SPORT 9 Alfredo Binda en 'hetpact van Cannes' 1 S3 Aangifte LINKS BUITEN maandag 23 JUNI 2003 \nini-album \akt rentree iaag - Het vermaarde lalplaatjesalbum van Pani- ijgt weer een Nederlandse je. Het boek met fotostic- voetballers uit de Ne- andse ere- en eerste divisie vanaf de jaren zeventig ra- Ipopulair onder de voet- -;d. Het Panini-album ;n vier jaar geleden uit ippen, omdat de Itali- uitgever te maken kreeg je commerciële rechten tbalclubs en spelers af- ijk. Die partijen vroegen de Italianen ook te veel ir hun toestemming. Nu lersvakbonden WCS en if en de Federatie voor voetbalorganisaties in een nieuwe CAO over ling hebben bereikt it gemeenschappelijke van de commerciële in een nieuwe stich- een deal met Panini mo rden. Het album en ihorende zakjes met fo- :rs keren in het volgende terug in de winkels. Ireldrecord eur Wewering ikirchen - Heinz Wewe- :eft het wereldrecord in fsport te pakken. De 53- Duitse pikeur voegde op lensportbaan van Gel hen de nog benodigde loverwinningen aan zijn p eindeloze reeks toe. Hij Itzijn totaal op 14.899 ze- nee is hij de tien jaar ie Canadees Hervé Fifion (lij. Wewering zat in zijn jke als langdurige carri- kt dusver bij ongeveer P koersen op de sulky. ie' Sportschau L terug op tv urt - De Sportschau ogstwaarschijnlijk in de brm terug op de buis in nd. De laatste weken on- delde de Duitse publieke frARD over de uitzend- i van het voetbal in de sliga. Inmiddels hebben en de houder van de lrechten overeenstem- eikt. „Dat zijn goede :den voor een definitief jt", zei ARD-chef Jobst nieuwe Sportschau be- 118.10 uur en duurt tot Juut. Twaalf jaar geleden voor de laatste keer ndarische sportpro- ma met uitgebreide sa- attingen van de Bundesli- dstrijden uit. Daarna thet programma het zon- VJ e beelden doen. cah' Ier staat 90 Jft >en buitenspel 1 n Janeiro - Gremio-mid- m kier Gaviao is door de iaanse bond voor negen gen geschorst. De Brazili- voetballer duwde op 1 ju- en duel met Figueirense heidsrechter opzij. Zijn p| jenoot Christian werd estig dagen en vier duels loten. Ook hij toucheerde rA s hetzelfde incident de ar- e hardhandig volgens het iaanse voetbaltribunaal. affen werden uitgespro- p basis van videobeelden, hlië geldt sinds kort een nil |strafregime voor voetbal- En edingen. ,31 io zoekt heil in iwe beursgang m n - Lazio Roma wil aan- jm gaan uitgeven om uit de ier iële problemen te komen, nd tiaanse club, die als eerste nering kreeg op de beurs, en top een bedrag van onge 30 miljoen euro. Lazio aal tmet een enorme schui lt t. In de eerste maanden rij t jaar leed de club een i d ivan 220 miljoen euro. pe irtijen hebben geld te- iar Zo heeft Manchester Uni- ig altijd niets ontvangen ch e overgang van Jaap iat Ook Valencia wacht op drag voor een transfer. id Open blijft us best betalen .II ht - De winnaars van de al peltitels bij de US Open ,d. 'gen dit jaar 1 miljoen aan prijzengeld. Dat is ns cord. Het totale prijzen- iei m de editie van dit jaar 117 miljoen dollar. Daar- srstevigt de US Open de 1S1 van best gedoteerde jaar- ui porttoernooi. Het tennis es lent in New York is dit ,ij Q25 augustus tot en met k e mber. De US Open is het bt grandslamtoernooi dat inaars van de enkelspelen >ai lijk bedrag uitkeert. De c latie heeft ook besloten iningen voor de dubbel en is te verhogen. De win- 'an zowel het vrouwen- mannendubbeltoemooi n 'een recordbedrag van j 0 dollar. Het totale prij- i 7.074.000 dollar, is in io jking met 2002 gestegen miljoen. In 1949 kwamen de twee grote Itali aanse rivalen Fausto Coppi en Gino Bartali voor het eerst gezamenlijk naar de Ronde van Frankrijk. Men werkte toen nog in de Tour met landenploegen, wat betekende dat de beide campionis- simi in eikaars nabijheid moesten ver toeven. De een zonder de ander kon de Franse ronde gemakkelijk winnen. Dat had Bartali in 1948 duidelijk aange toond. Maar samen in één ploeg dreig den ze elkaar voornamelijk te blokkeren. Dat was pijnlijk gebleken bij het wereld kampioenschap 1948 in Valkenburg toen ze alleen oog voor elkaar hadden en roemloos ten onder gingen. Ze kon den niet toestaan dat één van hen in de regenboogtrui zou rijden. De woede daarover in Italië was groot geweest en de Italiaanse bond had de twee renners enkele maanden geschorst. Zou dat nu anders gaan? Er was grote twijfel. De Italiaanse ploeg werd geleid door een grote naam: Alfredo Binda, voor de oor log zelf drie keer wereldkampioen ge weest en vijf keer winnaar van de Ronde van Italië. Een geslepen vos. Als iemand de campionissimi tot iets kon bewegen dan was hij het. Voorafgaand aan de Tour had Binda langdurig met de twee gesproken. Wie over welke knechten mocht beschikken en hoe ze zich ten opzichte van elkaar dienden te gedragen bij ontsnappingen waarbij een van hen was betrokken. In die moeizaam tot stand gebrachte afspraken geloofde Bin da zelf nauwelijks. Maar ja, hij moest toch wat. In de ritten van Parijs naar de Pyreneeën liepen de campionissimi grote achter standen op. In het gebergte werd ver wacht dat ze daarvan een deel zouden inlopen, maar beiden stelden daar danig teleur. Eikaars aanwezigheid werkte ge woon belemmerend. Na vijftien etappes doemden als laatste grote obstakel de Alpen op. Bartali stond op twaalf minu ten van de gele trui, Coppi op een klein kwartier. Een debacle leek onafwend baar. Het thuisfront liet steeds dreigen der taal horen. Op dat moment had Bin da gewacht. Op de rustdag in Cannes, vlak voor de loodzware ritten Cannes- Briangon en Briangon-Aosta, liet hij het tweetal bij zich komen. Wat hij zei, kwam hierop neer: Als jullie zo door gaan, wordt het helemaal niets. Na af loop van de Ronde kunnen jullie dan maar beter uit je eigen land wegblijven, want men zal geen spaan van jullie heel laten. Niemand in Italië kan dit accepte ren. Nog is de Tour niet verloren, maar dan rest er maar één ding in de Alpen: aanvallen én samenwerken. De kampioenen keken elkaar eens aan, beseften dat er nog andere zaken op het spel stonden dan hun onderlinge rivali teit en sloten wat later bekend werd als 'het pact van Cannes'. In de rit naar Bri- angon ging het tweetal, eendrachtig sa menwerkend, dusdanig tekeer dat ze al hun achterstand in het klassement on gedaan maakten. Coppi schonk Bartali de ritzege en de gele trui, omdat hij die dag jarig was. De dag erna was het weer raak. Ver voor alle anderen gingen ze sa men over de Alpentoppen. Op enkele tientallen kilometers van Aosta kreeg Bartali materiaalpech. Coppi hield zich aan het pact en wachtte op hem. Binda die met zijn auto op de toen nog slechte wegen niet direct bij hen kon komen, hoorde ervan en zond een Italiaanse fo tograaf die op een motor reed naar Cop pi toe met het consigne: doorrijden. Wachten zou de achtervolgers alleen maar dichterbij brengen. In enJkele kilo meters liep Coppi vijf minuten uit op Bartali. Hij was duidelijk de sterkste van de twee. De gele trui was definitief voor hem. In een lange tijdrit verstevigde hij zijn positie nog aanmerkelijk. Bartali bleef tweede. Als ware helden werden ze later in Italië ontvangen. Maar het mees terbrein achter de triomf was strateeg Alfredo Binda. Hij had de campionissimi geduldig net zo lang laten darren tot ze maar één kant op konden: de zijne. Ruud Paauw Dit Is de zeventigste aflevering over de geschiedenis van de sport van een serie Alfredo Binda, de geslepen vos. Archieffoto Jelena Dokic tijdens het tennistoernooi van Eastbourne. Eastbourne. Juni 2003. Foto: AP/Rebecca Naden Goed nieuws voor elke voetbalclub die zich in de nabije of verre toekomst nog eens door de scheidsrechter bestolen voelt. Goed nieuws ook voor de voetballer die aan matennaaierij ten prooi valt. Goed nieuws zeker ook voor de grens rechter die onverdiend door een heel stadion wordt uitgefloten. De softbalumpire die een slagbal voor wijd aan ziet moet rekening gaan houden met het ergste. Geen hockeyer die een dubieuze strafcorner voor zoete koek slikt. Wee uw gebeente turnjury, als u een oefening met ongelijke legger met 9.675 ho noreert, terwijl volgens de kenners 9.825 niet had misstaan. Catalaanse socios die zich - nu prins David en prinses Posh zich bij de 'Koninklijke' hebben ge voegd - in hun eer voelen aange tast door de prietpraat van de nieuwe Barcelona-voorzitter, hoe ven het er niet bij te laten zitten. Want sinds het NK tandem wiel rennen bestaat er een loket voor alle onrechtvaardigheden in de sport. Aangifte! Bij de politie. In uw woon- of ver blijfplaats. De visueel gehandicapte tandem wielrenner Jan Mulder deed iets meer dan een week geleden bij de politie van Twello aangifte van zijn gestolen nationale titel. In deze krant verscheen hierover een behartens- waardig artikel. De sportivereld schudt op zijn grondvesten. De 'Aangifte van Mulder' zal de wereld van sport en spel blijvend en ingrijpend van aangezicht veranderen. We spreken hier over een aardschok die het Bosman-arrest tot zijn ware proporties terugbrengt. Een zwoele zo meravondbries. Jan Mulder is (met ex-schaatsenrijder Jeroen Straathof als buddy) paralympisch kampioen in het tandemwielrennen (Sydney 2000). Maar wij herinneren ons Mulder vooral van die dndere prestatie van formaat. Even buiten Sydney reed Mulder tijdens een training een overstekende kangoeroe van de sokken. (Je leest dit en Jan Mulder neem je niks kwalijk. Die kangoeroe des te meer. Had Skippy maar beter uitzijn doppen moeten kijken). Omwille van de ruimte maak ik een lang verhaal nu kort. Jan Mulder hangt het bewusteloze en van angst rillende beest zijn Pa ralympisch trainingsjack om en voordat hij het had kunnen bidden, is zijn gebed verhoord. Het dier komt bij kennis, springt op en verdwijnt in het niets, met medeneming van Mulders trai ningsjack én in de binnenzak daarvan Mulders paralympische deelnemerslicentie. De wie-vraag is hiermee beantwoord, nu de an dere vragen nog. Wat? Jan Mulder en voorrijder Pascal Schoots hebben hun nationale titel moeten afstaan aan een ander koppel. Mulder voelt zich bestolen en heeft aangifte van diefstal gedaan. Waar? Het kampioenschap vond plaats in Eibergen, de aangifte in Twello, de woonplaats van Mul der. Waarom? Hierover Mulder in eigen bewoordingen: „We zouden van onze lijn zijn afgeweken bij het sprinten. Alléén de voorzitter van de jury heeft dit gezien. (Dadr is hij voorzitter voor. Ner gens in de reglementen van visueel gehandicaptensport staat geschre ven dat ook de juryleden hun ogen gesloten dienen te houden. Dat een scheidsrechter zich nu en dan als een blinde gedraagt is tot daaraan toe, behalve in een sport bedoeld voor blinden). Jan Mulder geeft in deze krant toe van zijn lijn te zijn afgeweken 'om een paar achterblijvers in te halen. Hoe kan Jan, die zó slechtziend is dat hij het po litiebureau in nota bene zijn eigen woonplaats aanvankelijk voorbijreed en aangifte van dief stal ging doen in het postkantoor, wél een stel achterblijvers waarnemen, vraag ik mij af- maar geen politiepost? Wanneer? Tweeënhalf jaar na zijn aanvaring met een kangoeroe staat Jan Mulder weer in het brandpunt van de belangstelling. Die kangoeroe bleek achteraf ook uit Jan Mul ders duim gezogen te zijn. (Blinden zijn niet te benijden; geboren leugenaars evenmin). Toch blijft het idee goed. Ik pleit voor meer blauw óp het bureau, want de politie gaat het nog druk krijgen. Frank Snoeks UIT HET OOG De 41-jarige Voorhouter Martin Schalkers reed dertien jaar gele den de Tour de France uit. Het was zijn eerste en enige optre den in de grootste wielerwed strijd ter wereld. Daarna bouwde de oud-beroepsrenner van TVM zijn carrière af bij de Leidse wie- Ieramateurs van Swift/Casba. Vervolgens was hij driejaar ploegleider van 'zijn' wielerclub De Bollenstreek. Tussen de be drijven door vond hij een baan in de modelbouw. „Eigenlijk had ik in 1989 al moeten deelnemen aan de Tour de France. In de aanloop had ik een koers gewonnen, dus ik rekende erop dat ik mee mocht. Het was een teleurstel ling dat ik niet in de Tour-selec tie zat. Een jaar later heb ik mij geforceerd om erbij te zijn. Hoewel ik griep'had, nam ik de gok om de Ronde van Luxem burg te rijden. Alleen zo kon ik een plaats in de Tour-ploeg ver dienen. Omdat Schürer en Phil Anderson in Luxemburg beur telings de leiderstrui verover den, moest ik als knecht elke dag volle bak rijden. Door die inspanningen was ik in de Tour verre van fit. Met hangen en wurgen heb ik Parijs gehaald. Ik vind het nog steeds jammer dat ik toen niets extra's heb kunnen laten zien. Dat ik daarna nooit meer een Tour heb gereden, heeft zeker te maken met ploegleider Cees Priem. Het boterde niet zo tus sen ons. Ik vond Priem een bot te man. Als ik eens kritiek uitte over zaken die mij irriteerden, dan viel dat niet in goede aarde. Ik ben er op een oneerlijke ma nier uitgewerkt en had mijn buik vol van het wielrennen. Bovendien liep het aantal Ne derlandse beroepsrenners toen Martin Schalkers verdedigde in de Tour de France van 1990 de kleuren van TVM. Archieffoto: Loek Zuyderduin met de helft terug. Er kwamen allemaal Oost-Europese cou reurs, zoals Konisjev bij TVM. Vrienden heb ik niet overge houden aan die periode. Net als op school heb je maatjes, die op dat ogenblik hetzelfde doen als jij. Maar bij TVM, en ik denk ook bij andere ploegen, was het ieder voor zich. Alleen met Pe ter Pieters maak ik nog wel eens een praatje. Voor de rest is het uit het oog uit het hart. Maar de fiets kon ik nog niet missen. Bij Casba heb ik enkele leuke jaren beleefd. Ik boekte een aantal overwinningen en voelde me vrijer dan ik als prof ooit was geweest. Ik hoefde mij niet meer te verantwoorden te genover de ploegleider en ploeggenoten. Bij TVM moest dat wel. Dan vroegen ze of ik mij soms had weggestoken als ik aan het eind van een koers een laatste opleving had. In mijn Casba-tijd werkte ik halve dagen bij de sponsor en verdiende ik wat met fietsen. Maar ik moest toch ook aan mijn maatschappelijke ontwik keling denken. Ik had weliswaar een MTS-diploma werktuig bouw, maar wie zit op me te wachten als ik al 35 ben? Bo vendien hadden we ook toen economisch mindere tijden, met faillissementen van DAF en Fokker. Toch vond ik een baan voor drie dagen bij een Voorhouts bedrijf in modelbouw. Ik maak onder meer modellen van ra ketten voor Estec met een schaal van 1 op 3. Heerlijk op het fietsje naar het werk. Toen ik was gestopt met koer sen, ben ik nog drie jaar ploeg leider geweest van De Bollen streek. Ik wilde de jeugd wat van mijn ervaringen doorgeven. Mijn verhaal kon ik niet bij ie dereen kwijt, want lang niet alle junioren zijn even gedreven. Los daarvan vind ik dat er heel wat komt kijken bij zo'n ploeg leiderschap. Ik ben niet zo'n re gelneef. Daarom ben ik er ook mee gestopt. Laat mij maar lekker fietsen. Dat doe ik nu ook, zij het niet zo regelmatig. Volgende week rijd ik een wedstrijd achter der- ny's die Frans Overdevest (oud- ploegleider van marathon schaatsploeg Klerk's) organi seert. Ik moet een stok achter de deur hebben. Daarom schrijf ik mij komende winter ook maar weer in voor de moun tainbikecompetitie. Dan zit ik eraan vast, ook als het slecht weer is." UIT GESPROKEN Oud-international Rob Rensenbrink blikt in Sport Inter- national terug op zijn beroemde kans in de verloren WK-finale van 1978 tegen Argentinië: Twee seconden was de bal on derweg, een flits, en toen de ge dachte: verdomme, hij gaat te gen de paal! Er was nog geen wanhoop, het beséfwas er nog niet." Seda Noorlander in Tennis Magazine: „In Nederland kun je alles doen en laten wat je wilt. Die Russi sche meiden hebben jarenlang alleen aardappels gegeten. Die worden wild als ze een stukje kip op hun bord krijgen. PSV-doelman Ronald Water reus in Nieuwe Revu over zijn ploeggenoot Mark van Bom mel: Van Bommel is een heel goede speler, alleen: ik zou hem graag elke week willen zien uitblin ken. Dan mag je beginnen over het buitenland. Niet als je één keer in de zoveel weken uit blinkt. Verdediger Michael Reiziger in Sportweek: „Overal is er een crisis, de hele wereld hoor je zuchten, maar in Barcelona verdrievoudigt alles zich. Nou, behalve bij de club dan." De Italiaanse toparbiter Pier- luigi Collina in De Telegraaf: Wie een scheidsrechter beter kent, ziet hem niet langer als vijand." Voetbalcoach Henk ten Cate, die opstapte bij NAC, in Sport week: „Ik zou het verschrikkelijk vin den als ze zouden zeggen: 'Het was zo'n aardige man. Dat be tekent: niets gepresteerd." Tennisster Martina Hingis, die haar profloopbaan heeft be ëindigd vanwege een voetbles sure, in De Telegraaf: „De afgelopen zestien jaar is mijn leven veeleisend en routi neus geweest. Daarom heb ik nu behoefte te genieten van de vrij heid die ik op dit moment heb. Tweede Kamerlid Joop Atsma (CDA) in Voetbal Internatio nal: Ruud van Nistelrooy verdient in één jaar meer dan alle Neder landse ministers en staatssecre tarissen bij elkaar en dat zijn er toch gauw dertig. Dat valt aan niemand uit te leggen. Volendam-voetballer Jack Tuyp over de vele talenten in zijn dorp, in het Algemeen Dagblad: „Kennelijk mixt het zaad tussen mannen en vrouwen hier erg goed. Als kind kan je of goed voetballen, of goed zingen of goed turnen. Dat maakt het al lemaal inderdaad wel heel bij zonder." Sprinter Stefan van Dijk -in de Tour de France moet hij Rob bie McEwen in stelling bren gen- in Sport International: „Er wordt veel gescholden, voor al door de Italianen. Die sprin ten anders dan wij. Met de mond. Geestelijke oorlogsvoe ring." Honkbal-international Dirk van 't Klooster beschrijft zijn rituelen in Vara TV Magazine: Vorig jaar heb ik het hele sei zoen hetzelfde ondershirt aan gehad. Bij toernooien heb ik 't alleen uitgehangen. Want was sen betekent dat 't de volgende dag niet droog is. De zweetplek ken zaten er goed zichtbaar in. Barry Hulshoff, technisch di recteur van Willem II, vindt dat offensief ingestelde spelers meer moeten verdienen dan verdedigers. In Voetbal Inter national: „Het kan best zijn dat een ver dediger in de hoogste salarisca tegorie wordt ingeschaald, maar dat moet dan wel een heel uit zonderlijk talent zijn0 Handbalsponsor Ton van Born over Eric Terpstra, die zich kandidaat heeft gesteld voor het voorzitterschap van sportkoepel NOC*NSF. In de Volkskrant: „Het is op zijn Amsterdams ge zegd, een goed wijf Ik denk dat ze die winkel bij NOC*NSF met twee vingers in de neus kan runnen. Anton Geesink in de Volks krant over de verkiezing van de voorzitter van NOC*NSF: „We moeten voorkomen dat er een kleptokraat wordt aange steld, iemand uit het kringetje van de captains of industry, die met een vrijwilligers functie willen bewij zen dat ze ook uit idealisme kunnen handelen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15