Brinkhorst en Kamer botsen over uitzendrechten voetbal l BINNENLAND 2 De nieuwe Punto: wat er in zit, is nog indrukwekkender. Kabinet wil einde aan subsidie betaald voetbal Fraude in hoger onderwij»; blijkt groter dan gedacht Studenten vrezen dat Nijs hun rechten aantast Puntenrijbewijs voor bromfietsers in de maak tichauffeur' t inbreker K>rn - Een als taxichauf- •rmomde politieagent jisteren in Apeldoorn een »pte inbreker aangehou- Irie handlangers van de taen eerder op de och- 1 gepakt. De vier mannen den in te breken bij een [rijf. Een agent zag hun igrijden en zette samen lega's de achtervolging inbrekers werden inge- de vierde ontsnapte en Ie een taxi. Besloten tn agent plaats te laten achter het stuur van de kon zonder problemen aanhouden. itplantage opgerold )e politie heeft gisteren vanuit de bevolking een intage opgerold in het jdorp Urk. Volgens een woordvoerder zijn Urkers ligsgebruik in hun woon- zat en heeft dat geleid tot hianteling van deze kwe- Inderhalve week geleden il een grote handel in co- Dp Urk ontdekt, ook door inuit de bevolking. woensdag 25 juni 2003 door Erwin Tuil den haag - Minister Brinkhorst van econo mische zaken weigert in te grijpen in het conflict tussen de clubs in het betaald voet bal en de Nederlandse mededingingsautori teit NMa. De clubs hadden om een ministe riële ingreep gevraagd. Zij vrezen inkomsten te verliezen nu de NMa de collectieve verkoop van uitzend rechten heeft verboden. In plaats daarvan moeten de clubs komend seizoen individu eel de rechten aan de man brengen. „Nog nooit in de geschiedenis van de NMa is deze instantie teruggefloten door het ka binet en nu dus ook niet", motiveerde Brinkhorst gisteravond zijn besluit tegen over de Tweede Kamer. „Dat zou een ge vaarlijke precedentwerking hebben", aldus de minister. De vaste Kamercommissie voor Sport maakt zich grote zorgen over het NMa-be- Brinkhorst. Foto: ANP/Koen Suyk sluit. Als dat wordt doorgezet, vreest de Ka mer dat grote clubs als PSV, Ajax en Feyen- oord de rechten voor hun wedstrijden voor grof geld kunnen verkopen, terwijl de rest aan het kortste eind trekken. Brinkhorst meent dat de clubs in het be taalde voetbal wel per club kunnen verko pen, maar dat de clubs onderling solidair moeten zijn met de zwakkere broeders. De KNVB zou kunnen denken aan het verbin den van solidariteit aan een licentie voor het betaald voetbal, suggereert de minister. Op die manier profiteren alle clubs en hoeft het kabinet niemand terug te fluiten. „Dat is een paardenmiddel", zei Brink horst. Het solidariteitsidee van de minister zet bij de Kamer kwaad bloed. „Word wakker, kijk naar de reële wereld", vindt Vendrik (GroenLinks). Hij heeft geen vertrouwen in de onderlinge solidariteit bij de clubs. „Het resultaat is dat de clubs volgend jaar weer aankloppen bij de gemeenten omdat ze kopje onder dreigen te gaan." De Kamer neemt geen genoegen met de houding van Brinkhorst en wil hem mor gen nog een keer spreken. Remkes. Foto: GPD/Anne Marie Kamp 9 6 k< Meer power Drie nieuwe motoren. 1.4 16v benzine van 95 pk, de economische 1.3 16v MultiJet van 70 pk en 1.9 MultiJet van 100 pk. Meer techniek ESP, het unieke Connect sa tel lie tna vigatiesysteem met ingebouwde GSM-telefoon. Meer comfort Dual Zone climate control, de nieuwe Dualogi versnellingsbak. Schakelen door middel van een tikje tegen de pook zonder koppelen of geheel automatisch. '0 f Ër is al een Fiat Punto vanaf 11.795,-, inclusief BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken U least een Fiat Punto v.a. 299,- per maand, bij 4B maanden en 20.000 km per jaar. Gemiddeld brandstofverbruik volgens EU 1999/100-norm: 4,5 - 8,3 Itr/ 1Ö0kmff2,0-22,2 km/ltr), C02-emissie: 119-197 gram/km. Wijzigingen voorbehouden. *Op de buitenweg voor de 1.3 16v. Als je een stoere auto ontwerpt, moet die qua veiligheid en techniek de verwachtingen ook waarmaken, vinden wij. Vandaar de nieuwe motoren, waar onder de revolutionaire MultiJet-dieselmotor met een verbruik van 1 op 25,6. Vandaar de nieuwste technologische voorzieningen. Vandaar de nieuwe Dualogic1-versnellingsbak. Vandaar nieuwe interieur-dessins. Vandaar de speciale aanbieding: airconditioning en metallic lak voor€ 685,-. De nieuwe Punto, hij is meer dan mooi. Kom nu bij ons langs voor een proefrit. De nieuwe Punto. Meer dan mooi www.fiat.nl KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 071 - 4071644 LEIDERDORP: AUTO BOOT B.V., WEVERSBAAN 12, TEL. 071 - 5898900 HILLEGOM: AUTOBEDRIJF B. JOREN, ARNOUDSTRAAT 1, TEL. 0252 - 414839 NOORDWIJK: B00T-RIALT0 N00RDWIJK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL. 071 - 3640040 den haag/gpd - Het betaald voetbal moet op eigen kracht uit de financiële problemen zien te komen. Dat zei minister Remkes (binnenlandse zaken) gisteravond in de Tweede Ka mer. Hij vindt dat de betaald- voetbalclubs ook zichzelf in een penibele situatie hebben ge bracht. Het is voor Remkes niet vanzelfsprekend dat de over heid met subsidies bijspringt. De minister gaf tijdens een de bat gisteravond een paar advie zen aan het betaald voetbal. „Of je kunt de kosten zoals per sonele uitgaven saneren, of je kunt de omzet vergroten, of je kunt als sector tot de conclusie komen dat er moet worden ge saneerd vanwege overbevol king." In dat laatste geval zullen wat Remkes betreft de financi eel zwakste clubs verdwijnen. De WD-bewindsman meent dat de sector betaald voetbal zich eigenlijk zou moeten hou den aan de gangbare spelregels die gelden voor alle bedrijfssec toren. Steun verlenen hoort daar wat hem betreft niet bij. „Het is een gewone bedrijfstak met enkele bijzondere kenmer-r ken en een belangrijke maat schappelijke betekenis." Remkes zei dat hij gemeenten niet kan verbieden clubs finan cieel te steunen. „Als ik een ver bod uitvaardig, tast ik de ge meentelijke autonomie aan." Maar volgens Remkes moeten gemeenten wel beseffen dat subsidie in wat voor vorm dan ook eigenlijk concurrentiever valsing is. Bovendien leidt ge meentelijke steun er toe dat sa nering wordt ontmoedigd en dat gemeenten dan vastzitten aan hun armlastige club. Remkes wil wel binnenkort met de betreffende gemeenten af spraken maken om de subsidie in elk geval sterk te beperken. den haag/gpd - De fraude in het hoger onderwijs is nog gro ter dan gedacht. Uit een rap portage van de commissie- Schutte blijkt dat nog eens twintig opleidingen zich schul dig hebben gemaakt aan ge sjoemel met studentenaantal len en inschrijvingen. Eerder waren al vijftig scholen en uni versiteiten tegen de lamp gelo pen. De commissie, onder leiding van voormalig GPV-politicus Schutte, hield zestig opleidin gen in het hoger, universitair en beroepsonderwijs tegen het licht, die bij eerdere fraude-on derzoeken als 'twijfelachtig' wa ren aangemerkt. Van die zestig bleken nog eens tien hogescho len, zes beroepsopleidingen en drie universiteiten fraudeleus te hebben gehandeld. De com missie-Schutte brengt daarmee het totaal aan opleidingen die in strijd met de wet zijn geweest op zeventig. De conclusies van de commisr sie zijn weliswaar nog voorlor pig, maar toch zijn ze een te genvaller voor het ministeriè van onderwijs. Vanaf het mo ment dat het eerste onderzoek in november 2001 werd afge1 rond, is het aantal geconsta1 teerde fraudegevallen alleen maar toegenomen. En eerder dit jaar concludeerde de Alge mene Rekenkamer dat het mi nisterie forse steken heeft laten-, vallen bij het fraude-onderzoek. De omvang van de fraude werd door de Rekenkamer voorzich tig geschat op 35 miljoen euro. Verantwoordelijk staatssecreta ris Nijs reageert pas over enkele weken. den haag/anp - Staatssecretaris Nijs (onderwijs) heeft gisteren verbazing en woede veroor zaakt bij Tweede-Kamerfracties en studentenorganisaties. De staatssecretaris heeft tijdens een procedurevergadering van de Tweede Kamer diverse aan passingen van het bachelor- /mastersysteem (BAMA) voor gesteld. Volgens de Landelijke Studen tenvakbond (LSVb) gaat het om plannen die volstrekt onaan vaardbaar zijn. De studenten wezen dat de voorstellen van Nijs hun rech ten aantasten. Zo wil Nijs het instemmingsrecht van de facul teitsraden over de BAMA veran deren in een adviesrecht, stelt voorzitter Van der Meij van de LSVb. Zij is ook niet te spreken over het voorstel om de minister het recht te geven te bepalen in welke gemeente een opleiding mag blijven, als blijkt dat er te; veel dezelfde opleidingen zijn in het land. Ook het recht van studenten om gehoord te wor den door de bestuursleden van het orgaan dat opleidingen be oordeeld is in het voorstel van Nijs verdwenen. De LSVb heeft wel begrip voor het feit dat Nijs haar meerjaren beleidsplan voor het hoger on derwijs (HOOP 2004) niet op tijd voor prinsjesdag afkrijgt. Het kabinet is tenslotte maan den demissionair geweest. Maar de LSVb vindt het onzin dat Nijs de minister voortaan de mogelijkheid wil geven om altijd een jaar uitstel te krijgen. Kamer wil verkeersveiligheid vergroten den haag/gpd - De Tweede Ka mer wil de verkeersveiligheid vergroten door extra maatrege len in te voeren voor jeugdige bromfietsers en voor vrachtver keer. Alle vrachtwagens moeten een zij afscherming krijgen die de wielen afschermt van het overige, kwetsbare verkeer. Voor jeugdige bromfietsers moet er een puntensysteem ko men waarbij ze hun rijbewijs (tijdelijk) kwijtraken als ze te veel overtredingen begaan. Een meerderheid van de Twee de Kamer voelt voor deze maat regelen, zo bleek gisteren bij een overleg met verkeersminis ter Peijs. Ongevallencijfers wij zen uit dat de meeste dodelijke slachtoffers vallen bij ongeluk ken waar vrachtwagens of bromfietsers bij zijn betrokken. Een beschermend zijscherm kan voorkomen dat fietsers, bromfietsers of voetgangers on der de wielen van vrachtwagens terechtkomen. Momenteel zijn alleen vrachtwagens die na 1998 zijn gebouwd toegerust met zij afscherming. De Kamer pleit voor algemene invoering daarvan. Ook lijkt zich een meerderheid af te tekenen voor het verplicht stellen van dode- hoekspiegels voor bestelbusjes. Nu is deze spiegel alleen ver plicht op vrachtwagens. De minimumleeftijd voor brommerrijders zal niet worden verhoogd van zestien naar ze ventien jaar, zoals het ministe rie van verkeer en waterstaat wil. Volgens Peijs vermindert het aantal verkeersdoden fors wanneer bromfietsen pas wordt toegestaan vanaf zeventien jaar. Voor CDA, WD en PvdA voert deze maatregel echter te ver. Voor jongeren die in afgelegen gebieden wonen, is de brom mer vaak het enige geschikte vervoermiddel, vinden de libe ralen en de christen-democra ten. En volgens de PvdA heb ben brommerongelukken meer met mentaliteit dan met leeftijd te maken. „De meeste jongeren houden zich aan de regels maar er zitten altijd een paar ettertjes tussen die het varpesten voor de rest", zei PvdA-Kamerlid Dijksma. Peijs heeft wel met haar collega Van der Hoeven (onderwijs) af gesproken om verkeersveilig heid op middelbare scholen na drukkelijk aan de orde te laten komen. Peijs: „We denken nier aan compleet nieuwe lespak: ketten. Maar laat leerlingen bij Natuurkunde bijvoorbeeld uit* rekenen hoe hard de klap is als je tegen een boom rijdt. Dan komt de boodschap beter over dan wanneer je een abstract verhaal over normen en waar den begint." Nederland staat wat betreft ver keersveiligheid in Europa op de tweede plaats, achter Groof- Brittannië. In 2002 vielen er 1066 dodelijke slachtoffers, 17 minder dan het jaar ervoor. K -

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5