BUITENLAND Zes Britten gedood in Zuid-Irak Turkije kruipt langzaam richting Europa EU: Bush praat onzin over boycot genvoedsel Japan onderneemt actie tegen criminele woekeraars VS: EU moet stappen nemen tegen Harnas Nederland geeft geen geld aan Noord-Korea Sterrenwacht in nevelen China en India zijn het eens in kwestie Tibet 'Beer' tussen het bont iié wil politiek Vangene zijn kille - De Franse boeren- Ir José Bové wil als politiek ïgene worden beschouwd, erzoek daartoe wordt bij I iend, maakte zijn advo- II lekend. Bové zit sinds ag in de gevangenis, waar n jaar moet uitzitten we- het verwoesten van gene- gemanipuleerde gewassen )9 en 2000. Volgens zijn :aat hoopt Bové niet op tel eges, maar wil hij slechts I kend wordt dat hij als ver- rij woordiger van Franse vi >n. b fwacht' van Bin en voor rechter er ;n idorf - In het Duitse Düs- ?n rf is gisteren het proces depnen tegen een Jordaanse ?t idie naar eigen zeggen een aa cht was van Osama bin Hij is aangeklaagd voor >r< «ramen van terroristische ijl agen in Duitse steden uit et van de organisatie al- f g id, die volgens de VS ban- in eeft met Bin Ladens ai re a. De 26-jarige man heeft 1 tard dat vlakbij een Israëli- tqof joodse instelling in 12. land zo veel mogelijk tanen gedood zouden wor- 7 pet handgranaten. Ij 'J Spanjaarden en het langst huil - In de EU zijn Italia- inket gezondst, leven Span- :t. het langst en zijn Brit- refet dikst. Dat blijkt uit een :oek in opdracht van de iegigant Pfizer. De ge ilde EU-inwoner wordt ider dan 78, blijkt uit het :oek. De Spanjaarden ro lt meest, maar worden imiddeld 82 jaar ook het De Italianen staan met I de tweede plaats, de jen zijn derde met 78. On- i hun cholesterolrijke di- jan er in Frankrijk veel jer mensen dood aan hart- lllen dan elders. Dat komt fie gezonde consumptie ^bde wijn. I «na-strijders g uit Bunia st I- Strijders van de Unie tijimgolese Patriotten, een ene van de Hema-stam, heb- ;e Ich dinsdag teruggetrok- enlit de stad Bunia in het jcaoosten van Congo, waar vqfelle gevechten met het volk sinds enige weken 12^nst uitmaakten. De strij- iloten de stad te verla- jBdat hen door de in Bunia jponeerde internationale lacht een ultimatum teld. De VN-Veiligheids- iloot onlangs die vre- icht naar Bunia te sturen, daar woedende stam- irlog te beëindigen. •ogte nekt se truffels 13| - De truffelrijke Franse 's Périgord en Lot hebben voleind mei te kampen met onkoogte die naar wordt ge- )-a|l de truffeloogst van dit isqeeft vernietigd, zegt de neje Federatie van Tmffel- n jn. De omvang van de h^e wordt pas duidelijk in inkiber, wanneer de kostba- i pfldestoelen worden uitge- ooh. Twee andere truffelpro- oiflende landen, Spanje en hebben dezelfde proble- zegt de federatie. De drie pleiten voor een EU- nitiatief om meer truffel- Belijke bomen te planten, Ie hazelaar en de eik. Die n het water vast. djs is hackers Virussen beu nskANSTAD - Het Vaticaan Dfeen groep specialisten in- 'g fed om de website van ndjohannes Paulus II te be- altfrien. Die wordt per 'bejd door ongeveer 10.000 iu%n en Per dag door ten- chfe dertig 'hackers' aan ge- gel, overigens zonder suc- helet zijn vooral jonge hac- n Amerika. Bij zijn 83ste onlrdag ontving de paus 5 7kleden 23.000 gelukwen- 5 e-mail. Tegenwoordig elc|de website van het Vati- t vjaarljks door 50 miljoen ne4etters in 150 landen be- r erikaan gooit S3JT "it het raam f«teRK - De politie van ■fgtoll bij New York heeft een fearresteerd die zaterdag- jzijn tien maanden oude ^Mertje uit een raam op de je jde verdieping heeft ge- ïn Het meisje bracht het er ^thte verwondingen vanaf, n Sat bomen haar val van Meer 25 meter hoogte had- iartbroken. De man was het dejtement van zijn ex-vrien- samengedrongen om haar b halen bij hem terug te :n Mi. In de ruzie die daarop ind, hield hij het meisje tn been uit het raam en lar vallen. woensdag 25 juni 2003 tucson - In de Amerikaanse staat Arizona woeden nog altijd grote bosbranden, die ook de midden op de foto zichtbare sterrenwacht Steward Observatory bij Tucson in een dik ke rook zetten. De branden razen in een gebied van liefst 80.000 hectare, maar een flink deel is inmiddels onder controle. Zo'n 900 brandweermensen bestrijden het vuur. Foto: Getty Images/Norma Jean Gargasz door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - Het is alsof Turkije is ontwaakt uit een diepe slaap. Het land voert de ene na de andere democratische maatregel in die de toetreding tot de Europese Unie dichterbij moet brengen. De goedkeuring van het zesde hervormingspakket door het Turkse parlement oogstte al veel lof in het binnenland. Deze week kondigde het leger aan de diensttijd vanaf juli met drie maan den te verkorten. De vraag is echter of de invoering van de wijzigingen probleemloos verlopen. In Europa zouden de democratische maat regelen die Turkije heeft genomen afge daan kunnen worden als onbelangrijk. Per slot van rekening wil het land al jarenlang toetreden tot de EU, en dus zijn de huidige verbeteringen niet meer dan logisch. Wie in Turkije woont, denkt daar anders over. De Turken klagen wel steen en been over de 'ondemocratische Turkse wetgeving', tege lijk was het besef groot dat sommige din gen in hun land nooit zullen veranderen. Daarom dringt het mogelijk nog steeds niet tot de Turkse burgers door dat hun rege ring nu een nieuwe weg bewandelt. Dat Koerden hun kinderen nu bijvoorbeeld Koerdische namen mogen geven is een wonder te noemen. De maatregelen behel zen verder het schrappen van het omstre den artikel 8 uit de anti-terreurwet, dat de vrijheid van meningsuiting beperkte. Op grond van dit artikel konden personen die zich uitspraken voor Koerdisch separatis me drie jaar cel krijgen. Premier Erdogan en zijn regerende AK-par- tij kunnen wel problemen gaan ondervin den bij het invoeren van de hervormingen. Het Turkse leger heeft in het Koerdisch na tionalisme altijd als een ernstige bedreiging voor de staat gezien. De Koerdische taal werd verboden. Koerden moesten 'verturk- sen'. Turken reppen ook nooit over 'Turks Koerdistan'. De Turkse strijdkrachten vre zen dat de hervormingen van Erdogan Koerdische onafhankelijkheidsstrijders zul len aanmoedigen. Het parlement legde de bezwaren van het machtige en invloedrijke militaire apparaat echter naast zich neer. De invloed van de machtige strijdkrachten moet afnemen om tegemoet te komen aan de door de EU ge stelde normen, vindt de regering. Om dat te realiseren wil de regerende AK-partij het aantal generaals beperken en burgers toe staan de functie van secretaris-generaal van de Nationale veiligheidsraad (MGK) te bekleden. In de MGK zitten de top van het leger en de regering. Hiermee spelen de militairen een sleutelrol bij het bepalen van het regerings beleid. Misschien is daarom zo verrassend dat het Turkse leger juist nu Europa tege moet komt door de sterkte met 17 procent te verminderen via de verkorting van de dienstplicht. In Turkije wordt dit besluit ge zien als een stap van het leger richting ka binet, terwijl er eigenlijk sprake is van on derlinge spanningen. Inmiddels is een nationale discussie gestart over de Koerdische radio- en televisiezen ders die voortaan mogen uitzenden. In eer ste instantie werd verondersteld dat de zenders landelijk zouden uitzenden. De RTÜK (overheidsorgaan dat alle tv- en ra diozenders controleert, red.) ontkrachtte die gedachte door te stellen dat er alleen lo kale uitzendingen worden toegestaan. londen/anp - Op de tweede dag van het bezoek van de In diase premier Vajpayee aan China, zijn de twee landen het gisteren eens geworden over de kwestie-Tibet. Dat heeft de BBC gemeld. India heeft formeel er kend dat het land dat geldt als Tibetaans autonoom gebied deel uitmaakt van China. De Volksrepubliek lijkt op haar beurt te hebben geaccepteerd dat de deelstaat Sikkim bij India hoort. De akkoorden over Tibet en Sikkim zijn de eerste details die voortkomen uit een verkla ring die India en China hebben getekend, met de bedoeling hun langslepende grensconflic ten op te lossen. Die ontaard den in 1962 in oorlog, waarin China 100.000 vierkante kilo meter Indiaas grondgebied be zette. China lijfde in 1950 Tibet in en onderwierp het. brussel/ap - De Amerikaanse president George Bush ver draait de werkelijkheid als hij zegt dat de Europese Unie met haar boycot van genetisch ge modificeerde gewassen Afri kaanse boeren benadeelt. Dat zei EU-woordvoerder Gerassi- mos Thomas gisteren. Hij reageerde op uitspraken van Bush, die maandag zei dat het Europese moratorium op gene tisch gemodificeerde gewassen en producten is ingegeven door 'ongefundeerde, onweten schappelijke angsten', en dat Europa daardoor de ontwikke ling tegenhoudt van gewassen die de straatarme Afrikaanse boeren zouden kunnen helpen overleven. Dat EU Afrika schade toebrengt is onzin, zegt woordvoerder Thomas. De EU geeft zeven keer zo veel uit aan ontwikke lingshulp voor Afrika dan de VS, en concentreert zich daarbij op investeringen gericht op het verbeteren van de productivi teit van de landbouw zonder genetische modificatie. Het in 1998 ingestelde moratorium is het antwoord van Brussel op bezorgdheid onder de bevol king over genetisch gemodifi ceerd voedsel. Bush deed zijn uitspraken maandag in een toespraak voor de Biotechnology Industry Or ganization in Washington. Amerikaanse boeren verliezen naar eigen zeggen 300 miljoen dollar per jaar doordat zij geen gemodificeerde maïs naar Eu ropa kunnen exporteren, maar Bush legde de nadruk op het hongerende Afrika. De Europese weerstand tegen gentechnologie leidt er volgens Bush toe dat Afrikaanse landen afzien van investeringen in bio technologie, ook al zouden die kunnen helpen bij het oplossen van voedseltekorten. De EU is er volgens Bush ook schuldig aan dat sommige Afri kaanse landen Amerikaanse voedselhulp weigeren omdat die bestaat uit gemodificeerd graan. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - Het bosje witte cyclamen langs de spoorweg was het laatste eerbetoon aan de drie bejaarden die daar de dood hadden gevonden. Ze hadden zelfmoord ge pleegd door op de rails voor een aanstormende trein te knielen. Bij haar onderzoek vond de politie een briefje in het huis van het paar in Yao, bij Osaka. Het was geschre ven door de 69-jarige vrouw. 'Mijn man (61) en mijn broer (81) zijn samen met mij in een ernstige zaak ver strikt. We hebben te veel geleden. We moeten zelfmoord plegen. We hebben geen andere keus. Het kostte de rechercheurs niet veel tijd om vast te stellen wat die 'ernstige zaak' was. De vrouw had in april bij een woekeraar geld geleend voor de aankoop van een magnetron, en was niet in staat geweest de steeds hoger opgedreven rente te betalen. Het appa raat kostte een bescheiden 135 euro, en de rente die het echtpaar zou moeten betalen viel mee, 20 euro. Dat had de woekeraar haar beloofd. Maar in mei was hij langsgekomen met de eis dat ze ir^er dan 800 euro moesten ophoeste^i. Dat bedrag wist ze bij elkaar te schrapen, maar zelfs daarna bleef de man meer geld eisen. De vrouw schakelde de politie in, maar die deed niets om de drie te beschermen. De woekeraar bleef hen terroriseren. Tot de gedupeerden twee weken geleden geen uitweg meer zagen. De trage die schokte de natie. Niet alleen door de dramatische zelfmoord, maar vooral doordat het drietal postuum een hemeltergend schandaal aan de kaak had gesteld. Woekeraars zijn een enorme plaag in Japan. Het zijn de bloedzuigers van de sociaal zwakkeren en anderen die geen lening bij een bank kunnen sluiten of uit fi nanciële nood bij hen moeten aankloppen. Vorig jaar moesten naar schatting 120.000 mensen, ruim 1 mil jard euro aan hen betalen. Dat was twee keer zoveel als het jaar daarvoor. Van dat bedrag was de rente het hoofdbestanddeel. Sommige moesten een paar dui zend procent betalen. Eén slachtoffer vestigde een re cord. Hij had zijn aasgier 170.000 procent betaald. Wie weigert te betalen krijgt bezoek van een paar poti ge heren en/of leest op het aanplakbord in de super markt dat hij zijn schulden weigert te betalen. Het drijft veel mensen tot zelfmoord. Slachtoffers kunnen een beroep doen op de wet. Het is verboden meer dan 29,2 procent rente per jaar in rekening te brengen. En de politie kijkt taiet altijd werkeloos toe. Vorig jaar3wer- bagdad-londen/ap-dpa - Zes le den van de Britse militaire poli tie zijn gisteren om gekomen bij een incident in een politiebu reau, ongeveer 30 kilometer van de stad Amarah in Zuid-Irak. Bij een ander incident in de omge ving raakten acht Britse soldaten gewond. Dat maakten een woordvoerder van het Britse le ger in Basra en de Britse minister van defensie Geoff Hoon be kend. Hoon zei in het Lagerhuis dat de doden betrokken waren bij de opleiding van Iraakse agen ten. Hij voegde hieraan toe dat er waarschijnlijk een incident had plaatsgevonden op het po litiebureau van Majar al-Kabir, 30 kilometer ten zuiden van Amarah. Eerder zei de Britse le- gerwoordvoerder Dennis Ab bott in Irak dat de zes waren omgekomen bij een aanval. Bij het andere incident kwam een Britse patrouille onder vuur. Hoon zei dat twee voer tuigen waarin militairen zaten, door 'een groot aantal' Irakezen onder vuur waren genomen met raketgranaten, zware ma chinegeweren en geweren. De Britten schoten terug en ver zochten om assistentie. Er werd een eenheid bestaande uit voertuigen en een helikopter uitgezonden. „Ook die kwam onder vuur", zei Hoon. De gewonden zijn zeven man in de helikopter en één op de grond. Hoon zei dat twee van hen naar een ziekenhuis in Koeweit zijn overgebracht. Le- gerwoordvoerder Abbott noem de de incidenten 'niet repre sentatief voor de veiligheidssi tuatie' in het gebied waar de Britten actief zijn. De patrouillerende militairen behoren tot het 1ste Bataljon, dat ongeveer 650 militairen in Irak heeft, voornamelijk rond Basra en de zuidelijke olievel den. Sinds de Amerikanen op 1 mei de overwinning uitriepen, 'Minister al-Sahhaf in Bagdad gepakt' De voormalige Iraakse mi nister van informatie Mo hammed Said al-Sahhaf is in een buitenwijk van de Iraakse hoofdstad Bagdad gearresteerd. Dat heeft de Britse krant Daily Mirror vandaag gemeld op gezag van een bron binnen de Amerikaanse-Britse coalitie in Irak. Volgens de krant is al-Sahhaf maandagavond aangehouden in een huis van een familielid. Al-Sah- haf maakte tijdens de oor log furore door zijn aan houdende optimisme over een Iraakse overwinning op de Amerikanen en Britten. Hij staat niet op de lijst van de 55 meestgezochte Irake zen. zijn verscheidene Amerikaanse militairen bij vuurgevechten omgekomen Het is voor het eerst sinds 6 april dat aan Britse zijde militairen zijn gesneuveld. De Amerikaanse minister va<i defensie Rumsfeld heeft intus sen gezegd geen reden te heb ben om aan te nemen dat in een konvooi dat vorige week werd aangevallen Iraakse lei ders werden vervoerd. Hij rea geerde gisteren op berichten in de media dat Saddam Hussein wellicht is omgekomen bij de aanval op het konvooi. Het Pentagon meldde maandag dat het Amerikaanse leger voi?- ge week een Iraaks konvodi heeft bestookt. De aanval vond mogelijk op Syrisch grondge bied plaats. Bij een confrontatie met Syri sche grenswachten raakten en kele Syriërs gewond. Die zijn behandeld door het Ameri kaanse leger. washington/rtr - De Verenig de Staten gaan de Europese Unie vragen stappen te onder nemen tegen de politieke tak van de Palestijnse terreurbewe ging Harnas. De VS hebben Harnas als een geheel op een lijst van terroris tische organisaties geplaatst, terwijl Europa een onderscheid maakt tussen de militaire en de politieke tak van de beweging. Met uitzondering van Groot- Brittannië zien de EU-landen de politieke tak als een onmis baar onderdeel in het bereiken van vrede tussen Israël en de Palestijnen. Volgens het Amerikaanse week blad Time heeft Washington bij Parijs geklaagd dat het een 'blinde vlek' heeft voor organi saties in Frankrijk die geld inza melen voor Harnas. Maar vol gens de woordvoerder van de Franse ambassade in Washing ton klopt dat bericht ni^t. Frankrijk zegt er alles aan doen om te voorkomen dat gelden bij de militaire tak van Harnas be landen. Functionarissen van Israël en de Palestijnse Autoriteit ont moeten elkaar vanavond op nieuw. Zij hopen tot een ak koord te komen over terugtrek king van Israëlische troepen uit het noorden van de Gazastrook en Bethlehem op de Westelijke Jordaanoever. De Palestijnen moeten na het vertrek van de Israëlische militaire eenheden de politietaken in deze twee ge bieden overnemen. londen - Nog niet zo heel lang geleden was de Russische 'beer* synoniem aan alles wat het Westen te vrezen had, maar dat is verleden tijd. Onder president Poetin is de verhouding met de vroegere aartsvij and bijna beter dan ooit. De Russische leider begon gisteren aan een staatsbezoek aan Londen, het eerste sinds het tsarentijdperk. Hier wordt hij bij Buckingham Palace ontvangen door een erewacht met de tra ditionele bontmutsen. Later sprak hij in het paleis met koningin Elizabeth. Foto: Reuters/Toby Melville den 374 woekeraars gearresteerd, maar dat is vermoe delijk niet meer dan de voorhoede van een veel groter leger. Het risico voor de woekeraars is zo klein, omdat de meeste slachtoffers geen aangifte willen of durven doen. Angst en schaamte weerhouden vermoedelijk 1 miljoen gedupeerden van een gang naar het politiebu reau. Een nieuwe wet moet daar verandering in bren gen. De wet voorziet in een striktere registratie van 'on dernemers die persoonlijke leningen aanbieden'. Daarmee hoopt men de in deze branche zeer actieve maffia te weren. Daarnaast zullen de boetes voor het berekenen van woekerrentes fors worden verhoogd, en zullen dubieuze financiële instellingen geen reclame meer mogen maken. En om de slachtoffers tot aangifte te bewegen, zullen ze de woekerrente niet hoeven te betalen. Consumentenorganisaties hadden aange drongen op een volledige vrijstelling, maar dat stuitte op bezwaren van veel parlementariërs. Zij vreesden dat dit mensen in de verleiding zou kunnen brengen om leningen te sluiten in de wetenschap dat ze geen yen hoeven te betalen. Of de wet de gewenste uitwerking zal hebben, moet worden afgewacht. „Het valt of staat bij de moed van de slachtoffers om aangifte te doen", aldus een verte genwoordiger van een consumentenorganisatie. door onze correspondent Bob Kroon genève - De Nederlandse rege ring weigert financieel bij te dragen aan voedselhulp voor circa 70.000 kinderen in Noord Korea die door voedseltekort in levensgevaar verkeren. „De Ne derlandse regering reageert zeer negatief op ons verzoek om hulp", aldus Richard Bridle, vertegenwoordiger in Noord Korea van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Bridle sprak op een bijeen komst van landen die het We reldvoedselprogramma WFP en Unicef steunen. Bij de Neder landse permanente vertegen woordiging in Genève werd Bridle's kritiek bevestigd. „Noord-Korea staat niet op de lijst van conflictlanden, waar aan Nederland gerichte hulp geeft", verklaarde een woord voerster desgevraagd. „We springen wel indirect bij via het Rode Kruis. Maar in Noord-Ko rea weet je nooit of de hulp in derdaad terecht komt bij dege nen die het nodig hebben." Unicef s man in Noord Korea bestrijdt dit. „De contacten met de diverse regeringsinstanties verlopen veel soepeler dan vroeger, en we hebben nu toe gang tot 80 procent van het land en 85 procent van de be volking. Dat alles naar het Noord-Koreaanse leger zqu gaan klopt niet. Soldaten eten trouwens geen babyvoeding en worden ook niet tegen kinder ziekten ingeënt." WFP en Unicef hebben tot dus ver een nieuwe hongersnood in Noord-Korea weten te voorko men. Maar met name Unicef heeft voor dit jaar nauwelijks een kwart van de toegezegde gelden binnen, ipn de toekomst ziet er somber uit. In Noord Ko rea is behalve een gebrek aan voedsel ook een tekort aan me dicijnen. Bridle schildert een somber beeld van het land van de 'Ge liefde Leider' Kim Jong II. „Slechts 20 procent van Noord- Korea is geschikt voor land bouw, en ook in normale tijden moet er voedsel worden inge voerd voor een bevolking van 23 miljoen. Dat moet worden betaald uit de export van indu striële producten, maar de eco nomie is de laatste tien jaar met de helft ingekrompen en er valt niet veel meer te exporteren." Bridle acht een nieuwe hon gersnood als in de de jaren ne gentig, toen honderdduizenden Noord-Koreanen crepeerden, niet uitgesloten. „Wat er no(g aan landbouw is heeft irrigatie nodig, maar daarvoor is steeds minder energie beschikbaar."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7