KUNST CULTUUR 'Wereldfaam geen doel op zich' Rowling verdient de Nobelprijs voor fantasie De Nora van nu if1 tot schieten in sta Farce Majeure eenmalig bijeen Wit-Russische schrijvi Vasil Bykov overleden^ TIG scoort met luchti' Playback-parodie dinsdag 24 JUNI 2OO3 Sertab ziet na songfestival talloze deuren opengaan Pamela Anderson in 'Stripperel- la'. Foto: Reuters Pamela als stripperella tos angeles - Voormalig Bay- watch-ster Pamela Anderson verschijnt binnenkort als strip pende tekenfilmheldin in de se rie 'Stripperella'. Wel heeft An derson als voorwaarde gesteld dat haar alter ego - 'Secret Agent 69' - niet volledig uit de kleren gaat. Hoewel 'Stripperel la' bol staat van de seksuele toespelingen, beweert de Bay- watch-ster dat de serie ook voor jongeren geschikt is. Of de serie ook op de Nederlandse televisie te zien zal zijn, is niet bekend. Archief naar Theater Instituut Amsterdam - Het Nederlands Theater Instituut heeft het ar chief van regisseur Carel Briels (1916-1983) gekregen van diens zoon. Briels werd wel 'de Ne derlandse Cecil B. de Mille' ge noemd. Hij werd zeer bekend door het organiseren van groot schalige openluchtspelen zoals in 1946 'Het drama der bezet ting' in het Olympisch Stadion in Amsterdam. In 1963 organi seerde Briels de nationale ma nifestatie Voor en na Water loo', ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Ko ninkrijk. Dat werd een flop die zijn naam langdurige schade bracht. Briels was ook betrok ken bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van prins Rainier van Monaco met prinses Gracia (1956) en herstelde in 1974 de traditie om de Gijsbreght van Aemstel in Amsterdam op te voeren. Schilderij Schiele voor 18 miljoen londen - Het schilderij 'Krumauer Landschaft' van de Oostenrijkse expressionistische kunstenaar Egon Schiele, dat 65 jaar geleden door de nazi's was gestolen, is bij Sotheby's in Londen voor 18,3 miljoen euro verkocht. De anonieme koper bracht zijn bod telefonisch uit. Sotheby's had verwacht dat het kunstwerk ongeveer 9 miljoen euro zou opbrengen. Schiele maakte 'Kmmauer Landschaft' in 1916 en verkocht het aan de joodse textielmagnaat Willy Hellmann in Wenen. De nazi's stalen het werk in 1938. Een ga lerie in Linz zorgde er eerder dit jaar voor dat het werk weer in eigendom van de erfgenamen van Hellmann kwam. Soul II Soul op World Port Jazz Rotterdam - Billy Preston, Soul II Soul, Barbara Hendricks en Incognito zijn de publiekstrek kers tijdens het World Port Jazz Festival in Rotterdam. Het mu ziekevenement vindt vrijdag 27 en zaterdag 28 juni plaats op de Kop van Zuid. Tijdens de derde editie van het festival treden op zes podia veertig artiesten uit de jazz-, soul- en funkwereld op. Omara Portuando van de Buena Vista Social Club komt met een veertien man sterke band uit Cuba. Van Nederland se bodem is U-Tum, bestaande uit studenten van het Rotter damse conservatorium. Jazzex- pert Jules Deelder is dj. door Hanneke van den Berg Amsterdam - Het was een dave rende verrassing voor de fans van het Eurovisie Songfestival. Turkije won. Voor de eerste keer in de geschiedenis van het fes tijn mocht een Turkse zangeres voor de tweede keer het podium op. Het duizelt winnares Sertab nog steeds. „In Turkije ben ik een grote ster, maar ik had geen idee of de rest van Europa ook op mij zat te wachten." Bang om een eendagsvlieg te worden, toch het lot van de meeste winnaars in de afgelopen jaren, is ze niet. „Nee hoor, jullie zijn nog lang niet van me af." Het had allemaal ook heel an ders kunnen lopen met Sertab. Ze volgde de opera-opleiding aan het conservatorium en dacht aanvankelijk ook in die richting verder te gaan. Maar tijdens haar studie kreeg de in teresse in popmuziek toch de overhand. Haar eerste album, dat in 1992 in eigen land ver scheen, bevatte dan ook alleen popliedjes. „Wel met een klas sieke inslag hoor, want dat krijg je er toch nooit echt uit als je je daar zo lang in hebt verdiept. Maar echt puur klassiek heb ik daarna nooit meer gedaan.'' Sertab had een gemakkelijke start in haar carrière, vindt ze zelf. „Ik begon als achtergrond zangeres bij Sezen Atsu, een be kende zangeres in Turkije die ook producer is. Zij produceer de mijn eerste plaat Daarna ging het snel bergopwaarts." Inmiddels heeft ze vijf albums uitgebracht die in totaal zo'n vier miljoen keer over de toon bank zijn gegaan. In eigen land is ze dan ook met recht een su perster. De meeste gevierde artiesten piekeren er tegenwoordig niet meer over om mee te doen aan het Eurovisie Songfestival, om dat het vernederend is om laag te eindigen bij een wedstrijd die lang niet meer zo'n groot aan zien heeft als vroeger. Sertab was daar niet bang voor. „Na tuurlijk was de druk in eigen land groot Iedereen was erg ge strest in de band omdat men zoveel van ons verwachtte. Maar ik kijk nooit echt ver voor uit, laat alles gewoon op me af komen en volg mijn gevoeL Ik Sertab: „Ik denk niet dat ik had gewonnen als ik in het Turks had gezongen." Publiciteitsfoto had zin om mee te doen aan dit festival en had een liedje ge schreven dat naar mijn idee een mooie mix was tussen traditio nele en moderne muziek. Dat het in het Engels gezongen kon worden heeft ook erg geholpen. Want ik weet zeker dat we in het verleden vaak weinig pun ten kregen omdat simpelweg niemand onze liedjes verstond. Ik denk dat ik zelf ook niet had gewonnen als ik het in het Turks had gezongen." Ofschoon niet iedereen het met haar eens zal zijn, vindt Sertab dat het niveau van de liedjes dit keer erg hoog lag. „Veel landen, zoals België en Rusland, durf den echt hun nek uit te steken met heel aparte liedjes. Einde lijk waren er eens niet zoveel conservatieve Abba-klonen, wat vaak toch een garantie was voor een plaats bij de eerste vijf. De artiesten waagden zich weer eens aan iets aparts. Het was erg leuk daar tussen te staan. Om er zeker van te zijn dat de Europeanen haar voorlopig niet zullen vergeten, heeft de pla tenmaatschappij in allerijl een eerste album op de markt ge bracht. „Het is een soort 'best of Sertab' met de hoogtepunten van mijn vorige albums, alle maal in het Turks dus, plus het songfestivalliedje. In september volgt er dan een heel nieuw al bum met daarop alleen Engels talige popsongs. Deze eerste plaat is een soort kennisma king, zeg maar." Kan ze er met haar mix van prachtige, bijna fado-achtige traditionele liedjes en popnum mers voor zorgen dat de Euro peanen zich massaal op de Turkse muziek gaan storten? „Geen flauw idee. Ik denk in derdaad dat sommige mensen mijn album nu kopen omdat ik het songfestival heb gewonnen. Het opent ongetwijfeld vele deuren die anders gesloten wa ren gebleven. Veel muzieklief hebbers komen nu in ieder ge val een keer in aanraking met Turkse muziek. Of dat blijvend is weet ik niet, maar dat ga ik me ook niet afvragen. Dan leg ik een ongezonde druk op me zelf en ik wil er wel plezier in blijven hebben. Om diezelfde reden streef ik niet naar wereld faam. Als ik internationaal doorbreek in Europa is dat heel mooi, maar het is geen doel op zich. Ik hou van mijn muziek en van zingen, en zolang ik vaak kan optreden voor publiek vind ik het prima. Wereldbe roemd worden is daarvoor geen vereiste." Om diezelfde reden zal ze ook nooit compromissen sluiten waar ze zich niet lekker bij voelt. „Natuurlijk zal een pla tenmaatschappij mij van alles voorstellen in de hoop dat het de verkoop bevordert, maar ik kan echt wel nee zeggen als het me niet zint. Dat zullen ze nog wel merken." den haag - Henk van der Horst, Fred Benavente, Ted de Braak en Jan Fillikers (van links naar rechts) in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. In het kader van de Big Night of Come dy komen de heren van het roemruchte satirische televisie programma Farce Majeure nog een keer bijeen. Morgenavond, de openingsdag van het festival, geeft het viertal twee voorstel lingen. Het is voor het eerst sinds 1986 dat de groep weer op treedt. Foto: GPD/Phil Nijhuis kinderboek recensie René van der Velden 'Harry Potter and the Order of the Phoenix", door J.K. Rowling, Uitgeverij Bloomsbury, 766 blz. Prijs 29,95 euro- De vraag of alle ophef rond de lancering van Harry Potter 5 te recht is, is voer voor marketing deskundigen. De vraag of Harry Potter 5 een goed (kinder)boek is, moet met een volmondig 'ja!' worden beantwoord. 'Harry Potter and the Order of the Phoenix' is een van de span nendste kinderboeken ooit ge schreven en kan worden bijge zet in de eregalerij van de grootste klassieken (Alice in Wonderland, Alleen op de we reld). Het kan ook de vergelij king met het beste werk van Roald Dahl glansrijk doorstaan. Wat als eerste opvalt aan het nu al wereldberoemde deel 5 is de ongelooflijke dikte van het boek. Voor de eerste twee delen wist J.K Rowling nog ruim on der de 300 bladzijden te blijven, het derde ging daar net over heen en het vierde werd een pil van 547 pagina's. Het langver wachte deel 5 telt maar liefst 766 bladzijden en dat is veel, erg veel, voor een kinderboek. De term kinderboek wordt in deze succesvolle reeks steeds betrekkelijker. Vanaf deel 1 weet Potter al miljoenen vol wassen lezers aan zich te bin den. En de kinderen die vanaf het begin Potter lezen, zijn in middels met Harry meege groeid. De bebrilde hoofdper soon - 11 jaar in deel 1 - is in middels 15 en beleeft zijn vijfde jaar op Zweinstein, de Hoge school voor Hekserij en Hocus Pocus. Een ander belangrijk feit dat grote invloed heeft op het lezen en meeleven met Potter en de zijnen is dat er inmiddels twee Potterfilms zijn verschenen. Hoewel Rowling haar magische wereld vrij expliciet beschrijft, bleef er toch altijd ruimte over voor eigen invulling. Elke lezer is immers de regisseur van zijn eigen film. Die ruimte is nu gro tendeels weg. De personages, het schoolgebouw, de uilen, de zwerkbalwedstrijden, alles is in gevuld door die twee films. Ne derlandse lezers krijgen zelfs re gelmatig premier Balkenende op hun netvlies en dat doet de leesvreugde natuurlijk geen goed. Beide 'nadelen' - zowel de dikte als de filmbeelden - vallen ge heel in het niet bij het lezen van deze nieuwste Potterpil. Als er een Nobelprijs voor fantasie be stond, heeft J.K Rowling op dit moment de beste papieren. In een snelle, doeltreffende stijl beschrijft ze de nieuwe avontu ren van Harry en zijn klasgeno ten HermeÜen en Ron. Ze pre senteert nieuwe personages en nieuwe onthullingen over haar magische wereld. Hoewel het procédé van elk Potterboek in grote lijnen hetzelfde is, is ook deel 5 weer van begin tot eind superspannend en verschaft het een ongelooflijk leesplezier. Had Rowling in vorige vervolg delen nog wel eens de irritante gewoonte om-in-het begin te veel uit te leggen voor nieuwko mers, in deel 5 gaat ze ervan uit dat haar lezers goed bij de les zijn. Daarom zit de spanning er al meteen in als Harry en zijn neef Dirk in de buurt van hun duffe Ligusterlaan belaagd wor den door twee Dementors, ge vangenisbewakers die alle vro lijkheid en geluk weghalen bij hun slachtoffers. Hoewel het begin van een Potterboek - Harry logeert dan in de zomer vakanties bij zijn oom en tante Duffeling - altijd vermakelijk is, wordt hij gelukkig al snel opge haald door de Orde van de Fe- nix - een groep Anti Voldemort- activisten -, klaar voor nieuwe avonturen. De inhoud van een Potterboek is altijd een gevoelig punt. Die is namelijk geheim, om de spanning erin te houden. Dege nen die deze ongeschreven re gel respecteren, stoppen nu met lezen. Maar voor liefheb- moskou/ANP - De beroemde Wit-Russische schrijver Vasil Bykov is zondag op 79-jarige leeftijd in Minsk overleden. Dat heeft de familie van de schrij ver, die was genomineerd voor de Nobelprijs voor Literatuur, meegedeeld. Zijn werk werd in meer dan vijftig talen vertaald. Bykov ging tijdens de Tweede Wereldoorlog als vrijwilliger naar het front en begon in 1955 met het schrijven van oorlogs verhalen. Met 'Tretja raketa' (De derde raket) kreeg hij in 1962 bekendheid. Met 'Sotni- kov' en 'Alpine Ballad' kreeg hij wereldwijd erkenning. Hij kreeg vele literaire prijzen. Bykov was een van de eerste schrijvers in de toenmalige Sov jetunie die ongezouten kritiek leverden op de gang van zaken binnen het Sovjetleger. Na het Rc uiteenvallen van de Sovjiwe trok hij ook fel van leer tej fad Wit-Russische pre ïati Loekasjenko. Bykov werd om wel de Soltzjenitsyin Wit-Rusland genoemd, sandr Soltzjenitsyn wei gf 1974 uit de Sovjetunie v< nen wegens zijn kritische en ding jegens de machthebfe [00 het Kremlin. KK1 Bykov woonde onder m ziji Finland en Duitsland. Iriegii vluchtte hij op 76-jarige 1 ind vanuit Wit-Rusland samejGir zijn vrouw naar Duitslanden dat de autoriteiten zware 00 op hem uitoefenden. Na eei gen zeggen stond hij onde eei manent toezicht van de jij e Russische veiligheidsdiei lers brachten de door de ovcor gecontroleerde media nej tee verhalen over hem. rha theater recensie Max Smith Voorstelling'Nora' van Ibsen. Regie Thomas Ostermeler. Gezelschap: Schabühne am Lehniner Platz in Berlijn. Gezien. 20/6 (Holland Festival), Stadsschouwburg, Amsterdam. In Ibsens originele versie van 'Nora' uit 1879 blijft aan het eind de vraag onbeantwoord of de titelfiguur voor altijd haar gezin in de steek laat. In de re gie van de 34-jarige Thomas Ostermeier bij het Berlijnse Schaubühne am Lehniner Platz is er geen twijfel mogelijk: Nora schiet haar man dood. In de slotscène zit ze roerloos bij de afgesloten voordeur van haar riante woning, waarvan de me tershoge gevel als een definitie ve scheidsmuur het verleden afsluit. Terwijl de song 'I don't love you anymore' van Annie Lennox weerklinkt, voel je de vertwijfeling met haar mee. De ongestelde vraag 'hoe nu ver der?' dringt zich benauwend op. De roem is deze enscenering inmiddels reeds vooruitge sneld. Niet alleen vanwege de juichende recensies. Op het jongste Berliner Theatertreffen behoorde 'Nora' tot de tien béste producties. Elk Europees theaterfestival hengelt naar de ze voorstelling. Passend bij de huidige tijd be schouwen in deze interpretatie Nora (Anne Tismer) en haar man, de advocaat Helmer, (Jörg Hartmann) materiële welvaart en maatschappelijk aanzien als het hoogste goed. Wanneer Helmer tot bankdirecteur is ge promoveerd, roepen beiden bij voortduring uit hoe gelukkig ze zijn. In haar gelukzaligheid gaat Nora zich te buiten aan het ko pen van dure cadeaus voor manlief en kroost. En Helmer is als een kind zo blij constant in de weer met zijn laptop en mo biele telefoon. Die lachwekken de uitgelatenheid tonen ze in opzettelijk naar kluchtig nei gend spel. De euforie van kijk-eens-hoe- goed-we-het-hebben spreekt overduidelijk uit de luxe van hun appartement met open trapjes naar de diverse woon vertrekken, ingericht met exclu sieve designmeubels en een metersgroot aquarium. Dat No- ra in dit architectonisch schitte rend 'poppenhuisje' als efek( geerlijk en aanhankelijk Hat S poppetje in alles haarlapp moet behagen, dat neeckv zelfs als geëmancipeerde javo in ruil voor al die weeldlitsl; lief. b. D Beiden zijn dermate ofwe voorspoed gefixeerd, dat jut per oog hebben voor de van anderen. Zoals vriende arts (Lars EidingjC snel aan aids zal Laat staan voor een oni schikte van Helmer, overmaat van ramp door is ontslagen. Daarom ch4 Al deze man Nora. Hij be over bewijsmateriaal da«ter vroeger middels valsheidleve schrifte geld heeft geleenp vo bedrag had ze nodig Os de zwaar overwerkte Helirti. D een kostbare medische fcavoi deling van de dood te kjekk redden. Deze daad uitpOe voor hem heeft ze altijd gste< gehouden. ïnin Wanneer Helmer doaitzii chantage alsnog achter dde 7 toedracht komt, ontsteekjt de blinde woede tegen Nó, de zijn egoïsme komt daarbn er boven. Het meest erge vielf 5 dat het voortaan gedaan zijn lucratieve carrière. 1 regie gebruikt Thomas meier deze scène als ee wijzing naar de tegenwcjgf verslechterende econol situatie, waarin met najWii welvarenden haast panistndsi geren op de mogelijkhe oeft ook zij van de ene op de tfdo< dag hun goed betaald®lbo kwijt kunnen raken. ir bli Nora komt na deze uitbeKN tot de onverdraaglijke avolg cheling dat zij al die tij (Wot Helmer is gebruikt. LiejDran eerder uit peilloze ontrednaaj met zelfmoordplannen iden. nu richt ze tot op de bodttean haar ziel beschadigd het|ralifi op Helmer en doodt z£slei met ettelijke schoten. Dran De waarde van de voortl uit is dat de universele them aan dit bijna 150 jaar oudeipele zo treffend zijn geactuaogo dat je er de tekortkomin de mentaliteit van nu oJjj jj in onderkent. Ostermeiei^ I tiseert ze zowel met hetyg van de humor als n strengheid van een ojetie* opponent. Tegelijkertijdlster; hij er een spannende vdtst v ling van, zelfs ook voor dct toe die het verhaal van a tot e-bel z kennen. nt-Et te2- olorr Malee Ifinali bers van het bekende tipje van de sluier de volgende gebeurte nissen uit de 38 hoofdstukken: Harry wordt in zijn vijfde jaar op Zweinstein gepasseerd als klassenoudste én als aanvoer der van het zwerkbalteam. De puberende Harry 'worstelt' met zijn eerste verliefdheid. Er komt een nieuwe, vrouwelijke professor Verweer tegen Zwarte Kunsten. Professor Perkamen- tus neemt Harry in vertrouwen omtrent zijn verleden en dat van zijn vermoorde ouders. Lord Voldemort - de verper soonlijking van het kwaad - keert deze keer terug door bezit te nemen van Harry. En ja, er gaat iemand dood uit de intie me kring rond Harry Potter. Be reid je niet voor op het ergste; het is niet een van de kinderen. Maar verder mondje dicht... theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Roem van korte duur", komedie van Trudy van der Bijl door toneelvereniging TIG. Spel: Ton Barnhoom, Corry van Doorn, Gerard Bik, Lidia Meunier e.a. Regie: John Donders. Gezien: 23/6, schouwburg, Leiden. John Travolta en Olivia Newton John op het programmaboekje van de Leidse groep TIG! Daar moet iets achter zitten. En dat blijkt - in 'Roem van korte duur' draait alles om het playbacken van dit beroemde filmduo. Aanvankelijk zouden de doch ter van tweedehandshandelaar Jacob en de zoon van buurman Nol meedoen aan de show van Henny Huisman. Het ideetje was vooral van de ouders af komstig. Zij projecteerden daarmee heimelijk hun eigen wens op de jongere generatie. Zoon en dochter laten zich overtuigen; natuurlijk halen ze een finaleplaats. Maar dan ont staat een groot probleem: ze krijgen de mazelen. Nood breekt wétten. jakAG - buurvrouw Gees zijn <§alste niet meer 'piep', een icatie plaats laten ze niet zo n*04 bi pen en ze nemen de placet L hun kinderen in. Een etfe ui steunt hen, de meesten Bepl< ren hen voor gek. leden»11 m het buurtwinkeltje in- iOrar loopt, bemoeit zich lijdte Hoogtepunt is het i^en waarop de 'oudjes' hu^tva back-act ten beste ge\£t EK het scoort! Ze doen het in het stuk en in het 'ec9g|j zaal trakteert op een par doekjes. TIG heeft een iGI volle productie aan hei van het theaterseizoen. H D' Het spel is vlot, de aan561"5 c van het kringloopwinkel SI na levensecht en de ex<ften a uitgedoste showelement var doeltreffende parodie. I in fij slaagd geheel dat ook nf^ere feestelijk werd afgeslotéat 's lid van TIG mevrouw soms Hartevelt ontving vanwe?en w vijftigjarig lidmaatschap' deiil vereniging en vanweg^an verdiensten voor de ami. tische kunstbeoefening |iari C algemeen de Zilveren jnible kersspeld.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16