BINNENLAND Balkenende: Nieuwe ingrepen 'Geen straf doet recht aan leed van Volendam' Tweeling gescheiden door asielprocedure Sister P. krijgt drie jaar voor mensensmokkel 'ervormden emmen in Premier overweegt zowel bezuinigingen als zwaardere lasten Sociaal plan KLM toch aanvaard Eerste 'verklikkerkippen' uitgezet Als uw auto vastloopt in het buitenland, zorgen wij dat u niet vastzit. et kerkfusie Ex-stewardess gaat praten met roddelende collega's CASH linbow Warrior in de ketting _jwiJK - Het Greenpeace- tip Rainbow Warrior ligt al te weken aan de ketting in Spaanse Valencia. De mi- {organisatie voerde op 13 ju- ictie tegen 'fout hout' uit |ka. De Spaanse overheid ji daarbij het schip in beslag, jenpeace kan het schip te- Puijgen als het 300.000 euro s-aalt, aldus de organisatie, jenpeace is verbijsterd over harde optreden na een naar en zeggen, vreedzame actie, (was gericht tegen illegale itkap en verwoesting van bossen in Afrika. Green- ice weerhield een vracht- ïp er 24 uur lang van de ha- I van Valencia binnen te va- door er met de Rainbow jrior voor te gaan liggen. Het ip bevatte een lading hout Kameroen. erdaagse i naar record wegen - De Vierdaagse van {negen stevent dit jaar af op I recordaantal van 44.000 llnemers. De Vierdaagse gaat sdag 15 juli van start. Het is 37ste editie. De belangstel- overtreft volgens de organi- tnde wandelsportorganisatie BLO de stoutste verwachtin- Op dit moment hebben i al 40.000 wandelaars aan leid. Met de verwachte in lijving van nog 3000 wande- •s en de militairen die altijd tiopen komt de organisatie 14.000. artman moet ton afrekenen iterdam - De 62-jarige Am- damse banketbakker, be- d als de Taartman, moet ,770 euro betalen aan de !t. De rechtbank in Amster- bepaalde gisteren dat de dit bedrag moet hebben liend met hasj- en cocaïne- del in de jaren negentig. Hij tg hiervoor eerder negen celstraf. Hij zette een hasj- op tussen Sri lanka en Ne- and. Vanuit Latijns-Ameri- mokkelde hij cocaïne naar Ierland. Dat ging via een :htensappenhandelaar (de man) uit België. De banket- ker hield vol dat hij sappen Me Belg betrok voor zijn aurttaarten. De Amster- imer speelde een pormi- te rol in de IRT-affaire en kt daaraan zijn naam als zaterdag 28 juni 2003 ,rolse dj orlopig vrij elo - Een 29-jarige discjoc- Uit Zwolle komt in afwach- van een uitspraak door de itbank in Almelo op vrije en. Dat heeft rechtbank- ident G. Derks gisteren be- d. K. werd twee jaar gele door Nederland uitgeleverd e Amerika en daar voor de del in XTC-pillen tot acht cel veroordeeld. Twee nden geleden kwam hij te- 2"naar Nederland om hier de van zijn straf uit te zitten. a~e huidige rechtszaak is om- ng van de straf aan de orde. lens raadsvrouw I. Weski dat leiden tot onmiddellij- ivrijheidsstelling. Wegens zwaarwegende, principiële elangrijke karakter van de ging de rechtbank daar in mee. Het wachten is op ctVonnis dat dinsdag 8 juli it gewezen. In de tussenlig- Me periode mag de man wel huis. den haag/anp - Premier Balke nende denkt dat door de ver slechterde overheidsfinanciën nieuwe ingrepen nodig zijn. Hij zei dat gisteren na afloop van de ministerraad. Welke maatrege len het kabinet zal nemen, wilde hij nog niet zeggen. Hij hield zo wel de mogelijkheid van nieuwe bezuinigingen als van lagere ex tra uitgaven en van lastenver zwaringen open. Balkenende noemde de econo mische situatie van Nederland 'bepaald zorgelijk'. Volgens de ze week uitgelekte cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) amstelveen/anp - Het sociaal plan voor de ongeveer 700 KL- M'ers die op straat komen te staan, kan toch worden inge voerd. CNV Bedrijvenbond heeft gisteren alsnog zijn handtekening onder het ak koord gezet. FNV Bondgeno ten heeft al eerder zijn goed keuring aan de ontslagregeling gegeven. De CNV-bond wei gerde aanvankelijk in te stem men. De organisatie had het vertrouwen in de KLM-directie verloren. KLM-topman L. van Wijk maakte woensdag bekend dat het bedrijf geen 3000 maar 4500 banen schrapt. De vak bonden hadden dinsdagavond overleg met de KLM over het sociaal plan. Toen werd er door de directie met geen woord gerept over het schrap pen van extra banen. De KLM-top heeft gisteren ex cuses aangeboden, aldus de CNV-bond. De maatschappij zegt een foutje te hebben ge maakt. De 700 werknemers aan wie ontslag wordt aange zegd, hebben volgens CNV Be drijvenbond recht op duide lijkheid. Daarom heeft de bond het plan toch onderte kend. Een woordvoerder van KLM erkent dat de handelwij ze 'niet de schoonheidsprijs' verdient. De ondernemingsraad van KLM dreigt naar de rechter te stappen. De OR wil dat de ont slagen alleen jongere werkne mers treffen en dat mensen die langer in dienst zijn wor den gespaard. loopt de werkloosheid sneller op dan verwacht en dreigt het financieringstekort volgend jaar uit te komen boven het maxi mum dat in het regeerakkoord wordt genoemd. Volgens het regeerakkoord zou het tekort maximaal 2,5 procent mogen bedragen in 2004, maar volgens het planbureau zou dat 2,6 procent worden. Balkenen de wees er op dat het zo 'ge vaarlijk dicht' in de buurt van 3 procent komt, het maximum dat in EU-verband is afgespro ken. Hij wilde niet zeggen hoever het tekort zal worden terugge bracht onder de bovengrens van 2,5 procent. Volgens ingewijden wordt de noodzaak om extra te bezuini gen nog onderstreept door nieuwe ramingen over de pe riode na 2004 van het CPB, die vrijdag door een clubje top ambtenaren zijn besproken. Daaruit blijkt dat ook na vol gend jaar het financieringste kort hoger uitvalt dan in het re- geerakkkoord is aangenomen. Hierdoor haalt het kabinet zijn doelstelling niet om het tekort in 2007 terug te brengen naar 0,5 procent. De ministerraad praat komen de weken over de begroting voor volgend jaar, maar hakt pas in augustus de knoop door. Op prinsjesdag - de derde dins dag van september - worden de nieuwe maatregelen gepresen teerd. Komende week heeft het kabi net een 'kennismakingsgesprek' met de sociale partners, maar Balkenende maakte vrijdag dui delijk dat het niet bij kennisma ken zal blijven. Het kabinet wil dat de lonen de komende jaren zo weinig mogelijk stijgen en wil daarover afspraken maken met werkgevers en werkne mers. Loonmatiging is goed voor de economie en de werk gelegenheid. In het regeerak koord staat dat de sociale uitke ringen volgend jaar niet gekop peld kunnen worden aan de lo nen in.de marktsector als die te veel stijgen. Minister Zalm van Financiën zei afgelopen week in de Tweede Kamer dat dit kan zonder de wet te wijzigen. Bal kenende wilde hier gisteren niet op in gaan. Hij zei wel dat hij erover heeft gesproken met Zalm en minister De Geus van Sociale Zaken, een fervent te genstander van ontkoppelen. Door Codert van Colmjon Amersfoort - Een 14-jarige tweeling uit Amersfoort wordt door de Nederlandse bureau cratie uit elkaar gehaald. Het meisje D ars tan kan in Neder land blijven. Haar tweeling broer Destan moet echter met zijn ouders, een broer en een zusje terug naar zijn geboorte land Irak, vindt de Immigratie- en Naturalisatiedienst. Na zes jaar procederen is het sinds 1999 in Amersfoort wo nende Koerdisch-Irakese gezin Ali Taher de wanhoop nabij. Twee van de vijf kinderen, on der wie het tweelingzusje Dars- tan, hebben recht op een Ne derlands paspoort. Vader Mo hammed (45), moeder Djiham (36), twee van'hun zoons en hun jongste dochter krijgen echter geen verblijfsstatus en moeten terug naar Noord-Irak. De advocaat van de familie en de betrokken instanties zoals het COA (Opvangorgaan voor asielzoekers) en Vluchtelingen werk spreken van een bizarre en schrijnende situatie. „Bu reaucratisch verlopen de proce dures volkomen correct, maar het valt aan geen zinnig mens meer uit te leggen," zegt woordvoerster Akker van het Amersfoortse advocatenkan toor dat de familie Taher rechtskundig bijstaat. De bureaucratische fragmenta tie van de Koerdische familie houdt verband met de verschil lende tijdstippen waarop de ge zinsleden Nederland zijn bin nengekomen. Als gevolg daar van viel de tweeling ten prooi aan gescheiden procedures, met als voorlopige uitkomst een tweedeling van broer en zus. Tot tweemaal toe beschikte de IND negatief over een verblijfs vergunning voor het hele gezin. Tegen de tweede (en laatste) beschikking loopt nog een be roepsprocedure. Een uitspraak door de rechter zit er echter voorlopig niet in. Hun zaak zou begin mei dienen, maar is voor onbepaalde tijd uitgesteld in af wachting van de ontwikkelin gen in Irak. Wat de familie Ali Taher vooral radeloos maakt is het ondoor zichtige spel van procedures waarin het gezin verwikkeld is geraakt. „Het is onbegrijpelijk waarom de ene helft van de tweeling mag blijven en de an dere helft niet," zegt vader Mo hammed. Hij vluchtte in 1996 naar Duitsland. Daar kreeg hij een verblijfsvergunning, maar geen toestemming voor gezins hereniging. Hem werd geadvi seerd uit te wijken naar Neder land en daar asiel aan te vra gen. Daarmee verspeelde hij echter het recht op asiel, want wie eenmaal in een Europees land asiel heeft aangevraagd, kan dat in een ander Europees land niet nóg eeris doen. De kinderen zijn ondertussen volledig geïntegreerd en weten zich geen raad bij de gedachte straks naar Irak terug te moe ten. De tweeling is voor het nieuwe schooljaar toegelaten tot de havo in Amersfoort. Tweelingbroer Destan wil ar chitect worden. „Ik wil in Ne derland blijven," zegt hij. „Ik spreek Nederlands en van het Koerdisch begrijp ik nog niet de helft. Ik heb hier mijn vrienden, ik ben gewend aan vrijheid en democratie." Dat geldt ook voor zijn twee lingzus Darstan. Zij heeft het vaste voornemen medicijnen te gaan studeren. „Als je halver wege de havo te horen krijgt dat je terugmoet naar Irak, dan is alles hier voor niets geweest. Mijn toekomst ligt hier, niet in Irak." (advertentie) opheusden - Pluimveehouder Piet van Dam plaatste gisteren als eer ste verklikkerkippen in zijn stal in Opheusden. Zijn scharrelbedrijf werd op 27 maart werd geruimd. Van Dam was ingenomen met de 388 kippen in de stal waar ooit 30.000 kippen waren gehuisvest. „Eindelijk weer leven in de stal. De eerste eieren zijn al gelegd." Vol gens topambtenaar R. Bergkamp die bij de officiële handeling in de stal minister Veerman van Landbouw verving, is dit nog niet het ein de van de vogelpestcrisis. „Maar het is wel het begin van het einde. Het zijn de laatste meters voor de streep." Door de epidemie, die vier maanden geleden uitbrak, zijn dertig miljoen dieren gedood. De laat ste besmetting van vogelpest is vastgesteld op 23 mei. De mest op de meeste besmette bedrijven is weggehaald en de laatste ontsmet tingen zijn bijna klaar. De laatste fase in de crisis is nu het uitzetten van de verklikkerkippen. Als deze dieren niet ziek worden mogen de stallen weer worden bevolkt. Omdat de vogelpest uit de Nederland se pluimveestallen verdreven lijkt, heeft Veerman gisteren ook een aantal strenge maatregelen opgeheven, zoals vervoersbeperkingen. Alleen in de Gelderse Vallei gelden nu nog de strengste regels, om dat hier nog niet alle pluimveemest is afgevoerd van de besmette bedrijven. Foto: ANP/Jasper Juinen Met de Internationale Reis- en Kredietbrief® Plus krijgt u een ver vangende auto als uw eigen auto niet snel te repareren is. De Reis- en Kredietbrief Plus is onderdeel van het ANWB ReisHulpPakket. Kom langs, bel 0800-0503 of kijk op anwb.nl Goede reis id elj |en aan den rijn/anp - De ide van de Nederlandse 'ormde Kerk (NHK) heeft iragavond in Dalfsen inge- Id met de fusie met de Ge fineerde Kerken in Neder- en de Evangelisch-Luther- Een scheuring in de F lijkt onafwendbaar, nu laatste poging om de meest mdende tegenstanders van kerkfusie binnenboord te len, is mislukt. Iphen aan den Rijn ging de Formeerde synode vrijwel liem akkoord met het fu- ïsluit. Op 12 december imen de synodes van de kerken er voor de tweede l over. De lutherse synode nt het fusiebesluit op die m in één keer. Als de uit- positief is, is de Protestant - erk in Nederland (PKN) op ii 2004 een feit zijn. idevoorzitter ds. A. van der deed een dringend beroep egenen die bezwaren heb- tegen het genomen besluit, de band met de kerk vast te len'. Een scheuring lijkt ^ér onafwendbaar. De speci- urommissie die een ultieme 2ig moest doen om een ök te voorkomen, heeft haar neergelegd. Ze is er niet in F^agd om het meest behou- (He deel van de tegenstan- Qvan de kerkfusie over de p te trekken. rotterdam/anp - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 37-jarige Chinese vrouw ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf en een geldboete van 12.000 euro. Volgens de rech ters heeft ze aan het hoofd ge staan van een gewelddadige criminele organisatie, die zich schuldig heeft gemaakt aan omvangrijke mensensmokkel vanuit China via Europa naar Groot-Brittannië. De bende was volgens het openbaar ministerie (OM) on der meer betrokken bij het fata le Dovertransport, waarbij in juni 2000 58 Chinezen stikten in een laadcontainer van een vrachtauto. Dit acht de recht bank voor de vrouw, bijge naamd, Sister P., echter niet be wezen. Voor een andere mede verdachte wel. Hij zou ook een leidinggevende rol hebben ge had en kreeg de hoogste cel straf van zes jaar. Ook moet de ze man een boete van 25.000 euro betalen. De rechtbank leg de verder celstraffen van vier maanden tot zes jaar op aan de in totaal zeven medeverdach ten. De rechtbank uitte forse kritiek op de onderzoekswijze van het OM. In het dossier ontbraken stukken, de betrouwbaarheid van informatie was niet meer na te gaan en het was onduide lijk welke opsporingsmethoden zijn gebruikt. De officier van justitie eiste twee weken geleden nog tien jaar en acht maanden tegen Sister P. De medeverdachten moesten in de visie van de offi cier van justitie achttien maan den tot tien jaar de gevangenis in. Het OM gaat in hoger beroep. Advocate I. Weski van Sister P. was ook niet gelukkig met de uitkomst. Volgens de raads vrouw had de rechtbank niet genoeg grond om de smokke laars te veroordelen. „Je kunt niet op basis van een half dos sier veroordeeld worden." door Rien Floris en Jan Vriend haarlem - Een zware straf, noe men ze het zelf. De officieren van justitie eisten gisteren zes tien maanden celstraf tegen Jan Veerman, eigenaar van café 't Hemeltje in Volendam. „Maar het leed van de slachtoffers moet zwaarder wegen dan het argument dat Veerman deze ge volgen zelf ook niet heeft ge wild", zei de officier gisteren bij de Haarlemse rechtbank. „We hebben niet de illusie dat met het vervolgen van deze ver dachten het onnoemelijke leed kan worden weggenomen." Nee, de strafeis is vooral een signaal. Een signaal voor Jan Veerman, die het niet te nauw nam met de veiligheid in zijn zaak. „Want dit heeft mede kunnen plaatsvinden door de uitsluitend op winst gerichte bedrijfsvoering van Jan Veer man." Tegelijk zien de officie ren het als een waarschuwing voor de hele Nederlandse hore ca. Voor justitie staat vast dat Veer man wist dat zijn zaak niet vei lig was. Bij de zitting kwam een verklaring aan bod van een be kende van Veerman die hem drie weken voor de ramp nog had gewaarschuwd voor brand gevaar in zijn café. „Als hier brand uitbreekt, is half Volen dam weg", had hij tegen Veer man gezegd. Veerman zelf be weerde dat er een vuurwerkver bod voor zijn zaak gold, maar er liggen 38 verklaringen van cafébezoekers die gezien heb ben dat het barpersoneel ster retjes uitdeelde. En ook zonder die sterretjes was de uitge droogde kerstversiering levens gevaarlijk, aldus de officier. „Want bij smartlappen van An- dré Hazes was het gebruikelijk dat iedereen met een aansteker in de lucht stond te zwaaien." Van de veiligheidsmaatregelen in 't Hemeltje liet justitie geen spaan heel. Bordjes die naar nooduitgangen verwezen wa ren volgens de officier onzicht baar en de weg naar een nood uitgang achterin noemde ze 'een hindemisbaan'. Veerman kreeg het verwijt dat hij veel meer mensen (van wie zestig onder de zestien jaar) in zijn zaak had toegelaten dan verant woord was. „Dat zoiets niet kan, is een kwestie van gezond verstand." Advocaat W. Anker verbaast zich over de hoge eis voor dochter Laura Veerman en be drijfsleider John. „We hadden wel rekening gehouden met een maximum eis voor Jan Veerman. Maar dood door schuld is heel zwaar. Dan ben je dus schuldig aan de dood van veertien mensen. De eis te gen Laura verbaast me het meest. Ze was kok in een bedrijf onder het café." Justitie onderzocht of ook de overheid vervolgd kon worden, maar zag daar geen kans toe. Toch valt de gemeente en het Rijk wel te verwijten dat ze on voldoende toezicht hebben ge houden, aldus officier A. Peters. Nog even is overwogen om naast een celstraf ook een geld boete te eisen voor 'dood door schuld'. Dat hebben ze maar niet gedaan „Want dit enorme leed valt niet in geldboetes uit te drukken en is niet af te ko pen. Geen enkele straf doet recht aan de enorme gevolgen voor de gehele Volendamse ge meenschap." (advertenties) boekhouden. natuurlijk met 100% tevreden axing 29 Juai o»eo 10J0DW» FütutslMcrüM kt 15 Rk» 1 F*rr«i oi»llwft Oisa 1 Rjc* nis ba s rirtiu mvimbs am***, rkc 2 12J0 015 Demo MerteaditK UJO 14 OS Demo Ferrjn 14:10 Rice 6 Femrt Challenge CUss 2. Rite 2 15:25 Race 7 Alfa Romeo Challenge 16:15 Race I Rearte Alfa 117 Challenge Ticket BoI Gratie demoversie? 070-3560570 www.cash.nl. RENAULT «BES! 7 Total. Bavaria door Frits Verhagen haarlem-Een oud-stewardess van Transavia, die het mikpunt was van roddels van collega's omdat zij een 'omgebouwde man' zou zijn, gaat binnenkort met die oud-collega's praten om de lucht te klaren. Dat is de verrassende uitkomst van een kort geding, dat gisteren diende bij de rechtbank in Haarlem. De ex-stewardess had Transa via voor de rechter gedaagd, omdat zij vindt dat de lucht vaartmaatschappij veel te wei nig heeft gedaan om alle rod dels te stoppen. Volgens de vrouw kreeg zij tijdens haar werk steeds van haar collega's te horen dat ze vroeger man is geweest. Als gevolg daarvan stortte ze een jaar geleden psy chisch in. De vrouw kan sinds dien niet meer werken. Zij eiste een voorlopige schadevergoe ding van 50.000 euro. De vrouw is vroeger geen man geweest. Zij leed als kind aan het androgeen ongevoelig heidsyndroom (AOS), een zeld zame aangeboren aandoening. Door een genetisch defect wor den geen mannelijke hormo nen aangemaakt. Dit heeft al lerlei lichamelijke gevolgen. De oud-stewardess heeft als puber een kleine geslachtscorrectie ondergaan. Rechter A.J. van der Meer deed het voorstel alsnofj een poging te doen nader tot elkaar te ko men. Na langdurig overleg volgden de partijen het opmer kelijke voorstel. De oud-stewar dess gaat praten met haar vijf tien vroegere collega's. Transa via bekijkt verder of de vrouw, als zij psychisch hersteld is, op nieuw aan de slag kan als ste wardess. Lukt dat niet, dan be taalt de luchtvaartmaatschappij 7.500 tot 10.000 euro aan een outplacementbureau om haar aan een vergelijkbare baan te helpen. De vrouw mag dat geld ook in een opleiding tot piloot steken. Op initiatief van de rechter be sloten de partijen de rechtszaak tot 1 januari volgend jaar aan te houden om te itijken of ze het dan nog altijd eens zijn. Als ge volg van het compromis ging gistermiddag een zitting bij de Commissie Gelijke Behandeling in Utrecht niet door.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3