VN: Nog honderden leden al-Qaeda vrij BUITENLAND Speculaties over Saddam helpen Amerikanen niet Machtige Harnas kan vredesproces maken of breken 'iv|rs ity 15 AlQ Seks- en drugs-affaire Duitsland breidt zich uit Veel arrestaties op Westoever VS koel over aanpassingen genocidewet Amerikaanse opperrechters kiezen voor diversiteit ExC0S<r -for RaciSIA ernetfilter bieb VS moet ington - Openbare biblio- n in de VS blijven ver- ii filters op hun computers lieren die het bekijkeh nosites op internet on- Jlijk maken. Dat heeft het jikaanse hooggerechtshof |ald. De filters voorkomen jlnderen in bibliotheken s kunnen bezoeken. Een [e rechtbank in Philadel- lad eerder besloten dat heken met de verplichte kde vrijheid van menings- fc schenden. ,"l erist' had 2,5 in camper dinsdag 24 juni 2003 ZI hasj i ooi llgi losieven op zijn legaal' irg - Een Britse 'toerist' gisteren in Hamburg vijf gaj cel gekregen voor de smok- iu in 2.5 ton hasj die hij als >P1 óemateriaal' in de wanden camper had verstopt, raatwaarde bedroeg onge- 10 miljoen euro. De 50-ja- Irit, die in Amsterdam it. werd in maart gepakt lij de camper, die met de /luit Senegal was gekomen, 1-1 rniburg wilde inklaren. De ";oerier moest de hasj 1.000 euro naar drugsba- 1 in Amsterdam brengen. netrische visa __|EU al in 2004 a - De Europese Com- e verwacht dat visa en ver- •rgunningen voorzien en digitale vingerafdruk n scan van de iris van het 1 in 2004 in de EU ver- l worden. De invoering ulke 'biometrische pas ten' voor EU-burgers is p komst, maar kost meer 111 )e Commissie presenteert srd[ het wetsvoorstel voor de os ireide visa, waarmee ere controle op reizigers ijk is. Vooral de VS vragen maanslagen van 11 septem- Tïssen met uitgebreide per- ijke gegevens om terroris- eter te herkennen. 019 1 verbiedt test op 9 juli an - Iran zal streng optre- egen demonstraties buiten 3ld rsiteiten om het studen- /II otest van 9 juli 1999 te rdt nken, aldus de regering, all maand waren er al tal van ejl ingen van studenten en _ei ren tegen de geestelijk lei- j;efi ian de islamitische repu- en voor hervormingen. De rc1e trad hardhandig op, ge- door fundamentalisti- loslims. Het waren deze roepen die vier jaar gele- p 9 juli studenten in de n rsiteit van Teheran aan- 1 Dat leidde tot dagen van Iddadige protesten. un - use ex-hoer ion schandaal lusE - Een Franse recht heeft de voorlopige hech- bevolen van 'Patricia', een nalige prostituee die on- le heeft verklaard dat poli- i magistraten in de vroege '90 hebben deelgenomen j idomasochistische orgiën i kasteel buiten Tolouse. ia wordt verdacht van la eed. Ze zou het verhaal eind en verzonnen. Tijdens de eei esten zouden diverse ie, ren zijn omgekomen. Een e prostituee heeft ver- 333 Idat er ook kinderen deel- en] in. De verklaringen heb- ,y en schandaal veroorzaakt, |)f zij waar zijn wordt meer de vraag. e - De 680 ton explosie- ie zondag werden gevon- p het door Griekenland erde schip Baltic Sky wa- )or mijnbouw en industrie ian bestemd. Dat hebben nesische leverancier en de f.e koper gemeld. Het id Port Sudan als be- ig, maar wijzigde koers de Zwarte Zee op. Spe- Iriekse eenheden hielden ltic Sky zondag aan, en zoeken nu of de lading erroristen was bestemd, manning, vijf Oekraïeners ee Azerbeidzjanen, is ge- eerd. Ze had voor de kust- verzwegen dat het schip leven vervoerde. riemen met rs-expeditie ioer - De computer van s Express, de eerste Eu- missie naar de Rode Pla- eeft het contact met het andingsvaartuig Beagle 2 !n. Volgens het Russische ■vaartbureau Rosaviakos- d het Europese Ruimte- gentschap (ESA) vrijdag ntact proberen te herstel- e Mars Express is op 2 ju- inceerd, en moet op e kerstdag bij de Rode it aankomen. Aan boord eagle 2. Dit landingsvaar- lat op het Marsoppervlak ïk naar voorwerpen. Het roject kost het ESA circa iljoen euro. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Een Amerikaanse aanval vorige week op een klein konvooi in de buurt van de Iraaks-Syrische grens heeft mogelijk het leven gekost aan 'hoge re geringsfunctionarissen' van het omver geworpen regime van Saddam Hussein. Dat meldden gisteren Amerikaanse me dia op basis van anonieme bronnen. Misschien heeft de beschieting zelfs wel aan de Iraakse dictator zelf het leven ge kost, of aan een van zijn twee zoons, zo willen de speculaties. De vraag is of de geruchtenvorming wordt geregisseerd, om zo de weerstand te ondermijnen van de restanten van Saddams Baath-partij in Irak en tegelijk het vertrouwen van de Iraakse bevolking in de VS te versterken. Het nieuws over de luchtaanval komt immers op de hielen van steeds sterkere aanwijzingen dat Saddam Hussein nog leeft. Volgens niet bevestigde berichten heeft de vorige week gevangen genomen 'ruitenaas' en neef van Saddam, Mahmud al-Tikriti, verklaard dat de oud-dictator en zijn twee zonen de oor log hebben overleefd. Het nut van de speculaties over het incident aan de Sy rische grens is echter uitermate gering voor de VS. De Amerikaanse bestuurder van Irak, Paul Bremer, was er vorige week heel duidelijk over: de wederopbouw van Irak wordt gehinderd door het onver mogen van de VS om Saddam Hussein te pakken of zijn dood aan te tonen. De onduidelijkheid over het lot van de Iraakse dictator maakt het mogelijk voor aanhangers van zijn Baath-partij om in dorpen en op marktpleinen te verkondi gen dat Saddam nog leeft en zal terugke ren, zo zei Bremer in gesprekken met het Congres en journalisten in Washing ton. En er zijn legio verhalen over 'Saddam- verschijningen', aldus de Jordaanse ko ning Abdullah zondag: „Het lijkt Elvis wel." Dat de Amerikaanse regering hoopt snel verlost te worden van Sad dam - en zijn intimiderende invloed graag wil uitbannen - is duidelijk. Even evident is dat hard bewijs nodig zal zijn om de Iraakse bevolking er van te over tuigen dat de Iraakse dictator echt niet meer leeft, en dat de inwoners niet meer bang voor hem hoeven te zijn. De VS hebben per slot van rekening al twee keer eerder beweerd dat Saddam geraakt was door Amerikaans vuur. Op de allereerste dag van de oorlog tegen Irak, op 20 maart, werd een luchtaanval uitgevoerd op een bunker van een com mandocomplex, waar Saddam zich vol gens CIA-informatie zou bevinden of hebben bevonden. Later, op 7 april, werd een locatie in een buitenwijk van Bagdad gebombardeerd. Pogingen om via DNA-onderzoek vast te stellen dat Saddam Hussein of een van zijn zonen zich onder de slachtoffers bevond, heb ben nimmer tot iets geleid. Een stroom beschouwingen over het lot van Saddam, zonder dat er enig bewijs voorhanden is, zal ook nu weinigen in Irak overtuigen. De voorzitter van de Se naatscommissie voor de inlichtingen diensten, Pat Roberts, zei zondag dat het hem niet zou verbazen als Saddam Hus sein - of zijn overblijfselen - nu eindelijk zou worden gevonden, gezien de verbe ten jacht op hem. „Maar tot we het on voorwaardelijke bewijs hebben, moet je ervan uitgaan dat hij nog leeft", zo ver klaarde Roberts. Het is verder opmerkelijk dat het Witte Huis en het Pentagon het nieuws over de aanval niet hebben ingestoken bij een aantal gerenommeerde media in de VS, zoals dat normaal gebeurt bij gere gisseerde lekken. De Britse krant The Observer berichtte zondag als eerste dat de Amerikanen had den gevuurd op een konvooi, waarin Sad dam Hussein zich mogelijk zou hebben be vonden. In tegenstelling tot de vorige ke ren, wordt nu bovendien terughoudend heid betracht en geprobeerd te hoge ver wachtingen af te remmen. Michel Friedman in de tv-studio. Foto: AP/Bernd Kammerer door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse Autori teit zegt de radicale beweging Harnas niet anders dan door overleg tot medewerking aan het vredesproces in het Midden- Oosten te kunnen bewegen. Maar als de Palestijnen écht zou den willen, zouden ze volgens Is raël best hard kunnen optreden tegen de terroristen van Harnas. „Kijk maar naar wat er gebeur de in 1996", zeggen woordvoer ders van de regering. Destijds liep het Oslo-vredesproces. Pre sident Arafat zette toen in reac tie op een reeks zelfmoordaan slagen in Israël een groot aantal Hamas-activisten achter de tra lies. Maaf het Oslo-proces is verle den tijd. Er woedt een tweede Palestijnse opstand en de isla mitische verzetsbeweging is po pulairder dan ooit. Israël liqui deert Hamas-leiders en de VS, Europa en een aantal Arabische landen proberen de organisatie te isoleren. Maar hoezeer de aanhangers van de 'routekaart' ook vrede willen, Harnas kan het proces maken of breken. Rust aan het front is een eerste vereiste voor het vredesproces. Israël zegt troepen uit delen van de Gazastrook en de West oever te zullen terugtrekken, en militaire acties in Palestijns ge bied onder voorwaarden te zul len staken. De Palestijnse Auto riteit kan proberen de gewa pende vleugel van Harnas en de andere milities te ontwapenen en ontmantelen, zoals Israël wil, of het kan de militieleiders vragen akkoord te gaan met een 'hudna'een tijdelijk bestand. Van zo'n hudna moet Israël niets hebben, maar de Palestij nen hebben weinig keus. Toen Arafat in 1996 optrad tegen Ha rnas en andere radicalen droe gen de politiemensen die de ar restaties uitvoerden bivakmut sen om onherkenbaar te zijn, uit angst voor Harnas. Nu, met de tweede intifada in volle gang, is die angst nog groter. In de steden op de Westoever is de Palestijnse politie uit het straat beeld verdwenen. In Gaza hou den agenten zich voornamelijk bezig met het verkeer. De meeste Palestijnen be schouwen de milities als hun enige defensie tegen het Israëli sche leger. Op papier is de Pa lestijnse Autoriteit veel sterker dan Harnas. De politiemacht telt 50.000 man, terwijl het isla mitische verzet hooguit dui zend man op de been kan bren gen. Maar als het gaat om pu blieke steun zijn de rollen om gekeerd. Hard optreden door de Palestijnse Autoriteit zou lei den tot een burgeroorlog. In zekere zin heeft Israël de groei van Harnas aan zichzelf te wijten. In de jaren tachtig moe digden de Israëliërs de islamiti sche organisaties in de Gaza strook aan, als tegenwicht voor de PLO van Arafat. Al snel be schikte de Moslim Broeder schap er over een wijdvertakt netwerk van religieuze, culture le en sociale instituten. Die kwamen goed van pas toen kort na het uitbreken van de eerste intifada, eind 1987, Harnas werd opgericht. De belangrijkste grondlegger was de nu 67-jarige Achmed Yassin. De sinds zijn jeugd door een ongeluk bij het voetballen aan een rolstoel gekluisterde sjeik werd in 1991 veroordeeld tot levenslang plus vijftien jaar. Al in 1997 moest Israël hem vrijlaten als prijs voor een mis lukte moordaanslag op Hamas- leider Khaled Mishal. Een deel van de Hamas-leiding zetelt in het buitenland, van waaruit men de politieke lijn uitzette. Maar sinds het uitbre ken van de tweede intifada ligt het zwaartepunt weer in Gaza, ook al omdat Hamas in het-bui tenland steeds minder vrij kon opereren. Tot ver in de jaren negentig had Harnas een infor matiekantoor in de Jordaanse hoofdstad Amman, onder lei ding van Ibrahim Ghosheh. Khaled Mishal was er echter de belangrijkste man. In 1997 redde koning Hussein Mishal het leven door Israël te dwingen een tegengif te leveren toen hij door de Mossad was vergiftigd. Twee jaar later zette zijn opvolger Abdullah de Ha- mas-leider het land uit. Mishal zit nu in Damascus, maar de Syrische regering - onder zware Amerikaanse druk - houdt hem nauwlettend in de gaten. De geheime cellen van de Iza- din al-Kassem (de gewapende vleugel) vormen maar een klein deel van Harnas. Alleen al in de Gazastrook biedt de islamiti sche beweging werk aan 20.000 mensen, via charitatieve instel- lingen, moskeeën en ziekenhui zen. Nu de bijdragen van de Iraakse president Saddam Hus sein zijn weggevallen is er een strijd ontbrand tussen Harnas en de Palestijnse Autoriteit over het bieden van financiële hulp aan de nabestaanden van intif- ada-slachtoffers. Hamas is die race aan het win nen. Het Palestijnse Bestuur betaalt slachtoffers 5000 dollar, Harnas het dubbele plus een maandelijkse uitkering. On langs belegde de Harnas een bijeenkomst voor winkeliers in een wijk van Gaza-stad die ge troffen waren door een Israëli sche militaire operatie. Er werd 600.000 dollar uitbetaald. tel aviv/gpd - Bij uitgebreide acties op de Westoever heeft Is raël vanochtend teggn de twee honderd Palestijnen aangehou den. Infanteristen en speciale eenheden doorzochten grote delen van de steden Hebron en Nablus. De arrestanten worden verdacht van het onderhouden van contacten met Harnas, Isla mitische Jihad en andere radi cale groepen. De Israëlische veiligheidsdienst zou hen wil len ondervragen over de ver blijfplaats van militiecomman danten. Volgens een leger- woordvoerder zullen de meeste arrestanten snel worden vrijge laten. De arrestaties volgen op als 'positief omschreven over leg over een overdracht van de len van de Gazastrook aan de Palestijnse politie. Onderhan delaars zijn het gisteravond eens geworden over de grote lij nen van een nieuwe regeling. Volgens sommige berichten zal de overdracht al in deze week worden uitgevoerd. washington-bagdad-new york/afp-anp - Amerikaanse militairen zijn vorige week bij een aanval op een konvooi waarin wellicht Iraakse leiders zaten slaags geraakt met Syri sche grenstroepen. Dat heeft een woordvoerder van het Pen tagon gisteravond laten weten. Bij de confrontatie raakten vijf Syriërs gewond. Het Pentagon onderzoekt of het incident plaatshad op Syrisch of Iraaks grondgebied. Eerder op de dag had het Ame rikaanse ministerie van defen sie al gemeld dat het leger afge lopen week een konvooi heeft aangevallen, omdat het ver moeden bestond dat Iraakse leiders er in zaten. Geruchten dat de Iraakse president Sad dam Hussein een van-de slacht offers zou zijn van de aanval, noemden verscheidene rege ringsbronnen 'wishful thin king'. Volgens de Britse krant The In dependent willen prominente medewerkers van Saddam Hus sein naar Wit-Rusland vluch ten, waar de anti-westerse dic tator Loekasjenko aan de macht is. Volgens de bron van de krant, een Koerdische functio naris die in Irak met westerse inlichtingendiensten samen werkt, zijn bij de privé-secreta- ris van Saddam, Mahmoud al- Tikriti, na zijn arrestatie Wit- Russische paspoorten gevon- dén. De secretaris van Saddam zou die in Syrië hebben ge haald. Saddam Hussein onderhield een goede relatie met Loekas jenko. De Wit-Russische presi dent was een halfjaar geleden een van de zeer weinige leiders die Saddam Hussein hartelijk feliciteerde met diens herver kiezing. Bovendien vermoed den deskundigen op het gebied van defensie dat Wit-Rusland wapens aan Bagdad leverde. De Verenigde Naties hebben de internationale gemeenschap in tussen om 259 miljoen dollar gevraagd voor humanitaire hulp aan Irak. Tegelijkertijd waarschuwen de VN dat de we deropbouw van het land wor den bemoeilijkt door een ge brek aan orde en gezag en het ontbreken van een Iraaks bur- gerbestuur. parijs-londen/afp-rtr-ap-anp - Ongeveer 800 vooraanstaande leden van het terroristennet werk al-Oaeda lopen vrij rond, en plannen nieuwe aanslagen op economische en toeristische doelen. Dit staat in een rapport van de Verenigde Naties dat vol gende week uitkomt. De Frans man Roland Jacquard die heeft meegewerkt aan de VN-studie, heeft dat gisteren gezegd. Volgens Jacquard gaat het om de 'derde generatie al-Qaeda- strijders'. Terroristenleider Osa ma bin Laden heeft hen vlak voor de aanslagen in de VS van 11 september 2001 Afghanistan uitgestuurd. Volgens de Frans man voorzag Bin Laden dat de VS Afghanistan na de aanslagen zouden aanvallen. Deze 800 strijders hebben vol gens Jacqard een gedegen 'in tellectuele en paramilitaire trai ning' genoten en verblijven nu in verscheidene landen waar zij hun eigen weg mogen gaan. Veiligheidsdiensten zouden zeer veel moeite hebben om deze 'zeer gevaarlijke' personen te traceren. Iran heeft intussen de meeste vermeende leden van al-Qaeda geïdentificeerd die in het land worden vastgehouden. Een woordvoerder van de VS noem de de identificatie een 'positie ve stap'. Volgens hem zou het goed als Iran de vermeende al- Qaeda-leden uitlevert. Vorige maand beschuldigden de VS in Iran verblijvende leden van het netwerk van Osama bin Laden er van achter de zelf moordaanslagen op wooncom plexen voor westerlingen in de Saudische hoofdstad Riyad te zitten. Daarbij kwamen op 12 mei 35 mensen om. Teheran zei toen slechts een 'handjevol' al- Qaeda-leden vast te houden. Tot gisteren beweerden de Iraanse autoriteiten niet te we ten wie. Volgens speculaties zou een groot deel de top van al-Qaeda in Iran worden vast gehouden. De zeemacht van de NAVO schaduwt intussen ongeveer twintig verdachte schepen die volgens inlichtingendiensten mogelijk door terroristische or ganisaties worden gebruikt. Dat heeft luitenant Harvey Burwin, woordvoerder van 'Operation Active Andeavour' gisteren ge zegd. Het was de NAVO die Grieken land wees op het schip in Griekse wateren dat 680 ton dy namiet 'Active Endeavour' is een maritieme anti-terreurope- ratie die in oktober 2001 is be gonnen en de Middellandse Zee beslaat. De activiteiten zijn de laatste tijd opgevoerd, waar bij verdachte schepen zijn doorzocht. De nationale veiligheidsdienst van de zuidelijke Afrikaanse staat Malawi heeft in samen werking met de Amerikaanse CIA vijf buitenlanders gearres teerd die ervan verdacht wor den via islamitische liefdadig heidsorganisaties geld te heb ben doorgesluisd naar al-Qae- da. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Duitslands invloedrij ke massablad Bi ld weet het ze ker: in een hoofdhaar van de prominente tv-persoonlijkheid Michel Friedman zijn sporen van cocaïne aangetroffen. Vol gens bronnen bij justitie zou Friedman, die behalve presen tator van een veel bekeken poli tieke talkshow ook vice-voorzit- ter is van de Centrale Joodse Raad, in het afgelopen halfjaar diverse malen hebben gesno ven. Officieel weigert justitie in te gaan op de uitslag van de haar- test. De omstreden presentator raakte recent in opspraak om dat hij zich zou hebben ingela ten met illegaal in Duitsland verblijvende Oekraïense prosti tuees. Die werden aangeboden door een Pools-Oekraïense bende mensensmokkelaars. Friedman, in Parijs geboren uit ouders die in de oorlog werden geholpen door Oskar Schindler, zou de vrouwen bovendien co caïne hebben aangeboden en in hun bijzijn coke hebben ge bruikt. Drie prostituees ver klaarden dit onafhankelijk van elkaar aan de politie. Bij het doorzoeken van Friedmans wo ning en advocatenkantoor wer den enkele zakjes met sporen van cocaïne aangetroffen. Vooralsnog krijgt Friedman, die zich terugtrok in het buiten land, rugdekking van zij vrien den. Volgens Paul Spiegel, voorzitter van de Centrale Jood se Raad, geldt ook voor Fried man dat hij onschuldig is zo lang er geen aanklacht tegen hem is ingediend. Ook uit an dere hoek krijgt Friedman steun. „Het debat rond Fried man is huichelachtig", zei Claudia Roth (Groenen). „Som migen gebruiken deze aantij gingen om met het jodendom af te rekenen." De seks- en drugs-affaire breid de zich in de afgelopen dagen uit. Niet alleen Friedman, ook medewerkers van de Bondsdag, sportprominenten, diplomaten en bekende persoonlijkheden uit de Duitse media zouden van de diensten van de callgirls ge bruik hebben gemaakt. Volgens het weekblad Focus zou zich onder hen onder anderen een 'vooraanstaand lid' van een 'grote politieke partij' bevinden. Drie mannen, een Oekraïner en twee Polen, zijn gearresteerd. Volgens de bendeleider, de 32- jarige uit Oekraïne afkomstige Borys B., behoort een groot aantal Duitse politici tot zijn klantenkring. Friedman zou de prostituees hebben getroffen in het Intercontinental Hotel in Berlijn. Van deze bijeenkom sten zouden video-opnames bestaan, die door een Duitse souteneur zijn aangeboden. brussel - De Belgische genoci dewet valt ook in flink afge zwakte vorm niet in goede aar de bij de VS. Een woordvoerder in Washington reageerde giste ren koeltjes op de aanpassin gen. Volgens hem is en blijft de genocidewet een zaak 'die de Belgen moeten oplossen'. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Michel sprak eerder op de dag de Ameri kaanse ambassadeur in Brussel. De Belgische ambassadeur in Washington praatte op zijn beurt VS-topdiplomaten bij. Terwijl Michel een eerste posi tieve reactie bespeurde, ver klaarde VS-ambassadeur Brau- er alleen dat de wijzigingen 'een eventuele oplossing' kun nen zijn. Alleen misdaden tegen de mensheid of oorlogsmisdaden met een dader of slachtoffer uit België kunnen voortaan wor den vervolgd. Eerder deden land of nationaliteit er niet toe. Vooral de VS waren woest over de oude wet, ondanks recente kleinere aanpassingen. Defen sieminister Rumsfeld dreigde met het vertrek van de NAVO uit België en een boycot. Een woordvoerder in Washington eiste vrijdag dat België de wet intrekt. Washington - Blijdschap bij gekleurde studenten, teleurstelling bij blanke. De universiteit van Michigan mag positieve discriminatie blijven toepassen bij de selectieprocedure voor de rechtenfaculteit. Het Ame rikaanse Hooggerechtshof oordeelde gisteren dat de omstreden procedure mag worden gehandhaafd. De beslissing betekent dat het beleid van 'affirmative action', waarbij de etnische afkomst van studen ten mee wordt gewogen bij de beslissing om hen toe te laten tot het hoger onderwijs, gehandhaafd mag blijven. Volgens het hof is het in het belang van de staat dat de etnische diversiteit binnen de universi teit wórdt bevorderd. Tegen de positieve discriminatie was een zaak aangespannen door enkele blanke studenten die door de universiteit van Michigan waren afgewezen, terwijl zwarte studenten die slechte re resultaten hadden behaald wel waren aangenomen. Het beleid van positieve discriminatie weró in de jaren '70 ingevoerd om zwarten, latino's en andere minderheden een betere kans te geven. De laatste paar jaar hebben steeds meer politici zich er echter tegen verzet. Verscheidene staten hebben het beleid afgeschaft, en ook onderwijsinstellingen passen het minder vaak toe. Foto's EPA/Jeff Kowalsky en Evan Vucci

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5