r?i Eén op de 10 Blote-billenposter verwijderd uit Katwijkse bushokjes zit eind 2004 zonder werk m 'Nieuwe' dinosoort ontdekt in Naturalis Teer plaagt toeristen in Normandië Zwevend lichaam mogelijk roofvogel lgemeen IETS rÉ verl kope m? IMENTAAR Ouderen kansloos voor baan Coloborhynchus al jaren in collectie Koningin onthaald in Groene Hart Jeugd komt gemakkelijk aan rokertje Grote onbekende slaat Hewitt eruit Nieuwe directeur museum Naturalis 'Als ze ooit wat vinden, dan zijn het de botten' nr I^eidsch D; ^blad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43264 LOS dinsdag 24 JUNI 2003 SPRINTERS S i TTTTTT NR. 43264 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 nhard vertelt waarheid kr rijkdom kenburgse krijgt uw restaurant en akkoord t fusies ^oraties de Ley rens van zijn en is de witte rand feijn krant Veel zon ilL /22 UDPAAL WAO sector, arbodien- iterijen domineren itig van grootste Grote bedrijven dan 250 mensen in zijn verantwoordelijk t de helft van het totale dat vorig jaar in beland. Deze cijfers eerste overzicht dat jt Werk- (erzekeringen (UWV) openbaar heeft ge ilet onderzoek kan met- irullenbak in want het is ""er dan een momentop- len momentopname die ien helemaal niets zegt tft het UWV nu precies Er is een top-twintig I van bedrijven die in lor een opvallend hoog tge arbeidsongeschikten 'AO dumpen. Zo is het rcentage bij steenhou- lid de 3,4 procent. Een hoge uitstroom. Absolu- lllen geven echter een II ander beeld. Er zijn D'n 413 mensen actief in thouwerij en dat bete- de sector die als grote r wordt aangemerkt vo- welgeteld veertien ar- {esc hikten opleverde. »an een verpleeghuis in Drd, de stichting kin- lig in Almere en de ge- twolle in de top-twintig. I rifieke omstandigheden betrokken bedrijf of in- Jvordt geen enkele reke louden. Ook wordt niet naar de (leeftijds)op- n het personeel of naar ak van de WAO. jonge vrouwen en ge- I arbeidsongeschikten t ujtelijk eerder kans in de Hoornen. Een bedrijf met in(eel werknemers uit de- n, orieën wordt dus door a tie voor zijn goede ge- traft. Evenmin is reke- diouden met het aantal h dat weer aan het werk -•i 3(tzeggend onderzoek dus ïmiste kans. De gedach- de WAO-schandpaal is r- lek Een signaal bedoeld ^gjgevers en werknemers r si te maken van het v ƒ0. Maar dan moet zo'n :k wel hout snijden. Nu mlijk niemand er iets worden geen lessen ge en met bijna een rnil- i; 'hsen in de WAO blijft tigeschiktheid een even ibleem als zij altijd al rol katwijk - Viacom Outdoor heeft gisteren in Katwijk de Ola-posters verwijderd waarop twee mannen met blote billen te zien zijn. De Katwijkse SGP had om actie van de gemeente gevraagd, waarop die de posterverspreider heeft gevraagd de aanplakbiljetten weg te halen. Volgens raadslid J. van der Plas is het in middels de zoveelste keer dat er 'aan stootgevende' posters in de bushokjes hangen. Hij noemt als eerder voorbeel den het kledingmerk Hij en een koffiere- clame waarin de ernst van de dood vol gens zijn fractie niet werd gerespec teerd. Hij heeft ook moeite met de hui dige Ola-campagne voor een nieuwe se rie Magnums, waarbij de ijsjes zijn ge noemd naar de zeven zonden. „Die re clame zien wij ook echt niet zitten. De zonden worden min of meer aangepre zen terwijl het om de kant van de duivel gaat. Zoiets hoort niet in Katwijk." De gemeente heeft met Viacom de mon delinge afspraak dat er rekening wordt gehouden met de Katwijkse gevoelens. Van der Plas komt naar eigen zeggen vaak in Leiden en ziet daar regelmatig posters hangen die hij vervolgens tot zijn genoegen niet in Katwijk ziet. Maar er slipt nog te veel tussendoor, vindt hij, zoals de gewraakte Ola-poster. Dit jaar loopt het contract met Viacom af. Van der Plas wil met Viacom of een ander bedrijf in een nieuw contract harde af spraken maken over het beleid ten aan zien van zijn gemeente. De posters hoe ven wat hem betreft niet van tevoren ter inzage te worden gegeven. „Ze snappen daar echt zelf wel wat ze hier niet moe ten aanplakken." amsterdam/anp Eind 2OO4 is bijna een tiende van de beroeps bevolking op zoek naar een baan. Door de slecht draaiende economie zal het aantal werklo ze werkzoekenden dat staat in geschreven bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) oplopen met 188.000 tot 735.000 eind volgend jaar. Dat komt neer op 9,7 procent van de beroepsbe volking. Dit blijkt uit de Arbeidsmarkt prognose voor de jaren 2003 tot 2008, die gisteren door CWI- voorzitter R. de Groot is gepre senteerd. Volgens het voormali ge Arbeidsbureau, dat ook de uitkeringsaanvragen voor WW en Bijstand behandelt, zal dit jaar de werkgelegenheid afne men met 22.000 arbeidsplaat sen. Volgend jaar zullen nog eens 12.000 banen verdwijnen. Het CWI signaleert dat de dyna miek in het personeelsbestand verder afneemt. „Minder men sen wisselen van baan en veel opengevallen plaatsen worden niet herbezet. Dit draagt er ex tra aan bij dat het aantal vaca tures in vrijwel alle sectoren zal dalen", aldus de Arbeidsmarkt prognose. Dit en volgend jaar zijn ruim eenderde minder aan vacatures te vervullen ten opzichte van het topjaar 2001, toen er nog 945.000 vacatures open ston den. Terwijl er steeds minder banen te verdelen zijn, blijft de be roepsbevolking groeien.De ver grijzing zorgt er volgens het CWI tevens voor dat er relatief meer mensen zijn met een zwakke positie op de arbeids markt. Zo komt de groei van de beroepsbevolking volledig voor rekening van ouderen (45 tot 65 jaar). Het economisch tij werkt niet bepaald mee om werkge vers warm te krijgen voor een oudere werknemer. Onderne mers aarzelen om mensen in dienst te nemen in wie ze meer moeten investeren. „Zo wordt het ook weer lastig om herintredende vrouwen aan het werk te helpen, omdat 60 tot 70 procent van deze groep in het begin toch wat extra be geleiding nodig heeft." Ook gaan niet-westerse alloch tonen een groter aandeel vor men van de beroepsbevolking. Vooral in de industrie en de bouw krimpt de werkgelegen heid. Het CWI schat een verlies van ruim 52.000 banen in 2003 en 2004. In de sectoren trans port, telecom, banken en verze keringen verdwijnen in totaal 28.000 arbeidsplaatsen. De gezondheidszorg en welzijn, overheid en overige zakelijke dienstverlening zijn positieve uitzonderingen. In de zorg on- staan 25.000 nieuwe banen. In het onderwijs en het openbaar bestuur groeit de werkgelegen heid met 17.000 arbeidsplaat sen. door Wilfred Simons leiden - Paleontologen van het Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden hebben een nieuwe vliegende dinosaurussoort ontdekt. Het gaat om een coloborhynchus, een dier dat ongeveer honderd miljoen jaar geleden leefde aan de kust van de Atlantische Oce aan in Brazilië. Het dier is onge veer een meter lang en moet een spanwijdte van drie h vier meter hebben gehad. De nieu we soort is beschreven door de Haarlemse paleontoloog André Veldmeijer en vernoemd naar de Amerikaanse filmregisseur Steven Spielberg: coloborhyn chus spielbergi. Naturalis had de vliegende dino al enkele jaren in de collectie, zegt conservator paleontologie Lars van den Hoek Ostende. „We hebben hem gekocht om tentoon te stellen in ons nieuwe gebouw", zegt hij. „Hij kwam binnen in een groot blok kalk steen. We wisten alleen dat er een vliegende dino in zat om dat enkele botten uit het opper vlak staken. We hebben hem bij het Leids Universitair Medisch Centrum onder een röntgenap- paraat laten leggen en zo zijn we er achter gekomen wat er werkelijk in zat. Vanaf het begin was het duidelijk dat het om een dinosauriër uit het geslacht coloborhynchus ging, maar daarvan zijn vele soorten be schreven." Student paleontologie André Veldmeijer begon twee jaar ge leden aan een onderzoek naar het fossieL „Het werd eerst vrij geprepareerd uit de kalksteen. Dat moest voorzichtig gebeu ren, omdat de botten van vlie gende dino's heel licht en broos zijn en dus gemakkelijk kapot kunnen gaan." Tijdens het on derzoek stelde Veldmeijer vast dat het een nieuwe soort moest zijn. „De vorm van de schedel, bek en tanden is heel anders dan bij de andere soorten. Deze coloborhynchus heeft twee vooruitstekende ondertanden, wat suggereert dat hij vissen ving door laag boven het water te vliegen en dan zijn open bek door het water te laten gaan." De kennis van vliegende dino saurussen ontwikkelt zich de laatste jaren razendsnel. Steeds duidelijker blijkt dat er tiental len, zoniet honderden soorten moeten zijn geweest Er zijn aanwijzingen dat sommige soorten enorme afstanden kon den overbruggen. Van den Hoek Ostende denkt dat de nieuw ontdekte coloborhynch us spielbergi grote zwerftoch ten over de oceanen kon ma ken, zoals de albatros nu. zoeterwoude - Zoeterwoude-Dorp liep vanochtend mas saal uit voor het bezoek van koningin Beatrix aan het Groene Hart. Het koninklijk bezoek begon om kwart voor tien met de aankomst van de vorstin bij het ge meentehuis aan de Noordbuurtseweg. Daar werd zij ont haald door waarnemend burgemeester Havermans en commissaris van de koningin Franssen, én door alle leer lingen van de Zoeterwoudse basisscholen die Beatrix be groetten met zelfgemaakte vlaggetjes en handjes. Op het gemeentehuis kreeg de koningin uit handen van wethouder Ates een speciale uitgave aangeboden van een boekje met gedichten en foto's die de wethouder zelf heeft gemaakt. Daarnaast kreeg ze uitleg over het probleem van de boeren die noodgedwongen moeten stoppen, op dit moment misschien wel de grootste be dreiging voor het Groene Hart. Na de ontvangst op het gemeentehuis ging het gezelschap naar de boerderij van de familie Van Veen aan de Weipoortseweg. Melkvee houder Van Veen timmert flink aan de weg met unieke, hartvormige kaasjes. Foto: Henk Bouwman door onze correspondent Henk Glimmerveen deauville/gpd - In Normandië en Bretagne, geliefde vakantie- gebieden voor Nederlanders, is met grote consternatie gerea geerd op het aanspoelen van olieplakken op de stranden. De vondst van het teer, resten uit de vorig jaar november voor de Spaanse kust gezonken tanker Prestige, kon op geen ongeluk kiger moment komen: luttele dagen voor de grote vakantie- stroom. Eigenaren van zomerhuisjes en hoteliers hadden al minder be zoekers geboekt dan vorig jaar, maar nu heeft de onrust zich ook meester gemaakt van cam pingeigenaren die hadden ge hoopt hun lege plaatsen te kun nen slijten aan toeristen die op de bonnefooi naar de kust af reizen. Afgelopen zaterdag was het raak in Granville, een kustplaats ten noorden van de Mont St. Michel. Enkele dagen daarvoor was de veel grotere badplaats Saint-Malo aan de beurt. Vier stranden in en rond Saint-Malo waren van de ene op de andere dag bedekt met teerplakkaten. Weliswaar niet zo groot als een paar maanden geleden in het zuidelijker gelegen Les Landes, maar het feit dat maanden na dien de Franse kust nog steeds niet veilig is voor de lading van de Prestige, heeft voor de nodi ge schrik gezorgd. Zowel in Normandië als Bretag ne is meteen begonnen met het schoonmaken van de stranden. Het is niet overal even erg. Er zijn stranden waar geen spatje (advertentie) Mijn uitvaart? Geen idee... Praat er dan eens over met Yarden Vereniging YARD Eli teer is ontdekt Maar de burge meester van Concameau heeft eerder deze maand opdracht gegeven het strand voor bezoe kers af te sluiten en rigoureus alle smeer te verwijderen. De meeste plaatselijke autori teiten zijn, anders dan hun lan delijke collega's in Parijs, op merkelijk openhartig. Ze heb ben er duidelijk geen behoefte aan de ernst van de situatie te verdoezelen. „Het heeft geen enkele zin de toeristen een rad voor ogen te draaien", zegt Jean-Claude Sa- cré, burgemeester van het plaatsje Trégunc in het departe ment Finistère. „Als ze te horen krijgen dat er niets aan de hand is en ze raken op het strand on der de olie, zie je ze nooit meer terug. Bij de buren in het noorden, in Normandië, had men tot twee weken geleden de hoop dat de teer aan hun deur voorbij zou gaan. Maar de Prestige loost zijn smerige inhoud steeds noordelijker. Nu ook Granville is getroffen, wordt zelfs de kans reëel dat de landingskusten van D-Day vroeger of later onder de teer komen. den haac/cpd - Jongeren onder de zestien jaar komen nog altijd gemakkelijk aan tabak en siga retten. Ruim acht op de tien jongeren zegt dit jaar, ondanks het verbod per 1 januari, nog gewoon sigaretten te hebben gekocht. Uit onderzoek van de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) blijkt dat win keliers zich weinig van het ver bod aantrekken. Maar 12,8 pro cent van de 4500 ondervraagde jongeren stelt dat winkeliers ze 'met enige regelmaat' vragen om zich te identificeren. Winkeliers lopen het risico op een hoge boete, wanneer ze toch sigaretten verkopen aan jongeren onder de zestien. Dat begint bij 450 euro voor een eerste overtreding, oplopend tot 4500 euro voor de derde maal dat de winkelier wordt be trapt. Het ministerie van volks gezondheid wil extra geld vrij maken voor de controle op na leving van de Tabakswet. londen - Lleyton Hewitt is gis teren op Wimbledon uitgescha keld. De Australische titelverde diger verloor op het centre court in de openingsronde ver rassend in vier sets van de 24- jarige Kroaatse qualifier Ivo Karlovic, de nummer 203 van de wereld, 3-6 7-6 (5) 6-1 6-4. Pagina Sport leiden - Drs. Ronald van Hengstum wordt de nieuwe di recteur van Naturalis. Hij is de opvolger van drs. Wim van der Weiden die in het najaar met leeftijdsontslag gaat Van Hengstum (1952) is nu werk zaam als directeur Cultureel Erfgoed bij het ministerie van onderwijs, cultuur en weten schappen. Voordien bekleedde hij leidinggevende functies bij andere ministeries. Van der Weiden is 12,5 jaar directeur van natuurhistorisch museum in Leiden geweest apeldoorn/cpd-anp - Het vallende 'lichaam' dat woensdag bij Hoenderloo werd gezien, is misschien een slangenarend op weg naar een prooi geweest. Een vogelkenner tipte de politie gisteren over deze moge lijkheid. „Een slangenarend in een duikvlucht naar een prooi ziet eruit als een menselijk lichaam", aldus de politiewoordvoerder. De politie gaat alle tips die zijn binnengekomen uitwerken, waarna ze besluit of een nieuwe zoekactie nodig is. Inwoners van Hoenderloo meldden woensdag de poli tie dat ze een lichaam uit de lucht hadden zien vallen. Door interne communicatiefouten begon de politie pas vrijdag met een zoekactie in natuurgebied Deler woud, waar het lichaam vermoedelijk was terechtgeko men. Een politiehelikopter en tien man op de grond zochten het gebied tevergeefs af. Het was in elk geval geen parachutist En het was niet afkomstig uit een passagiersvliegtuig, zegt politiewoordvoerder Anton de Ronde gedecideerd. Samen met de luchtverkeerslei ding op Schiphol en in Nieuw-Millingen zijn alle vlieg bewegingen boven Hoenderloo van woensdagavond 18 juni tussen 18 en 19 uur zorgvuldig nagegaan. In Hoenderloo worden de verhalen intussen steeds wil der, en groeit het aantal 'getuigen'. Gerrit Drost hoorde het verhaal vrijdagavond voor het eerst, tijdens het jeugdkamp van de voetbalclub. Behalve het lichaam was er in zijn versie ook sprake van een 'rookspoor van een vliegtuig'. De familie Zwanenburg zag alleen 'een voorwerp in de lucht'. De buren, Mientje en Alfred Bloem zagen het precie- ser: „Woensdagavond rond kwart over zes, tien voor half zeven. Alfred was buiten aan het werk, hij riep me. 'Kom eens gauw: iets heel geks in de lucht." Alfred Bloem: „Het kwam heel hard aanvliegen, uit de richting Otterioo, in de richting van Loenen en de A50. Het leek een mens, zeker weten, hoog in de lucht. Het onderste deel ging op en neer, het was zwart van kleur. Ik heb het nagekeken tot het een stipje was, zó klein. Het moet neergekomen zijn in de buurt van De Woeste Hoeve." De familie Van Veldhuizen zag het lichaam als eerste en heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. Mevrouw Van Veldhuizen: „Eerst kon je nog geen ar men en benen onderscheiden, maar even later wel. Een donkere kleur." Met de eerste melding heeft de politie niets gedaan. „Door een intern misverstand", zegt De Ronde. „Na een nieuwe melding is het onder zoek donderdagmiddag alsnog opgestart. We nemen de zaak heel serieus." Het Deelerwoud is een uitgestrekt en deels ontoegan kelijk natuurgebied van zo'n 2000 hectare. Natuurmo numenten beheert 1200 hectare; de rest is particulier eigendom van de families Repelaèr en Pelletier. Jonk heer Repelaer: „Vrijdagmiddag hebben we een strook bos doorzocht van een kleine tweehonderd meter breed en een kilometer lang. Met twee groepen van vier man, begonnen elk aan een kant. Die strook was bepaald op aanwijzing van de politie. Niets gevonden." Volgens de Hoenderloo'ers zal het lichaam nooit meer worden gevonden. Of het is gespietst op één van de bomen, of het is op de grond uiteengespat. Wat er dan is overgebleven hebben de everzwijnen binnen een paar dagen opgevreten. „Als ze ooit wat vinden, dan zijn het de botten en de schoenen." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V f|^ Wij gaan zorgi/iicSg om met peraxmsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere informatie aaa Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 54,50 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 55,00 a, automated» beahg is it* Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl V1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1