Zwoegen en zweten in de zomer I GESPREK VAN DE DAG Blauwbloedige Saudi's met gouden knieën Buitenwerkers hebben het zwaar te verduren bij warmte Verspilde energie Akool l}EN NIET, MAAR cat ir oou weLCAvvoL a/iet gtu^iakjj« MENSELIJK Een Chinese politieman die door de autoriteiten het predikaat nationale héld opgespeld kreeg wegens zijn verdiensten in de strijd tegen verdo vende middelen, lijkt zelf uit ook de suikerpot te hebben gesnoept. Het staatspersbureau Xinhua meldde gisteren dat Zhou Kun mogelijk zelf wordt vervolgd voor de smokkel van héroïne. In november 2000 kreeg de politieman nog de titel 'NATIO NALE VOORUITSTREVENDE AR BEIDER' voor zijn aandeel in de strijd tegen drugssmokkel. In no vember afgelopen jaar brachten ge arresteerde smokkelaars zijn naam echter in verband met een smokke laarsbende. Zhou werd daarop in ja nuari gearresteerd en heeft bekend, meldde Xinhua. Een 28-jarige vrouw uit Thailand is in Las Vegas uitgeroepen tot MRS. WORLD, de winnares van de jaar lijkse schoonheidswedstrijd voor ge huwde vrouwen. Mevrouw Suzanna Pavadee Vicheinrut-Muangkroot was vroeger al tweemaal Miss Thailand en is in eigen land ook bekend als radiostem en tv-persoonlijkheid. Zij versloeg 38 deelneemsters en won sieraden, geld en kleren. Tijdens het wedstrijdonderdeel waarin elke deelneemster haar talent moest to nen, maakte ze Thaise gerechten klaar. Ook moest ze een rots beklim men. Voorts waren er de traditionele avondkledij- en badpakkenparades. Tweede werd Mrs. Zimbabwe, ge volgd door Mrs. Costa Rica en Mrs. America. De flamboyante en extravagant uit gedoste hip-hopartieste LIL' KIM gaat sinds kort met nog iets minder om het lijf door het leven. Op de New-Yorkse luchthaven John F. Kennedy werden vrijdag juwelen van haar, met een totale waarde van 250.000 dollar, gestolen. De 27-ja- rige Lil' Kim, in het echte leven Kimberley Jones, was op weg naar Los Angeles om er de Black Enter tainment Television Awards bij te wonen. In haar Louis Vuitton-tas zat voor ongeveer een half miljoen dol lar aan sieraden. Door een fout bij het inchecken raakte de handbaga ge verwisseld met een andere tas van de artieste. Toen zij de vergis sing bemerkte, was al in de bagage van de beroemdheid gegraaid. Foto: AP Het Voedingscentrum begint zondag tijdens PARKPOP in het Haagse Zuiderpark met een landelijke cam pagne om Nederlanders te laten af slanken. Onder het motto 'Maak je niet dik' kan met hulp van een 'tail lemeter' worden gemeten of het ei gen gewicht in orde is. De campag ne 'Maak je niet dik' moet de men- Sen bewuster maken van het belang van een gezond gewicht. Er is een duidelijk verband tussen de TAIL LE-OMVANG en het ontstaan van ziekten. Uit recente cijfers van het Voedingscentrum blijkt dat bijna de helft van de Nederlandse mannen te zwaar is en veertig procent van de Nederlandse vrouwen. Het kleine Duitse plaatsje Kranen burg (9000 inwoners), net over de grens bij Nijmegen, heeft ADOLF HITLER officieel geschrapt van de lijst van ereburgers van de gemeen te. Kranenburg vindt dat de naam van de in 1945 gestorven nazi-lei der niet thuishoort tussen de zes an dere mensen die de gemeente bij zondere dank is verschuldigd. Hitier kreeg het ereburgerschap in 1933 ter ere van zijn 44ste verjaardag. Op die dag besloten duizenden Duitse plaatsen om de Führer tot ereburger te benoemen. Het ereburgerschap vervalt na de dood, maar de naam van Hitier bleef wel altijd op het Kranenburgse lijstje staan. Het Russische Lucht- en Ruimtevaart Agentschap heeft een aantal contracten goedgekeurd met de Europe se ruimtevaartorganisatie ESA die moeten leiden tot de lancering van de eerste Ne derlandse astronaut vanaf Russisch grondgebied, AN- DRÉ KUIPERS. Het is de be- doeling dat Kuipers met een Russische Sojoez vanaf de lanceerbasis Bajkonoer in Kazachstan naar het Interna tionale Ruimtestation (ISS) wordt gelanceerd. Een soort gelijk contract is ook al gete kend voor een andere ESA- astronaut, Pedro Duque. Hij zal in oktober al naar het ISS vliegen. De Russen doen er alles aan om meer commer ciële vluchtcontracten af te sluiten. De ESA betaalt voor haar astronauten aan de Russen 12 miljoen dollar per vlucht. Een ruimtetoerist fnoet bijna het dubbele neer leggen. Foto: GPD WOENSDAG 25 JUNI 2003 DAGELIJKS LEVEN Jok De omvangrijke koninklijke familie van Saudi-Arabië en de emirs van de naburige Golfstaten laten zich steeds vaker in Zwit serse privé-klinieken behandelen, ten kos te van Amerikaanse ziekenhuizen. Nu Washington zich tegenover Saudi-Arabië steeds kïitischer opstelt, laten de leiders de VS liever links liggen. Zo is prins Mishal al-Saud, ex-gouverneur van Mekka, voor een knie-operatie opgenomen in de kli niek van Genolier, die naast een goede medische reputatie ook een panoramisch uitzicht geniet op het meer van Genève. In dezelfde kliniek werd enige tijd geleden ook de geblokkeerde knie van prins Sul tan, een van de veertig broers van Mishal en koning Fahd, weer opgekalefaterd. Ko ning Fahd zelf wilde vijf jaar geleden zijn eveneens vastgelopen kniegewricht laten opereren in Genolier. Maar dat ging niet door, omdat de vorst het jaar daarvoor een hersenbloeding had gehad. De Zwit serse chirurgen durfden het risico niet aan uit angst dat de toch al krakkemikkige vorst de narcose niet zou doorstaan. ,,Een dooie koning van Saudi-Arabië is voor een kliniek een slechte reclame", zei destijds een internist meesmuilend. De wrakke knieën van de Saudische ko ningsclan - kennelijk een familiekwaal - zijn voor de Zwitsers goud waard. Niet al leen is voor de 77-jarige prins Mishal in de kliniek een complete verdieping vrijge maakt, aangezien hij in Zwitserland neer streek met een gevolg van 300 familiele den en gunstelingen, pikken de luxe ho tels in deze komkommertijd ook een graantje mee. Zeven prinsessen, Mishals vrouw en zes dochters zijn wekenlang ingekwartierd in het Beau Rivage Palace hotel bij Lausan ne. Van daaruit maken zij uitstapjes naar Gstaad en Zermatt, of korten ze de tijd met inkopen in prijzige boetieks. Volslan ke, zwart gesluierde vrouwen slaan er een voorraad westers-decadente minikini's in, waarbij de verkoopsters het permanent te kwaad hebben met opkomende lachstui- pen. Verder zorgt Mishals aanhang tijdens de bezoekuren voor behoorlijke ver- keerstremmingen in de pittoreske dorps straat van Genolier. Minister van defensie prins Sultan had destijds voor zijn gevolg zelfs een honderdtal nieuwe Mercedessen uit de fabriek in Stuttgart laten aanrukken. De astronomische rekeningen voor dit al les worden zonder morren betaald door de regering van Saudi-Arabië. Enerzijds wrijft ziekenhuisdirecteur Gwynn Brand zich vergenoegd in de han den. Maar hij wil niet dat de koninklijke patiënten zijn instelling de naam van een 'miljonairskliniek' bezorgen. „Ook fonds patiënten worden hier behandeld", zegt Brand. „Hoe minder ophef, hoe beter." De hotelbazen zijn ook tevreden, maar ge ven steeds minder toe aan wat een hote lier de 'privé-grillen' van de veiwende Ara bische prinsen noemt. „We willen nog wel het meubilair aan hun wensen aanpas sen", aldus deze hotelbaas, „maar rumoe rige eetgelagen met hele schapen om drie uur 's nachts zijn er echt niet meer bij." Bob Kroon Koning Fahd van Saudi-Arabië wordt in Zwitserland uit zijn auto geholpen. Foto: EPA/Laurent Gillieron lbo. men doet er op het geprivatiseerde station van alles aan om de tijd te doden van de reiziger die wacht op een trein die nooit komen zal. Of zullen we het eens hebben overeen ander gepriva tiseerd fenomeen, de kabel aan ons televisietoestel? Nogzo'n nutsinstelling die de gemeente vooreen een malige zak met pegels aan de meest biedende vrije jongen heeft overgedaan. Kabelboeren, dat zijn Jacob- se en Van Es in het kwadraat, maar dan minder leuk. Geen grotere cultuurbarbaren dan de firma's UPC en Casema. Onlangs flikkerde laatstgenoemde vrije jongen bij mij in de stad de laatst overgebleven zender met nog wat ambitie voorgoede smaak uit het assortiment. Dat kanaal heette 'Arte'. Daar viel op de late avond tussen alle gebobber op de andere zenders nog wel eens van ballet te genieten, of van een pianoconcertje voorde linkerhand. Sindsdien denk ik als het woord Casema valt aan de woorden van Joseph Goebbels, propanda- crimineel van de nazi's: „Als ik het woord cultuur hoor, grijp ik naar mijn revolver. Zondag zongen Dik en Jorritsma in Buitenhof weer eens de lofzang van de privatisering. Annemarie houdt erg van zingen. Als het in de bar van Nieuws poort bij feesten en partijen tijd is voor 'karaoke', waarbij liefhebbers liedjes meezingen met geluids band en geprojecteerde tekst, is Annemarie er altijd In zijn blote bast maar mét nekklep-pet werkt deze machinist op een asfalteringsmachine in de brandende zon. Foto: GPD/Juan Venema In het zomerse voorjaar heeft me nigeen zijn werk al puffend en zwetend moeten doen. Zeker de half miljoen buitenwerkers, die het in tropische omstandigheden door gaans zonder ventilator of aircon ditioning moeten stellen. En de zo mer is nog maar net begonnen. Het is de kunst om de komende maanden het hoofd koel te hou den. Op kantoor of in de buiten lucht. Als er één beroepsgroep is die de weerberichten in de zomer nauw lettend in de gaten houdt, dan is het wel de wegenbouw. Hoe warm wordt het? Staat er nog wat wind? En hoe zit het met de lucht vochtigheid? Zo nodig moeten maatregelen worden genomen. Want hoe warm en benauwd het ook is, het werk gaat gewoon door. Al heeft vloeibaar asfalt een temperatuur van 150 graden Cel sius en geven de machines nog zoveel warmte af. Nederland telt een half miljoen mensen die grotendeels of altijd buiten werken. Postbodes, hove niers, glazenwassers, marktkoop lieden, politiemensen, noem maar op. De grootste beroeps groep vormen agrariërs (280.000 man), gevolgd door de bouw (150.000). Goede derde is de grond-, weg- en waterbouw met 65.000 medewerkers. Vooral deze laatste categorie heeft het bij tro pische omstandigheden zwaar te verduren. De materialen waarmee wordt gewerkt zijn zelf ook al gloeiend heet. Als machinist op de asfalt-afwerk- machine is Rudi Beking, ruim der tig jaar werkzaam bij wegenbou wer Reef Infra uit Oldenzaal, hoge temperaturen wel gewend. Dat is voor hem niet het grootste pro bleem. Onaangenaam vindt hij vochtige warmte, en al helemaal als het daarbij ook nog eens wind stil is. „Bijna iedereen in de asfalt- ploeg heeft last van vochtige warmte", zegt Beking. „Met een beetje noordoostenwind is er wei nig aan de hand, maar als het windstil is, kan het werk slopend zijn. Dan blijft de warmte name lijk op hoofdhoogte hangen." Brandende ogen door de felle zon en het weerkaatsen van spuit - zand, ledematen die de hele dag blootgesteld zijn aan huidkanker verwekkende uv-straling - het zijn risico's die inherent zijn aan het werk. Werknemers kunnen zelf veel doen om de gevaren voor hun gezondheid te beperken. „Niet te vaak in blote buik lopen, geen donker maar een wit T-shirt dragen, een pet met nekklep, al- Stak ik een stekker in het stopcontact, dan verwachtte ik dat daar stroom uitkwam tegen een redelijke prijs. Zo ging dat vele jaren. Midden in de stad stond een saai nutsbedrijf dat zorgde dat de lampjes brandden en het strijkijzer heet werd. Aan het sponsoren van een voetbalclub deed een gemeentelijk elektriciteitsbe drijf niet. Van tijd tot tijd kwam de meteropnemer langs. Die opende een luik onder de mat in de hal waar de meter zat. Hij noteerde het verbruik. Na ver loop van tijd viel een rekening in de brievenbus. Die betaalde je. Deed je dat niet, dan verscheen een man aan de deur, pet op met rode band, waarop promi nent het woord 'incasso'. De buren verkneukelden zich bij deze aanblik en de stroomrekening werd dus alsnog snel voldaan. De vooruitgang sloeg toe. Concurrentie moest er ko men. De overheid moest weg uit de nutsbedrijven. Pri vatisering heette dat, en meteen sloeg de ellende toe. Sindsdien is het openbaar vervoer in hoge staat van ontreddering. Stations zijn een tragisch voorbeeld. Er is daar van alles te doen. Bij mij in de stad staat in de stationshal een kraam voor Japanse sushi, hapjes oc topus, rauwe makreel, kabeljauw en walvis, waarvan men draadwormziekte krijgt. Ook tracht men mij in de hal geregeld een creditcard aan te smeren van het merk American Express en ligt er soms een junk over mijn glimmend gepoetste molières te braken. Kortom lel hij tijd een zonnebril mee en je r< matig insmeren met anti-zoni brandcrème", somt de machi) van Reef op. Zelf zal hij bij hoge temperatij niet zo gauw in korte broek aa. - het werk gaan omdat de kans rev brandwonden op de benen dr11 opspattend asfalt dan groter wordt. Er zijn echter genoeg c(IC ga's die het grotere risico van brandwondjes voor lief nemerHI wél hele dagen met blote ben» met het gloeiende aardpek in DA* weer zijn. ^en Ten slotte kunnen asfaltdampj^e en stoomvorming op de luchtp gen slaan, maar dan moeten <rP omstandigheden wel heel ex- mui treem zijn, aldus de machinisif In ieder geval is veel rouleren R parool als het zweet sneller dr' dan anders. Want het scheelt rRR tientallen graden Celsius of je| of bij, dan wel enige meters al'R?1 de asfalt-afwerkingsmachine het werk bent. Bovendien is zj het dan wat rustiger aan te ddW< en te werken in een constant po.Anders hou je het niet vc Het ergste vindt Rudi Beking om in de hitte in tunnelbakke moeten werken waar muren 1 felle zonlicht weerkaatsen, of de stad waar bebouwing een frissend windje tegenhoudt. [tl aard iten irdei „Maar goed", zegt hij beruste?^0.0 „Het hoort er bij." r Of er medewerkers huidkanke ^er hebben opgelopen? Regiodire26 w teur J. Reef van Reef Inffa zeg niet te weten, maar het zou hi niets verbazen. Laatst nog tror^a 1 op een afscheidsreceptie een y^r' grondwerker met donkerbrui" e haast zwarte schouders aan. $em duidelijk geval van te veel bloi stelling aan uv. „Een shirt en iG I nebrandcrème zijn zo belangi zegt hij. „Maar er zijn toch altïO® mannen die liever een rode bi oplopen dan dat ze crème sm ren. Dat is kennelijk iets voor ien n vrouwen." 'ew0 Het is al weer enige jaren gele^R311 dat de Stichting Arbouw, die r ra bezig houdt met de arbeidsoifrs v' standigheden in de bouwnijvfn.w< heid, een campagne voerde ofe de gevaren van uv-straling enuvan rol van de ozonlaag onder de dacht te brengen. Een hele pcfen. hield het merendeel van de br31 a tenwerkers keurig het shirt aaj de pet op. )Gp Volgens Reef is die voorzorg tl genwoordig echter wat wegge»'I® Hij denkt er dan ook sterk ove onderwerp te suggereren voofl van de bijeenkomsten waar nl het personeel wordt gesproke! over de veiligheid op hetwer^^ iediei Anja Kruise en Jan Ruesink als de hobbykippen bij. Nu bij Paul Witteman ook weer. Wim Dik zorgde, hoofd rood van opwinding, voor ritmische begeleiding. Sinds het échec bij KPN schijnt hij voornamelijk te drummen en loopt hij kwaad weg als priva tisering niet snel genoeg gaat. Volgend jaar misschien al moeten wij zelf gaan kiezen bij wie we de energie aftappen, bij wie we het voordeligst terecht kunnen zogenaamd. Wat zullen we daaraan een energie verspillen! Geen normaal mens heeft zin in zes avonden lang plussen en minnen voor een hab- bekrats voordeel met gas en elek tra. Denk er eens aan wat een normaal mens zoal met die al dus gemorste tijd zou kunnen doen. Zij zou bijvoorbeeld mooie boeken kunnen lezen, de liefde kunnen bedrijven of mis schien zelfs naar 'Arte' kunnen kijken als Tedje Casema die zender er niet eigenhandig had uit gebonjourd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2