Voortbestaan Veronica lijkt toch gewaarborgd MEDIA Fotoverbod bij villa prinselijk paar juridisch boterzacht Veel narigheid in Mersey Beat WM •in fti H Eric Dikeb: 'Amerika lonkt' 'Gezocht: dj voor onze doelgroep' Verenigingsraad kiest voor fusie met SBS Marjan Moolenaar naar Washington Hilversum - Journaliste Marjan Moolenaar van Twee Vandaag wordt met ingang van 1 sep tember correspondente in Was hington, waar ze deel gaat uit maken van het bureau van de NOS. Ze gaat er de reportages verzorgen die de EO voor Twee Vandaag aanlevert. Daarmee heeft de EO voor het eerst een eigen correspondent in de Ver enigde Staten. Radioprijs Robbie Muntz Amsterdam - Programmamaker Robbie Muntz (RVU) heeft de Grenzeloos Geluid Radioprijs gekregen voor zijn 'docurette' met de titel 'Jagertje, waar ben je?' In deze vijfdelige reeks laat Muntz horen hoe het is om Ne derlands kampioen bodybuil- den te worden, een giraffe te schieten, een pornofilm te re gisseren, goud te zoeken in Su riname en te worden vermoord. Tijdschriften doen distributie samen Amsterdam - De Telegraaf Tijd schriften Groep (TTG) wil de begeleiding en marketing van distributieactiviteiten van de tijdschriften uitbesteden aan Aldipress. een dochter van het Finse Sanoma. DINSDAG 24 JUNI 2003 Roddelpers trekt zich niets aan van Wassenaars plan 01 8 I Prins Willem-Alexander en prinses Maxima in Den Haag vlak voor de bekendmaking van de zwangerschap van Maxima. Foto: CPD/Phil Nijhuis Hilversum - Het is zeer de vraag of het fotoverbod dat de ge meente Wassenaar wil instellen rond de villa van kroonprins Willem-Alexander en prinses Méxima juridisch haalbaar is. Dat zegt prof. E. Dommering, hoogleraar mediarecht aan de Universiteit van Amsterdam. De gemeente Wassenaar meent juist dat de huisjuristen goed werk hebben geleverd. „Wij willen met het foto- en filmverbod de persoonlijke le venssfeer van het paar bescher men en het recht op een onge stoord woongenot mogelijk maken. Je moet er toch niet aan denken dat iemand fotografeert wat het paar voor het ontbijt nuttigt", zegt een woordvoerder van de gemeente Wassenaar desgevraagd. Met de artikelen 147 en 154 van de Gemeentewet in de hand hebben de juristen van Wasse naar bepaald dat er maximaal drie maanden gevangenisstraf staat op het fotograferen of fil men rond de woning van Wil lem-Alexander en Méxima, villa Eikenhorst De gemeenteraad hilversum/anp De vereni gingsraad van Veronica lijkt deze week toch te gaan kiezen voor een samenwerking met SBS (SB- S6/Net5/V8). Dat bevestigen di verse bronnen binnen Veronica. Als de raad, het hoogste orgaan binnen de vereniging, inderdaad met SBS in zee gaat is het voort bestaan van Veronica als tv- naam gewaarborgd. Veronica moet op zoek naar een nieuwe partner nu de sa menwerking met MTV Net works (MTV/TMF/Nickelode- on) komend najaar wordt stop gezet. De verenigingsraad kan deze week kiezen uit twee op ties: een terugkeer naar het pu blieke bestel door te gaan sa menwerken met BNN of een overeenkomst met SBS. Binnen de raad bestaat meer sympathie voor de laatste optie, omdat door een samengaan met BNN de tv-naam Veronica zal ver dwijnen. Directie De ongeveer 25 leden tellende verenigingsraad van Veronica komt vanavond bijeen. BNN- directeur Gerard Timmer en SBS-leidinggevende Fons van Westerloo zetten dan uiteen wat ze Veronica hebben te bie den. De interim-directie van Veronica heeft de diverse opties in de afgelopen weken ook uit gediept. Zij gaf eerder aan liever met BNN in zee te gaan. Donderdagavond komt de raad opnieuw bijeen om de knoop door te hakken. Als de leden in derdaad voor SBS kiezen gaat V8, een station dat ooit is opge richt om er Veronica te huisves ten, Veronica8 heten. De televi sie-afdeling en het Veronica Magazine worden onderge bracht in de nieuwe constructie met SBS. Aanvankelijk leek het blad een plaatsje te vinden bij De Tele graaf, aandeelhouder van SBS, maar van dat idee stapten de moet het voorstel maandag nog wel goedkeuren. Volgens Dommering loopt de gemeente veel te hard van sta pel. „Je mag in principe op de openbare weg fotograferen. Er zijn omstandigheden denkbaar dat het materiaal niet gepubli ceerd mag worden. Maar het gaat te ver om het fotograferen totaal te verbieden. Ik denk dat een rechter de verordening naar de prullenbak verwijst met een beroep op het recht op vrije meningsuiting. Dat is in de Grondwet vastgelegd. De eerste die een boete krijgt, geef ik bij de rechter een goede kans." De gemeente Wassenaar is evenwel vol goede moed. Het betreft tenslotte het konings huis. „Als Vanessa hier om vraagt omdat ze last heeft van fotografen, dan werken we daar als gemeente niet aan mee." Mocht Wassenaar de verorde ning doorzetten, dan laat Joop van Tellingen, fotograaf voor het roddelblad Party zich graag op de bon slingeren. „Ik heb wel een gevangenisstraf over voor een foto van Méxima met betrokkenen eerder al af. De radiotak van Veronica is in de gratie bij Sky Radio. Dat ra- diobedrijf verwierf onlangs bij de etherverdeling twee landelij ke FM-pakketten: voor Sky Ra dio en de Gouwe Ouwe Zender. Als Veronica-radio met Sky gaat samenwerken krijgt de Gouwe Ouwe Zender een andere naam, waarin de naam Veroni ca voorkomt, bevestigt Sky-lei dinggevende Martin Banga. Hij acht de kans zeer reëel dat het tot zo'n samenwerking komt. De andere Veronica-radiozen- der, KINK FM, kan waarschijn lijk net zoals nu op de kabel doorgaan. haar kindje in het zwembad." „Ik vraag me af wat daar ge beurt wat wij niet mogen zien", zegt Mare van der Linden, roy alty-verslaggever van roddel blad Weekend. „Ik denk dat dit zich tegen de Oranjes gaat ke ren. Nederlanders willen straks toch een foto van het kindje. Als kroonprins ben je nou eenmaal grotendeels publiek bezit. Ze wonen tenslotte ook op onze kosten in een mooi huis." Van Tellingen heeft al gezien dat er een paar hoge bomen in de buurt van de villa staan. „Ik kan goed klimmen. Ik ben spe cialist in bomen en struiken." Alleen Story heeft begrip voor het verbod. Hoofdredactrice Angela Hoogeveen meent dat het paar buitenshuis nou een maal in de gaten wordt gehou den, maar thuis recht heeft op privacy. De journalistenvakbond NVJ noemt de verordening 'een be knotting van de persvrijheid'. „De samenleving wil over het prinselijk paar worden geïnfor meerd", stelt secretaris Ellie V*-' u De villa van prins Willem-Alexander en prinses Maxima in Wass naar. Foto: CPD Speet. Volgens haar is het argu ment dat de privacy van het paar moet worden beschermd niet geldig, omdat de kroon prins en de prinses een aparte rol in de maatschappij vervul len. Bij andere paleizen en woon huizen van de koninklijke lie gelden geen fotoverb i Volgens de Rijksvoorlich I dienst is de Wassenaarse een apart geval vanwege c I mense populariteit van he en omdat de villa vanwe ligging 'kwetsbaarder' zou De Pizzahut als oudedagsvoorziening Eric Dikeb in feestpose. Foto: GPD hilversum/mediaredactie - Als het even meezit, gaat Eric Di keb het internationaal helemaal maken. De Engelstalige versie van zijn feestnummer de Pizza hut is deze week op nummer twee binnengekomen in de Britse hitlijsten. „Nummer één zou natuurlijk nóg leuker ge weest zijn", zegt Dikeb. „Maar een tweede plaats is ook te gek; je wilt niet weten wat dat bete kent voor de verkoopaantallen. Ik hou er op z'n minst een leu ke nieuwe auto aan over." Niet dat heel Engeland nu in de rij staat voor handtekeningen van de 32-jarige 3FM-deejay en hij overstelpt wordt met verzoe- KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's Goede tijden, slechte tijden RTL 4 1.816 2. Vermist TROS 1.536 3. Journaal (do, 20u) NOS 1.515 4. Hart van Nederland SBS 6 1.470 5. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 1.261 6. Journaal (di, 18u) NOS 1.241 7. Dit was het nieuws TROS 1.234 8. Kees co RTL 4 1.199 9. Tien RTL 4 1.163 10. Studio Sport NOS 1.129 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 233 2. Villa achterwerk VPRO 226 3. Nederlandse kinderjury NPS 225 4. Taarten van abel VPRO 216 5. Wunschpunsch FOXK 206 6. Kids top 20 FOXK 197 7. Pokemon FOXK 186 8. Totally spies! FOXK 182 9. Medabots FOXK 176 10. Hamtaro FOXK 173 Marktaandelen in Nederland 1 12,3 (12,4) Nederland 2 13,6 (12,0) Nederland 3 7,5 (7,4) RTL 4 18,2 (16,9) RTL 5 4,4 (6.2) - Yorin 6,1 (6,3) SBS 6 11,6 (12,1) - NET 5 4,4 (5,5) - V8 4,2 (3,7) Veronica 1,0 (0,9) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. ken voor optredens. The Fast- foodsong, zoals de Pizzahut in Engeland is getiteld, wordt ver tolkt door de speciaal daarvoor bijeengebrachte Fastfood- rockers: twee knappe meisjes en een hippe jongen. „Ik was bezig met een Pizzahut- versie voor de Duitse en Oos tenrijkse markt, de Burger- dance", verklaart Dikeb. „Sa men met dj ötzi, die ook in Ne derland megapopulair werd met het lied 'Anton aus Tirol', zou ik de Duitstalige versie eind juli of begin augustus gaan pro moten op Mallorca, met het idee dat het in het najaar tot een hit zou uitgroeien in Duits land en Oostenrijk. Via de pro ducer van ötzi kwam ik in con tact met Mike Stock, die mijn Pizzahut-refreintje wilde ge bruiken voor de Fastfoodsong." Stock, bekend van het gelikte pop-producerstrio Stock, Ait- ken Waterman, formeerde de Fastfoodrockers en stak een klein fortuin in een flitsende vi deoclip. In mum van tijd was de Fastfoodsong de meest aan gevraagde clip op de Engelse popzender The Box. Deze week staat de meezinger op twee in de Britse Top 40, en geeft daar mee gevestigde popidolen als R. Kelly, Mariah Carey, Justin Timberlake het nakijken. Is na Nederland nu ook de rest van de wereld gevallen voor Di- kebs polonaise-pop? Dikeb: „De media en de popcritici, in Nederland en daarbuiten, ha ten dit soort liedjes, met een voudige teksten en akkoorden schema's. Maar het kan me geen reet schelen of het alle maal wel cultureel verantwoord is. De man op straat vindt het leuk." Dikeb ontving voor zijn Pizzahut al eerder een gouden plaat in België. De Hagenaar werd in uitgaanskringen popu lair door zijn dj-activiteiten in de Rotterdamse 'Après Skihut'. Sinds april 2000 is hij medepre sentator van Stenders vroeg. Een jaar later was hij kandidaat in Big Diet Dikeb: „Ik heb altijd gezegd: 'Als ik anderhalf miljoen euro bij elkaar heb, stop ik met wer ken. Dan heb ik genoeg om stil te leven en geef ik de rest weg." Het ultieme bedrag komt nu akelig dichtbij. .Amerika lonkt", jubelt Dikeb. „Nu Enge land overstag is, is de door braak in hét land van de fast foodketens nog maar een kwes tie van tijd. De Pizzahut zou wel eens mijn oudedagsvoorziening kunnen gaan worden. Wie had dat kunnen denken?" Michael Weber van Radio Noordzee FM op zoek naar geschikte dj's. Foto: Roland de Bruin/GPD Hilversum - De BBC-serie Mer sey Beat, over de beslommerin gen van een politiebureau in het noordwesten van Engeland, is in eigen land weliswaar po pulair bij de kijkers, maar be paald niet geliefd bij de critici. Het dagblad The Guardian noemde het politiedrama 'on realistisch, slecht geschreven en voorspelbaar, bijna alsof de serie met opzet zo slecht is ge maakt'. Mediawaakhond Paul Bolt, di recteur van een commissie die in de gaten moet houden of de omroepen zich aan de regels houden, betitelde Mersey Beat als 'onzin, afgezaagd en te veel formule-matig.' Volgens hem produceert de BBC de serie al leen vanwege de aardige kijkcij fers, zonder een sprankeitje ori ginaliteit in te brengen. Inmid dels wordt een vierde reeks programma's opgenomen in de studio's in Liverpool. Het valt allemaal overigens best wel mee, maar helemaal onge lijk heeft Bolt niet. Over Mersey Beat valt veel te zeggen, maar met dat het vernieuwend poli tiedrama is. Niet dat de echte fans van Britse politieseries zich er veel van aan zullen trekken, maar de serie, zich afspelend in het noordwesten van Engeland, doet zelfs verdacht veel denken aan The Bill, de AVRO-reeks die later op de avond op Nederland 1 wordt herhaald. Net als Mersey Beat zoomt The Bill met name in op de achter gronden en het persoonlijke le ven van de agenten van het ook al fictieve bureau Sun Hill in Londen. Het enige verschil is dat de al negentien jaar be staande AVRO-reeks, in Enge land twee keer per week door ITV op de buis gebracht, vooral draait om grootsteedse proble men, terwijl de criminaliteit in Mersey Beat nog wordt verpakt in beelden van mooie Britse landschappen. Politiechef Een ander extraatje van Mersey Beat is dat de reeks draait om de vrouwelijke politiechef Susan Blake (Haydn Gwynne), die na de bevalling van haar tweede kind weer aan het werk gaat. Niet geheel overtuigd van de juistheid van die beslissing, wordt ze al op haar eerste dag overspoeld door allerlei narig heid. Een jongetje van elf dat is zoek, een agente wordt door een onbekende van een rots ge duwd, en natuurlijk is er Larry Susan Blake (Haydn Gwynne) als politiechef met ondergeschikten in de BBC-serie Mersey Beat die v VARA wordt uitgezonden. Foto:GPD/VARA Barton (Chris Walker), de on vermijdelijke, wat oudere, man nelijke ondergeschikte die moeite heeft met het feit dat uitgerekend op zijn bureau een hoger opgeleide vrouw de la kens uitdeelt. Ook de kijker krijgt die eerste aflevering overigens heel wat te verstouwen. Een opstand onder burgers tegen een vermeende pedofiel, de persoonlijke pro blemen van een werkende vrouw, een verdwenen jongen, een in levensgevaar verkerende diender, seksisme op het werk; de schrijvers hebben heel wat wereldleed in vijftig minuten willen vastleggen. Een pré is wel dat ook in deze Britse serie weer heel aardig wordt geac teerd. Wat de scripts betreft ge ven we de agenten van Ni Park Police Station voorlo dus maar het voordeel va twijfel. Monique Brandt VARA, vanavond, Nederlc 21.02 uur Hilversum - Programmadirecteur Michèl Weber van Noordzee 100.7 FM schuift een cd-tje in de speler. Uit de boxen klinkt een opgewonden stem die plaatjes aan- en af kondigt met een typische 'r'. Het is één van de tientallen dj's die solliciteren naar een baantje bij Noordzee FM. Weber is niet en thousiast. „Deze jongen komt uit Zoeter- meer, en dat hoor je. En hij praat ook heel erg op een dj-toontje." Radio maken is geen nattevingerwerk meer, bewijst Noordzee FM. Het station is op zoek naar dj's die precies in het 'format' van de zender passen. Tachtig miljoen euro kostte de nieuwe etherfrequentie van het station van John de Mol. Nu moet de zen der dit bedrag in acht jaar tijd zien terug te verdienen. De zender is van plan dit te doen door strak vast te houden aan een Amerikaans concept, dat ook op veel ande re zenders is terug te vinden: praatshows in de spitsuren en op de andere momenten van de dag veel muziek. „In Amerika werkt tachtig procent van de stations op deze manier", aldus program madirecteur Michèl Weber. De sterpresen tatoren voor de prime-time-shows zijn er al: 's ochtends Gordon en 's middags Ro bert Jensen. Het station zoekt nog naar dj's voor de tussenliggende uren. Op deze tij den moet je op een heel andere manier ra dio maken, weet Weber. „Op prime-time zijn mensen op weg naar hun werk, en wil len ze geëntertaind worden. Maar ze gaan niet acht uur intensief luisteren." Het ge luid dat het station tijdens werktijd voort brengt moet daarom geschikt zijn als ach tergrond: „Vrolijk, positief en weinig ge praat." Weber is op zoek naar dj's met een neutrale stem, die aansluiten bij de doelgroep: 20 tot 34 jaar. De dj moet dus niet klinken als of hij nog op school zit. Nog een sollicitant: over de boxen klinkt een dj van een lokale omroep in het oosten van het land, die mi nuten volpraat over koetjes en kalljes. „Ik ga op jacht hier, want er vliegt een kanarie rond", zegt de stem. Het commentaar van Weber: „Zijn stem is niet zo slecht. Maar dit duurt te lang, het is een hoop non-info. Het is een klassiek geval van op een <j wetse manier radio maken." „Dit is Noordzee 100.7 FM. Altijd mu' altijd gezelligheid", roept een andere citant over de speakers. Weber: „Dezl gen heeft goed naar ons geluisterd. M ook hij klinkt te geforceerd, hij heeft zo'n dj-toontje. Hij is niet zichzelf." 1WES êt ritme Mannen axx. 2< De sollicitanten zijn allemaal manne) „Een vrouw, ja dat willen we heel gra Maar echt vrouwelijke dj's zijn heel z zaam. Op een of andere manier zijn wen veel minder bezig met radio mafcoTot aldus Weber. nacht-« Kon de dj vroeger draaien waar hij zi)di0 Nc had, de presentatoren die straks bij Ij zee aan de slag mogen, spelen de nul die volgens marktonderzoek het mee M UI cesvol zijn. Weber: „Wij proberen tu#la9 93 Sky Radio en Radio 538 in te zitten. 1^ stenf soft, maar ook geen rock.nacht Mischa de Bruijn Nieuw politiedrama bij VARA

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8