Gekke trekjes bij één op de vijf leerlingen BINNENLAND 'Brand was onblusbaar en niet te voorzien' jpen dag Nederland dreigt zich internationaal 'onsterfelijk belachelijk' te maken Echte Europeaan hoven de partijen Defensie: van alles wat minder Opnieuw grote brand bij palletfabriek Aanval Berlijn op 'slap' Nederlands drugsbeleid TNO-proef lunchwandelingen Draaiwoning lietpartij miliedrama' hoven - Door een schiet- j in een woning aan de Fa- nslaan in Eindhoven is ndagavond de 32-jarige he ister om het leven geko rt J, Haar 13-jarige dochter rte ie gewond, evenals de ex- ng, (39) van de vrouw. Een tfas de kind, een 10-jarige jon- 1 n.is niet gewond geraakt. in olitie vermoedt dat het om m familiedrama gaat, maar ecj. vooralsnog niets uit. De wordt als verdachte be itje uw^- HU zou het niet eens igs "et de bezoekregeling van 1(1{ nderen en veroorzaakte ?0! pld problemen, ikti ■•li derzoek dubbel ni ital celdoden ooi en haag - De Rijksrecherche 5p, vorig jaar ruim twee keer n el celdoden onderzocht als uto 101. Vorig jaar boog de op- ,ille ingsinstantie zich over ne- ;n ien van dit soort zaken. Het rtni daarvoor waren dat er nog ny n. Dat blijkt uit het jaarver re ran de Rijksrecherche over dat gisteren is vrijgegeven. ,an ienst heeft geen verklaring de flinke toename van het al doden dat vorig jaar in politiecel is aangetroffen, ens het ministerie van bin- ndse zaken zijn er geen ke constateringen dat het jrbeeld ligt aan de verzor- ddus een woordvoerder. ibykip-besluit bevredigend' iaag - Zowel minister nan van landbouw als de de Kamer noemt het einde et doden van de zoge nde hobbykippen 'onbe- gend' voor mensen die ien meegewerkt aan de rui- van hun pluimvee. Dege- lie hun kippen hebben la- inderduiken', ontspringen •rs de dans en mogen hun i laten leven. Alle fracties ien echter de beslissing et opsporen van de laatste ykippen te staken nu de jestcrisis Nederland lijkt iben verlaten. ge eisen voor eten op straat !Dam - De officier van jus- eeft gisteren tot zestien »ëist tegen drie broers die "ebruari op klaarlichte midden in Rotterdam een doodschoten. Bij de wild- y ij tussen het winkelend pu- H voor elektronicazaak Cor- vei vielen ook nog twee ge- a den. Justitie wil de 27-jari- hutter zestien jaar de cel in iU, ien, zijn 29-jarige broer :n en de jongste broer icht jaar. De drie zouden it rivalen hebben willen ntfn- ete ai derzoek naar aliteit examens lG - De Inspectie van jJnderwijs onderzoekt de mi iteit van de schoolexa- aa s. Sinds de invoering van reefasenstructuur in het vj rwijs zijn de examens ver- ei ird. Niet elk vak keert terug un et landelijk centraal schrif- examen. Daarom gaat de ectie grondig kijken hoe de Ien hun eigen examens af- /eri en en beoordelen, aldus isi woordvoerster van de in- tie vandaag. Onderzoek dagblad Trouw erop te dui- dat scholen de examenuit- n proberen te beïnvloe- Naar verwachting zal de ectie komend najaar kun- inelden of dit klopt. igenwacht k in Frankrijk haag - Nederlandse vakan- ngers die in Frankrijk langs ■eg stranden, kunnen van juli tot half augustus een iep doen op een Neder- se wegenwacht. De ANWB oneert daar in twee gebie- gedurende een maand vier inwachten. Het is de eerste dat de ANWB op deze al leden in het buitenland helpen. De gele auto's zul- ondrijden in de regio rond- leaune (Cote d'Or) en de ik rondom Aubenas (Ardè- Beaune is het gebied waar zomer veel Nederlanders heen rijden naar hun va- iebestemming. Aubenas is [ebied waar in de zomer al veel Nederlanders ver en. BO kampt met f anciële zorgen r cht - De dienstverlening organisaties die eerste hulp ngelukken (EHBO) verle is in gevaar omdat ze met iciële problemen kampen, r vergrijzing en terugloop het aantal leden krijgen de nisaties, die afhankelijk zijn vrijwillige bijdrages, steeds Ier geld binnen. De voor- rvan de Nederlandse Fede- EHBO stelt dat de EHBO r bij evenementen wordt Jet terwijl er steeds minder in het laatje komt. dinsdag 24 juni 2003 den haag/gpd - Hoe andere landen over de Nederlandse krijgsmacht denken? Er volgt een schamper lachje van defen siespecialist Rob de Wijk, ver bonden aan het instituut voor internationale betrekkingen Clingendael. „Nog even en Ne derland wordt geplaatst in het rijtje Denemarken, Noorwegen en Luxemburg." Deskundigen denken dat door de harde be zuinigingen op het defensieap paraat het aanzien van de Ne derlandse krijgsmacht verloren gaat. Een sterk en geolied leger draagt bij aan het aanzien van een land, meent De Wijk. In toenemende mate zelfs. Neder land heeft wat in de melk te brokkelen in de wereldecono mie, maar dat schept ook de verplichting om een bijdrage te leveren aan de veiligheid en or de in de wereld. „En als we dat straks niet meer kunnen, krij gen we het stempel van profi teur, worden we een parasiet in het spel van internationale be trekkingen", zegt Van Wijk. „Dan verlies je invloed in de wereld." En dat terwijl Nederland inter nationaal wel een grote mond heeft. We staan graag vooraan, stelt Hans Binnenveld, hoogle raar militaire geschiedenis aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. „We hebben een groot geloof in volkenrecht. Daarom nemen we sinds de jaren tach tig ook vaak deel aan vredes operaties van de Verenigde Na ties. Maar het moet meer zijn dan roepen alleen. Je moet ook bereid zijn om manschappen te leveren, anders maak je jezelf onsterfelijk belachelijk Vergeet niet dat er door Srebrenica toch al een deuk in het imago van ons leger zit." Er liggen nog andere gevaren op de loer. Na de Koude Oorlog is er alleen maar op Defensie bezuinigd, terwijl de vredesmis sies wel doorgaan, nu in Bosnië en Afghanistan, straks in Irak Binnenveld: „Militairen kunnen er wel eens de pest in krijgen. Bovendien trekken de bezuini gingsmaatregelen een zware wissel op het personeel, wil je aan vredesoperaties blijven deelnemen." En dat staat vol gens de hoogleraar nog los van het gevaar dat de krijgsmacht loopt als het met minder goed materieel conflicten moet op lossen. Clingendael-specialist Rob de Wijk vindt dat ook. Het wordt voor de defensietop steeds moeilijker om Europese colle ga's onder ogen te komen, denkt hij. „Niet voor niets heeft Nederland eind vorig jaar van secretaris-generaal Robertson van de NAVO op zijn sodemie ter gehad. Maar de regering stelt haar eigen prioriteiten. De politiek interesseert zich niet voor Defensie. De onveiligheid op straat moet worden aange pakt en wat er verder in de we reld gebeurt, is minder interes sant." Aantal banen bij Defensie Komende jaren verdwijnen door bezuinigingen 9.100 banen Vlak voor de val van de Muur Dienstplicht In 1996 afgeschaft. anp bron: Minv. Defensie IN MEMORIAM den haag/gpd - Sinds de val van de Berlijnse Muur heeft De fensie bezuinigingen voor de kiezen gekregen. Alles bij elkaar lopen die dit jaar op tot bijna drie miljard euro. In elk geval is het aantal perso neelsleden bijna gehalveerd. In 1989 had Defensie nog 130.000 man personeel in dienst, van wie 50.000 dienstplichtigen. Nu telt de krijgsmacht 70.000 per soneelsleden. Behalve op personeel bezuinig de Defensie ook op materieel. Eind jaren tachtig waren er 19 fregatten in de vaart, nu nog 14. De marine beschikte begin ja ren negentig over 15 mijnenja- gers. Daar zijn er nog maar 10 van over. Nederland had toen ook 10 mijnenvegers, nu niet één meer. De luchtmacht had in de jaren tachtig 213 F16's, maar op dit moment zijn het er nog 137. Nederland had eind jaren tach tig ook nog 481 kanonnen en nu nog slechts 126. Het aantal tanks verminderde eveneens drastisch: van 931 toen naar 150 nu. Afgelopen zaterdag is in de Franse Pyreneeën op 69-jarige leeftijd voormalig PvdA-politi- cus Piet Dankert overleden. Hij was oud-Kamerlid, oud-euro- parlementariër en oud-staats secretaris voor Europese zaken. Dankert tobde al enige tijd met zijn gezondheid. Pieter Dankert (Stiens, 8 januari 1934) werkte aanvankelijk als onderwijzer in het Noordhol landse Stompetoren. In 1960 werd hij medewerker van het Koos Vorrinkinstituut (voor po litieke vorming) van de PvdA, dat hij van 1965 tot 1971 zou leiden. Dankert diende de PvdA in al lerlei geledingen. Zijn landelijke politieke carrière begon in 1968 toen hij voor de PvdA in de Tweede Kamer kwam. Hij bleef daar tot 1981. Dankert was toen al twee jaar lid van het Euro pees Parlement, waar hij in 1982 voor twee jaar voorzitter van werd. Zijn lidmaatschap van dat parlement duurde uit eindelijk vijftien jaar. De jaren in Brussel en Straats burg bevielen hem goed. Hij ontpopte zich als een ras-Euro peaan die zich inzette voor een venlo - In een palletfabriek in Venlo heeft afgelopen nacht een zeer grote brand ge woed. Het was de vierde keer in tien jaar tijd dat bij dit bedrijf brand uitbrak. De vorige keren waren er duidelijke vermoedens van brandstichting. Vele duizenden pallets zijn in vlammen opgegaan. Foto: ANP/Bas Rutten haarlejm/gpd De brand die het Volen- damse café De Hemel binnen een minuut jn lichterlaaie zette, kon niemand voor zien. En het was eigenlijk een 'geluk' dat de nooddeur en de ramen niet open kon den, want daardoor smoorde het vuur. Dat verklaarde brandonderzoeker Reij- man van TNO bij de Haarlemse rechtbank waar het strafproces over de cafébrand in Volendam gisteren van start ging. De nieuwjaarsbrand in de vroege och tend van 1 januari 2001 ontstond door dat een jongen schrok van de steekvlam van drie bij elkaar gehouden 'sterretjes', zijn hand omhoog stak en de kerstver siering in vlam zette. In totaal waren 78 sterretjes afgestoken in het café. Een reconstructiefilm van TNO liet de snelheicLzien waantiee het vuur om zich heen greep. In zestig seconden stond al les in brand. Cafébaas Jan Veerman (56) was zelfbij de reconstructie bij TNO aanwezig. Het werd zo heet dat zelfs vanachter een raam zijn wenkbrauwen verschroeiden. Een cameraman die de brand moest filmen, raakte gewond. Volgens de TNO-deskundige had het niks uitgemaakt als de kerstversiering geïmpregneerd was geweest. Ook meer brandblussers of betere nooduitgangen hadden geen verschil gemaakt. „Het was Veerman krijgt geen horecavergunning De gemeente Edam-Volendam volhardt in het besluit cafébaas Veerman geen horecavergunning te verlenen. Dit bleek gisteren tijdens een hoorzitting van de gemeentelijke commissie voor bezwaarschriften. Het gemeentebestuur ver leende Veerman de horecavergunning voor de onder café De Hemel gesitueer de Wir War Bar eerder dit jaar, omdat er volgens de wet geen weigeringsgron- den waren. Op basis van een andere bepaling in dezelfde wet werd de vergun ning vrijwel direct weer ingetrokken, uit vrees voor verstoring van de openbare orde, veiligheid en zedelijkheid. De gemeente zegt duidelijke signalen te heb ben dat de emoties bij heropening zeer hoog zouden oplopen. De commissie brengt binnen zes weken advies uit. een onblusbare brand." Veerman, zijn dochter Laura (26) en hun bedrijfsleider (35) wordt dood door schuld en brand door schuld ten laste gelegd, waarop maximaal zestien maan den cel 'staat. Het wordt Veerman verwe ten dat hij het niet zo nauw nam met de veiligheid, de kerstversiering niet brand werend had laten impregneren en geen goede nooduitgangen had laten bou wen. Ook had hij geen gebruiksvergun ning voor De Hemel. De TNO-deskundige redeneerde voor de rechtbank dat als er zuurstof bij de brand was gekomen - dus als de nood- deuren wél open hadden gekund - de hele zaak was afgebrand en Volendam 100 tot 200 doden te betreuren had ge had. Nu kostte de brand veertien jonge ren het leven. Er raakten er 268 gewond. Rechtbankpresident Toeter richtte gis termorgen bij de start van het proces eerst het woord tot de slachtoffers en de nabestaanden. Hij zei te begrijpen dat de brand geen ogenblik uit hun leven is geweest en wenste hen in deze dagen waarin alles weer wordt opgerakeld veel kracht toe. Ook Veerman, zijn dochter en de bedrijfsleider werden toegespro ken. „Omdat u dit ook niet gewild heeft, zullen het ook voor u zware dagen zijn." Het is stil in de Haarlemse rechtbank als Toeter de namen van de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand uitspreekt. Steeds zegt hij erbij hoe oud ze zijn geworden. En waaraan ze precies zijn overleden. Verstikking, complicaties van brand wonden, een hartstilstand. Alles wat de rechtbankpresident zegt, brengt die eer ste januari van 2001 naar de rechtszaal. Veerman zelf voerde het woord. Aan vankelijk rustig, maar verbeten en ver ongelijkt als er volgens hem feiten niet klopten. Zoals een bouwtekening die hem werd voorgelegd. „Deze tekening bestaat helemaal niet", baste hij daarop door de zaal. Ook toen de nooduitgan gen ter sprake kwamen, ging hij tegen de rechters in. „Voor de verlichte bord jes van de nooduitgangen hing geen kerstversiering, die waren goed zicht baar", beweerde hij. De president: „De constatering van de politie is anders." En over de tralies voor het raam in de voorgevel zei Veerman: „Die zijn er ge komen omdat bouw- een woningtoe zicht dat wilde. Die slotjes zijn zo licht dat je ze ér zo uithaalt." De president: ,,Als je het dossier leest, lijkt dat an ders." Het onderzoek leerde dat de kerstversie ring op 2.26 meter hing, terwijl het vol gens de regels op 2.50 meter had moe ten hangen. Twijfels over de hoogte, ver dwenen na een verklaring van de 2.19 meter lange Volendammer Admiraal die zei dat hij meermalen moest bukken voor de kerstversiering in 't Hemeltje. (advertentie) VMBO-t ZZ HAVO in 2 VWO .2» ERASMUS COLLEGE EEN GESLAAGDE ZET «HAARLEM Vlietsorgstraat 15 tel. 023 542 85 60 w.erasmuscollege.com Vestigingen in Eindhoven. Haarlem. Maastricht en Rotterdam Tel. alg. secretariaat: 040 251 81 14 door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Duitsland heeft de aanval geopend op het 'slappe' Nederlandse drugsbeleid. In het tv-programma Report Mün- chen, dat geheel gewijd was aan de doorvoer van drugs vanuit Nederland naar Duitsland, eiste minister van binnenlandse za ken Otto Schily (SPD) dat er in Nederland betere controles ko men en drugskoeriers harder worden gestraft. Berlijn ziet Ne derland als een doorvoerland voor drugs die vanuit Colombia en de Nederlandse Antillen, Eu ropa bereiken/Verdachten van drugssmokkel noemen 'telkens weer' Nederland als herkomst-, transit- of bestemmingsland van en voor drugs. Van de drugs die aan de Duitse gren zen in beslag werden genomen, maken volgens het Zollkrimi- nalamt (ZKA) drugs die aan de grens tussen Nederland en Duitsland worden ontdekt 87 procent uit. 'Alarmerend', noemt het ZKA de toename van de smokkel in synthetische drugs, met name xtc. Het als veel te tolerant beschouwde Nederlandse drugsbeleid is Duitse politici al lang een doorn in het oog. Ook Duitse politie- en douanewoordvoer ders beklagen zich over 'veilig heidslekken' bij hun Neder landse collega's. Vooral het feit dat bolletjesslikkers die op Schiphol worden aangehouden niet gevangen worden gezet, stuit in Duitsland op onbegrip. De Beierse minister van bin nenlandse zaken Günther Beckstein (CSU), noemt het Ne derlandse optreden 'onsoli dair'. Beckstein, die bekend staat als een 'havik', wil dat het Piet Dankert 1934-2003 versterking van het Europees Parlement. „Dankert had in zicht, hij was consequent en een echte Europeaan", zegt oud-collega en partijgenoot Jan Pronk. Zijn carrière als staatssecretaris van buitenlandse zaken in het derde kabinet-Lubbers verliep niet soepel. Hij kon zijn ambi ties over verdere Europese sa menwerking niet verwezenlij ken. Meer glorie was yoor hem weg gelegd op het Europese toneel, waar hij veel gezag genoot. Hoewel hij slechts tweeënhalf jaar voorzitter van het Europees Parlement was (van januari 1982 tot juli 1984) werd hij in Brussel en Straatsburg nog steeds 'monsieur le président' genoemd. Als enige Nederlan der slaagde Dankert er in om een dergelijke positie te berei ken. Hij verwierf respect omdat hij boven de partijen bleef staan en Europa belangrijker vond dan de lidstaten afzonder lijk. In 1999 verliet Dankert de Eu ropese politiek. Enigszins ge desillusioneerd over de verhou ding tussen Europa en Den Haag. In een interview met de ze krant zei hij bij zijn vertrek: „Mijn opvolgers wens ik vooral een brede visie toe: kijk verder dan het strikt Nederlandse be lang." Glimlachend: „En laat ze voorbereid zijn op een gespan nen relatie met 'Den Haag". Want het is een illusie om te denken dat je waardering krijgt voor wat je in Brussel doet." CPD den haag/gpd - Een op de vijf leerlingen vertoont trekjes van psychische stoornissen. De jon geren vertonen uiteenlopend af wijkend gedrag, van extreme te ruggetrokkenheid tot obsessief en agressief gedrag. Dat zegt Tom ter Bogt, onderzoeker van het Trimbos-instituut. Meisjes lijken er meer door te zijn gaan roken. Gisteren presenteerde hij een onderzoek naar het welbevin den van Nederlandse jongeren. Ter Bogt vroeg ruim 7500 leer lingen van 75 basisscholen en 66 middelbare scholen hoe ze zich voelen. Twintig procent van de schoolgaande jeugd blijkt met psychische proble men te kampen. Ter Bogt heeft geen verklaring voor het hoge percentage psy chische problemen. Wel ziet hij een duidelijk verband tussen een lage opleiding en een slecht gezondheid. Op het vmbo heeft 25 procent van de leerlingen verschijnselen van psychische stoornissen, te gen 14 procent op het vwo. „Lager opgeleide en allochtone jongeren hebben meer proble men dan hoog opgeleide en au tochtone leeftijdsgenoten. Vm- bo'ers drinken en roken meer dan vwo'ers, en gebruiken va ker cannabis. Ook vinden ze hun gezondheid minder goed." Vooral tienermeisjes hebben het zwaar. Meer dan de helft van de scholieres van rond de zestien vindt zichzelf te dik. Volgens onderzoeker Ter Bogt een cultureel gekleurde waar neming: „We ontdekten dat meisjes van Surinaamse en An tilliaanse afkomst vaak dikker zijn dan Nederlandse meisjes, maar dat niet als een probleem zien." Het rookgedrag van middelbare scholieres is sterk toegenomen. Meer dan een derde van de meisjes rookt, een stijging van bijna vijftien procent ten op zichte van begin jaren negentig. Inmiddels zijn er al meer meis jes die roken, dan jongens. Van de meisjes rookt 37 procent. In contrast met het onderzoek staat het cijfer dat de onder vraagden gaven voor hun eigen leven. Hoewel 30 procent van de basisscholieren door hun zorgen wel eens slecht slaapt, gaven zij zichzelf een 8,6, mid delbare scholieren een 7,9. De onderzoeker hecht aan dat oor deel niet al te veel waarde: „Ie mand geeft zichzelf niet zo snel een zesje." (advertentie) 25jurii 118.00 - 21.30 uur hoofddorp/anp - Onderzoeks instituut TNO begint dit jaar met een proef bij vijf grote be drijven om het wandelen in de lunchpauze te bevorderen. De extra lichaamsbeweging die werknemers hierdoor krijgen, moet leiden tot fitte personeels leden die minder vaak ziek zijn. De Tilburgse zorgverzekeraar CZ is het eerste bedrijf dat met de lunchwandelingen begint. Uit onderzoek is gebleken dat slechts 46 procent van de Ne derlandse werknemers vol doende beweegt. Volgens TNO is de lunchwan- defing ideaal om de vaak druk bezette personeelsleden, die hun dag grotendeels zittend doorbrengen, meer beweging te geven. Nederlandse beleid op de 'Eu ropese agenda' wordt gezet. De Hollanders hebben in zijn ogen 'feitelijk gecapituleerd' voor de internationale drugshandel. Schily heeft zijn mening enkele maanden geleden al verwoord in een brief op hoge poten aan minister Donner (justitie, CDA). In een reactie liet deze weten dat ons land vasthoudt aan het 'strikte en vasthoudende' be leid, of dat Berlijn nu zint of niet. Overigens gaat Donner binnenkort naar Duitsland om Schily bij te praten over het Ne derlandse dnigsbeleid. petten - Met het draaien van het huis door directievoorzitter Hoff van ECN en directeur Wester van De Vries Kozijnen is de eerste draai bare woning in Petten gisteren in gebruik genomen. Door het huis zo te draaien kan de zonnewarmte 's winters optimaal benut worden, 's Zomers blijft de zon daarentegen met een handige draai buiten. Foto: GPD/Martin Mooij

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3