Bruggink maakt indrukwekkend deb SPORT 2 Clijsters krijgt titel in Rosmalen cadeau Volleyballers houden nog hoop Nieuweling nestelt zich met Joël tussen toppers op CHIO in Aken Verloren zoon betreed wederom het heiligdo;' Serena slaat in Pantani lag in zenuwkliniek rome - Wielrenner Marco Pan tani heeft zich recent laten be handelen in een kliniek die ge specialiseerd is in zenuwafwij kingen. Dat onthulde de Itali aanse sportkrant Gazetta Spor- tiva gisteren. Pantani, oud-win naar van de Ronde van Frank rijk en Ronde van Italië, gaf te gen de krant alleen toe dat hij enkele dagen in het hospitaal van Teolo heeft gelegen, waar weigerde bijzonderheden over aard en resultaat van de behan deling te verstrekken. Ook zijn ploeg Mercatone Uno wilde geen verklaring geven. Arrestatie Tyson na vechtpartij new york - Mike Tyson is in de nacht van vrijdag op zaterdag gearresteerd. De oud-wereld kampioen in het zwaargewicht kreeg in het Marriot hotel in de wijk Brooklyn van New York ru zie met twee mannen en een vrouw. Een van de mannen en de vrouw moesten zich met on bekende verwondingen laten behandelen in een ziekenhuis. Ultimatum voor Paul Gascoigne Peking - De Chinese voetbal club Gansu Tianma, uitkomend in de tweede divisie, heeft spe ler-coach Paul Gascoigne schriftelijk een ultimatum ge steld. De voormalige Engelse international is al enige tijd on vindbaar. De 36-jarige Gascoig ne had op 10 juni al moeten te rugkeren bij Gansu Tianma na een verblijf in een ontwen ningskliniek in Arizona. „We hopen nog steeds dat hij dat snel doet, want we hebben on danks alles nog veel respect voor hem", zei algemeen ma nager Zhang Tongpo. Verkerk tegen Zweed Soderling londen - Martin Verkerk speelt in de eerste ronde van Wimble don tegen de Zweed Robin So derling. De Nederlander, fina list op Roland Garros, was bij de eerste loting gekoppeld aan een qualifier. Dat werd Soder ling. Na alle afmeldingen en het resultaat van het kwalificatie toernooi, is de definitieve inde ling voor het prestigieuze gras- toemooi zaterdag bekend ge worden. Bogtstra polst Rohan Goetzke rosmalen - Bondscoach Tjerk Bogtstra heeft Rohan Goetzke gepolst voor een functie bij de KNLTB, de nationale tennis- bond. De voormalige trainer van Richard Krajicek staat hier voor open. Volgens Bogtstra ligt het initiatief nu bij de KNLTB. Goetzke werkte in het verleden al eerder voor de bond, maar was daarna jarenlang privé- coach van de inmiddels gestop te Krajicek. „De KNLTB zal een functie voor hem moeten creë ren. Ik denk dat hij op de baan en in de begeleiding van spelers zeker iets kan betekenen voor de tennisbondaldus Bogtstra. Pennings haalt WK-limiet velenje - Hoogspringer Wilbert Pennings heeft bij Europa-Cup wedstrijden in het Sloveense Velenje de limiet voor de we reldkampioenschappen in Pa rijs gehaald. Pennings ging over 2,27 meter. Khadaffi junior naar Perugia perugia - Al-Saadi Khadaffi speelt volgend seizoen voor Pe rugia. Volgens het bestuur van de Italiaanse club tekent de zoon van de Libische leider Muammar al-Khadaffi komen de week een verbintenis. Al- Saadi Khadaffi is op dit mo ment voorzitter, trainer en lin kermiddenvelder van het Libi sche Al Ittihad. Vader en zonen steunen Juventus en Lazio Ro ma financieel. maandag 23 JUNI 2003 door Tom van den Berg aken - Ludger Beerbaum staat met de hengst Goldfever voor aan bij de prijsuitreiking van de Grote Prijs van Aken, één van de meest begeerde trofeeën in de springsport. De hoofdprijs van het CHIO krijgt dezelfde winnaar als vorig jaar. Een eindje verder op in de rij glimlacht een jonge man van 22 jaar, op een klein paardje. Hij noch zijn paard zijn eerder in Aken geweest, maar maken een indrukwekkend de buut. De nummer zeven van de Grote Prijs - Gert-Jan Bruggink met Joël - is sinds gisteren een gevestigde naam. Prijsuitreikingen rijn voor som mige springpaarden een hel. Die hypernerveuze dieren wip pen ongedurig heen en weer, willen het liefst linea recta rich ting uitgang galopperen. Daar heeft Joël - het paard van natio naal kampioen Gert-Jan Brug gink - geen last van. De ruin ge niet van muziek en wanneer de ereronde wordt ingezet, is er geen houden meer aan. Dan vliegt het springpaard door de piste. Bij het CHIO in Aken heeft Joël de tijd van rijn leven. Hij mag na de Grote Prijs vol gas door de immense arena, ga degeslagen door ruim 50.000 toeschouwers. Joël is dan ook geen dertien in een dozijn springpaard. Hij lijkt in veel oprichten op rijn berij der Gert-Jan Bruggink uit Weer- selo. Beiden laten zich bij hun debuut op het meest prestigi euze concours in Europa niet intimideren door de entourage. De pas 22-jarige Bruggink weet voor rijn komst naar Aken niet meer dan dat de hindernissen er hoog staan. „Het heeft geen zin om je van tevoren al druk te maken", vindt Bruggink. „Je moet je geen illusies maken. Illusies brengen spanning met zich mee. Je kunt wel denken 'stel dat ik die grote prijs eens win', maar je moet eerst de wedstrijd nog rijden." Zijn paard is al net zo nuchter. Alvorens aan te zet ten voor een parkoers, gaat hij eerst even 'mesten'. Bij het poe pen neemt Joël de tijd om de omgeving te bekijken. Van die gewoonte wijkt het 12-jarige paard ook in Aken niet af. Zo gaat de combinatie frank en vrij door de eerste manche van de Grote Prijs, waar toch een hoop geld op het spel staat. De winnaar strijkt bijvoorbeeld een bedrag van 76.000 euro op (de nummer zeven vangt vijfdui zend euro). Net als veertien an dere combinaties, onder wie Jan Tops met rijn paard Grande Dame, blijft Bruggink met Joël foutloos. Dat is al een prestatie Gert-Jan Bruggink springt met zijn paard Joël over één van de hindernissen. Foto: ANP/Vincent Jannink om trots op te rijn. Bruggink rijdt mee met de absolute we reldtop. En dan te bedenken dat hij vo rig jaar nog bij de jeugd actief is geweest. Bovendien is de Twentse ruiter ook nog eens druk met zijn studie commerci eel technische bedrijfskunde. Tussen de concoursen in Aken en die van deze week in Geeste ren wachten hem nog twee ten tamens. En als het enigszins meerit volgt na het CSI Twente, volgende week, het eindexa men. „Ik weet alleen niet of dat allemaal gaat lukken. Ik heb in Aken in elk geval niets aan mijn studie gedaan. Dat werkt ge woon niet op concours." Door die studie heeft Bruggink in de aanloop naar Aken lange dagen gemaakt. Na school stapt hij in het zadel. Zodoende wordt het steevast middernacht alvorens hij zich te rusten legt. ,Ach, dat is best vol te houden. Ik ben nog jong", zegt Brug gink. Zijn prestaties hebben er op het CHIO niet onder te lij den. In de landenwedstrijd op vrijdag maakt hij in de tweede, foutloze omloop al indruk. En in de Grote Prijs gaat het ook in de tweede manche aanvankelijk weer goed. Hij houdt vast aan rijn eigen, snelle stijl van rijden. Bij de tweede hindernis - een steilsprong - valt de balk met een zachte plof op het gras. Bruggink senior voelt zich even verantwoordelijk. Hij adviseer de zijn zoon over de aanloop bij die dubbelsprong. Gert-Jan Bruggink zegt: 'shit' en 'balen'. Vooraf zou Bruggink voor zo'n prestatie hebben getekend. Hij realiseert zich dan dat het alle maal al heel hard gaat met rijn carrière, in de springsport. Hij heeft ook leren relativeren. Kijk ^naar Jan Tops, die door twee fouten in deel twee van de Gro te Prijs buiten de top vijftien valt. Wanneer Joël fit blijft, gaat hij in augustus mee na Europees kampioenschi Donaueschingen. En v( jaar? Dan is de combinat troef voor de olympisch! len. Die wordt prof zou mpr) denken. Nee dus, want gink wil eerst nog een o JAN( studie oppakken, 't Blijl yer( apart geval. Met een heel aans paard. jen g ivoetl en di heid: havana/anp - De Nederlandse volleyballers heb ben nog altijd (een kleine) kans op een plek bij de beste acht van de World League 2003. Oranje be hield enig uitricht op de eindstrijd in Spanje door zaterdagavond in Havana revanche te ne men op Cuba (3-1) voor de zware nederlaag van de dag tevoren (0-3). De finale halen vraagt komend weekeinde in Bel grado en Novi Sad in elk geval om twee overtui gende zeges op olympisch kampioen Servië- Montenegro. Nederland moet het daarbij ook nog stellen zonder rijn „grote drie". Na Richard Schuil, die Cuba al niet meemaakte, worden nu Guido Görtzen en Reinder Nummerdor be schermd tegen verdere overbelasting. Voor bondscoach Bert Goedkoop telt de EK in septem ber in Duitsland dit jaar namelijk het zwaarst. Extra complicatie is dat de Serviërs zich hooguit een nederlaag kunnen permitteren om zelf niet uitgeschakeld te worden. Onmogelijk is echter niets in het moderne volleybal, dat staat of valt bij voortreffelijk serveren en die opslagen van de tegenstander voortreffelijk verwerken. Verrassing wil ook nog wel eens helpen. Twee jaar geleden was Nederland, zonder de grootste vedetten, in Brarilië al eens dicht bij een stunt. Destijds met Jeroen Trommel als diago naal-aanvaller, nog linkshandig ook, op de plek van Schuil. In het tweede duel tegen de onerva ren Cubanen werkte deze taktiek ook. Met agres siviteit en service als noodzakelijke basis werd de opponent in het met ruim 9000 toeschouwers half gevulde Ciudad Deportiva overrompeld. Trommel vond zelden een rotsvast blok tegen over zich en kon zich aanvallend uitleven. Hij was topscorer met negentien punten. Dank zij het gedegen passen van Klok, Görtzen en Nummerdor vielen ook de middenmensen Mike van de Goor en Rob Bontje nu aanvallend op. Van de Goor onderscheidde zich daarnaast blokkerend. Het herstel en de zege (25-19 25-19 16-25 25-23) rijn daarmee al goeddeels verklaard. De concentratie bleef ook ruim anderhalf uur be waard. Goedkoop was wel te spreken over de verrichting van rijn team. „We haalden een acceptabel ni veau. Sommige spelers rijn fysiek en mentaal niet in vorm, maar dat gold voor Cuba ook. Onze ervaring gaf de doorslag." Na afloop van het eer ste duel was geen enkele reden voor enig opti misme. „Er was maar één ploeg aan het werk: Cuba. Die verdiende dus te winnen", somberde de bondscoach. „Onze slechtste wedstrijd tot dusver", deed Nummerdor er een schepje bo venop. „De servicereceptie leek nergens naar. Wisselen hielp ook al niet." Henin haakt in finale grastoernooi erg snel af door Mare Molenaars rosmalen - Discussies in de tenniswereld gaan niet zelden over een verhoging van het prijzengeld. Vooral bij vrouwen. Gezien het optreden van Justine Henin, zaterdag in de finale van het grastoernooi van Ros malen, lijkt een verschraling van de prij- zenpot meer op zijn plaats. Henin gaf zaterdagmiddag de overwinning in Rosmalen cadeau aan haar landgenote Kim Clijsters. De Waalse won nog wel de eerste set (7-6) maar hield het bij een 3-0 achterstand in het tweede bedrijf voor ge zien. In de tweede game van die tweede set liep de rechtshandige Henin een blessure op aan haar linkerhand. Het begin van de finale was nog boeiend geweest. Clijsters had in de eerste set niet voldoende aan een 5-2-voorsprong omdat Henin in de tiebreak alsnog toesloeg. Die oplevijig kwam de Waalse uiteindelijk duur te staan, want Clijsters gooide er in de tweede set nog een schepje bovenop. Hen in werd met machtige klappen van links naar rechts gestuurd. In een uiterste poging een crossgeslagen forehand te pareren, gleed de frêle Waalse uit. „Ik probeerde mijn balans te houden door mijn hand op het gras te zetten en voelde meteen een pijnscheut. Het lijkt niet ernstig, maar het was met het oog op Wimbledon verstandi ger om te stoppen", verklaarde Henin. Die beslissing kan worden uitgelegd als blijk van grote professionaliteit. Het is tege lijkertijd een diskwalificatie van het toer nooi in Rosmalen. Onderzoek in het zie kenhuis wees uit dat Henin zowel haar middelvinger als haar ringvinger licht had verstuikt. Meer niet. De opgave van Henin, twee weken geleden nog glorieus winnaar op Roland Garros, geeft natuurlijk te den ken. Blijkbaar heeft de titel in Rosmalen voor de nummer drie van de wereld nau welijks enige waarde, al zal ze dat publieke lijk nooit toegeven. Kim Clijsters deed wel wat van haar ver wacht mocht worden. Ze vierde haar vierde toernooizege van dit seizoen, haar veer tiende in totaal, uiterst ingetogen. „Het blijft teleurstellend om zo een finale te win nen", zei ze geheel volgens de etiquette van de tenniswereld. Toch overheerste ook bij haar de verbazing. Henin incasseerde naast de fysieke tegen slag een cheque van 14.500 dollar, Clijsters bijna het dubbele. Voor dat soort bedragen halen beide speelsters, samen goed voor zeker tien miljoen dollar aan prijzengeld, hun neus op. Zij zien Rosmalen louter als opwarmertje voor Wimbledon. Clijsters zei het zo: „In Rosmalen rijn de banen niet zo goed. De bal botst een stuk lager. Maar als je op deze ondergrond een behoorlijk ni veau kunt halen, dan gaat het op Wimble don net wat gemakkelijker." Wimbledon - Een dag voor de start van Wimbledon warmt Serena Williams zich op. Vandaag speelt zij in de eerste ronde tegen haar landgenote Jill Craybas. Foto: Reuters/Toby Melville tig loten heti har Van Lottum terug op Wimbledo Sta r pbasi keken, had ik blij moeten tüië met een plek op de trainii straf banen in Aorangi Park. Ei ®ding Kuerten is op gras toch oo niet een van de groothedi A Tennissen op het heilige! heiligen, dat betekent een behandeling in Londen. n - La Lottum had een plek kuni gaan opeisen in de kleedkamer ïële p geplaatste spelers en oud Kaans pioenen. „Die zitten bene iterin; het 'ongedierte' zit bovea top ee Maar ik ga niet ingewikke 30 mil doen, neem gewoon plaa tmet i de normale ldeedkamer.) t. in c minuten voor de wedstriji n jaar ik een seintje, ga ik naar d van 2 kleedkamer van de toppe irtijer heeft een eigen deur naai Zo hei tre court." galtiji Met topper Ferrero moch e ovei Lottum drie kwartier spar Ook V „Ik wilde trainen met ieni drag t die zich net als Kuerten d maakt vanaf de baseline i op Juan Carlos afgestapt! vond het best. Ik had alle< 06Si last van mijn schouder. Ii malen serveerde ik slecht -1 zaterdag heb ik een tijd al peltite op mijn opslag geoefend, 'gen d heb ik nu last van.aan pi Toch was juist die oefens [ord. I noodzakelijk. Tegen Kuer m de denkt de Nederlander eei 17 mil te maken als hij goed sen trstevi; en retourneert. „Op gras "au be echt niet de mindere van portto ten in normale slagenwis lent ij gen. Op gras beweegt hij n 25 ai lijk niet zo goed. Haal ik< tober. goed niveau, dan zie ik b! Brands kansen." naars' Bang om ten onder te ga< Ijk bet de grandeur van centre o &tie h Van Lottum niet. „Ik zall 'ninge twee keer moeten slikken te v op dat gras sta. Maar ergf 'an zot Ik heb er al een paar keer maiui tribune gezeten en ben n een re even vlak naast de baan j 1 dolla staan. Nee, niet erop. Da 7.07- word je meteen weggetrfl Mng n ken." piljoer door Martijn van Beeten londen - Vier jaar lang slaagde tennisser John van Lottum er niet in een plek te vinden op Wimbledon. Nu leeft hij in luxe op dé All England Club. Trai nen met de Spaanse Roland Garros-kampioen Juan Carlos Ferrero, vandaag een duel met de Braziliaan Gustavo Kuerten op centre court. Juist in Lon den, waar Van Lottum zijn doorbraak beleefde. Natuurlijk pleegde de nummer 92 van de wereldranglijst dit weekeinde een telefoontje naar rijn oudere zus Noelle. Die mocht, uitkomend voor Frank rijk, duelleren met Steffi Graf op de beroemdste tennisbaan ter wereld. „Ik zal er in elk geval langer op staan," zegt John van Lottum. „Toen Noelle speelde, zat ik thuis met maagkrampen op de bank. Ik moest naar het toilet en toen ik terugkwam had ze al verloren met 6-0 en 6-1. Ach, ze haalde tenminste nog een game." Tweemaal was de jongste Van Lottum, 27 jaar inmiddels, al dicht bij een optreden op cen tre court. In 1997 verbaasde hij met het behalen van de derde ronde, maar verhinderde Mar- celo Rios een optreden tegen Boris Becker. Een jaar later schopte Van Lottum het zelfs tot de vierde ronde, waarin Petr Korda te sterk was. Geen krachtmeting met Tim Henman dus. In 1999 stond Van Lottum voor het laatst op het Londense gras, maar toen verloor hij in de eerste ronde. „Die partij heb ik eigenlijk weggegeven. Ik was aan vakantie toe." De baanindeling voor vandaag heeft Van Lottum verbaasd.Derde partij op centre court, na titelverdediger Lley- ton Hewitt en Kim Clijsters. „Ik had dit echt nooit verwacht. Als ze naar mijn naam hadden ge;

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14