LEIDE Merenwijk maakt kans op een station R1 REGIO mgeren Wint u dit de Tour? stralen tijdens Comedy night Leiden kan cameratoezicht niet betalen De Lakenfeesten zijn weer lekker Leids Afwezigheid Rabbae zet kwaad bloed in Leidse raad erkste ling banen Leiden j 5? banen. In 2002-2003 de teller staan op een Half miljoen euro strop voor voorstanders Confrontatie over artikel-12-dreiging j Symfonieorkest ijnstreek: hobby Sc het leven Margedrukker tdreven door rfde voor boek woensdag 25 juni 2003 door Wim Koevoet leiden - Wethouder M. Rabbae (Groenlinks) heeft zich gister avond voor de derde maal in korte tijd de woede op de hals gehaald van de Leidse gemeen teraad. Eerder was er kritiek op het ontbreken van een visie op stedenbanden en het uitblijven van langverwachte nota's, giste ren was er zelfs verbijstering, ook bij Groenlinks-raadslid S. Dewkalie, toen de wethouder de besprekingen van de Per spectiefnota 2004 geheel aan zich voorbij liet gaan wegens verplichtingen elders. Rabbae's aanwezigheid bij de commissievergadering was ge wenst, omdat onder meer het beleidsterrein personeel en or ganisatie aan de orde was. Ver uit de meeste opmerkingen en vragen van de leden van de raadscommissie bestuur en vei ligheid betroffen dit deel van de portefeuille van Rabbae. Zo dreigt er wederom een con flict met de ondernemingsraad van de gemeenteambtenaren omdat deze andermaal te laat zou zijn betrokken bij de op stelling van de Perspectiefnota. Verder wilden raadsleden we ten waarom het alsmaar niet lukt om minder geld uit te ge ven aan externe krachten. En ook werden er opmerkingen ge maakt over mogelijke ontslagen in het ambtelijk apparaat als gevolg van de bezuinigingsope ratie van acht miljoen euro. De meeste vragen moeten nu schriftelijk worden beantwoord. Volgens voorzitter F. van As en wethouder R. van der Sande, die Rabbae verving, had de Ma rokkaanse bestuurder last van een 'dubbele agenda'. Hij zou de voorkeur hebben gegeven aan een samenkomst van de Milieudienst West-Holland op het Stadsbouwhuis. Die verga dering begon echter om 16.00 uur en was rond etenstijd be ëindigd. De raadscommissie 3 i - De werkgelegenheid bij 3 ven in de Leidse en Al- B e regio is het afgelopen i lard gedaald. Vooral in de eiden is het aantal banen 3 omlaag gegaan. In de en Bollenstreek is de jenheid, ondanks de tische tegenspoed, juist ;elijk stabiel, zo blijkt uit ^_van de Kamer van Koop- ;l. -j idse regio heeft de hard ly ppen te verwerken gekre- innen het gebied van de j r- het noordelijk deel van 1 Holland. Deze regio telde periode 2001-2002 nog 3 oei van ruim 3000 banen, p ir komen de bedrijven uit i verlies van 1200 arbeids- N En. De regio rond Alphen "j sn Rijn doet het iets beter, 3 niet veel. In 2001-2002 a 1 en de bedrijven een winst 4 iele 150. De Duin- en Bol- j 5ek draait naar verhou- P5 verrassend goed. Bedrij- jj aar hadden in 2001-2002 B vinst van 1400 arbeids- 1 en en in 2002-2003 een X van 1300. aris C. Broeksma van de K r van Koophandel heeft J geen directe verklaring 5 de gunstige cijfers in de en Bollenstreek. „Maar i i zo opmerkelijk dat we iel naar laten kijken." M d Leiden neemt het leeu- H el van het verlies aan ar- 5 ilaatsen voor haar reke- H Het afgelopen jaar zijn er S e stad bij bedrijven bijna ES men verdwenen. Ook een 1^ ente als Katwijk doet het a verhouding slecht. Daar I lenen in 2002-2003 bijna k men. Q sma ziet ondanks de som- i cijfers voorzichtige teke- ran een kentering. „Het |jP startende bedrijven is rkelijk aan het toenemen, •eft dat op zichzelf niet gunstig te zijn. Een van die starters bestaat en die hun baan heb- loren en daarom maar ichzelf zijn begonnen. :r is ook een flink aantal in dat de stap neemt om ;en bedrijf te nemen. Het te vroeg om te juichen. ig doet zich pas de af- drie maanden voor." bestuur en veiligheid vergader de gisteravond tussen 16.00 en 24.00 uur. Het is voor de raads leden dan ook een raadsel waarom Rabbae zijn gezicht geen seconde heeft laten zien in de raadzaal. Sloos en J. de Coo van LWG/De Groenen wonden zich in de raadscommissie bestuur en vei ligheid het meest op over Rab bae's afwezigheid. Maar uit de gezichten van de andere raads leden en de opmerkingen in de wandelgangen, viel af te leiden dat ze niet zijn te spreken over Rabbae's prioriteiten. Sloos: „In die discussie over stedenbanden stond ik aan Rabbae's zijde. Van mij hoeven daaraan ook geen miljoenen euro's te worden besteed. Maar wat hij gisteravond flikte, is link. Hij speelt met vuur. Als hij zo doorgaat krijgt hij het ook met mij aan de stok." Wethouder Rabbae zegt dat hij geen kant op kon omdat hij 's middags een afspraak had die al drie maal was verzet, en niet nog een keer kon worden ver plaatst. Extra probleem was dat hij er van uit ging dat hij 's avonds aan de bak moest, maar dat de commissie de vergade ring 'zonder overleg' naar de middag had verplaatst. Rabbae meent overigens dat hij prima is vervangen door Van der San- de en burgemeester Lenferink. „Desondanks vind ik het alle maal heel vervelend. Ik heb de commissievoorzitter mijn excu ses aangeboden." or Ligtvoet Het zaaltje van buurt- ipoortje zit stampvol tie- ingens en meisjes tuime- lun stoere streetoutfits lar heen om een goed te kunnen bemachti- hangt een zweem van |die naarmate de voorstel- iterbij komt steeds pe- ler wordt. Vanavond is :doop voor vijf jongens in, iden-Noord. Zij treden op s de comedy night van m-Tam Festival. m t\ ze een thuiswedstrijd j i en het publiek de lach al I ip de tong heeft liggen, I de zenuwen door hun p Een minuut na aanvang vlinders in hun buik ver- i :n en is het tijd om te IS i En dat doen ze ook, één én. Akram, Nasar, Anass, en Abbesamar spelen de lat met hun vunzige grap je re r scheefhangende bor- JJhasturbatie en schaam- I hilarisch uitgebeelde fis naast seks ook een )1 weggelegd voor auto's. Itoravonturen vinden [in Marokko of in hun ei- ïtertuin zoals op de Wil- f Zwijger laan. Op de toeristen: „Hoe kom ïelst naar het zieken- i antwoordt de elfjarige ,Doe uw ogen dicht en gle Willem de Zwijgerlaan "Het publiek kraait van De favoriet tijdens de Comedy Night: Bark. Foto: Mark Lamers Abbesamar doet er een schepje bovenop. Met een grijns vertelt hij het verhaal van een meisje dat voor een romantisch af spraakje de nieuwe rode Mer cedes mag lenen van haar va der. Aan het eind van de avond komt ze thuis en vraagt aan haar vader of hij eerst het goede of slechte nieuws wil horen. Als hij uiteindelijk kiest voor het positieve bericht, zegt ze: „De airbag doet het goed." Gespan nen wacht de kleine Abbesamar de reactie van de zaal af. Als een bulderlach losbarst, verlaat hij met opgeheven hoofd het podium. „Je was goed, man", fluistert een vriend hem na af loop toe. Veruit de favoriet van de avond is Bark. Niet de grap maar zijn maffe blik erbij tovert een lach op ieders gezicht. Zo maakt hij tussen zijn moppen door aller lei spastische bewegingen en kijkt hij scheel. Het publiek is helemaal op zijn hand als hij een ffeaky dansje uitvoert met zijn armen strak voor zijn li chaam uitgestoken. „You're the bomb", roept rapster Laila door de microfoon. „Ik ben gewoon mijn woorden kwijt." De jury erkent zijn talent met de eerste prijs, een trofee. Wel hebben ze een kritische opmer king: „Dat dansje leek erg veel op dat van de Amerikaanse co median Will Smith. Daar heb je zeker goed naar gekeken?" Bark voelt zich even betrapt maar herstelt zich snel en pareert: „Nee hoor, Will Smith heeft goed naar mij gekeken!" leiden - Cameratoezicht op de Nieuwe Beestenmarkt en om geving kost zo'n half miljoen euro en Leiden kan dat mo menteel niet betalen. Tot veel meer conclusies kwamen bur gemeester H. Lenferink en de raadsleden gisteravond in de raadscommissie bestuur en vei ligheid niet. Dit tot onvrede van de ferventste voorstanders van cameratoezicht, WD, Leefbaar Leiden en het CDA. Zij vrezen dat de besluitvor ming over dit onderwerp, die nu al ruim een jaar duurt, an dermaal op de lange baan wordt geschoven. Toch had de burgemeester het gisteravond vooral aan de stok met Groen- Links-raadslid J. Laurier, tegen stander van het cameraplan. Die wilde weten waarom Lenfe rink TNO een onderzoek heeft laten doen naar de mogelijkhe den van actief cameratoezicht (waarbij de politie meekijkt) in plaats van passief cameratoe zicht (waarbij de opnamen al leen worden bekeken als er een incident is geweest). Laurier stelde dat de gemeenteraad Lenferinks voorganger, waarne mend burgemeester W. Lem- stra, een andere onderzoeksop dracht heeft gegeven voor bo vendien een veel kleiner gebied. Onderzocht zou worden, vol gens Laurier, wat de mogelijk heden zijn van passief camera toezicht op de Nieuwe Beesten markt en directe omgeving. Maar TNO heeft in zijn plan nu zo'n twintig camera's opgesteld in een gebied dat volgens Lau rier 'vijf tot zes keer zo groot is'. Lenferink maakte echter duide lijk dat hij niets ziet in passief cameratoezicht. Verder wil hij niet alleen het uitgaansgebied tot veiligheidsrisicogebied ver klaren maar ook 'uitloopgebie den' als Steenstraat, Molen de Valk, Lammermarkt en het Kiekpad waar dikwijls verslaaf den rondhangen en drugs dea len. Die uitbreiding is naar de zin van WD, CDA en Leefbaar Lei den, maar die fracties beseffen ook dat het plan zo wel veel duurder wordt en daardoor misschien onhaalbaar. „Als na de zomer om die reden came ratoezicht van de politieke agenda verdwijnt, is er een groot politiek.probleem", zei P. Laudy van de WD na afloop van de vergadering dreigend. Ook CDA-raadslid L. Lieverse ziet de bui al hangen. Camera toezicht moet daarom dan ook 'meedoen" vindt ze, in de ko mende takendiscussie. Voor het CDA, aldus Lieverse, staat vei ligheid op nummer één. Waar mee ze maar wil zeggen dat als het aan haar fractie ligt, een an dere gemeentelijke taak moet worden gestaakt. Maar de grote vraag is en blijft wat er dan moet wijken voor cameratoe zicht. Daarover valt ook na gis teravond niets te zeggen. Groenlinkser J. Laurier stelde de discussie op scherp met zijn vraag hoeveel méér blauw op straat mogelijk is met een half miljoen euro. De raadsleden buitelden direct over elkaar heen maar voorzitter F. van As hamerde dat debat af. „We zijn nog niet aan meningsvorming toe, dit is een informatieron de." En daar was D. Sloos van Leefbaar Leiden het weer niet mee eens. Volgens hem is het stadsbestuur niet aan menings vorming toe maar aan uitvoe ring van de plannen. (advertentie) door Eric-Jan Berendsen door Nancy Ubert en Silvan Schoonhoven leiden/oegstgeest - Er is nieuwe hoop voor een station Meren wijk. De halte staat genoemd in de plannen voor de Stedenbaan, een opzet voor de verbetering van het openbaar vervoer in de zuidelijke Randstad. Het station Merenwijk zou in 2015 moeten verrijzen. Ook een station Sas- senheim, gepland voor 2010, maakt deel uit van de Steden- baan. De commissie-Bandell, die het plan Stedenbaan heeft opge steld, bestaat uit bestuurders van onder meer de provincie Zuid-Holland, het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio en het Stadsgewest Haaglanden. De commissie, in het leven ge roepen door het Bestuurlijk Platform Zuidvleugel, heeft het plan inmiddels gepresenteerd aan de Tweede Kamer. Het aantal reizigers in de Rand stad gaat verdubbelen, zo luidt de verwachting. De Stedenbaan moet de verwachte toename van reizigers op het traject Lei- den-Dordrecht opvangen. Dat lukt als de boemeltjes van de rails verdwijnen en het spoor wegnet gaat 'vertrammen'. De commissie stelt voor de hui dige stoptrein in 2007 te ver vangen door een Light Train. Dat is een metro-achtige trein die elke tien minuten rijdt en snel optrekt en afremt. De Light Train heeft veel deuren en een gelijkvloerse instap, net als de metro. De commissie verwacht dat de trein daardoor meer sta tions kan aandoen zonder dat dat meer reistijd oplevert. De Stedenbaan maakt gebruik van de ruimte die vrijkomt op het spoornet als de Betuwelijn en de HSL klaar zijn. Bedoeling is dat alle elementen beter in el kaar gaan grijpen, zegt een woordvoerder van de commis sie. De reiziger krijgt behalve nieuwe stations een beter en frequenter vervoersaanbod met een goede aansluiting op overig openbaar vervoer, is de belofte. Bijvoorbeeld op de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram van Gouda naar Leiden en de kust, en op RandstadRail, de snelle treinen tussen Den Haag, Leidschen- dam/Voorburg, Pijnacker en Rotterdam. Wethouder A. Pechtold vindt de Stedenbaan een goed plan. „Het is prima dat er vernieu wend gedacht wordt over het openbaar vervoer. Maar de Rijn Gouwe Lijn heeft voor mij prio riteit. De oost-westverbinding is dramatisch. Terwijl we daaraan werken moet het verder denken echter niet stilstaan. De Steden baan kan een goede volgende stap zijn." De wethouder heeft goede hoop dat het station er ook werkelijk komt. „Het kabinet geeft het kwartje van Kok niet terug aan de pomp. Het geld kan worden bestemd voor ver nieuwingen aan asfalt en spoor." 'Saillant detail' is volgens Pechtold dat een halte Meren wijk nieuw licht werpt op de tunnel naar de wijk Poelgeest, die extra nodig wordt als de trein daar stopt. Het idee voor een station Me renwijk is bepaald niet nieuw. Al in 1988 kwam een station ter hoogte van de Gooimeerlaan ter sprake. In 1998 zei toenma lig minister Jorritsma van ver keer en waterstaat 'nee' tegen een nieuw station. Haar op volgster Netelenbos kwam in 2001 echter weer met een posi tiever geluid. Zij liep ook al vooruit op plannen voor een betere benutting van het spoor net. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Wethouder R. van der Sande is ervan overtuigd dat Leiden de artikel-12-status kan ontlopen. Hij ergerde zich gis teren tijdens een commissie vergadering dan ook groen en geel aan het raadslid F. van As (CU), die een buitengewoon somber beeld van de Leidse fi nanciën schetste. Het leidde tot een hevige confrontatie tussen raadslid en wethouder. Van As citeerde tijdens de be handeling van de Perspectief nota 2004 in de raadscopimis- sie uit het zogeheten 'verslag van bevindingen' van de com missie voor de rekeningen. Vol gens dat verslag is het slecht ge steld met de Leidse financiën en dreigt zelfs een artikel-12- status. In de raadscommissie deed wethouder Van der Sande (WD) zijn uiterste best om Van As als financiële sombermans weg te zetten. „Ik moet u nage ven", schamperde hij, „dat u wel consequent bent, want u blaast jaar in jaar uit op deze sombere financiële trompet." Van As stelde echter dat zijn kritiek op de in zijn ogen veel te optimistisch ramende wethou der al jaren ten onrechte wordt weggehoond. „Ik vraag u slechts hoe u de artikel-12-sta tus denkt te voorkomen." Volgens Van der Sande komt de artikel-12-status pas echt in beeld als 'wij de zaak niet op orde kunnen krijgen'. En de wethouder denkt dat het stads bestuur dat wél zal lukken. Van As was niet overtuigd. Hij zei eraan te twijfelen of de provin cie de Perspectiefriota 2004 zal goedkeuren. „Het meerjaren- beeld is niet sluitend." De voorzitter van de commissie voor de rekeningen, CDA-voor- man W. Bleijie, niet aanwezig bij de vergadering, onder schreef desgevraagd Van As' in terpretatie volledig. Volgens hem stelt Van As de zaken niet te somber voor. Dat de artikel-12-status op de loer ligt, is letterlijk te lezen in het verslag. Toen andere raads leden Van As vroegen waar hij zijn wijsheden vandaan haalde, sloeg hij hen dan ook om de oren met het stuk dat ze zélf én de accountant al hebben goed gekeurd. leiden - Kort maar hevig en meer evenementen dan vorig jaar. Zo omschrijft organisator Aad van der Luit de Leidse La kenfeesten die van 3 tot en met 6 juli worden gehouden. Tradi tionele hoogtepunten zijn de Peurbakkentocht, Drakenboot- races, het Culinair Festival, het Avondspektakel en het con cours voor straatmuzikanten de Gouden Pet. En een nieuwtje was er ook tijdens de presenta tie van het programma gister middag in partycentrum De Zijl. Arjen Veis, directeur van hoofdsponsor Energiq, kondig de aan dat zijn bedrijf in elek trotechniek, klimaattechniek en loodgieterswerken wel oren heeft naar verlenging van het eenjarige contract dat gisteren werd getekend. Energiq sponsort in ieder geval de Peurbakkentocht, de Dra- kenbootraces en het Avondspektakel bij Annie's Ver jaardag dat de naam van de sponsor meekrijgt. Het evene ment met twee koren en een big band wordt verplaatst van de zaterdag- naar de vrijdag avond. Van der Luit toonde zich meer dan tevreden met de financiële inbreng van het be drijf. „Meer evenementen kos ten meer geld en als je bij de gemeente aanklopt voor een bijdrage, loop je alleen maar te gen gesloten deuren aan." Het Culinair Festival blijft op de Garenmarkt na het succes van vorig jaar. De organisatie daar van is in handen van onder an deren Wilfred Tegelaar van res taurants de Gouvernante en Oloroso. „Er hebben zich 13 toprestaurants aangemeld, er worden grote pagodetenten neergezet en er is dit jaar voor het eerst een champagnebar." Voor de Peurbakkentocht op donderdag 3 juli zijn 40 in schrijvingen. „En dat is ge noeg", vindt Van der Luit. „Er zitten grote vaartuigen tussen die mooi worden opgetuigd. De tijd dat er een boot meevoer met een kistje bier en een paar ballonnen is definitief voorbij." Ook de inschrijving bij de Dra- kenbootraces is stopgezet om dat het evenement met 22 teams 'vol' zit. De Gouden Pet telt momenteel 25 deelnemers. „Maar de praktijk leert dat er op het laatste moment nog wel een paar bij komen", aldus Frank van Leeuwen, die het evenement organiseert namens de stichting Muziekfestivals Leiden. „Aan de jeugd is ook gedacht", meldt Van der Luit. „Zo kan er op zaterdag 5 juli in de Stevenshof worden gedart tegen Co Stompé. Het is een programma met iets voor ieder een, maar de Lakenfeesten zijn vooral een Leids evenement." En wie zondagavond 6 juli denkt dat de Leidse Lakenfees ten voorbij zijn, heeft het mis. De zomerkermis die ook deel uitmaakt van het evenement, blijft tot 10 juli op de Beesten markt staan. De Peurbakkentocht tijdens de Leidse Lakenfeesten is altijd goed voor vele duizenden bezoekers. Archief foto: Taco van der Eb I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11