Vierhonderd ton strandafval in een j REGIO 'Jullie Nederlanders met al jullie vrijheden zijn niet gelukkig' Leiden Atletiek niet te licht voor eredivisie Huis brengt beste van twee culturen saif= NAVRAAG De zee heeft opnieuw een slachtoffer geëist. Cisteren overleed een 64-jarige Leidenaar voor de kust van Katwijk, naar later bleek aan een hartaan- 'Je moet vooral niet tegen valval een mui inzwemmenêênmufLr levensge vaarlijke toestanden. Lang niet iedere zwemmer weet hoe hij moet omgaan met sterke stromingen. Navraag bij LEEN VAN DEN OEVER, voormalig voorzitter van de Katwijkse Reddingsbrigade. Wat is een mui ook alweer? „Mijn voornaamste zorg is: hoe leg ik het uit. Een mui is een sterke stroming de zee in, die ontstaat bij zakkend water. Waar een mui is, breken de golven niet." wegzwem men, met de stroom mee de zee in en dan in een grote boog terug. Dan is er niets aan" de hand. Ik doe het zelf ook wel. Als ik snel de zee in wil, bij voorbeeld van de zuidkust naar de Oude Kerk, dan pak ik een mui. Het valt mij de laatste tijd wel op, dat de stroming steeds steviger wordt. De man die gisteren overleed na een hartaanval - dat had op zich niets met een mui te maken - is ook eerst zo'n driehonderd meter verderop de zee ingetrokken. Daarvan sta ik toch wel te kijken." Hoe kun je overleven als je in een mui terecht komt? „Een geoefende zwemmer - want daar heb ik het over - vooral niet tegen een mui inzwem men. Schuin moet Zijn Katwijkers meer bedacht op de gevaren van de zee dan de gemiddelde toerist? „Katwijkers worden ermee opgevoed dat ze niet bij een mui moe ten zwemmen. Buitenstaanders die weinig verstand van de zee hebben, kunnen voor informatie het best eerst even langs een strandpost lopen." Was het afgelopen weekeinde hectischer dan normaal? .Afgezien van de domper die een sterfgeval altijd veroorzaakt was het een rustig weekeinde. Ik was gisteren ook op het strand. We hebben alleen vier meisjes in een rubberbootje en iemand op een luchtbed teruggehaald. Zijn er ook lichtpuntjes in zo'n weekeinde? „Ik vind het positief dat zo veel omstanders spontaan meehelpen bij een ongeval. Dat was gisteren ook weer het geval." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 23 Juni LEIDEN - Zondag 21 Juni werd in de Zweminrichting 'Rhynzigt' een propaganda-waterpolo-wedstrijd gespeeld door twee zeventallen sa mengesteld uit leden van 'De Jonge Kampioen' te Amsterdam en de Vereeniging 'H.V.G.B.' te Haarlem. Ondanks het gure weder en twee wedstrijden op een ander gebied van sport, die op cfenzelfden tijd in Leiden gespeéld werden, hadden zich behalve het bestuur der 'Leid- sche Zwemclub' veel zwem liefhebbers naar 'Rhynzigt' begeven om het fraaie spel te genieten. Een genot was het te zien, hoe vertrouwd de spelers met het natte element waren, hoe vlug ze zich er in wisten te bewegen, hoe juist ze den bal schoten en precies wisten te brengen, waar ze hem hebben wilden; en niet het minst, hoe taai ze volhielden ondanks de buitengewoon lage temperatuur van het water. Gaarne brengen wij hulde aan de heeren, die ons lieten zien, hoe aan trekkelijk en animeerend het water-polo is en hopen, dat ze de voldoe ning mogen smaken te ervaren, dat hun geheel belangelooze reis naar Leiden, onze zwemmers heeft aangemoedigd, zich met de borst op het spel toe te leggen. ANNO 1978, maandag 26 juni LEIDEN - Op het Stationsplein werd er gisteren hard gewerkt om de laatste belemmeringen, die de komst van de Schiphollijn nog in de weg staan, op te ruimen. Met forse middelen werd het kantoor van de NZH met de grond gelijk gemaakt. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg. G P. Arnold W.MJ. 8outerse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail; redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 'Sb 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail; abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging; 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur.2a: 10_13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. videopreek recensie Floor Ligtvoet Andrew Cohen, sociëteit De Burcht, Leiden, gehoord: zondag 22 juni, 19.30 Door spannende flyers rond te sturen wist een leerling van de Amerikaanse mysticus en revolutionair filosoof Andrew Cohen afgelopen zondag avond bij een tiental Leidena- ren interesse op te wekken voor een videopresentatie van dé verlichter van de 21ste eeuw. Ruim een uur lang kon den ze de goeroe van de evo- lutiespiritualiteit op het witte doek bewonderen. Qua spreekstijl lijkt Cohen op een ervaren Amerikaanse talkshowhost. Ondanks de harde verwijten die hij maakt aan het adres van de Neder landers, weet hij zijn vriende lijke en charmante voorko men te behouden. Lachend en bijna grappend verklaart hij in de lens dat Noord-Euro peanen in het algemeen en Nederlanders in het bijzonder een verziekte mentaliteit heb ben omdat het individualisme er tot een ideaal is verheven. De Nederlander zou er vol gens hem in spiritueel opzicht op achteruit zijn gegaan. „De prostitutie is hier legaal, je hoeft niet te werken en je mag ook nog zelf een eind aan je leven maken. Maar ondanks dat jullie meer vrijheden be zitten dan de meesten op de ze planeet, zijn jullie niet ge lukkig", stelt hij vast. Te veel vrijheden en rechten hebben er toe geleid dat Nederlanders kampen met depressies en een gevoel van leegheid. „Het alleen maar aan jezelf denken en het altijd op zoek zijn naar warmte, plezier en wat inte ressant is, kan geen betere wereld opleveren", aldus de mysticus. „Verder zijn Nederlanders bang om zich te binden en er gens verantwoording voor af te leggen", constateert Cohen. En dit kan hij weten, zo verze kert hij de kijkers, omdat hij het kikkerlandje de afgelopen vijftien jaar meerdere malen heeft bezocht. „Pas als we ons hier gaan realiseren dat we als individu ook verantwoordelijk zijn voor wat er in de wereld gebeurt en we het egoïsme en materialisme achter ons laten, kunnen we de wereld positief veranderen." De mens zal op zoek moeten gaan naar een doel dat buiten hemzelf ligt: een doel dat ver over de landsgrenzen gaat en zelfs meer dan de wereld om vat, een kosmisch doel. Wat dit ultieme kosmische doel precies moet zijn, verwoordt de revolutionair filosoof niet in de video. Wel blijft hij ha meren op het feit dat we moe ten veranderen als we de pro blemen in de wereld het hoofd willen bieden. „Maar ben jij eigenlijk wel bereid om je vrijheden en persoonlijke belangen daarvoor op te ge ven", waagt Cohen terwijl hij indringend de camera inldjkt. Zijn hoop is niet voor niets op de Nederlanders gericht, ver klaart hij even later. „Jullie hebben als individu hier zo veel rechten dat juist in Ne derland de spirituele revolutie kan worden ontketend." Het is een paradox, geeft hij toe: „Ik vraag aan de meest onwil- lende en narcistische mensen op aarde om hun vrijheden in te leveren omdat vanwege de ze vrijheden de spirituele re volutie juist hier kan ontstaan. Maar wees nou eerlij zo erg om de vrijheic zaamheid en depress geven voor universel solute wijsheden?" A landers hun ego link liggen kunnen zij erv gen dat de hele plant volgende stap in de revolutie zal zetten, Cohen. Het is niet niets wat Amerikaanse goeroe volgelingen verwacl worven rechten opgt iets vaags als het ulti en de volgende stap evolutie. Gelukkig hc behalve Nederland c andere opties open a ontketenen van zijn De Denen, Zweden e zijn alvast gewaarscÜ Voor meer informatii www.andrewcohen.c HDC970 Met grote verbazing heb ik in het Leidsch Dagblad van 16 juni het verslag gelezen van de atletiekcompetitie van zondag 15 juni. Vooral de kop 'Leiden Atletiek is te licht voor de eredivisie' sloeg nergens op. Het doet te kort aan de mannenploeg die prima heeft gepresteerd in de eredivisie en ook met een mooie achtste plaats in de eredivisie is ge bleven. Het doet ook te kort aan de vrouwenploeg, die in derdaad is gedegradeerd, maar meer de dupe is gewor den van het nieuwe competi tiesysteem. Dit jaar hanteert de Koninklij ke Nederlandse Atletiekunie (KNAU) een nieuwe competi tie-opzet, waardoor van de twaalf ploegen er maar acht over mogen blijven in de ere divisie. En dat getal acht heeft alleen te maken met het aan tal banen op een atletiekbaan, waardoor alle ploegen tegelijk tegen elkaar kunnen lopen. Het aantal zegt niets over de kwaliteit van de atletiekclubs. De mannen zijn gewoon acht ste van Nederland en mogen dus in de eredivisie blijven en de vrouwen zijn gewoon ne gende van Nederland, maar moeten helaas met de num mers 10,11 en 12 degraderen. Beide ploegen van Leiden At letiek leverden op landelijk ni veau gewoon een toppresta tie. Het is jammer dat de krant zo negatief heeft gekopt. Ik weet dat verslaggever Lucas van de Wetering nog jong en in de leer is, maar ik hoop niet dat hij al eindverantwoordelijk is over hetgeen hij opschrijft. Het komt in dit geval de kwa liteit van uw krant niet ten goede: in ieder geval te licht voor de eredivisie. Roel Hendriksen, bestuurslid Leiden Atletiek, Oegstgeest. Leuk dat in het Leidsch Dagblad van 16 juni ('Kopers kiezen hun droomhuis aan de Lelie straat') opnieuw aandacht werd besteed aan de prijsvraag 'Rijnland bouwt een huis'. Wij waren één van de de gelukkige particuliere op drachtgevers die uit alle inzendingen ons droomhuis konden kiezen. Anders dan in het artikel werd gesuggereerd, is onze wens niet een samensmelting van de Ne derlandse en Marokkaanse cultuur maar een huis dat het beste van de twee culturen sa menbrengt, 'best of both worlds' dus. Arabi sche gastvrijheid zonder dat dit ten koste gaat van de voor Nederlanders belangrijke privacy. Het is dus met name in de praktische indeling dat wij die twee werelden terug wilden zien, voor de uitvoering had een strakke vormgeving absoluut onze voorkeur. Of wij minder avon tuurlijk ingesteld zijn dan onze toekomstige PREEKTIJGERS lflc op kuil buren, kan ik uiteraard nog niet beooi Uit de door ons gemaakte keuze leid i elk geval niet af. Afgaande op de maqi van de beide ontwerpen durf ik te stel onze keuze in elk geval een grotere ah arrii ten opzichte van het huidige straatbe< erel Leliestraat vertoont, maar inderdaad, is minder spannend. Daarnaast zal zowel voor Cees van "Eg lede en Annelies Korff de Gidts als voor on irop dat we ons bij het maken van de defin npe keuze niet alleen door de buitenkant 1 )ani laten leiden doch minstens evenveel ocenc ben gehad voor de praktische invullin aarl indeüngswensen. lar is rt. E Mariann n sti MohamnÜe re aar E e m; ilner rinn •ntie Jns e lier amj kom 'We kunnen er toch moeilijk één grote prullenbak van maken' vervolg van voorpagina Dat goede doel was een schoon maakactie door fabrikanten van on- der meer Bavaria, Nivea en Corus. Zij moesten het zwerfvuil opruimen dat zij zelf, zij het in een aantrekke lijker vorm, op de markt hebben ge bracht. Door de producenten een spiegel voor te houden, hoopt Ne derland Schoon dat ze zich bewust worden van de vervuiling op het strand en er wat aan gaan doen. Zestig professionals (directeuren en stafmedewerkers) haalden vrijdag vrijwillig ongeveer 210 kilo vuil op, inclusief een volle poepluier. En daar zat de inhoud van de 250 prul lenbakken, die op het strand staan, niet eens bij. Van Leeuwen: „Voor veel mensen is het te veel moeite om een paar meter naar die prullenbak ken te lopen. Moeten we er dan 500 neerzetten? Dat kan toch niet. Dan krijg je daar weer klachten over. Zo van, het Noordwijkse strand is één prullenbak Het is gewoon luiheid van de mensen." Om iedereen wakker te schudden, heeft Noordwijk in het verleden al eens zakjes uitgedeeld met de tekst 'Keep the beach clean'. Nu velen kennelijk weer zijn ingeslapen, zijn vijfduizend papieren zakken afgeno men bij de Stichting Nederland Schoon. Daarop wordt in het Neder lands, Engels en Duits uitgelegd dat het jaren duurt voordat zwerfafval helemaal is vergaan. 'How long will it take before litter has perished?' Voor een blikje staat vijftig jaar, voor een plastic patatbakje negentig jaar. Vandaar het advies: 'Erst in den Sack, dann in die Tonne'. De helft van de gerecyclede zakken is inmid dels uitgezet bij de strandpaviljoens. „Mensen kunnen het vuil van een dagje strand opsparen en na afloop Met opzet het strand vervuilen. Het is een beetje bizar, maar het werd afge lopen week toch aangemoedigd door 'Nederland Schoon'. Sindy van Leeu wen, strandcoördinator van Noord- wijk: „De stichting zocht een bedrijf dat zo'n vijftig kilo rotzooi wilde dum pen. Plastic, papier, flessen, noem maar op. Dat is afvalverwerker Van der Putten geworden, die hier dage lijks het strand schoonmaakt. Het was best moeilijk om die mensen ervan te overtuigen dat ze nu precies het te genovergestelde moesten doen. Hein van der Putten, die ik aan de telefoon kreeg, voelde er eerst helemaal niets voor. Die zei dat het tegen z'n princi pes inging. Ik moest echt een half uur op hem inpraten om hem ervan te overtuigen dat het voor een goed doel was." Acteurs van OulVive in actie op het strand in Noordwijk. „We proberen vooral jongeren bewust te maken. Zij zijn immers Foto: Mark Lamers in de prullenbak gooien." Met dergelijke initiatieven hoopt Noordwijk het strand schoner te ma ken en te houden en in elk geval on der de 400.000 kilo te blijven die af valverwerker Van der Putten vorig jaar heeft opgehaald. „En dan praten we over een stukje Noordzeekust van zegge en schrijve 13,4 kilometer. Kun je nagaan. Daar zitten dan ook nog twee gedeelten naaktstrand bij. Vóór de Duindamseslag en de Lan- gevelderslag. Het is opvallend dat daar veel minder troep wordt ach tergelaten. Nou komen daar niet zo veel mensen, maar ook als je daar mee rekening houdt, is het een stuk minder. Nudisten gaan duidelijk veel zorgvuldiger met het milieu om." Ter verdediging van degenen die zich niet helemaal blootgeven, voegt Van Leeuwen er aan toe dat bij die 400.000 kilo afval ook veel aange spoelde spullen zitten, zoals boeien, vaten en touwen. „Maar goed, het leeuwendeel wordt veroorzaakt door de badgasten. Vandaar dat we nu ook acht keer dit seizoen de acteurs van QuïVive hebben ingehuurd. Vandaag dus voor het eerst." Vorige week maakte het gezelschap uit Middelburg zijn debuut in Zand- voort, zaterdag was er een optreden in Bloemendaal en op deze zondag draven Claudia Thyssen, Yvette Tommei, Sjef Hendrikx en Maarten Hillen in veelkleurige overalls en met een blauwe container het Noord- wijkse strand op. Tot nu toe waren de ervaringen positief. Of om met de 22-jarige Yvette Tommei te spreken: „We hebben heel veel leuke reacties gekregen. Mensen vinden het prach tig als de jeugd, en dat zijn wij in principe ook, aan zo'n actie mee werkt. We proberen vooral jongeren bewust te maken. Zij zijn immers de grootste troepmakers." Kinderen die meewerken krijgen een bidon of een frisbee. Dat geldt bij voorbeeld voor Kim, Kelly en Leonie uit Noordwijk van tien jaar, die de clowneske acteurs gretig te hulp schieten en in de frisbees het vuil verzamelen. Kim:Als het allemaal blijft liggen, wordt het hier nooit schoon. Dat hebben we geleerd op onze school, De Bronckhorst. Ik gooi nooit wat weg. Nou nooit, bijna nooit" Kees van Doom uit Veenendaal be kijkt het tafereeltje met gemengde gevoelens. „Ik vind het goed dat wat aan die vervuiling wordt gedaan. Als je hier in het vuil van een ander moet zitten, is dat echt niet zo leuk. Maar of zo'n toneelstukje bijdraagt aan een schoner strand betwijfel ik. Ik vind in elk geval niet dat ik met dit de grootste troepmakers. kinderachtige gedoe serieus 1° genomen." 6m Als het plotseling begint te r^e kl is Van Doom echter een van|aan nigen die zijn vuil opruimt. stelt Claudia Thyssen toch n( 61 vreden vast, „dat hebben we!ie z< toch bereikt. Dat in elk gevalin gi meneer niet zomaar is vertrdgjst kan me die reactie van hem l Q, een beetje voorstellen. Maar1^ nen moeilijk naar volwassen}"00 stappen en zeggen: weet u ujia t lang het duurt voordat het afeeh it net hebt weggegooid is verti^e Q Dan gaan we lesgeven en krij meteen te horen: waar bemo lie je mee? Daarom richten op de eerste plaats op kfrideLgj^ via hen op de ouders en andj^gj ten-" jless jrs - vres ers t LDa m be Jan Preenen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8