Koningin vol aandacht voor Groene Hart LEIDEN REGIO 'Kaas is gezond voor een zwangere vrouw7 Lege huurwoningei worden gerenoveer 'Samenwerken is een goed alternatief voor fusie' Regio hunkert naar ruimte voor bedrijven, boeren, wegen en woningbouw Duizenden op de been voor Beatrix - Zwemfeest -in De Does leiderdorp - Zwembad De Does in Leiderdorp viert zater dag 28 juni Jips eerste verjaar dag. lip is een 'nijlpaardje' dat de kinderen helpt bij het les- zwemmen. Kinderen tussen 0 en 12 jaar kunnen op zijn ver jaardag tussen 12 en 15 uur zwemmen voor 2,10 euro. Om in de stemming te komen, kun nen ze een kleurplaat van Jip afhalen bij de receptie van het ..zwembad, of een verjaardags kaart inleveren. Activiteiten in zomervakantie leiderdorp - Het zomerpro- gramma van het sociaal-cultu reel werk in Leiderdorp is uit. In een boekje staan alle activitei ten voor kinderen in de zomer vakantie. Het boekje is af te ha len bij gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan en gebouw Dwars Zo in De Bloemerd. door Coen Polack warmond - Een hechte samen werking van gemeenten is een goed alternatief voor fusie. Dat vinden de gemeenten die be trokken zijn bij de Warmondse herindelingsprocedure. Verte genwoordigers van gemeente raden en colleges van War mond, Sassenheim, Voorhout, Oegstgeest en Leiden spraken gisteravond met elkaar in het Trefpunt in Warmond. War mond wil een gemeentelijke herindeling afwenden door nauw te gaan samenwerken met omliggende gemeenten. Gisteravond bleek dat de ge meenten in ieder geval wel oren hebben naar dit plan. Burgemeester Timmers van Oegstgeest ziet veel voordelen in samenwerken met War mond. „Dat heeft Oegstgeest altijd gevonden. We hebben daarom ook al onderzocht waar er praktisch samengewerkt kan worden en we zien veel moge lijkheden." Volgens Timmers moet er wel eerst goed vertrou wen zijn tussen de betrokken gemeenten. Timmers: „Sassen heim en Voorhout zijn huiverig over de samenwerking. Pas als het gevoel weg is dat de groot ste gemeente de overhand in de samenwerking neemt, kan het echt werken." Volgens Tim mers zijn de aanwezige ge meenten wel nader tot elkaar gekomen. De Warmondse CDA-fractie- voorzitter Van Kempen spreekt van 'een open discussie'. De bijeenkomst was besloten. Pers en vertegenwoordigers van de provincie waren niet uitgeno digd. Van Kempen: „Dat heeft ook bijgedragen aan de open heid van de discussie, die ik als constructief zou typeren. Ik heb het gevoel dat men in ieder ge val overtuigd is dat samenwer king zijn voordelen heeft." Maar samenwerking heeft ook nadelen. De mogelijkheid van gemeenten om niet geheel te fuseren, maar intensief samen te werken krijgt niet overal een enthousiast onthaal. Tegen standers zijn ervan overtuigd dat meerdere burgemeesters en één ambtelijk apparaat onver mijdelijk voor problemen gaat zorgen. Warmond is in ieder geval posi tief over intensieve samenwer king. Van Kempen hoopt dat de bijeenkomst van gisteravond heeft geholpen om het War mondse enthousiasme over te dragen op de andere gemeen ten. Van Kempen: „Dit is onze laatste strohalm." door Saskia Stoelinga zoete rwou de - „Het was een onvergetelijke dag. Grandioos. Ze is zo persoonlijk en zo aar dig. We proberen deze dag echt vast te houden." Sjaak en Karin van Veen en hun dochters Joy- ce, Lisa en Sophie mochten ko ningin Beatrix gistermiddag op hun kaasboerderij aan de Wei poort in Zoeterwoude ontvan gen en rondleiden. „Na weken van voorbereiding konden we alle registers open trekken. Volgens mij is dat pri ma gelukt," zegt Sjaak van Veen enkele uren na het bezoek. „Zo'n kwartier voor de komst van de koningin steeg de span ning en voelden we dat het heel bijzonder ging worden. We hebben haar van alles kunnen vertellen over het bedrijf, over de kazen en over de verbreding van de taken binnen het boe- - renbedrijf. Ik denk dat mijn ver haal heel goed is overgekomen. De koningin vroeg zelf hoe het ging met de bescherming van het landschap en de weidevo gels. Je zag gewoon dat ze erg betrokken is bij de positie van de hedendaagse boer." „Natuurlijk was er een proto col, maar dat voelde absoluut niet als last. Alles zag er pico bello uit. Het leuke is dat de ko ningin zelf ook alles goed in de gaten hield. Toen Lisa plotse ling met een katje op haar arm verscheen, een gebeurtenis die niet in het draaiboek stond, liep ze naar haar toe en aaide het beestje. Dat was zó grappig. De fotografen, die al een andere route hadden, snelden daar op af. Was heel komisch." Ook de inmiddels beroemde hartjeskazen en de pittige boe renkaas van de familie van Veen kregen veel aandacht. „We hebben er van alles over verteld. We konden koningin door Saskia Stoelinga voorschoten - Bewoners var de Langenhorststraat, de Beth lehemstraat en de Vredenhoefl- straat in Voorschoten maken zich zorgen over de leegstaande woningen in hun straat. Komei er nog wel nieuwe bewoners ir, vragen ze zich af. In het krantj van woningbouwvereniging Woonzorg worden de huizei niet aangeboden en afgaan© op de geruchten zou de corpi- ratie geen geld meer hebbn om de huizen op te knappen. Regiomanager H. van Leeuwn van Woonzorg erkent dat let allemaal nogal lang heeft p- duurd, maar de huizen wordn gerenoveerd. „We beginren daar binnenkort mee en daana zullen de woningen zo snel co- gelijk weer de verhuur in gan. We hadden even wat tijd ndig voor de reorganisatie van oize eigen dienst. Die is nu op ode. De huurders die voor deze lui zen in aanmerking komen vor- den tijdig geïnformeerd." „Voor de Voorschotense wijk gelden overigens a normen", stelt van Leei „Leegstaande woningen daar worden gebruikt vo( woners die het veld moete men voor het nieuwe gingshuis 't Hofflants Huy Het is de bedoeling van meente Voorschoten o woon- en zorgcentrui Hofflants Huys, dat nu a rand van het dorp aan de Provinciën staat, meer na centrum te verplaatsen, de nieuwbouw van dit en zorgcentrum moeten meer huizen aan de Pro Lorentzlaan worden gesloi De gemeente is begin di samen met Woonzorg I\ land begonnen aan een o zoek of er onder de bew draagvlak is voor de plann het mogelijk is iets te bo dat in de Vlietwijk" past het lukt om de plannen eel rond te krijgen. woensdag 25 juni 2oo3 door Marieta Kroft zoeterwoude/alphen - Bedrijven hun keren naar meer ruimte. Alphen heeft 10.000 woningzoekenden. Aan de in frastructuur valt veel te verbeteren. Boeren dreigen weg te trekken omdat er geen boterham te verdienen valt. De Rijn- en Veenstreek kampt met for se problemen. En al zijn de onderne mers nog zo creatief, het vinden van een oplossing is complex en vaak in strijd met andere belangen. Met deze indrukken sloot koningin Beatrix haar werkbezoek aan de Rijn- en Veen- streek gisteren af. Dat de boeren het moeilijk hebben, moet de koningin goed duidelijk zijn geworden. Een groot deel van het programma wijdde ze aan deze groep ondernemers. De Zoeterwoudse melkveehouder Theo van Leeuwen, voorzitter van de agrarische natuur - vereniging Wijk en Wouden, vertelde een aandachtig luisterende Beatrix over de uittocht van boeren. De afge lopen tien jaar is het aantal boeren in Wijk en Wouden gehalveerd. Het ge middelde jaarinkomen lag vorig jaar op 18.000 euro. Maar Van Leeuwen kon de koningin ook een oplossing schetsen. „Wij le veren groene diensten aan de stede lingen om ons heen. Zij betalen ons 2,50 euro per persoon per jaar." Wet houder Roerig van Zoetermeer plaatste wel een kanttekening: „Ste delingen betalen alleen als ze ook iets terug krijgen. Als we ze naar de pol der trekken, moeten we uitkijken dat Wijk en Wouden niet het pretpark van de Randstad wordt." Dat er meer dreigingen zijn voor de boeren ondervond de koningin in de naar vers hooi geurende koeienstal van de familie Van der Werf in Reeu- wijk. Zoon Jan (29) wil vooruit met zijn bedrijf. Maar hoe zinvol is dat, als de polder waarin hij woont in de toe komst een waterplas wordt? Al drie jaar leeft hij met die onzekerheid en hij verwacht dat het nog jaren duurt voor de overheden de knoop door hakken. „Ik heb liever vandaag dan morgen zekerheid", zei hij, met een blik op zoon Jannes van anderhalf. ,Als hij boer wil worden, gun ik hem dat. Maar ik ben bang dat dat in deze polder niet meer lukt." Gelukkig is het niet overal kommer en kwel. Dat ervaart de koningin tij dens haar bezoek aan Sjaak en Karin van Veen, melkveehouder en maker van de Groene Hartkaas. Het is een eigen creatie en een gat in de markt, vertelt het echtpaar tijdens een rond leiding over hun monumentale boer derij aan de Weipoort. Sinds een jaar maken ze kaas en de huisverkoop is verviervoudigd. In de oud-Hollandse woonkeuken van de familie Van Veen maakte de koningin kennis met een enthousiast groep van zeven tieners die het Jeugdpanel Stad Land vormen. Ze werken aan een plan om het Land van Wijk en Wouden aantrekkelijk te maken voor jongeren. Een disco of een bioscoop in de molens bij Leid- schendam is een van hun ideeën. Of mogelijkheden voor een survival- tocht. „Bagger is er genoeg." Niet alleen boeren hebben het moei lijk. Het bedrijfsleven snakt naar meer ruimte en een goede ontsluiting van met name de bedrijven aan de Hoogewaard in Koudekerk. De Méxi- mabrug over de Oude Rijn en een rondweg door de Gnephoek naar de N207 moeten er daarom snel komen, zeiden de Rijnwoudse burgemeester Westra, wethouder Uljee en voorzit ter J. Arentsen van de Ondernemers vereniging Rijnwoude tijdens een tochtje over de Oude Rijn. De Méxi- mabrug - die ooit in de plannen stond als Beatrixbrug - moet er maar snel komen, grapte de koningin tij dens de boottocht. Anders zou de naam nog een keer veranderd moe ten worden voor de brug is gebouwd. Wethouder Uljee verwacht niet dat de koningin zelf actie onderneemt voor de brug. „Maar de commissaris van de koningin maakte een notitie." De koningin leek in het stadhuis van Alphen erg begaan met het lot van de stad in het Groene Hart. Circa 10.000 woningzoekenden, waarvan een der de jongeren, staan er op de lijst. Maar Alphen mag bijna geen huizen bou wen. En dan is er nog de druk die omliggende steden op Alphen leggen. „Laat die steden alsjeblieft zelf hun problemen oplossen", zei burge meester Schoof. Commissaris van de koningin Franssen wilde weten hoe Alphen aankijkt tegen het volbouwen van de Grote Polder bij Zoeterwoude om de woningnood in Leiden te leni gen. Schoof maakt het niet uit waar Leiden bouwt, als het maar wel zijn eigen bouwlocaties zoekt. Veel te snel naar de zin van de konin gin was het gesprek ten einde. Ze moest de light-rail naar Boskoop ha len. Het nieuwe vervoermiddel, een kruising tussen trein en tram, reed gisteren bij uitzondering op tijd. Boekje over polden in Zoeterwoude 'Zoeterwoude. Met liefde v( het leven'. Zo luidt de titel vai het boekje vol foto's en gedii ten van wethouder Mirjam Ata Sq van Zoeterwoude. Allemaal gaan ze over de polders van ee Zoeterwoude. Ates overhandi j be de het eerste exemplaar giste- iSt ren in het gemeentehuis aan, koningin Beatrix. Uit de zes gedichten blijkt h< zeer de wethouder begaan is met de polders. 'Dit landscht moet bijuen, het biedt mensen rust, want zacht heeft de heinl t hier de aarde gekust'. De ge meente Zoeterwoude heeft h boekje de afgelopen week lat< drukken. Sjaak van Veen: „Toen Li sa plotseling met een katje op haar arm verscheen, wat niet in het draaiboek stond, liep ze naar haar toe en aaide het beestje. Dat was zo grap- pig" Foto: Mark Lamers Beatrix zo'n boerenkaas zonder hebben haar voor Maxima een geven met een persoonlijk kaas is heel gezond voor een problemen schenken. En we mooie rode hartjeskaas meege- schrijven. Ik weet het zeker, zwangere vrouw." door Marieta Kroft regio - Van Zoeterwoude tot Boskoop hangen vlaggen. Over al langs de route staan mensen, al dan niet in oranje. Allemaal hopen ze een glimp van konin gin Beatrix op te vangen. Want de koningin in je eigen dorp, denken ze, dat maak je maar een keer mee. Dus lopen de leerlingen van de Zoeterwoudse basisscholen uit met zelfgemaakte versieringen. Met de andere inwoners staan ze rijendik achter de dranghek ken rond het gemeentehuis. Een gejuich gaat op als de ko ningin om kwart voor tien de bus uitstapt. De koningin draait zich naar de menigte en zwaait vriendelijk terug. Een paar tel len later is ze verdwenen in het gemeentehuis. Het programma van haar werkbezoek aan het Groene Hart ligt tot op de mi nuut vast. Tijd om handen te schudden is er niet. Maar dat deert niemand. De sfeer is goed, waar de koningin ook in- en uitstapt Wie haar ziet, glundert van trots. De boerderij van de familie Van Veen in de Weipoort is nog nooit zo druk bevolkt geweest. Tientallen fotograven dringen voor het mooiste plaatje. Ook tijdens haar vaartocht van de Rijneke Boulevard in Zoeter- woude-Rijndijk naar het restau rant 's Molenaarsbrug in Al phen, zwaait de koningin con stant. Drie honden met oranje strikken laten de majesteit ver tederd glimlachen. Restauranthouder Jan Zaal staat de koningin rond het mid daguur aan de kade op te wach ten. „Wat de koningin gaat eten mag ik niet vertellen. Dat is pri vé. Maar globaal gezegd krijgt ze een lichte schotel van schaaldieren en vis." Na de lunch volgt een sightsee ing door mooie en lelijke delen van Alphen. De afgesloten Juli- anabrug wordt alleen voor de koningin en haar gevolg tijdelijk opengesteld. Bij het stadhuis ziet het zwart van de mensen. „Wilhelmus van Nassouwe", klinkt het luidkeels. Schoolkin deren moeten er weken op heb ben gestudeerd. Een prima plek op het water om het bezoek van de koningin mee te maken. Foto: Mark Lamers Sjaak (links) en Karin (rechts) van Veen zijn trots op hun kazen. Ze geven de koningin een rood hartvor mig kaasje mee voor Maxima. Foto: ANP De politie is massaal op de been, maar heeft niets te doen. Hoewel, een agent maakt zich zichtbaar nuttig. Op het mo ment dat de koningin op het Al- phense NS-station een overweg wil oversteken om bij de ligth- rail te komen, komen de spoor bomen naar beneden en klinkt het waarschuwingssignaal. Waarom begrijpt niemand, want het treinverkeer ligt stil. Twee agenten houden de bo men dus maar omhoog. Via smalle wegen langs brede vaarten komt de koningin aan bij familie Van der Werf in Reeuwijk. Voor veel problemen die ze vandaag heeft gehoord, zou ze geen pasklare oplossing weten. Maar van een ding is Beatrix wel overtuigd geraakt. Spontaan roept ze uit dat de wegen veiliger moeten worden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14