LEIDEN REGIO 'Kosten Rijn Gouwe Lijn streng bewaken' 1 Als het niet vriest, zeilt Peter Markante dansleraar gaf duizenden les DUIVEN BERICHTEN l my r 3ude tentamens tellen niet meer mee, studente moet opnieuw beginnen rtlf fffèk: Leiden nu strenger voor Diastatische Producten IN MEMORIAM R3 Provinciale PvdA wil 'herhaling van Betuwelijn' voorkomen Nat Speertoernooi Celstraf voor afbijten lip den haag/leiden - Een 22-jari- ;e Leidenaar is in hoger be roep door het Haagse ge rechtshof veroordeeld tot een :elstraf van tweeënhalf jaar omdat hij een medebewoner van het asielzoekerscentrum •Jieuweroord aan de Rijnsbur- jerweg een stuk lip heeft afge- jeten. De opgelegde straf is jelijk aan de eis van hofaan- dager J. Wesselink. Eerder veroordeelde de recht- oank de uit Siërra Leone af komstige man reeds tot 2,5 aar gevangenisstraf. De man ;ing in hoger beroep omdat rij zei uit zelfverdediging te |nebben gehandeld toen het '[slachtoffer' hem aanviel. Dit (verhaal maakte op het ge- echtshof geen geloofwaardige idruk omdat het 37-jarige lachtoffer vrijwel ongekleed ,e douche verliet toen hij Islaags raakte met zijn mede bewoner. 2?De advocaat van de asielzoe ker, mr. M. Evers vroeg om n onderzoek naar de toere- ;eningsvatbaarheid van zijn "lënt Deze zou tijdens het af- lijten van de lip flink in de zijn geweest. Zelf vroeg de ielzoeker om geestelijke lulp en liet weten niet naar ijn land van herkomst te wil- en terugkeren. Fietstocht voert ings de Amstel Leiden - De Fietsersbond, een telangenvereniging voor Bet ters in de Leidse regio verzorgt ondag 6 juli de maandelijkse (fietstocht. Deze keer wordt de Vesteinderoute (65 kilometer) Jefietst. De tocht gaat over het [chitterende fietspad langs de nstel tussen Bilderdam en Ifrouwenakker door waterrijk lebied. Er wordt gebruik ge naakt van drie pontjes. Aan belden vooraf is niet nodig, wel Jvordt er een bijdrage van één :vraagd. Eline Molijn [eeft meer informatie: 5894333. dinsdag 1 JULI 2003 door Wilfred Simons leiden- De provinciale PvdA dringt er bij gedeputeerde sta ten (CS) op aan om de kosten voor de Rijn Gouwe Lijn streng in de hand te houden. Dat moet vooral gebeuren door het aan trekken van 'sterke projectlei ders' die de vinger aan de pols houden en die budgetoverschrij dingen voorkomen. Mochten die overschrijdingen zich toch voordoen, dan moe ten de projecüeiders direct GS waarschuwen. PvdA-statenlid Eric Pool zegt dat de provincie Zuid-Holland zulke sterke pro jectleiders nu niet in huis heeft. „Wij hebben GS daarom ge vraagd om extra mensen aan te nemen." De aanlegkosten van de Rijn Gouwe Lijn zijn begroot op 233 miljoen euro. Het meeste geld is nog niet gevonden. Het rijk wordt aangeslagen voor hon derd miljoen en dan moeten de regiogemeenten tezamen nog eens 50 tot 75 miljoen euro bij leggen. Dan liggen er nog kost bare claims van bijvoorbeeld de bewoners van de Lammen- schansweg, die verlangen dat het tracé door de Leidse bin nenstad door een tunnel gaat. Afhankelijk van de vraag welke extra aanpassingen gedeputeer de staten honoreert, betekent dit dat de kosten voor de lijn moeilijk precies zijn vast te stel len en dat zij zeer gemakkelijk uit de hand kunnen lopen. De PvdA-statenfractie verlangt dan ook een nauwgezette en tij dige rapportage van GS aan de staten. Daarmee wil zij voorko men dat op regionaal niveau eenzelfde probleem ontstaat als op landelijk niveau met de Be tuwelijn en de HSL is gebeurd. Daar liepen de kosten vooral op doordat de Tweede Kamer vaak te laat en onvolledig van meer kosten op de hoogte werd ge steld. Ook was niet altijd duide lijk wat extra voorzieningen zouden kosten, waardoor de Tweede Kamer in feite een blanco cheque afgaf. Dat bleek recentelijk in een rapport van de Algemene Rekenkamer. Woordvoerder Pool vindt dat dit in Zuid-Holland niet moet gebeuren. „Wij hebben vorig jaar al met GS besproken hoe we de informatievoorziening aan de Staten kunnen verbete ren. We willen daar na de zo mervakantie nog eens op terug komen en kijken hoe het nog beter kan." Ook wil Pool dat GS anders met de aannemers omgaan. „Dat is een conservatieve bedrijfstak die eerst een bestek opstelt en daarna voor alle meerwerk apart extra rekeningen overlegt. Dat betekent dat projecten al Ie duiven vlogen dit weekeinde iuit Chantilly. De uitslag van wedvlucht is: f.V. Blauwkras de Mooy 1, 4, 5, 9; R. v.d. leer 2, 8; H. Koome 3, 6; G. v.d. Hom 7; Groenendijk/Pikaar 10. ige'.V. Leiderdorp V. Tolboom Zn 1, 3, 6, 7; W. ijn ftn Oosten 2; Comb. Room- lurg 4, 8, 9; Comb. J. Hartevelt da 10. .V. De Rijnklievers Ladan 1, 2; J.J. van Leijden 3, D; Comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 4, 9; N. de Groot Zn. 5, 6; S. m Iterson 8. leiden - De Stronttrappers, de Gangstaboys, de Kauw- gomballenbangbeng en andere clubs van naam, staan deze week tegenover elkaar op een tot nu toe regenach tig verlopen Speertoernooi. De Socialistische Partij Lei- den organiseert het straatvoetbaltoernooi dit jaar voor de vierde keer. Niet minder dan 48 teams uit De Kooi, de Stevenshof, de Merenwijk en Leiden Zuid-West komen tegen elkaar uit en vrijdag is de finale. Gisteren wonnen de Jetsers uit De Kooi in de B-categorie. Doel van het Speertoernooi is om de 'samenhang tussen de wijken te bevorderen', zegt Louk Rademaker, een van de organisa toren. Foto: Henk Bouwman at- nor Wilfred Simons n- tel,|in haag/leiden - De Leidse genees- ka- undestudente E. Koolwaaij krijgt tenpen propedeutisch diploma. De Raad Daten State in Den Haag heeft haar eis jbejfgewezen om voor 1997 behaalde stu- Us Sepunten mee te tellen voor het pro- edeutisch examen. De vrouw uit It, iajnacker vroeg de Raad van State op e- pnderdag 12 juni om een voorlopige porziening, omdat zij per 7 juli wil en jeginnen aan haar junior-coschappen in het LUMC. Daarvoor is een prope deutisch diploma verplicht. Koolwaaij begon in 1983 met een stu die geneeskunde aan de Universiteit Leiden. Aanvankelijk was zij student, later schreef zij zich in als extraneus. De studie verliep traag, onder meer doordat zij trouwde, kinderen kreeg en ook weer scheidde. In 1997 had zij 41 van de benodigde 42 studiepunten be haald. In dat jaar besloten het LUMC en de Universiteit Leiden om een nieuw studiecurriculum vast te stellen en eerder behaalde tentamens ongel dig te verklaren. Al haar eerder behaal de studiepunten vervielen daardoor. De geneeskundestudente weigerde zich bij dit besluit neer te leggen, ging door met studeren en behaalde na 1997 nog één studiepunt. Diploma Volgens haar was dat het laatste beno digde punt voor het propedeusediplo ma, maar de examencommissie ge neeskunde en vervolgens het college van beroep wilden alleen dat ene, laatstbehaalde punt erkennen. Voor een propedeuse was het niet genoeg en de examencommissie wilde haar ook geen vrijstellingen geven. Kool waaij probeerde haar gelijk te halen bij de rechtbank in Den Haag. Toen die de eis afwees, ging ze in hoger beroep. De Raad van State heeft van zijn be voegdheid gebruik gemaakt door ook deze rechtszaak te beëindigen. De uitspraak lijkt heel ongunstig voor Koolwaaij. Als zij arts wil worden, moet zij alsnog haar propedeuse ha len, is de boodschap van de Raad van State. De Pijnackerse zegt niettemin 'alle kanten op te kunnen' met de uit spraak. Zij verwacht in een persoonlijk gesprek de leden van het college van beroep toch nog over de streep te kun nen trekken, met doorslaggevende ar gumenten 'die niet in de Raad van Sta te aan de orde konden komen'. In juri dische zin is Koolwaaij echter 'uitge praat', aldus voorlichter F. Kunst van de Raad van State. erle Tien weken geleden lag Peter ;e- ran Aacken (13) uit de Meren- □oit vijk nog aan het infuus en de ten iondevoeding in het LUMC. t lij was geveld door een emsti- n zt ;e allergische aandoening. De- wel :e week verblijft de vwo-scho- n d ier van het Da Vinei College dra lan de Kagerstraat in België n w raar hij zich voorbereidt op iet WK jeugdzeilen dat van 23 tili tot 3 augustus op Gran Ca rl de laria wordt gehouden, naa ille >urg Le mijl f lots iolan i-Doi „Tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis verloor ik niet al leen vijf kilo lichaamsgewicht, maar ging ook mijn conditie sterk achteruit. Weg WK, dacht ik nog, terwijl ik er zo hard voor had getraind. Maar sa men met mijn trainers, fysio therapeut, ouders en de school, heb ik teruggeknokt en dat is goed gelukt. Ik zeil in een Optimist, de enige erkende zeilboot voor de jeugd. Stan- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 daard wereldklasse. In 110 lan den zijn er zo'n 150.000 zeilers in een Optimist." „Zeilen is mij met de paplepel ingegoten. Ik kom uit een ech te zeilfamilie en ging van jongs af aan al mee. Het zeilen heb ik geleerd op mijn zevende bij zeilvereniging De Vlietzeilers op de Vlietlanden. Toen ik ne gen was, zeilde ik mijn eerste wedstrijd en was meteen ver kocht. Momenteel ben ik in mijn klasse nummer 4 van Ne derland. In de Nederlandse kernploeg zitten 16 zeilers en de eerste vijf gaan naar het WK. Die ranking heb ik ge haald door het zeilen van aller lei wedstrijden. Niet alleen in eigen land maar ook in Ameri ka, Dubai en Frankrijk. Ik zeil zo'n 60 wedstrijden per jaar. Mijn vader zegt altijd: als het niet vriest, zeilt Peter. In het weekeinde staan we om 6 of 7 uur 's ochtends op en gaan we met de auto en aanhanger naar de wedstrijden." „Tijdens het WK in Gran Cana da moet ik flink aan de bak. Er is slechts één rustdag en elke dag zeil je drie wedstrijden van een uur. Samen met mijn Bel gische coach kijk ik voor de ra ce hoe de wind is, wat voor stroming er staat, hoe de dei ning is, hoe de golven zich ge dragen en hoe ik rekening met de zon moet houden, dat soort dingen. Tijdens de race mag er op straffe van diskwalificatie niet meer worden gecoached." „Ik train ook in een sport school in Warmond, want als je buitenboord hangt, moetje kracht hebben in benen, buik, armen en schouders. Daar naast moetje over een goede conditie beschikken want je zeilt ruim 25 wedstrijden op een WK. Dat betekent dus je krachten verdelen en je koppie er bij houden. Want zeilen is ook concentratie." Aan het WK doen zo'n 350 deelnemers mee uit de hele wereld. Er wordt gevaren in vier wisselende groepen. De fa vorieten komen uit Argentinië, Spanje, Kroatië en Italië. Daar zijn namelijk zeilscholen waar zeilers het hele jaar naar toe gaan. Ze volgen de 'gewone' school en daarnaast zeilen ze. Zelf hoop ik op een plek bij de eerste 25. De toekomst? Ik wil graag Laser varen en voor Ne derland uitkomen op de Olym pische Spelen. Maar een keer rond de wereld racen, lijkt me ook wel wat." Eric-Jan Berendsen Peter van Aacken: „Tijdens het WK zeil je ruim 25 wedstrijden. I betekent dus je krachten verdelen en je koppie er bij houden. Want zeilen is ook concentratie." Foto: Henk Bouwman snel duurder worden dan be groot. Afspraken moeten voort aan op een andere manier wor den gemaakt." Kosten kunnen ook beter wor den beheerst door inschakeling van meer kennis. „In Delft zit zo'n enorme concentratie aan kennis over de vraag hoe je kos teneffectief kan bouwen op slappe grond: TNO, de Techni sche Universiteit, het Water loopkundig Laboratorium, Geodelft", weet Pool. „Uit een recent rapport over de kennis economie in Zuid-Holland blijkt dat onze provincie hierin vooroploopt. Ik vind het een raar idee dat die kennis wel wordt gebruikt in oorden als Bahrein, maar nauwelijks in dè eigen provincie. Ik vind dat wij, als overheid wat meer risico moeten nemen. Bedrijven dié van zulke kennis gebruik willen maken, moeten wij de gelegen heid geven ermee te experi menteren en expertise op te, doen. Dat levert kennis en erva ring op waarmee zij in het bui tenland dan weer goed geld kunnen verdienen." leiden - De gemeente Leiden heeft bewoners van de Rijndijk beloofd het bedrijf Diastatische Producten steviger aan de lei band te houden. In een nieuwe milieuvergunning wordt een aantal activiteiten dat nu nog wordt gedoogd, uitdrukkelijk verboden. De gemeente heeft ook toegezegd streng te contro leren of het bedrijf de nieuwe vergunning naleeft. Wethouder M. Rabbae heeft dit verklaard in een gesprek met Rijndijk-bewo ners. Omwonenden van Diastatische Producten - een fabriek voor moutextracten - klagen al jaren over de overlast die het bedrijf volgens hen veroorzaakt. De fa briek zou onder meer te veel herrie maken en stank en stof verspreiden. Na een gesprek met wethouder Rabbae hebben de bewoners het gevoel gekre gen dat de aanpak van de ge meente 'aan het kenteren is'. Bewoonster S. Mertens: „In het verleden zijn we, vonden we, vaak niet serieus genomen. Dat gevoel hadden we niet toen we met Rabbae hadden gesproken. Hij heeft oog voor de proble men en ik had de indruk dat hij ze ook serieus ging aanpak ken." In de nieuwe vergunning wordt volgens de bewoners onder meer vastgelegd dat het bedrijf of zaterdag niet mag draaien. Bovendien is bepaald dat, om daar goed toezicht op te hou den, op zondag geen admini stratieve werkzaamheden ver richt mogen worden. Mertens: „Iemand zou dan de ketel kun nen aanzetten om het brouw- proces te beginnen. Het is erg lastig om dat te controleren." Voorts heeft Rabbae toegezegd dat laden en lossen op de Rijn dijk niet meer is toegestaan. „Het is een smalle straat, die is dan in één keer geblokkeerd." Wethouder Rabbae was niet voor commentaar bereikbaar. Jan Alphenaar 1913-2003 De Leidse dansleraar Jan Al phenaar is zondag 29 juni op 90-jarige leeftijd overleden. Al phenaar was oprichter en naamgever van het gelijknami ge Dansinstituut Alphenaar, dat sinds 1959 gevestigd is aan het Steenschuur in Leiden. De laat ste tien jaar kwakkelde hij enigszins met zijn gezondheid, vooral met zijn hart, maar het einde kwam volgens schoon dochter Henny 'toch nog on verwacht'. Jan Alphenaar was een markan te, in de regio zeer bekende dansleraar. Stijldansen was van jongs af aan zijn liefde. Al aan het einde van de jaren '20 be gon hij met het geven van dans les, toen nog in gehuurde zaal tjes. Direct na de Tweede We reldoorlog opende hij zijn eer ste dansschool aan het Rapen burg 13, waar hij ook woonde. In 1959 verhuisde de school naar nieuwbouw aan het Steen- schuur, waar de zaak nog altijd is gevestigd. Sinds 1969 wordt Dansinstituut Alphenaar geleid door Jans zoon Jacques en diens vrouw Henny, maar zeker tot zijn tachtigste was Alphe naar er nog geregeld te zien. Alphenaar gaf niet alleen in Lei den les, maar was ook regelma tig te vinden in Katwijk en Noordwijk, onder meer bij de ruimtevaartorganisatie Estec. Al met al moet hij, zoals schoon dochter Henny zegt, 'duizen den en duizenden' jongeren in Leiden en de regio hebben les gegeven. Een heel bijzondere dag voor Alphenaar was 8 juli 1993, toen kroonprins Willem-Alexander afstudeerde. Na afloop van de plechtigheid kwam Willem- Alexander, samen met koningin Beatrix en een flinke groep an dere genodigden bij Alphenaar dansen. „Dat vond hij fantas tisch", herinnert Henny zich. „Beatrix kwam natuurlijk in cognito en we deden net alsof we het niet doorhadden, maar we waren er toch trots op." La ter kreeg Dansinstituut Alphe naar ook de gelegenheid om prins Floris te ontvangen, sa men met zijn moeder, prinses Margriet. De crematieplechtigheid is op vrijdag 4 juli op Rhijnhof in Lei den, om 12.00 uur. (advertentie) Profiteer nu van supervoordeel tijdens de zomervakantie! Vakantiepark Weerterbergen is een ruim op gezet vijf-sterrenpark met talloze faciliteiten zoals diverse restaurants/bars, supermarkt, subtropisch zwemparadijs en vele in- en out door faciliteiten. Er is van alles te beleven! U verblijft in een 6-persoons bungalowtype WF met openhaard en badkamer met bad. Supervoordeel type WF I Aankomst 04/07/2003 weekverWijf nu van 685,- j Aankomst 11/07/2003 weekverblijf nu van 685,- Voor prijsadvies op maat, het gratis nieuwe magazine, de voorwaarden of reserveren bel afkijk op onze site! 0900 - 8810 0.20 p/m). www.roompot.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11