VERS EN VOORDEEL Roer milieubeleid moet om BINNENLAND Automobilist is toch meer blij dan boos Hogere boetes moeten verkeer veiliger maken 'Bedrijfsartsen sturen vrouw te snel WAO in' Alle eendjes zwemmen in het water Onbemande speedboot raast naaktstrand op Redactielid Peter R. de Vries liefje Heineken-ontvoerder 'Besluit over hobbykippen bewijst ongelijk Veerman' Dronken automobilist Meer zwangere vrouwen weigeren HIV-onderzoek I nodig voor hnasieproject' Adviesraad: 'Ongetemde problemen' nu aanpakken huizen - Hoogtepunt van de Huizer havendag was zaterdag de eendenrace. Omdat de wind vlak voor de start ging liggen, werden de badeendjes met materieel van de reddingsbrigade en brandweer naar de finish gespoten. De verkoop van de eend jes bracht ongeveer tienduizend euro op voor de straatkinderen in India. Foto: Ton Kastermans door Carlo Nijveen zandvoort - Een onbemande speedboot is gisteren na een bi zar ongeval op het Zandvoortse naaktstrand terechtgekomen. De drie bemanningsleden van de boot - die vlak daarvoor overboord waren geslagen - kwamen met de schrik vrij. Op het strand vielen evenmin ge wonden. De inzittenden van de speed boot - afkomstig uit Rijnsburg, Uithoorn en Oudemeer - vielen volgens eigen zeggen in zee na dat zij tijdens een stuurma- noeuvre werden verrast door een golf. De speedboot raasde daarop recht op het strand af en belandde uiteindelijk op een zandbank. Rob Paardekooper, eigenaar van strandpaviljoen Mambo Jambo, zag de speedboot met stevige snelheid naderen. „In eerste instantie dacht ik dat het er eentje van de reddingsbriga de was. Hij had namelijk dezelf de kleur: oranje. GeluJckig was het laag water, anders was dat ding waarschijnlijk verder doorgeschoten. Er lagen op dat moment geen zwemmers in het water. Een paar strandwande laars moesten zichzelf wel met een spurt en een flinke sprong in veiligheid brengen." De reddingsbrigades van Zand- voort en Bloemendaal en me dewerkers van de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaat schappij begonnen na het on geval een omvangrijke zoek tocht naar de bemanning van de speedboot. Die bleek uitein delijk op eigen kracht op het strand te zijn beland. Aan boord van de boot werden kleine hoeveelheden softdrugs en alcohol gevonden. De drie opvarenden verkeerden volgens een politiewoordvoerder echter niet onder invloed. door Bart Middelburg Amsterdam - Topcrimineel en Heineken-ontvoerder Cor van Hout had, toen hij in januari in Amstelveen op straat werd geli quideerd, al lange tijd een intie me verhouding met een redac trice van het SBS-programma Peter R. de Vries, misdaadver slaggever. De redactrice is na Van Houts liquidatie vanwege die relatie als getuige gehoord door de Amsterdamse politie. Een woordvoerder van het Am sterdamse korps bevestigt dit desgevraagd. De korpsleiding van de Amsterdamse politie maakte onlangs bekend dat de betrekkingen met het program ma van De Vries voorlopig op een laag pitje worden gezet, ge zien de al te vriendschappelijke banden tussen Van Hout en De Vries. Nadat Van Hout in januari was doodgeschoten, plaatste De sittard/gpd - Het besluit van minister Veerman (landbouw) om de ruiming van hobby pluimvee te stoppen en men sen die kippen en ganzen heb ben verborgen niet meer te straffen, is op woede maar ook op begrip gestuit. Veerman zei zaterdag in een in terview dat het ruimen van vo gels niet langer nodig is 'nu de vogelpest zijn eindstadium lijkt te hebben bereikt'. Kippen en andere vogels binnen drie kilo meter van een besmet bedrijf moeten wel in hun hokken blij ven. Mensen die hun hobbykip pen hebben laten 'onderdui ken' hoeven volgens Veerman niet bang te zijn voor vervol ging- Dierenarts Van Bers uit Maas- bree, die zich de afgelopen we ken ontpopte als een fel tegen stander van de ruimingen van hobbykippen, zegt zo ongeveer van zijn stoel afgevallen te zijn, toen hij hoorde van het besluit. „Dit gewoon een schuldbeken tenis van de minister, dat hij de vogelpest verkeerd heeft aange pakt. Overtredingen waar men sen gisteren nog voor vervolgd werden en politie op het erf kregen, zijn vandaag niet meer strafbaar. Wat moeten die vele honderden mensen in Limburg die hun lievelingsdieren wel hebben afgestaan nu denken?" Voorman van de Limburgse pluimveehouders Van Rens heeft begrip voor het besluit. „Er moet een keer een streep getrokken worden." Van Rens waarschuwt wel voor het gevaar dat de dieren die nu op onderduikadressen zitten, mogelijk toch een sluimerende variant van de vogelpest met zich meedragen. Bedrijven waar de afgelopen maanden vogelpest is geconstateerd, krij gen volgens Van Rens uit voor zorg eerst zogenaamde verklik kers. Dat zijn kleine aantallen pluimvee, waarmee bedrijven opnieuw kunnen starten om te testen of het virus ook echt weg kerkdriel - Acht inzittenden van een personen- busje zijn gistermorgen gewond geraakt nadat een dronken automobilist op de A2 bij hen achterop was gereden. Volgens ooggetuigen sloeg het busje een paar maal over de kop en werden zeven inzit tenden uit het voertuig geslingerd. De automobi list, een 26-jarige man uit Drunen, reed door, ont deed zich van de gestolen auto, maar werd later gepakt. Uit een blaastest bleek dat hij te veel had gedronken. Foto: ANP/Bert Rietveld leidschendam/gpd - Wande laars zijn het vaakst blij, fietsers het vaakst boos, vaker dan auto mobilisten. Alles bij elkaar komt vreugde in het verkeer bijna twee keer zo vaak voor als boos heid, blijkt uit onderzoek van dr. Peter Levelt. Hij pleit voor meer 'zorgzaamheid' door weggebrui kers ter bevordering van de vei ligheid. „Het geeft een blij ge voel te wachten voor een voet ganger die oversteekt." De 61-jarige Levelt, tot zijn re cente pensionering onderzoe ker bij de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV), vindt dat emoties op de weg meer aandacht moeten krijgen. Al leen in Groot-Brittannië zijn eerder kleinschalige praktijkon derzoeken geweest naar boos heid in het verkeer. Levelt liet vorig najaar 26.9 ver keersdeelnemers van 20 tot en met 60 jaar een week lang een dagboek bijhouden over hun gevoelens in het verkeer. Hij ging daarbij uit van zes typen emoties: vreugde, affectie, ver- rassingT boosheid, verdriet en vrees. Tot Levelts verrassing blijken positieve emoties de overhand te hebben in het ver keer. Positieve gevoelens ko men ongeveer elke vijftig minu ten voor, negatieve eens per 84 minuten. Bij autorijden komt elke 65 mi nuten een moment van vreug de voor, en boosheid eens per 143 minuten. Wandelaars ma ken zich gemiddeld één keer in de 254 minuten kwaad, maar daar staat iedere 40 minuten een vreugdevolle emotie tegen over. De gedachte dat boosheid de boventoon voert in het verkeer, lijkt dan ook niet juist, aldus Le velt. „In de verkeerspsychologie zou daar meer aandacht aan besteed moeten worden." Boosheid, vrees en verdriet vor men het grootste risico voor onveilig gedrag in het verkeer. Vooral met 'zorgzaamheid' in het verkeer kan winst geboekt worden, aldus Levelt. „Mensen die aan de kant van de weg een hond zien zitten, gaan langza mer rijden. Stoppen voor ie mand die wil oversteken, geeft mensen een prettig gevoel", al dus Levelt. Die ervaringen moe ten worden 'gecultiveerd' - tot gewoonte gemaakt, meent hij. Dat kan via campagnes of in verkeersopleidingen. Dat fietsers niet alleen het gróótste aantal emoties erva- Vries een rouwadvertentie voor de topcrimineel waarin hij hem 'de meest bijzondere man' noemde, 'die ik in mijn leven heb ontmoet', en waarin hij hun wederzijdse vriendschap' nog eens benadrukte. De Vries hield vervolgens ook een speech op Van Houts begrafe nis. De Amsterdamse hoofdcom missaris Jelle Kuiper kwalifi ceerde dat optreden destijds als 'brutaal en volstrekt mis plaatst'. De korpsleiding be sloot daarop de contacten met de redactie van het misdaad- programma terug te brengen tot een minimum. Twee weken geleden resulteerde dat er on der meer in dat de korpsleiding weigerde zich door De Vries te laten interviewen toen deze een uitzending wijdde aan maatre gelen die het korps heeft geno men tegen agenten die xtc zou den hebben gebruikt. den haag/gpd - De verkeers boetes gaan flink omhoog. Het ministerie van justitie denkt dat het verkeer daardoor veiliger wordt. De huidige boetes zou den te weinig effect hebben. Vooral zaken als door rood rij den en geen helm dragen ma ken het verkeer onveilig. De boetes voor dergelijke overtre dingen gaan daarom fors om hoog. Wie een stoplicht negeert, moet voortaan 95 in plaats van 86 eu ro betalen. De bekeuringen voor te hard rijden gaan met tien procent omhoog. CDA en WD hebben de afgelo pen jaren altijd gesteld dat met name de boetes tot tien kilome ter te hard rijden onzinnig zijn - en daarbij gaat het om 80 pro cent van alle verkeersboetes. De partijen meenden dat automo bilisten dergelijke bekeuringen incalculeren en dat ze het ver keer absoluut niet veiliger ma ken. Het kabinet voert de ver hoging toch door, want het wil ongeveer veertig miljoen euro meer binnenhalen met ver keersboetes. Het idee om overtredingen strenger te bestraffen naarmate ze de veiligheid meer in gevaar brengen, komt overigens van drie hoogleraren. Zij hebben dat twee jaar geleden geschre ven in een advies aan het toen malige kabinet. amsterdam/gpd - Een groeiend aantal zwangere vrouwen wei gert tegenwoordig een HIV-test. Bij een onderzoek in de regio Amsterdam was dat het afgelo pen jaar bijna veertien procent. Dat is twee keer zoveel als elf jaar eerder. Artsen vinden dat een veront rustende ontwikkeling. Zij vre zen dat daardoor veel zwange- ren met HIV rondlopen. Deze vrouwen besmetten ook him kind met het virus dat aids kan veroorzaken. Vooral Neder landse, Turkse en Marokkaanse vrouwen weigerden een test. Vrouwen afkomstig uit een ge bied met een hoog HIV-risico, zoals ten zuiden van de Sahara, lieten zich bijna allemaal wel testen. Besmetting vindt vooral plaats tijdens de bevalling en via borstvoeding. Dat risico kan te genwoordig worden terugge bracht tot één procent door tij dens de zwangerschap bepaal de medicijnen te slikken en af te zien van borstvoeding. Sinds begin dit jaar kunnen alle zwangere vrouwen in de regio Amsterdam gratis een HIV-test ondergaan in een ziekenhuis of bij een verloskundige. De Tweede Kamer heeft recent aan de minister van volksgezond heid verzocht een standaard- screening voor alle zwangere vrouwen in Nederland mogelijk te maken. Volgens de testen is momenteel één op de duizend zwangere vrouwen besmet met HIV. Dat is nauwelijks meer dan in het begin van de jaren negentig. Het aantal besmette zwangeren nam wel licht toe bij vrouwen van Surinaamse en Antilliaanse afkomst. Ook het aantal vrou wen dat meende geen risico op besmetting te lopen maar toch besmet was, nam licht toe. Door de forse stijging van het aantal vrouwen dat een test weigert, vrezen de onderzoe kers dat het aantal besmettin gen in werkelijkheid een stuk hoger ligt. (advertentie) ren, maar ook het vaakst boos zijn (vooral op zondagen), kan Levelt niet verklaren. Begrijpe lijker vindt hij dat wandelaars vaker vreugde ervaren dan rij dende weggebruikers: zij heb ben minder met gevaarlijke si tuaties te maken, er is recht streekse communicatie moge lijk en er kan sneller excuus worden aangeboden. Bij mo torrijders komen zowel vreugde als boosheid opvallend vaak voor. Verrassing is de minst voorko mende emotie, terwijl affectie (vaak door gesprekken tijdens de verplaatsing) het meest voorkomt. CU Broccoli per 500 gram BSS22E 0.49 Kilo 0.98 01 Cervelaat extra 1 1 Q verpakt 200 gram 23% ■.•waianMimn JL -L kilo 5.95 01 Rundergehakt kilo De van/voof-aanbledlngen zijn alleen geldig met CD Bonuskaart tot en met 29 Juni 2003. cn Nu een vollere tas voor minder geld "t a Duisenberg it Israël niet in idam - Een delegatie van ndse en Belgische art- ider leiding van actie- r Gretta Duisenberg, is 'kom in Israël. Twee Bel- I artsen zijn gisteren na list in Tel Aviv aange- n en teruggestuurd. De jBelg en de Nederlanders, "de loop van vandaag zou- liveren, mogen evenmin id in. Het Israëlisch mi le van binnenlandse za- t als reden dat de art- it om medische, maar jlitieke redenen het land la willen. itingen wegens ek ontruimd iag - Ongeveer veertig ;en in Den Haag zijn gis- id ontruimd in verband n gaslek. Het lek ont- or nog onbekende oor- I een groot woningcom- n het Buitenom. Vier hen werden omgeleid. ;en in de omgeving wer- Jezet. De woningen ho- pr een groot deel bij de e Aanslag, het grootste nd van Den Haag. De jstelt een onderzoek in. - Het 4-jarige zoontje Amsterdams gezin is'in ':einde overleden, nadat weggaan na bezoek lissen in Tilburg de jrende en werd ge loor een passerende au- treeks 22.30 uur namen ts afscheid. Het kind en de geparkeerde au- jde straat op. Een 23- Iburgse automobilist jkind aan. Hij is ver- laar reed niet onder in- b - De artsenorganisa- E dreigt het SCEN-pro- iiuisartsen adviseert bij fie, te staken als staats- b Ross van VWS blijft subsidie op tafel te e KNMG schiet de li voor, maar zegt dat jer te kunnen volhou- jens een woordvoer- fte organisatie wordt iet woensdag stopgezet niet over de brug komt. It echter het tarief dat tsen berekenen 'ab- den haag/anp - Het roer van het milieube leid moet om, want de huidige koers is niet afdoende om toekomstige problemen het hoofd te bieden. Allerlei sluipende ontwikke lingen zoals verandering van het klimaat en het verdwijnen van soorten zijn voor de meeste Nederlanders ver van hun bed. Maar deze „ongetemde milieuproblemen moeten wel degelijk nu al worden aangepakt, anders zijn de gevolgen niet te overzien." Dat stelt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in het rapport 'Nieuwe wegen in het milieubeleid' dat vandaag is overhandigd aan staatssecreta ris Van Geel (milieu). Daarin houdt de ge zaghebbende adviesraad een pleidooi voor „een zwaar beroep op de wetenschap. Door middel van bijvoorbeeld scenariostu dies moeten burgers vervolgens overtuigd worden van de noodzaak van maatregelen waarvan ze het nut op het eerste oog vaak niet inzien." In de toekomst heeft Nederland en de rest van de wereld hardnekkige problemen zo als C02-uitstoot, klimaatverandering en af nemende biodiversiteit. Daarnaast steken ook nieuwe problemen de kop op, zoals de effecten van gevaarlijke stoffen, de gevol gen van de moderne biotechnologie en de groei van mobiliteit en energiegebruik. Al deze ontwikkelingen zijn veel minder direct en duidelijk dan bijvoorbeeld stankoverlast of geluidshinder, waar de overheid het te genwoordig vooral tegen opneemt. De WRR erkent dat burgers daardoor toe komstige maatregelen moeilijk zullen be grijpen en aanvaarden. Daarom moet de overheid profiteren als zich een ramp voor doet of ernstige gevaren dreigen. „Dergelij ke gebeurtenissen bieden de kans om het momentum te gebruiken voor ingrijpende beleidsdoorbraken die onder normale om standigheden onbereikbaar zijn, schrijft de raad. De overheid moet in de toekomst echter vooral proberen rampen te voorkomen. Het is volgens de WRR geen optie meer om de nieuwe problemen met vallen en op staan onder de knie te krijgen, omdat de gevolgen onherstelbaar zijn. Klimaatveran dering is immers niet terug te draaien en uitgestorven soorten komen nooit meer te rug. Volgens de adviesraad dreigt het relatieve succes van het huidige milieubeleid mo menteel te leiden tot „zelfgenoegzaamheid en stilstand die blind maakt voor nieuwe bedreigingen. Daarom moeten juist de be leidsmakers van nu veel inbeeldingsvermo gen aan de dag leggen om zich de proble men van de toekomst voor te stellen en adequate maatregelen te nemen." den haag/anp - Bedrijfsartsen doen bij vrouwen minder moei te dan bij mannen om ze uit de WAO te houden. Voorzitter M. A-Tsjak van de Vereniging van Bedrijfsartsen zei dat zaterdag avond in het tv-programma NOVA. Volgens haar hoort meer dan 90 procent van de vrouwen die met psychische klachten in de WAO zit, daar niet thuis. Uit in NOVA gepresenteerde cijfers van het Uitvoeringsinsti tuut Werknemersverzekeringen (UWV) blijkt dat van elke drie WAO'ers onder de dertig er twee vrouw zijn. De meesten van hen zijn door psychische klachten arbeidsongeschikt ge worden. Volgens het UWV lopen vrou wen onder de dertig drie keer zo veel kans in de WAO te be landen als mannen. Volgens een door NOVA geci teerd rapport van de gezamen lijke Arbo-diensten raken vrou wen eerder arbeidsongeschikt omdat ze te hoge verwachtin gen van hun werk hebben en daardoor eerder afhaken bij problemen. Ook denken bedrijfsartsen te veel vanuit het traditionele rol patroon dat werk voor mannen belangrijker is dan voor vrou wen. Verder zouden vrouwen zonder kinderen 2,5 maal zo veel risico lopen om in de WAO te komen dan vrouwen met kinderen. Dat komt doordat vrouwen met kinderen beter hebben geleerd met stress om te gaan. Overigens is het kabinet van plan de WAO-regels drastisch aan te scherpen. Alleen werk nemers die volledig arbeidson geschikt raken, zullen in de toe komst nog een uitkering krij gen. Het wordt in het nieuwe regime moeilijker om met psy chische klachten in de WAO te komen. PvdA-Kamerlid Bussemaker heeft naar aanleiding van de NOVA-uitzending schriftelijke vragen gesteld aan minister De Geus van sociale zaken. aaiman op k in tuin Een inwoonster van ;eeg zaterdagmiddag de m haar leven. Terwijl ze innen in haar tuin wan- :n 50 centimeter lange an het gazon op. Het later door de in de :alarmeerde politie ge- De dierenambulance kaaiman naar reptie- rpo in Delft. Volgens 'anisatie is het voor het estit een dergelijk reptiel rlaili vrij een wandeling (ederland maakte. ^"Jtusboot kan aan de slag iwowo - De mobiele boord van de abor- „Dqin de Poolse havenstad is Sawowo is vandaag ver- t vo|Dat gebeurde na een in- ef h|van het openbaar mi- Adjzjop het schip van de or- ngsie Women on Waves, rlor^nbare aanklager heeft eke<ezegd dat we niets ille- ijnaDen, maar er moet eerst na gtheker aan boord ko- ti te zien welke medici j- oofcijn", aldus een woord - veiT. De°ire CÜferS olonderzoek tefG - Examenleerlingen verèteeds hogere cijfers waar- mii|t verschil met de cijfers landelijk eindexamen ht. Dat blijkt uit het itaiK onderzoek naar (restaties van het dag- ;n touw. De cijfers lijken er it Jujiden dat scholen de vas iuitslagen proberen te i vaiden. De schoolonder- iberyoeren ze immers ge- „Zfuit. De uitslag ervan I zal ivoor de helft het uitein- le nlxamencijfer. hg v' begrafenis in vo n achtertuin naai en ejEen paar uit Hillegom pteiiochtertje, dat in 1999 het irige leeftijd is overle- Hlbegraven in de achter- nieuwe huis in inzafiu nog ligt het kind op op efaafplaats. De wet op de n wdrging staat het begra- ina 2)famüieleden op het ei- t dat^in toe, onder een aan- rwaóvaarden. Volgens W. ;e voPutten van de stichting aad gebeurt het jaarlijks fc tot vijf keer. lende kleuter t onder auto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3