GESPREK VAN DE DAG Gestresste baby wordt ongelukkige volwassene Bernhard vertelt Forbes waarheid over rijkdom Oranjes Grote egels DINSDAG 24 JUNI 2003 I m DAGELIJKS LEVEN P£ DokTB^ IT HÉXL T£VREDf/V l\IOU ||c MOG MENSELIJK In het Dolfinarium Harder wijk is zondag een WALRUS GEBOREN. Het dier, een mannetje, is bijna een me ter lang een weegt ongeveer 50 kilo, meldde het Dolfina rium gisteren. De walrus heeft de naam Boika gekre gen, Russisch voor 'vech ter'. Volgens het Dolfinari um maken moeder Olga en Boika het goed. ,,De moeder beschermt haar kind goed en ze geeft voldoende melk." Moeder en zoon ver blijven in een binnenver- blijf. Bezoekers kunnen de verrichtingen van de twee volgen op een televisie scherm. Olga kreeg in 1995 haar eerste zoon NicolaT. Walrus Igor is de vader van zowel Nicolaï als Boika. Vol gens het Dolfinarium is het in Europa nog niet eerder voorgekomen dat een walrus in gevangenschap tot twee keer toe succesvol is beval len. In totaal verblijven er nu zes walrussen in het Dol finarium. Foto: ANP De Britse politie heeft de koninklij ke familie gisteren haar excuses aangeboden voor haar FLATER tij dens het verjaarsfeest van PRINS WILLIAM. Een indringer wist zich zaterdagavond tussen de leden van het koningshuis en hun gasten te mengen. De als Osama bin Laden verklede, ongewapende man wist, nadat hij over een muur van Windsor Castle was geklommen, de politie bij een controlepost ervan te over tuigen dat hij iets op het feest had te zoeken. Het is de 36-jarige Lon- denaar Aaron Barschak, die zegt stand-up-comedian te zijn. Com missaris Sir John Stevens van de po litiedienst Scotland Yard omschreef het incident als een 'rampzalige' fout van de beveiliging. De politie liet de indringer zondag op borg tocht vrij. Idols-winnaar JAMAI heeft nu al een gouden plaat gescoord met zijn de buutalbum 'Jamai'. Dat meldde de platenmaatschappij BMG. Het al bum ligt vanaf vandaag in de win kels. „De eerste orders hebben er voor gezorgd dat er al ruim 40.000 exemplaren zijn besteld", aldus BMG. Jamai Loman (16) verkocht van zijn debuutsingle Step Right Up inmiddels meer dan 320.000 exem plaren. Dokters van de Indonesische marine hebben het SKELET van een FOE TUS verwijderd die zich al zeven jaar in de baarmoeder van de moe der bevond. De moeder zegt dat ze eind 1995 wist dat ze zwanger was. Toen ze geen kind baarde, ging ze niet naar het ziekenhuis, uit vrees voor hoge rekeningen. Pas nu be zocht ze een dokter vanwege hevige buikpijn. De chirurgen van de mari ne dachten aanvankelijk aan een tu mor, maar tijdens de operatie ont dekten ze het skelet van een foetus in de baarmoeder. De Zweedse politie heeft zondag avond de Nederlandse STALKER van de voormalige Abba-zangeres Agnetha Faeltskog opgepakt. De 37- jarige Nederlander bevond zich in de buurt van haar huis op het eiland Ekeroe, niet ver van Stockholm. De man werd in 2000 Zweden uitgezet omdat hij Faeltskog lastigviel. De rechter bepaalde toen verder dat hij geen pogingen mocht doen contact met Faeltskog op te nemen. Van 1997 tot 1999 had hij een relatie met de nu 53-jarige Abba-zangeres. ,,lk hou nog steeds van haar", zei hij na zijn arrestatie, meldde de krant Expressen gisteren. „Ik kan haar niet vergeten." Het lied DE PIZZAHUT van componist, zan ger en 3FM-deejay Eric Dikeb is deze week op de tweede plaats in de Engelse hitlijsten binnengekomen. Het nummer is in Enge land uitgebracht onder de naam THE FAST- FOODSONG. Met zijn notering heeft Dikeb onder meer zangers R-Kelly, Busta Rhymes en Justin Timberlake en zangeressen Mari- ah Carey, Christian Aguilera en Shania Twain achter zich gelaten. Ook de clip is een groot succes in Groot-Brittannië; The fastfoodsong was de afgelopen week het meest aangevraagde nummer op de Engelse Box. Het lied wordt in het Engels overigens niet door de Nederlandse zanger gezongen, maar door het Britse gelegenheidskwartet The fastfood roe kers. De groep bestaat uit twee meisjes, een jongen en een blauwe hond. Eerder ontving Dikeb voor het num mer al een gouden plaat in België, waar er enkele tienduizenden exemplaren van het lied werden verkocht. In Nederland gingen er van_de_Eizzahut 10.000 singels over de toonbank. Foto:GPD Prins Bernhard heeft het Ameri kaanse weekblad Forbes begin dit jaar inzage gegeven in het vermo gen van de koninklijke familie. De prins deed dat uit boosheid over de jaarlijkse hoge klassering van de Oranjes op de lijst van rijkste mensen in de wereld. „We zijn niet zo rijk", aldus Bernhard in een telefoontje naar de redactie in New York. Vervolgens stuurde hij een overzicht van de koninklijke aandelenportefeuille. Forbes berekende de totale waar de daarvan op 21,5 miljoen euro. Dat was heel wat minder dan de 3,7 miljard euro die de konink lijke familie volgens het blad een jaar geleden 'waard' was. Op de lijst die Forbes in maart publi ceerde werden de Oranjes on danks de interventie van Bern- hard toch nog geschat op 215 mil joen euro. „Ook de paleizen, het antiek en andere inkomsten van de familie nemen we in onze berekeningen mee", aldus redacteur Luisa Kroll gisteren. Ze hoopt volgend jaar met een preciezer bedrag te ko- Prins Bernhard. Foto: GPD/Harmen de Jong men. „Normaal krijgen we geen antwoord wanneer we bij konink lijke families om informatie vra gen", zegt Kroll. De RVD, die de correspondentie van de prins be vestigde, meent „dat iedere bij stelling naar beneden er een is die dichterbij de waarheid komt." Het persoonlijk ingrijpen van Bernhard kwam als een verras sing. De prins beklaagde zich al jaren bij zijn vriend, uitgever Christopher 'Kip' Forbes, over de ranglijst. Forbes verwees de prins naar de redactie. „De eigenaars bemoeien zich niet met de redac tie", aldus Kroll, die een 'hele aar dige en charmante' prins aan de lijn kreeg. „Hij zei dat wij zijn fa milie te hoog waardeerden". Ge vraagd om bewijzen, stuurde Bernhard vervolgens het over zicht. Het Amerikaanse weekblad Newsweek meldde gisteren dat koningin Beatrix daarover erg boos is. De koninklijke familie ergert zich al tientallen jaren aan de overdre ven hoge schattingen van hun vermogen. Het weekblad Time riep koningin Wilhelmina zelfs uit tot 'rijkste vrouw van de wereld'. Haar dochter luliana noemde zul ke berichten onverantwoord. Het prikkelde onnodig de fantasie van criminelen en bracht het leven van haar kleinkinderen in gevaar. Boeven zouden hen immers kun nen kidnappen voor losgeld. Het precieze vermogen van de Oranjes is overigens ook na de tussenkomst van prins Bernhard niet bekend. De hoge klassering was voornamelijk gebaseerd op aannames en veronderstellingen, waarbij ook nu nog de paleizen (staatseigendom) en koninklijke kunstwerken bij het vermogen jsl nd< 1st worden opgeteld. Ook werd h 1H aandelenbezit (in Shell en dei 'e t Amro bijvoorbeeld) hoog inge (3! schat. De Duitse bezetter was d.e 1941 echter al teleurgesteld n k een inventarisatie van het in I slag genomen vermogen vanl111 ningin Wilhelmina. Geschied v0' schrijver L. de long schatte ha wc vermogen in die tijd op zestie uvv miljoen gulden. De regerings ne de in de jaren zestig een ondi nc^ zoek in naar de financiële pofel< van het koninklijk huis. Ookti werd geen fabelachtige schat vonden. „De koningin zou miljarden I lt ten! Dat is gewoon een sprool Zij zou tenminste honderden joenen bezitten; ook geen spr v0 van, dat kan ik u verzekeren.; zou de rijkste vrouw van Euro Ko zijn; er zijn alleen al verschille jng-' Nederlanders die een groten te" mogen hebben dan de koninj daa zo verklapte toenmalig premi ®-1 Cals in 1966 voor de televisie, dai Hans Jacobs en Ans Bouwman aen: de aid - poli Als de eerste jaren van een kind stressvol zijn komt de latere volwassene vaak psychisch knel te zitten, stelt psychologe In geborg Bosch. Angsten en dwang vanuit een nauwelijks te doorgronden onbewuste beheersen het leven van die vol wassene. Bosch wil met Past Reality Integration-therapie (PRI) mensen helpen. Bosch begint zich te ontpoppen tot een van de bekendere Nederlandse psychologen. Drie weken geleden verscheen haar tweede boek, 'Illusies', dat direct een plaats wist te bemachtigen in de boeken top tien. Sinds kort komt ze wekelijks op televisie in het nieuw tele visieprogramma Home Sweet Home van Fons de Poel. De KRO-presentator ondervraagt vijftig minuten lang een be kende Nederlanders over zijn of haar leven, de therapeute mag daarbij psychologische kanttekeningen plaatsen. Thuis, in haar praktijk achter in de tuin, toont Bosch zich gealarmeerd over de inhoud van een artikel dat ze gelezen heeft. Uit het stuk blijkt dat 800.000 Nederlanders medicij nen slikken tegen depressiviteit. „Op termijn helpen pillen vaak niet afdoende", zegt Bosch. „Dat is symptoombestrij ding, je onderdrukt de gevolgen van psychische pijn. Je haalt niet de oorzaak van de klachten weg. Die oorzaken liggen volgens Bosch in de prilste momenten van ieders le ven. De hoeveelheid stresshormonen (zoals adrenaline en anti-cortisal) die bij ongeboren vruchten en baby's en peuters opgeroepen wor den, spelen een zeer belangrijke rol in de aanpak van Bosch. Uit wetenschappelijk on derzoek blijkt dat als de prilste jeugd zo weinig stressvol mogelijk is en het kleintje krijgt wat het nodig heeft, de latere volwasse ne minder snel van slag is. Alle negatieve prikkels in de eerste levensfase worden opgeslagen", legt Bosch uit. „Een ba by die honger heeft maar niets krijgt, begrijpt dat niet. Die baby voelt al leen de honger en gaat hard huilen. Als dat keer op keer gebeurd omdat die baby volgens de ouders op vast tijden moet eten, kan dat slechte gevolgen hebben. Een kind een tik geven in de eerste jaren is vol gens ook zo'n bron van stress. Op het oog onschuldige en door de samenleving min of meer geaccepteerde handelin gen maar met pijnlijke gevolgen." De eerste ervaringen zijn volgens Bosch belangrijk voor hoe klappen in het latere leven worden opgevangen.Als een kind op de basisschool gepest wordt, zal het daar mak kelijker mee om gaan als de baby- en peutertijd zo pro bleemloos mogelijk verliep. Datzelfde geld voor een schei ding van de ouders." Een mens met stressvolle eerste levensjaren en traumati sche ervaringen in zijn latere jeugd kan zijn hele volwassen leven problemen houden. „Een klant van me zette altijd al les op alles om deadlines te halen, dat lukte ook door hard te werken", legt Bosch uit „Hij was een gewaardeerde col lega. Zijn familie hield van hem. Maar toch had hij het ge voel waardeloos te zijn. De oorzaak lag in zijn verleden. Hij was het jongste kind in een gezin van acht. Het gezin was arm, zijn moeder depressief en zijn vader agressief. Alle kinderen moesten hard meewerken in het huishouden. Als jongste kreeg hij de hele tijd te horen dat hij niets kon en nergens voor deugde. Als volwassen man bleef dat hem achtervolgen. Hij probeerde het gevoel weg te werken door altijd deadlines te halen." Bosch helpt haar cliënt zich bewust te worden van waar de Een baby zonder stress heeft later een grotere kans op een gelukkig leven.Foto: EPA En zo ontdekte ik dat je ook om kunt vallen als je plat op je rug op het gras ligt. Eerst was ik, na een sprint tot bij het vijandelijke doeltje, door een duize ling overvallen. Zojuist had ik nog een fraaie pass ge geven, met buitenkant rechts, en voelde mij op zich zo slecht nog niet. Maar het duizelen stopte niet meer. Terwijl ik deinend door mijn benen zakte, scoorde mijn broer, heel laf, voor de tegenpartij. Mijn plotse linge neerzijgen werd door mijn teamgenoten aan vankelijk als theatrale teleurstelling gezien. Leunend opAllard strompelde ik naar de schaduw, verderop, en ging liggen met iets kouds op mijn hoofd. Maar het duizelen ging door, inmiddels begeleid door een harde, ruisende piep midden tussen mijn oren. Hoe lang ik lag, ik weet het niet, maar opeens hing het Amsterdamse Bos omgekeerd in de lucht en moest ik mij ijlings vastgrijpen aan het gras om niet naar be neden te vallen. Maar ik viel niet. Ik rolde - vreemd genoeg - langs het grasplafond de brandnetels in. Een veilige plek, dus ik bleef daar maar even. Na een seconde of dertig stond het bos weer netjes met de wortels naar beneden. Ik liet de brandnetels los en bleef op handen en voeten zowaar overeind. Maar aan de verwarring wilde geen einde komen. Vanuit de struiken staarden opeens twee enorme egels mij aan, met kleine priemende oogjes. Alles be woog weliswaar, maar onmiskenbaar werd ik van onder het lage lover aangestaard door twee vrij grote harige, dan wel stekelige dieren. Of het nu echt egels warendaarvoor kon ik ze niet scherp genoeg in beeld krijgen. Maar er zat daar zeker iets. Dat was ook wat ik de intussen toegestroomde voet ballers mededeelde, en met overtuiging. Ik werd dan ook niet tegengesproken. Ik voelde mij ook heus zo beroerd nog niet, voegde ik toe. Hoogstens een beetje duizelig. Kan gebeuren, met al dat rennen en draven, in de late, late herfst van je jeugd. Toch? Ik werd al weer door niemand tegengesproken, zelfs niet door broer Job, die toch als hoogst eigen wijs getypeerd mag worden. Ik werd in een auto geduwd (hoe kwam die opeens op het veld?), we reden nogal ruw weg en even later hoorde ik een vrouw zeggen dat er hier niet gepar keerd mocht worden. Ik besloot maar eens uit te stappen (de ogen dicht, ik was nogal duizelig) en viel als een plasje vlees neer, voor de ingang van de Spoedeisend Hulp van de VU. Als er daar al een Ingeborg Bosch. Foto: GPD/Leendert Janssen angst is ontstaan. Via haar zogenaamde 'Past Reality I tuss gration' (PRI) therapie wil ze die angsten weg halen. H y00 grootste verschil met andere therapieën is dat PRI eve waarde hecht aan gevoel als denken als gedrag waar a den. ders van een van die drie centraal staat. hutti Maar een gelukkiger leven begint toch bij de ou< en-2 die ernaar kunnen streven dat het kind zo w ien mogelijk stress te verduren krijgt, vindt acht Bosch. Voor de vader en moeder bete dat dat zij in de eerste jaren zovi n- mogelijk bij het kind moete zijn. „Dat kan alleen 4dei regels voor ouder- schapsverlof v» 911 gen. Twee jaari zoals in ZwedeiHAAC een stuk beter jnde; een paar maani 'teü1 We moeten vans- Sin ouders wel lerei 'eefa de behoeftes va :rwijs kinderen zijn ei rc*- ze zich van hunet gen bagage kun;exar bevrijden." Ectie ilen h Meer informatie over borg Bosch en PRI is I VOOri den op www.pastrea! gration.nl vd Alex Bogers da^| nprc Naar ectiel meldi sge k ir HAAG ingers eg str juli to iep do we; meer gedur enwac dat di alledi helpe ondrij Beaun krom Beau zom< heen iebest lebied al vee en. wachtlijst was, ik heb er niets van gemerkt. In hoog tempo begon men dingen in mij te steken, snoe ren en doorzichtige plastic buisjes met vloeistof fen. Achteraf hoorde ik dat ik vrijwel in shock was, op dat moment. Maar volgens mijn broer, die sinds mijn verhaal over twee kolossale egels in de bosjes niet van mijn zijde was ge weken, bleef ik praten, bovendien in een stijl die gezien de omstandigheden opmerkelijk mocht heten. Daar weet ik niets meer van, maar toen een van de vele witte gestalten om mij heen aankondigde dat er -alweer- iets in mij gestoken ging worden, moet ik gezegd hebben: 'dan wil ik nu een clini-clown!'En tot zover de vrolijke praatjes van uw co lumnist en zijn al te doorzichtige ver dringing van wat inderdaad een -gelukkig tamelijk klein - herseninfarct moet heten. Ik ben blij dat ik nog leef, ter linkerzijde wel iswaar iets onhandiger (en onvoetiger) dan voor heen, maar ik ben er nog. Geen verdienste. Genade.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2