Bernhard, weinig 'wijzer' maar nog altijd de baas GESPREK VAN DE DAG 'Beter een dun bevolkt Cambodja dan land vol knoeiers' tw In Godsnaam DAGELIJKS LEVEN ZAL IFF- £EM5~ ierr R^RS \ertfU.EKI 7 A<™«. Aiier/vttTe*£Aj t^SS^oLN MENSELIJK ZATERDAG 28 JUNI 2003 Vandaag komt het boek De poort uit van de Fransman Francois Bizot. Daarin vertelt Bi- zot over de gruwelen die hij dertig jaar ge leden meemaakte in Cambodja. Bizot raak te later bevriend met de Britse thriller/spio- nageschrijver John le Carré, die een deel van Bizots bittere levensverhaal verwerkte in het boek The secret pilgrim (De laatste spion) en het voorwoord schreef bij De poort. Vanaf 1965, toen hij 25 jaar was, deed Bizot in Cambodja onderzoek naar de tradities van het Khmer-volk en de boeddhistische cultuur; hij sprak de taal vloeiend. Hij hield zich bezig met het restaureren van kera miek en bronzen voorwerpen bij de tem pels van Angkor, toen in 1970 de oorlog in Cambodja uitbrak, nadat generaal Lon Nol met dank aan de Amerikanen een staats greep had gepleegd. In 1971 werd hij gevangen genomen door guerrillastrijders van de Rode Khmer, die hem van spionage voor de CIA beschuldig den. Zijn ondervrager was de nog jonge Douch, een wiskundeleraar, met wie Bizot ondanks alles een bijzondere relatie ont wikkelde. In één van hun gesprekken deed Douch al de omineuze voorspelling dat de Rode Khmer zich zou ontdoen van 'de be smette restanten van de decadente tijd'. Douch: 'Kameraad, beter een dun bevolkt Cambodja dan een land vol incompetente knoeiers'. Douch zou later het hoofd wor den van het martelcentrum Tuol Sleng en verantwoordelijk zijn voor de folterdood van tienduizenden gevangenen. Hij moet zich thans voor een VN-tribunaal verant woorden. Door de tussenkomst van de meest on waarschijnlijke figuren, zo blijkt aan het eind van Bizots boek, werd hij na drie maanden uit het kamp vrijgelaten. In 1975, toen de Rode Khmers de hoofdstad Phnom Penh binnentrokken, speelde Bizot vanwe ge zijn grote kennis van de Cambodjaanse taal en cultuur een belangrijke rol in de contacten tussen de Franse ambassade, waar zich op een gegeven moment meer dan tweeduizend vluchtelingen bevonden, en de Rode Khmer-leiding. Hij zorgde voor proviand en bemiddelde voor het vertrek van de vluchtelingen op het ambassadeter rein, die uiteindelijk in twee konvooien vrachtwagens naar de Thaise grens zouden worden gebracht. Bij al zijn activiteiten kwam hij voortdurend voor de meest gru welijke, persoonlijke beslissingen te staan. Bizot neemt in zijn boek onverbiddelijk stelling tegen de intellectuelen van destijds, die de zege van de Rode Khmers goed nieuws vonden: 'Wat me ook bezwaart, meer nog dan de wijd opengesperde ogen van de in de zandige rijstvelden liggende doden, is het gejuich dat in het Westen op ging toen de Rode Khmers in 1975 de over winning op hun broeders behaalden, en dat des te oorverdovender was omdat het de langgerekte doodskreet van miljoenen vermoorde slachtoffers overstemde'. Veteranendag op verjaardag prins Nederland krijgt een offici ële veteranendag, een jaar lijks terugkerend evene ment dat zal plaatsvinden op 29 juni, de verjaardag van prins Bernhard. Het evenement moet een bij drage leveren aan de maat schappelijke erkenning van oud-militairen die onder oorlogsomstandigheden of in crisisbeheersingsopera ties hebben gediend. De prins vervulde in het verle den verschillende militaire functies, waaronder bevel hebber van de Binnenland se Strijdkrachten. In die hoedanigheid was hij op 5 mei 1945 aanwezig bij de onvoorwaardelijke overga ve van 125.000 man Duitse troepen in Hotel de Wereld in Wageningen. De bedoe ling is dat in 2004 de eerste veteranendag zal plaatsvin den. Om doven te laten integreren met de lokale bevolking is in Parijs CAFÉ SIG- NES geopend. De bediening (foto) bestaat uit mensen met een gehoorstoor- nis en communiceert daarom door middel van GEBARENTAAL. Klanten kunnen bij het bestellen gebruikmaken van gebaren die op de menukaart staan afgebeeld. Het personeel draagt een pieper met trilalarm bij zich, die de keuken lx laat overgaan als een bestelling klaar staat en 2x als een ge recht koud staat te worden. Foto: AFP De PALEIZEN van koningin Beatrix in Den Haag blijken samen meer dan 25 miljoen euro waard. De Haagse BELASTINGINSPECTEUR heeft de economische waarde van paleis Noordeinde op 18 miljoen euro geschat. Huis ten Bosch zou bij verkoop 7,5 miljoen euro moeten opbrengen. Deze week is de uit spraak gepubliceerd van het be zwaar dat de dienst Domeinen tegen de aanslag voor de onroêrendzaak- belasting op de paleizen had inge diend. Volgens Domeinen zijn de paleizenTfietTe verkopen omdat ze bestemd zijn als werk- en woon ruimte van de koningin. Daarom zou de economische waarde ervan 'nihil' zijn. Volgens de gemeente kan het paleis in theorie prima worden ver kocht voor veertig miljoen gulden. Het gerechtshof onderschreef deze stelling en heeft het beroep van het rijk verworpen. Hetzelfde verhaal geldt voor Huis ten Bosch waarvan de waarde volgens de Haagse belas tinginspecteur 16.675.000 gulden is. De Britse vorstin Elizabeth heeft be sloten dat de belastingbetaler niet hoeft op te draaien voor het BEHAN GETJE in twee kamers voor CAMIL LA PARKER BOWLES in één van haar paleizen. De kosten van de in richting komen voor rekening van Camilla's geliefde, kroonprins Char les. Dat meldt de Britse krant The Daily Telegraph. Het gaat om Cla rence House, een van de paleizen van Elizabeth II. De koningin-moe der woonde er vanaf 1953 tot haar dood vorig jaar. Het optrekje wordt het officiële verblijf van prins Char les en zijn zonen William en Harry. Een recente, zeer grondige opknap beurt kostte de Britse belastingbeta lers 6,5 miljoen euro. Zo moest as best worden verwijderd en zijn nieu we gas-, water- en elektriciteitslei dingen aangelegd. Camilla Parker Bowles krijgt er twee kamers: een slaapkamer en een badkamer. Die zijn tot nu toe helemaal leeg en kaal gebleven. Hendrikje (Hennie) van Andel- Schippers uit Hoogeveen, de OUDSTE INWONER van Neder land en oudste vrouw van Euro pa, hoopt morgen haar 113E VERJAARDAG te vieren. Ze is nog goed bij, aldus een woord voerster van zorgcentrum De Westerkim, waar ze woont. De Hoogeveense nadert het officiële leeftijdsrecord van Nederland. Dat staat op naam van mevrouw C.A. van Dam-Groeneveld, die op 16 februari 2001 in Leiden op de leeftijd van 113 jaar en bijna drie maanden overleed. Mevrouw van Andel neemt op de ranglijst van langstlevenden in de wereld de negende plaats in. De ver moedelijk oudste vrouw op aarde woont in Japan. Zij is 115. Bij de mannen is het eveneens een Japanner (114) die de wereld ranglijst aanvoert. De oudste Eu ropeaan is een 113-jarige Span jaard. Foto: GPD J.K.Rowling, schrijfster van de HARRY POTTER-boeken, sluit niet uit dat haar geesteskind STERFT voordat hij volwassen wordt. Rowling zei dit volgens de BBC tijdens een voorleessessie donderdag in de Londense Royal Albert Hall, waarbij duizenden kinderen aanwezig waren. Op de vraag of zij van plan was om ook boeken te schrijven over de volwassen Harry, antwoordde de schrijfster: ,,Je moet nog zien of hij dan nog wel leeft. Ik zeg niet dat hij dan niet leeft, maar ik verklap niets." Vorige week verscheen het vijfde deel van de boeken over de to venaarsleerling. Ik begin met een citaat vandaag. Ik hou er niet van, het is toch een beetje pronken met andermans veren. Maar ik weet niet hoe ik anders ter zake kan komen. Een week geleden stond dit op onze voorpagina: Porto Carras, Premier Balkenende wil 'God' in de EU-grondwet. De premier verlangt een zinsnede over 'de tradities van de joods-christelijke samenle ving'. Balkenende, gisteren aanwezig op de EU-top in Thessaloniki, verwacht dat hij daarvoor steun krijgt van een aantal collega's. Volgens een diplo maat is het aandringen op een vermelding van 'God' ook een prima middel om concessies af te dwingen in de onderhandelingen'. Traditie is een excuus vooreen verzameling slechte gewoonten. Maargoed, eerst maar even de tradities van de joods-christelijke samenleving. Krijgen de boeddhisten - ik ken er diversen in Nederland - geen vermelding? De mohammedanen? Niet genoeg tradi tie? Wat is hier eigenlijk het criterium voor je eigen religieuze plekje in de grondwet? Zwijg ik nog over het feit dat de joods-christelijke samenleving in Euro pa de vorige eeuw nogal onder druk heeft gestaan. Om het erg voorzichtig uit te drukken En dan de steun die Balkenende verwacht van een aantal colle ga's. Hoe kom je aan die steun? Vraag je aan Schro der, Blair en Verhofstadt'Jongens, vinden jullie ook dat er iets voor de christenen en de joden in die grondwet moet? Zullen we ons daar met zijn allen sterk voorgaan maken bij Giscard?' Moet Chirac ge polst? Berlusconi ('De tradities van de maffiose sa menleving). Allemaal vragen en ik moet het ant woord schuldig blijven. Dan die diplomaat. Bestaat hij eigenlijk wel? Heeft hij een naam, een nationaliteit? Is hij geen verzinsel van onze correspondent uit Porto Carras? En als hij bestaat, spreekt hij dan de waarheid? Is het echt zo dat er alleen al met de naam van God zaken gedaan kunnen worden? Wat voor zaken? Wij een belasting voordeeltje dan praten we niet meer over de joodse beginselen en vooreen procent extra laten we het christendom ook vallen? Zijn zulke wisseltrucs moge lijk? Ik kan me uit de vaderlandse geschiedenis iets Prins Bernhard verschijnt nog jaarlijks in het openbaar rond 4 mei. Foto: Ton Kastermans kletsen. Lof of achterklap hebben weinig vat op me", zei hij vroeger al in een interview met Elsevier. Ondanks zijn hoge leeftijd en bro ze gezondheid is er geen enkele aanwijzing dat de prins daar nu anders over denkt. „Ik ben alleen maar gelukkig als ik kan werken, 's Avonds doodmoe naar bed gaan is het enige waar voor je jezelf op de schouder mag kloppen", zei Bernhard dertig jaar geleden. „Ik zou het verschrikke lijk vinden als ik met 65 jaar zou moeten ophouden. Ik geloof, dat dat veel beter overgelaten kan worden aan de betrokkene zelf." Begin deze week wist de prins in binnen- en buitenland weer de krantenkolommen te halen. Hij had, zo bleek, zelf de klassering van de koninklijke familie op de ranglijst van 's werelds rijksten naar beneden gepraat. De stomverbaasde redacteur van het Amerikaanse weekblad Forbes - dat de lijst jaarlijks publiceert - kreeg voor het eerst van haar le ven een prins aan de telefoon die een bijstelling van de cijfers ver langde. „We zijn niet zo rijk", her haalde Bernhard de boodschap die hij al tientallen keren heeft verkondigd. Aan het eind van de jaren vijftig vertrouwde hij zijn biograaf Alden Hatch al toe dat het koninklijk huis krap bij kas was. „De financi ële positie van de koninklijke fa milie is niet zo rooskleurig over vloedig als de geruchten bewe ren." Hatch mocht de ontboezemingen uiteindelijk niet in zijn boek op nemen omdat juist in die tijd de Nederlandse regering een onder zoek wilde gaan doen naar de fi nanciële positie van de Oranjes. Bij zijn gouden bruiloft in 1987 haalde Bernhard uit naar de me dia ^ie de verhalen over de fabel achtige rijkdom van de Oranjes maar herhaalden. „De journalis ten kunnen zonder het minste be zwaar de meest onbeschofte din gen doen. We kunnen ons niet verdedigen. Privé schrijft nu weer dat we zeven miljard gulden heb ben en dat betekent dat iedere idioot een van onze kleinkinderen kan kidnappen", aldus de prins. Hij kreeg bijval van zijn echtgeno te Juliana. „Ik vind dat zo misda dig. We zijn weerloos. Ze kunnen alles met ons doen", meende de prinses. Bernhard wilde verder gaan, maar hield zich in. „Het is jammer dat ik niet alles kan zeg gen. Ik zou gedonder krijgen. Daar ben ik niet bang voor, maar ik wil het niet hebben. Ik zou an deren in verlegenheid brengen." De prins is overigens niet bang om zijn mening te geven. „Ik weet niet wat angst is. Ik ken alleen het woord, niet de ervaring." Minister Donner (justitie) moest zich onlangs in allerlei bochten wringen om Bernhard niet bikkel hard te veroordelen omdat hij eerder dit jaar steun had betuigd aan twee medewerkers van Albert Heijn. Die waren gearresteerd na dat ze een winkeldief (te) hard aanpakten. „Mochten ze een geldboete krijgen, dan wil ik die voor ze betalen", zei Bernhard. Hij kreeg aanvankelijk veel bijval, ook van premier Balkenende en uit de Tweede Kamer. „Hij hoeft van zijn hart geen moordkuil te maken aldus CDA-Kamerlid Rietkerk (nu gedeputeerde in Overijssel) destijds. Minister Don- m< lerl :ht ner meent echter dat 'publieke fi- guren geen geweld moeten uitlok-je ken door boetes te betalen', maar auj haastte zich te verklaren dat hij met zijn veroordeling niet Bern- ïe hard op het oog had. j-t Prins Bernhard reageerde met eer^ simpel en onderkoeld 'oh, leuk' op de mededeling van prins Wil- lem-Alexander dat hij en Maxima rC in januari hun eerste kind ver- -j wachten. „Typisch mijn opa", al- dus de kroonprins, die goed met |lc Bernhard kan opschieten. Lj» De relatie met kleindochter Mar- va garita is minder goed. De prins |t^; heeft inzage gehad in het dossier en dat in 2000 in het geheim over Margarita's echtgenoot De Roy y van Zuydewijn is opgesteld. Zij ^o dicht hem een kwade invloed toe op de rest van de koninklijke fa- jgj milie. cej Achter de schermen trekt Bern- hard nog aan alle touwtjes, zo be-na£ weerde zij. „Thuis ben ik de va^ baas", heeft de prins tientallen ja-L y ren geleden al eens gezegd. ng „Ik denk dat er een kern van ,en; waarheid zit in dat beeld van een prins Bernhard die nog een be- lvrj hoorlijke vinger in de pap heeft. rW£ Een illustratie daarvan is het tele- gja foontje naar Forbes over het ver- „j, mogen van de Oranjes. Daarmee heeft de prins ook een zeker risicc^on genomen. Je kan een welles/nie- >jt tes discussie krijgen over de juist-|e t heid van zijn opgave. Maar ik denk dat Bernhard inderdaad de ruimte neemt om dit soort acties te ondernemen", zegt oud-PvdA- Kamerlid en staatsrechtdeskundi-' ge Rehwinkel. Cl „De interventie in de zaak van de AH-medewerkers is een ander Pt voorbeeld. En je ziet dat niemand; hem kan beletten om op te tre- den, en dat politici hun handen CI niet durven te branden aan kritiek op de prins", meent Rehwinkel. )|N In 1957 beweerde de prins „nu )(je nooit meer te streven naar per- rorr soonlijk heldendom. Ik ben wat !rag wijzer en wat minder egocen- trisch geworden.Woorden die L. ook een halve eeuw later, getuigeen de talrijke optredens van de prins^ nog met een korreltje zout moe- y ten worden genomen. |aat Hans Jacobs len !ph< Forr :r o: c/iom Zig 3c te anet Ge d Cvar p te De visite heeft morgen op paleis Soestdijk bij de 92ste verjaardag van prins Bernhard aan gespreks stof geen gebrek. De pater familias van de Oranjes zit ondanks zijn ho ge leeftijd bepaald niet stil. Hij klimt in de pen en grijpt naar de te lefoon wanneer zaken binnen of buiten de familie hem niet aan staan. Volgens kleindochter Margarita waant hij zich zelfs 'koning van Nederland' en trekt hij achter de schermen nog nadrukkelijk aan de touwtjes. Niet altijd tot genoe gen van koningin Beatrix, die voor de buitenwereld toch eigenlijk hoofd van de familie is. Ingewij den menen dat Bernhard inder daad een flinke vinger in de pap heeft. Onduidelijk is welke rol de prins speelt bij de laatste ontwikkelin gen rond prinses Margarita. Eer der heeft zij haar grootvader afge schilderd als de 'kwade genius' achter de pesterijen en zwartma- kerij van haar man Edwin de Roy van Zuydewijn. Margarita kreeg twee jaar geleden van Bernhard te horen dat Edwin aan het hof niet welkom is. „Ik hoop dat het dui delijk is, meisje, dat je dan wel al leen komt", aldus de prins tegen Margarita bij zijn 90ste verjaar dag. Zulke kritiek laat de prins echter koud. „Negatieve dingen hinde ren mij als ze gaan over mensen van wie ik houd, maar als ze mij zelf betreffen denk ik: laat maar Achter de schermen zou Bernhard nog nadrukkelijk aan de touwtjes trek ken. Niet altijd tot genoegen van koningin Beatrix. Foto: ANP/Marcel Antonisse dergelijks herinneren. In 1917 kregen de christelij- ken het bijzondere onderwijs in ruil voor het alge meen kiesrecht dat de socialen eisten. Maar toen was er ten minste nog sprake van een onderwijs organisatie ter Zijner ere. Nu wordt ech ter God zelf op de onderhandelingstafel gelegd. Daar zal hij van opkijken. There is 110 business like chur- chbusiness. Is Balkenende eigenlijk in staat tot deze handel? Hij was hoogleraar in de christelijke ethiek maar dat zegt misschien niets. Laten we hem the benefit of the doubt geven. Dat is trouwens onze vaste gewoonte als het over JP gaat. Mocht hij werkelijk aan een dergelijk onzinnige ruil meedoen dan trejfe hem het woord van Mattheus: 'En Jezus ging in den tempel Gods en dreef uit allen, die verkochten en kochten in den tempel, en keerde om de tafels der wisselaars, en de zitstoelen der genen, die de duiven verkochten'. Om ook maar eens met een citaat te eindigen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2