", vindt Van Royen. „Laten we eerst eens met deze partners beginnen en elkaar leren kennen." Enkele creatieve breinen in Ley thenrode, Oudshoom en Rijnland brainstormen binnenkort over een nieuwe naam. De drie instellingen houden hun eigen naam, maar krijgen er in het najaar een ge meenschappelijke voornaam bij. Als het goed is, is dat niet het eni ge gevolg dat de patiënten en be- i-l lad ekk woners gaan merken van de fusie. J. Ank pon, lid van de nieuwe raad van besfval weet nog een voordeel. „Nu bezet een avi ne groep ouderen heel veel bedden. SAgoi kunnen we veel meer acute patiënten Br: nemen, dus ook jongere mensen mefrve iets van de fusie. De opstopping bPol voordeur neemt straks zeker af.ch lil (advertentie) Oc/ckti& selecteert speciaal voOar VERTREKDATA: 24/7, 7-21/8, 4-18/9, 2-16-30/10 er From Russia with love .beroemde woorden, maar zeker goed sluitend bij deze nieuwe reis van Sterprodukties. Wij bieden u in~. we samenwerking met de gerenommeerde vliegtuigmaatschlde, Scandinavian Airlines en onze vertegenwoordiging in Ruslancfen schitterende 12-daagse rondreis aan naar de 'schatten van Rut' Tijdens deze reis maakt u uitgebreid kennis met onder meer IV SL Petersburg en de Gouden Ring Beroemde highlights al? Kremlin, Kostroma, de zomerresidentie van de Russische Tsvat Suzdal en de Hermitage passeren uitgebreid de revue. En voian( prijs hoeft u het in ieder geval niet te laten, want u kunt al boeken, de introductiereissom vanaf slechts 899! Dit is indusief: de ("8 reis Amsterdam-Moskou v.v. (met overstap), transfers, verblijf iril d( ristenklasse hotels o.b.v. logies en ontbijt, rondreis per tourir. nachttrein St Petersburg-Moskou, excursieprogramma en Ned^ kende reisleiding. U begrijpt dat Rusland niet op uw lijstje van vlGI tiebestemmingen mag ontbreken! Exclusief: visumkosten, luchthaL toeristenbelasting en res.kosten, lokale gidsen, fac excursies, di\|g zekeringen. Min. aant deeln. 28. Uit ann.term. bij onv. deelri dagen voor vertrek. Vraag uitgebreide reisbeschrijving PZ 12.022 g£| Sterprodukties/KRAS SterVakantm Di lie INFORMATIE, REISBESCHRIJVINGEN EN BOEKINGEj www.sterprodukties.nl i Telefonisch bereikbaar: mat/mvr: 08.30-20.30 u> ■s 073 - 5 999 969 g za: 09.30-1 In Alkmaar Kanaalkade 28 Amsterdam Willemsparkweg 26 Baam BrinkstJOn Haarlem Schagchelstraat 1 a Hoorn Veemarkt 45-47 it H 6-3

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12