Huis ter Duins sterren stralen overal REGIO SSg; msS- Dit is ook voor de spotter rob schleiffert. Noordwijks tophotel heeft het nog nooit zo druk gehad als dit voorjaar Buslijnen 13/14 weg? Denk toch eens na Van Straatens uitingen van negativisme Ï0&k I -' «f ji« E.inrJ- ,jii s- I "W|J NAVRAAG Vliegkamp Valkenburg gaat waarschijnlijk dicht en dat is een flinke j domper voor vliegtuig- 1 Somberheid troef bij de SpOttCTS rampzalig man die actief lid is van de Stichting Valkenburgse Vliegtuig Spotters (SWS) en tevens bestuurslid is van de Stichting Vrienden Marinevliegkamp Valkenburg. Goedemorgen, meneer Schleiffert... „Ja, ik denk dat ik al weet waarover u belt." Waarover dan? „Nou, het vliegkamp, hè. Dat gaat dicht. En dat is ook voor de spotters rampzalig. Het ziet er erg slecht voor ons uit." Overdrijft u niet een beetje? „Nee. Ik word hier heel erg triest van. Het is een emotioneel heel beladen onderwerp voor me. Ik ben met Valkenburg groot ge worden. We hebben er altijd naast gewoond en mijn vader is lucht verkeersleider geweest. Voor de spotters is Val kenburg gewoon óns vliegveld. We gebrui ken het als thuisbasis, al zijn we natuurlijk ook vaak rondom an dere vliegvelden te vin den. Valkenburg is voor ons een soort hangplek." Heeft u nog hoop op een goede afloop? Ja, natuurlijk. Het kan heel snel in de politiek gaan, dat zie je maar weer. Nog maar een maand geleden kreeg de spottersvereni- ging een mailtje van Balkenende. Hij schreef dat we ons geen zor gen hoefden te maken en garandeerde ons dat het vliegkamp open zou blijven. We waren er heel blij mee. En minister Kamp zei toen ook dat Valkenburg open zou blijven." Gaat u actie voeren tegen het kabinetsbesluit? „De vliegtuigspotters doen hier niets aan. Maar de Stichting Vrien den Marinevliegkamp Valkenburg gaat er keihard tegenaan. Die hebben ook heel wat connecties in de politiek. We zijn al bezig met een brief voor minister Kamp." tekst: Erna Straatsma foto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 1 Juli LEIDEN - Het Morskwartier 'buiten de spoorlijn' is een stadswijk, wel ke zich in de laatste tijd sterk heeft uitgebreid. Honderden woningen zijn hier in enkele jaren gebouwd, terwijl in de naaste toekomst nog ve le woningen 'onder de kap zullen komen'. Bovendien kon enige tijd ge leden een openbare lagere school worden geopend, welke thans reeds ruim 200 leerlingen telt, en werd vóór twee weken een prachtige speeltuin in gebruik genomen. Voorts bevinden zich de plannen voor de bouw van een R.K. lagere school in dit kwartier in een vergevorderd stadium, terwijl ook het ont werp voor een Hervormd kerkgebouw (de Maranatha-kerk) reeds ge reed is. Het ziet er naar uit, dat ook deze bouw niet lang meer op zich zal laten wachten. Thans is ook de bouw gereed gekomen van een mo derne openbare kleuterschool aan de Damlaan, welke gistermiddag onder grote belangstelling is geopend. Het hoofd der school, de heer Fluyt, die reeds in 1946 had aangedron gen om tot de oprichting van een kleuterschool over te gaan, was uiter aard zeer verblijd over deze prachtige aanwinst. Wel uitte hij de wens voor de bouw van een gymnastieklokaal. >.V. I. d< Jeer ilorr ANNO 1978, zaterdag 1 juli KATWIJK - 'Zonder meer een geweldig succes'. Dat vindt de heer G.L Haasnoot van de Stichting Sport en Recreatie Geestelijke Gehandi capten Katwijk en omgeving van de open week, die zijn stichting heeft gehouden. Tijdens de feestavond in zalencomplex Tripodia was de opkomst overdonderend. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ 8outerse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Wat lees ik nou? Moeten de buslijnen 13 en 14 worden opgeheven? Wie durft dat voor te stellen? Wat dom. Denk toch eens na over wie er worden getroffen. Dat zijn de zwakste groepen. Vooral veel ouderen, bewo ners van bejaardenhuizen, aanleunwoningen enzovoort. Zoals De Robijn. Dankzij de halte voor het gebouw kun nen de bewoners naar het 5 Meiplein, de markt enzo voort. Dat is nog net haalbaar voor die mensen. Moet dat óók nog weg? Deze mensen zijn vaak niet in staat om voor zichzelf op te komen. Daarom doe ik het. Je moetje goed laten horen. Kom op mensen, die het nog kunnen. Dit mag echt niet doorgaan. Wie dit heeft bedacht, is vast niet oud en heeft zeker ook geen bejaarde ouders? Hij/zij heeft geen begrip en gevoel en kan zich blijkbaar niet inle ven. Zo iemand zou vrijwilli gerswerk moeten gaan doen, daar kan hij/zij veel horen en leren. Mevrouw Sierat, Leiden. Hoewel ikzelf - als beroepsil lustrator/ontwerper en do cent tekenen - de tekentech niek van Peter van Straaten super vind, de geest die ex pressie geeft aan zijn eigen in nerlijk ('waar hou je je mee bezig?!') bemoedigt de mede mens niet erg. En dat is zacht jes uitgedrukt. Mijns inziens is het een van de vele achterhaalde probeer sels van zendingsijver in naam van de trieste, cynische en existentialistische denkwij ze die zoveel terrein heeft ge wonnen. En alsmaar voort duurt na de jaren zestig. Ui tingen van negativisme die al zoveel moois kapot hebben gemaakt. Tevens bevat dit artwork voortdurend kenmerkende ingrediënten van relativisme en socialisme. Deze zijn mijl inziens nog steeds de groots en hardnekkigste gevaren voor gezin, kerk en maat schappij. Redactie Leidsch Dagblad, alsjeblieft, 'gedoog' niet te veel in stimuleren van dit soort denken. Bert Bolar Hazerswoude-Doi „ja., ujiijiiJE la ma aa» - J)5J JJ, I-"™1 5S»"lja^i| I-u3®-1 lauW fSuii-u r*tt| HDC 970 DINSDAG 1 JULI 2003 Cc af Majestueus, als een rots in de branding, rijst Grand Hotel Huis ter Duin op in de duinen. Foto: Frans Roomer bijeenkomst van de Europese mili taire top. De veiligheid die kan wor den geboden, is een niet onbelang rijk aspect. „Huis ter Duin ligt aan de achterkant aan het strand, aan de voorkant aan de straat. Het duin is een natuurlijke wal, te vergelijken met een kasteel in de middeleeu wen. De Noordzee is min of meer onze middeleeuwse gracht. Daar door is de veiligheid door ons toch makkelijker te garanderen. We mer ken dat vooral de Amerikanen steeds meer voor veiligheid kiezen. Schip hol geldt als een veilige luchthaven, Noordwijk als een veilige destina- tie." Huis ter Duin is één van de drie vijf- sterrenhptels van Noordwijk en een van de 21 in Nederland. Het fort staat sinds 1887 al op het duin en in die 115 jaar zijn de zaken altijd groots aangepakt. Vanaf het eerste moment door de textielhandelaar Heinrich Tappenbeck. Tot op de dag van vandaag door de familie Noor- lander. Huis ter Duin is uitgerust met 228 kamers, 22 suites, vier pent houses, negentien vergaderzalen, twee bars en restaurants, een beau ty- en een healthcenter, een zeeb adrestaurant, tennisbanen en appar tementen. Sinds april 2000 is het ho tel aangesloten bij Preferred Hotels Resorts Worldwide, de prestigieu ze organisatie van inmiddels 120 onafhankelijke luxe hotels met als centrale zetel Chicago. Als enige Europeaan maakt Stephen Stokkermans deel uit van de Board of Direc tors. „In onze samenwerking streven wij in de eerste plaats naar kwaliteits- beheersing. In het programma zijn 1600 standards op genomen op servi- ,V. r. T lirg cegebied. Bijvoorbeeld dat de gast constant met z'n naam wordt aange sproken. Binnen dertig seconden moet er met de gast oogcontact zijn of moet hij zijn begroet. De lat ligt hoog. Met mystery-guests worden da 10. standards gecheckt. Intern hebben wij in Huis ter Duin besloten dat jaarlijks nog eens drie keer extra te doen om tijdig de storingen in de patronen waar te nemen." De gast is te allen tijde koning? „In de dienstverlening zullen wij er alle aan doen om het onze gasten naar de zin te maken. Maar we blijven w( zelf de regie voeren. De particuliere gasten weten een heleboel, maar ze zullen zich er niet door laten leiden. Het is verbazingwekkend hoe de at titude van particuliere gasten, een maal binnen in een vijfsterrenhotel, verandert. Opeens vinden ze de ka mer niet mooi genoeg. Dan moetenten ze een andere hebben, de suite. Dat m S kunnen we dan regelen, maar bijbe gevi talen vinden ze dan geen optie. Als je bij de autodealer een rode in plaats van een blauwe Jaguar wilt, i: jna< het toch ook normaal dat je bijbe taalt." In grandeur blijven de hotelgasten soms ver achter. „Pas hadden we een gast die onze bitterballen af keurde. Ze waren hem niet rond ge noeg. Het waren Dobbe-bitterballei en inderdaad zijn die meer vierkant dan rond, maar het zijn wel de best die er in Nederland te krijgen zijn. Die gast wenste dus niet te betalen voor die bitterballen. Hij was ge wend ronde te eten en geen ande re." Wie te ver gaat, wordt de deur gewé zen. „De basis van onze dienstverle 'ien ning is respect voor de gast, onge acht diens wensen. We kijken nooit v ondi lorz egin ?an, rijk raar op. Maar één ding verwachten one we wel: dat de gast respect toont lij voor onze medewerkers. Hebben z( ;e al dat niet, dan zijn ze niet langer wel e w kom. Onze medewerkers vormen d ier kracht van onze organisatie. Zodra an i die worden beschadigd, grijpen w raai in en leggen wij de gast uit iet dat het misschien ver- jili t standiger is om in de arte toekomst maar naa één van onze colle ga's te gaan." de gast, ongeacht diens wensen. We kijken nooit raar Gijsbert Spierenburg De Nederlandse economie mag dan in een krimp zitten, de duikvlucht van het hotelwezen gaat aan Grand Hotel Huis ter Duin ogenschijnlijk voorbij. „We hebben het nog nooit zo druk gehad als dit voorjaar. Onze bezet tingsgraad is hoger dan gepland. We merken alleen dat de gasten wat kriti scher hun geld uitgeven, bij voorbeeld in de keuzes van de wijnen", zegt commercieel directeur Stephan J.A.B. Stokkermans. Als internationaal con grescentrum en hotel staat Noord wijks trots hoog aangeschreven. Me de dankzij Huis ter Duin staat de badplaats achter Amsterdam en Maastricht steevast in de nationale topdrie van con gressteden. Ver voor een stad als Den Haag. De vijf sterren van het familiehotel stralen overal. „De luxe zit bij ons in de de tails", durft directeur Stok kermans nog te zeggen. Majestueus, als een rots in de branding, rijst Grand Hotel Huis ter Duin op in de duinen. Statig, superieur en soeverein. Zoals de Bentleys en de Jaguars op de parkeer plaats. De vijf sterren stralen hier overal. Buiten ruist de zee. Binnen, in de Van Diepe- ningen Lounge, ruist de Victoriaanse chic. De klassieke schoonheid domineert. Eerder een locatie voor een glas champagne en een amuse dan voor een kopje kof fie met een koekje. „Dank u", zegt Stokkermans (35). „Het is inderdaad zoals het is. In de chi que Victoriaanse hotels leefde men vroeger ook vooral in de lob by's. Daar schreed de society bin nen. De hotels waren nog de tref punten om te zien en gezien te Directeur Stephan Stokkermans: „De basis van onze dienstverlening is respect voor op." Archieffoto: Dick Hogewoning worden. Kom je hier binnen, dan merk je het ook: wét bijzonder." Vandaag is Huis ter Duin het podi um van een groot congres van be stuursvoorzitters en managers. Krijt strepen uit alle windstreken en van zonder twijfel gewichtige komaf ver enigen zich. De voomaamsten wor den voorgereden in een limousine. Dat het Huis ter Duin goed gaat komt volgens Stokkermans doordat hij en zijn meeste collega's in Noordwijk onafhankelijke hoteliers zijn die zich met name richten op de langetermijnvisie. „De belangen van de directeur van een familiehotel als Huis ter Duin zijn anders dan die van de manager van een keten hotel. Die kan zich niet drie jaar lang een minder goed rapportcijfer permitteren. Voor hem is de bezet een heilig larvoor alles moet wijken. Hij geeft soms kortingen op de kamers van veertig, vijftig procent. Maar daarmee haalt hij wel een andere doelgroep in huis. Wij doen dat niet. Nóóit zullen wij onze ziel verkopen." Als internationaal congrescentrum staan Huis ter Duin én Noordwijk hoog aangeschreven. Achter Amster dam en Maastricht staat de bad plaats steevast in de nationale top drie, vér voor Den Haag. „Onze be zettingsgraad is voor 2003 gepland op 63 procent. Of we dat halen is nog niet zeker, maar we zijn op de goede weg omdat het eerste halfjaar beter was dan het eerste halfjaar 2002. In basis hebben wij 250 verko pers in dienst: al onze medewerkers die ons product verkopen. Daarbij beschikken we over een eigen Euro pees gerichte verkooporganisatie van vijftien mensen die naar de beurzen gaan en zich met de ver koop van partijen bezighouden. Voor een goede exploitatie is het voorwaarde dat we internationale gasten naar Nederland en Noordwijk halen. Onze slogans doen het goed: Noordwijk als the beach of Amster dam and the garden of The Hague. Hoogtepunten in het afgelopen voorjaar waren de Interpol- conferen tie en de t

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10