'Ik wil zelf gebakjes uitdelen' Stoffig imago houdt groei van de korfbalsport niet tegen SI Femke Dekker mikt op Spelen Jubilerende bond hoopt binnenkort honderdduizendste lid in te schrijven Historische data SPORT ZATERDAG 28 JUNI 2003 door Gertjan van Geen De sterkste Nederlandse roeister boven de 59 kilo van dit seizoen heeft haar zinnen gezet op Athe ne 2004 en daar moet alles voor wijken. Femke Dekker beseft dat op de Olympische Spelen eeuwi ge roem te behalen valt. „In Syd ney heb ik gebakjes gegeten, straks wil ik ze zelf uitdelen. In Athene moet er vuurwerk zijn", Eegt de 23-jarige Leidse. Vanmid- lag om even over drieën hoopt te bij de Koninklijke Maas Hol- and Beker alvast plaatsing voor Ie WK te hebben afgedwongen n de dubbeltwee met Froukje - Wegman. )e palmares van Dekker is al ïdrukwekkend. Twee jaar gele ien behaalde ze een bronzen plak in de 'vier zonder' op het In Essen bij de Hugelregat- behaalde ze haar honderdste rae-kilometermedaille'. Het ïerendeel bestaat uit goud. Ze vil ze alle honderd bij wijze van preken inleveren voor blik op Ie Spelen. „Ik kan op dit mo- nent niets verzinnen wat ultie- ner is. Met een medaille op de ipelen ben je klaar. Het is zo inwijs speciaal en het gekke is lat ik soms vergeet hoe bijzon- Ier het is, omdat het normaal eworden is. Dat vind ik heel rg, want wat ik in Sydney heb F eleefd, is bijna niet na te ver ellen. H t was een redelijke gs oes." j laar Sydney 2000 bracht geen j remetaal. Door een kniebles- j ure miste ze een groot deel van e voorbereiding. Een plaatsje 1 de vrouwenacht liep ze mis. ls reserve zag ze de boot naar ilver roeien. Zelf zat ze in een vrij laat geformeerde 'tweetje'. „Het was allemaal korteter- mijnwerk door die blessure. En ik was jong en onervaren." Voor het komende olympische jaar is de bootkeuze nog niet gemaakt. Het kan een 'twee', een 'vier' of een 'acht' zijn. Dekker: „Ik wil in de bootmissie met de meeste medaillekansen. Voorlopig houd ik de twee aan, maar mocht blijken dat we in een vrouwenvierveld meer me daillekansen hebben dan stap ik over. Zelfs de acht is een op tie, maar dat is meer een joker voor als het echt niet lukt in de scull. Ik heb tegen de bonds coach gezegd: 'Jij zegt welke boot de meeste kansen heeft en het maakt me niet uit hoe veel ik daarvoor moet trainen'." Dat het perfecte team ruim een jaar voor Athene nog niet bekend is, heeft voordelen en nadelen. De voorbereidingstijd wordt steeds korter, maar tegelijkertijd kan de kat uit de boom gekeken worden. Dekker: „Door de World Cups hebben we infor matie van andere landen. Je weet precies wat zij gaan doen." Ze woont weer in Leiden bij haar vader, nu ze haar studie management, economie en recht heeft afgerond. Het is op de plek aan het water, waar ze voor het eerst in contact werd gebracht met het roeien. Als klein meisje zag ze de boten langskomen. En nog komen de aankomende toppers van Die Leythe langs. Ze houdt van het geluid, dat de spanen in het wa ter maken en het glijden van de boot. het najagen van het per fecte roeigevoel is de uitdaging. „Er gaan meer trainingen slecht dan goed. Ik ben constant bezig met de perfecte haal. je kan aan de boot voelen of het loopt of niet. Als het slecht gaat, zie je Femke Dekker: „Ik ben constant bezig met de perfecte haal. je kan aan de boot voelen of het loopt of niet. Als het slecht gaat, zie je klotsend water en dompelt de de boot. Als het goed gaat, zie je belletjes langs de boot, het teken datje de boot het minst verstoort in het water. Als het blad in het water zit, voel je zo veel power. Dan loopt de boot onder je vandaan. Dat is pure ontspanning." Foto: Henk Bouwman klotsend water en dompelt de de boot. Als het goed gaat, zie je belletjes langs de boot, het te ken dat je de boot het minst verstoort in het water. Als het blad in het water zit, voel je zo veel power. Dan loopt de boot onder je vandaan. Dat is pure ontspanning." Wonen in Leiden betekent veel auto rijden. Twee keer per dag is het veelal filerijden richting Bosbaan in Amsterdam. Ze heeft nog wel een pied-a-terre in de hoofdstad, maar is toch het liefst in haar 'stadje', zoals ze Leiden omschrijft. „En veel in de auto zitten heeft ook zijn voordelen. Als ik stilsta bij het stoplicht kan ik focussen op rood-groen. Dat is een goede training, omdat de start bij het roeien sinds twee jaar ook met lichten gaat. Ik ben altijd als eerste weg." Athene is het eindpunt, ook al krijgt ze vaak genoeg te horen dat ze makkelijk door kan gaan tot Peking 2008. „Maar ik wil ook wel eens gewoon leven hebben. Ik mis heel veel en daar heb ik soms moeite mee. Mijn leven hangt niet van roei en af, maar het bepaalt wel voor 99 procent mijn leven. Ik zou wel een baan willen voor de afleiding, maar er is geen werkgever te vinden die mij om de haverklap naar het buiten land laat gaan. Misschien dat ik nog een jaartje een studie psy chologie ga doen. Alleen roeien hou ik niet vol." Met haar 1.86 meter behoort ze tot de langere roeisters. In te genstelling tot anderen is ze met 70 kilo relatief licht. „Ik ben van nature slank, maar ik eet gewoon bij McDonald's en op de barbecue gooi ik ook vet vlees. Ik vind het heerlijk om in de supermarkt lekkere dingen te kopen. Ik eet veel fruit, maar neem net zo makkelijk een fri- kandel. Ik ken trouwens geen roeier die na een wedstrijd geen patatje neemt. Op eten zit geen rem. Daar kort ik nooit op." Sinds Sydney geniet ze van de A-status bij NOC*NSF. Van 800 euro per maand valt te leven. „Ik heb nog steeds geen spon sor, hoewel ik wel hard heb ge zocht. Het is elke maand wach ten tot het geld binnen komt. Daarom zijn de trainingskam pen heel luxe, want dan wordt alles betaald. Maar ik mag niet klagen. Voor een student heb ik een goed inkomen. Froukje Wegman heeft geen inkomen, want de A-status is een belo ning achteraf. Voor haar is het moeilijker. Daarom laat ik haar geen benzinegeld betalen als ze meerijdt en ik neem haar af en toe mee uit eten. Met Wegman moet het vanmid dag gebeuren. De beste van de drie Nederlandse boten gaat naar het WK, dat eind augustus in Milaan wordt gehouden. De afvallers roeien een dag later in een 'vier'. Dekker loopt alvast op de zaken vooruit door voor morgen eveneens een 'vier' te formeren. Het is allemaal uitproberen. Bij de World Cup in Milaan miste het duo nipt de finale. De beste drie boten in de halve finale verdeelden ook de uiteindelijke podiumplaatsen. Dekker en Wegman wonnen wel de B-fi nale. „We zaten maar drie se conden van de nummer een af. Er zit dus veel potentie in. Met Froukje klikt het goed, maar in topsport kun je je vrienden niet kiezen. Als ik goud kan halen met iemand die ik minder leuk vind, heeft een leuk iemand met wie ik zilver kan winnen pech. Als junior is het anders, maar bij de senioren wordt het hard gespeeld. Dat heb ik ge merkt met de acht in Sydney. Ik zorg er nu voor dat ik de beste ben of bij de besten hoor. Ik wil mezelf niet het team inlullen. Ik reken liever af op het water dan op de kant. Dan houden de mensen vanzelf hun mond wel." door Frank Kalis De Amsterdamse onderwijzer Nico Broekhuysen intro duceerde honderd jaar geleden een nieuw spel: korf bal. Op 2 juni 1903 werd in Parkzicht in Amsterdam de Nederlandse korfbalbond opgericht. Het Koninklijk Ne derlands Korfbal Verbond (KNKV) vierde onlangs het eeuwfeest in het Olympisch stadion. Voor het begin van de korfbalsport moeten we terug naar de zomer van 1901. Twee leerkrachten van de Amsterdamse Nieuwe Schoolvereniging nemen in dat jaar deel aan een slöjd-cursus aan de August Abrahamsons Stiftelse in het Zweedse Naas. Ze ma ken daar kennis met ringboll. Na hun terugkeer beoefenen Amsterdamse leerlin gen het spel met wilt summiere spelregels. Een zo mer later gaat ook collega Nico Broekhuysen een kijkje nemen in Zweden. In de avonduren volgt hij een cursus om zich het gymnastische ringboll eigen te maken. Hij valt meteen voor dit spel, waaraan tij dens zijn cursus toevallig ook enkele vrouwen deel- Manden 'Hij brengt zijn enthousiasme en kennis over aan zijn leerlingen. Broekhuysen laat het eerste spelmateriaal vervaardigen, waarbij hij de ijzeren ringen vervangt door manden, waardoor het spel de naam korfbal krijgt. Broekhuysen verduidelijkt ook de regels. Broekhuysen weet meerdere scholen en verenigin gen te interesseren. Op 2 juni 1903 is het dan zover, rijf Amsterdamse clubs, Agilitas (Weesp) en 't Doel (Bussum), komen bijeen om de Nederlandse Korfbal Bond (NKB) op te richten. De bond telt zo'n 250 le den, Broekhuysen zelf wordt voorzitter. De korfbal sport, vanaf het begin een gemengde sport, ontwik- celt zich verder en eind jaren vijftig van de vorige eeuw doet zaalkorfbal zijn intrede, aanvankelijk om de wintermaanden te overbruggen. Dp 6 Augustus 1928 dient zich het eerste hoogtepunt aan van de NKB. Tijdens de Olympische Spelen in \msterdam treden in het Olympische Stadion twee jloegen aan, Zwart-Rood (Noord-Holland) en Wit- lood (Zuid-Holland), voor het beoefenen van een ran de twee officiële demonstratiesporten. Het is liet echt een succes. n 1969 heeft de eerste samenwerking plaats tussen ie Nederland Korfbal Bond en Christelijke Korfbal 3ond, dat vier jaar later wordt gevolgd door de fusie ot KNKV. Ook de, nog altijd in Zuid-Nederland ge- ïouden aparte vrouwencompetitie, belandt onder le vlag van het KNKV. Een uiterst belangrijke veran- Nl Fides Pacta - KKV in 1974 met op de achtergrond de Leidse Petruskerk. Rechts: Ruim 25 jaar later volgen toe schouwers een wedstrijd van Trigon. Archieffoto's: Leidsch Dagblad en Eric Taal dering voor de verdere ontwikkeling van de korfbal sport, die inmiddels in zo'n veertig landen wordt be oefend, is het verdwijnen van het middenvak in 1991. De viering van het eeuwfeest valt dit jaar samen met het wereldkampioenschap in Rotterdam van 1 tot en met 9 november. De jubilaris hoopt voor die tijd ook het honderdduizendste lid in te schrijven, want de bond blijft nog altijd groeien. Die telt nu 583 vereni gingen en 250 kunstgrasvelden.Als teamsport heb ben we nog altijd groeimogelijkheden", zegt bonds voorzitter Cort van Dijk. „Bij onze sport en structuur is grote sociale verbondenheid te vinden. Daar is be hoefte aan." Van Dijk heeft niet zoveel moeite met het stoffige imago en soms zelfs truttige beeld dat zijn sport in de ogen van de buitenwacht kenmerkt. „Het lijkt misschien zo, maar het heeft ook zijn voordelen. Het is een leuke familiesport." Maar hij geeft toe dat er best aan het imago mag worden gesleuteld. Zeker waar het om topsport gaat. De laatdunkende opmerkingen van Studio Sport - presentator Mart Smeets over korfbal legt Van Dijk positief uit. „Er mag best kritisch naar ons worden gekeken. In sommige dingen heeft hij zelfs gelijk. Aan de kleding, het materiaal, daaraan mag best iets worden gedaan. Maar korfbal truttig? Nee, want an ders hadden we niet honderd jaar overleefd. Binnen vijf tot tien jaar hebben we er 20.000 leden bij. Daar van ben ik overtuigd." In zijn beleving is er de laatste jaren al veel veran derd in de korfbalsport. „Het spel evolueert snel. Het is niet meer te vergelijken met tien jaar terug. Maar er kan nog meer veranderen. Voor de sport was het gemakkelijk geweest als het een Amerikaanse uitvin ding zou zijn geweest. De uitvinder van het basket bal heeft zich door hetzelfde ringboll laten inspire ren. Als de regels anders waren uitgewerkt, dan zou het er nu heel anders hebben uitgezien." 2 juni 1903: De Nederlandse Korfbal Bond (NKB) wordt opgericht. Nico Broekhuysen is de eerste voorzitter. 22 april 1920: De Christelijke Korfbal Bond (CKB) wordt opgericht. 26 september 1947: wordt de Dameskorfbalbond opgericht, later gewijzigd in eerst Rooms Katholie ke Dameskorfbalbond en Nederlandse Dames Korfbal Bond (NDKB). 13 mei 1958: De 'schepper van het korfbal', Nico Broekhuysen, overlijdt in Hilversum op 81-jarige leeftijd 1 juli 1973: De Christelijke Korfbal Bond fuseert met de Nederlandse Korfbalbond en daardoor ont staat de nieuwe organisatie Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond. De vrouwencompetitie sluit zich ook spoedig aan. 1 juni 1991Korfbal gaat van drie naar twee vakken. Het middenvak verdwijnt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21