1 LEIDEN REGIO DAKKAPELLEN Snuitkam hielp 'nieuw' Naturalis-reptiel om vis te vangen -eidse scholier twee jaar naar Noorwegen Lenferink voelt wel voor verruiming terras-tijden übbae wil meer zonnepanelen op Leidse huizen duid R3 IN ÉÉN DAG GE LO°l lerscheiding r Vredevoogd J- Oud-voorzitter Loek roogd van het College stuur van de Universiteit heeft vanmiddag een ipanse onderscheiding gen. De Japanse ambas- Hiroharu Koike speldde de Japanse ambassade ierselen op die horen bij Ier of the Sacred Treasu- jd and Silver Star'. Vrede- ikrijgt de onderscheiding pn jarenlange inspanning [culturele en de academi- laties tussen Japan en id te bevorderen. itrover klappen I- Een onbekende man steravond in de Spijker- :eg, achter de Harte- rk, geprobeerd een 18- rouw van haar tas te be- Toen de man de tas wil- kken, ontstond er een ing waarbij de vrouw kwam. Toch deelde zij ir klappen uit, waardoor valler het hazenpad en eerste met tersdiploma's Drie studenten biome- wetenschappen van de ;iteit Leiden ontvangen derdag 3 juli hun mas- oma. Daarmee is de iteit de eerste in het zulke diploma's uit- ïds de invoering van de 'bachelors-mastersstu- 'jctuur'. Officieel bieden lerlandse universiteiten iwe diploma's pas sinds jber aan, maar de drie ten die nu hun diploma behaalden hun bachel- ■oma eerder in het bui- De studenten studeer- het Leids Universitair |h Centrum. woensdag 25 JUNI 2003 Paleontoloog Veldmeijer is nog dagelijks met pterosauriërs bezig door Wilfred Simons leiden - Hij prefereert de naam 'pterosauriërs'. Paleontoloog An- dé Veldmeijer (34) ergert zich er zelfs aan dat de vliegende r.etie- len uit het Jura en het Krijt in het dagelijks spraakgebruik voor 'di- no's' doorgaan. „Het belangrijk ste verschil is dat het bovenbeen recht in het bekken staat", legt de aan de Leidse universiteit op geleide archeoloog uit. „Bij dino sauriërs staat het er schuin in." Gisteren maakte Naturalis be kend dat het vliegende reptiel, dat nu alweer enkele jaren in het museum te bewonderen is, een nieuwe, tot nu toe niet be schreven soort is. Hij draagt de naam Coloborhynchus spiel- bergi en is honderd miljoen jaar oud. Paleontoloog Veldmeijer, die sinds 1994 met het dier be zig is, deed de ontdekking. De identificatie berust vooral op de kam die het beest voor op zijn snuit heeft. Die staat verder naar voren dan bij andere, eer der beschreven soorten. De fascinatie van de paleonto loog, die in het Friese Noord- wolde geboren, dateert van 1993. Hij wilde toen als tweede jaarsstudent in Leiden 'vrije studieruimte' invullen met een onderzoek naar dinosauriërs. Hij ging daarom op bezoek bij conservator John de Vos van het Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis. Of hij iets voor hem had. „Een dino heb ik even niet", had De Vos geant woord. „Maar ik heb wel iets anders." Hij troonde Veldmeij er mee naar de coloborhynch us, die net bij het museum was afgeleverd. Hij kon pas met het onderzoek beginnen in 1994, toen het fos siel uit zijn blok kalksteen was bevrijd. Het bleek een grotere klus dan hij had verwacht. Ei genlijk is hij er nog steeds bijna dagelijks mee bezig. Nergens is de verwarring over de taxono mie, de vraag welke dieren bij elkaar horen en hoe zij van el kaar afstammen, zo groot als bij de vliegende retielen. Veldmeij er noemt het ronduit 'spaghet ti'. „Daar komt bij dat de on derzoekers onderling ruziën, vaak venijnig persoonlijk. Dat maakt het determineren er niet gemakkelijker op." Zeker is wel dat de hemel in het tijdperk van de dinosauriërs be paald niet leeg was. Er waren honderden, zoniet duizenden soorten vliegende reptielen. Vergelijkbaar met de rijkdom aan vogelsoorten nu was de oertijd echter niet, meent Veld meijer. „Het waren, na de in secten, de eerste diersoorten die de lucht als woonplaats ko zen. Er was minder voedselcon- currentie dan nu, dat dwong de dieren minder tot specialisatie. Verhoudingsgewijs waren er dus weinig soorten, maar van elke soort waren er wel veel die ren." Fossielen van vliegende reptie len zijn zeldzaam. Hun botten zijn dun, fragiel en hol en verte ren vaak voordat ze kunnen fossiliseren. Min of meer gave exemplaren worden gevonden in het Duitse Solnhofen, in Chi na en in de Santanaformatie in Brazilië. De bijzonderheid is daar dat de dieren tijdens fossi- lisatie niet zijn samengedrukt, zoals op andere vindplaatsen wel is gebeurd. Daardoor is het mogelijk om een goed driedi mensionaal beeld van de dieren te krijgen. De Santanaformatie heet een 'rijke' vindplaats, maar Veldmeijer relativeert dat. „Er De Coloborhynchus spielbergi hing al enkele jaren in de collectie van Naturalis. Foto: Naturalis/Herman Zonderland zijn tot nu toe vijf dieren gevon den, waarvan het exemplaar in Naturalis het best bewaard is." Duidelijk is wel dat de evolutie van de reptielen verliep zoals die van de dinosauriërs. De eer ste exemplaren waren klein, zo als de in Duitsland gevonden Pteranosaurus micronix. „Die was zo groot als een mus, maar met langere vleugels." Lang zaam maar zeker ontstonden grotere soorten. De Colobor hynchus spielbergi is met zijn lengte van een meter en zijn spanwijdte van soms zes meter al een behoorlijk groot beest. De laatste tijd zijn er echter fragmenten opgegraven van een reptiel dat nog groter ge weest moet zijn: vermoedelijk, maar speculatief, met een spanwijdte van twaalf meter. Tot nu toe zijn alleen visetende reptielen gevonden. Na hun dood vielen ze in zee en werden ze op de bodem geconserveerd. De Santanaformatie is zo'n ou de zeebodem die in later tijden is opgeheven. Maar er moeten andere pterosuariërs geweest zijn, die misschien insecten of vruchten aten. „De makers van de BBC-serie Walking with Di nosaurs laten zelfs kleine ptero sauriërs rond grote dino's vlie gen, die hen van hun parasie ten ontdoen. Speculatief, maar waarom niet", zegt Veldmeijer. De grote ptersosauriërs leken volgens de paleontoloog nog het meest op vliegtuigen. Ze konden uitmuntend zweven en grote afstanden afleggen. Klap wieken ging ze minder goed af, vooral doordat hun huidflap- pen stijf waren. „Hun 'vleugels' waren verstevigd met vezels", zegt hij. „Daarin verschillen ze van vleermuizen, die dunne vellen hebben, dat zijn haast membranen." Vermoedelijk had elke soort een eigen wijze van foerageren. Veldmeijer denkt dat de Coloborhynchus spielbergi een duikvlucht maakte, zijn kop in het water stak en dan in een fractie van een seconde een vis ving. Daar na was het zaak om de kop snel weer boven water te krijgen. Daarbij kwam de kam op zijn snuitpunt hem van pas. „De kam verlaagt de weerstand van het water", aldus Veldmeijer. „De kop klieft er als het ware doorheen." De grote vraag die paleontolo gen bezighoudt is of de dieren trokken. In Walking with Dino saurs wordt gesuggereerd dat ze aardbolomspannende zwerf tochten maakten. Het idee is gebaseerd op de vondst van een stuk snuit van acht centimeter in Engeland, in een formatie die 'Cambridge greensands' heet. Het fossiel wordt bewaard in het Londense Natural History Museum, waar Veldmeijer het fossiel heeft bestudeerd. Hij is er nu wel van overtuigd dat het bot afkomstig is van een colo borhynchus. „Hij behoort tot dezelfde soortenfamilie, dat kan niet anders." Maar is het ook een 'spielbergi'? Daar twij felt hij toch. De botten van vin ken en mezen zijn ook bijna identiek en het zijn toch ver-- schillende soorten. „Ik vind het te gemakkelijk om te zeggen: 'het waren grote dieren, dus vlogen ze ook ver'. Ik zie ze eer der aan de oevers van de Atlan tische Oceaan kolonies vormen en van daaruit kortere of lange re vluchten maken, zoals veel zeevogelsoorten nu doen. Maar fysiek waren ze zeker tot vluch ten naar Engeland in staat." (advertentie) orWlf Reinders - Leidenaars moeten massaal aan de zonne- Dat zei wethouder Mohamed Rabbae gisteren ^presentatie van het ontwerp-milieubeleidsplan ^°$10 van de Milieudienst West-Holland. rfS wil dat er in de Leidse wijken bedrijfjes komen edkope zonnepanelen maken. Eventueel met e moeten die aan de man worden gebracht, en jaar moet minimaal tien procent van de hui- 1 zonnepaneel op het dak hebben. zegt met een aantal ondernemers te praten zonnepaneelbedrijfjes. Wie dat zijn, wil de inks-wethouder nog niet zeggen. „We zitten jhet verkennende stadium." Met goedkope zon- y ïlen, die milieuvriendelijk energie opwekken, wil zonne-energie populair maken onder de Lei- ■s s. „Met betaalbare zonnepanelen wil ik duide- ken dat zonnepanelen op je huis niet alleen iets voor de elite is", aldus Rabbae, „maar zeker ook is weggelegd voor mensen met een krappe beurs." Zijn plan voorziet in zonnepaneelbedrijfjes in diverse wijken in Leiden. Zo moet de drempel om de goedkope panelen te kopen laag zijn. „Ik wil het dicht bij de mensen brengen." Hoe duur de panelen worden, kan Rabbae nog niet zeggen. „Maar het zou het mooist zijn als het een zichzelf bekostigend systeem wordt. Wat je aan energiekosten met een zonnepaneel uitspaart, be steed je aan de afbetaling van je paneel." Het idee van de wethouder past in het streven van Lei den en de buurgemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude om op lokaal niveau het broeikaseffect aan te pakken. Terwijl Nederland als land faalt in de nakoming van de internationale mi lieuafspraken van Kyoto, willen de vijf gemeenten pro beren die te halen: vermindering van schadelijke C02- uitstoot met zes procent en minimaal vijf procent van het energieverbruik is duurzaam, dat wil zeggen mi lieuvriendelijk, opgewekt. Dat moet over zeven jaar zijn waargemaakt. Het beleidsplan van de dienst waarin de vijf gemeen ten in de Leidse regio samenwerken is een opsomming van allerlei milieumaatregelen. De gemeenten beloven bijvoorbeeld snoeihout en groen in te zamelen voor het opwekken van milieuvriendelijke zogeheten bio massa-energie en een 'regionaal actieplan' te maken om het aantal gereden kilometers door auto's in de re gio te verminderen. De gemeenten kopen alleen nog milieuvriendelijk ge produceerde energie in voor eigen energieverbruik en gaan zo veel mogelijk over op de aankoop van eco-pro- ducten en Max Havelaar-koffie. Verder krijgen asiel zoekers tijdens inburgeringscursussen les in milieu vriendelijk gedrag. De inwoners van Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude hebben nog tien weken om hun mening over het milieube leidsplan te geven. Daarna wordt het plan vastgesteld. Alno 75 jaar: nu deze, complete ALNOLOOK voor een unieke prijs. Leverbaar in meerdere opstellingen. Het 184 pagina's dikke Alno keukenboek ligt gratis voor u klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. HAZERSWOUDEDORP: Keukencentrum Waddinxveen, Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN: Möbel Kaiser, Marktplein 2 tel.: 0255-546380 VOORSCHOTEN: Keukenstudio, Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927 Leidse raad nog verdeeld over voorstel D66 oppitdaging, spannend en en> er ontzettend veel zin jdëe 16-jarige Patrick Groe- 're|jk uit Leiden vertrekt 24 lentus naar Noorwegen om ig fte laatste twee jaar van tetvo-opleiding af te maken, het de afgelopen vier dep het Vlietland College wtnijn zin gehad, maar deze ik aangrijpen." gaat naar Flekke, een e in de omgeving van Ber- etiaar de school Red Cross 'e |c van United World Col- UWC). Hij is één van de lederlandse jongeren die vtfeselecteerd voor de UWC 2005. Hij kreeg de bij de p behorende beurs eerder naand in Rotterdam, k kwam in aanraking met nadat zijn vader er een 1 in de krant over had ge- f Dat artikeltje nam hij tiaar school en via de rec tor en de decaan kreeg hij een foldertje. „Via internet kreeg ik een inschrijfformulier en daar na moest ik een stuk schrijven over wie ik ben. Dat moesten mijn ouders en de school ook doen. Eigenlijk moest je jezelf verkopen." Van de 85 kandidaten in Ne derland bleven er na een aantal selectierondes tien over. Pa trick gaat eind augustus met de bus van Amsterdam naar Oslo. „En daar word ik opgehaald en moet dan nog tien uur in een andere bus naar de school. Er zijn 200 leerlingen op die school en op de campus staan vijf huizen met in elk huis veer tig leerlingen, die zijn onder verdeeld in kamers van vijf. Heimwee? Nee, dat denk ik niet, want ik ben vaker weg ge weest op kamp met voetbal, school of LCKV. Maar het blijft natuurlijk afwachten." Patrick Groenendijk: „Deze kans moet ik aangrijpen." Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die «700 jaar in de Breestraat ligt, is hetymboiische middelpunt vanle stad. Onder redactic/an Timotcus Waarsenburg en Ec-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 5 56 424 De voertaal op school is Engels, al moet Patrick wel een cursus Noors volgen. „Mijn Engels is behoorlijk en Nederlanders hebben natuurlijk een voor sprong, omdat die de taal vaak beter spreken dan anderen. Ik heb contact met een Neder lands meisje dat nu haar twee de jaar in Noorwegen ingaat. Voor haar was het in het begin wennen, maar alles is goed ge komen. Naast de schooloplei ding moeten we ook gaan wer ken in het revalidatiecentrum naast de school. Daarnaast ga ik een kamp begeleiden voor kinderen uit de omgeving en wil ik gaan kajakken, abseilen en duiken. Dat lijkt me onwijs gaaf." UWC is een internationale on derwijsbeweging van tien scho len over de hele wereld. Zij wil veelbelovende jongeren uit verschillende landen samen brengen, wederzijds begrip sti muleren en de samenleving verbeteren. Jaarlijks worden scholieren uit meer dan hon-. derd landen naar een UWC- school afgevaardigd. UWC wil de leerlingen vaardigheden, in spiratie en het netwerk bieden om gedurende de rest van hun leven positieve veranderingen in de samenleving tot stand te brengen. Leerlingen van de UWC worden geselecteerd op eigenschappen als zelfstandig heid, betrouwbaarheid, sociaal gedrag binnen een groep en in zet voor de samenleving. Het UWC combineert een intensief academisch programma met (fysieke) uitdagingen en dienst verlenende activiteiten. Een tijdje geleden heeft Patrick thuis een afscheidsfeestje gege ven voor zijn voormalige klas genoten. „Durf je het wel zon der je ouders en weet je wel waar je aan begint, werd mij gevraagd. Nou, het lijkt mij een hele ervaring. Tijdens dat feest je kreeg ik van mijn medeleer lingen en een aantal docenten een digitale camera. Dan kan ik in elk geval foto's doorseinen uit Noorwegen." Eric-Jan Berendsen door Wim Koevoet leiden - Burgemeester Lenferink heeft geen prin cipiële bezwaren tegen het plan van D66 om de terrassen langer open te laten blijven dan tot 24.00 uur. Dat zei hij gisteravond in de raads commissie bestuur en veiligheid. Hiermee is de kogel echter nog niet door de kerk want Lenfe rink wil pas in actie komen als een raadsmeer- derheid 'ja' zegt tegen de voorgestelde tijdelijke verruiming of het vrijgeven van de openingstij den. Het is niet duidelijk of die steun er is. Volgens D66-raadslid Bootsma is er niet zo veel nodig voor de uitvoering van zijn terrassenplan. Artikel 55 lid 2b van de algemene plaatselijke ver ordening geeft de burgemeester immers de be voegdheid om de sluitingstijden te bepalen. Het enige wat hij moet doeh, is zorgen voor een openbare kennisgeving. Dat kan volgens de D66'er door de Leidse vlag in de top van het stadhuis te hijsen. Bootsma wil nog deze zomer een proef nemen op tien mooie zomerdagen met vrije sluitingstij den voor de terrassen. Het is aan Lenferink om te bepalen welke dagen het meest geschikt zijn. Bootsma kaartte zijn plan aan tijdens de rond vraag en voorzitter Van As (ChristenUnie) liet niet toe dat erover werd gedebatteerd. De PvdA heeft zondag tijdens een politiek café al laten weten weinig te zien in terrassen die langer open zijn. De partij is bang dat dit ten koste gaat van de nachtrust van omwonenden. Raadslid Sloos van Leefbaar Leiden sloot zich daarbij aan, ondanks Van As' verbod op een debat. Sloos zei zich eraan te storen dat D66 elke zomer met zul ke plannen komt. „U bent wel nieuw", voegde hij Bootsma toe, „maar uw plan is dat zeker niet." (advertentie) showroom geopend; ma. t/m vrij. 9.00 - 17.00 uur LLE1^ zaterdag 10.00 - 14.00 uur Nijverheidsterein 14 - 1645 VX URSEM tel. 0800 - kapellen 0800 - 5273SS36 www.ruiter-dakkapellen.nl - infoeruiter-dakkflpellen.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13